Tennisclub Holten viert 25-jarig bestaan Weer middenstandsbeurs op Kalfstermansweide Wie schrijft liedje voor aubade koninginnedag? SV Holten houdt weer compostaktie Verjaar- of trouw- dag op 29 februari Apple Rock met Boh Foit Toch en Kabaal H. Kettelarij na 33 jaar met pensioen NUMMER: Stamppottocht bij VW HHV: Holtenaren vor alle inkopen zoveel mogelijk binden aan Holten Lezing over tuinieren in bibliotheek Winnaar ontvangt cd-bon Experimenteel bloemschikken Boekje over collectie Nagelhout Postzegelbeurs Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 29 FEBRUARI 1996 Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Samen met haar supporters vereniging maakt de omnive- reniging SV Holten zich op voor de alweer zevende com postaktie. Het resultaat van deze aktie komt rechtstreeks ten goede aan de jeugd van alle afdelingen (voetbal, atletiek, handbal, schaken) van de to taal omstreeks 850 leden tel lende vereniging. Komende week (4 tot en met 9 maart) worden de bestelformulieren huis aan huis bezorgd. Wie dan niet thuis is, kan het for mulier ook inleveren bij No- valux Van de Maat, Foto Ten Velde of Wim Klein Velder- man (Larenseweg 65). De compost wordt vanaf donder dag 14 maart tot en met zater dag 16 maart gratis aan huis afgeleverd. De kosten bedra gen een tientje per zak van 50 liter, dat is 35 kg. De compos taktie wordt begeleid door een speciale aktiecommissie van negen leden met als voor zitter Gerrit Jansen (GvE), tevens voorzitter van de sup portersvereniging. Naar zijn zeggen is de kwaliteit van de aangeboden compost uitste kend. „De Superveencom- post van de VAM is niet enkel GFT-compost, maar is ver rijkt met meerdere natuurlijke voedingselementen. De com post is dermate gezuiverd van steentjes en takjes, dat men deze in het bijzonder kan uit strooien op gazons en bor ders." Om de compostaktie optimaal te laten verlopen heeft de SV Holten ongeveer 200 vrijwilligers nodig. Een aantal haalt de bestellingen op - een groot aantal is behulp zaam bij het rijkelijk vullen van de zakken - de overigen leveren de bestellingen bij de mensen af, zo mogelijk op de plaats waar men dat graag heeft. Jansen: „Dat is ook een beetje de charme van de aktie voor onze vereniging. Im mers, naast het financiële re sultaat geeft het onze leden van de diverse afdelingen op een speelse manier de gelegen heid met elkaar iets te doen. Samen scheppen, samen be zorgen: het schept een band. En neem van mij aan dat onze jongens en meiden wat preste ren! Vorig jaar 'verwerkten' we ruim 100.000 liter com post!" Afnemers van grotere hoeveelheden, los gestorte compost, kunnen recht streeks kontakt met Jansen opnemen, tel. 363685. Joke Fonk en Anton Davids kozen bewust voor de 29ste februari om elkaar het jawoord te geven. Voor Flans van 't Flag liggen de kaarten anders geschud: hij werd geboren op 29 februari... (Foto WV) Om het burgerlijk jaar zo na mo gelijk aan het astronomische te houden is elk vierde jaar in de westerse tijdrekening een schrik keljaar (met uitzondering van de eeuwjaren). Dit laatste was voor Hans van 't Hag, geboren op 29 februari, een tegenvaller. „Het duurt na deze keer dus acht jaar voor er weer een negenentwintig ste februari is. luidt zijn commen taar. Veel voordelen ziet Hans niet in het jarig zijn op deze datum. Het enige voordeel is dat als je geen zin hebt je het niet hoeft te vieren. Van 't Hag geboren werd geboren in een barre winter met veel stuifsneeuw. In zijn jeugd was hij echter niet de enige die op deze datum zijn verjaardag vierde. Een oom en biologieleraar deelden met hem het feit dat ze maar eens in de vier jaar officieel jarig zij. Om dit euvel op te lossen wordt de ver jaardag meestal een dag later ge vierd. Op 29 februari 1948 kreeg Rock en roll, zweet en bier, dè ingrediënten voor 'n avondje Ap ple Rock. Dit keer in Espelo op 9 maart een mix, eerst om 20.45 uur een optreden van Boh Foi Toch. Enkele jaren geleden al eens zeer succesvol optredend bij Zwatten Gait op de deel. Ondanks herhaal de optredens in Holten en omge ving dus toch nog één keer in Espelo. De helft van Boh Foi Toch is trouwens vaste klant bij Appel jan. Freekie Puntdroad en Brek- ken Jan Schampschot zorgden al jaren samen met Kabaal voor uit zinnige hoogtepunten met alleen oude Normaal-nummers. Na de zijstap met Boh Foi Toch dan toch om 2315 uur weer gewoon stevige muziek uit de oude doos. Huis band Kabaal zal met covers van onder andere ZZ Top, Bryan Adams en.de Rolling Stones het karwei afmaken. De organisatie van oude knarren wil het klein schalige karakter van deze optre dens handhaven door niet meer dan 200 bezoekers toe te laten. Om late beslissers toch nog de gelegenheid te geven een kaartje te kopen zijn er nog 25 extra kaarten in de voorverkoop bij eetcafé 't Klavier. Daarmee is het vol, aan de zaal bij Appeljan zijn géén kaarten meer verkrijgbaar. De sfeer en het directe contact tussen band en pu bliek zou dan verloren gaan. De lokatie is dus weer de schuur van J an Meijerink, 9 maart vanaf 20.00 Dinsdag 5, woensdag 6 en donder dag 7 maart houdt de VW een 'Stamppotwandeling' over de Holterberg. De ongeveer 5 kilo meter lange wandeling begint bij het VW-kantoor aan de Dorps straat. Deelnemers kunnen zich daar tussen 13.30 en 15.30 uur inschrijven, de kosten zijn 10 gul den voor volwassenen, 7,50 gul den voor kinderen. Dat is inclusief een kortingsbon voor een bezoek aan natuurmuseum Bos Dieren wereld (open tussen 13.00 en 17.00 uur) en na terugkeer een gratis bord stammpot bij eetcafé 't Kla- Binnenkort bestaat de Tennis Club Holten vijfentwintig jaar. In 1972 werd de vereniging opge richt door de heer Vegter, toen malig dierenarts in de omgeving, en een aantal tennisvrienden. Het ledental van de vereniging is de laatste vijentwintig jaar ver vijfvoudigd. Waren het er toen ongeveer honderd nu zijn het er bijna vijfhonderd. In de beginperiode werd er ge speeld op twee mateco oftewel beton banen. Vijf jaar geleden werden deze vervangen door kunstgras en aangevuld met nog eens drie banen. Het onderhoud van deze banen is in handen van de TCH. Alleen voor het groot on derhoud wordt door de Heidemij in opdracht van de gemeente uitge voerd. De club beschikt over een eigen clubhuis dat in de loop der jaren uitgebreid is. „De geschiede nis van de tennissport in Holten gaat echter terug tot voor de oor log al was het toen nog geen ver eniging," aldus Bogers, die de ju bileumcommissie vertegenwoor digt. Het duurde echter nog een kleine 30 jaar alvorens er van een vereniging werd gesproken. De meeste TCH-spelers tennissen op C-niveau. Het is moeilijk uit te leggen hoe goed dat is het is, name lijk afhankelijk van het aantal wed strijden dat gespeeld wordt. Ook de betere jeugd tennist op dit ni veau. Een tennisser kan echter nooit wedstrijden spelen onder zijn niveau om dat aan lagere wed strijden niet deelgenomen mag worden. Sinds vorig jaar kan bij TCH ook mini-tennis worden be oefend, zelfs in competitiever band. Bij mini-tennis wordt ge speeld op een kleinere baan met een lager net en met speciale ra ckets en ballen. Kinderen die inte resse hebben in de tennissport mo gen gerust eens een middag komen kijken. Het meest geschikt hier voor is de woensdag omdat dan de jongste jeugd traint. Ook voor ouderen is tennis een geschikte sport, eenmaal aangeleerd kan men tot op hoge leeftijd doorspe len. De TCH maakt het gezegde 'Sport van 8 tot 80' waar. Binnen de vereniging speelt een aantal 70'ers nog altijd zo'n twee tot drie keer per week. In het kader van het zilveren jubileum houdt de club receptie op 30 maart, gevolgd door een feest voorde leden. De jeugd is op 23 maart aan de beurt: voor hen is een aantal tennisactiviteiten op gezet. Ook hier zal een hapje en drankje niet ontbreken. De TCH heeft nog steeds jaarlijks een uit wisseling met tennisvereniging Blau Weiss uit Winterberg. Van Blau Weiss zal ook zeker een dele gatie bij de festiviteiten aanwezig zijn. Tot nog toe was de uitwisse ling alleen met senioren. Onder zocht wordt of in de toekomst ook voor de jeugd een uitwisseling mo gelijk is. 4*. ll3P* De kampioen van de zondagmix vierde klasse: Gerrit Makel, Rijke Hans van de soldaten die onder hem stonden een ring met initia len. Voor het feest dat ze deze keer vieren namen de schoonzoons en kleinkinderen vrij. Joke Fonk en Anton Davids heb ben speciaal de 29ste uitgekozen als trouwdatum. Joke is werkzaam als secretaresse bij Walgemoed Ac countants en Anton als vertegen woordiger bij Jopa motorsport- kleding in Enter. De geijkte op merkingen als 'Dan hoef je het tenminste niet altijd te onthouden' of 'Je hoeft niet bang te zijn dat je de trouwdatum vergeet' waren dan ook niet van de lucht. Joke en Anton, beiden afkomstig uit Fries land, vonden echter dat het iets extra's aan hun huwelijk zou ge ven, iets dat het net even meer speciaal maakt. „Bovendien kun nen we de twaalf en een half wel vieren," aldus Anton. „En zal het bloemetje op 1 maart 1997 niet vergeten worden." Van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 september houdt de Holtense Handelsvereniging een middenstandsbeurs op de Kalfstermansweide. Tijdens de vorige week gehouden najaarsle denvergadering in De Biester bleek een ruime meerderheid van de winkeliers positief gereageerd had op de (schriftelijke) vraag van het bestuur. Daarbij mocht tevens worden aangegeven welke dagen de voorkeur hebben, inclusief mogelijk de zondag. Veruit de meesten kozen voor donderdag, vrijdag en zaterdag. Met name de zaterdag, als velen vrij zijn, hoopt men op flinke belangstelling. De beurs gaat vooraf aan de Keunefeesten. Die starten een week later op donderdag 12 september. „De Keune- feestcommissie had ons al meerdere malen gevraagd voor deze combinatie. Bovendien is het een gunstige tijd voor ondernemers die belang hebben bij het najaar," aldus voorzitter Albert van de Maat. Voordelig is het natuurlijk ook ten aanzien van de tenthuur. Of de beurs wordt opgeluisterd met een modeshow, in het verleden toch een duidelijke publiekstrekker, valt nog te bezien. Overwogen wordt om het podium dit keer te gebruiken voor produktdemonstraties van standhouders. De laatste maal dat de HHV een beurs hield was in april 1994, toen dus een voorjaarsbeurs. Het evenement trok enkele duizenden bezoe kers, meer dan de editie daarvoor in 1991. Ruim tachtig procent van het aantal beursgangers was afkomstig uit Holten zelf, de overigen uit omliggende gemeenten. Het in 1995 gehouden Koopstro- menonderzoek verdwijnt wat be treft de HHV niet in de la. „Het heeft ons teveel geld gekost om er niets mee te doen," constateerde Van de Maat. „Daarom zullen we over enkele maanden met een voorstel komen." Het onderzoek werd in opdracht van de provincie, Kamer van Koophandel en ge meenten door het bureau Informa tie en Onderzoek van de gemeente Enschede, uitgevoerd. HHV en gemeente legden elk de helft van de kosten (5000 gulden) op tafel. Vol gens Van de Maat werden in Hol ten 200 inwoners genquêteerd. Hij benadrukte echter dat de resulta ten een enigszins vertekend beeld geven, daar de onderzoekers een voor de Holtense winkeliers zeer belangrijke categorie, namelijk de toeristen, buiten beeld lieten. Eén van de aspecten die duidelijk uit het rapport naar voren kwamen, was dat 95% van de Holtenaren in de eigen woonplaats blijft voor de donderdag 5 tot en met zaterdag 7 september houdt de Holtense Handelsvereniging weer aankoop van levensmiddelen, ta- niddenstandbeurs op de Kalfstermansweide. Ditmaal een 'najaarsbeurs' dus (Archief) bakswaren en andere produkten De hoogste binding wat betreft de non food sector zit namelijk in die categorie. Ruim de helft van de Holtenaren blijft daarvoor in Hol- In het kader van het themajaar 'Natuurlijk de bibliotheek' is schrijfster Modeste Herwig uitgenodigd om op 20 maart een lezing te houden in de bibliotheek aan de Rörik- straat. De lezing begint om 20.00 uur, kaarten zijn ver krijgbaar in de bibliotheek. Ze kosten vijf gulden. Modeste verzorgt haar lezing aan de hand van een groot aantal dia's, waarbij zo'n vijftien verschillende tuinontwerpen van bekende Nederlandse ontwerpers aan bod komen. Voorbeelden zijn E. de Le- strieux, Ton ter Linden en Mien Ruys. Modeste Herwig is bekend als schrijfster van tu inboeken en van haar vaste rubriek in het tijdschrift 'Mijn tuin'. Van 11 maart tot en met 1 april is de tentoonstelling 'Tuinieren door de eeuwen heen' te bezichtigen in de bi bliotheek. die in de food sector vallen. Van de Maat: „Dat komt door het puike aanbod hier: vier supermarkten (Albert Heijn, C1000, Aldi, Méér- Markt). Daarmee biedt de ge meente veel meer keus dan andere plaatsen in de provincie van verge lijkbare omvang." Link Bepaald minder groot is de klan tenbinding in de non food sector. Zoals deze krant enkele weken geleden al meldde, blijft slechts 39% van de Holtenaren voor aan kopen als electrotechnische appa ratuur, kleding en meubelen in de eigen woonplaats. Ruim 60% gaat daarvoor op de eerste plaats naar Rijssen, met als goede tweede De venter. Met dat verschil in klan tenbinding tussen de food en non food sector loopt Holten voorop. In de non food sector is weliswaar compensatie door klanten van bui ten Holten, maar toch wil de HHV onderzoeken hoe die 39% kan worden verbeterd. „We moe ten proberen een link te leggen tussen de goed bezochte levens middelenbranche en de overige winkels in Holten en kijken of we (een deel van) die klanten ook naar de andere winkels kunnen krij gen," verklaarde Van de Maat. Het bestuur gaat zich de komende tijd in overleg met de commissie verkoopbevorderende aktiviteiten buigen over een plan van aanpak en komt over enkele maanden met een voorstel. Dat Holten uitgroeit tot een 'winkeldorp' valt echter te betwijfelen; daarvoor is het win kelbestand te klein en opzienba rende groei zit er niet in. Van de Maat: „Desondanks zullen we ini tiatieven gaan ontplooien, zodat de non food sector wat beter scoort en we op dat punt niet meer onderdoen voor vergelijkbare plaatsen." Saillant detail is dat de sector waarin Van de Maat zelf met zijn Novalux-winkel mede aktief is, namelijk de huishoudelijke arti kelen, het nog niet zo slecht doet. In relatie met het Koopstrome- nonderzoek wees de HHV-voor zitter nog eens op de noodzake lijkheid van een goede bereikbaar heid en goede parkeervoorzienin gen in het dorpscentrum. De HHV is voor tweerichtingsver keer. Tweezijdig eenrichtingsver keer met afsluiting in het centrum en afvoer van het verkeer via onder meer het MAC-pad, heeft geen voorkeur. Wel wordt nog steeds aangedrongen op een verkeersluw centrum, waar het doorgaand vrachtverkeer uit geweerd wordt. Volgens Van de Maat hebben B en W in een onlangs met het bestuur gehouden gesprek aangegeven dat nog voor de zomer langs de invals wegen borden komen die het ver keer naar parkeerplaatsen in het dorp gaan leiden. Enduro MAC De Holterberg maakt zich op voor de vijftigste en- duro (voorjaarsrit), die za terdag 2 maart op het pro gramma staat. Met zeker 220 deelnemers is het aantal rij ders sinds lange tijd in stij gende lijn. Om de rit aan trekkelijker te maken moe ten ze de proef op het Zuur- bergcircuit tweemaal achtereen ronden. De eerste rijder vertrekt om even over negenen bij 't Stuurhuus. Holterbergcross Zwaar, maar fraai. Glad en modderig. Het waren ken merkende elementen van de zesde Holterbergcross die af gelopen weekeinde op het programma stond van de af deling atletiek van de SV Holten. Ruim 200 atleten gingen de uitdaging aan met het pittige parcrous. Na af loop konden drie roodzwar te pupillen in het zonnetje worden gezet als Twents crosskampioen. Dieben, Tinneke Makel en Ferry Kres (Archief TCH „Eigenlijk is dit bedoeld om een traditie in ere te herstellen," zegt Margriet Hanewinkel, secreta resse van de Stichting Viering Nationale Feestdagen (SVNF) die zich achter de schermen weer voorbereidt op de viering van onder meer koninginnedag. Om de jaarlijkse aubade enigszins 'aan te passen' is het idee ont staan een prijsvraag te koppelen aan het schrijven van een liedje voor de aubade op de Smidsbelt. De winnaar ontvangt een cd- bon. Margriet: „Veel Holtenaren zul len vast nog weten dat juffrouw Broerc destijds ieder jaar een liedje maakte op een bekende melodie. Dat werd dan met de kinderen op school ingestudeerd en op 30 april gezongen. Zo had je jaarlijks toch iets nieuws. Wij willen toe naar iets dergelijks, maar stuitten op het probleem dat niemand zich spon taan meldde om een tekst te schrij ven." De SVNF wil nu via deze weg een oproep doen aan de Hol tenaren om een geschikte tekst voor koninginnedag 1996 te schrij ven op de melodie van het bekende Li£ro*cf* een cd-bon. Wie er nog meer over weten wil kan zich tot Margriet wenden. Zij is telefonisch bereik baar onder nummer 362777. Maandag 11 maart start bij de Stichting Sociaal en Cultureel Werk in Holten een kursus experi menteel bloemschikken. In deze kursus van vijf lessen zal aandacht worden besteed aan het bloem schikken volgens de moderne En gelse stijl. Bloemschikdocente Fènny Broeze zal de kursisten met raad en daad terzijde staan bij het experimenteren met een bloem stuk. Het leuke van haar lessen is, dat niet alleen de bloemschiktech niek aandacht krijgt, maar dat men ook kennis opdoet van de planten groei in de natuur. Deze docente geeft in tal van plaatsen in Neder land les en levert jaarlijks mensen af die een gooi doen naar het Ne derlands Kampioenschap. Deelna me aan deze kursus vraagt wel enige ervaring in het bloemschik ken. De lessen worden eenmaal per twee weken op de maandag ochtend van 9.30 tot 11.30 uur gehouden in dorpshuis De Bosc hkamp, de kosten bedragen 142,50 gulden inclusief een aantal materi alen. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij Socuwe, tel. 362755. De gemeente wil, mede aan de hand van het kostenaspect, onder zoeken of het mogelijk is een boekje uit te geven over de Nagel hout-collectie. Het zou gebruikt kunnen worden als relatiege schenk en eventueel komt een exemplaar ter inzage in het ge meentehuis te liggen. Burgemees ter D.J. Verhoeven laat weten dat het eenvoudig uitgevoerde naslag werkje tot stand kan komen op basis van de inventarisatie van de collectie door Roel Smit uit Schalkhaar. De studente kunstge schiedenis aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen rondde de inventarisatie onlangs in het kader van een stage-opdracht af. Ieder werkstuk werd door haar beschre ven, gefotografeerd en waar moge lijk werd van de maker informatie toegevoegd. „Een unieke collec tie," vindt Verhoven, die grote waardering heeft voor het werk van Smit. De Nagelhout-collectie omvat totaal 72 werken: penteke ningen, olieverfschilderijen, goua ches en ook bronzen creaties. De Holtense Postzegel Club HPC houdt zaterdag 2 maart weer de jaarlijkse postzegelbeurs in de aula van de Scholengemeenschap. Aan vang 10.00 uur en natuurlijk is de toegang vrij. Evenals voorgaande jaren wordt weer gezorgd voor een gevarieerd postzegelaanbod, waarvoor verschillende handela ren zijn uitgenodigd. Voor de jeugdige verzamelaars is er een jeugdhoek, waar ook Flippo's kunnen worden geruild. Er is zelfs een officiële handelaar met Flip po's. Tijdens de beurs zijn koffie, frisdrank, soep en broodjes ver krijgbaar. Parkeren kan bij sport hal 't Mossink. De beurs sluit om 16.00 uur. liedje 'Vogeltje, wat zing je vroeg'. „Dat ligt bij iedereen makkelijk in 't gehoor en kan makkelijk meege zongen worden met HMV, dat als vanouds voor de muzikale begelei ding zorgt. Wij hopen zelfs dat dit simpele melodietje de mensen er toe aanzet het nummer ook na de aubade te zingen, bijvoorbeeld tij dens de fietstocht. Volgens ons leent het zich daar uitstekend voor." Wie een poging wil wagen kan zijn of haar tekst inleveren tot uiterlijk maandag 25 maart bij Margriet Hanewinkel, Ab Jansenstraat 1. Alle teksten worden bekeken en beoordeeld door een jury, die be staat uit het bestuur van de SVNF. Om de schooljeugd voldoende tijd te gunnen het liedje in te studeren, zal de uitslag rond Pasen bekend zijn. De schrijver van het door de jury bekroonde liedje ontvangt Op 14-jarige leeftijd al begon H.M. (Marinus) Kettelarij net na de oorlog met werken, weliswaar niet bij de gemeente maar als boe renknecht bij Hoentjer op de Wip- pert. Hierna volgde de toen nog verplichte militaire dienst. Na het afzwaaien was er moeilijk werk te vinden. De nu 65-jarige Marinus kon aan de slag bij Etemit Goor dat hij in 1956 vaarwel zij voor een baan bij Ter Horst. Hier volgde hij een tweejarige opleiding in Rijssen waarna hij tot maart 1963 bij de Holtense aftakking werkte. Op 1 maart 1963 kwam hij in dienst van de gemeente Holten. Marinus Kettelarij, bij de meeste Holtena ren beter bekend als "Mariens van Pongert", heeft het de afgelopen 33 jaar bij de gemeente uitstekend naar zijn zin gehad. Hij kwam op het slachthuis terecht dat toen nog gemeentelijk bezit was. Na hier negen jaar te hebben gewerkt start te hij bij gemeentewerken. Onder Boele, Pekkeriet en Grave ver richtte hij allerhande werkzaam heden binnen de plantsoenen dienst. De laatste vijf jaar werkte hij vanwege gezondheidsredenen halve dagen. „Toch ben ik door alle collega's ontzettend goed op gevangen," zegt Marinus. Na zo'n 33 jaar gemeentewerk gaat hij ko mende week met pensioen.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1