Rabobank gaat strijd aan met spaaracties Bos Dierenwereld krijgt komende jaren een 'facelift' Circulatieplan centrum moet drukte verminderen HOLTEWS NIEUWSBLAD STICHTINGWELZIJN OUDEREN 4^ Gemeente Zakelijk BEKEKEN Overijssels gedeputeerde Herman Kemperman opent herfstexpositie in Bos Dierenwereld Stuk groen op AH-parkeerplaats moet verdwijnen Meer woningen voor jongeren Expo in Medisch Centrum Fienpreuvers Pannenkoeken wandeling DONDERDAG 17 OKTOBER 1996 Precies op de dag dat gede puteerde Herman Kemper man de jaarlijkse herfstexpo sitie opende in natuurmu seum Bos Dierenwereld, leg de conservator Kees Bos de laatste hand aan het impo sante diorama van de Sal- landse Heuvelrug. Over een lengte van circa twintig meter is het zo kenmerkende land schap van de heuvelrug in beeld gebracht met daarin onder meer het korhoen. Tijdens dezelfde opening kon digde eigenaar, tevens voorzit ter van het stichtingsbestuur Bos Dierenwereld Cees Both bovendien aan dat het museum deze winter een begin maakt met een verbouwing als onder deel van een aanzienlijke 'face lift'. Volgens Both wordt met de nieuwe dynamiek in het mu seum meer educatieve waarde bereikt, zoals onder meer ge vraagd door scholen. Zodra de bouwvergunning rond is, zullen de werkzaamheden beginnen. Vermoedelijk eind volgende maand of begin december. De verbouwing moet voor aanvang van het volgend seizoen klaar zijn. Welk bedrag ermee ge moeid is, kon (nog) niet precies worden aangegeven. Jan Both, verantwoordelijk voor de publiciteitszaken van het mu seum, liet wel weten dat één en ander zoveel mogelijk wordt ge financierd uit de opbrengsten van het museum. Daarnaast wordt getracht subsidie te krij gen van onder meer de provin cie en wellicht zal een deel van het benodigde geld ook moeten worden geleend. Zelfwerk zaamheid moet de kosten in elk geval zoveel mogelijk drukken. Kort voor de opening van de herfstexpositie ontstond trou wens enige consternatie onder de genodigden, omdat op het parkeerterrein naast het mu seum een personenauto door onbekende oorzaak vlam had gevat. Daar de wagen dicht te gen het bos geparkeerd stond en bovendien vol benzine zat, dreigde even een hachelijke situ atie, maar de brandweer maakte gelukkig korte metten met de vlammen. Rondgang Eén van de opvallende elemen ten in de verbouwingsplannen van Bos Dierenwereld is het binnen en deels buiten aanbren gen van een soort tunnel, onder deel van de nieuwe routing door het gebouw. „Eigenlijk wordt het een soort rondgang," legt jan Both uit. Hij bekommert zich om de publiciteitszaken van het museum. Dok de entree van het gebouw wordt onder handen genomen. Daarnaast wordt een nieuw beeldmerk ontworpen en bovendien wordt de komende jaren steeds na drukkelijker met licht en geluid gewerkt in het natuurmuseum. „Dat hiervoor is gekozen houdt verband met het feit dat het museum hard moet knokken om mensen binnen te krijgen," aldus Jan. „Er is daarom beslo ten Bos Dierenwereld wat ei gentijdser in te richten en een dito uitstraling te geven. Een deskundig adviseur heeft de zaak bekeken en kwam onmid dellijk met de aanbeveling om zo'n rondgang te creércn." De bedoeling is om middenin de net gereed gekomen achterwand van het diorama van de Salland- se Heuvelrug een ongeveer an derhalve meter brede doorgang te maken. Een soort tunnel naar het erachter diorama met edel herten. Links en rechts ervan worden op verschillende hoog ten kijkgaten gemaakt. „Op ver schillende hoogten, want niet alleen volwassenen, zeker ook kinderen vinden het leuk om naar dingen te kijken," verklaart Both. Even voorbij het hertendiorama wordt de bezoeker via de tunnel verder het museum ingeleid om er ter hoogte van het diorama met de zeehonden (Waddenzee) weer uit te komen. Voor het laatste stuk van de rondgang moet een vitrine met een vos senhol wijken. De wand daar moet worden doorgebroken, omdat de rondgang vanaf dat punt buitenom het gebouw gaat en vlak voor de huidige ingang weer uitkomt in het museum. Om de kosten zoveel mogelijk te besparen, wordt de tunnel binnen van eenvoudig materiaal opgetrokken; buiten is wel spra ke van een (spouw)muur. Door de rondgang ontstaan in het mu seum meer aparte vertrekken. In de toekomst worden daarin meer licht- en geluideffecten aangebracht. Onlangs al werd het museum door een gift van het Anjerfonds uitgebreid met beeld- en geluidsapparatuur in de centrale ruimte. Entree Onderdeel van de verbouwing is ook de aanpak van de receptie, op dit moment zowel kassa voor het museum als souvenirwinkel. Om die twee functies te schei den, wordt de huidige entree wat naar voren gehaald, attractiever gemaakt en uitsluitend bestemd voor bezoekers van de winkel. De verbeterde entree die thans uitkomt aan de zijkant van de receptie (richting parkeerterrein van 't Losse Hoes) wordt straks de officiële in- en uitgang van het museum. „Daarnaast is het de bedoeling het geheel net iets spectaculair der, meer waarheidsgetrouwer te maken. Een proces dat niet binnen een paar maanden is ge realiseerd, maar zich spreidt over enkele jaren. In de diora ma's zullen de voorstellingen meer waarheidsgetrouw wor den. „Dat kan dus soms een wat agressiever beeld opleveren van het ene dier dat het andere grijpt," aldus Both jr. Samen met de exposanten Annette Isford en Piet Eggen bewondert gedeputeerde Herman Kemperman (rechts) enkele bronzen dierfiguren van Kees Bos. Foto: Wil Vogel Expositie Hoewel gedeputeerde Kemper man, tevens voorzitter van de Stuurgroep Sallandse Heuvel rug, niet uitvoerig inging op de discussies rond de heuvelrug, wees hij er wel op dat Bos Die renwereld midden op de berg ligt en dat de stuurgroep het museum een centrale plek krijgt in de ontwikkeling van het ge bied. Uit handen van Kees Bos ontving hij het eerste exemplaar van het rapport over het succes volle internationale Korhoen- dersvpmosium dat enkele maan den geleden in restaurant De Wielen werd gehouden. De expositie in de kelder van het museum omvat zeventig prach tige objecten: schildcri)cn en bronsplastieken. Bos zelf toont nieuwe bronzen dierfiguren en enkele schilderijen, terwijl de uit het Duitse Ochtrup afkomstige Annette Isford vertegenwoor digd is met aquarellen. Piet Eg gen toont illustratief werk en schilderijen. De tentoonstelling duurt tot en met 27 oktober en is dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 17.00 uur en van 11.00 tot 17.00 uur. Als onderdeel van het beslismodel verkeersstructuurplan, krijgt de raad binnenkort een voorstel voorgelegd over de verkeerscirculatie in het dorpscentrum. Het voorstel is in feite onderdeel van hetgeen B en W eind vorige maand aan de raad voorlegde en waarvoor de gemeenteraad groen licht gaf. Op grond van het door het Nij meegse ingenieursbureau H as- koning samengestelde beslis model, besloot de meerderheid toen in principe in te stemmen met de aanleg van een zuidelijke rondweg en het daaraan gekop pelde haalbaarheidsonderzoek naar onder meer de financiële en landschappelijke aspecten van een dergelijke weg, alsmede het opstarten van overleg met provin cie en regio (mogelijke financie ringsbronnen). Het raadsvoorstel omvatte echter meer elementen, zoals de aanleg van het Zilverzandwegtracé van Rijssenseweg naar Kt>1, het opstellen van een verkeeerscirculatieplan voor het dorp en een in verband met deze maatregelen aangepast 'lang- zaamverkeersplan' (fietsers en voet gangers), dat nu wordt uitgewerkt. Burgemeester DJ. Verhoeven laat weten dat bij het uitwerken van een circulatieplan voor de kom na drukkelijk wordt gekeken naar vari ant 4A in het beslismodel. Om de verkeersdrukte in het centrum te ver minderen wordt daarin voorgesteld een circulatie in te voeren en het cen trum in te richten als autoluw gebied. De afstroom van verkeer moet dan enerzijds plaatsvinden via het par keerterrein van Albert Hcijn en het erachter gelegen MAC-pad geschie den, anderzijds via de Srrudsbclt en de Kerkstraat (langs de Aldi). De ge sprekken met grondeigenaar Jan Wansink (AH) hebben nog niet tot overeenstemming geleid. Volgens de burgemeester is aanvan kelijk gesproken over de aanleg van een tijdelijke voorziening. Nu de ont sluiting van het MAC-pad een defini tief karakter moet knjgen, spelen za ken als de verharding en mogelijke bebording eveneens een rol. Zich uit spreken over de termijn waarop de Het bekende muziekfestival voor ouderen vindt plaats op woensdag 13 november. Van 10.00 tot 17.00 uur wordt in de schouwburg De Leeuwenbrug in Deventer een gevarieerd programma geboden. Op verschillende instrumenten wordt tevens muziek uit verschillende perioden ten gehore ge bracht. Een groot aantal van de op tredende orkesten en ensem bles heeft gedurende hun be staan een goede reputatie opge bouwd. De schouwburg De Leeuwenbrug bevindt zich te genover het station. De entree bedraagt f7,50. Voor twintig gulden heeft men tevens een lunch en een gereser veerde plaats. Het telefoonnum mer van de schouwburg is 0570 - 68 35 00. Een gezonde voeding en een verantwoorde leefwijze van uw hart is het thema van de bijeen komst die op donderdag 24 ok tober wordt gehouden door de gezamenlijke ouderenorganisa- ties in Holten. Iedereen die hier iets meer over wil weten is van 14.30 tot 16.30 uur welkom in De Boschkamp. Een diëtiste van de Hartstich ting zal aan de hand van dia's en een quiz het een en ander vertel len over eetgewoonten en hart en vaatziekten. Bovendien wil ze aan de hand van kleine hapjes laten zien dat men niet alles wat lekker is hoeft te laten staan. Behalve de komst van veel En gelse woorden in onze spreek taal komen er de laatste rijd ook nieuwe Nederlandse bij. Woorden die lang niet altijd voor zichzelf spreken. 'Mantel zorg' is zo'n woord. Het is een door welzijnswerkers gevonden woord om een soort verzorging aan te duiden, die er altijd is geweest. Ëen vorm van hulp die vanzelf sprekend door duizenden werd verleend en nog steeds wordt verleend. Hiermee wordt de zorg voor de naaste familieleden en vrienden bedoeld. Toch was het nodig voor deze hulp een begrip te vinden om er beter over te kunnen spreken. Op grond van het huidige over heidsbeleid blijven mensen kor ter in ziekenhuizen, gaan later naar verzorgingshuizen en wordt beknibbeld op de thuis zorg. Dit heeft tot gevolg dat een steeds groter beroep wordt gedaan op de naaste familie en vrienden. Omdat dit daardoor te zwaar kan worden, omdat er emotionele steun, informatie en advies nodig kan zijn, is het nodig ook aan deze hulpverle ners aandacht te schenken. Dit gebeurt op tal van plaatsten, overal verschillend en afhanke lijk van degenen die het betreft. Deze vorm van hulp, die directe hulp van familie en vrienden, wordt mantelzorg genoemd. Dit is gedaan omdat men vindt dat deze hulp als eerste direct om de hulpbehoevende heen valt. Als een soort mantel eigenlijk, is men van mening. De professio nele hulp komt daarna en ver zorgt wat door die mantelzorg niet meer kan worden gedaan. De SWOH onderzoekt hoc in de komende tijd samen met de professionele hulpverleners ook in Holten een stukje ondersteu ning en voorlichting aan vooral de oudere mantelzorgers kan worden gegeven. Koersbal toernooi Op 22 oktober zullen 48 koers- balteams uit alle delen van Overijssel weer strijden om de provinciale trofee. Het Holtens team moet dan zijn titel van vorig jaar verdedigen. Een aan tal enthousiaste fans kan daarbij natuurlijk van groot belang zijn. Het toernooi wordt gehouden in sportcentrum de Scheg en duurt van 10.00 tot 16.30 uur. De Scheg is heel makkcli]k met het openbaar vervoer te berei ken. De bus van Holten naar Deventer stopt voor de deur, terwijl het station Colmschate direct achter de Scheg ligt. Meer informatie over vertrek tijden van bussen en treinen kunt u krijgen op nummer 06 - 92 92. Bcrtien Stukker uit Holten expo seert aquarellen in het 'Medisch Centrum'. Via een tekencursus in De Boschkamp op 16-jarige leef tijd, werd haar belangstelling voor aquarelleren steeds groter. was eerder te zien in De Hartkamp in Raalte en in De Boschkamp.De ex positie in het Medisch Centrum aan de Keïzersweg 32 is nog te bewon deren tot en met december. Alle wer ken zijn te koop. Na het volgen van diverse cursussen Voor meer informatie kan men bel- isditalleenmaargegroeid. Haarwerk len met Bertien Stukker, tel. 36 37 43. Harry Dul (CDA) heeft er vorige week in de raadscommissie wel zijn bij het college op aangedron gen om bij de provincie nadrukke lijk moeite te doen meer speel ruimte te krijgen in het aantal toe gestane woningen dat op basis van het streekplan jaarlijks ge bouwd mag worden. „Omdat we te weinig mogelijkhe den hebben wijken veel jongeren uit naar gemeenten als Hcllcn- doorn en Rijssen. Gezien de bevol kingsopbouw is het echter belang rijk om ze in Holten te houden", zegt Dul. Waarmee hij doelde op de OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN Kapvergunning is verleend voor: - 4 Amerikaanse eiken en 1 den Langstraat 22; - 3 eiken langs de Hakkertsweg, - 1 berk en 1 eik langs de Beusebergerweg en in het plan Lukensveld. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen inwinnen bij de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. SP0RTC0MMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 21 oktober 1996 om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen inzake verhoging gebruiksvergoedingen sportaccommodaties; wijziging subsidieverordening, subsidiëring kerstzaalvoetbaltoernooi voor pupillen; begroting en investeringsschema 1997. Wie wordt op 2 januari aanstaande als vrijwilliger in het zonnetje gezet? Kandidaten kunnen worden voorgedragen bij het College van Burgemeester en Wethouders vóór 1 november 1996. Gelieve hierbij de reden(en) van de voordracht te vermelden. Kandidaten moeten woonachtig zijn in Holten en moeten kunnen bogen op bijzondere verdiensten voor de Holtense samenleving op verschillende terreinen gedurende een reeks van jaren. Bekendmaking zal plaatsvinden tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van donderdag 2 januari 1997. BURGERLIJKE STAND 15 okt. 1996 Geboren: Johanna Enrieke dv. G. J. Nijboer en A. Hamberg. Dirk Gertjan Hendrik zv E G. H Meesterberends en G. J Kettelarij; Cera Bertruida Maria dv. B H M. Vehof en E. J. B Lubberdink; Romy dv. H. J. Stam en J. H. ten Dam. Ondertrouwd: A. R. Wissink en G. G. Dam Wiechers. Gehuwd: J. Beunk en B. M. te Bogt; H. W. Pieffers, Wierden en M. J Meijerink, Wierden Overleden: H. J. Oolbekkink, oud 75 jaar; H J. Krikkink-Rietberg, oud 77 jaar; H P. Gazan, oud 77 jaar. circulatie in de kom moet zijn ver beterd, doet Verhoeven niet. „In de nabije toekomst," laat hij voorzichtig weten. Duidelijk is dat één en ander samenhangt met de verbetering van de Kalfstermansweide, die voor ko mend jaar op de rol staat. Dat alles te gelijk wordt aangepakt is echter on waarschijnlijk. „Ter ontlasting van het dorpscen trum is het evenwel belangrijk om niet te lang te wachten met de uit voeringvan het circulaaeplan," aldus Verhoeven diplomatiek. Zeker is dat het college van mening is dat de aan pak van zowel centrum als Zilverzandwegtracé ruim voor de aanleg van een mogelijke zuidelijke rondweg gerealiseerd moet zijn. VCanneer met de aanleg van het Zilverzandwegtracé wordt begon nen, isevenminduidelijk. Wat dat be treft wijst de burgemeester onder meer op een aantal stappen die daar voor nog moeten worden genomen, zoals grondverwerving, de be stemmingsplanprocedure, de fi nanciële dekking en het maken van een bestek. ,,De Rabobank had wat meer ondernemers verwacht vorige week tijdens de informatiebij eenkomst over de chipknip en het nieuwe spaarsys teem Loko", aldus de heren Baan en Hemel. Maar de veertig deelnemers kregen wqj te horen hoe de toekomst er op elektronisch gebied komt uit te zien. Om de concurrentie met landelijke spaaracties zoals de air-miles aan te gaan, heeft de Rabobank de onder nemers het Loko Spaarprogramma uitgelegd. Het unieke van Loko is dat de klant zelf bepaald waarvoor wordt gespaard. Heeft de klantge- noeg gespaard, dan stuurt de Rabobank automatisch bericht dat er Vlet bij cYApk*1^? de bank een waardebon van 25 gulden kan worden afgehaald. De waardebon kan bij alle winkeliers worden besteed, die aan het Loko Spaarpro gramma meedoen. Als een klant wekelijks zo'n hon derd gulden besteedt, dan kan in ongeveer drie maanden een waardebon worden verkregen. Dc Loko's komen te staan op de chipknip die eind volgend |aar lan delijk moet zijn inge- voerd.De chipnknip is een elektronische portemonnee op dc bankpas. Bij een oplaadpunt kan de kaart worden opgeladen via de pincode van de bankpas. Op dat moment wordt geld van de betaalrekening overgeschreven op de chipknip. Onderdeel van het circulatieplan is de ontsluiting van het AH-parkeerterrein via het MAC-pad. Daarvoor zal een stuk groen aan de achterkant van het parkeerterrein moeten wijken. aanzienlijke vergrijzing van de ge- meente.„Uitgangspunt is altijd dat je als gemeente moet kunnen voor zien in de woningbehoefte van dc eigen bevolking. Dat lukt niet, het geen als belangrijk argument kan worden aangevoerd in het komend overleg met de provincie. Als we bijvoorbeeld tien woningen per jaar meer zouden mogen bouwen, dan kom je deze groep al aardig te gemoet," aldus Dul, die weliswaar begrip vond bij wethouder L.H. Rcnscn (WD). Rensen wees hem er echter tegelijkertijd op dat het boeken van resultaat in dezen niet zo eenvoudig is. De traditionele seizoensope ning van de Fienpreuvers is 20 oktober. Begonnen wordt met de voetbalwedstrijd tussen het SV Holten bestuur en de Fien preuvers om 13.00 uur. Hierna wordt traditiegetrouw tus sen twintig teams pool-biljart ge speeld bij Barbarossa. Dit begint om 16.30 uur en is voor iedereen vrij toegangkelijk. Ook voor dc kinderen is een spellencircuit op- gezet.Titelverdediger de Kloeke Leute zal natuurlijk proberen de ti tel vast te houden. De VW in Holten houdt in de herfstvakantie op diverse dagen een Pannenkoeken wandeling over De Holter- berg. Deze mooie herfstwan- deltocht is ongeveer vijfen- eenhalve kilometer lang. De tocht komt onder meer langs het Natuurmuseum Bos Die renwereld, de Canadese be graafplaats en een indrukwek kend ravijntje. Tussen 10.30 en 15.30 uur kan op eigen gelegen heid gestart worden bij dc VW aan de Dorpstraat. Na afloop van de wandeling wordt een gevulde pannenkoek geserveerd bij Restaurant.Yosman aan dc Oranjestraat. De kosten bedragen voor vol wassenen 8,50 gulden en voor kinderen tot en met 12 jaar ze ven gulden. Dit bedrag is inclu sief de route, pannenkoek en tevens een kortingsbon voor Natuurmuseum Bos Dierenwe reld. Op de volgende dagen kan men de wandeling maken: maandag 14, woensdag 16, vrij dag 18, woensdag 23 cn vrijdag 25 oktober. Voor meer informa tie VW Holten, tel. 36 15 33. Computershop Dogterom Hert feest. Vandaag is het vijf jaar geleden dat eigenaar Frank Dogterom startte vanaf een H aar- lemse zolderkamer. In de afgelopen vijfjaar liet hij zijn bedrijf uit groeien tot een volwaardige en in Holten en wijde omgeving er kende onderneming. Het eerste lustrum wordt gevierd met diver se aantrekkelijke aanbiedingen in de onlangs huis aan huis ver spreide kleurenfolder en gedurende de jubileumweek ook op de Kabelkrant en in deze uitgave van het Holtens Nieuwsblad. De succesvolle onderneming is gespecialiseerd in het ontwerpen en fabriceren (assembleren) van computersystemen, speciaal op maat en wens van zowel de zakelijke als particuliere klant. Behal ve de verkoop van het eigen merk MSC is Dogterom dealer voor alle a-merken waaronder Compaq, Hewlett Packard en Tulip. De apparatuur wordt geïnstalleerd en ook gerepareerd (op verzoek aan huis ofbedrijf). In de werkplaats worden dagelijks gemiddeld drie computersystemen gebouwd. Alle apparatuur van Com putershop Dogterom is voorzien van de CE-goedkeuring (kwali teitskeurmerk). Met gepaste trots vertelt Frank dat circa tachtig procent van de Holtense ondernemingen tot zijn klantenkring be hoort en ook particulieren weten steeds vaker de weg naar zijn be drijf te vinden. Een gloednieuw produkt is Edutainment, ofwel Nederlandstali ge ldndersoftware op CD-rom. Een educatief pakket, geschikt voorkinderen vanaf3 jaar, waarbij het spelend leren centraal staat. Het goedkoopste pakket kost 9,95 gulden. Sinds juli is Computer shop Dogterom tevens officieel PTT-dealer. Onder de voorwaar den van de PTT worden met veel succes mobiele netwerken als GSM, Highspace en ISDN (digitaal netwerk) geleverd. Ten slotte wijst Frank op zijn fax- en kopieerservice voor zowel de zakelijke als particuliere markt en op de Computerclub Sal- land/Twente, die per 1 januari van start gaat. Daarover binnen kort meer. Voor meer informatie kan men zich echter al wenden tot Computershop Dogterom, tel. 36 52 74.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5