Holtens Nieuwsblad Dinie Paalman wint koersbalcompetitie 'Sluiting9 Tocristcnweg roept tal van vragen op Kleine vermindering van aantal korhanen Luchtdoop voor VVV-medewerkers MËmrnSm I WÊÊÊBBKÊm Dierenolympiade voor kinderen NUMMER U ontvangt een fraaie BON Stuurgroep Sallandse Heuvelrug bereid tot afzonderlijk overleg gpvjg ZONWERING RAAMBEKLEDING GAAT VERHUIZEN Zie pagina 8 Rode Kruis op zoek naar vrijwilligers Volgende week meer over Koninginnedag Bloemenaktie HMK uitgesteld ADRIAAN PAULEN Hollens Nieuwsblad DONDERDAG 2 MEI 1996 Geen 32, maar 'slechts' 28 korhoenders werden vori ge week woensdagochtend geteld tijdens de laatste van de drie tellingen die jaar lijkse gehouden worden. Fred Roelofs, lid van de Vogelwerkgroep van het Instituut voor Natuuredu- catie Hellendoorn/Nijver- dal, had gehoopt op een aantal van circa 35: „De laatste jaren hebben we tel kens zo'n 10 procent meer hanen geteld dan het jaar ervoor. Die trend heeft zich jammer genoeg dit jaar niet voortgezet. Evenals in voorgaande ja ren werden drie tellingen gehouden. De eerste lever de 24 hanen op, de tweede 25, de laatste gelukkig 28. Roelofs: „Het is niet ge zegd dat die 28 ook écht het werkelijke aantal is. Het is min of meer een veronderstelling. Meerde re deskundigen gaven aan dat door het nu al uitge breide heideareaal het zeer goed mogelijk is dat er sprake is van verplaatsing van sommige vogels. Ook het veranderde landschap (de vele kap) zou van in vloed kunnen zijn. De kor hoenders, die nogal gevoe lig zijn, zouden er eniger mate van streek door kun nen zijn geraakt en moeten tot rust komen." Roelofs vond het resultaat van 28 stuks niet verontrustend. Wel suggereerde hij om volgend jaar met wellicht meer mensen het veld in te trekken voor het tellen van korhanen. Nu was dat er telkens zo'n twintig man. Naast enkele leden van de IVN-Vogelwerkgroep en een paar jachtopzieners, waren dat ook medewer kers van Natuurmonu menten en Staatsbosbe heer. Ook wildbioloog en korhoenderdeskundige drs. Freek Niewold, on langs nog te beluisteren op het Korhoendersymposi- um in De Wielen, was van de partij. "f i Onlangs kregen de VW-me- dewerksters Sigrid Fekken en Tineke Wolters hun luchtdoop in de grootste passagiersballon ter wereld. Ballonvaarder Adri Spierenburg van 'A3 Ballon Passagiersvaarten' uit Harfsen nodigde de VW'ers uit om zelf eens een ballonvaart mee te maken. Sinds kort verkoopt de VW namelijk instaptickets voor een vaart met deze grote ballon. De enige manier om mensen goede informatie te verstrekken over een ballon vaart is uiteraard door zelf een keer mee te gaan. Maar liefst 24 personen konden in de ruime mand, die verdeeld is in vier compartimenten, in één keer mee de lucht in. De inhoud van deze luchtballon is 12 miljoen liter. Onder de passagiers be vonden zich ook medewerkers van het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol. Na af loop vond de traditionele champagnedoop plaats en wer den passagiers 'baron' of 'baro nes' van Landgoed De Bannink de plek van de landing. Alle passagiers ontvingen een vluchtcertificaat als blijvende herinnering aan deze onverge telijke gebeurtenis. A3 Ballon bezit ook de gebruikelikjk vijf- persoons ballon. De luchtbal lonvaart kost 325 gulden pér persoon en duurt minimaal een uur. Een instapticket voor een ballonvaart wordt vaak cadeau gedaan aan familie, vrienden of zakenrelaties. Een folder met meer informatie en de instap tickets zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Dorpsstraat 27. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Woonplaats Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Sigrid Fekken en Tineke Wolters kozen onlangs het luchtruim met de grootste passagiersballon ter wereld van 'A3 Ballon Passagiersvaarten' uit Harfsen Eigen foto Dinie Paalman heeft de on derlinge competitie van de koersbalploeg in De Bosc hkamp gewonnen. Tijdens de laatste bijeenkomst van al weer het vijfde seizoen werd ze vorige week in de bloeme tjes gezet door wethouder Bertus Rensen (sport wel zijn), die haar tevens de wis selbeker uitreikte. Dinie is niet alleen de eerste vrouwe lijke koersballer die deze eer ten deel valt, bovendien liet ze de hoogste dagscore aanteke nen: 52 punten. Ze scoorde een gemiddelde van 22.83 punten. Namens de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk overhandigde stafmedewer ker Herman Kampman Dinie een fraaie aquarel van de dorpskerk. Het bezoek van Rensen kwam als een totale verrassing voor de koersballers. De wethouder herinnerde nog eens aan het succesvolle provinciaal kam pioenschap dat een deel van de groep eind oktober in Almelo in de wacht sleepte. Dinie Paal man maakte overigens deel uit van die kampioensploeg. Ik hoop van harte dat het provin ciaal kampioenschap voldoen de stimuleert om door te gaan voor het Nederlands kam pioenschap," wenste de Ren sen de koersballers toe. De club werd destijds op initiatief van de Stichting Socuwe nieuw leven in geblazen door Ben IJ- speerd, die vanwege zijn bij zondere inzet voor het koers- bal en al wat daar bij komt kijken een fles wijn kreeg van zijn collega-koersballers. De koersbalclub van De Bosc hkamp is geen officiële vereni- ging. Ook tijdens de huldiging van Dinie Paalman bleek dat het gezelligheid troef is binnen de hechte groep, waarvan de leden iedere donderdagmiddag trouw komen koersballen. Een spel waarbij het aankomt op een combinatie van concentra tie, nauwkeurigheid, spelin zicht en ervaring. Het wordt gespeeld op een groene (vilten) mat van 8x2 meter. Belang- Wethouder Bertus Rensen zette de totaal verraste Dinie Paalman in de bloemetjes en reikte haar tevens de wisselbe ker uit. Slot van een zeer geslaagd seizoen van de koersbal club in De Boschkamp. Foto: wv rijkste is het witte balletje, waar de andere, grotere ballen zo dicht mogelijk bij in de buurt moeten komen. Hoewel deze rond zijn, zijn ze voor zien van ongelijke gewichten, waardoor het zwaartepunt niet in het midden ligt en de bal bij het gooien afwijkt naar links of rechts en derhalve een kromme 'koers' beschrijft. Niet makke lijk, maar zeker een ontspan nende bezigheid. Eindstand koersbalseizoen: 1. Dinie Paalman 662 pt, 2. Ben Uspeerd 633 pt., 3. Jan Schuchard 629 pt.. 4. Piet Schen- kenberg 487 pt 5 Kitty IJspeerd 559 pt. Hoewel van alle kanten getracht wordt duidelijk te maken dat het rapport 'Vervlochten functies van de Sallandse Heuvelrug' veel meer omvat dan enkele de Toeristenweg, spitste de voorlichtingsbijeenkomst die vorige week in restaurant De Wielen werd gehouden, zich aan de hand van de vragen toch voor een groot deel toe op alweer de Toeristenweg. Gaat-ie nou wel of niet dicht? Hoe zit het met de evaluatie van de stappen die daaromtrent genomen worden? Voelt de stuurgroep wat voor een slagboom aan noord- en zijkant, noem maar op. De bijeenkomst ging uit van de BIB-stuurgroep en stond onder leiding van voorzit ter, tevens gedeputeerde, Herman Kemperman. Voor de bijeenkomst hadden zich maar liefst 65 maatschappelijke groeperingen en doelgroepen aangemeld. Kemperman be nadrukte dat de stuurgroep bereid is om tevens voor de groepen zogenoemde huiskamerbijeenkomsten te houden. Daarin kan dan in kleiner verband worden gesproken over het rapport en kunnen specifieke wensen naar voren worden gebracht die er wellicht toe bijdragen dat het rapport op bepaalde punten wordt bijgesteld. Aanmelding daarvoor is mogelijk bij Henk Pol, Bureau voor Recreatie en Toerisme in het Zwolse provinciehuis). Na een korte film over de Sal landse Heuvelrug (die ook te zien is in het nieuwe bezoe kerscentrum), informeerde Kemperman in het kort over de visie in het rapport, waarin be stemming, inrichting en beheer van de heuvelrug geregeld en op elkaar worden afgestemd. Hij tipte de aanwezigen op een stuk nadere uitleg in een expo sitie, die binnenkort in het be zoekerscentrum te bezichtigen is. Kemperman wees er op dat er ook van buiten de recht streeks betrokken gemeenten belangstelling bestaat voor de Sallandse Heuvelrug (onder meer in Deventer). Alternatieve route Diverse aanwezigen hadden een vraag of plaatsten kritische kanttekeningen bij het rapport. Bijvoorbeeld over het stappen plan voor afsluiten van de Toe ristenweg. Kemperman legde nog eens uit dat na elke stap geëvalueerd wordt. „Stap voor stap wordt bekeken of we de doelstelling voor het centrale deel van het gebied kunnen bewerkstelligen zonder daarbij de weg af te sluiten. Definitieve afsluiting komt pas aan de orde als al die stappen onvoldoende effect sorteren." Dan komt ook de alternatieve route in beeld. In dat verband vroeg Kees Bos namens de Stichting Bos Dierenwereld opnieuw aandacht voor 'zijn' alternatie ve route. Daarbij blijft een groot deel van de Toeristenweg gewoon in gebruik tot het punt waar deze met een scherpe bocht het bos verlaat en het heidegebied bereikt. Via de Schouwenburgweg en de Hol- terweg wordt oostelijk om het kwetsbare deel van de heuvel- rug gereden. „Uw alternatieve route is niet gelijkwaardig aan de Toeristenweg en bovendien betekent het een geweldige be lasting voor de buurtschappen. Dit alternatief is weliswaar 3 kilometer langer, maar heeft een aantal voordelen: onaan trekkelijk voor woon-werk- verkeer, het centrale deel wordt gemeden, waardoor een aaneengesloten heideareaal kan worden gerealiseerd en de ho reca aan noord- en zuidkant van het gebied blijven bereik baar." Kemperman zegde toe het idee te onderzoeken. Naar aanleiding van een op merking van Holtenaar G.H. Bilderbeek, verzekerde de ge deputeerde dat, indien het rijk de Sallandse Heuvelrug op ba- SALLANDSt HEUVELRUG Hoewel herhaaldelijk aangegeven wordt dat het rapport 'Vervlochten functies van de Sal landse Heuvelrug' meer is dan alleen de Toeristenweg, spitste de voorlichtingsbijeenkomst in restaurant De Wielen zich vorige week er toch voor een groot deel op toe. Foto: Archief „Velen zeggen: gooi eerst die motorrijders er maar af!," zei gedeputeerde Herman Kemperman veel betekenend naar aanlei ding van een opmerking van een vertegenwoordiger van een belangengroepe ring van motorrijders die wees op het steeds meer afsluiten van mooie wegen voor gemotoriseerd ver keer. Hij benadrukte daar bij dat een kleine groep motorrijders het voor de leden van zijn club verpest: „Wij houden ons aan de geluidseisen in de wet en rijden niet hard. Gooi wat ons betreft drempels of bloembakken in de Toeris tenweg, maar hou 'm wél open... sis van het rapport tot Natio naal Park bestemt, er 500.000 gulden per jaar beschikbaar ge steld wordt om alle maatrege len in het plan te kunnen uit voeren en niet alleen daar, waar het de natuur betreft. Bilder beek, bewoner van de Holter- berg en niet gelukkig met het f)lan tot aanleg van een centraal ïoofdsteunpunt bij de horeca en Bos Dierenwereld, ver moedde dat het geld enkel naar Staatsbosbeheer, Natuurmo numenten en de particuliere landeigenaren zou gaan, die het dan 'naar rato mochten verde len'. „Dat schept wantrouwen jegens de opstellers van het rapport en doet denken aan een soort 'natuurmaffia'. Psychologische blunder Namens de aktiecomité's in Nijverdal en Holten voor het open houden van de Toeristen weg, noemde Charles Vogely het opbreken van de parkeer plaats Noetselerberg een 'psy chologische blunder'. „Een maatregel die uitgevoerd is nog vóór de Toeristenweg ter dis cussie kwam. Het maakt het rapport ongeloofwaardig. Kemperman gaf toe dat er spra ke is van een 'schijnbare over rompelingssituatie', maar wees op de samenhang van factoren die één en ander versnelden, zoals het bezwaar van de WMO tot uitbreiding van de parkeerplaats in het waterwin gebied op de berg, de gelden die Staatsbosbeheer beschik baar kreeg en het economisch belang van Dalzicht bij ver plaatsing naar de huidige loka- tie. Vogely deed een beroep op de stuurgroep om het woon werkverkeer van de Toeristen weg af te halen en deze uitslui tend voor toeristisch-recratief gebruik open te houden. Eigenaar Willy Veneklaas van camping De Holterberg miste de argumentatie om de Toeris tenweg af te sluiten. De verzu ring noemde hij geen reden. Zeker met een alternatieve en langere route zou deze enkel toenemen. Opnieuw pleitte hij voor een slagboom aan de Nij- verdalse en Holtense kant van de weg met een muntautomaat erbij. Toeristenweg tolweg dus. Gcrda Wibbelink van de LTO MidOost Holten vroeg naar de gevolgen voor de agra riërs rond de Sallandse Heuvel rug. Kemperman verklaarde dat zeker wat gedaan wordt aan de verzuring en ammoniakuit- stoot, zij het volgens de nor male maatregelen die ook voor de rest van Overijssel gelden op basis van het Ammoniak Re ductie Plan. Voorzitter Ton Kappert van het IVN Nijverdal/Hellen- doorn was ten slotte van me ning dat de mensen die tekenen voor de handtekeningenakties in Nijverdal en Holten veelal niet weten waarvoor ze teke nen. Hij ergerde zich eveneens aan het feit dat de discussie over het rapport telkens over hoofdzakelijk de Toeristenweg en ook het korhoen gaat. „Het gaat namelijk over de hele Sal landse Heuvelrug. Die wordt nu op zondag platgewalst door recreanten. Als de heuvelrug wil overlegen, dan moeten die recreanten 'gezoneerd' wor den. Veel aan de randen, min der in het centrum. Echte na tuurliefhebbers kunnen er nu niet terecht op zondag." Zijn woorden ontmoetten veel bij val onder de aanwezigen. Danstest Circa 400 danslustigen uit Holten en omgeving zet ten de afgelopen periode hun beste beentje voor tij dens de danstesten van dansschool Ben Vollen- broek. Jongeren, bejaar den en ook een trouwe groep bewoners van de Lathmer-sociowoningen. Het Nederlandse Rode Kruis is op zoek naar dames en heren die bereid zijn om als vrijwilli ger mee te draaien in één van de volgende vakantieweken van het Rode Kruis: week 27 (1-6 juli), de Valkenberg in Rheden; week 31 (29/7-3/8), IJssel- vliedt in Wezep; week 40 (30/9-5/10), de Valkenberg; week 47 (18-23 november) IJs- selvliedt; week 51 (16-21 de cember) de Valkenberg. Voor inlichten en opgave kan men zich wenden tot de coördinator vakantieprojekten afdeling Holten, Rikie Aaltink-Keve- lam, Larenseweg 61, tel. 361926. In verband met de ver vroegde sluitingstijd (maandagmiddag) voor deze editie van het Holtens Nieuwsblad, is de redactie genoodzaakt enkele artike len naar volgende week te verschuiven. Dat geldt on der meer het optreden van het koor uit de Oekraïne in De Kandelaar en de activi teiten op Koninginnedag. De jaarlijkse bloemenaktie van het Holtens Mannenkoor wordt twee tot drie weken uit gesteld. Doorgaans wordt de aktie kort voor Moederdag ge houden, maar door de langdu rige winter zijn ook de planten in de kassen langzamer ge groeid dan in andere jaren met als gevolg dat ze niet op tijd geleverd kunnen worden. „Een teleurstelling voor HMK, maar zeker ook voor onze trouwe afnemers," aldus de heren Schuppert en Dikkers. Beiden zijn lid van de 'bloemencom- missie' van het koor. „Maar al is het dan niet voor Moeder dag, binnenkort komen we be slist met goede planten aan de deur. HENGELO 2e Pinksterdag 27 mei 15.00 uur FBK stadion. Dinsdag 21 mei houdt de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk een Die renolympiade voor kinde ren van groep 3 tot en met 5. Opzet is om tijdens deze middag een spellenpar- cours af te leggen, waarbij alle spelletjes in het teken van dieren staan: tijgers luipgang, duizendpootrace en aap-kokosnoot werpen. Aan het eind van deze mid dag vol spelplezier wacht de deelnemers een heuse dierenolympiade - een on derscheiding voor inzet en durf met een snufje humor. Belangstellenden kunnen zich tot donderdag 6 mei opgeven bij Socuwe in De Boschkamp. Voor vier gulden ontvangt men een speciale olympiadekaart, die als toegangsbewijs dient voor de middag. Ver zamelpunt is jongerencafé De Schure, Beuseberger- weg 35. In verband met een maximum aantal deelne mers wordt tijdig opgeven geadviseerd. De Diereno lympiade begint om 12.45 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1