Een jaar in beeld... ÊCtdoox j HOLTENS NIEUWSBLAD bv UIT ÊIAÊN 8AKKBRI9 ïr Belangrijke mededeling Onder het genot van een glas GLÜHWEIN tonen wij u graag hoe u „behaaglijk" kunt ZITTEN en „voortreffelijk" kunt LIGGEN! DONDERDAG 28 DECEMBER 1995- Verkoper van het jaar 1995. In het kader van de actie Week van de Winkel werd Bert van der Wal van Optiek Jos tot 'Verkoper van het jaar 1995' gekozen. In De Biester werd de totaal verraste Van der Wal tweede van linksdoor het bestuur van de Holtense Handelsvereniging in het zonnetje gezet. Hij zag zijn uitverkiezing beloond met een wisselbeker. Het Holtens Nieuwsblad had een ca-speler beschikbaar gesteld. Aan de hand van enkele tientallen inzendingen nomineerde een jury drie kandidaten. Naast Van der Wal waren dat Mariena in 't Hof ((Kloas in 't Hof) en Ben en José te Wierik (supermarkt De Méérmarkt). In feite vier kandidaten dus, maar het echtpaar Te Wierik telde uiteraard voor één. De actie werd voor het eerst gehouden en bleek gelijk een id e- COLMSCHflrE "TujEllo HOLTEM Matthie Brands. Ruim 14 jaar maakte hij deel uit van de redactie van het Holtens Nieuwsblad. Veelal opererend in de achterhoede, maar zonder enige twijfel een onmisbare schakel in de wekelijkse produkte van de 'Hooiter kraant'De laatste jaren vooral middels ondersteunende bureauwerkzaamheden, maar als het nodig was zwaaide Matthie in zijn eentje een tijd de scepter. Rende van hot naar her voor de noodzakelijke nieuwsgaring en bracht vele uren door achter de computer. Begin mei zette hij onverwachts definitief een streep onder zijn redactionele werk in Holten. Drukte met andere werkzaamheden dwongen hem tot dat besluit. VW-beheerder. Na bijna drie jaar actief te zijn geweest voor de VVV Holten, nam kantoorhouder Astrid Dirkzwager rechtsbegin dit jaar afscheid. Zij werd opgevolgd door Sigrtd Fekken. De Groningse, die inmiddels in Holten woont, werd gekozen uit totaal veertig sollicitanten. Geboren in Oude-Pekela vertrok Sigrid na het gymnasium naar Breda, waar 7c een opleiding management volgde aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. Ze rondde haar studie cum laude af. Om werkervaring op te doen werkte Sigrid enkele maanden als recpetioniste op een camping op het Franse lie d'Oléron. Signd is intussen uitstekend ingevoerd in het toeristisch-recreatief wel en weel van onze gemeente en haar omgeving. Herdenkingspenningen, (v.l.n.r.) Voorzitter van de Stichting Welcome Again Veterans Gert Jan van 't Holt, oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar en voorzitter Dick Beldman van de plaatselijke Bond van Oud-Strijders, ontvingen begin mei van burgemeester DJ. Verhoeven een herdenkingspenning van het Nationaal Comité 4 en 5 mei ter gelegenheid van 50 jaar vrijheid. Het drietal verdiende de onderschei ding voor de niet aflatende inzet voor uiteenlopende zaken in het kader van oorlog en bevrijding. De fraai uitgevoerde penning werd ontworpen door Willem Vis en vervaardigd door de Rijksmunt. Op de penning staat de tekst, zoals op 10 mei 1944 gesproken door koningin Wilhelmina op Radio Oranje: 'Aan de uitgang van ieder dal komt men in de ruimte en in het licht'.. Nieuwe predikant NH kerk. Begin apnl deed da.]. W. den Hertog- Scheurwater intrede in de hervormde kerk. Een gedreven vrouw met een warme uitstraling en krachtige persoonlijkheid. Na de financiële proble men werd daarmee de vacante derde predikantsplaats na gelukkig alsnog ingevuld. Kramp twee jaar nadat ds. H. W. Doomweerd Holten verwis selde voor Emmeloord. Afkomstig uit de eenmansgemeente Wilp startte da. Den Hertog als eerste vrouwelijke predikant in een dnemansgemeen- te. „De kerk is in veel opzicht nog een mannenwereld," liet ze desgevraagd weten. „Daarom kan vrouwelijke inbreng mijns inziens absoluut geen kwaad.Het werken in teamverband trok haar aan. Da. De Hertog heeft wijk zuid met circa 1500 gemeenteleden onder haar hoede. -■hls Dikke Steen. Holten liep huif november uit om vooral niets te missen van de ludiek unite waarop de Dikke Steen na bi,na 68 jaar van de Rijssenseweg naar het DiWa-pleintje werd gesleept Een imtmttef van los Kamphuis, dat uitgroeide tot een gedenkwaardig volskfeest, wat volgens burgemeester DJ. Verhoeven ook zeker b,,geschreven wordt ,n de Holtense geschiedenisboeken. De uiteindelijk slechts8010 kilo wegende reuteke, werd aan het begin van de avond onder grote belangstelling door ongeveer 100 man. onder wiejong en oud. symbolisch naar het dorpscentrum gesjouwd (de trekker stond met voor mets voor de dieplader met tim bezienswaardige lading). De stoet werf voorafgegaan door 400 kinderen met lampions en natuurlijk HMV Voorde steen op z,,n meuwe plek werd gedeponeerd werd een aantal malen onderweg flink geme ut. eerst met de oldenoabers op de hoek van f Kolweg. later bij Boer Biet waar OCH voor een ludiek oponthoud zorgde In een bed van keten pnjkt de Dikke Steen nu alweer enkele weken op het DiWa ('Rodef-pleintje Blokhut scouts. Hoewel de financiën voor de nieuwbouw nog altijd niet geheel rond zijn, werd enkele weken geleden de oude houten blokhut van de scouts aan de Liezenweg met de grond gelijk gemaakt. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van de nieuwe blokhut, die als onderko men dient voor de Holtense scouts en de gehandicapte scouts van de BE Blauwe Vogels Sint Jorisgroeo. De nieuwbouw is begroot op 542.000 gulden. Een stenen gebouw, dat ontworpen is door de Raaltese architect in ruste Van der Linden. Groter dan het vorige en volledig aangepast voor het gebruik door de gehandicapten. Er komen drie speltakruimtes, een natte groep voor sanitair en keuken, een slaapzaal voor circa 20 personen en een grote berging die vooral nodig is voor het veelal omvangrijke materiaal dat de gehandicapten in gebruik hebben. Prins Harry van Schöppert. 'Zit niet stille, maar hebt wille', luidt bet motto van prins Harry van Schöppert, baron van Coevorden en Borculo, bannerheer van 't Keunedarp, die op de Elfde van de Elfde als tpvolger van prins Jos Kamphuisde Bourgondiër als de nieuwe ■tenpreuvers-prins werd geïntroduceerd. Een verrassing, want velen agen Harry van Coeverden niet als de nieuwe prins carnaval, daar hij [gelopen jaar adjudant was de herdenking die op 4 mei op de Canadese begraafplaats en van ge heel ander kaliber, maar daarom niet minder, de culturele avond in De Kandelaar en de feestelijke be vrijdingsoptocht. Jarenlang maak te hij deel uit van onze redactie, was de onmisbare schakel voor de 'Hoolter kraante', maar begin mei kondigde Matthie Brands onver wachts aan te stoppen met de re dactionele werkzaamheden voor onze krant. De paasvuurwedstrijd werd op nieuw gewonnen door de buurt schap Beuseberg. Holterbroek, winnaar van de schoonheidsprijs, kondigde aan mogelijk te willen stoppen. Het draagvlak onder de Holterbroekse jongeren dreigt te smal te worden. Wat de gemoede ren eveneens bezighield was het BIB-rapport over bestemming, in richting en beheer van de Sallandse Heuvelrug. Lang gewacht en nog altijd niet officieel naar buiten ge bracht. Bepaalde onderdelen zijn al wel ekend, zoals de verdere afsluiting van de Toeristenweg en het creëren van hoofdsteunpunten aan de noord- en zuidzijde van de berg. Het bezoekerscentrum op de Noetselerberg verdween, daar voor in de plaats kwam een nieuw bezoekerscentrum tegenover Dal- zicht. De afgelopen maanden is duidelijk geworden dat het Reuze Heuvelwachter-project na drie jaar grotendeels geflopt is. Bepaal de elementen sloegen wel aan en blijven gehandhaafd of worden verder ontwikkeld. De Keunefees- ten trokken zo'n 5500 feestgangers en hoewel de financiën nog niet geheel rond zijn, werd dit jaar eindelijk een begin gemaakt met de voorbereidingen van de nieuwe blokhut voor de scouts van de Waardenborchgroep en de BE Blauwe Vogels Sint Jorisgroep, de provinciale groep gehandicapte scouts. Enkele weken geleden werd het oude houten troephuis met de grond gelijk gemaakt. In prins Harry van Schöppert heeft Keunedarp dit jaar een nieuwe car navalsprins. De prins, begeleid door zijn adjudant Erik Spenke- link, liep voorop in de stoet men sen die amper een week later de Dikke Steen met veel toeters en bellen van zijn jarenlange stek aan de Rijssenseweg naar net dorps centrum sleepte. Daar prijkt de 'slechts' 8010 kilogram wegende zwerfkei nu op het inmiddels in de volksmond gedoopte 'Rode Plein'. Na jarenlange discussies ging eind oktober de kogel door de kerk en besloot de HHV de koop avond van donderdag naar vrijdag te verplaatsen. Voor de één een welkome verandering, voor de an der reden zijn winkel op vrijdag avond te sluiten. In de hervormde gemeente werd de derde predikantsplaats begin dit voorjaar met de komst van da. J.W. den Hertog-Scheurwater. Achter het Naber-orgel in de dorpkerk maakt organist Anton Koopman na bijna vijftig jaar plaats voor zijn opvolger Jan van Dijk uit Deventer. Veranderingen, zij het wat betreft de behuizing, waren er ook in de Evangelie Ge meente. Door ruimtegebrek ge dwongen werd de Loofhut op De Borkeld verlaten en komen ae le den sinds half november bijeen in het verenigingsgebouw van HMV. Helaas waren er ook verscheidene dieptepunten. De problemen in de landbouw nemen enkel toe en gaan achter heel wat 'agrarische deuren' problemen schuil op zowel be drijfseconomisch als sociaal vlak. Half september legde een plotse ling fel uitslaande brand disco theek De Waag in de as. Over de oorzaak wordt nog steeds in het duister getast. En de toekomst? Veel wordt gezegd, gesuggereerd, maar mogelijk dat 1996 net juiste antwoord in petto heeft... Wat voor menigeen eveneens als een soort dieptepunt geldt is het nog steeds ontbreken van een verkeers- structuurplan, een brede visie over de toekomstige verkeersstromen in en rond Holten. Wel staan ver- keersremmende maatregelen op stapel in de Pastorie- en Rietmo lenstraat, het verbod voor door gaand vrachtverkeer in het dorps centrum en niet te vergeten een rotonde in de Rijssenseweg. In januari spreekt de raad zich uit over het zogenoemde beslismodel voor een verkeersplan. Daarin worden alle varianten opnieuw in beeld gebracht en zijn we na zoveel jaren in feite weer terug bij af... Ten slotte de Dorpsschool. Net als Vasthouw Oost uit Rijssen slaagde projectontwikkelaar Holtkamp uit Bornerbroek er niet in om het gebouw tegen acceptabele kosten geschikt te maken voor bewoning. Het ziet er dus naar uit dat alleen een wonder het gebouw nog be hoeden kan voor de slopersha mer. Nog maar enkele dagen en we stappen over de drempel het nieuwe jaar in. Dan is 1995 al weer verleden tijd en kijken we in Holten terug op een allszins be wogen jaar met diverse hoogte punten, maar helaas ook diepte punten. Zoals ieder jaar was het voor de redaktie zaak om terug te blikken op dat wat ons allen de afgelopen twaalf maanden zoal bezighield. De jaargang 1995 van het Holtens Nieuwsblad werd ter hand genomen en vanzelfspre kend doken we ook in het foto archief. We selecteerden een flink aantal foto's, traditiegetrouw te veel om hier af te drukken. Daar om een greep uit het jaar 1995: Een jaar, dat begon met de (bijna) watersnood. Ook in Holten wer den tal van evacués opgevangen. Een jaar ook waarin diverse ver eniging Abraham zagen. De oor log (bijna) ten einde, reden waar om het verenigingsleven opbloei de. Zo vierden OCH, MAC De Holterberg, HMV en de NBvP Holten hun gouden jubileum. Vijftig jaar 'oud', maar nog altijd bruisend van energie. De indruk wekkende wijze waarop begin mei vijftig jaar bevrijding werd ge vierd, staat menigeen nog vers in het geheugen gegrift. Holten pakte op grootse wijze uit. Maar liefst 41 straten werden uitbundig versierd en de Canadezen die zo'n twee weken in Holten verbleven waren diep onder de indruk van de gast vrijheid, de sfeer en alles wat hen werd aangeboden. Vriendschaps banden werden aangehaald of ge smeed. Groots was natuurlijk ook Nieuwe instructeur drumband jHMV. Tijdens de jubileumshow jer gelegenheid van de vijftigste verjaardag van HMV, maakte 'Erik Broeke zijn debuut als in structeur van de drumband. Broe- ke treedt in de voetsporen van Hugo Masselink die de band naar een hoog muzikaal niveau tilde. 'Broeke realiseert zich dat het niet eenvoudig is om in de voetsporen van Masselink te treden. Hij be schikt evenwel over een flinke mu zikale achtergrond in de muziek wereld. Zij studie aan het Zwols conservatorium, slagwerk en peda gogiek, sloot hij cum laude af. A utuA% j 686 **e?raafPlaats- Vreugde en verdriet gingen 4 mei hand in hand op de Canadese begraafplaats. Op evenzeer indrukwekkende, waardige als m zekere zin ook vrolijke wijze werd in aanwezigheid van ruim 6000 bezoekers, onder wie een groot aantal T ?n>hf"!.herdafbt. Uitersten, dat wet maar de serieuze noog maakte na de plechtigheid onmiskenbaar plaats voor vrolijkheid tijdens de maaltijd te velde bij de ingarjgvan het ereveld. Het verblijf van veel Canadeze oud-strijders en hun begeleider(s) in Holten en al wat daat omheen gebeurde, groeide uit tot een gedenkwaardig evenement. Holten veroverde heel wat harten met de hartverwarmende ontvangst, de uitbundige wijze waarop de straten werden versierd, de culturele avond, de bevmdingsoptocht, noem maar op. Menigeeen, ook overzee, die er nog vaak aan terugdenkt. woninginrichting Harmonie in beter wonen HOLTEN Stationsstraat 3-5, tel. 0548-3612 23 De Waag. Een plotseling fel uitslaande brand legde in september tiiscotheek De Waag volledig in de as.Johan Tuitert beleefde het allemaal met twee petten op: als exploitant van het bedrijf en als lid van de vrijwillige brandweer. Over de ware oorzaak wordt nog steeds in het duister getast. Feit blijft dat de voorgevel van het pand al na korte tijd kapot barstte en op ae Waagweg belandde. Het direct aangrenzende woonhuis, waar Tuitert zelf met zijn vriendin woonde, werd onbewoon baar verklaard. Deels door brand, deels door rook- en waterschade. Het vuur trok ondanks het late tijdstip op de avond aanzienlijke belangstel- }»>g- Enkco. De voorgenomen woningbouw aan de Kerkhofsweg zorgde dit voorjaar plotseling voor beroering bij de directie van vleesverwerkend bedrijf Enkco. Gelet op de uitbreidingsplannen zou een te geringe scheiding tussen wonen en werken voor problemen kunnen zorgen. Op basis van de behofte en logistieke bedrijfsvoering wil Enkco de komende jaren uitbreiden richting Kerkhofsweg en Stationsstraat. Up de problemen en plannen van het groeiende bedrijf nader toe te lichten leidde directeur Frans Noor dam tweede van rechts) de leden van de gemeenteraad rond door 'zijn' bedrijf.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 3