Weinig interesse voor swingende middag jazz Holtens Gemengd Koor viert 65-jarig bestaan HHV neemt afscheid van Van Wingerden Mindervaliden vieren weer carnaval AC-hotel: nominatie leerbedrijf 1996 Organisatie zoekt nog begeleid(st)ers Expositie gemeentehuis Moderne NL literatuur Concert met Caroline Kaart Lathmerdienst Vijfde Int. Folklore Festival 7; 5? 'Een natte bal zand die al jaren aan elkaar hangt' 'Geloof en Economie' SV-jubileum- aktiviteiten Verbetering fietspaden Expositie dorpshuis Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 8 FEBRUARI 1996 De Holtense Handelsvereni ging houdt maandagavond 19 februari voorjaarsledenverga dering in café De Biester. In het bestuur wordt afscheid ge nomen van secretaris/pen ningmeester Hans van Win gerden, die met ingang van 21 februari ook zijn functie als directeur van de Rabobank Holten neerlegt. Bij de be stuursverkiezing wordt de functie van Van Wingerden in tweeën gesplitst. Kandidaat voor het secretariaat is Van Wingerdens opvolger bij de Rabobank J. ten Hove en M.H. Leferink, firmant van administratiekantoor Busink, wordt voorgesteld als nieuwe beheerder van de HHV-pen- ningen. In het bestuur zijn voorts de heren H.B. Bel tman, A.M. Nijkamp en Joh. Steunenberg aftredend. Bel tman stelt zich voor één jaar herkiesbaar, Nijkamp en Steunenberg doen dat zonder meer. De vergadering zal te vens van gedachten wisselen over de driedaagse midden- standsbeurs die dit najaar op het programma staat. Het gaat om de eerste week van sep tember, direct voorafgaand aan de Keunefeesten. Tijdens de bijeenkomst worden de meningen gepeild over het verschuiven van de beursda- gen naar het weekeinde en wel zo dat er mogelijk een zater dag og zelfs een zaterdag èn een zondag in valt. Ook de resultaten van het onlangs ge presenteerde Koopstrome- nonderzoek komen ter tafel, evenals het Promotieplan 1996. Ten slotte doet het be stuur verslag van de bespre king die half januari met B en W plaatshad. De vergadering in De Biester begint om 20.00 uur. agenda... en bellen voor af spraak!! Op het mindervaliden carnaval wordt het carnaval volgens ingewijden op de meest spontane wijze gevierd (Archief) Zaterdag 10 februari is het weer daverend feest in manege Snorre- wind, als om 15.00 uur het inmid dels traditionele mindervaliden carnaval losbarst. Volgens carna valsvereniging De Fienpreuvers is het zelfs de plek waar het carnaval in Keunedarp op de meest sponta ne wijze wordt gevierd. Tijdens geen enkele andere aktiviteit wordt zó veel en zó spontaan deel genomen aan de polonaise. Ook Het AC-hotel Holten is door het Onderwijscentrum Horeca geno mineerd voor de titel Leerbedrijf van het iaar 1996 en de daarbij behorenae Tjalling Teitsma Tro fee. Volgens de trotse bedrijfsdi recteur Erik Burgers een bewijs en een enorme stimulans om ook in de toekomst leerlingen op te leiden voor een carrière in de horeca. De nominatie geldt enkel voor het hotel, niet voor het restaurant. Wie de titel uiteindelijk toegekend krijgt wordt op 16 april tijdens de Nationale Horeca Manifestatie in Utrecht bekend gemaakt. De win naars krijgen naast de trofee een promotieprijs om het leerbedrijf in Van 5 februari tot en met 15 maart is in de hal van het gemeentehuis een expositie ingericht van foto's en ruimtelijke objekten van Ma- non Boes uit Tilburg. De expositie brengt Manon letterlijk en figuur lijk terug naar het begin. Enerzijds omdat zij in Holten geboren is en anderzijds omdat dit haar eerste solo-expositie is. Sinds 1993 woont Manon in Tilburg. Daar volgt zij de TeHaTex-opleiding. Alhoewel ze voor de lerarenoplei ding handvaardigheid heeft geko zen, is ze niet van plan om volledig als docente te gaan werken. Samen met twee mede-studenten zette ze onlangs een kleine onderneming op, waar zij zich bezighoudt met het opknappen van oude meubel tjes. De drie hebben een heel eigen smaak, dus er is een groot verschil in stijlen. De piepjonge onderne ming heet Ne Coco. De expositie bestaat voornamelijk uit foto's omdat dit Manons bijzondere be langstelling heeft. Volgend jaar hoopt ze hier dan ook op af te kunnen studeren. Buiten foto's zij er ook ruimtelijke werken te zien, waaronder keramische en plasti sche objecten. Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Was het het wereldkampioen schap schaatsen dat veel Holte naren aan de buis gekluisterd hield, of hadden ze juist zélf de gladde ijzers ondergebonden om te genieten van een toertocht(je) op het ijs of om een verkwikken de winterwandeling te maken? Jammer van het mogelijk al be taalde kaartje, maar nu de kans er was... Feit was in elk geval dat het optre den van de Foolhouse Jazzband in De Boschkamp zondagmiddag met zo'n veertig bezoekers een bedroevend klein aantal jazzlief hebbers trok. Bepaald jammer, want gezien de kwaliteit van de band had deze zeer zeker meer belangstelling verdiend. „Toch hadden we vooraf ruim vijftig kaarten verkocht, waarvan een aantal betaald was," liet Herman Kampman weten, stafmedewerker bij de Stichting Sociaal en Cultu reel Werk die het optreden georga niseerd had. Wat dat betreft een tegenvaller, zeker in vergelijking met de bijna tachtig bezoekers die de jazzband een jaar geleden kwa men beluisteren. Opvallend was dat de nu voor nauwelijks de helft gevulde zaal merendeels met be zoekers van wat oudere leeftijd was bezet. De doorgaans bij jazz concerten zo tekenende sfeer ont brak: geen pratende en ook wel swingende mensen, het publiek verkoos met name voor de pauze een statische sfeer en genoot op die manier van de uitstekend uitge voerde dixieland en swingmuziek. Ook de ontspannen en soms hu moristische wijze waarop de musi ci op de bühne te werk gingen, sloeg niet écht over op de zaal. Dat de ware jazzsfeer ontbrak deerde de leden van de succesvolle band zelf trouwens niet. „We we ten dat we dat in Holten kunnen verwachten. Het is niet de eerste keer dat het gebeurt. Als je bezig bent met musiceren merk je er echter weinig van. De mensen be leven het gewoon op een andere manier en wij proberen ze ook gewoon waar voor hun geld te geven," aldus Frank Tromop. De Foolhouse Jazzband bracht een gevarieerd en meest swingend re- De Foolhouse Jazzband speelde zondagmiddag voor een uiterst matig bezette zaal in het dorpshuis. V.l.n.r. Frank Tromop (klarinet/sax), Frits Flehne (trompet), Martin Ackermann (gitaar/banjo) en Jack Meys (trombone!zang). (Foto WV) pertoire, afgewisseld met prachti ge en gevoelig uitgevoerde blues. Diverse malen was er applaus voor knappe solo's, zoals van drummer en Tromop zelf, die als vanouds excelleerde op klarinet en sax. De musici waren wel kritisch over de matige akoestiek van de ontmoe tingsruimte, die het spelen 'zwaar' maakte. „Het geluid kan onvol doende weg, de muziek 'zingt' niet en we er wat enerige op moeten gooien." In de zaal zelf kwam het daardoor nogal schel over. De Foolhouse Jazzband bestaat in middels zo'n tien jaar en kwam voort uit de Columnburst Jazz band. de artiesten die belangeloos optre den zijn ieder jaar enthousiast. Het mindervaliden carnaval wordt dit jaar voor de twaalde achtereenvol gende maal gehouden in samen werking met de Stichting Paardrij den Gehandicapten. Niet alleen prins Harry maakt met zijn gevolg zijn opwachting in de manege, vanzelfsprekend zijn ook de Braandheultjes van de partij voor de onontbeerlijke muzikale sfeer. „Vergelijk het maar met een natte bal zand. We zijn een hele kliek, die al jaren aan elkaar hangt!" Treffender had Hans Harms het niet kunnen zeggen. Het Holtens Gemengd Koor (HGK) staat naar zijn zeggen model voor een grote, gezellige familie. „Ook al zou je 't willen, je komt er domweg nooit meer uit!," benadrukt Harms nog eens lachend. Drie jaar lang woonde de van oorsprong Amsterdammer in Holten, meldde zich met zijn vrouw aan bij het koor en is er sindsdien niet meer weg te branden, terwijl hij inmiddels wel verhuisd is naar Gorssel. „Net als diverse anderen blijven we gewoon hangen, je komt er niet los van." Het is tekenend voor de sfeer binnen HGK, zoals de ingewijden het koor populair noemen. Een koor, dat dit jaar 65 jaar bestaat en daarmee weliswaar AOW-gerechtigd is, maar in de praktijk het tegendeel bewijst. Hoewel HGK overwegend wat oudere leden telt, is het een koor dat bruist van energie en opvallend veel enthousiasme uitstraalt. de eigen omgeving uit te dragen naar de consument. Ook krijgen ze een bedrag voor de kas van de personeelsvereniging. De verkie zing is ingesteld in 1989 en heeft als doel de grote waarde en de voor beeldfunctie te benadrukken die de circa 2300 leerbedrijven van het SHV-leerlingstelstel hebben voor de gehele bedrijfstak. De verkie zing richt zich in het bijzonder op de wijze waarop het betrokken leerbedrijf inhoud geeft aan de kwaliteitseisen van net leerlings telsel. De leerbedrijven hebben een positieve uitstraling op de re gionale arbeidsmarkt en worden daarom gezien als de beste ambas sadeurs voor het begrip 'werkend leren'. Per rayon dient de consu lent-rayonmanager een voor dracht in. Uit deze voordrachten nomineert een speciaal daarvoor ingestelde commissie per sector een aantal bedrijven. Na een mon delinge toelichting op de voor dracht door de ondernemer zelf bepaalt de commissie aan welke leerbedrijven uiteindelijk de titel 'Leerbedrijf van het jaar' wordt toegekend. Maandagavond 4 maart start in het dorpshuis een cursus moderne Nederlandse literatuur onder lei ding van de bekende docent Hans Oordt. Elke bijeenkomst be spreekt hij een boek dat daarvoor door de cursisten thuis gelezen is. Op het programma staan onder meer 'Indische tuinen' van Adri- aan van Dis, 'Het meesterstuk' van Anna Enquist en 'Gewaasen vlees' van Thomas Roosenboom. De vijf bijeenkomsten vinden iedere veer tien dagen van 19.30 tot circa 21.30 uur plaats en de deelname bedraagt 75 gulden. Opgave is mogelijk bij de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk, tel. 362755. Wat de precieze oprichtingsdatum is, blijft vaag. Wel dat het in 1931 was, vermoedelijk in juni. De re den? „HGK werd opgericht door de legendarisch geworden dames Wolters, onderwijzeressen aan de Dorpsschool. Het archief werd bewaard in de school, die toen nog aan de Dorpsstraat stond. Door de brand in school is het verloren gegaan," vertelt Kees van Brug gen, die deel uitmaakt van de jubi leumcommissie. Het vermoeden bestaat dat een klein deel van het archief naar de boerderij van Weg- stapel in Espelo was verhuisd. De boerderij werd in de oorlog in brand geschoten, zodat ook van dat stukje archief niets gespaard bleef. HGK werd opgericht in een perio de dat het verenigingsleven in zijn algemeenheid meer vorm kreeg. Het was het tweede koor dat in Holten aktief werd naast de Chris telijke Zangvereniging Soli Deo Gloria. Behalve de dames Wolters spelen de namen Cats en Van Geenhuizen een nadrukkelijke rol bij de oprichting van HGK. Jam mer genoeg is er niet veel bekend van die prille jaren. Wel dat het koor startte met ook een kinder koor, dat in de jaren vijftig opge heven werd wegens een gebrek aan leden. Jo Oolbekkink (75), één van de oudste leden van het koor en zeker degene die het langst lid is, weet nog dat ze er als 12-jarige bij kwam en zong onder leiding van juffrouw Auping die ook het grote koor dirigeerde. HGK heeft in de loop der jaren heel wat diri genten versleten. Zo passeerden de heren Rensen, Velders (die menig een boeide met zijn prachtig stem geluid), De Haan, Warmink en Kortkamp de revue en staat het koor op dit moment ruim negen jaar onder leiding van Folgert Zwaving. De eerste repetities had den plaats in café Maats, maar al vrij snel werd uitgeweken naar het 'Blauwe Zaaltje' in hotel Holter- man. Toch repeteert HGK veruit het langst in haar huidige onderko men: het verenigingsgebouw van HMV aan de Dorpsstraat, voor heen de gymzaal van de Dorps school. Gert Jansen, die de voor zittershamer overnam van Tieke Aaftink die maar liefst 40 jaar de scepter zwaaide: „We zitten hier al bijna vijftig jaar. Toen HMV de zaak in handen kreeg, wilde de gemeente ons eerst verplaatsen naar het dorpshuis, maar dat was geen goede oplossing. Er is toen afgesproken dat HMV uitsluitend aan HGK mocht onderverhuren, zodat wij hier konden blijven." Glorielaren Hoeveel leden HGK telde in de beginjaren is onbekend. Op dit moment zijn het er 50 en is er nauwelijks sprake van aanwas. De gemiddelde leeftijd van de leden is vijftig plus. Jansen: „We hebben er ooit 90 gehad, dat was het hoog ste aantal. Holten bood in die periode ook niet veel anders." Glimmend van trots vertelt hij ver volgens over de gloriejaren van het koor, dat geruime tijd in de hoog ste afdeling uitkwam. Herhaalde malen nam het deel aan concour sen, zong zich regelmatig in de prijzen en was zelfs op de Avro- radio te beluisteren. Vooral onder leiding van Jan Warmink schaarde HGK zich tussen de top van de vaderlandse koren. Warmink was zo'n dertig jaar dirigent bij HGK en Jo Oolbekkink herinnert zich dat er toen nogal wat 'zware mu ziek' op het programma stond. Nu is er een speciale muziekcommissie die de stukken in overleg met Zwa ving selecteert, waarbij de dirigent vanzelfsprekend voor ogen houdt om de kwaliteit van het koor stapje voor stapje omhoog te tillen en dus de moeilijkheidsgraad van het re pertoire van tijd tot tijd aan te passen. HGK is niet gebonden aan een kerkelijke gezindte. „Daarom zijn wij ook ruimdenkend wat be treft de repertoirekeuze," ver- Onder leiding van dirigent Folgert Zwaving wordt iedere maandagavond gerepeteerd in het verenigingsge bouw van HMV. Wie eens vrijblijvend wil komen luisteren of meezingen, is van harte welkom (Foto WV) In verband met het 65-jarig bestaan geeft HGK zaterdag 19 oktober een jubileumcon cert in De Kandelaar. Aan het concert wordt meegewerkt door de zangeres Caroline Kaart, die haar programma aanpast op HGK. Voor de pauze brengt het koor veelal klassieke werken van compo nisten als Mendelssohn, Mo zart, Schubert ('Die Forelle'), Brahms, Handel, Bruckner en Silcher en zingt het bovendien Engelse liturgiemuziek van Henri Purcell, na de pauze stapt het over op wat lichter werk uit onder meer de ope rette 'In weissen Rössl', wer ken van Robert Stolz en Fau- ré, een wals van Gounod en delen uit de musical 'Oklaho ma' van Richard Rogers. Veel stukken worden a capella ge zongen, enkelen worden be geleid door de pianist van Ca roline Kaart. Het concert be gint om 20.00 uur en kost straks 12,50 gulden in de voorverkoop, 15 gulden aan de zaal. klaart dirigent Zwaving. Psalmen en gezangen worden niet gezon gen, hooguit wordt het program ma rond Kerst of Pasen aangepast. Naast klassieke stukken van com ponisten als Mendelssohn en Mo zart worden ook wereldlijke liede ren gebracht. Het koor is uniform gekleed: de dames in lange zwarte rok en gebloemde blouse, de heren in grijze broek en zwarte blazer. Net zoals tal van andere gemengde koren in den lande kampt HGK met een gebrek aan heren, speci fiek tenoren. Zwaving vertelt dat er normaal gesproken vierstemmi ge koormuziek wordt gezongen, maar dat het gebrek aan tenoren ertoe leidt dat meer en meer over geschakeld wordt op driestemmi ge liederen. „We hebben inmid dels enkele driestemmige stukken gezongen, dat gaat gelukkig goed. Het is natuurlijk zo dat de heren er met zo'n numerieke minderheid flink aan moeten 'sleuren' en for ceren moeten voorkomen." Zwa ving verzeken dat het gebrek aan tenoren niet tot gevolg heeft dat het koor een te vlakke klankkleur krijgt. Over de kwaliteit van het koor zegt hij: „We moeten inzien dat we vergrijzen, er is te weinig aanwas van jongeren. Daarnaast is het zo dat mannenstemmen door gaans langer goed blijven dan vrouwenstemmen." Gelukkig is het aan de kwaliteit van het koor niet te horen. Als het even later inzingt met het oog op ademha ling, stem- en klinkervorming, produceert HGK een verrassend aangename, homogene klank. J aarlijks geeft het koor een concert in Holten, werkt daarnaast af en toe mee aan een Open Deurdienst Zondag 11 februari wordt in De Kandelaar een kerkdienst gehou den voor de bewoners van de so- ciowoningen. De zogenoemde Lathmerdienst begint om 9.30 uur, voorganger is ds. H.P. Mul der. Thema van de dienst is 'De Regenboog'. Vanzelfsprekend is iedereen van harte welkom om deze dienst bij te wonen. in de kerk en was onlangs nog te beluisteren tijdens het Sylvester- korenconcert. Soms verzorgt het een optreden buiten de gemeente grens. Iedere maandag wordt tus sen 19.45 en 21.45 uur trouw gere peteerd. „We hebben elke maan dagavond open huis!" lacht Zwa ving. Een open uitnodiging aan eenieder die eens vrijblijvend^ ken nis wil maken of meezingen met het enthousiaste koor. De organisatie van het Internatio nale Folklore Festival dat deze zo mer haar eerste lustrum viert, is nog op zoek naar twee begeleid- (st)ers die als gastheer/vrouw van één van de deelnemende groepen willen optreden. Belangstellenden kunnen daarvoor kontakt opne men met Dick Plekkenpol (tel. 363043) of Joke Voordes (tel. 362306). Het vijfde Folklore Festi val houdt Holten van donderdag 4 tot en met woensdag 10 juli onge twijfeld stevig in haar greep. On der leiding van Dick Plekkenpol is de organisatie al geruime tijd volop bezig om verschillende topensem- bles, die aangesloten zijn bij het Conseil International d'Organisa- tion des Festivals de Folklore et d'art populaire (CIOFF), naar Holten te krijgen. Om het eerste lustrum van het grootse festival een extra tintje te geven stelt de organisatie zich ten doel om ieder werelddeel in Holten te laten ver tegenwoordigen. Op dit moment laat het zich aanzien dat het om de volgende werelddelen en landen gaat: Australië: een Maori-groep uit Nieuw-Zeeland. Azië: Filip pijnen, Yakutia (Eskimo's/Sibe rië), Sri-Lanka. Afrika: Togo. Noord-Amerika: Verenigde Sta ten (Indianen/Ohio). Zuid-Ame- rika: Brazilië of Argentinië. Oost- Europa: Georgië, 'Joegoslavië', Oekraïne. West-Europa: Spanje, Duitsland, Nederland. De vijfde Bosje Aan een zijtak van de Mane- schijnsweg zijn leden van de Junior Kamer Zutphen be gonnen met onderhouds werkzaamheden in een stuk je bos van Staatsbosbeheer. Door uitdunning krijgen de overblijvende bomen meer licht en kunnen dus geheel uitgroeien. Ook de bodem begroeiing krijgt kans om te ontwikkelen. Borkeld Het bestuur van de Eigena- renvereniging De Borkeld heeft de gemeente een aantal voorstellen gedaan ten aan zien van de verbetering van de Vianenweg. Naast ver harding wordt ook gesugge reerd de weg geheel af te sluiten. De bijna één jaar oude vereniging houdt za terdag 2 maart jaarvergade ring in De Poppe. editie van het festival speelt zich naar alle waarschijnlijkheid af op de Kalfstermansweide. Vanzelf sprekend worden in de festival- week tal van aktiviteiten geboden, zoals de grote, kleurrijke optocht (zaterdagmiddag 6 juli), de Bejaar denmiddag, Kindermiddag, een speciale middag voor verstandelijk gehandicapten en niet te vergeten de het artiesten-showprogramma 'Zum Hoolter Bock', waar onder anderen de Bob East Showband, Sugar Lee Hooper en Gerard J o- ling hun opwachting maken. De begeleid(st)ers van de diverse groepen zullen de komende weken weer volop een beroep doen op de Holtense bevolking om een week je als gastgezin voor de deelnemers te fungeren. Deelnemers die niet bij een gastgezin terecht kunnen worden gehuisvest in de plaatselij ke gymlokalen. De commissie Vorming en Toe rusting houd dinsdag 13 februari in gebouw Irene een avond met als thema "Geloof en Economie". De inleiding voor deze avond wordt gehouden door mevrouw drs. M.E. Witte-Rang. Wat zijn de gevolgen van ons handelen voor de armen en uitgestotenen in onze samenleving enerzijds en voor de aarde als de ons toevertrouwde schepping anderzijds? Twee vra gen die voorkomen in de Geloofs brief 'De keerzijde van de econo mische medaille', waarvan me vrouw Witte-Rang medeschrijf ster is, evenals betrokkene bij het project 'Economie, een zaak van geloven'. Moeten we ons neerleg gen bij armoede en werkloosheid? In de Geloofsbrief staat het zo: "We zijn er van overtuigd dat iede re economie behoort te worden getoetst aan de norm van gerech tigheid zoals De Schrift ons die voorhoudt". Mevrouw Witte- Rang is werkzaam bij de stichting Oikos ofwel Oecumenische ont wikkelingsorganisatie voor onder zoek, vorming en campagnes in Nederland. De avond begint 20.00 uur en is gratis toegankelijk. In het kader van het 75-jarig be staan van de afdeling voetbal van de SV Holten wordt voor de E- en F-pupillen zaterdag 10 februari een verkleed voetbaltoernooi ge houden in de sporthal. De rood zwarte jeugd krijgt van hun res pectievelijke leider te horen hoe ze verkleed moeten gaan. De ochtend begint om 9.00 uur, de spelers moeten een half uur tevoren aan wezig zijn. Dan worden ze gesc hminkt door enkele Fienpreuve- rinnen, waarna het toernooi be gint. Eveneens in het kader van het jubileum worden zaterdag voor de D- en C-spelers voorrondes ge houden met het oog op de tafel voetbalfinale die tijdens het jubi- leumweekeinde (7 t/m 9 juni) ge speeld wordt. De C-spelers moe ten om 10.00 uur aanwezig zijn, de D-spelers om 12.30 uur. Als het lukt moet nog vóór de zomer totaal 5,8 kilometer aan bestaande fietspaden worden op geknapt. Het gaat om halfverhar- de, smalle fietspaden die verbreed worden en bovendien verhard zo als het fietspad langs het Beuken laantje. Begin april vergadert het Recreatieschap Salland over de be nodigde subsidie voor de 'opwaar dering' van de paden. Wethouder Eb van Schooten (GB) laat weten dat de opknapbeurt in elk geval een stuk fietspad betreft, dat ener zijds aansluit op een verhard pad dat vanuit Nijvcrdal over de heu velrug richting Holten loopt en anderzijds aansluit op het Beuken laan-fietspad. Op uitnodiging van de Stichting Socuwe exposeert Herman Gazan tot en met 1 maart in de ontmoe tingsruimte van De Boschkamp. De olieverfwerkstukken van de Holtenaar typeren zich door het vrolijk kleurgebruik en de fraaie schaduwwerking. Zijn stijl van schilderen doet soms denken aan de werken van de beroemde schil der Monet. Gazan schildert als hobby en doet zijn inspiratie vaak op in de tuin of de natuur. Bloe men zijn dan ook een veel voorko mend onderwerp. De expositie be staat overwegend uit grote wer ken, realistisch van karakter en geschilderd vanaf 1994. De exposi tie is dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 17.00 uur (behalve maan dagmiddag) in het dorpshuis.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1