'De han'e va'n mie'n Moo Kwiebus maakt grootste schilderij van Holten 'Groots wat de Holtenaren tot stand hebben gebracht' ALLEMAAL NAAR DE BEURS! SV-atleten sluiten crosscompetitie af ANBO energielezing NUMMER 'Scheperspad open en in ere herstellen' De winkels in Holten zijn dinsdag 30 april Koninginnedag GESLOTEN. Bestuur H.H.V. Werkstuk hangt in galerie Aktie dagverblijf Diessenplas brengt totaal 112.00 gulden op 'Moordvent' Tijdelijke opvang Vervroegde sluittijd i.v.m. Koninginnedag Metsemakers voorzitter PvdA-fractie Weg vrij voor tankstation op De Kol Open Deurdienst RIJSCHOOL JOKE Winnaars paaspuzzel DE SCHAKEL 7 00HBEURS 96 Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 25 APRIL 1996 Namens de leden uit de pro vincie Overijssel, heeft de al gemene ledenvergadering van de landelijke Vereniging van Wandelaars 'Te Voet' met al gemene stemmen een motie aangenomen, waarin het ge meentebestuur wordt opge roepen 'alles in het werk te stellen om afsluiting van het Scheperspad te voorkomen en het pad zoveel mogelijk in zijn oude toestand te herstellen'. Op uitnodiging van 'Te Voet' gaf Anton van Beek tijdens de bijeenkomst in De Biestert Hoolter Pad' een uiteenzet ting over de problemen rond het Scheperspad. Een deel van de aanwezigen heeft de situa tie ter plekke in ogenschouw genomen. In de motie wordt aangegeven dat met de drei gende onttrekking aan het openbaar verkeer van het Scheperspad opnieuw een waardevol voetpad aan de re creatieve wandelaar dreigt te worden ontnomen. Het ge meentebestuur wordt ook op geroepen om bij de formule ring en uitvoering van haar beleid met betrekking tot openbare paden, 'in ernstige mate rekening te houden met de belangen van de recreatieve wandelaar'. Ten slotte geeft 'Te Voet' het gemeentebe stuur in overweging dat 'juist de zorg voor aanleg en ont wikkeling van (onverharde) voetpaden de belangen van de wandelaar en dus van het toe risme in bredere zin en daar mee van de gemeente Holten zelf, beter dient dan de afslui ting van dit*soort paden'. Al 24 jaar organiseert de PJO op 6 lokaties in Overijssel een cross competitie. De afdeling atletiek van. de SY Holten neemt al zo'n tien jaar actief deel aan deze cross. Dinie Pasman en Hanneke van der Spek verzorgden de inschrijving die meestal zo'n 60 tot 70 jeugd- en senior leden van de afdeling be trof. Ter afsluiting van de cross competitie werden poffertjes gege ten. De afdeling Holten nam als grootste atletiekvereniging deel aan de competitie die ook voor individuele lopers open is. Van de 250 tot 300 deelnemers in Markelo kwamen er zo'n 60 uit Holten. De wedstrijden worden gelopen in Bathmcn, Enschede, Almelo, Del den, Diepenheim en tot slot Mar kelo. Deze laatste wedstrijd heeft het mooiste maar zeker ook Mie'n Mooders Hdn'e bint noe oald, de hdn'e van'n oale vrouw. Zie hebt nooit 'n eig'n leev'n had, zie kreeg'n nooit gin rust zo wat, zie war'n druk veur dag-en dauw. Zie hebt wel duuzend trui'n ebreid, en horstrokk'n en sokk'n e stopt, de slimme'n oet de bon'n ezog, en 'n klein'n warm onder e stopt. Het war'n dage lang en hard. Het wark in huus mus allied gauw, De rugge krom, het zweet d'r uut. Zo oald bint Moo her hdn'e now... Mien Mooders hdn'e bint niet mooi. Iej leest de joaren d'r an of. Ziej bint verknooit, ziej bint bezeerd Ziej rak'n deur de tied ver weerd. Verleeg'n kneuterig en grof. Ziei hebt 'e wassen tobbes vol, met luiers en manchester, in ies koald water 'e speuld en buunt, zo schroal wa 'm ze op 't lessen dan.. De kachel poetst de bedd'n 'e schud, dekokosmatt'n stug en zwoar. Het pad 'e harkt, het kopper poetst, het hoeft niet meer, heur wark is kloar. Mien Mooders han 'e ligt noew meest, met heure zakdook in de schoot. Ziej hebt noew hoast gi'n kracht'n meer, ziej bint nooit echt meer in de weer. En dat is wat mie'j zo begroot. Want, 't bint dezelfde hdn'e wes, die'n scheiding kamm'n in mien hoar, ziej hebt meij vrogger 't brei'n 'e leerd, ziej holp'n miej steeds biej zeekt'e en zeert'e, ziej waren altied veur miej kloar, 'k heb ze ook nooit onmachtig 'e kent. Mar noew ligt Mooders hdn'e doat, onwennig en alleen'i. Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Sinds zaterdag wordt galerie De Waerdenborch gesierd met wat ongetwijfeld het grootste schil derij van Holten mag worden genoemd. Het heeft de respecta bele afmeting van 4x2 meter en is vervaardigd door 21 kinderen wan kindersoos Kwiebus van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk ter afsluiting van het seizoen. „Uitgangspunt was het thema 'groot-groter-grootst'," vertelt Inge Hiddink, die gedurende een half jaar invalt op het Socuwe- kantoor. De kindersoos stond on der leiding van twee enthousiaste HBO-stagiair(e)s: Dirk-Jan Bel- dman en Nynke de Jong. „Tijdens de soosmiddagen hebben de kin deren met hen over het thema gefilosofeeerd. Wat gaan we doen, hoe moet het worden uitgewerkt, noem maar op," aldus Inge. De keus viel op het thema 'kinderen over de hele wereld;. Inge: „Toen bekend was wat het zou gaan wor den, rees de vraag hoe één en ander in een creatieve afbeelding moest worden uitgewerkt. Daarvoor werd de hulp ingeroepen van kunstschilder Herman Gazan, die een schets maakte en zich tevens bekommerde om de afwerking." Centraal element op de schets is de wereldbol met daar omheen een vrolijke rij kinderen die eikaars handen vasthouden. Dirk-Jan en Nynke timmerden onderwijl een immens raamwerk in elkaar, waar een echt doek over gespannen werd. Van de poppetjes (kinderen) op het doek werden mallen ge haakt die later gemakkelijk op het doek konden worden overge bracht. Vijf modellen, die telkens terugkeren. „In één middag hebben de kinde ren het schilderij, dat voor het gemak plat op de grond lag, ge maakt. Allemaal zaten ze langs de rand van het doek om de poppetjes over te brengen en in te kleuren met verschillende kleuren water verf. Slechts hier en daar werden ze geholpen door Dirk-Jan en Nynke," legt Inge uit. „Ze waren vervolgens dusdanig enthousiast over hun eigen creatie, dat ze be sloten het écht ten toon te stellen, zodat veel meer mensen er naar konden kijken." Het Rijksmu seum bleek echter iets te hoog gegrepen... In eerste instantie werd geprobeerd het werkstuk in woon- en zorgcentrum Diessen- plas op te hangen, maar daar was geen wandruimte meer beschik baar. Inge: „Zo kwamen de kinde- Ter afsluiting, van de PJO- crosscompetitie werden poffer- tjes gegeten in het clubgebouw op Meermanskamp (Foto JO) zwaarste parcours. Een aantal SV- atleten behaalde in Markelo een prijs. Marlot van Zoelen werd tweede bij de meisjes tot 10 jaar, Tessa Brands werd ook tweede bij de meisjes van 10 tot 12 jaar terwijl Trienke Ymker in dezelfde catego rie een eerste prijs behaalde. Voor Pirn ten Brinke was bij de jongens tot en met 10 jaar een eerste prijs. Twee seniorleden wisten ook een prijs te bemachtigen: Yvonne De- terd werd eerste op de 10 km dames en Hennie Markvoort werd tweede op de 10 km dames vetera nen. „Het is zonder meer groots wat de Holtenaren tot stand hebben gebracht! Nu kunnen die mensen die hun wortels in de Holtense samenleving hebben gelukkig in ons midden blijven." Burge meester D.J. Verhoeven toonde zich zaterdag onder de indruk van de onwaarschijnlijk hoge totaalopbrengst van de aktie voor het door Henk Boode ontworpen dagverblijf van woon- en zorgcentrum Diessenplas: 112.000 gulden. Daarmee werd het streefbedrag van 85.000 gulden ruim overschreden en werd een resultaat bereikt dat alle verwachtingen overtrof. Een deel van het geld, ruim 37.000 gulden, was al eerder bijeengebracht, de rest werd recent toegevoegd. „We hebben het gehaald! En hoe! Het 'eert uw vader en uw moeder' leeft duidelijk in Holten," aldus de trotse en dankbare WKV. „De Holtenaren hebben begrepen waar het om gaat, want voor de ouderen in onze gemeente is Diessenplas het middelpunt." Van het bedrag werd 50.000 gulden opgehaald met de huis-aan-huis aktie. De uiteindelijke opbrengst werd 's ochtends in een rechtstreekse uitzending van Radio Diessenplas (in samenwerking met de Overijsselse Zieken en Bejaardenomroep Kring Almelo OZO) bekend gemaakt. In de recreatiezaal waren onder meer de besturen van Diessenplas en de Stichting Vrienden van Diessenplas, het comité van aanbeve ling en natuurlijk de collectanten en overige vrijwilligers die de aktie tot zo'n succes maakten aanwezig. Het programma werd op vlotte wijze gepresenteerd door de Nijverdalse Greetje Nekkers, presentatrice van de OZO-programma's, die de aktie 'uniek' noemde, 'tekenend voor de hechte gemeenschapszin in Holten'. Het programma werd muzikaal omlijst door het jeugdorkest van HMV onder leiding van Jan Pinkert. De bouw van het dagverblijf be- werd de uiteindelijke opbrengst gint vermoedelijk direct na de bouwvakvakantie; de exacte da tum hangt af van de periode waarin aannemer Pinkert-Koopman de bouw kan inplannen. De bouw vergunning zal formeel enkele we ken in beslag nemen, maar het groene licht van de provincie en de gemeente is er al. Geestelijk vader van het dagverblijf Boode ver wacht dat de werkzaamheden ruim voor het eind van het jaar klaar zijn. Daar het streefbedrag ruim overschreden is, rees de vraag wat er met de rest van het geld wordt gedaan. Voorzitter Jan de Ham van de Stichting Vrienden van Diessenplas: „We moeten enigszins voorzichtig zijn. Die 85.000 gulden is begroot in 1991/92. De prijzen zijn sinds die tijd verhoogd, dus zal het beno digde bedrag wat hoger uitvallen. Met de rest zullen we neel zorgvul dig om gaan, maar het wordt in elk geval specifiek gebruikt voor het dagverblijf of de ziekenafdeling. Te denken valt bijvoorbeeld aan televisies op de ziekenkamers. Nu nemen mensen vaak een toestel van huis mee." WKV en Mondeel zagen daarop hun inspanning be loond met een dasspeld, ontwor pen en gemaakt door een heuse edelsmid. Met behulp van een door Anton Stukker gemaakte thermometer van de aktie stap voor stap ont huld. De thermometer reikte tot 'slechts' 100.000 gulden, zodat WKV ten slotte een trap moest beklimmen om het werkelijke be drag er met de hand bij te kunnen schrijven. Het succes van de aktie is mede te danken aan de inzet van Dick Mondeel. Niet voor niets prees WKV zijn 'collega' als een 'moordvent voor Diessenplas'. Mondeel is al jarenlang aktief voor Radio Diessenplas en maakt ook deel uit van het bestuur van de Stichting Vrienden van Diessen plas. Opgericht in 1991 met als doel het verzorgingshuis te steu nen, omdat er steeds meer zaken kwamen die niet uit de normale exploitatie konden worden gefi nancierd. Om zijn gevoelens on der woorden te brengen droeg Dick Mondeel tijdens de bijeen komst een gedicht voor, dat welis waar niet afkomstig is van het Drentse duo Karst, maar wel te beluisteren is op één van hun cd's. Gelet op de treffende tekst hebben wij het elders in deze krant afge drukt. Sinds het eind van de tachtiger jaren wordt de ziekenafdeling niet meer gebruikt door de bewoners van het zorgcentrum, maar door zelfstandig wonende ouderen in Holten die doorgaans vervroegd Wij verzoeken u de advertenties, die geplaatst worden in het Holtens Nieuwsblad verschijnend donderdag 2 mei uiterlijk in t$ leveren op maandag 29 april, 16.00 uur op ons kantoor te Enschede Wij wensen onze lezers en adverteerders een fijne Koninginnedag toe. De medewerkers van Oostelijke Weekbladpers ontslagen zijn uit het ziekenhuis maar nog niet zelfstandig thuis kunnen verblijven. Vaak betreft het mensen die revalideren na een heupoperatie. Soms gaat het ook om kortdurende opname vanuit het flankerend ouderenbeleid. Mensen dus, die vanuit de thuissi tuatie tijdelijk moeten worden op gevangen. Het dagverblijf krijgt een afmeting van 8.5 x 4 meter en wordt aan de achterkant van het gebouw, direct naast de ziekenaf deling gebouwd. Er omheen wordt een stukje tuin met terras aangelegd. Het paviljoen wordt gezellig ingericht met tafels en stoelen, een televisie en er is lees materiaal voorhanden. Desge wenst kan men in de zomermaan den buiten zitten. Voor degenen die tijdelijk op de ziekenafdeling verblijven, is het prettig om over dag in een andere ruimte te kunnen vertoeven. De ziekenboeg telt vier kamers met op elke kamer twee bedden. Diessenplas-directeur Bert Postma wees er nog eens op dat het prettig is om in geval van huwelijk of verjaardag met familie en vrienden te kunnen uitwijken naar een aparte ruimte. Voorafgaand aan de recente aktie werd al op verschillende manieren totaal ruim 37.000 gulden verza meld voor de bouw van het dag verblijf: 5000 gulden donateurs werving; 10.000 gulden van de gemeente in het kader van Sociale Vernieuwing; 10.000 gulden van de hervormde kerk; 7500 gulden van de verloting in het kader van '20 jaar Diessenplas'; 3500 gulden van de tweejaarlijkse bazar van Diessenplas; 1111,11 gulden van de aktie prinsraden van cv De Fienpreuvers. Het was op die be wuste Elfde van de Elfde-avond dat WKV, via naaste familie zelf betrokken bij Diessenplas, bij Bert Postma informeerde naar de finan ciële stand van zaken rond het dagverblijf. „Toen bleek dat het bedrag er na drie jaar nog steeds niet was. Ik heb toen aangeboden om te helpen het ontbrekende deel bijeen te brengen, zodat die plan nen zo snel mogelijk konden wor den verwezenlijkt." Voor het 're- cruteren van collectanten' bezoch ten Mondeel en WKV alle vrou wenverenigingen in Holten. Met medewerking van ook enkele an deren gingen begin april 90 collec tanten op pad. Gedurende de huis- aan-huis aktie werden Holtense bedrijven, instellingen en winke liers schriftelijk benaderd. Het le verde tot nu toe 5000 gulden op. De Rabobank en ook het plaatse lijke Rode Kruis schonken elk zelfs 10.000 gulden. Een dertigtal leden van de ANBO verzamelde zich onlangs in De Boschkamp om te luisteren naar de heer J.B. Duivenvoorde, mede werker van de EDON, die kwam praten over de energiekosten. Energie Distributiebedrijven Oost- en Noord Nederland was alweer de zesde naamswijziging in zijn 25-jarige carrière bij de IJssel- mij, nodig geworden door het sa mengaan van een aantal werkmaat schappijen in Overijssel, Drente en Groningen. En dit samengaan is Jan Metsemakers is sinds 16 april de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA-fractie. Burgemeester D.J. Verhoeven deelde dat maandag avond mee aan het begin van de gemeenteraadsvergadering. Met semakers volgt Wim Dalhuisen op, die per 1 augustus benoemd is tot bovenschools directeur van het openbaar basisonderwijs en aan het eind van die maand afscheid neemt van de gemeenteraad. Over de toetreding van Gerrit Mark voort tot de raad, derde op de lijst, is nog niets bekend. Markvoor was in de vorige raadsperiode al raads lid, maar verloor zijn zetel na de vorige raadsverkiezingen. weer nodig om straks concurentie van andere energieleveranciers het hoofd kunnen bieden. Na enkele opmerkingen over het millieu en gasreserves bepaalde de heer Dui venvoorde zich tot de mogelijkhe den en adviezen om zuiniger met energie om te springen, zoals iso- latie, goed onderhoud en spaar lampen. Tenslotte gaf hij een over zicht van de consequenties van de energieheffing of ecotax. De EDON geeft op verzoek ook indi viduele adviezen, maar tegen woordig wel tegen betaling. Door meegebracht foldermateriaal kon den de aanwezigen het gehoorde nog eens zwart op wit thuis nale zen. Aan het eind van de bijeen komst verrasste de voorzitter, me vrouw Kieboom, de Boschkamp- vrijwilligster Joke Legdeur met een bloemenruiker als dank voor haar jarenlang steeds beschikbaar zijn op de donderdagmiddagen achter de bar. ren terecht bij de galerie, waar ze Toen het gigantische schilderij een spontaan ontvangen werden door plek aan ae wand in de galerie galeriehoudster Marga Rensink. gekregen had, poseerden de jonge Zij wees er op dat zondag een meesters gewillig voor onze foto nieuwe expositie zou worden ge- graaf (Foto Ten Velde) opend en deed de suggestie om net schilderij er een dag eerder op te volwassenen die de tentoonstelling hangen. Ongetwijfeld zou de gale- bezoeken," aldus Marga. Het gi- rie zondag nogal wat extra belang- gantischc schilderij, dat maar net stelling trekken vanwege de ope- door de deuren van De Bosc- ning en zouden de ionge meesters hkamp paste, werd door een aantal krijgen wat ze zo graag wilden: van de'Kwiebussen'zaterdagoch- veel bekijks en waardering voor tend lopend overgebracht naar ga- hun werk. Desgevraagd liet Marga lerie De Waerdenborch. Op zich- weten grote waardering te hebben zelf al een aktie die heel wat be- voor kinderkunst. Zelfs heeft ze in kijks had. In de galerie geeft een Bathmen lesgegeven aan een basis- tekst naast het werkstuk uitleg school en was er bovendien aktief over het produktieproces. Het voor het cultureel werk. „Ik hoop schilderij van de kindersoos blijft dat de boodschap overkomt bij de er hangen tot 26 mei. Noordtak Tijdens de presentatie door Rijskwaterstaat van de tra cémogelijkheden van de noordtak van de Betuwelijn kiwam een nieuwe variant aan het licht: een nieuw aan te leggen spoorlijn langs de Al. Een idee dat onderzocht is door de Regio Twente en in feite afkomstig is van Rijs- sen. De mogelijkheid van ge bruikmaking van het Be staande spoor langs Deven- ter-Holten naar Oldenzaal blijft echter nog altijd in beeld. Korhoen Dat de problemen ten aan zien van de bevordering van de korhoenderstand op de Sallandse Heuvelrug niet uniek zijn, werd vrijdag dui delijk tijdens het eerste Kor- hoendersymposium dat op initiatief van natuurmu seum Bos Dierenwereld in De Wielen gehouden werd. De overeenkomsten blijken zelfs opvallend groot. Op vallend was dat 'onze' popu latie het in dat verband nog niet eens slecht doet. Daar de provincie een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven, heeft de gemeente op haar beurt de firma Udema Vlees vergunning verleend voor de bouw van een nieuw tankstation op de hoek van de Waagweg en Pannenbakkers straat. Ook de procedure voor de milieuvergunning is met gunstig gevolg doorlopen, zodat ook daar vergunning voor kan worden ver leend. Voorwaarde is wel dat Ude ma een nu nog in de grond gelegen aantal tanks verwijderd. In tegen stelling tot de sanering aan de Dorpsstraat (bij de voormalige Ehag-garage), komt Sub-.t hier niet aan te pas. Burgemeester D.J. Verhoeven: „Dat geldt enkel als de ondernemer daartoe zelf niet in staat is. Bovendien gaat het daarbij om openbare tankstations." Naar zijn zeggen vervalt tevens de mo gelijkheid voor U-Vlees om op een andere lokatie aan de Pannenbak kersstraat een pompstation te ope nen. De bestemming die daar nu nog op ligt, wordt gewijzigd. Wanneer de bouw van het tanksta tion op De Kol start is nog niet bekend. Zondag 28 april wordt de laatste Open Deurdienst van dit seizoen gehouden in de hervormde kerk. Voorganger is ds. J.R. Zijlstra uit Amsterdam. Muzikale medewer king wordt verleend door het koor Octopus. Het thema luidt 'De grote verandering'. De dienst be gint om 19.00 uur en vanaf 18.50 uur is er samenzang. De enorme thermometer die Anton Stukker had gemaakt, bleek met een ton niet toereikend om het eindbedrag op aan te geven. Daarom beklom Wim Klein Velderman een trap en noteerde het totaal er met de hand bij. Rechts 'collegaDick Mondeel (Foto WV) THEORIE- EN PRAKTIJKCURSUS RIJBEWIJS A, B EN BE WIJ HALEN U VAN HUIS ALMELO - MARKELO JOKE SCHOLTEN Wevecskamp 5 - 7475 DH Markelo - Tel 0547-36 27 50 AuWiel 05-52 93 47 24 Een flink aantal Holtenaren heeft de paasdagen puzzelend doorgebracht. De door de Holtense Handelsvereniging gepubliceerde paaspuzzel be zorgde de redaktie van het Holtens Nieuwsblad enkele dagen lang een stampvolle brievenbus. Niet alleen de kruiswoordpuzzel moest cor rect worden opgelost (het woord was 'Saffier'), ook moest een vierregelige slagzin worden gemaakt die betrek king had op Pasen. Inmiddels zijn de prijswinnaars bekend. Zij allen ontvangen een waar debon van vijftig gulden, die te besteden is bij winkeliers die aangesloten zijn bij de HHV. De gelukkigen zijn: B. Wientjes, Prinses Beatrixlaan 15, Bathmen; A. Reijlink, Deventerweg 60; M.E. van de Berg, Verzetstraat 50; B. Pen ning-Koopman, Weverd- kamp 18, Markelo; H. Kolk man, Kozakkenstraat 64. VRIJDAG26 APRIL IVAN 17.00 TOT22.00 UUR), ZATERDAG 27APRIL (VAN 10.00 TOT 16.00 UUR) FIT-CARE CENTER MIDDELKAMP (PIET HEINWEG U TE NUVERDALI Gins emm en rindrnpverif

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1