n Midwinterhoorn laat klaaglijke klank over Holten schalmen Höllenboer komende zondag in De Schure WÊÈmÈ Raad akkoord met nieuwbouw sss mm Constantin: viool- en keyboardles HOIIEHS NIEUWSBLAD Holtenaren Gerard Efftink en Jan Veldhuis houden Twentse traditie in ere Midwintertocht De Eendracht «n sis in Rit #«it III SI stuift» Oliebollentocht Huifkartocht Winterwandeling DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 De oplettende Holtenaren zal het niet zijn ontgaan dat het sonore geluid van de midwin terhoorn de laatste weken weer regelmatig in Holten en wijde omgeving te horen is. Gerard Efftink, Jan Velhuis en Teunis Stukker houden ook dit jaar de Twentse tradi tie tussen Advent en Drieko ningen in ere. „In deze periode hebben wc het 't drukst," vertelt Efftink, die het midwinterhoornblazen in de beginjaren zeventig in Holten introduceerde. „Zeg maar tus sen Sinterklaas en kerst. Daar- Het IVN Markelo houdt zon dag 22 december weer haar jaarlijkse midwinterwande ling. De tocht gaat ditmaal door het natuurgebied de Borkeld. Ook in de winterperiode heeft dit gebied charme en is er veel te zien en te horen. Vergezichten of een kleine wereld als de nevel over het land hangt. De tocht is heel afwisselend en gaat door bos, heide en laagveengebicd. De start is om 14.00 uur precies vanaf de dagcamping SBB, Bor- keldweg te Markelo. Voor belangstellenden is de in formatieboerderij 'n Witten en de stenentuin geopend. De tocht duurt ongeveer twee uur en wordt begeleid door gidsen. De Markelose ossehoornblazers zullen met hun melancholieke tonen deze tocht door het win- terse land inleiden. In de onderlinge competitie van schietvereniging De Eendracht werden de volgende uitslagen behaald: Geweer klasse A: 1W. Paalman, 165; 2. G. Schuppert, 164; 3. G. J van Aefst, 156 (2x10); 4. J.A. Paal man, 156 (1x10); 5. G. Jansen, 154; 6. E. Grootcntraast, 124. Klasse B: 1. l i. Paalman, 147; 2. B. Paalman, 144; 3. D. Vincent, 138; 4. J. Nij- endijk, 129; 5. D.Jansen, 126. Klas se C: 1. J. Deijk, 144; 2. J. Mark voort, 139; 3. B.Tromop, 136; 4. D. Tickink, 129. Vuurbuks: 1. P. Kna- pe, 78; 2. W. Lceftink, 75; 3. H. Nekkers, 74; 4. D. Overmccn, 73; 5. S. Kools, 67. Pistool: 1. H. Nek kers, 177; 2. H. Paalman, 173; 3. G. Haverslag, 172; 4. F. Hoes, 158; 5. A. Schuppert, 150; 6. A. Bicleman, 147. Opgelegd 55+: 1W. van Gcr- ven,178;2.A. Paalman, 156 (2x10); 3. A. Bieleman, 156. voor en daarna valt het wel mee. We hebben het er echter graag voor over. Spreken telkens af wie gaat. Doorgaans is dat met z'n tweeën. Dan gaan we op zondagmiddag bij goed weer de berg op, bij voorkeur in de om geving van de Plaggcnweg. Daar starten we en steken de Toeris- tenweg over om verder de berg op te gaan, richting schuilhut. Dan zoeken we allemaal een geschikte plek op, zodat we el kaar kunnen horen en beant woorden. Door het hoogtever schil is de echo daar gigantisch mooi. Woensdags blazen we bij 't Vletgoor, in de regel tussen 19.30 en 20.00 uur." Doordat Efftinks broer zich in Delden actief bezighield met midwinterhoornblazen, raakte ook Gerard geïnteresseerd. Toen hij in Holten belandde en een oproep in de krant plaatste, ontstond er een groepje van on geveer veertien blazers. De meesten daarvan zijn er inmid dels uit verdwenen. Ofschoon Holten op de grens van Salland en Twente ligt, vond Efftink het geen probleem om het oude Twentse gebruik in Holten en omgeving te introduceren. ,,'t Heeft een sfeer om zich heen die sterk aansluit op het Salland- se. Niemand die er problemen mee heeft, sterker, ze vinden het juist prachtig. We blazen ook wel elders in Salland, zoals in Raalte. Uiteindelijk is het paas vuur ook een Twents gebruik. Dat Holten op de grens van Salland en Twente ligt is trou wens voldoende reden om het blazen ook hier onder de aan dacht te brengen." Waarom midwinterhoornbla zen? Effting: „Ik vind het een prachtige hobby, die tevens tot doel heeft een oud gebruik in stand te houden. Elk jaar weer zie ik ernaar uit om de draad met Advent te kunnen oppakken en heb het er graag voor over om die paar weckeindes vrij te hou den. Ik hoop ook dat het voort zetten van deze traditie overge nomen wordt door jongeren, ofschoon ik daar wel mijn twij fels over heb. Fir zijn best jonge ren die geïnteresseerd zijn, vooral in Twente. Daar worden zelfs wedstrijden gehouden voor junioren en senioren, maar hier in Holten? Ik moet het nog zien... Vrees dat het wegebt als wij er over een tijd mee stoppen. Dat zou wel jammer zijn. Maar voorlopig is het nog niet zo ver, gaan wij er met z'n drieën rustig mee door." Techniek Het blazen op de midwinter hoorn lijkt eenvoudig, maar valt lang niet mee. Om de zo herken bare, klaaglijke klank te produ ceren, moet je als blazer over een aardige techniek beschik ken. Iets dat in de regel verschei dene jaren in beslag neemt. Bo vendien vereist het blazen de nodige kracht van de longen. Hoe rustiger het weer en hoe minder verkeer op de weg, des te verder en zuiverder reikt het geluid van de midwinterhoorn. Van de drie Holtense blazers is Veldhuis de enige die midwin terhoorns maakt. Onderhoud vergt het instrument nauwelijks. Efftink: „Als het blaasseizoen voorbij is, hang ik 'm weg en haal 'm weer van de wand tegen Advent. Het enige dat af en toe nodig is is een nieuw mond stuk." Het blazen op de berg spreekt Gerard Efftink het meest aan door de sfeer er omheen. „Ook de reacties in de natuur zijn leuker en spontaner dan in het dorp. Als de mensen ons tegen komen wanneer ze er wandelen, krijgen we regelmatig vragen over het verhaal achter de mid winterhoorn. Dan geven we vanzelfsprekend uitleg." Olden roop Een midwinterhoorn is maxi maal anderhalve meter. Hij wordt soms verward met de Al penhoorn, die een stuk langer is en daardoor een lagere toon produceert. Vele jaren geleden werd het instrument in Twente tussen kerst en Nieuwjaar ge bruikt om boze machten en het duister te verdrijven, opdat het licht weer in sterkte zou toene men. De uitdrukking 'D'n olden roop geet over d'n akkers' herin nert daar aan. „Je moet het ook zien als een soort communica- Tijdens de kerstmarkt laat Gerard Efftink zijn midwinterhoorn klinken. Ontwerper Krisstinson. Rector L. van Minderhout van scholengemeenschap De Waerdenborch heeft na af loop van de gemeenteraads vergadering deze week alle raadsleden bedankt voor het beschikbaar stellen van een krediet van bijna elf miljoen gulden. De nieuwbouw van 'zijn' school kan volgende maand officieel beginnen. Alle partijen in de Holtense raad toonden zich eensgezind en stemden voor. Fractievoorzitter JSoepnel van Gemeentebelang noemde de nieuwbouw zelfs een 'magnifie ke architectuur'. Dat vond H. Dul (CDA) iets te ver gaan. „Je moet nic-t te veel superla tieven gebruiken. Het is een fuctio- necl gebouw." Met ingang van januari start de van oorsprong Roemeense Mircea Constantin, eigenaar van het recent door hem opgerichte bedrijf Constantin Music Consultancy, met het geven van (alt)vioollessen. Wie zich wil be kwamen in het spelen van key board, kan eveneens bij hem te recht. Een ander facet zijn lessen in de ori ginele zigeunermuziek. Ze worden gegeven door Constantins zwager Michael Turcitu, die daarin is ge specialiseerd. Ook die lessen ressor teren onder Constantin Music Consultancy. Volgens Mircea is er zeker vraag naar het kunnen spelen van echte zigeunermuziek. ,,'t Is ab soluut een gat in de markt waar we op inspringen. We hebben er veel vraag naar gehad." Naastmdividuelen kunnen zich ook groepen aanmelden bij Constatin Music Consultancy. Constantin, Turcitu, eventueel zijn vader Georghe en/of andere familieleden kunnen die musici dan begeleiden. Ook op piano, want Mircea stu deerde zelf naast altviool piano. Desgewenst geeft hij ook les aan huis en ook gezelschappen kunnen zich bij hem melden. Constantin Music Consultancy zorgt dan voor de benodigde zaalruimte. Constantin en Turcitu zijn beiden zowel bevoegd uitvoerend als doce rend musicus en treden geregeld op her in der in het land. Mircea is van alle markten thuis, speelt zowel klas sieke als populaire muziek. De muzieklessen worden normaal gesproken gegeven bi) Constantin thuis aan de Nagelhoutstraat. Zedu- ren minimaal één uur en staan open Gerard Efftink (rechts) en Jan Veldhuis houden al vele jaren lang de Twentse traditie van midwinterhoornblazen in Holten en omgeving in stand. Foto: wa Vogel tiemiddel tussen de boeren van toen. Oorspronkelijk beant woordden ze elkaar met de hoorn, vandaar ook dat er nu met een paar man wordt gebla zen. Er werd vroeger als het ware van buurtschap naar buurtschap geblazen. 'Zegt het voort', was de gedachte daar achter. In de vorige eeuw gingen de Twentse boeren al blazend op de midwinterhoorn op weg naar de nachtmis. Tegenwoor dig wordt er uitsluitend nog ge blazen van Advent tot 6 januari. Driekoningen. De toeloop naar kerst dus, de geboorte van Christus," aldus Efftink. Efftink en zijn maten waren afgelopen weekeinde te zien en te horen tijdens de kerstmarkt rond de dorpskerk en de creatie ve kerstmiddag in De Bosc hkamp. Ook de komende we ken zijn ze nog volop in touw met hun hobby en dan zeker niet alleen op de berg en rond 't Vletgoor. Vaste prik is bijvoor beeld het optreden tijdens het plaatsen van brandende kaarsen op de Canadese begraafplaats op kerstavond. De VW in Holten houdt deze kerstvakantie op diverse dagen een winterwandeling over de Holterberg. Deze wandeltocht is ongeveer vijf kilometer lang en komt onder meer langs het Natuurmu seum Bos Dierenwereld, de Canadese begraafplaats en een ravijntje. Deelnemers kunnen op eigen gelegenheid starten bij de VVV aan de Dorpsstraat. Na afloop van de wandeling wordt een be ker warme chocolademelk met slagroom en een snee kerststol geserveerd bij Lunchroom Nij- kamp aan de Dorpstraat.De kosten bedragen voor vol wassenen vijf en voor kinderen tot en met 12 jaar 4,50 gulden. Dit bedrag is tevens inclusief een kortingsbon voor Natuur museum Bos Dierenwereld. Op de volgende dagen kan men de winterwandeling maken: Zaterdag 21, maandag 23 en dinsdag 24 december. Verder is er tijdens de kerst vakantie op diverse dagen een oliebollenwandeling over de Holterberg. Deze wandel tocht is ongeveer vijf kilome ter lang en komt onder meer langs het Natuurmuseum Bos Dierenwereld, de Cana dese begraafplaats en een ra vijntje. Men kan op eigen gelegenheid star ten bij dc VVV aan dc Dorpstraat. Na afloop van de wandeling wordt een beker warme chocolademelk met slagroom en een oliebol of ap pelbeignet geserveerd bij Lun chroom Nijkamp aan de Dorps straat. De kosten bedragen voor volwas senen vijf en voor kinderen tot en met 12 jaar 4,50 gulden. Dit bedrag is tevens inclusief een kortingsbon voor Natuurmuseum Bos Dierenwereld.Opde volgende dagen kan men dc winterwande ling maken: vrijdag 2~, zaterdag 28, maandag 30 en dinsdag 31 decem ber, donderdag 2, vrijdag 3 en za terdag 4 januari. Ook in de kerstvakantie op twee dagen een spe ciale kerst-huifkartocht, dit in plaats van de ge bruikelijke huifkartoch ten. De tocht wordt ge maakt in een verwarmde huifkar en duurt onge veer anderhalf uur. Onderweg wordt glühwein en voor de kinderen warme cho colademelk met krenteweggc geserveerd. De tochten zi)n dinsdag 24 de cember vanaf de VW Holten en op 31 december vanaf Boer derij De Elshof aan de Geskcs- di|k 34. Dc kosten bedragen voor vol wassenen tien gulden en voor kinderen tot en met 12 jaar zes gulden vijftig. Men kan zich hiervoor opge ven bij de VW Holten, tel. 36 15 33. Foto: Peier Bulthuis Mircea Constantin begint volgend jaar met lessen viool keyboard. Ook zigeunermuziek staat op het lesprogramma Foto: Peter Bulthuis voor beginners en gevorderden. Kennis van het notenschrift is geen vereiste. „Wie echt verder wil ko men met viool spelen, professionals dus, krijgt van mij de Oosteuropese lesmethode aangeboden. Dat bete kent gedegen inzet en studie. Beginners starten met klassieke mu ziek, de basis die je nodig hebt, ook als je bijvoorbeeld keyboard spelen wil. Later kun je dan kiezen voorliet lichtere genre, want natuurlijk is ook dat mogelijk," aldus Constantin, die er op wijst dat zijn bedrijf tevens di ploma's uitgeeft. Wie belangstelling heeft voor het volgen van muzieklessen bij Constantin of Turcitu, kan zich voor nadere informatie over les- dagen en pnjsen wenden tot Constantin Music Consultancy, Nagelhoutstraat 45, tel. 36 48 67. Komende zondag treed Höl lenboer op in De Schure aan de Beusebcrgerweg 37 te Holten. Sinds 1987 timmeren de Luttenbergers Gerard Oosterlaar en Bas van den Toren al aan de weg. Al gauw kregen ze regionale bekend heid. Ook Normaal kreeg belangstel ling en bracht onder andere de teksten van 'Dc kippen van de buren', 'Ik word prof en ik bun geen achttien meer' uit. Wereld beroemd werden ze na hun hit 'Busje komt zo', dc single stond binnen twee weken op nummer één in de top 50 en was goed voor meer dan 150 duizend ver kochte exemplaren. Höllenboer zal na een kop koffie met kren- tenwegge om ongeveer 11.30 uur spelen. Kaarten kosten tien gulden, voorverkoop bij 't Kla vier en De Schure. Natuurlijk beschikt ook Dc Schure over een kerstprogram ma. Op kerstavond draaien dj Zoef en Dr. Schupp vanaf 21.00 uur de meest waanzinnige pla ten aan elkaar van Abba tot ZZ Top en alles wat daar tussen zit. Eerste kerstdag is men geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23.00 uur. Tweede kerstdag is er traditiege trouw de kerstpuzzelwandel- tocht. Ditmaal is de tocht uitge zet door de winnaars van vorig jaar, de familie Van de Graaf. Onderweg is er warme chocola demelk en na afloop een kop snert. Deelnamekosten 3,50 gulden en voor kinderen tot en met 12 jaar 2,50 gulden. Er kan gestart wor den tussen 13.00 en 14.00 uur. Ook 's avonds kan men in De Schurc terecht en wel van 19.30 tot 23.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 11