Vrouwen Aktiefgroep bezoekt supermarkt Holtens Nieuwsblad Holtcnaren en Nijverdallers slaan de handen ineen Inschrijving optocht carnaval nog mogelijk Korenconcert in de hervormde kerk Bert van Eijk WN-voorzitter af NUMMER w U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint ais u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Aktiegroep: handtekeningenaktie voor open houden Toeristen weg Nieuw zwembad op camping De Holterberg Jeugddienst Cursus koken met magnetron Oad mag verbouwen Schure houdt top 40-avond Bloemschikken voor beginners Foto-expositie Music Factory vervangt MTV Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 1 FEBRUARI 1996 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Vrijdag 9 februari geeft het Hervormd Kerkkoor een on der leiding van dirigent Jop den Dries een concert in de dorpskerk. Aan de uitvoering wordt meegewerkt door het Kerkkoor Colmschate, de Christelijk Gemengde Zang vereniging Soli Deo Gloria uit Diepenveen en het Interker kelijk Kinderkoor Mozaïek uit Holten. Het programma wordt gepresenteerd door mevrouw J. Roessink. De ko renavond wordt begonnen met samenzang (Lied 133), waarna het Hervormd Kerk koor, op de piano begeleid door J ona Evers, onder meer het bekende 'Agnus Dei' van Mozart, 'Lift up your heads' van George Weissel en 'Neem mijn leven, laat het Heer' van Bach, brengt. Onder leiding van Eline Paalman zingt kin derkoor Mozaïek zeven num mers, waaronder 'Zingen maakt mij blij', 'Jezus is de goede Herder' en 'Twee kat ten uit Katwijk'. Het Kerk koor Colmschate staat onder leiding van P. Haverkamp en brengt vijf liederen ten geho re. Het repertoire vermeldt onder meer 'Ontwaakt, o vol keren ontwaakt' van Mozart in een bewerking van Tom Parker. Ten slotte Soli Deo Gloria onder leiding van H. Mol. Ook dit koor tekent voor vijf stukken. Slotnum mer is 'Gedenk aan mij o machtig God' van H. de Wolff. Gezamenlijk besluiten de koren met een Ambrosi- aanse Lofzang, waarbij zij be geleid worden door organist Anton Koopman. Het con cert is gratis toegankelijk, aan de uitgang van de kerk wordt wel gecollecteerd ter bestrij ding van de onkosten. De uit voering begint om 20.00 uur. Om de veertien dagen behande len de vrouwen die de Vrouwen Aktief-groep van de Stichting Sociaal en Cultureel Werk bezoe ken een thema. Dit kan variëren van een gesprek met een huisarts of advocaat tot het maken van gedichten en bloemstukjes. Diëtiste Sonja Oostingh, die al eens eerder voorlichting aan de groep had gegeven met betrekking tot diëten in het algemeen, gaf deze keer voorlichting over lijnen. Sa men met zo'n veertien vrouwen bezocht zij supermarkt Albert Heijn. Alle maaltijden werden on der handen genomen: het ontbijt, de lunch en het diner. „Voor ak- tieve vrouwen en mannen is het Voorzitter Bert van Eijk van de afdeling Holten van Veilig Verkeer Nederland neemt tijdens de jaar lijkse verkeersquiz voor verenigin gen en bedrijven na vijftien jaar afscheid van het bestuur. De poli tieman zal de dertiende quiz ook niet meer leiden. Die taak wordt overgenomen door Pieter Baan Müller. Bert van Eijk zwaaide al geruime tijd de voorzittershamer van de afdeling en had eigenlijk al eerder willen aftreden. Bij gebrek aan een vervanger bleef hij evenwel aan. Hoewel de WN Holten nog tij dens de verkeersquiz de opvolg- (st)er van Van Eijk wilde introdu ceren, zal dat nog enige tijd op zich laten wachten. Met het oog op Van Eijks afscheid voert provinciaal VVN-voorzitter H.W. te Winkel het woord. De dertiende verkeers quiz wordt gehouden op maandag 12 februari in zaal Vosman. De quiz begint om 20.00 uur, de deel nemers worden verwacht tussen 19.00 en 19.45 uur. De quiz omvat weer twee delen: een schriftelijke ronde met meerkeuze-antwoor- den en een diarondc. De teams tellen drie personen (daarnaast kan een reserve worden aangewezen, die ook individueel kan meedoen). Vorig jaar namen 35 teams deel en dit jaar wordt een dergelijk aantal verwacht. De ploegen strijden als vanouds om ae Oberink-wissel- bokaal, genoemd naar de lokale politieman G.W. Oberink. Vorig jaar werd de bokaal gewonnen door het team van Metalin. Sup porters kunnen individueel mee doen met de diaronde en zo strij den om de Huub Brand-wisselbo- kaal, beschikbaar gesteld door de gelijknamige eigenaar van café restaurant Vosman. De beker wordt verdedigd door G. Nikkels. Ploegen kunnen zich nog aanmel den bij WN-secretaresse Ingrid Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad74,50 1000 caloriën-dieet wel erg ma ger," aldus Oostingh. „Ik raad meestal een dieet van 1500 caloriën aan." Vervolgens werden alle te gebruiken etenswaren per maaltijd onder de loep genomen en eventu ele vervangers aangewezen. Op vallend aan deze voorlichting is de rondgang door de supermarkt, hierbij valt op dat je vooral het etiket goed moet lezen. Het fabel tje dat 'light'-produkten (uitge zonderd de frisdranken) geen calo rieën bevatten wordt door Oost ingh naar het land der fabelen verwezen. De 'light'-produkten bevatten eenderde van een voe dingstof minder, hiervoor in de plaats komt een vervanger die in sommige gevallen even slecht is dan de verminderde voedingstof. Tijdens de koffie, aangeboden door Bert Wansink, gaat het vra gen onverminderd voort en wijst Oostingh op het blad "Allerhande" en het bestaan van de Recepto- maat. Het blijkt dat bij het letten op onverzadigde vetzuren bij het kiezen van levensmiddelen belang- Diëtiste Sonja Oostingh gaf aan de hand van produkten in supermarkt rijk is bij het voorkomen van hart- Albert Heijn voorlichting over 'lijnen' Foto WV) en vaatziekten. Verder is het goed Oostingh. De Vrouwen Aktief- groep komt weer bijeen op don derdag 9 februari in De Bosc hkamp (lokaal 8). Tijdens deze bijeenkomst worden vragen ge maakt voor burgemeester D.J. zo weinig mogelijk suiker en min der zout te gebruiken. Na de kof fie gaat men verder met het bespre ken van het diner, waarna de och tend om half twaalf wordt afgeslo ten met een bedankje aan Sonja Verhoeven, die in maart een the maochtend bijwoont. Eenieder die geïnteresseerd is in de Vrouwen Aktief- groep kan kontakt opne men met de stichting Socuwe, tel. 362755. Bekkernens, tel. 364853. De Hol- tense verkeersquiz geldt als de grootste in de regio. Een avond die niet alleen gericht is op een stukje educatie, maar de gezelligheid is evenzeer een belangrijk aspect. Naast amusement in de pauze wordt een verloting gehouden om de kosten deels te kunnen dekken. Het zwembad op camping De Holterberg wordt vervangen door een viermaal zo groot bad. Een investering van ongeveer 250.000 gulden. Om het nieuwe zwembad te kunnen realiseren heeft campin geigenaar Willy Veneklaas eerst een milieuvergunning nodig, waarop de gemeente een bouwver gunning kan verlenen. Die ver gunning is echter nog niet binnen. Het huidige pierebadje op de cam ping blijft gehandhaafd, daarnaast komt een zwembad van ongeveer 7 x 15 meter. Zondag 3 februari is er weer jeugd dienst in de hervormde kerk. De dienst begint om 10.00 uur en staat in het teken van het WK schaatsen. Wordt het brons, zilver of goud? Het thema luidt 'Zich op glad ijs begeven!'. De dienst verloopt an ders dan normaal en wordt bijna geheel verzorgd door de jeugd dienstcommissie. Voorganger is da. J.W. den Hertog. Dat het BIB-rapport 'Vervlochten Functies van de Sallandse Heuvelrug' de mogelijkheid tot volledige afsluiting van de Toeristen weg openlaat, is oud-brandweercommandant Wim Es- huis nog steeds een doorn in het oog. Verkeersremmende maatregelen en afsluiting tussen 21.00 en 9.00 uur, daar kan hij zich wel in vinden. „Maar voor de rest moeten ze er afblijven! Ook niet dicht dus tussen 17.00 en 9.00 en in de weekeindes!" Twee maanden geleden liet Eshuis ook al zijn gram horen in deze krant in de hoop op respons onder de Holtenaren, de politiek en de middenstand. Die respons kwam er volop en inmiddels heeft hij in Jaap Bluemink, Henk Wilpshaar en Charles Vogely directe ondersteuning gekregen. Bijval voor zijn standpunt ontmoette de Holtenaar ook 'aan de andere kant van de berg'. De Nijverdaliers G.J. Schuppert en P.B. Tap trokken eveneens al aan de bel in de pers. „Je kunt ons beschouwen als één aktiegroep Holten- Nijverdal," legt Bluemink uit. Zodra de populaire (verkorte) versie van het BIB-rapport in de gemeenten Hellendoorn en Holten verspreid is, start de groep met een handtekeningaktie in de gemeenten Hellendoorn en Holten. De handtekeningen worden zo mogelijk gelijktijdig aan de gemeentebesturen aange boden. Met het oog op aktie kregen de Holtense aktievoerders van diver se kanten toezegging voor mede werking. „Maar we hopen dat nog meer mensen ons willen helpen, want hoe meer mensen, hoe beter de aktie verloopt," verklaart Blue mink. Belangstellenden kunnen daarvoor kontakt opnemen met Eshuis (tel. 362469), Bluemink (tel. 361693), Wilpshaar (tel. 361546) of Vogely (tel. 362334). De Holtense Handelsvereniging heeft al sympathie betuigd met de aktie. Mogelijk dat er handteke ningenlijsten in enkele winkels worden neergelegd. Verenigingen worden eveneens ingeschakeld. „We hopen zo de bevolking achter ons te krijgen en dat de massale steun indruk maakt op dc politieke partijen, want uiteindelijk moeten zij naar de stem van het volk luiste ren. Zij kunnen hun kiezers niet in de steek laten en echt, zo'n 90% van de Holtenaren is vóór open houden!", meent Eshuis. Als de Toeristenweg op termijn gesloten wordt voor gemotori seerd, wordt een grote groep men sen gedupeerd, betoogt de aktie groep. Het gaat om ouderen en mensen die door ziekte of ongeval slecht ter been zijn, maar ook om mensen met kleine kinderen. Vol gens de aktievoerders neemt de vergrijzing toe en komen talloze ouderen niet in aanmerking voor een invalidenparkeerkaart. Daar mee kan worden geparkeerd op de paar overgebleven parkeerplaats op de Noetselerberg. Van veruit het grootste deel van het parkeer terrein resten enkel immense ber gen zand. Eshuis heeft er geen goed woord voor over, evenmin voor de verplaatsing van het be zoekerscentrum naar de Almelo- seweg, tegenover hotel-restaurant Dalzicht. „Een prachtige parkeer plaats weg op 'het' punt van de berg en een foeilelijk gebouw dat volstrekt misstaat en bovendien binnen sfeer mist." Een paar weekeindes terug constateerde Jaap Bluemink dat veel 'bergbe- zoekers' geen gebruik maken van de parkeerruimte bij Dalzicht om vervolgens circa anderhalve kilo meter te lopen naar het uitzicht punt en vandaar een wandeling te beginnen. „Ik telde die zondag middag 56 auto's die langs de weg geparkeerd stonden ter hoogte van het vroegere parkeerterrein. En dat waren echt niet alleen ouderen, maar ook mensen met kleine kin deren. Een duidelijk bewijs dat het opheffen van de parkeerplaats een foutieve maatregel is geweest. Herstellen dus, luidt ons devies." De aanleg van centrale hoofd steunpunten bij het bezoekerscen trum en Dalzicht en de horeca en natuurmuseum Bos Dierenwe reld, is voor Eshuis geen 'must'. En het alternatieve vervoer waar van ouderen en overige bezoekers die slecht ter been zijn vanaf het centrale punt tegen die tijd dan gebruik kunnen maken? „Oude ren gaan echt niet in een electrische bus of in treintje Bello zitten tus sen toeristen. Ze zijn dan boven dien gebonden aan vertrektijden en willen juist rustige de tijd kun nen nemen voor een uitstapje, vaak met familie of kennissen. Dat vervoer is er trouwens enkel in het seizoen." Ook al wordt in het rapport ge sproken over gefaseerd sluiten van cfe Toeristenweg en moeten effect metingen duidelijk maken of defi nitieve afsluiting alsnog volgt, Es huis en Bluemink zijn ervan over tuigd dat dat laatste een kwestie van tijd is. „Kijk maar wat er al is ftjoorri Nederlandse Wegenbouw De ergernis van de aktiegroep richt zich onder meer tegen de ontsierende 'bulten zand' op wat vroeger het parkeerterrein op de Noetselerberg was. Eén van de wensen van de groep is dat de parkeerplaats hersteld moet worden. V.l.n.r. P.B. Tap, G.J. SchuppertW. Eshuis en Bluemink (Foto WV) Burgemeester D.J. Verhoe ven heeft de Holtense aktie voerders laten weten dat de gemeenteraad er verstandig aan doet om in te stemmen met het plan van aanpak ten aanzien van de Toeristenweg, zoals gesteld in het BIB-rap port. Daarin staat onder meer dat de weg met ingang van dit najaar van 's middags vijf tot 's ochtends negen gesloten wordt voor gemotoriseerd verkeer en in de jaren erna mogelijk in de weekeindes. In 1998 wordt bekeken of de maatregelen die tot dan toe genomen zijn in de praktijk voldoende effectief zijn geble ken, zo niet dan wordt defini tieve afsluiting van de Toeris tenweg niet uitgesloten. „Als de gemeenteraad zou beslui ten dat de Toeristenweg nooit dicht mag, dan loop je het risico dat een deel van het gebied door de provincie tot stiltegebied wordt aangewe zen en kan dat juist leiden tot afsluiting van het centrale deel van de Toeristenweg. Door voor het stappenplan te kie zen blijf je betrokken bij de evaluaties en heb je er meer grip op," aldus Verhoeven, die de aktiegroep adviseert om het BIB-rapport over de 'Ver vlochten functies van de Sal landse Heuvelrug' vooral bre der te beoordelen dan enkel op de Toeristenweg. gebeurd: bezoekerscentrum ver plaatst en parkeerplaats weg. Daarmee is Staatsbosbeheer voor uitgelopen op de besluitvorming van de beide gemeenteraden over het rapport en ook voordat de inwoners van Hellendoorn en Holten daarbij betrokken konden worden. Nu is de weg naar totale afsluiting al voor een groot deel geëffend." In een maandag gehou den gesprek met de aktiegroep liet Staatsbosbeheer weten dat het nieuwe bezoekerscentrum ge bouwd mocht worden op voor waarde dat het oude zou worden gesloopt en de parkeerplaats in natuurlijke staat zou worden te ruggebracht. Een maatregel die strookt met het BIB-rapport. Wat betreft de ontwikkeling van een alternatieve route zegt Eshuis: „Indien die er komt biedt deze veel minder belevingswaarde en kan de groep gedupeerden het cen trale gebied met uitzichtpunt niet meer bereiken." De bedreiging van de korhoenders acht de aktie groep zwaar overdreven. Uit tel lingen zou zijn gebleken dat het aantal korhanen toegenomen is tot ruim dertig en voor de bescher ming van wild moet de wilbeheer- der meer naar de gebieden aan de rand van de heuvelrug, want op de berg zelf leeft nauwelijks meer wild. Ook de factor milieuvervui ling vindt de aktiegroep overtrok ken. Eshuis: „Het nu overhoop gehaalde parkeerterrein op de berg zou niet aan de milieueisen vol doen, maar Staatsbosbeheer er kent dat het terrein bij Dalzicht dat evenmin doet, terwijl dat ook in het waterwingebied ligt." De looduitstoot, onder meer ge noemd door de PvdA Holten, ve gen de Holtense aktievoerders eveneens van tafel. Bluemink: „De auto's worden steeds schoner door het gebruik van loodvrije benzine en een ingebouwde kata lysator en daarnaast groeien en bloeien de bermen steeds mee door verbeterd bermbeheer." Es huis en Bluemink benadrukken dat ze hun strijd op een fatsoenlij ke wijze zullen voortzetten tot het bittere einde. „Al moeten we er voor naar Den Haag!" Nog maar twee weken en ook in Keunedarp is het carnaval. Twee weken echter, waarin voor de Fienpreuvers nog een aantal ak- tiviteiten plaatsvinden en tal van commissievergaderingen wor den gehouden om de laatste puntjes op de i te zetten. En dan kan feest onder leiding van prins Harry van Schöppert in alle he vigheid losbarsten. Met de optocht wordt het carna valsweekeinde traditiegetrouw ge opend. Ondanks de extreme weersomstandigheden zijn tal van groepen momenteel bezig om hun beste beentje voor te zetten bij het maken van een fraaie carnavalswa gen. Een goed voorbeeld is het oude Ehag-pand, waar zelfs drie groepen bezig zijn hun eigen praalwagen te bouwen. Groepen of individuelen die na het lezen van dit artikel nog willen deelnemen aan de optocht, kunnen daarvoor terecht bij G. Grave (tel. 361199), H. Jalving (tel. 364184) of W. Vruggink (tel. 0572-321285). De uiterste datum voor inschrijving is 10 februari. Wie zal Club Onbe nullig onttronen als winnaar van de optocht in 1995? En wie wint dit keer de publieksprijs en wie wordt winnaar van de loopgroe pen? Zondagavond 18 februari worden de winnaars bekend ge maakt in zaal Vosman tijdens net traditionele Kielenbal. De regle menten voor deelname aan de op tocht zijn ongewijzigd. Zo zijn brommers uitgesloten van deelna me. Elke wagen of loopgroep ont vangt startgeld en tevens ontvan gen alle deelnemers een gratis toe gangsbewijs voor het Kielenbal. De route, die een jaar terug spe ciaal voor prins Jos de Bourgon diër gewijzigd werd, blijft dit jaar ongewijzigd. De wagens stellen zich weer op in de Koningin Wil- helminastraat. Wie niets missen wil kan daar reeds een kijkje ko men nemen. Om 13.45 uur zet de stoet zich in beweging richting Keizersweg, Dorpsstraat, Oranje straat, Rietmolenstraat, Pastorie straat (of Schoolstraat afhankelijk van de werkzaamheden), Larense- weg, Dorpsstraat met als eindpunt de Smidsbelt. Tijdens de optocht OCH Met het stuk 'Onder één dak' ging OCH vrijdagavond op voortreffelijke wijze op her haling. Vorig jaar schoot de 50-jarige toneelvereniging er dusdanig mee in de roos, dat van meerdere kanten aange drongen werd op een tweede voorstelling. Een stuk met veelzeggende inboud, dat de spelers op overtuigende wij ze op de planken brachten. Prinsenbal Een lange zit was het wel, maar het publiek was na af loop over het algemeen zeer te spreken over het Prinsen bal dat zaterdag haar pri meur beleefde in een uitver kochte zaal van Het Bonte Paard. Een avond die net als vorig jaar wat anders van opzet was dan in voorgaande jaren, ditmaal met de David en Huib tv-show. zijn er voor de kinderen speciale jeugdprijzen te winnen. De Keun- tjes uit het Keunedarp worden derhalve opgeroepen om deel te nemen aan de optocht. Vooraf aan de tocht kunnen ze zich vanaf 10.00 uur gratis laten schminken door een aantal Fienpreuverinnen in de Haarschool. Aansluitend aan de optocht begint voor de kinde ren om 15.00 uur het Keuntjescar- naval in zaal Vosman. Voor dege nen die zich daarvoor te oud voe len is er tijdens en na de optocht Dweilmiddag. Die wordt ook dit jaar muzikaal omlijst door vier verschillende live bands in de vier hofbars. In veel huishoudens is de magne tron niet meer weg te denken. Om de vele mogelijkheden van dit huishoudelijke apparaat te leren kennen, biedt de Stichting Socuwe een cursus aan van drie lessen. Onder leiding van Elly van der Molen worden de cursisten in de gelegenheid gesteld een maaltijd te bereiden bestaande uit een voor-, hoofd- en nagerecht. Verschillen de technieken komen aan de orde en er wordt aandacht besteed aan het te gebruiken serviesgoed en het verschil tussen magnetron en com bimagnetron. De cursus wordt met ingang van woensdag 7 febru ari van 19.30 tot 22.00 uur gehou den in het dorpshuis. De kosten bedragen 60 gulden voor drie les sen, inclusief alle ingrediënten. Opgeven bij de Stichting Socuwe, tel. 362755. De verbouwing van Oad aan de Burgemeester van der Borchstraat kan doorgaan. De gemeenteraad heeft maandagavond groen licht gegeven voor de noodzakelijke wijziging van een deel van het bestemmingsplan Holterberg. Al leen Henk Boode (GB) voegde daar aan toe dat hij hoopte dat dit voor de Oad-directie aanleiding is om de garage in Goor (bussen- /touringcars) in de toekomst terug te verhuizen naar Holten en wel naar het nieuwe industrieterrein Vletgaarsmaten. Zaterdag 10 februari houdt Jonge rencentrum De Schure een Top 40-avond. De vrijwilligers en vaste bezoekers hebben hun favoriete nummers genoteerd en een Top 40 samengesteld. Het heeft geresul teerd in een prachtige lijst met topnummers van topartiesten van wereldfaam, maar ook in num mers van onbekende bands die wereldfaam verdienen. Om 21.00 uur wordt de eerste plaat/cd ge draaid. De toegang is gratis. Bij de Stichting Socuwe start weer een cursus bloemschikken voor beginners. In zes lessen van twee uur zal cursusleidster Yvonne Bruitsman een aantal praktische tips en ideeën aan de hand doen, waar mee men thuis verder aan de slag kan. Op het programma staan onder meer het maken van een tafelstukje, een biedermeier, ca deautjes, collages en een wandde coratie. Daarnaast is er voldoende ruimte om op de wensen van de deelnemers in te gaan. De cursus wordt iedere twee weken gehou- deen op donderdag van 19.30 uur tot 21.30 uur en start op 8 februari. De kosten bedragen 65 gulden voor zes lessen. Opgave is moge lijk bij de Socuwe, tel. 362755. Hans Wissink, hoofd van de afde ling welzijn, onderwijs en perso neel van de gemeente, neemt als lid van de fotogroep 'De IJsselgroep deel aan de expositie 'Schatten van vrouwen' die tot en met 27 februa ri gehouden wordt in het 'huis der gemeente Epe', Markt 14. De toe gang is gratis en de expositie is op werkdagen geopend tussen 9.00 en 17.00 uur. De Business Unit CAI-Telecom van EDON vervangt op 1 maart 1996 in vrijwel hetg ehele kabelnet de zender MTV door The Music Factory. Dit gebeurt op advies van de programmaraden, die beide muziekzenders hebben vergeleken en de voorkeur hebben uitgespro ken voor de kwaliteit van de pro grammering en de Nederlandstali ge presentatie op The Music Fac tory. Ook de vele verzoeken van kabelklanten hebben bij dit advies een rol gespeeld. Music Factory wordt doorgegeven op hetzelfde kanaal als MTV.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1