'Het is iedere keer weer mooi om te doen!' Meerderheid raad kiest voor provincie Twente Folklore Festival opent met show voor 65 +-ers Zum Hoolter Bock met topartiesten Een nieuwbouwwoning in het Lukensveld? Rabobank Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Diessenplas voedt 200 buitenlandse gasten Folklore Festival 'Holten verzuipt niet in grotere gemeente' Speciaal voor u hebben wij een zeer interessante Maathypotheek met aantrekkelijke voorwaarden en een zeer gunstige rente. Aarzel niet en neem nu contact op met onze hypotheekadviseurs Aly Pluimers of Erna Pasop. Tel. 0548-37 47 47 Bs.tftó DONDERDAG 27JLNI 1996 Vrijdagavond 5 juli biedt het vijfde Internationaal Folklore Festival het bekende Zum Hoolter Bock, een avond met Nederlandse topartiesten. Het spits wordt afgebeten door Ge rard Joling, op dit moment re gelmatig te zien op de vader landse beeldbuis met zijn karao- ke-programma. Joling zal in Holten zeer zeker hoge ogen willen gooien, daar hij weet dat er de laatste jaren veel goede artiesten optraden en dat er iets speciaals van hem wordt ver wacht. Als tweede artiest be treedt Sugar Lee Hooper de bühne van de feesttent op Kalfstermanswcide. Momenteel 'in the picture' met het nummer 'Oh, wat ben je mooi'. Een prachtvrouw, die ongetwijfeld de stemming er in weet te krij gen. Zum Hoolter Bock wordt muzikaal omlijst door één van Nederlands beste showorkes ten, de Bob East Showband, die ook te beluisteren was tijdens het tweede Folklore Festival in 1984. De zeven man tellende band verzorgt verschillende muzikale shows, waarbij men versteld zal staan van de muziek, de lichtshow en de diverse out fits. Kaarten voor het artiesten- gala zijn eveneens in de voorver koop verknjgbaar bij de VW en Novalux Van de Maat. De prij zen: 17,50 gulden (volwasse nen), 12,50 gulden (65-plus sers), 7,50 gulden (kinderen t/m 12 jaar). Muziekkorpsen Om Holten zaterdag 6 juli alvast in 'folklore-stemming' te bren gen, geven twee muziekkorpsen uit respectievelijk Slowakije en Slovenië 's ochtends een mini- -concert op de Smidsbclt. Tus sen 11.00 en 12.00 uur verzorgt het vijftig personen tellende Slo veense muziekkorps Obcinski Pihaln Orkcstra uit Trcbnje een optreden van een uur. In deze show wordt onder meer Ober- krainer muziek, Sloveense mu ziek en Tiroler muziek gespeeld. Van 12.00 tot 13.00 uur is het topcnsemble Vesela-Musika uit Bratislava te beluisteren. Dit achttien personen tellende or kest inclusief twee zangeressen, speelt de originele Flgerland mu ziek, afgewisseld met Oosten rijkse en Slowaakse hoogstand jes. Beide orkesten geven dc Holtenaren alvast een voor proefje op het Frühschoppcn van zondagmorgen in de feest tent. Met de in het recente verle den zo vaak gewraakte stem verhouding 7-6 heeft de raad zich maandagavond uit gesproken voor vorming van een provincie Twente, zij het in een andere politieke ver houding. Alleen de voltallige fractie van Gemeentebelang, dus ook de eigen wethouder Eb van Schooten, stemde tegen. Burgemeester D.J. Verhoeven heeft het raadsbesluit gisteren kenbaar gemaakt in de ver gaderingvan het Regiobestuur. Hij toonde zich teleurgesteld over het smalle draagvlak, maar tegelijkertijd blij dat de meer derheid van de raad achter pro vincievorming staat, temeer daar deze enige tijd geleden unaniem besloot voor de be stuurlijke overstap van het ge west Midden-IJssel naar Twente. Hoewel met name de oppositie (PvdA en CDA) en ook Verhoeven zelf pogingen in het werk stelden GB op andere ge dachten te krijgen, gaf fractievoor zitterjan Socpnel geen krimp. Wel verklaarde hij dat zijn fractie loyaal zal meewerken indien de provincie er over enige tijd wel komt, zij het op voorwaarde dat Holten dan bij een mogelijke herindeling niet ge fuseerd wordt met een gemeente die groter is dan ongeveer 18.000 inwoners. GB kiest nadrukkelijk voor behoud van de plattelands gemeente en wil bovendien voor komen dat Holten 'verzuipt'in een grotere gemeente als bijvoorbeeld Rijssen. Overigens houden CDA, PvdA, VVD en D66 in navolging van het college vast een zelfstandig voortbestaan van Holten in de pro vincie Twente. Mocht die provin cie er niet komen, dan verwacht men dat de zelfstandigheid van Holten verleden rijd is en zal wor den samengegaan met één of meer dere gemeenten. Zwalkend Het standpunt van GB ten aan zien van de vorming van een pro vincie Twente, ontlokte PvdA'er Wim Dalhuisen de opmerking dat de partij 'zwalkend beleid' toont. En specifiek tegen wethouder Van Schooten merkte hij op dat de ver deeldheid hierover in het college een zeer slechte zaak is, evenals de zo vaak 'verfoeide' 7-6 stem verhouding in de raad. Van een breed draagvlak bij essenrile zaken, zoals de kiezers beloofd in het be stuursakkoord mei WD en D66, is hier geen sprake. „Ik krijg lang zamerhand ook grote twijfels over de bestuurlijke visie van GB. Destijds was er al sprake van de mogelijke vorming van een pro vincie Twente. En ook GB heeft bewust voor de bestuurlijke over stap van Midden-IJssel naar Twente gekozen. Kennelijk heeft men toen met een blinddoek op een besluit genomen." Bij monde van fractievoorzitter Harry Dul roerde ook het CDA zich in deze kwestie. „Met de keuze tegen Twente geeft GB de bestuurlijke zelfstandigheid van Holten op." Angstscenario Verdeeldheid was er ook over de gemeentelijke herindeling waar Holten mogelijk bij betrokken kan worden. Als de provincie Twente niet doorgaat, wacht Holten over enkele jaren zeker een fusie met één of meerdere gemeenten in de regio. GB is voor behoud van een plattelandsgemeente met maxi maal zo'n 20.000 inwoners. De voorkeur gaat uit naar samengaan met Bathmen, Diepenveen-oost (circa 15.000 inwoners), mogelijk aangevuld met Nieuw Hcctcn of Markelo. Als gemeente met 8650 inwoners houdt Holten in zo'n combinatie volgens GB vol doende invloed. Dat Holten vol gens GB verzuipt indien wordt aangehaakt bij een grotere ge mcente, werd niet onderschreven door de burgemeester. „U creëert opdic maniereen angstscenario bij de bevolking. Holten verzuipt niet in een grotere gemeente. De ge meenschap toont daanoor teveel daadkracht, is te levensvatbaar om het zo ver te laten komen." Overigens liet Verhoeven er geen twijfel over bestaan dat Bathmen op zichzelf een 'prima partner' is, maaropschalen tot circa 15.000 in woners is naar zijn mening te ge ring. Bovendien zou Bathmen dan moeten participeren in Twente. Een zaak waar de gemeente Bathmen zich volgens de burge meester maar eens over moet uit spreken. „Het gaat er bij her indeling om dat we kijken waar de belangen van de Holtenaren op den duur het beste gediend zijn. Volgens het college is dat in Twente, gekoppeld aan een op timale schaalvergroting naar zo'n 30 of zelfs 40.000 inwoners." De burgemeester liet ten slotte nog maals klip en klaar weten dat geen heil gezien wordt in samengaan met Deventer, evenmin met Hellendoorn. De combinatie met Rijssen en Enter kan in principe- wel, maar dan wel met toevoeging van meerdere gemeenten, omdat in deze combinatie geen sprake is van evenwicht. Een gegeven, waar de raad zich met uitzondering van GB en in dit geval ook WD in kon vinden. VVD-fractievoorzitter Jan Kevel am had vooral bezwaar tegen fusie met Rijssen vanwege de sociaal-cul turele verschillen tussen beide gemeenten. n Rabobank Holten Oranjestraat 10, Postbus 3 7450 AA Holten. Tel. 37 47 47 Al met al e liefhebbei èfl voor d Oranjestraat 10, Postbus 3, 7450 AA Holten. Telefoon 0548-37 47 47 Het draaiboek is uit de kast gehaald en aangepast, het personeel klaar om de buitenlandse gasten te ontvangen. „Ik voel de vlinders nu al in mijn buik," bekent hoofd voedings- dienst Timo Besten van woon- en zorgcentrum Diessenplas spontaan. Zo'n drie maanden terug werd hij door voorzitter Dick Plekkenpol van de Stichting Internationaal Folklore Festival benaderd met de vraag of Diessenplas een aantal groepen kon opvangen voor de maaltijden. „Het wordt de derde keer. En telkens vind ik het even schitterend, hartstikke mooi om te doen. Ik merk dat ook aan de overige medewer- j kers hier. Iedereen is even enthousiast, vind het leuk dat Diessenplas zo een stuk sfeer van het festival proeft. Oók de bewoners. Al die extra bedrijvigheid, 't is een geweldig stuk afleiding voor ze." Naast de toch al grote produkrie van maaltijden, Diessenplas le vert dagelijks 250 maaltijden voor de eigen bewoners en de gebruikers van Tafeltje Dekje (circa 140), heeft de keuken ge durende het festival de zorg voor circa tweehonderd extra eters. Dat zijn de groepen die overnachten in de gymlokalen en de sporthal: Togo, Bashkor tostan (Oeral), Klein Joegosla vië, Slovenië, Molda\ ie. Met honderd zitplaatsen in de eet(re- creatie)zaal de maximale capaci teit die men aankan. De groepen zijn dan telkens verspreid over een uur aanwezig. Besten: „De eerste maaltijden leveren we op 3 juli, de laatste is het ontbijt op 10 juli." Besten, al sinds '73 in dienst bij Diessenplas ('Als het goed is, maak ik dit nog twee maal mee voordat ik stop...'), verzekert dat er geen moment getwijfeld is over het wel of niet j honoreren van Plekkenpols ver zoek: „Ook van de directie was cr gelijk groen licht, zolang het maar. niet ten koste gaat van de kwaliteit van de overige maaltij den. Dat is geen enkel pro bleem. Ondanks de groei van het totaal aantal maaltijden dat we leveren, kunnen we dit goed aan." Tijdschema Met het oog op de extra drukte in de eet(rereatic)zaal, heeft Timo Besten een tijdschema in gesteld. De buitenlanders kun- nen er tussen 6.30 uur en 9.00 uur terecht voor het ontbijt. „In overleg met de begeleiders van de groepen moet de organisatie dan zelf regelen wie wanneer [komt en hoeveel tijd men heeft. |De zaal moet in elk geval vrij zijn om 9.00 uur." Om 12.00 uur wordt er door eigen bewoners warm gegeten. Een uur later begint naar gelang het program ma van de gasten, de lunch. Uiterlijk 14.15 uur. De avond maaltijd voor hen staat klaar vanaf 17.00 uur. Timo Besten vertelt dat voor alle maaltijden een zelfbedieningsbuffet wordt ingericht. De ingredinten voor ontbijt en lunch kunnen zelf worden gepakt, bij het diner scheppen Diessenplas-mede- werkers de porues om te voor komen dat sommigen teveel ne men, waardoor te weinig rest voor anderen. Na het eten moe ten de gasten hun vuile servies goed zelf weg zetten en eventu eel afval weggooien. Menu Natuurlijk is er de vraag over het menu voor de warme maaltijd. Wordt er rekening gehouden met eetculturen? „Nee, in prin cipe niet, zodat men kennis kan maken met onze eetcultuur. Wel proberen we te veel te variëren. Een andere soep, niet elke dag aardappelen, meestal hebben we er trouwens een rijstgerecht en rauwkost bij, soms meerdere groenten en iedere keer een an der toetje. Natuurlijk houden we rekening met diëten en eventue le geloofsovertuigingen. Stel dat we een moslimgroep zouden krijgen, dan hoef ik echt geen varkensvlees Voor te zetten. Maar dit soort zaken wordt goed doorgesproken met de begelei ders yan de groepen die hier komen." Bij het ontbijt zijn er dagelijks diverse soorten brood en beleg (kaas, vleeswaren en zoet assortiment) en is er koffie- thee, (karne)melk, karnedrank en alleen op zondag een glas jus d' orange. Naast brood, biedt de 1 De buitenlandse folkloristen kunnen met een gerust hart aan tafel schuiven in Diessenplas: hoofd voedingsdienst Timo Besten (rechts), receptioniste Fenny Rietman en ook een grote groep medewerkers zijn er klaar voor. Foto WV lunch regelmatig een warm hap je als een kroket, een gekookt ei, nasi of macaroni. Maaltijdbonncn Terwijl Timo Besten verant woordelijk is voor alles wat met de maaltijden te maken heeft, bekommert receptioniste Fenny Rietman zich om de kontakten met de festivalorganisatie en de groepsbegeleiders over de gang van zaken rond de maaltijden. Ook controleert zij of alle gas ten de vooraf vestrekte maaltijd bonncn inleveren. Besten: „Met de organisatie hebben we dag prijs afgesproken en verrekenen aan de hand van de bonnen. Annuleren van een maaltijd kan, maar dan uiterlijk een dag tevo ren, anders brengen we 'm als nog in rekening." Om alles op rolletjes te laten lopen, hoeft geen tijdelijk personeel te wor den ingehuurd. Naast de ruim acht vaste medewerkers van de keuken, beschikt Besten over een groot aantal oproepkrach ten en hebben ook tal van ande re personeelsleden zich bereid getoond om in de drukke week bij te springen. Voor de extra uurtjes krijgt men sowieso een buitengewoon gezellige week terug en een optreden in Dies senplas. Veel eters zullen in kle derdracht aan tafel schuiven. „Naarmate zo'n week vordert, worden de mensen vaak vrijer, durven ze meer te zeggen en zo. Dan krijg je leuke kontakten. En ze zijn je hartstikke dankbaar. Tonen dat met bloemen, zang, muziek en dans," aldus Besten, die aangeeft een voorkeur te hebben voor groepen uit arme- (re) landen: „Echt, ze zijn me allemaal even lief, maar van die mensen krijg je de meeste waar dering. Alle overdaad die men hier ziet en krijgtIk gun het hen ook van harte." Het vijfde Internationaal Fol klore Festival wordt donderdag 4 juli om 14.00 uur geopend door burgemeester D.J. Verhoeven in de feesttent op de Kalfstermansweide. Delegaties van alle groe pen zullen zich met een groen/rood lint 'ver binden' aan de gemeente Holten. De openingsmiddag staat gelijk in het teken van een spectaculaire show voor alle 65-plussers uit Holten en omgeving. Deze middag is tevens be doeld voor allen die zaterdagavond 6 juli niet in de gelegenheid de grote Folkloreshow bij te wonen. Alle twaalf deelnemende topensembles treden voor het voetlicht. Dc middag-voorstelling ken merkt zich door speciale lage entreeprijzen en een extra korring voor 65-plussers. Kaarten in de voor verkoop kosten 7,50 gulden (volwassenen), 5 gul den voor 65-plussers en voor kinderen (t/m 12 jaar). Ze zijn verkrijgbaar bij de VW of Novalux Van de Maat. Dc speciale 'Intercontinentale Avond' die daarop volgt, toont de bezoekers zeer uiteenlopende cul turen. De avond wordt geopend door het ensem ble Balafon uit Togo met een groot spektakel uit Afrika, een show van ruim een half uur met prach tige dansers en danseressen. In het optreden spe len onder meer speren een rol. De groep wil Holten tonen hoe het vroeger in Afrika toeging. Aansluitend treedt de groep uit Yakutia op, een land dat boven China in de Poolstreek ligt. Deze Eskimo-gfOep debuteert in West-Europa. Tot voor kort was er heel weinig bekend van land en cultuur, maar na het zien van videobeelden ge troostte de Holtense organisatie zich veel geld en moeite om dc groep Orkon of Sakha in Holten te laten schitteren. Een ander topensemble is het nationaal Sama- Ballet uit Sri Lanka. De groep schitterde vorig jaar in het Franse Cönfolens, waarna CIOFF-voor- zittcr Jean-Francois Proux voor het eerst overstag ging om dit ensemble voor de tweede maal uit te nodigen voor een toernee van drie maanden door West-Europa. Voorzitter Dick Plekkenpol van de Stichting Internationaal Folklore Festival was er daarop als de kippen bij om de groep voor het Holtense festival uit te nodigen. De bezoekers kunnen genieteh van een fantastisch schouwspel met dans, vuursputen, muziek en akrobatiek. Ook de Filippijnse groep IPAG is te bewonderen. Een exotische groep, die mede bekend is om de traditi onele 'stokdansen' - een wilde mannen dans, die beslist niet ongevaarlijk is en waarbij de ledematen niet Worden gespaard. Een getraind ensemble, dat eveneens vrior het eerst in Nederland is. Als sluitstuk komt de Spaanse groep Xalgarete ten tonele. DeZe groep uit Noord-Spanje doet beslist met onder Voör al het moois uit Azic en Afrika. Bij deze groep klinken ongetwijfeld de castagnetten door dc tent. Al met al een avond, waarop voor de echte cultuurliefhebber veel te genieten valt. De intcrcontjnentaie avond «Et*"" middag voor 65-plussers. Rabobank Hoe verzekerd bent u van een prettige vakantie? De vakantie komt er weer aan. Nog even en het is weer tijd voor zon, zee, strand, steden en culturen. Of u er drie weken op uit'trekt of een lang weekend, u gaat ervan uit dat u onbezorgd kunt genieten. Toch is dat niet altijd het geval. Op zo'n moment is het prettig dat u goed verzekerd bent. De Rabobank kan veel voor u regelen. U kunt er niet alleen terecht voor uw reis verzekering, maar ook voor uw buitenlands geld, Travellers cheques, passea^cards en het Interhelp Protectieplan. Loop eens binnen bij de Rabobank. Wij dragen graag bij aan een prettige vakantie. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5