Zelfstandig Holten in de provincie Twente -7 WELKOM OP DE ESSENSTRAAT u Tot en met 6 juli: Overijssel op Straat Raad verdeeld over wel of geen provincie Twente Rabobank Holten BANDENCENTRUM JAN STEVERINK Meerderheid van college van B en W: Groenplan gemeente Bij autoschade rechtstreeks naar: TUITERT Garantie-bedrijf focwam d Middenstandsavondschool Rijssen MIDDENSTANDS DIPLOMA A.O.V. DONDERDAG 20 JUNI 1996 HO 7 Met uitzondering van Ge meentebelang (GB) reageer den alle fracties in de ge meenteraad maandag posi tief op het voorstel van het college om voor een provin cie Twente te kiezen. En in die provincie moet Holten zich bij voorkeur als zelfstan dige gemeente kunnen hand haven. Ais Twente toch pro vincie zou worden, dan is ook GB van mening dat Holten binnen Twente zelfstandig moet blijven. Alle partijen waren het wel eens over het gegeven, dat een zelfstandig voortbestaan van Holten ver leden tijd is als er geen pro vincie Twente komt en de huidige provincie overeind blijft. De kwesties kwamen uitvoerig aan bod tijdens de raadscommissie algemeen bestuurlijke zaken. Provincie „Twee jaar terug kozen we una- I niem voor Twente, daarom kun- i nen we niet plotseling de koers I radicaal gaan wijzigen," vond Harry Dul (CDA). Én ook Jan Metscmakers (PvdA) vond het onlogisch om nu af te haken bij Twente: „Het kan een goede provincie worden, waar Holten ruimtelijk goed in past. Een so ciaal en economisch samenhan gend gebied, waarin Holten als zelfstandige gemeente een fraaie eenheid vormt in een buitenge bied." Wel twijfelde hij, net als Dick van der Torre (D66) aan de zelfstandige bestuurskracht van Holten binnen Twente. Van der Torre hechtte derhalve waarde aan een sterkte-zwakte-analyse van de gemeente in dit verband. Ook D66 en WD staan achter de vorming van een provincie Twente. Kenschetste VVD'er Jan Kevelam kenschetste Twente als een sa menhangend gebied met een stuk herkenbaarheid naar buiten toe, dat goed in staat is de belan gen van het gebied te beharti gen. Kevelam dicht Holten als zelfstandige, krachtige platte landsgemeente de meeste kan sen toe binnen Twente. Alleen GB wijkt af duidelijk af in haar standpunt. Fractieleider Jan Soepnel verklaarde klip en klaar dat zijn partij tegen een provin cie Twente is, een standpunt dat eveneens wordt gehuldigd door de GB-wethouder Eb van Schooten. Plattelandsgemeente Wat betreft de gemeentelijke her indeling hield GB vast aan het elders in deze krant genoem de standpunt over vorming van een krachtige plattelandsge meente met Bathmen en Die penveen-oost, eventueel uitge breid met Nieuw Heeten en Markelo. Een opschaling tot maximaal een kleine 20.000 in woners. Een gemeente, waarin Holten met zo'n 40% van de inwoners nog redelijk wat heeft in te brengen. Meerderheid Evenals de meer derheid van het college (GB-wethouder Eb van Schoo ten schaart zich op dit punt achter zijn fractie) hechten de overige fracties aan opschaling naar een middelgrote gemeente van ruim 30.000 inwoners. Jan Kevelam (VVD) keerde zich in dat kader echter wel tegen herin deling bij Rjjssen/Enter vanwe ge de te grote sociaal-culturele verschillen. Heil De PvdA zag geen heil in samengaan met de variant Bathmen. Jan Metsemakers: „Een gemeente met een te ge ringe draagkracht, die geen meerwaarde biedt voor Holten. Het is slechts vergroten van het buitengebied." Zich uitspreken over waar de voorkeur van de PvdA dan wel ligt, deed Metse makers niet. Afwachten De sociaal-democraten wachten eerst af wat er met T wente gebeurt. Van der Torre verklaarde wel 'sym pathiek te staan' tegenover de vari ant met Bathmen. Ook Rijssen scoort in de visie van D66 redelijk, met name vanwege de bedrijfseco nomische potentie. Toch erkende ook Van der Torre het spannings veld op sociaal-cultureel vlak. Hij vond bovendien dat er, indien er samengegaan wordt met Rijssen, een andere gemeente toegevoegd moet worden om 'meer evenwicht' te bereiken. Als de raad instemt, zal het soci aal werkvoorzieningschag Soweco binnenkort een inventarisatie ma ken voor het opstellen van een 'groenplan'. In het kader van de kerntakendiscussie willen B en W beschikken over een algemeen be- heerplan voor het openbaar groen. Bedoeling is dat alle gegevens om trent de hoeveelheid vierkante me ters en lokaties van gras, struiken enzovoorts worden ingevoerd in een geautomatiseerd systeem. De klus zou aanvankelijk door ge meentewerken worden geklaard, maar door de druk op de werk zaamheden is dat er niet van geko men. De behoefte aan het plan is volgens burgemeester D.J. Verhoeven groot en wordt ver sneld door de kerntakendiscussie. Kortweg: wat moet de gemeente nog wel zelf onderhouden, wat moet worden uitbesteed. Soweco heeft zich bereid getoond een der gelijk plan op stellen. Er is on geveer 15.000 gulden mee ge moeid. WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN KIJK IN UW WEEKBLAD Een zelfstandig Holten in de provincie Twente. Dat is wat B en W voorstellen aan de gemeenteraad en wat maan dagmiddag aan de orde was in de raadscommissie alge meen bestuurlijke zaken. De commissie brengt advies uit aan de raad, die het uiteinde lijk oordeel moet vellen. De meerderheid van het college schaart zich achter het voor stel van de Regio Twente, waarin gesteld wordt dat vor ming van een provincie 'een goed antwoord is op de nood zaak van een slagvaardige aanpak van de opgaven waar Twente nu en in de toekomst voor staat'. Een minderheid meent evenwel, dat een pro vincie Twente 'onvoldoende meerwaarde' biedt voor die keuze. In de nota Standpuntbepaling ana lyseert het Regiobestuur met name de problematiek van de grote ste den, de problematiek in de platte landsontwikkelingen en de ruimte lijke en economische ont wikkelingen. B en W zijn wel van mening, dat het voorgenomen beleid, zeker daar waar het het grond- en financieel beleid betreft, niet wezenlijk ver anderd. Bij het grondbeleid houdt de ge meente in geval van provincievor ming flink wat zeggenschap, wat betreft het financiële verdeelmodel krijgen de gemeenten een eigen geldstroom vanuit het Gemeentefonds en houden de hui dige belastingen. Volgens het college verandert de 'machtsbalans' tussen steden en plattelandsgebied niet noemens waard. In Overijssel woont 44% van de inwoners in een stad met meer dan 50.000 inwoners - in Twente geldt dat voor 48% van de inwoners. Bij de herindclingsvoorstellcn hebben B en Vi' zich vooral laten leiden door de vraag wat de situatie wordt als er geen provincie Twente komt en de WGR-gebieden (sa menwerking regio's) worden 'ont manteld', zeker ten aanzien van de beleidsvorming. Ondanks de discussies over het herverdelen van taken tussen over heden en de mogelijkheden van de centralisatie van 'provinciale' ta ken, vermoeden B en W dat er veel van de huidige WGR-taken (bij voorbeeld afval, verkeer/vervoer) en de functionele regio' (bijvoor beeld politie en brandweer) op kor te of middellange termijn naar de provincie verhuizen, ook in geval van rigoureuze gemeentelijke her indeling. „Deze taken komen voor Holten dan op grotere afstand te staan," al dus het college, dat veel waarde hecht aan mogelijkheden tot inter actief besturen in een provincie Twente. Geen ondergeschiktheid aan het provinciebestuur dus, maar in goed overleg door portefeuille houders en 'vakambtenaren'. Een gegeven feit inmiddels in de Regio Twente, waar de gemeente Holten deelneemt in het algemeen en zo mogelijk dagelijks bestuur en in di verse commissies. Indeling bij Rijssen, Enter en een deel van Wierden (40.000 inwo ners) scoort in de ogen van het col- Als u de komende weken in het centrum van Zwolle in enkele seconden geheel wordt ingepakt in slierten zilverfolie, of in Hen gevelde bont uitgedoste Afri kaanse steltlopers ontwaart, in Nijverdal drie zingende haaien ontmoet, in Enschede mannen koortsachtig een tweezitsbank ziet versjouwen of in Almelo een vreemd paars wezen een vrouw ziet omarmen dan... is er helemaal niets vreemds aan de hand. U maakt dan namelijk kennis met cén van de ruim zestig acts die het publiek in het centrum van negen dorpen en steden verrassen en verbazen tijdens het straattheaterfestival Overijssel op Straat. Deze zomer beleeft Overijssel op Straat zijn vierde editie, en in die korte periode is dit evene ment uitgegroeid tot een spekta kel waar honderdduizenden mensen op afkomen! Wat daar bij opvalt is de hoge kwaliteit van het gebodene, een reden voor de provincie om de Over ijsselse Cultuurprijs 1996 uit te reiken aan dit bijzondere festi val. Daarmee volgt het festival Willem Wilmink op, die vorig jaar dit eerbetoon te beurt viel. Verrassend Motor achter Overijssel op Straat is Jan Eijsink, wiens kind je in vier jaar tijd is uitgegroeid tot een volwassene evenement waar groepen uit alle windstre ken hun kunsten vertonen. Een snelle blik op de programmafol der leert ons dat de groepen met alleen uit divers Europese lan- legc redeli|k. „Objectiefgezien een variant met veel positieve kanten. De aanzienlijke sociaal-culturele verschillen vormen echter een dui delijk mee te wegen factor." B en W constateren dat er met tussen Rijssen en Enter enerzijds en Holten anderzijds aanzienlijke sociaal-culturele verschillen be staan. De bereikbaarheid achten ze goed, zowel met het centrum als de delen. Dat geldt eveneens voor de potenties: de verscheidenheid kan, in één gemeente, kan tot onder linge versterking leiden. Verbanden zijn er volgens het col lege nu al: winkelen in Ri|sscn en de oostelijke gerichtheid van de in dustrie, gelet op de recente fusies/samenwerkingen in het be drijfsleven. Overigens houdt het college voorkeur voor een zelf standig Holten, als er ten minste voldoende geld beschikbaar blijft voor het uitvoeren van ge meentelijke taken. Samengaan met Diepenheim, Goor, Markelo en een deel van Ambt Delden (totaal 36.000 inwoners) vindt het college evenmin een voor de hand liggen de optie. Weliswaar aantrekkelijk op het sociaal-culturele en recreatieve vlak, maar door matige interne sa menhang en geografische ligging niet gunstig. B en W wijzen ook op het 'Hof van Twente'-verband tus- den afkomstig zijn, maar ook uit het Afrikaanse Togo, Brazilië en Australië. Het festival kent ook dit jaar weer veel verrassende acts, waarbij Jan F.ijssink zelf onlangs nog wel het meest ver rast werd door de toekenning van de Overijsselse Cultuurprijs aan het festival. "Ik ben er zeer blij mee", aldus Eijsink. "Het was de bedoeling om in vijf jaar tijd een festival van de grond te tillen dat nationaal meetelt. En dat gaat de goede kant op", aldus de bescheiden organisator. Want ondanks het nog immer groeiende succes van het festival blijft Eijsink werken aan verbe teringen. Eén daarvan is geld. "De provincie draagt naar haar vermogen bij, en naast gemeen telijke bijdragen zit de mogelijke uitbreiding vooral in sponso ring. Door het winnen van deze prijs hoop ik dat er meer spon sors komen. Graag zou ik het festival openen en sluiten met een grote groep. Grote spekta kels uit Spanje, Italië en Frank rijk kosten echter vaak twintig, dertig of veertigduizend gulden. Nu is zelfs een groep van tien duizend gulden al bijna niet haalbaar. Kortom Kortom wensen genoeg, maar ook met de huidige editie staat er weer veel fraais op de straat stenen. Vaak denken de mensen dat straatartiest een gemakkelijk en leuke bezigheid is, maar niets is minder waar. Geen vak is zo moeilijk als dat van straattheate- rartiest, want als de groep of speler niet direct het publiek weet te boeien, loopt het door. Het internationale legioen van artiesten groeit nog steeds, evenals de belangstelling van het publiek. Daarbij is het zaak kaf en het koren te scheiden, en daarbij komt Eijsinks jarenlange kennis hem zeer van pas. Hij kent honderden groepen en spe- sen deze gemeenten: „Holten wordt daar dan aan geplakt, waar door het geen volstrekt natuurlijk- gebeuren meer is." Hellendoorn: nee Samenvoeging van Holten met Hellendoorn (zonder Daarlc en Daarlerveen) tot een gemeente van 42.000 inwoners, is voor B en W uit den boze: „Voor deze variant valt evenveel te zeggen als voor het sa menvoegen van twee gemeenten aan een groot water, zonder brug ertussen." Nee tegen Hellendoorn dus, hoewel duidelijk aangegeven wordt dat het toerisme (de berg) beide bindt. „Het blijkt echter dat de twee ge meenten voor een goed bestuur op dit punt ook heel goed uit de voe ten kunnen." B en W schrijven voorts dat er op sociaal-cultureel vlak weinig verschillen zijn tussen Hellendoorn en Holten, de bereik baarheid noemen ze evenwel slecht. De nict-tocristischc ver bindingen lopen via Rijssen of Raalte. Per openbaar vervoer is men zelfs langer onderweg. „De berg is behalve bindend cle ment ook de natuurlijke water scheiding tussen beide gemeenten. Industrie zal elkaar in de kernen niet positief kunnen beïnvloeden, met name door de slechte bereik baarheid," stelt het college. Iers door zijn bezoeken aan fes tivals in binnen- en buitenland, waaronder het Franse Chalon- sur-Saone, het Duitse Holzmin- den, en het Belgische Chassc- pierre. Hoogtepunten Hoogtepunten in de huidige editie zijn naar Eijsinks mening Les Vernisseurs, Chrome, Neighbourhood Watch, The Hunting Party, Skate Naked, Boa'yo en Mr. Jones. "Dat zijn groepen waarvoor ik zeker naar een andere plaats zou gaan als die niet in m'n eigen woonplaats te zien zouden zijn", aldus de in diepenheim wonende organisa tor. Over het de vraag of de huidige succesformule nog kan worden aangescherpt heeft Eij sink duidelijke ideeën: "Graag zou ik het festival in een com pactere vorm gieten, waardoor er een bonte stoet reizende ar tiesten ontstaat, die van de ene naar de andere plaats trekt". Vooralsnog is dit idee interes sante toekomstmuziek, maar wat er in de toekomst ook ge beurt, eerst zal dit jaar tussen half juni en begin juli menige Overijsselse winkelstraat wor den opgesierd met vreemde vo gels en verbazingwekkende voorbijgangers die weer vele duizenden zullen vermaken. Overijssel op Straat Wanneer en Waar Zaterdag 15 juni in Zwolle. Zondag 16 juni in Hengevelde. Zaterdag 22 juni in Hengelo, Nijverdal en Diepenheim. Don derdag 27 juni tot en met 30 juni in Enschede. Zaterdag 29 juni in Hardenberg. Zaterdag 6 juli in Deventer en Almelo. Meer informatie vindt u in de gratis programma-folder die verkrijgbaar is bij VW en Bi bliotheek. Of bel; 0546-818767. Rabobank Hoe verzekerd bent u van een prettige vakantie? De vakantie komt er weer aan. Nog even en het is weer tijd voor zon, zee, strand, steden en culturen. Of u er drie weken op uit trekt of een lang weekend, u gaat ervan uit dar u onbezorgd kunt genieten. Toch is dat niet altijd het geval. Op zo'n moment is het prettig dat u goed verzekerd bent. De Rabobank kan veel voor u regelen. U kunt er niet alleen terecht voor uw reis verzekering, maar ook voor uw buitenlands geld, Travellers cheques, passen/cards en het Interhelp Protectieplan. Loop eens binnen bij de Rabobank. Wij dragen graag bij aan een prettige vakantie. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. Oranjestraat 10, Postbus 3, 7450 AA Holten. Telefoon 0548-37 47 47 AUTOSCHADE WEUSTENWEG 17451 LG HOLTEN - TEL 0548-36 25 14 - FAX 058-36 50 89 Opleiding voor het met dit diploma kunt u in veel branches een eigen bedrijf beginnen NIEUWE OPLEIDING ACHT WEKEN LES NEGENDE WEEK EXAMEN Lessen op maandag- of dinsdagavond in de Scholengemeenschap Reggesteyn te Rijssen. OPGA VE EN INLICHTINGEN BIJ G. Harbers, Rijssensestraat 29, Wierden. Tel. 0546-57 19 25 Service is bij Bandencentrum Jan Steverink altijd een belangrijke drijfveer geweest. Vandaar dat ons bedrijf is verhuisd naar de Essenstraat in Deventer, naast Tapijt en Gordijn, Interplate, Wirichs Bouwmarkt en tegenover het auto eiland. Daar is niet alleen meer rumte voor onze vakbekwame onderhoudsmonteurs, maar ook is de showroom en magazijn veel overzichtelijker en groter geworden. Om onze klanten nu nog beter van dienst te zijn, is een compleet nieuwe teststraat ingericht voor o.a, APK-keuring. Hier krijgt uw auto een totaal diagnose voor vering, ophanging en remsysteem. De zeer uitgebreide collectie lichtmetalen (sport)velgen is zeker de moeite van het bewonderen waard. Genoeg redenen om eens een kijkje te komen nemen, een kopje koffie staat voor u klaar. ESSENSTRAAT 8 DEVENTER 0570 - 620820 Fax: 0570 - 620120 Vreemde vogels enverbazingwekkende voorbijgangers Hollens Nieuwsblad iedere week vol actueel nieuws en nieuwtjes

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 7