Holtens Nieuwsblad Drugsoverlast Holten neemt geleidelijk toe Gerrit Markvoort (PvdA) is terug aan raadstafel Kolweg wordt aangepakt Politiek eens over zuidelijke rondweg J Kwestie Scheperspad komt voor gerecht D66: kijk eerst naar andere maatregelen topsport en sfeer J U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Burgemeester: 'Aantal drugsgebruikers valt moeilijk in te schatten' Controle woningen aan vooravond donkere tijden Nieuwe leden in aantal commissies 21 t/m 26 OKTOBER INDOOR WIERDEN INTERNATIONAL MUZIEKHUI V R I E S E Oranjestraat 6 Rijssen Tel. 0548-54 04 87 'Beuken in goede staat' Jeugd Karate Gezinsdienst Klootschieten in Dijkerhoek Open Deur dienst Collecte Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 Op de PvdA en D66 na, stemmen alle partijen er mee in dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de haalbaarheid van een zuidelijke rondweg. Daarna kan worden beslo ten of die weg wordt aange legd of dat er naar een ande re variant kan worden geke ken. Dat is de uitkomst van de commissievergadering over het beslismodel ver- keerstructuurplan. Als enige spreker buiten de commissieleden had R. Be rends grote twijfels over het besluit. „Het besluit is een groot raadsel", zegt Be rends. „In het rapport van onderzoeksbureau Hasko- ning staat zelfs dat rondwe gen verkeersaantrekkelijk zijn. Ook moet je de zeer landschappelijke De Enk ervoor aanspreken terwijl je met een rondweg ook het landbouwverkeer hindert en landbouwpercelen wor den doorsneden en dat le vert weer kleinere percelen op. Een groot deel van de Holtenaren wil deze erfenis helemaal niet." PvdA'er G. Markvoort noemt de rondweg 'een banger hart'. „De zuidelijke rondweg is meer een bye- pass van de Al omdat het zover weg ligt van het dorp. Ik denk dat de gebruiker meer kijkt naar de tijd die hij kwijt is om een afstand af te leggen dan naar het aantal kilometers." De VDD bij monde van A. Kevelam vindt 'zuid' de beste oplossing omdat een noordelijke rondweg „mis schien problemen geeft met de industrie", vindt Keve lam. „Zuid geeft dan wel nadelen aan het landschap, maar toch ligt er een betere mogelijkheid voor de zuide lijke rondweg. J. Stegeman (CDA) maakt zich zorgen over de tijd tussen nu en de aanleg van de rondweg, dat kan volgens hem wel tien jaar duren. Om het Scheperspad open te krijgen wordt de gemeente Holten voor het gerecht gedaagd. Foto: Wil Vogel Om het Scheperspad open te krijgen stapt de landelijke vereniging van vrije wande laars, de NEMO, op 15 okto ber naar de Arrondisements- rechtsbank in Zwolle. De NEMO heeft na diverse be zwaarprocedures hoger be roep aangetekend tegen de gemeente Holten. Het is voor de eerste keer dat een wandel-belangenorganisatie via de rechtbank behoud en her- Raadslid D. van der Torre (D66) wil in plaats van een zuidelijke rondweg liever ver- keers belemmerende maatre gelen nemen. „Door het aan leggen van bijvoorbeeld een rotonde of sluizen kan het verkeer al een stuk minder worden", vindt Van der Tor- „Dat is ook wel gebleken sinds de maatregelen zijn ingevoerd in de Dorpsstraat", zegt het raads lid. Van de Torre geeft ook als mo gelijkheid aan dat in de Dorps- Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Abonnementsprijs f 74,50/ Losse nummers f 1,60 Gerrit Markvoort is terug aan de raadstafel. Door het ver trek van Wim Dalhuisen in verband met zijn benoeming als bovenschools directeur van het openbaar basisonder wijs, werd de PvdA'er vorige week offcieel beëdigd door burgemeester D.J. Verhoe ven. Met Jan Metsemakers vormt Markvoort nu de twee mansfractie van de sociaal- -democraten. Metsemakers is voorzitter. Gerrit Markvoort is daarmee te rug van 'weggeweest', want in 1988 werd hij door het vertrek van Andries Moeliker geïnstal leerd door toenmalig burge meester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard. Daarvoor maakte Markvoort deel uit van de scha- duwfractie van de PvdA Holten. Burgemeester Verhoeven bena drukte dat Markvoort de afgelo pen jaren veel betrokkenheid heeft getoond bij het wel en wee van de Holtense gemeenschap en politiek. „U bent altijd zeer intensief bezig en heeft vooral op het gebied van ruimtelijke ordening en milieuzaken veel kennis vergaard." De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in 1994 maakte een einde aan Markvoorts raadslidmaatschap, maar als niet-raadslid vertegen woordigde hij de PvdA nog al tijd in de raadscommissie ge meentewerken. „Daarom w as u de laatste jaren ook zeker niet uit beeld...," aldus Verhoeven. De burgemeester wendde zich aan het begin van de raadsverga dering eveneens tot de volko men verraste wethouder Eb van Schooten (GB), die begin sep tember dertig jaar raadslid was. Op 1 september 1966 werd Van Schooten geïnstalleerd. Van 1966-1970 was hij bovendien lid van de provinciale staten. Ach tentwintig jaar lang was hij 'ge woon' raadslid, sinds 1994 is hij wethouder, portefeuillehouder van onder meer milieu, toeris- Gerrit Markvoort (PvdA) is terug van 'weggeweest'. Vorige week werd hij als raadslid beëdigd door burgemeester Ver hoeven. „Zuidelijke rondweg? Nooit en zéker niet over onze fraaie Aalpolsweg!" me/recreatie en gemeentewer ken. Van Schooten benadrukte dat hij het werk als raadslid èn als Foto: Wil Vogel wethouder als 'enerverend' er vaart. „Ik heb mogen helpen om Holten te maken tot wat het nu is. Dat beschouw ik als een ver rijking van mijn leven..." Niet explosief, maar geleidelijk aan neemt het drugsgebruik in Holten toe. Dat verklaarde burgemeester D.J. Verhoeven vorige week in de raadsvergadering naar aanleiding van schriftelijke vragen van de PvdA. Een constatering van de politie, die evenals de gezamenlijke pastores en huisartsen regel matig overleg hebben over onder meer deze kwestie. stel van een voetpad eist. Tijdens de Landelijke voctpa- dendagen op zondag 13 oktober houden de Vrienden Van het Hooltcr Pad in samenwerking met de vereniging Te Voet een wandeling over 'betwiste' paden op de Holterberg. Er zijn twee wandelingen uitgezet. Een van tien en een van vijftien kilome ter. De wandelingen beginnen vanaf camping De Holterberg tussen 9.00 en 14.00 uur. straat, Larensewcg en Pastorie straat eenrichtingsverkeer wordt ingesteld. „Dat is in Rijs- scn ook gebeurd en de midden stand is helemaal niet ontevre den. Ook al waren ze in het begin er niet zo blij mee. Ook wil Van de Torre eerst weten hoe de provincie, die ook moet meebetalen, over de zuidelijke rondweg denkt alvorens een be sluit te nemen. De D66'er hoopt dat er een referendum komt over de even tuele aanleg van de zuidelijke rondweg die er dus wat hem betreft niet hoeft te komen. Gerrit Markvoort (PvdA), zo juist opnieuw beëdigd als raadslid, liet weten dat de sig nalen over drugsoverlast in Holten toenemen. „School gaande kinderen en bewo ners van Holten raken steeds vaker en op steeds meer plaatsen geconfronteerd met drugsgebruik en handel in drugs. Zelfs is er sprake van rondslingerende injecties puiten." Uit oogpunt van volksgezond heid noemt de PvdA het een zeer verontrustende ontwikke ling en vroeg het college duide lijkheid over de aard en omvang van de problematiek, op welke wijze te werk moet worden ge gaan bij het constateren van en het gemeentelijk beleid in dezen. Een gerichte aanpak met daarin preventieve maatregelen lijkt de sociaal-democraten noodzake lijk. Verhoeven ontkende de proble matiek geenszins, maar maakte wel duidelijk dat het minder om vangrijk is dan vaak wordt ge dacht. „Het probleem beperkt zich echter niet meer tot enkel de steden, op het platteland is het eveneens zichtbaar, zoals ook in Holten. We kunnen er daarom niet omheen. Het bete kent niet alleen een gevaar voor de eigen gezondheid, ook de invloed op de gezinssituatie en vandalisme moet niet worden onderschat." Sprake van explo sieve toename is er naar zijn zeggen niet, wel een geleidelijke. Harddrugs worden niet gebruikt of verhandeld, hoewel hij even later wèl aangaf dat bij tijd en wijle een spuit gevonden wordt... Hoeveel jongeren in Holten drugsgebruiken, is volgens de burgemeester moeilijk in tc schatten. „Gelukkig is het wel een relatief kleine groep die re gelmatig gebruikt met daarnaast een onbekend aantal incidentele gebruikers. Echte handel in softdrugs wordt, zeker op grote schaal, wordt niet waargeno men. Verhoeven, die de drugs gebruikers zelf benaderde, wor den deze voornamelijk gekocht in omliggende steden. „Dan neemt één persoon drugs mee voor de hele groep onder het motto 'één treinkaartje is goed koper dan zes..." Andere plekken De burgemeester verzekerde dat de politie de zaak wel dege lijk in de gaten houdt, maar dat de 'betrapte' jongeren zich daar na telkens verplaatsen naar een andere plekken. Het maakt het optreden tegen het drugsge bruik er niet makkelijker op. De gebruikers komen onder meer samen in de fietsenstalling bij de gymzaal aan de Tuinstraat, op de Smidsbelt en bij de scholenge meenschap. „Optreden tegen zulke groepjes is heel moeilijk. Het gebruik is op zichzelf niet strafbaar en bovendien is geen sprake van samenscholingen van grote groepen jongeren. De politie treedt echter wel op als er teveel gram in bezit, als er wordt gehandeld, als men zich op niet-openbaar terrein be vindt of dat sprake is van open bare orde problemen. Waar de polite er op kan inspelen, doet ze dat zeker," aldus Verhoeven, die tevens aangaf dat op scholen gewezen wordt op de nadelige gevolgen van drugs gebruik. Bovendien deed hij een oproep aan hulpverlenende in stanties, scholen en anderen om tips te geve effectieve(re) aanpak. „Het is uiteindelijk een pro bleem dat ons allen aangaat. Wij staan er als college open voor om daarover van gedachten te a-?-/ /f! f In het kader van het project Veilig Wonen gaat de politie de komende zes weken con troles uitvoeren aan wonin gen in Salland. Zonder vooraankondiging be kijkt men de situatie van woning en directe omgeving 'door het oog van de inbreker'. De politie kan daarbij niet alle woningen in Salland bezoeken, maar zullen agenten in alle ge meenten van district Salland een of meerdere controles uitoefe nen. Deze aandacht komt aan de vooravond van de donkere (wintertijden. De politie verwacht niet dat een woning tot een bunker wordt omgebouwd, maar dat het in veel gevallen is beter kan. Soms is het alleen een verandering van (ingesleten) gewoontes al een hele verbetering. Want volgens de politie zijn er nog mensen die hun huissleutel onder de deur mat of in de huisvuilcontaincr leggen. Naast sloten en grendels wordt onder meer gelet op be groeiing, verlichting en opklim- mogelijkheid. De controles vinden in uniform plaats. Na afloop krijgen de be woners een afschrift van de checklist. Ook kan een uitge breider (gratis) preventieadvies worden» opgemaakt. De doel stelling van het project Veilig Wonen is om het aantal inbra ken in woningen terug te bren- gen. Door het aanleggen van onder meer drempels hoopt de gemeente' de verkeersproblemen aan te pakken. Foto:Wii Vogel Sluisjes en drempels moeten voorlopig een einde maken aan de verkeersproblematiek op de Kolweg. De verkeersremmende maat regelen werden vorige week aangebracht. Binnenkort volgt belijning. Vanaf ongeveer de kruising met de Industriestraat tot even voor bij het laatste sluisje, worden fietsstroken aangebracht. E.en maatregel uit oogpunt van vei ligheid voor de vele fietsers die dagelijks op de Kolweg fietsen. Niet alleen schoolkinderen (van ook het voortgezet onderwijs), vooral in het zomerseizoen kie- Jt In verband met het vertrek van Wim Dalhuisen (PvdA) en al eerder Rob Hazes (D66), heeft de raad vorige week in gestemd met het voorstel tot benoeming van een aantal nieuwe/andere leden voor en kele (raads)commissies. Raadslid Gerrit Markvoort (PvdA), tot nu als niet-raadslid lid van de commissie gemeente werken, vertegenwoordigt zijn fractie daarin nu als raadslid; in de commissie welzijn nemen Rob Meijerink (PvdA) en Dick van der Torre (D66) de plaatsen in van res pectievelijk Jan Metsemakers en Rob Hazes. Jan Metsemakers neemt de plaats over van Wim Dalhuisen in de commissie bezwaar- en beroep schriften en Dalhuisens stoel in de sportcommissie wordt over genomen door Markvoort. Tot slot werd C.W.J. van Geel (D66) benoemd als lid van de onderwijs commissie. Hij komt in de plaats van Rob Hazes. zen veel kinderen de Kolweg als fietsroute naar het zwembad. De toenemende verkeersdrukte en de onverwachte komst van de li|ndienstbus op de Kol, zorgde voor veel overlast en gevaar. Reden waarom schoo, bewoners en industrie een aktie- groep oprichtten. De maatrege len op de Kolweg zijn van tijde lijk aard, totdat er duidelijk wordt hoe de toekomstige ver- •keersstructuur in en rond Hol ten er uit gaat zien. De aanleg van het zogenoemde Zilver zandtracé, dat buiten de woon wijk loopt, hangt daar nadrukke lijk mee samen. Zie adv. elders in deze krant. De Poppe Zalencentrum De Poppe viert dit weekend groot feest. Dan bestaat dit gercnomcerdc be drijf namelijk 150 jaar. Eigenaren Bennie en Eppic Aanstoot vieren dan ook nog eens het hun 50-jarige verjaar- dag. Zie verder pagina 3. Floralia De Floralia in Dijkcrhoek is een groot succes geworden. Jong en oud vermaakten zich opperbest. Lees meer op pagina 5. Motorcross Honderden motoren en vele toeschouwers waren afgelopen weekend actief tijdens het NK motorcross op De Zuurberg. Voor een verslag zie de Sport - halte op pagina 7. wisselen." De vragen van de PvdA- fractie naar de drugsoverlast, ont lokte burgemeester Verhoeven spontaan de opmerking dat er door onder de jongeren sprake is van overmatig gebruik van alcohol, ook tijdens de diverse plaatselijke feesten. PvdA-raadslid was Verhoeven dankbaar voor zijn op merking en verklaarde met opzet niet gesproken te hebben over het alcoholprobleem 'om de aandacht van de drugsoverlast niet teveel af te leiden'. De beuken aan de Beuken laan verkeren in een goede staat. Dat is de uitkomst van onderzoek van de Heidmij. „De beuken kunnen nog decc- nia mee", zegt burgemeester D.J. Verhoeven. Er moet nog nader onderzoek worden gedaan naar veertien bo men. De andere 73 beuken moeten extra worden bemest en belucht om ze in een goede staat te houden. Jongens en meisjes vanaf 6 jaar kunnen kennis maken met een nieuw soort sport in Holten: Jeugd Karate. Het bestuur van SV Bato prijst zich gelukkig met het feit dat zij hiervoor een zeer gekwalificeer de leider voor de jeugd heeft weten aan te trekken. Iedereen die eens wil kennis maken met deze bijzonder sport is van harte welkom op de dinsdagavond in het gymlokaal aan de Tuinstraat van 18.00 tot 19.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen met het secretariaat van SV Bato, Marietje Eggink, tel. 36 60 30 ('s avonds na 18.00 uur). Er is op zondag 6 oktober weer een gezinsdienst in de Nederlands Hervormde kerk. Tijdens deze dienst, waarin da. J.W. den Hertog zal voorgaan, zal ook het Hei lig Avondmaal worden ge vierd. De dienst begint om 9.30 uur. Jong en oud zijn in deze dienst van hane welkom. Kinderen van de zondagsschool Holten, waarvan de ouders niet (kun nen) meegaan, mogen om 9.10 uur bij de Boschkamp komen. Samen met de leidster gaan ze dan naar de kerk en ook naar het Avondmaal. Buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek' houdt zondag 6 oktober een klootschietmid- dag bij de Molen. De start is tussen 13.30 en 14.00 uur. Na afloop is er een prijsuitrei king bij het Bonte Paard. De Playbackshow voor de jeugd tot en met 16 jaar wordt gehouden op zondagmiddag 10 novem ber, opgave hiervoor is mogelijk bij M. Sluiter tot uiterlijk 24 oktober. Verder nodigt de buurtvereni ging alle oud bestuursleden uit op dinsdag 8 oktober om 20.00 uur bij het Bonte paard, om samen eens van gedachten te wisselen over invulling van het programma van het jubileum feest volgend voorjaar. De eerste Open Deur Dienst van dit seizoen is zondag 6 okto ber in de Kandelaar. Voorgan ger is Ds. Woudenberg uit Nij- vcrdal met medewerking van het koor Eigenwijs uit Goor. Het thema van de dienst is geko zen uit het Open Deur blad van augustus: '(Z)ondag'. De dienst begint om 19.00 uur. De collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft in het 40-ja- rige jubileumjaar f 5.942,05 op gebracht. Collectanten, gevers en anderen die hun bijdrage hebben geleverd worden hierbij door het Comité Bcatnxfonds hartelijk bedankt.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1