SV Holten verkoopt 'Groepen staan te dringen om naar Holten te komen' weer meer compost Globaal programma Folklore Festival Holten houdt blik op Twente gericht Jojanneke schrijft winnend gedicht DAT MOET IN DE KRANT! 'Onprettige gevoelens' bij verkoop van woning r Gastgezinnen krijgt geen groen licht SCHOENEN KLEDING Collectanten gevraagd Lezing over Matisse Paasmiddag ouderen Organisator Dick Plekkenpol van 5e Internationaal Folklore Festival: Deelnemers Kindertheater Gemoedelilk ONGELOOFUJK Vier jaar geleden zorgde de Oekraïnse groep Kozaky Podolle voor temperamentvolle optredens van hoog niveau. Ook op het komende folklore festival zijn ze present (Archief) gende landen: Australië - de Mao- ri-groep Wiianganui-A-Tara; Azië - Yakutia (Siberië), Sri Lanka en de Philippijnen; Afrika - Bala- tom uit Lomé/Togo; Noord- Amerika - Indianen uit Ohio; Zuid-Amerika: Brazilië of Argen tinië; Oost-Europa - Kozaky Po- dolle uit Oekrane, Kostolac uit J oegoslavië en Sahvlego uit Geor gië; West-Europa - Spanje (Bas kenland), de zeventig man tellende Musikverein Herrenberg uit Stutt- gart/Duitsland en De Holtense Boerendansers. Topensembles die eveneens aangesloten zijn bij het Conseil International des Organi sations de Festivals de Folklore et d'art populaire (CIOFF). Net als het Internationale Organisation für Volkskunst (IOV) een wereld organisatie van folkloristische fes tivals. Om CIOFF-lid te worden moet men aan bepaalde normen voldoen, hetgeen kwaliteit garan deert. Om alles in goede banen te leiden heeft het bestuur als vanouds de hulp ingeschakeld van begeleiders- Asters. Aan hen de taak om als gastheer/vrouw één van de deelne mende buitenlandse groepen op hun dagelijkse gang te begeleiden. Er zijn er tien: Jenny van der Knaap (Yakuten), Marina Dalhui- sen (Zuidamerikanen), J oke Voor des (Philippijnen of Togo), Helen Hogeslag (Noord-Amerika), Ma rina Eggink (Georgië), Alke Scha- pink (Sri Lanka), Tiny Beldman (Philippijnen of Togo), Jelena Plekkenpol (Joegoslavië), Frank In grote lijnen staat het pro gramma van het vijfde Folklo re Festival al vast. Donder dagmiddag 4 juli is er Bejaar denmiddag (enkel voor Hol tense ouderen). Vrijdagmiddag 5 juli is er eveneens Bejaardenmiddag, zij het voor enkel ouderen uit de omgeving, 's Avonds volgt de grote artiestenavond Zum Hoolter Bock met optredens van de Bob East Showband, Sugar Lee Hooper en Gerard J oling. De officiële ontvangst in het gemeentehuis is ver moedelijk zaterdagochtend 6 juli. Daarbij zijn ook de am bassadeurs van de landen die deelnemen aanwezig, evenals een delegatie uit partnerge meente Winterberg. De am bassadeurs worden uitgeno digd door burgemeester D.J. Verhoeven, die begin vorig jaar voorzitter is van het dis trict oost van de Federatie van Folkloristische Groepen van Nederland (FFGN). Hij nam de functie over van de Marke- lose burgemeester mr. M.A.P. van Haersma Buma. De middag staat in het teken van de kleurrijke folkloristi sche optocht met alle groe pen, HMV en enkele collega muziekverenigingen. Om te veel oponthoud te voorko men wordt ditmaal enkel het dorpscentrum aangehouden. Over de exacte route te zijner tijd meer. 's Avonds is er gala avond in de tent en treden alle groepen op. Zondag 7 juli be zoeken de buitenlandse gasten in hun eigen klederdracht de diverse kerkdiensten en is er aansluitend Frühschoppen in de tent met medewerking van de Duitse blaas- en showka pel. 's Avonds volgt er een groot Verbroederingsfeest voor gastgezinnen, Holtena ren en iedereen die elkaar nog een keer in ongedwongen sfeer wil ontmoeten. Er wordt nog gedacht aan een Kinder middag en een middag voor verstandelijk gehandicapten. Sariewijn en Ineke van Leeuwen (Oekraïne) en Herman Stukker (Nieuw-Zeeland). Inmiddels wordt al koortsachtig gewerkt aan het huisvesten van diverse groe pen. Hoewel veel gasten al verze kerd zijn van onderdak, zijn er nog altijd gastgezinnen nodig. Vooral Marina Dalhuisen (tel. 362005), Tiny Beldman (365294), Frank Sariewijn (tel. 363666) en Marina Eggink (tel. 364208) zijn nog op zoek naar huisvesting voor enkele gasten. Vele vrijwilligers zullen de organi satoren in de feestweek bijstaan, onder meer van de Holtense Boe rendansers en MAC De Holter- berg. Het festival speelt zich als vanouds af op de Kalfstermans- weide. Geen Liezenweide meer, zoals in 1992. Plekkenpol legt uit dat die lokatie verband hield met de toen tegelijkertijd op het terrein gehouden kermis, maar twee ker missen kort achter elkaar in Hol ten bleek teveel van het goede, vandaar dat de Kalfstermansweide nu voldoende ruimte biedt. De feesttent is met ongeveer 100 meter diepte ongeveer even groot als in 1992. Gedeputeerde Staten hebben een stokje gestoken voor de verbou wing van het pand van Dolf Moed aan de Pannenbakkersstraat. Op het voormaalige pand van rij school Stam rust de bestemming industrie; het ligt ook aan de rand van industrieterrein De Kol. Moed wil het verbouwen tot kinderthea ter, kreeg daarvoor groen licht van de gemeente, maar stuitte vervol gens bezwaren van de nabijgelegen bedrijven en op 'Zwolle'. De Hol- tenaar wilde graag zo snel mogelijk starten met de verbouwing. De gemeente wilde op dat punt mee werken middels een versnelde arti kel 19-procedure van de wet op de ruimtelijke ordening, waardoor het bestemmingsplan ter plekke kon worden gewijzigd. De pro vincie weigerde evenwel een ver klaring van geen bezwaar te geven waardoor de bouwvergunning van de gemeente in het gedrang kwam. Zowel gemeente als Moed ging in beroep, zij het zonder succes. GS oordelen dat de wijziging van het bestemming een gevaar inhoudt voor de nabijgelegen bedrijven met het oog op overschrijding van normen in de milieuvergunning. -POCKET-JEANS BLUE EN BLACK DENIM Alle maten: 128-176 28- 38 SPORT liv.y.mmf.THlII.H.'kVJ.'.vTÏTTTr Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids. De discussie rond de gemeen telijke herindeling woedt in alle hevigheid. Vorige week lieten gedeputeerde staten in een notitie weten dat voor Holten een aantal mogelijkhe den geldt: samenvoeging van de gemeenten Deventer, Hol ten, Bathmen, Diepenveen, eventueel met Olst erbij, of samengaan met Bathmen, Lettele, Okkenbroek en Oude Molen (onderdeel van Diepenveen). Andere varian ten zijn een zelfstandig Hol ten in of de Regio of de nieu we provincie Twente. Op zichzelf is de optie voor sa menvoeging met Deventer nogal verwonderlijk daar Holten sinds enige tijd de blik nadrukkelijk op Twente heeft gericht en zich losweekt van het voormalige gewest Mid- den-IJssel (thans onderdeel van de Regio Stedendrie hoek). Burgemeester D.J. Verhoeven verwacht niet dat de raad zich uitspreekt voor samenvoeging met Deventer, de binding met Deventer is minimaal, hooguit de gezond heidszorg. Gezien ook de sinds september formele be stuurlijke samenwerking in Twente vindt hij de 'variant Deventer' daarmee ook op 'zeer gespannen voet' staan. Ook in gemeenteraadskrin gen zijn wat dat betreft al afwijzende reacties te beluis teren. De optie van samen voeging met Bathmen, Lette le, Okkenbroek en Oude Mo len wordt minder afwijzend benaderd. In die samenstel ling is Holten de grootste par tij. Een 'Groot-Holten' dan. een nieuwe grotere platte landsgemeente, wellicht met toevoeging van Nieuw Hee- ten en/of Markelo. Burge meester Verhoeven acht die variant op voorhand niet uit gesloten, maar wijst er op de eerste plaats op dat het beter is om als gelijkwaardige part ners een herindelingsproces in te gaan. Hij voegt daar na drukkelijk aan toe dat Holten deel uit maakt van Twente. ,,In de 'variant Bathmen' ligt een belangrijk stuk van het grondgebied meer naar het westen, 't Is maar de vraag of de nieuwe delen van zo'n ge meente de blik eveneens op het oosten willen richten. We moeten eerst maar eens af wachten wat binnenkort (20 april) de evaluatie en opvattin gen van Zwolle en van het dagelijks bestuur van de Regio Twente opleveren. Of het wel of geen regio wordt en zoniet provincie in welke stijl. Daar mee hangt ook de gemeente lijke herindeling in Twente samen en nu we deel uit maken van Twente is het zaak ook die variant(en) te bestu deren. Belangrijk is boven dien dat je je niet moet leiden door sociaal-emotionele ge voelens. Mócht Holten be trokken worden in een herin delingsproces, dan is het ook veel beter om dat zoveel mo gelijk objectief te beoordelen aan de hand van criteria als fysieke bereikbaarheid, eco nomische ontwikkeling enzo voorts. Het gaat er om wat op de lange duur het beste voor Holten en haar inwoners is." De Stichting Vrienden van de Diessenplas zoekt nog een aantal collectanten voor de in de eerste week van april te houden actie voor het nieuwe dagverblijf bij het wooDies- senplas". Vooral in de haar, de Holterberg, de Borkeld en in de nieuwe wijken in de Beuse- berg. Collectanten kunnen zich melden bij: D.J. Mon- deel, tel. 362699. Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 21 MAART 1996 Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Stichtingsbestuur De oplettende lezer onder u zal weten dat in de colofon van het Holtens Nieuwsblad trouw de Stichting Holtens Nieuwsblad wordt ge noemd. Wie of wat is die stichting eigenlijk? Om iets over hun rol te weten te komen zochten we secretaris Henk Beijers op. 'G'-atletiek Op initiatief van Hanneke van der Spek wordt half april gestart met de training van een groep verstandelijk ge handicapte atleten. De groep 'G'-atleten ressorteert onder de afdeling atletiek van de SV Holten. Opzet is beschei den te beginnen om mogelijk te zijner tijd uit te breiden over de gemeentegrens heen. Donderdag 21 maart zal namens de Stichting Kunst en Cultuur in De Boschkamp een lezing plaats vinden over Matisse. Nog steeds blijken zijn uitspraken en zijn werk een goede ingang te zijn voor een beter begrip van de werking van kunst. Henri Matisse (1869- 1954) hield van kleur en was schil der in hart en nieren. In deze lezing zal men de ontwikkeling binnen het werk van Mattise werk zien als een dialoog tussen schil derkunst en tekenkunst. De lezing begint om 20.00 uur. Jobke Bak ker, verbonden aan het kunsthis torisch Centrum in Amsterdam, verzorgt de inleiding. Voor dona teurs bedraagt de entree 7,50 gul den en voor anderen 12,50 gulden. De Paasmiddagen voor ouderen vanaf 70 jaar worden dit jaar ge houden op maandag 1 (HVD Oost) en dinsdag 2 april ^HVD Zuid) in gebouw Irene. Beide bij eenkomsten beginnen om 14.30 uur. De HVD West komt woens dag 3 april vanaf 14.30 uur bijeen in Het Bonte Paard in Dijkerhoek. Hoewel nog ruim drie maanden te gaan, maakt Holten zich achter de schermen naarstig op voor het vijfde Internationaal Folklore Festival, dat gehouden wordt van donderdag 4 tot en met woensdag 10 juli. Het Holtens Nieuwsblad start vandaag een serie artikelen over het festival, die verspreid over de komende maanden gepubliceerd wordt. Daarin meer informatie over het programma, de begeleiders/sters, de gastgezinnen, de opvang in de gymlokalen, de topdrukte die de keukenbrigade van woon- en zorgcentrum Diessenplas tegemoet ziet en nog veel meer. Het festival, dat niet alleen in eigen land, maar ook daarbuiten een prima reputatie heeft verworven, beleeft dit jaar haar eerste lustrum. Op initiatief van Dick Plekkenpol werd de eerste editie in 1979 op Kalfstermansweide gehouden en groeide het festival in een frequentie van eenmaal per vier jaar gestaag uit. Onder aanvoering van Plekkenpol, al geruime tijd voorzitter van de met het oog op het festival opgerichte Stichting Internationaal Folklo re Festival Holten, krijgt het lustrum een extra tintje door alle werelddelen met minimaal één land te laten vertegenwoordigen. Daarbij is kwaliteit en diversiteit op folkloristisch gebied verze- .kerd. Voor hoog niveau tekent onder meer de groep Kozaky Podolle uit Oekraïne, vier jaar geleden ook een topattractie met veel temperament en dansacrobatiek. „Onvoorstelbaar goed!", glun derde voorzitter Gert van Eertjes (Jansen) van de supportersvereni ging van de SV Holten. De zeven de compostaktie van de SV bleek de uiterst succesvolle aktie van vorig jaar zelfs te hebben overtrof fen: toen 1800 zakken, nu 1850. Totaal 120 kuub compost van 'su perkwaliteit'. „Een prachtig resul taat natuurlijk, maar eigenlijk is het grootste succes dat de aktie steeds duidelijker door de gehele omnivereniging wordt gedragen. Kijk naar de voetbalselectie: de training van vrijdagavond werd geannuleerd en in plaats daarvan hebben de jongens ijverig staan scheppen. Ook van de andere af delingen was de medewerking bui tengewoon groot." Het beant woordt perfect aan de doelstelling van Jansen, die destijds het initia tief nam tot het houden van de compostaktie. Het moest een tota le SV-zaak worden, opdat ieder elkaar leerde kennen en er na de moelijke periode die de vereniging had doorgemaakt een saamhorig heidsgevoel zou ontstaan. De fei ten spreken voor zich, Jansen is volledig geslaagd in zijn opzet. Evenals vorig jaar staken afgelo pen weekeinde zo'n 250 roode- zwarte vrijwilligers de handen uit de mouwen. Of het nou bestelfor mulieren verspreiden, weer opha len, scheppen, wegen of bezorgen was, velen hebben alles in het werk gesteld om de aktie tot een succes te maken. Van de opbrengst krij gen de vier SV-afdelingen (voet bal, handbal, atletiek, schaken) een vast bedrag, de meeropbrengst verdwijnt in de kas van de suppor tersvereniging. Jansen laat weten dat de supporters binnenkort in elk geval 5000 gulden bijleggen voor de aanschaf van materiaal waarmee het toilet in de onlangs op het atletiekterrein geplaatste ju ryruimte op de riolering kan wor den aangesloten. Die toezegging dateert van vorig jaar, toen de afdeling atletiek met succes een sponsorloop hield voor een jury- Voorzitter Gert van Eertjes van de supportersvereniging van de SV Holten, rechts op de foto bezig met het scheppen van de laatste kilootjes compost, is dik tevreden: opnieuw werden meer zakken aan de man gebracht Foto WV) ruimte en materialenberging op het terrein. De loop bracht 15.000 gulden in het laatje. De riolerings werkzaamheden moeten klaar zijn vóór het 25-jarig jubileum van de afdeling atletiek (mei). met Warffum en Brurissum tot de drie grootste folkloristische festi vals. Ook de deelnemende groe pen steken naar zijn zeggen de loftrompet over 'Holten'. „De groepen staan te dringen om hier te komen. Kijk naar (voormalig) Joe- geslavië. Nu er vrede is wilde er alleen al uit Klein-Joegoslavië 35 groepen naar Holten afreizen. Het heeft te maken met de organisatie, maar ook met het gemoedelijke karakter van ons festival: 'klein maar fijn'. De meesten verblijven bij gastgezinnen, er is veel binding met de plaatselijke en immer gast vrije bevolking. Dat mist men el ders. Dat die cultuur hier zo ge groeid is houdt ook verband met de ontvangst en kontakten met Canadezen," aldus Plekkenpol. Vier groepen, totaal zo'n 160 man, krijgen huisvesting in de gymzalen aan de Lageweg, Tuinstraat en Vrijheidslaan en in de sporthal. Daarvoor worden de lokalen inge richt als tijdelijke overnachtings gelegenheid. De Stichting Interna tionaal Folklore Festival beschikt zelf over 180 stretchers; het Rode Kruis wordt benaderd voor kus sens en dekens, de firma Hokatex voor linnengoed. Net als vier jaar geleden gebruiken de gasten die in de sportaccommodaties verblijven de maaltijden in woon- en zorg centrum Diessenplas. Hoofd voe- dingsdienst Timo Besten en zijn keukenbrigade wacht dus weer ex tra drukke tijden... Op het vijfde folklore festival zijn alle werelddelen vertegenwoor digd. Het gaat daarbij om de vol- PvdA en CDA hadden onlangs in de raadscommissie welzijn moeite met de verkoop van de gemeente woning aan de Oude Diepenveen- seweg 9 aan G.JLangenbarg; GB, WD en D66 konden zich vinden in het voorstel. B en W willen de (gemeente)woning voor 270.000 gulden verkopen. Te goedkoop, oordeelden de beide fracties. Dat de woning verkocht wordt vloeit voort uit net feit dat de gemeente het nog relatief kleine aantal wo ningen dat in bezit is, af wil stoten. Het is geen gemeentelijke kern taak. Oud-gemeentesecretaris Langenbarg heeft de woning met een ondergrond van ongeveer 950 vierkante meter tot nu toe ge huurd. Met het oog op de verkoop heeft de gemeente het pand door een plaatselijke makelaar laten De negenjarige Jojanneke van den Hul ontpopte zich onlangs als talentvol dichteres en won een prijs in een gedichtenwedstrijd (Foto WV) De negenjarige Jojanneke van den Hul ontpopte zich onlangs als ta lentvol dichteres. Het gedicht dat ze instuurde voor de wedstrijd 'Horen zien en schrijven' georga niseerd door de stichting 'Kinae ren en Poëzie' werd door de schrij- vers-/kinderjury bekroond met een prijs. „Je gedicht is gekozen uit 36.823 gedichten. Proficiat!", verwoordde de jury in de brief die Jojanneke ontving naar aanleiding van de prijs die ze gewonnen had. Jojanneke vond het schrijven van het gedicht niet erg moeilijk en was blij verrast met de prijs die aan de wedstrijd verbonden was. Met haar ouders, leerkracht en twee andere kinderen mag ze zaterdag 23 maart naar de feestelijke kinder- poëzie-manifestatie in het Land van Ooit. Alle winnaars krijgen op deze middag een oorkonde en een prachtig boekenpakket. Het win nende gedicht werd geschreven in 'elfjes': 'Kirsten zo heet mijn zus. Ik heb er één, nou en!? M'n zus komt niet zo vaak soms vind ik het jammer. Ze studeert in Amster dam op school op de Universiteit, moeilijk hoor! Russisch dat kan ze ook hoor! soms praat ze Russisch gek. Kirsten is nu negentien jaar. Ze zit op autorijden wat leuk! Ze heeft ook een kamer in Amster dam, nog geen huis gelukkig. Ze heeft ook een poes, Lapje. Ze is heel erg lief miauw! Meestal heeft ze zwarte kleren aan. Niet zo mooi dat zwart. Ze heeft ook vriendin nen. Sommigen wonen in Holten. Toevallig. We zijn fans van Bert en Ernie. We hebben ook knuffels. Ik vind Kirsten aardig we spelen vaak spelletjes gezellig. Kirsten zo heet m'n zus. Ik heb er één, nou en!?' Het gedicht van Jojanneke staat in de bundel "Horen zien en schrij ven" die op vanaf 23 maart in de boekwinkels ligt. Plekkenpol verklaart dat het festi val niet zozeer in kwantiteit als wel in kwaliteit is toegenomen. „Gro ter hoeft niet. Wel streven we er naar om het meer exclusieve naar Holten te halen." Het festival heeft internationale verbroedering hoog in 't vaandel staan. „Door de dans en muziek spreken we sowie so al één taal.Over de begroting van het vijfde festival hult hij zich in stilzwijgen. Wel wil hij kwijt dat het vorige met een negatief saldo is afgesloten. „Zo'n evenement kost een flinke som geld, we hopen echter dat we nu minimaal quitte draaien.De tent en al wat daar bij komt kijken, de gemeentelijke ac commodaties en ook de Diessen- plas-maaltijden worden door de stichting bekostigd, evenals de bustransfers vanaf Schiphol naar Holten vice versa en de excursie naar Amsterdam die alle groepen aangeboden krijgen. Plekkenpol: „Met dat laatste onderscheiden we ons van andere festivals. We zijn het enige CIOFF-festival die dat aanbiedt en dat trekt." Om een deel van hun onkosten, veelal reis geld, terug te verdienen treden de groepen ook elders in de regio op en voor sommige is Holten onder deel van een tournee. Weliswaat een forse begroting, toch worden dc entreegelden zo laag mogelijk gehouden. Wie niks missen wil, kan straks ook een passepartout aanschaffen. Plekkenpol benadrukt dat het Holtense festival zeer goed aange schreven staat ('We hebben een gigantische naam in het buiten land...'). In eigen land behoort het taxeren. Die kwam tot een bedrag van 305.000 gulden. Aanvankelij- I ke werd de verkoopprijs vastge- steld op 275.000 gulden. In ver- I band met het te verwachten groot WÊÊÊÊÊÊÊÊÊm. FtSMMMKI onderhoud werd evenwel een na dere prijs van 270.000 gulden overeengekomen, 35.000 gulden lager dus dan de taxatiewaarde. Harry Dul (CDA) wilde er nog vóór de raadsvergadering een de gelijke motivatie voor hebben en constateerde tevens dat de ge meente geen vast beleid hanteert ten aanzien van de verkoop van gemeentepanden. Wethouder Ber- tus Rensen (WD) was daartoe echter niet bereid. Hij wees op de verhouding rente- en huurop brengst tegenover verkoop. Naar zijp zeggen is dat laatste voordeli- Organisator Dick Plekkenpol: „Groep staan te dringen om naar Holten ger. te komen...." (Foto WV)

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1