Holtense historicus ontvangt Heineken-prijs: kwart miljoen Willem Duyn, Boh Foi Toch en Die Flegel Muzikaal Holten 1900-1935 (2) Mannen van het Woord (18) Eerdere aanschaf nieuwe alarmmelders voor de brandweer HOLTENS NIEUWSBLAD Geld wordt ondergebracht in fonds en gebruikt voor de wetenschap Keunefeesten op zaterdag en zondag Gemeente Rudolf heerlijk onbenullig DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) heeft de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Histori sche Wetenschap, een geldprijs van 250.000 gulden, toege kend aan prof. dr. Heiko A. Oberman (66), hoogleraar geschiedenis van de late Middeleeuwen, Renaissance en Reformatie aan de University of Arizona in Tuscon (VS). Oberman, in hart en nieren Holtenaar, maar slechts enkele maanden per jaar vertoevend in zijn klein paradijs 'Ekeby' op de Holterberg, is de vierde wetenschapper die de tweejaarlijk se prijs uitgereikt krijgt, in 1990 ging deze naar P. Gay, in 1992 naar H. van der Wee en twee jaar geleden naar P. Brown. Oberman krijgt de prijs vanwege het feit dat hij zich al jarenlang bezighoudt met de samenhang tussen de godsdien stige en intellectuele denkbeelden van de late Middeleeuwen en de vroege Reformatie. „Grofweg de periode van 1300-1700," licht hij toe. Volgens de jury heeft Oberman baanbrekend werk verricht, vooral omdat hij de studie van de geschiedenis van de Middeleeuwen en Nieuwe Tijd een nieuwe wending heeft gegeven. Opmerkelijk is het grensover schrijdende karakter van zijn studies: Oberman verbindt tijdvakken, deeldisciplines en nationale onderzoektradities. De Holtense wetenschapper krijgt zijn prijs op vrijdag 27 september overhandigd tijdens een bijzondere zitting van de KNAW in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Evenals de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Geneeskunde, Mileuweten- schappen en Kunst, wordt deze prijs gefinancierd door de Stichting 'Alfred Heineken Fondsen'. De financiële middelen daarvan zijn beschikbaar gesteld door dr. A.H. Heineken. Oberman toonde zich bijzonder verrast toen hij dit voorjaar van zijn uitverkiezing vernam. Ik had er absoluut geen idee van. De dag voor Pasen werd ik opgebeld door de president van de KNAW. Ik dacht onmiddellijk aan een grap van één van mijn studenten en verzocht de man mij terug te bellen. Toen dat gebeurde begreep ik dat het menens was." Sinds dien verscheen Heiko Oberman in Amerika op televisie en werd geïnterviewd voor artikelen in toonaangevende kranten. Felicaties waren er ook van de Nederlandse ambassadeur in Washington. De Holtenaar wil de kwart miljoen onderbren gen in een fonds dat jonge wetenschappers onder meer in staat stelt onderzoek te doen. „Zo komt de prijs ten goede aan de wetenschap," aldus de (cultuurhistoricus, die nog altijd met plezier werkt en vooralsnog niet van plan is het bijltje erbij neer te leggen. Geboren Utrechter Heiko Oberman ('Maar Holten bete kent meer voor me dan Utrecht..') genoot zijn universi taire opleiding aan de Universi teit Utrecht. Geen geschiedenis, maar theologie. De studie ge schiedenis volgde in het Engelse Oxford. „Dat theologie mij boeit is niet zo verwondcrdelijk. Ik kom uit een oude predikan tenfamilie. Ook mijn vader was predikant. Zelf ben ik nooit be roepen, wel ben ik vicaris ge weest in Den Haag. Bovendien hielp ik in Espelo, waar door een onduidelijke begrenzing tussen Okkcnbroek en Holten in geen jaren een predikant was geweest, met pastoraal werk. Ik vergezel de dan altijd ouderling Johan Koopman op zijn route, toen tertijd bekend als de 'dominee van de barg', die 's ochtends in het ViVo-winkeltje brood bakte. Dat gold ook voor Ab Westerik, kaasmaker bij De Vrijheid en eveneens ouderling van de her vormde kerk." Desgevraagd twijfelt Oberman of hij ooit een écht goede predikant zou zijn j geworden: „Het predikantenvak is zwaar, eist veel van je, meer dan dit werk. Je moet in feite 24 uur per dag klaar staan voor de mensen. Wat dat aangaat ben ik nu veel vrijer. Bovendien is het resultaat van het predikanten- werk minder tastbaar Wereldvermaard Zijn eerste hoogleraarschap bc- I gon Heiko Oberman aan de I larvard University in Cambrid ge, Massachussetts (VS). Ober man was er verbonden aan de faculteiten theologie en historie. Achttien jaar lang werkte hij vervolgens aan een Duitse uni versiteit, waarna hij onverwacht Vandaag aandacht voor Rudolf, een mannelijke kruising bouvier van ongeveer zeven maanden die op zoek is naar een nieuwe ibaas. Nu het vakantictijd is, zit ten er weer veel honden in het asiel, dus is dit iets moeilijker jdan anders. Rudolf is een heer lijke onbenullige hond, waar volgens de medewerkers van het dierenasiel niets kwaads in zit. Daarentegen moet hij wel een consequente baas hebben en nog enigszins worden opge voed. Er wordt daarom gezocht naar mensen met een beetje ge duld. Desgewenst kan het asiel Gedurende de zomermaanden en met Kerst vertoeft Heiko Oberman met zijn echtgenote en vaak ook (klein)kinderen op 'Ekeby' op de Holterberg. „Hier vind ik rust, voel ik me thuis," verklaart Oberman, die de rest van het jaar in Tuscon/Arizona (VS) doorbrengt. Foio: wv een hoogleraarschap aangebo den kreeg in Tuscon in Arizona. „Wij zijn gewend aan hoge tem peraturen, er valt nauwelijks een druppel regen. Wat dat betreft is het hier soms een verademing," lacht Oberman, die in de afgelo pen jaren 32 academische boe ken het levenslicht-liet zien. Zijn eerste pennevrucht had als titel 'The harvest of medieval theo logy'. Het boek werd in diverse talen vertaald, waardoor Ober man vermaard werd over de hele wereld en zich daardoor een, entree verschafte op tal van universiteiten voor gastcolleges. ('Er is bij wijze van spreken geen vliegveld meer dat ik niet ken...'). Aan het eind van de jaren zestig verbreedde zijn be langstelling zich verder en pleit te Oberman voor een geschied beoefening, waarin intellectuele en sociale geschiedenis harmo nieus zouden samengaan. Deze nieuwe visie resulteerde in het boek 'Werden und Wertung der Reformation' (1977). Methodo logisch van groot belang was de stap die hij daar in zette naar het ontleden van religieuze opvat tingen, zoals die in diverse socia le lagen gangbaar waren. Ober man overbrugde traditionele kloven tussen historische deel disciplines en hij verdiepte zich in de verspreiding van religieuze vernieuwingen. In 1981 en 1982 verschenen respectievelijk zijn standaardwerk over het ont staan van het Duitse antisemitis me 'Wurzeln des Antisemitis- mus' en de biografie 'Luther - Mensch zwischen Gott und Teufel'. Een bestseller, die even eens in veel talen waaronder Nederlands, vertaald werd. Mo menteel legt Heiko Oberman de laatste hand aan een boek over 'het weerbarstig mensenkind' Calvijn en diens tijd, gecombi neerd met het calvinisme. De Holtenaar is van mening dat de huidige levenssamenhang mede oorzaak is van het feit dat er groeiende belangstelling bestaat voor'historie: „De mensen zijn tegenwoordig onzekerder, be wegen zich ook steeds individu- alrstischer. In de 18e en 19e eeuw zat alles dichtgetimmerd door dogma's. Dat is verleden tijd. Uitspattingen als de drug problematiek is daarvan een ge- volg." Idyllisch Het schrijven van literatuur doet Heiko Oberman voornamelijk in Holten. „Alles met de hand. De computer is aan mij niet besteed. Via de fax gaan de teks ten naar mijn secretariaat in Amerika, waar ze worden ver werkt. Het boek over Calvijn, waar ik al zo'n tien jaar mee bezig ben, moet deze zomer klaar zijn." Hoewel Oberman veruit het grootste deel van het jaar in Tuscon woont, voelt hij zich pas echt thuis als hij in Flolten is. Weg van de hectick rond zijn werk, geen gevlieg van hot naar her in de wereld, maar thuis in zijn geliefde 'Ekeby' op de Holterberg. Een kostbaar be zit, waar Oberman gemakkelijk inspiratie opdoet. „Als ik in Holten ben, kom ik de berg haast niet af. Hier vind ik pas echt rust, voel ik me thuis. Hoe meer je ragt door de wereld, hoe meer behoefte je daar aan hebt. Alle gegevens die ik gedurende de rest van het jaar in archieven en bibliotheken verzamel, ge bruik ik hier bij het schrijven van mijn boeken. In het gunstigste geval zo'n zes tot zeven pagina's per dag. Daarnaast geniet ik van de natuur. Reeën, uilen, bui zerds, haviken, er zit hier van alles. Ook de konijnen zijn weer terug van weggeweest." 'Ekeby', genoemd naar een plaats in het beroemde boek 'Gösta Gerling' van de Zweedse schrijfster Sel- ma Lagerlöf, is een waar para dijsje. Strategisch gelegen op de hoogste punt van de Holterberg met een prachtig uitzicht. Ober man: „In de loop der jaren is er veel 'verbost' rond het huis. Vroeger, toen mijn vader hier nog woonde, hadden we nog volledig vrij uitzicht en kon je bij helder weer tot Apeldoorn kij ken." Het idyllische woonhuis, kort voor de oorlog gebouwd door Teunis Koopman, later uitgebreid door zoon Herman, fungeert bovendien van tijd tot tijd als wetenschappelijk cen trum. Begin vorige week nog bracht Oberman er naar zijn zeggen de elite van de jonge Amerikaanse historici bijeen voor een seminar over Europa in de tijd van de Middeleeuwen, Renaissance en Reformatie. Een technische storing was er vorige week oorzaak van dat een deel van het programma van de komende Keunefeesten tussen de wal en 't schip raakte. Daar om opnieuw een poging het programma van de zaterdag en zondag te publiceren. Na de Vrijmarkt op zaterdagochtend, was het de laatste jaren gebruik dat de middag in het teken stond van het Keunebloasfestival. Een activiteit waar de Keunefeest- commissie dit jaar echter bewust van heeft afgezien. „Wij vonden dat de publieke belangstelling wat tegenviel. Het waren hoog uit de deelnemers en direct aan hang er omheen dat naar de feesttent kwam. Daardoor kwam het onvoldoende uit de verf en is er gekozen voor een alternatief," aldus woordvoer der Jan Herman ten Velde. Cen traal op de zaterdagmiddag is nu een groots spellencircuit, dat uitgezet wordt in de tent. Het circuit staat open voor teams van buurten, straten, verenigin gen enzovoorts. Van iedere deelnemende ploeg wordt ver wacht dat ze aansluitend een act verzorgen. Bij deze podiumacts wordt gedacht aan een plavbac- koptreden, soundmix enzo voorts. Deelnemers wordt ge vraagd zich zo spoedig mogelijk op te geven bij Foto Ten Velde. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouwen voorraad/montagehal Keizersweg 59: 2. Kapvergunning is verleend voor: - 7 dennen Markollenweg 4; - 10 dennen. 7 berken en 1 eik Winkelbergweg 36: 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - Keunefeesten 1996 (12-15 september 1996). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13. 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen inwinnen bi) de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De eerstvolgende vergadering van de commissie 1 vindt plaats op woensdag 7 augustus 1996 om 16.30 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o a krediet voor het ontwerp- en bestekgereedmaken van een rioleringplan zomerhuisjesterrein De Borkeld; krediet voor het woonrijp maken van het plan Lukensveld. fase 1 voorstel tot vaststelling van de exploitatie-verordening gemeente Holten 1996 voorstel tot vaststelling van de gemeenterekening over 1995: krediet t b v. de huisvesting bovenschoolse directie openbaar basisonderwijs, krediet voor de vervanging van de meidontvangers t.b.v. de brandweer, voorstel tot grondruil i.v.m. verbetering van de Pastoriestraat. voorstel inzake aanvullende bijdrage in grondexploitatie plan EHAG concept-voorstel inzake inventarisatie gegevens openbaar groen. De eerstvolgende vergadering van de commissie II vindt plaats op maandag 5 augustus 1996 om 16.30 uur in kamer 1 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: aanleg definitieve verharding in fase I van bestemmingsplan Lukensveld. ontwerp- en bestekgereedmaken van de riolering op zomerhuisjesterrein De Borkeld: concept-voorstel inzake inventarisatie gegevens openbaar groen. De eerstvolgende vergadering van de commissie III vindt plaats op dinsdag 6 augustus 1996 om 16.00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a aanwendingsbesluit BWS 1996: straatnaamgevmg voormalig terrein EHAG. Koopman en Maats: verkoop percelen bouwterrein in bestemmingsplan Lukensveld: ruiling en verkoop strookjes grond met/aan N V. Edon t.b.v. bouw van een gaskast. uitgifte grond in erfpacht t.b.v. bouw seniorenwoningen (plan EHAG): aanvullende bijdrage in de grondexploitatie van plan EHAG concept-voorstel inzake „verkoop perceel bouwterrein in bestemmingsplan Look 1990". De agenda's met bijbehorende voorstellen liggen op de gebruikelijke wijze voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester op maandag 5 augustus 1996 vervalt. Indien gewenst kan na telefonische afspraak met een wethouder worden gesproken. BEKENDMAKING MELDING VERANDERING INRICHTING 8.19 WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat door hen is ontvangen van Metalin Bathmen B.V.. Keizersweg 59 te Holten, een melding ingevolge art. 8.19 Wet milieubeheer. De melding houdt in een uitbreiding van de opslagcapaciteit voor kantoor-, kantine- en garderobe-meubilair op het perceel Keizersweg 62 te Holten. Van de gemelde uitbreiding zijn geen dan wel uitsluitend gunstige gevolgen te verwachten voor het milieu. De melding heeft als gevolg dat de gemelde uitbreiding onder de werkingssfeer van de reeds verleende milieubeheervergunningen voor de inrichting aan de Keizersweg 62 valt. De voorschriften van de reeds verleende milieubeheervergunningen zijn van toepassing op de nu gemelde uitbreiding De kennisgeving alsmede de hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage met ingang van 2 augustus 1996 tot 30 augustus 1996 op de Afdeling algemene zaken van het gemeentehuis Holten, dagelijks van 8 30 tot 12.30 uur. Holten, 1 augustus 1996. TER INZAGE LEGGING REACTIES OP STARTNOTITIES NOV EN RW-15 Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat met ingang van 2 augustus a s. gedurende acht weken in kamer 6 (bibliotheek) van het gemeentehuis in Holten de resultaten ter inzage liggen van de inspraak inzake de Startnotities NOV en RW-15 Het betreft de reacties op de startnotities inzake de Noord-Oostelijke Verbinding en de Rijksweg 15, die gedurende de inspraaktermijn zijn ingediend bij het inspraakpunt Startnotities NOV en RW-15. De Startnotities zijn het begin van een procedure die moet resulteren in een tracé-besluit over zowel de Noord-Oostelijke Verbinding als de Rijksweg 15. Holten, 1 augustus 1996. Het middagprogramma begint om 14.30 uur. 's Avonds kan fees tend Holten en omgeving vanaf 20.00 uur genieten van de populai re Perfect Showband, die later op de avond ook 'good old' Willem Duyn begeleidt. Zonder enige twijfel een artiest die de stem ming tot grote hoogte weet te brengen. Net als vorig jaar wor den de Keunefeesten uitgeluid met het Frühschoppen, aanvang 11.00 uur (tent open om 10.30 uur). Gezien het succes van vo rig jaar heeft de organisatie zich wederom verzekerd van de me dewerking van Boh Foi Toch en salonorkest Die Flegel. Ren pri ma muzikale combinatie die te kent voor een spetterend slot van de Keunefeesten. De ver wachting is dat het Frühschop pen opnieuw een volle bak trekt, vorig jaar trok het spektakel cir ca 1500 bezoekers. De Keune feesten sluiten om 16.00 uur. Hendrik Jonker Jzn. (1857-1926) De^e werd in Holten de opvolger van ds. J-G.P. Midler (1805-1888). Jonker bad op 25 juni 1857 in het Drentse Nije- veen het levenslicht aanschouwd. In 1882 is hij kandidaat gewor den bij het provinciaal kerkbe stuur van Utrecht. Op 6 augus tus van dat jaar werd Steenwij- kerwold Z!I» eerste gemeente. Hij verwisselde de^e op 16 mei 1886 voor die van Holten, waar ds. H.G. Hart hoorn van Uitwijk (N-Br.hem bevestigde met een preek over Marcus 16 vers 15: En Hij %eide tot hen: Gaat heen in de geheele wereld, predikt het Hvangelie aan alle creaturen Jonker sprak bij zfj» intrede over 1 Korinthe 4 vers 1: 'Alzpo houde ons een ieder mensch, als dienaars van Christus, en uit- deelers der verborgenheden Gods'. Jonker nam afscheid van Holten op 12 augustus 1888 wegens vertrek naar Nijbroek (Gld.), waar hij was beroepen in de vacature van ds. Jan Quasi H%n. (1852-1929), afkomstig uit Dordrecht, die in 1888 een beroep naar Utrecht aanvaardde. Diens goon, ds. Karst Johannes Quasi (1884-1960) is kandi daat geweest in Recklinghausen. De afscheidspreek van Jonker had tot uitgangspunt Hebreeën 13 vers 20 en 21. Na op 26 augustus 1888 aan de kerk van Nijbroek te %//n verbonden, keerde hi] op 22 oktober 1893 naar Holten terug. Toen hij voor de tweede maal in Holten predi kant werd, was hij inmiddels gehuwd met Johanna Prins, gebo ren op 15 juli 1864 in Nijkerk. Nadat Jonker had bedankt voor een beroep naar He in de classis Dokkum. werden in Holten gel den ingezameld om hem een ca deau aan te bieden. In een ander Overijssels dorp werd meer dan een halve eeuw geleden een predi kant bij zijn komst een tweewie lig motorvoertuig gepresenteerd. Gemeenteleden waren later zefs bereid hem een auto te schenken, mits bij 'uit hun landpale' z°" vertrekken. Via Hattem (14 augustus 1898) werd ds. Jonker op 23 juni 1901 voorganger van de henormde gemeente van Mid delburg. Op 29 april 1926 leed hij tn de Zeeuwse De begrafenis vond plaats op 3 mei d.o.v. te Kolderveen in de classis Meppel W. Otten Hilversum Rudolf, een circa 7 maanden oude mannelijke kruising bouvier, is op zoek naar een baas met een beetje geduld. Foto: Eigen foio helpen bij de opvoeding. Asta, het kruising poedeltje van vori ge maand, heeft inmiddels een goed tehuis kunnen vinden. Mo mentcel verblijven er circa zes tien honden en vijftig katten ïn de uitgifte-afdeling van het die renasiel. Een hond kost geta- toueerd 75 gulden, een kat 60 gulden. De' pensionprijzen be dragen 8 gulden (excl. BTW)) voor een hond, 5,50 gulden (excl.) per dag voor een kat. Het Dierenasiel Deventer en om streken is gevestigd aan de We- chelerweg 19 in Schalkhaar, tel. 0570-623811. Slotman de Bakker, in de volks mond Slots Jan libgenoemd, was mo gelijk de eerste dirigent van de muziek vereniging omdat hi] als organist van de hervormde kerk vertrouwd was met het notenbeeld. In die tijd werd vermoede/ijk nog onregelmatiggerepeteerd in het ach terzaaltje van café Gait ter Brake, dicht bij de Sm ids belt. Omstreeks 1918 kwam er wat meerlijn in, toen gebruik kon worden gemaakt van het pas ge bouwde gymnastieklokaal van de open bare school. In de jaren 1912-1918 waren er weinig winterconcerten. Na dat tijdvak werden die concerten meestal gehouden in een Zaaltje van hotel Muller, hoek Kerkstraat- Oranjestraat. De kas telein 'Piet zie» Diederik'... De toe gangsprijs was vrij hoog: 50 cent per per soon - donateurs vrij toegang. De concerten begonnen meestal met de bekende 'Recrutenmarsdan de polka mazurka 'Ha Grev/e' no. 57 en 'L 'Oifanel/ano. 69 en wat later in de tijd de ouverture 'Mignon Bekend en geliefd waren in het begin van de twintiger jaren het 'Zomerzondagmiddagconcert 'De Muziek 'ging al musicerend en mar cherend de Holterberg op, naar de tuin van de burgemeester Iedereen had vrij toegang. Muzikaal begeleid door de vro lijke tonen kon iedereen tegelijk de prachtige tuin met mooiepauwen bewon deren. 'De Muziekgroeide geleidelijk uit tot Zp'n25muzikanten. I érsterkingvan uil een wat jongere garde, onder meer Ge, Tjan van Spier (G.J.\aflink) op cornet en verdienstelijk huisschilder bij de Gebroeders Maats: Scbouwmakers Hendrik (H.J. Oolbekkink) op bugel en ijverig postbode. Johan van Koopmansdieks (Johan Koopman) op bas, Z9°» "an Hendrikus Koopman (Dieks), beiden bekwame bakkers bij J.G.P. Muller, dicht bij het grote via duct. Met die versterking van de kwan titeit groeide ook de kwaliteit. Bekende dirigenten uit die tijd zjj onder anderen de 'kleineRoosendaal, hoofd van de openbare lagere school in hspelo en de wat 'grotere' Roosendaal, hoofd van de openbare lagere school in Dijkerhoek. I:rgens in die tijd ging men naar een muziekconcours, maar een suc ces werd dat nog met, omdat de her halingen (reprises) niet goed in acht wer den genomen. Hr moest dus worden uit gezien naar een vakbekwamere dirigent. Omstreeks 1912 marcheerde 'De Muziekaf en toe op een zomeravond door Holten. Dat kon toen onbelemmerd. Auto 's wa ren er toen nauwelijks. Pas na de herste Wereldoorlog kwam daar schoorvoetend verandering in. Burgemeester A.P.R.C. baron I 'an der Borch van I erwolde was in Holten de eerste au tobezitter. Hij kocht een prachtig exemplaar met het nummerbord H1. Die H stond voor Overijssel en kennelijk had hij ook in de provincie de eerste auto. Het aantal mu zikanten van de marcherende 'Muziek wisselde nogal. Soms waren het er tien, dan weer veer tien. Wat namen - Oosterkamp ('n do ven Frits'), Meerman ('De S/ieter') en Hendrik Jansen 'Me/ooomdat Jansen oorspronkelijk uit 'alMeloo' kwam. De drie muzikanten waren in het dage lijks leven ervaren metselaars, maar minder bekwaam met de bugel. Zoals eerder aangegeven was JA. Slotman, of wel Slotsfan Alb die tegenover het oude gemeentehuis woonde, de eerste 'leeraar' van 'DeMuziek'. De blaasinstrumenten kwamen van Kessels Tilburg - geelkoperen instru menten, die al snel wat dofr an kleur wer den, met hier en daar een groen vlekje. Koperpoets? Dat kostte geld! I ëmikkelen? Verchromen? In die jaren onbekende be grippen. Die 'Recrutenmars' is jaren lang dé loopmars van 'De Muziek 'ge weest. De dorspjeugd had al gauw een bij passende tekst. 'Blaast de lichtjes uit', een verzonnen liedje daT in feite nergens Zo 'n dorpsmars werd soms al musice rend afgebroken, omdat er geluiden kris kras door elkaar klonken of men had el kaar op de hakken getrapt. Dan ont stond er natuurlijk een pittige discussie en werd het toch maar opnieuw geprobeerd. De raadscommissie financien buigt zich woensdag 7 augustus om 16.30 uur onder meer over het voorstel van B en W tot aanschaf van 34 Quattrino-meldontvangers voor de vrijwillige brandweer. Daarvoor wordt de gemeenteraad gevraagd een krediet van 40.000 gulden beschikbaar te stellen. De brandweer beschikt over 34 meidontvangers (piepers), die bij brand, ongeval en dergelijke de manschappen alarmeren via het zogenoemd 'stil-alarm'. De huidige piepers beginnen slecht te worden. Steeds vaker moeten ze voor reparatie worden opgestuurd. Daar de garantietermijn is ver streken moet met hoge onder houdskosten rekening worden ge houden. Doorkomst Bovendien komt het steeds vaker voor dat het alarmsignaal zeer slecht door komt. Ook is het al voorgevallen dat bij een pieper het signaal niet door kwam de betreffende brandweer man thuis zat, terwijl zijn collega's waren uitgerukt. Eén en ander komt de motivatie niet ten goede en zorgt tevens v< >r frustraues binnen het korps. Ombouw In het investeringsschema is geen post opgenomen voor vervanging van de alarmontvangers, wel voor ombouw van de frequentiewijzi ging in verband met de overstap naar Twente (vermoedelijk half september). Aankoop Gezien de slechte toestand van de piepers vinden B en W het des ondanks noodzakelijk om tot eer dere aankoop van 34 stuks pieper^ inclusief draagtasje over te gaan.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5