Holtens Nieuwsblad, Bos Dierenwereld biedt ook videofilm en vogelgeluiden Interkerkelijk Recreatiewerk Agrariërs openen deuren tijdens Dagje de Boer op ZOMERLEEGVERKOOP! ■sportI Holten toe aan meer zomers vermaak Dorpsfeest met kermis van start gegaan Geslaagd U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Nieuw diorama Sallandse Heuvelrug krijgt doorgang met loergaten Programma's TV Oost met ingang van september Wijziging van parkeerplaatsen Wandeling voor vroege vogels Niet meer lossen voor zeven uur SCHOENEN iKLEDiNGl Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 25 JULI 1996 Abonnementsprijs f 74,50Losse nummers f 1,60 Het programma van het In terkerkelijk Recreatiewerk op De Borkcld ziet er vol gende week als volgt uit: zaterdag 27 juli wordt om 20.00 uur begonnen met een open avond met kamp vuur. De toegang is' gratis. De kampdienst op zondag 28 juli staat in het teken van het thema 'verstoppen'. De dienst begint om 10.00 uur en wordt voorgegaan door pastor Blommerden. Maan dag 29 juli kan vanaf 14.30 uur worden deelgenomen aan Levend Triviant. De kosten bedragen 1,50 gul den per persoon. Dinsdag 30 juli is er om 20.00 uur karaoke. Kosten een rijks daalder per persoon. Woensdag 31 juli brandt vanaf 19.00 uur de barbe cue. Kinderen betalen 5 gul den, volwassenen 7,50 gul den. Opgave is mogelijk tot uiterlijk dinsdag 30 juli 20.00 uur. Donderdag 1 au gustus kunnen liefhebbers \anaf 14.00 uur textiel ver ven (vanaf 5 gulden per per soon). Om 22.00 uur staat een spelletjesgeluidenspel op het programma. De kos ten voor deelname bedra gen hier 1,50 gulden per persoon. Vrijdag 2 augustus wordt het weekprogramma besloten met een bosspel voor deelnemers van 8 jaar en ouder. Het spel start om 14.30 uur en deelname kost 1,50 per persoon. Daarnaast biedt het Inter kerkelijk Recreatiewerk vas te onderdelen als de kindc- rochtenden (op werkdagen tussen 10.00 en 12.00 uur). De kosten bedragen een gulden per keer. Ook is er op werkdagen vanaf 19.00 uur een kleuterkwartiertjc. Daarin draait het komende week allemaal om Pia Pion en Dirk Dobbelsteen. Wie meer wil weten over het Interkerkelijk Recreatie werk kan zich te allen tijde vervoegen bij de recreatie tent op De Borkeld, naast de entree van vakantieoord De Lindenberg. Donderdag 1 augustus kun nen vakantiegangers, Holte naren en wie maar wil, weer een Dagje de Boer op. In en rond Holten stellen diverse agrarische bedrijven hun deuren open om belangstel lenden te tonen hoe er in de agrarische sector te werk wordt gegaan. Behalve de verschillende dieren en dier soorten is er veel te zien. Zo zijn er verschillende stalsoor- ten - vergelijk het oude stal- gedeelte eens met de nieuwe ligboxenstal. Onderweg kan men diverse gewassen zien en de oplettende deelnemers kan ook zien hoe natuur en landbouw samengaan. De boeren zijn vanzelfsprekend graag bereid om hun bezoek uitvoerig te informeren over hun bedrijf. Aan het Dagje de Boer op doen dit jaar zes bedrijven mee. De lengte van de bewegwijzerde (fietsrou te, die verkrijgbaar is bij de De jeugd kon zich dinsdagmiddag gratis laten schminken in de Fienpreuvers-tent, die dit keer voor de gymzaal in de Tuinstraat Staat. Foto: Archief Met het opendraaien van de knoppen, opende dinsdag middag tot vreugde van voor al veel jongeren, de kermis als onderdeel van het jaarlijkse Dorpsfeest. De attracties staan zoals altijd op de Smidsbelt en achter het ge meentehuis in de Tuinstraat. In overleg met de kermisex ploitanten is wel besloten om de Fienpreuvers-tent dit keer voor de gymzaal te plaatsen, jos Kamphuis, lid van de Dorpsfecstcommissie, liet des gevraagd weten dat de aanwe zigheid van dc tent op het par- keerterreintje achter het ge meentehuis volgens de exploi tanten van attracties achter in de Tuinstraat tot gevolg had dat zij minder bezoekers trokken. Wellicht dat deze lokatie wat dat betreft verbetering biedt. Direct nadat het Dorpsfeest van start was gegaan, konden kinderen zich gratis laten schminken in dc feesttent. Op gezette tijden kon den ze bovendien genieten van kindertheater. Daarover volgen de weck meer. Hoewel dc meningen over het Dorpsfeest hier en daar uiteen lopen, is het op zichzelf een goede zaak dat Holten weer wat te bieden heeft. Rondom wordt van alles georganiseerd, in Hol ten was het na het folklore festi val stilte troef, met uizondering Geef dat ook eens a aan een ander doorNggm Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd Als abonnee bent u daarvan verzekerd Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt abonnementsgeld per iaar ad 74,50 VW, is 22 kilometer. Er kan vanaf 10.00 uur worden ge start bij de VW, de bedrijven sluiten hun poorten om 17.00 uur. Het eerste bedrijf waar halt wordt gehouden is de boederij van de familie Meesterberend, die als liefhebberij tevens een imkerij met circa vijftien bijen volken heeft. Samen met leden van de Bijenvereniging zullen de Meesterberends de bezoekers zo uitgebreid mogelijk voorlich ten over vele aspecten van het houden van bijen. De tweede- stop is bij Loonbedrijf Dijkink aan het Zandvoortspad, waar de modernste tractoren en land bouwwerktuigen kunnen wor den bewonderd. Daarna gaat het door naar het stierenmestbe- drijf van de familie Markvoort aan de Beusebergerweg. Op dit bedrijf worden ruim tweehon derd vleesstieren gehouden van één week tot ongeveer zeven den maanden oud. Bij de Informatieboerderij van Staatsbosbeheer ter hoogte van de Al, krijgen de bezoekers in formatie over De Borkeld en het Elsenerbeld. In het gebouw is toiletgelegenheid aanwezig. De volgende stop is bij paarden sportcentrum De Borkeld aan de Winkelbergerweg, domicilie van onder meer ponyclub De Bergruitertjes. Kinderen mogen er op een pony rijden. Op het terrein is oók geitenfokvereni- ging Twente met verschillende geiten vertegenwoordigd en kunnen liefhebbers ook een po ging wagen om deel te nemen aan ringsteken vanuit een koets met paarden. Degenen die geïn teresseerd zijn in techniek, kun nen zich vergapen aan een aan tal oude tractoren. Voor de in wendige mens is er volop moge lijkheid voor het nuttigen van een kop koffie of iets anders. Ook hier zijn toiletten aanwezig. Het laatste bedrijf dat bezocht wordt tijdens het Dagje de Boer Vorig jaar trok het Dagje de Boer enkele honderden belang stellenden. Zij genoten onder meer van de struisvogels van de familie Stegeman. Fo«o: Archief op is het melkveebedrijf van de maatschap Veltkamp, Borkeld 14. Een modern en groot bedrijf met ongeveer 150 melkkoeien en jongvee. Een grote ligboxen stal dient als huisvesting voor deze veestapel. Aan het deelnemen aan het Dagje de Boer op zijn enkele spelregels verbonden. Zo mo gen geen huisdieren worden meegenomen, mag niet worden gerookt in de bedrijven en mo gen de dieren absoluut niet wor den gevoerd. Het kan zijn dat het op één van de bedrijven bij aankomst erg druk is. In dat geval wordt men geadviseerd even door te rijden naar de vol gende boerderij. Het bezoeken van de bedrijven geschiedt ge heel op eigen risico. van de aktiviteitenprogramma's van recreatiebedrijven en het In terkerkelijk Recreatiewerk op De Borkeld. En dan te beden ken dat het in onze gemeente wemelt van de toeristen en dag- recreanten! Heeft Holten toeris me niet als speerpunt van be leid? Het zou een goede zaak zijn als er regelmatig een aktivi- teit in het dorp geboden werd, waar bovendien niet alleen de toerist, maar ook de eigen inwo ners "plezier aan kunnen bele ven, zoals destijds het houthak kersfestijn. Een aktivitcit die in de sfeer van de omgeving past en waarvoor geen immense or ganisatie voor hoeft te worden opgezet. Ieder jaar steekt die discussie de kop op. Gelet op de reacties van een aantal vakantiegangers, die zich be klaagden over het gebrek aan ak- tiviteiten in Holten en daarom naar elders in de regio vertrokken, roe pen wij de Holtense verenigingen op om zich eens serieus te gaan be raden over hoe het seizoen volgend jaar op dat punt zou kunnen wor den ingevuld. Dankzij de financiële ondersteuning van het Anjerfonds Overijssel dit voorjaar, werd natuurmuseum Bos Dierenwe reld in staat gesteld om beeld- en geluidsapparatuur aan te schaffen voor educatieve doeleinden. Direct na binnen komst, in de centrale ruimte van het museum, worden de bezoekers nu al geconfronteerd met vogel- en natuurgelui den. Anders dan in het bezoekerscentrum van Staatsbosbe heer. Aan de wanden van de centrale ruimte zijn twee geluidboxen bevestigd, waaruit permanent vogelgeluiden klinken. „Een cd met wel honderd verschillende geluiden," legt conservator/preparateur Kees Bos uit. De introductie van de geluidsapparatuur is naar zijn zeggen een succes. „Veel mensen die er even naar luisteren en vaak ook geluiden herkennen. Soms ook weten ze niet om wat voor vogel het gaat en komen ze naar de balie toe om het te vragen." De beeldapparatuur volgt volgens Bos over ongeveer twee weken. Ook die wordt geplaatst in de centrale ruimte. De bedoeling is dat er permanent een videofilm van ongeveer vijf minuten draait. De film wordt gemaakt door Kees' zoon Piet en heeft als onderwerp het korhoen, tegenwoordig zowat het visitekaartje van de Sallandse Heuvelrug. In de film wordt in het kort het één en ander verteld over de korhoenders en waarom ze met uitsterven bedreigd worden. Bos zelf zal de omlijstende tekst inspreken. Voorlopig dus beelden van de korhoenders, hoewel het volgens Bos zeer wel mogelijk is dat ook met ander filmmateriaal kan worden gewerkt. Al met al hoopt Bos Dierenwereld met deze nieuwe faciliteiten aan de wensen van veel bezoekers tegemoet te komen. Twee maanden geleden startte Kees Bos met het schilderen van de immense achterwand van het nieuwe diorama van de Sallandse Heuvelrug. Die klus is inmiddels geklaard, rest de verdere inrichting met flora en fauna. wv Onze plaatsgenoot Richard Kruimelaar is aan het Twents MBO College in Enschede ge slaagd voor de opleiding Primair Restaurant Kok. De belangstelling voor natuur museum Bos Dierenwereld is aanzienlijk. Bos daarover: „Het aantal bezoekers ligt boven dat van vorig jaar. Dat is onder meer het gevolg van het weer. Tot voor kort was dat niet bepaald om over naar huis te schrijven en dan is het museum een voor treffelijke 'slecht weer-accom- modatie'. Warm weer, zoals af gelopen weekeinde, is voor ons noodweer. Dan komen er vrij wel geen mensen binnen." Niet alleen voor de diorama's en de collectie vogels en zoogdieren uit Europa is echter interesse, ook de werkzaamheden van Kees Bos aan het nieuwe diora ma van de Sallandse Heuvelrug fungeren als publiekstrekker. De Holtenaar koos er bewust voor om er zoveel mogelijk mee bezig te zijn tijdens de openings uren, opdat de bezoekers eens konden zien hoe zo'n diorama stap voor stap tot stand wordt gebracht. Dat ook Radio en TV Oost onlangs aandacht besteed den aan de werkzaamheden in het diorama, bracht volgens Bos een extral aantal nieuwsgierigen op de been. Om het nieuwe diorama te kun nen inrichten moest het diora ma van het nachtlandschap van de Veluwe wijken. Daarvoor werd het geheel ontruimd. In diezelfde ruimte krijgt de Sal landse Heuvelrug nu steeds meer gestalte. Circa twee maan den terug begpn Kees Bos met het schilderen van de immense achterwand. Over een lengte van maar liefst twintig meter moest het zo kenmerkende landschap van de heuvelrug in beeld worden gebracht: uitge strekte heidevelden, omzoomd door bos. Een nauwgezet en geduldig werk, waarvoor heu- velrugkcnner Bos gebruik maakte van fotomateriaal. Hij legt uit dat het schilderen op de ronde en ook hoge achterwand niet kltijd even gemakkelijk was. Een speciale techniek, die hem jaren geleden eigen werd ge maakt door zijn vader Piet. Het resultaat mag er wezen: een waarheidsgetrouwe weergave van onder meer de Koningsbel ten met op de achtergrond kas teel Sprengenberg (Palthe). De muurschildering is aangebracht met gewone muurverf. On danks het relatief geringe aantal potten valt het op dat de achter wand een rijke schakering aan kleuren bevat, die vooral in het voorjaar op de heuvelrug zicht baar is. Zo heeft Bos tal van kleuren groen in de bosranden verwerkt. Wat eveneens opvalt is, dat het ene stuk heide meer vergrast is dan het andere. „Een kwestie van leeftijd," legt Bos uit. „Het ene stuk is gewoon jonger dan het andere, zoals dat ook in werkelijkheid zichtbaar Belangstelling Tijdens het schilderen van de achterwand, had Kees Bos be paald geen gebrek aan belang stelling. „Ik heb heel veel leuke reacties gehad," vertelt hij. ..De mensen bleven voor het glas staan kijken en herkenden soms ook waar ze net «gelopen had den. Voor een bewijs dat de schildering goed is. Heel aardig waren ook de technische vra gen, bijvoorbeeld over de soort verf waarmee gewerkt wordt en over de wijze waarop de dieren straks in het diorama worden aangebracht. Af en toe liet ik zelfs mensen in het diorama komen, zodat ze een nog betere indruk kregen." Nu de muurschildering klaar is, volgt het daadwerkelijke inrich ten met flora en fauna. Al gerui me tijd bereidde Kees Bos zich daar op voor door her en der dode dieren te verzamelen en te prepareren. In het diorama van de Sallandse Heuvelrug zijn straks onder meer reeën, kor hoenders, een vos, een wulp, Het programmaschema van TV Oost ziet er met ingang van sep tember als volgt uit: Maandag - 24.00-r8.00 uu^ TV Oost Dag TV (Tv-programma's elk heel uur en Tekst TV met nieuws, sport nieuws, agenda, Huizenjournaal); 17.58 uur, TV oost nieuws; 18.00 uur, NOS Journaal; 18.15 uur, TV Oost Nieuws (regionaal nieuws); 18.45 uur, Sport op maandag (sportnieuwd en de sport van het weekeinde); 19.15 uur, Op Repor tage (videoberichten uit NO- Ne derland; 19.45 uur, TV Oost Deze Week (Programma-overzicht); 19.55 uur, Dagclip; 19.58 uur, TV Oost Nieuws (regionaal nieuws); 20.00 uur, NOS Journaal. Dinsdag - 24.00-18.00 uur, TV Oost Dag tv (zie maandag); 17.58 uur, TV Oost Nieuws (regionaal nieuws); 18.00 uur, NOS Journaal; 18.15 uur, TV OostNieuws/Sportnieuws (regio- en sportnieuws); 19.00 uur, Regio magazine (verhalen, dialect, gesch.Overijssel); 19.30 uur, De bijrijder (de regio in beeld vanuit de Bijrijder-auto; 19.45 uur, Boeren van Nu (modern boeren in Over ijssel); 19.55 uur, Dagclip. Woens dag - (zie dinsdag tot 19.00 uur); 19.00 uur, Filmarchief Overijssel (historische film met de beelden van toen); 19.30 uur, Da Capo (pro gramma over theater, toneel, film, beeldende kunst; 19.55 uur, Dag clip. Donderdag - (zie dinsdag/woensdag tot 19.00 uur); 19.00 uur, Tour d'Overijsse' (ar tiesten op lokatie 19.45 uur, De Bijrijder. Vrijdag - (zie dinsdag, woensdag, donderdag tot 19.00 uur); 19.00 uur, Geen Kaf maar Koren (de veilingmeester keurt en taxeert uw kunstvoorwerpen); 19.30 uur, De Zomer van 1996; 19.45 uur. Weer Weekend; 19.55 uur, Dagclip. Keunefeesten Hoewel we nog midden in de va- kantieujd zitten enernogz'n an derhalve maand te gaan is, maakt Holten zich voorzichtig op voor de zesde editie van dc Keunefeesten. Het evenement biedt een aantal nieuwe onder delen. Terug van weggeweest is de Wielerronde door het dorps centrum en op zaterdag maakt het Keunebloasfcstival plaats voor een groots spellcncircuit met aansluitend podiumacts. Belevingstocht Twee keer eerder moest de Belevingstocht wegens gebrek aan belangstelling worden af geblazen. Vorige week trok bos wachter Geert Euverman er wel op uit. Het Holtens Nieuwsblad besloot Euverman op zijn tocht over de Holterberg te ver gezellen. Muziek Vandaag start het Holtens Nieuwsblad met een serie ar tikelen over muzikaal Holten in de periode 1900-circa 1935. De artikelen werden ons ter hand gesteld en op verzoek gepubli ceerd onder het pseudoniem K. Naam en adres van dc auteur zijn bij de redactie bekend. kraaien en een koekoek ver werkt. Ook met het aanbrengen van specifieke vegetatie wordt begonnen. Het diorama moet in september klaar zijn Loergaten Hoewel, klaar?! „Eigenlijk niet," lacht Bos. „Het is de bedoeling om in november midden in de nu beschilderde achterwand een ongeveer anderhalve meter bre de doorgang te maken. Een soort tunnel naar het erachter gelegen hertendiorama. Links en rechts ervan worden vermoe delijk loergaten aangebracht. Niet alleen kinderen, ook vol wassenen vinden het leuk om daarin naar iets te kijken." Een nieuwe en ongetwijfeld attrac tieve vernieuwing van natuur museum Bos Dierenwereld, be doeld om zoveel mogelijk be zoekers te blijven trekken. Op korte termijn zullen dc par keerplaatsen langs de Raalter- weg voor de Bosschool verdwij nen. In plaats daarvan wordt aan de parallelweg aan de overzijde van de weg een aantal parkeer plaatsen aangelegd. Tot voor kort ontstonden herhaaldelijk gevaarlijke situaties, wanneer ouders hun kinderen ophaalden bij school en dan op de weg moesten keren om weer huis waarts te gaan. Loco-secretaris H. de Blaauw laat desgevraagd weten dat in overleg met provin ciale waterstaat gekozen is voor deze oplossing. De parkeer plaatsen worden aangelegd bij het tunneltje onder de Raalter- weg, zodat ouders en kinderen veilig de auto aan de overkant kunnen bereiken. De provincie legt de -parkceplaatsen aan, dc gemeente levert wel klinkers, af komstig uit de Espelodijk. Dc nieuwe parkeerplaatsen zijn nog voor de start van het schoolsei- zoen klaar. Wegens grote belangstelling heeft natuurmuseum Bos Die renwereld deze zomer voor vroege vogels weer drie och tendwandelingen georganiseerd met ontbijt. Ze worden gehou den op woensdag 24 en 31 juli en op woensdag 7 augustus. Juist als de natuur op haar mooist is en de vogels druk in de weer zijn, wandelt men onder leiding van Kees Bos langs en over de mooiste plekken van de Holterberg. Na de tocht wordt ontbeten bij restaurant De Wie len, waarna een bezoek wordt gebracht aan Bos Dierenwereld. Bij voldoende deelname begin nen de tochten om 7.00 uur bij het natuurmuseum, Holterberg- weg 12. De wandelexcursie neemt circa anderhalf uur in beslag. De kosten bedragen 17,50 gulden per persoon, inclu sief excursie, ontbijt en mu- seumbezoek. Laden en lossen voor zeven uur op zaterdagochtend, is voortaan bi) bakkerij Nijkamp aan de Dorpsstraat niet meer geoor loofd. De aanvraag van een nieuwe milieuvergunning resul teerde in een aantal onderzoe ken, waaronder geluidoverlast. Daarbij kwam aan het licht dat laden en lossen vóór dat tijdstip de toegestane norm over schrijdt. Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1