Holtens Nieuwsblad Tweede kerstmarkt trekt weinig belangstellenden Bos Dierenwereld wordt in vijf jaar Veranderd' Kerstmiddag gezin in De Boschkamp Enquête over welzijn dieren Sluiting Toeristen weg Subat moet grond Ehag reinigen Laatste winnaars Sinterklaasaktie Vervroegde sluittijd - U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Kees Bos: 'Belangenbehartiging in BIB-werkgroep' A Sfeervolle kerstmarkt Diepenheim Lammie Wink secretaresse van B en W Gemeente wint rechtszaak Nog geen uitbreiding Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Ook dit jaar houdt de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk een creatieve kerstmid dag voor het hele gezin in De Boschkamp. Zondag 17 de cember is jong en oud. welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. De gratis toegankelijke middag wordt geopend door midwin- terhoornblazer Gerard Eff- tink. Tal van aktiviteiten op creatief zijn vertegenwoor digd. Een kleine greep: hou ten speelgoed door Harry en Corry Smit, trollen en poppe tje van boomstamschijven maken, patchwork, taartjes maken voor kinderen en na tuurlijk allerhande kerstarti kelen maken, zoals kerststuk jes, kerstkaarten, kaarsen en zovoorts. Zes ervaren bloem- schikters zijn aanwezig en geven tevens uitleg over het maken van kerstmanden, kerstguirlandes en kerstkran sen. De stukken worden aan het eind van de middag (rond 16.30 uur) geveild door in middels 'erkend veilingmees ter' Wim Dalhuisen. Beneden in de kelder wordt enkele ma len een videofilm vertoond over oud-Holten (in de jaren 50). Een 'stomme film' van ongeveer een half uur, van commentaar voorzien door Herman Koopman van de Oudheidkamer Hoolt'n. De film toont onder meer beelden van het dorpscentrum, de vroegere melkfabriek De Vrij heid, de gemeentesecretarie, een uitstapje van 'ouden van dagen' en verscheidene leer lingen van scholen (ook in Dijkerhoek). Schoonheids specialiste Cora Achterkamp is aanwezig om geïnteresseer de dames tips te geven over make up-gebruik en natuur lijk zijn ook Amnesty Inter national, Unicef, Kinderpost zegels en aktiviteitencentrum De Lathmer vertegenwoor digd met allerhande verkoop materiaal en werkstukken. Voor de allerkleinsten is er een peuterhoek en verzorgt popppenkast 'Per Ongeluk Expres' voorstellingen in peu terspeelzaal Dribbel. Ook de kerstman is van de partij. Hij heeft een presentje voor kin deren die een eenvoudige puz zel hebben opgelost. Deze week ontvangt ook het ge- meentbestuur van Holten een en quête van de afdeling Rijssen en omstreken van de Dierenbescher- ming. Onderwerp van de enquete is het gemeentelijk dierenwelzijns- beleid. Er worden vragen gesteld over onder meer het beleid van de gemeente inzake zwerfdieren, de jacht, veehouderij enzovoorts. De Dierenbescherming heeft de en quête op touw gezet omdat ze f gïaag inzicht wil krijgen op het lokale beleid ten aanzien van het welzijn van wilde dieren, huisdie ren of landbouwdieren. De ge meente heeft een taak op het ge bied van eigen regelgeving om net welzijn van haar dierlijke inwo ners te garanderen. Daarnaast kan via voorlichting veel gedaan wor- Dat de Toeristen weg in het najaar van 1998 ook alle week- eindes gesloten wordt voor doorgaand verkeer, blijkt niet geheel juist. Recreatieconsu lent H. Pol van de provincie laat desgevraagd weten dat de afsluiting van de Toeristen- weg volgens een stappenplan plaatsheeft met tussentijdse evaluaties aan de hand waar van bekeken wordt of verdere danwel definitieve afsluiting noodzakelijk is. Pol legt uit dat er wel proeven worden genomen met afsluiting gedu rende de weekeindes. Die proeven moeten aantonen of de weg inderdaad dicht moet gedurende de weekeindes. Naar zijn zeggen maken die proeven deel uit van een ver- keersonderzoek dat de nog in te stellen BIB-werkgroep (die de aanbevelingen in het BIB- rapport verder zal ontwikke len, red.) over enige tijd zal starten. Dat verkeersonder- zoek houdt tevens verband met de mogelijke aanleg van een alternatieve. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de Paltheweg. Pol benadrukt evenwel dat het nog lang niet zeker is öf er zo'n route komt: „Mogelijk wijst het onder zoek uit dat het niet nodig is of dat het financieel niet haal baar is." Wat wel zeker is, is dat de Toeristen weg met in gang van komend najaar lan ger dicht gaat: tussen 17.00 en 9.00 uur. Desgevraagd plaatst Kees Bos kritische kantteke ningen bij proeven met afslui ting gedurende de weekein des: „Tegen die tijd weten inmiddels veel Nederlanders dat de weg 's avonds en 's nachts dicht is, maar als je daarnaast proeven gaat nemen met sluiting in de weekeindes, wordt het verwarrend. Lan delijk wordt dat niet verkon digd, met als gevolg dat veel mensen onverwacht voor een dichte deur (weg) komen te staan." Bos verwacht trou wens een moeilijke periode als de Toeristenweg in de week eindes afgesloten wordt: „Al het verkeer vanuit de Nijver- dalse kant met mogelijke gas ten voor de horeca en het museum hier, ben je kwijt. Een vraag is bijvoorbeeld in hoeverre busondernemingen ontheffing krijgen om toch over de weg te rijden. Bussen gaan namelijk echt geen om weg via Rijssen maken om alsnog bij De Wielen terecht te komen." A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Dhr /mevr Woonplaats HIJ/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 169.95 Aan de opzet van de markt lag het zeker niet. Het oogde alle maal heel sfeervol, maar dat wat zo gewenst was ontbrak: bezoe kers. „Heel jammer natuurlijk," liet woordvoerder Johan Steu nenberg namens de organiseren de Holtense Handelsvereniging weten. „Vorg jaar zo'n 1500, nu een stuk minder, terwijl we ge hoopt hadden op ongeveer het zelfde aantal. Waar het aan ligt weet je niet. De markt was zelfs beter 'aangekleed' dan vorig jaar en aan publiciteit vooraf heeft het niet ontbroken. Was het de kou misschien? Nee, op sugges ties om de markt veel groter van opzet te maken, gaan we niet in. Het is volstrekt niet de bedoeling om hiermee vele honderden be zoekers uit ook de omgeving op de been te brengen. Zie het maar gewoon als weer een extra activi teit voor de Holtenaren. Helaas was het nieuwe er voor hen blijk baar na één keer echter al af.. Het was zelfs opvallend dat zich on der de bezoekers relatief veel va kantiegangers bevonden." Steunenberg verzekerde ondanks alles dat de kerstmarkt volgend jaar geprolongeerd wordt. Waar is echter de vraag. Nu er wat schot zit in de noodzakelijk sanering van de grond onder het voormalige tankstation van de Ehag-garage, de plek waar de markt nu twee maal gehouden is, ziet het ernaar uit dat volgend jaar begonnen wordt met de bouw van de daar geplande seniorenwoningen. De Dorpsschool dan? „Sinds kort ook niet bepaald een zeker factor meer," zuchtte Steunenberg, die de school of het plein ervoor ook niet een écht geschikte lokatie acht. „Wie weet moeten we wel iets opzetten op de Smidsbelt of op de Kalfstermansweide." De kerstmarkt bevatte ongeveer achttien sfeervol ingerichte en ver sierde kramen, waarvan het me rendeel in de voormalige garage stond. Naast enkele HHV-leden hadden ook instellingen als de Welfare-groep van het Rode Kruis en de Hervormde Vrouwen Groep en de Wereldwinkel een stand in gericht. Naast allerhande kerstar tikelen kon men er ook kerststuk jes en cd's kopen. Om de kerst sfeer een extra accent te geven, werd niet alleen kerstmuziek ge draaid, ook een paar midwinter- hoornblazers lieten de bekende, sonore klanken door de Dorps straat schallen, later gevolgd door de als kerstmannen verklede Braandheultjes. Natuurlijk kon men zich volop tegoed doen aan erwtensoep, oliebollen of Glüh wein. Ook de kerstman maakte zijn opwachting bij de markt en liep ook herhaalde malen naar het Aan sfeer ontbrak het zeker niet op de tweede kerstmarkt. Wat wel ontbrak waren bezoekers. Vorig jaar nog zo'n 1500, ditmaal trok de markt een stuk minder belangstelling (Foto WV) dorpscentrum om het winkelend publiek te attenderen op de kerst markt. Ook deelde hij wat kleine kerstpresentjes uit, zoals kaarsen en rode appeltjes (voor in de kerst boom), in totaal zo'n 400 geschen ken. Scoutinggroep De Waerden- borch, vorig jaar aanwezig met een bijzondere kerststal met kerstfi- guen van een speciale papiersoort in een 'bed van stro', was ditmaal niet van de partij. De HHV had zich nu verzekerd van de mede werking van J an Oolbekkink, die menig rondje met kerstmartkbe- zoekers door Holten met zijn 'Els- hof'-huifkar maakte. Was het vo rig jaar de Splose draaimolen waar in de jeugd zich kon uitleven, dit keer had de supportersvereniging van de SV Holten gezorgd voor het springkussen. Een gouden greep voor de kleintjes, zo bleek. MOC Intensieve studie tijdens de lessen in De Boschkamp en ook de extra repetities in de kerk, droegen vrijdagavond bij tot het prima resultaat van het jaarlijkse leerlingen concert van het Muziek On derwijs Centrum Holten. Alle leerlingen toonden durf, techniek en muzikaliteit. Penningmeester Na negen jaar draagt Hen- nie Rustebiel (74) het beheer van de penningen van carna valsvereniging De Fienpreu- vers over aan Gerrit Jan Ho nig (39). Helemaal penning meester af is hij evenwel nog niet: alleen komend jaar heeft hij nog wel de financië le administratie van de Keu- nefeesten onder zijn hoede. Een gesprek. Streetfighters Enige tijd geleden nam oud- Holterbroeker Henk Keizer het initiatief om een touwt- rekploeg van potige bewo ners uit 'zijn' Bessinkpas- straat samen te stellen. Het team boekt inmiddels succes en maakt zich op voor het eerste optreden tijdens het gewichttouwtrekken in ja nuari in Het Bonte Paard. den om het dierlijk welzijn te be vorderen. De enquête biedt de Dierenbeschermingsafdeling de mogelijkheid om, samen met de gemeente, de stand van zaken in ogenschouw te nemen, mogelijke knelpunten te inventariseren en deze aan de hand van gerichte adviezen verbeteren. De Dieren bescherming is niet de enige in stantie die kritisch kijkt naar de manier waarop in ons land met dieren wordt omgegaan: het leeft in brede kring onder de bevolking. De Dierenbescherming staat be leidsontwikkeling door de over heid voor, die gebaseerd is op de eigenwaarde van het dier. Niet alleen wat mensen kunnen hebben aan dieren mag belangrijk zijn, maar juist het welzijn van de die ren zelf verdient aandacht. Zondag 17 december van 13.00 u - Natuurmuseum Bos Dierenwereld wordt in een nieuw jasje gestoken. Niet in één keer, maar het betreft een project dat over uiteriljk vijf jaar wordt uitgesmeerd. „Daarvoor hebben we met het hoofdstedelijke bureau 't Vlakke Land een extern deskundige ingeschakeld," vertelt beheerder/conservator Kees Bos. „De visie verandert. Het veelal statische karakter van nu willen we zoveel mogelijk laten verdwijnen." Halverwege deze maand presenteert het bureau het rapport over de nieuwe opzet aan het bestuur van de Stichting Natuurmuseum Bos Dierenwereld. De stichting huurt het museum van een door museumeigenaar Cees Both opgerichte besloten vennootschap en is verantwoordelijk voor het beheer en de exploitatie. De nieuwe formule houdt niet in dat overgestapt wordt op het type expositie zoals in het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer, hooguit worden sommi ge elementen gebruikt. „Verzamelen van materiaal blijft echter de hoofdmoot, zodat we grfoweg op dezelfde manier doorgaan. licht Bos toe. ,,'t Verschil wordt bereikt door in de diorama's te gaan 'spelen' met licht, toevoegen van geluid enzovoorts." De vernieuwing van Bos Dierenwereld begint komend seizoen en is volgens Bos 'veelomvattend': „Van logo en inrichting tot kleur stelling (lichter), belichting en routing door het museum: op alle fronten wordt het museum op zijn kop gezet." Bepaald taken, zoals het schilderen, zal veelal zelf worden gedaan, andere worden uitbesteed. Met één van de vernieuwingen be gint Kees Bos in ieder geval vol gend voorjaar, vanaf het moment dat de deuren van het door zijn vader gestichte museum worden opengesteld voor publiek. Het diorama van het nachtlandschap van de Veluwe wordt door hem volledig nieuw ingericht en gaat het uitzicht bevatten vanaf de Ko ningsbelten op het Nijverdalse deel de Sallandse Heuvelrug, het punt met het grootste hoogtever schil in het gebied. Enerzijds kijkt men richting Twente, anderzijds richting Salland en bij helder weer is zelfs de Veluwezoom zichtbaar. J uist dat panorama, gecombineerd met de flora en fauna van de heu velrug, wil hij vastleggen in het 25 meter lange, halfronde diorama. „Gewoon door de week tijdens de openingsuren van het museum, zodat de bezoekers kunnen zien hoe zo'n diorama tot stand komt. Ze kunnen gerust opmerkingen maken en wie weet verwerk ik bepaalde suggesties wel." Bijna alle dieren uit net Veluwe-diorama verhuizen de komende maanden naar andere diorama's in het mu seum. „Soms is het dan wel nodig dat ik de haarkleur aanpas, in ver band met het seizoen dat uitge beeld is in een ander diorama. Een zomervacht is eenmaal anders dan een wintervacht." Alvorens het Veluwe-diorama opnieuw inge richt wordt, wordt net vrijwel ge heel leeggehaald, waarna de ach terwand wit geschilderd wordt ("Zo loop je niet de kans dat ge bruik wordt gemaakt van oude lijnen"). Met het schilderwerk en de verdere inrichting (onder meer vegetatie en geprepareerde dieren) verwacht Kees Bos twee maanden zoet te zijn. Daar het diorama een herfstlandschap weergeeft, heeft hij de afgelopen weken al het nodi ge materiaal verzameld en gecon serveerd. BIB-werkgroep Hoewel het BIB-rapport over be stemming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvelrug nog altijd niet aan de openbaarheid is prijsgegeven, zijn bepaalde onder delen eruit al wel bekend. Eén daarvan is de tot en met het najaar van 1998 gefaseerde afsluiting van de Toeristenweg en met de daar aan gekoppelde komst van twee hoofdsteunpunten: aan de noord zijde van de berg bij Dalzicht, aan de zuidkant bij de horeca en Bos Dierenwereld. Vanaf deze uitge breide parkeervoorzieningen kun nen bezoekers het heuvelgebied in trekken. „Het is daarom zaak dat wij onze belangen in de in te stellen BIB-werkgroep gaan behartigen," meent Bos, die kontakt zocht met zijn horeca-buren Hoog Holten, 't Lösse Hoes en De Wielen. Opzet is dat uit hun midden een vertegen woordiger komt die deel gaat uit maken van de zogeheten ,'Mina- ret'-groep (milieu, natuur, recrea tie, toerisme, red.) die de aanbeve lingen uit het BIB-rapport gaat uitwerken. Op zichzelf vindt hij Bos de ontwikkeling van een hoofdsteunpunt op de Holterberg geen slechte zaak. Niet alleen gun stig voor het museum, ook de horeca vaart er straks wel bij. „Er zal wel extra ruimte moeten wor den gecreëerd. Natuurlijk wel zo, dat er zo min mogelijk bomen voor moeten wijken. Maar als de bezoekers dan over enige tijd hier, aan de rand van het natuurgebied komen, moeten ze iets ervaren als 'Hé, hier is iets te doen'. Een uitnodiging om te stoppen, zich te laten informeren of te gaan wande len, fietsen, noem maar op." Bos benadrukt in dat verband dat, ge zien de ontwikkelingen, het ook Zuinig omspringen met het budget heeft ertoe geleid dat natuurmu seum Bos Dierenwereld sinds eind vorige week voorzien is van cen trale verwarming. Een investering van 40.000 gulden. Het heeft tot gevolg dat Kees Bos het museum voor het eersr in het winterseizoen ook op zondagmiddag opent, voor het eerst komende zoncfag, 17 de cember. Bezoekers kunnen er te recht tussen 13.00 en 17.00 uur. Daarnaast kan het museum ook bezocht worden door groepen vanaf 15 personen. Opgeven voor af is dan wel nodig, tel. 0548- 361979. In de kerstvakantie is na tuurmuseum Bos Dierenwereld geopend tussen 11.00 en 17.00 uur. Per 1 december is de Zwolse Lam mie Wink benoemd als secretares se van het college van burgemees ter en wethouders. Haar benoe ming houdt verband met een inter ne reorganisatie. Lammie Wink heeft op tijdelijke basis een jaar lang gewerkt als secretaresse van het kabinet van de commissaris van de koningin in Overijssel, mr. J.A.M. Hendrikx. Lammie verze kert veel profijt te hebben van de ervaring die ze in Zwolle opdeed „Wat daar in het groot aan de orde kwam, zie ik hier in het klein." In een tijdsbestek van uiterlijk vijf jaar zal natuurmuseum Bos Dierenwereld een ander aanzien krijgen. Beheerder Kees Bos voorspelt dat 'alles' op zijn kop gaat. Zelf begint hij in het voorjaar met de inrichting van een nieuw diorama (Foto WV) steeds meer taak wordt van de museummedewerkers om voor lichting te geven. Daarvoor wor den de twee parttime medewerk sters door hem regelmatig 'bijge schoold'. In Jan Both, zoon van museumeigenaar Cees, heeft na tuurmuseum sinds begin novem ber een externe pr-medewerker. „Jan gaat 'de boerop' bij cam pings, recreatiebedrijven, buson dernemingen enzovoorts. Stelt ook arrangementen samen, waar bij het museumbezoek een essen tieel onderdeel is, aangevuld met bijvoorbeeld een borreltje of een hapje eten bij één van de buren hier, een wandeling of een fiets tocht." Both jr. geldt ook als op volger van de 55-jarige Bos. ('Op den duur zal ik toch wel 'ns stop pen met het museumbeheer!') De jaarlijkse Sinterklaasaktie van de Holtense Handelsvereniging is alweer verleden tijd en werd op nieuw een succes. Vorige week woensdag werd de laatste van to taal zeven trekkingen verricht. Achter naam en adres staat tussen haakjes het betreffende regunum- mer vermeld. De winkelaktie wordt vanaf maandag 18 t/m za terdag 23 december als kerstaktie voortgezet. Uitslag zevende trekking Sinterklaasak tie: Wegstapel. Dijkerhoekseweg ïz (44340); H. Bekkernens, Tolweg 2 (30212); H. Egberts, Broensweg 5 (45695); W. Bronninkreef, Pasman 1 (40121); P. Visé-Harms, Beumersteeg 8 (12240); Rikie Bieleman, Maneschijns- weg 21 (32925); R. Hegeman, Haarler- weg 4 (39508); A. Kolkman, Buerenpad (39545); H Nijerees, Kolweg 10 (12088); G. Vruggink, Rietdijk 8 (40215); P.J.G. Baerends, Korhoenderweg 10 (29755); E. Koopman, Borkeldsweg 6 (37596); Nierdorff, Postweg 50 (17585); J J. Nij- land-Klein Horstman, Erve Broekhuis 30 (30565). Prijswinnaars kunnen hun prijs tegen inlevering van het goede regu afhalen bij Steunenberg Schoenen, La- renseweg 23. De plannen tot uitbreiding van natuurmuseum Bos Die renwereld zijn niet nieuw. Enkele jaren geleden al liet Kees Bos weten dat hij het museum graag uitbreiden wil in zuidelijke richting, op grond van hem zelf. De beno digde financiën, omstreeks een miljoen gulden, ontbre ken echter nog steeds. De vloeroppervlakte (nu 1100 m2) zou ongeveer verdubbe len. In de uitbreiding, waar van de plannen schetsmatig klaar zijn, is een audiovisuele ruimte gepland en komen na tuurlijk ook nieuwe diora ma's. Een verbetering van de informatievoorziening, vol gens Bos. Bij de inrichting van de nieuwe diorama's moet ge bruik worden gemaakt van al lerhande moderne, technische snufjes. Burgemeester D.J. Verhoeven liet vorige week weten middels aanpassing van het bestemmingsplart wel te willen meewerken aan de uit breiding van Bos Dierenwe reld. Financiële steun zit er evenwel niet in. „Dat is parti culier initiatief," aldus Ver hoeven. Bos zelf verwondert zich erover. Hoewel de subsi diekranen naar zijn zeggen steeds verder dichtgedraaid worden, is er wèl overheids geld voor een educatief pro ject bij kasteel 't Nijenhuis in Heino... De rechtszaak die de gemeente aangespannen had tegen Subat (Stichting Uitvoering Bodemsane ring en Amovering Tankstations, red.), heeft geresulteerd in een po sitieve uitspraak voor Holten. De Rotterdamse rechtbank heeft de gemeente in het gelijk gesteld ten aanzien van het naleven van de overeenkomst inzake de reiniging van het terrein onder het voorma lige tankstation van de Ehag-gara- ge aan de Dorpsstraat-west. Subat draait derhalve op voor de kosten van de bodemsanering. Subat, een samenwerkingsverband van de ge zamenlijke oliemaatschappijen, reinigt vervuilde grond onder voormalige pompstations, zij het op voorwaarde dat de desbetref fende eigenaar niet elders in de zelfde gemeente een ander pomp station start. En dat was juist het probleem. Volgens Subat beschik ken de gebroeders Stukker van de Ehag-garage op De Kol opnieuw over een benzineverkooppunt. Het betreft echter het vlak ernaast gelegen tankstation van U-Vlees, dat met gemeentelijke toestem ming geheel te vernieuwen, uit te breiden en op de huidige eisen aan te passen. Weliswaar hebben enke le Ehag-klanten met behulp van een pasje de gelegenheid om daar te tanken, maar dat zijn uitsluitend klanten die of werken of op andere manier iets van doen hebben met Udema. Het tankstation op De Kol heeft geen openbaar karakter. Zodra de grond aan de Dorpsstraat gereinigd is, wordt er op korte termijn een begin gemaakt met de bouw van vijftig seniorenwonin gen. Behalve het oude Ehag-pand, moeten daarvoor nog enkele pan den wijken. Dit zogenoemde Ehag-plan is een project, waarin wordt samengewerkt door ge meente, woningbouwvereniging Onze Woning en bouwbedrijf Voordes. Wanneer Subat begint met de bodemsanering is nog on bekend. Nog onduidelijk is name lijk of Subat in hoger beroep gaat. Zoniet, dan schuiven de partijen als 'vrienden' opnieuw met elkaar aan tafel voor overleg over de ver dere procedure. Wethouder Eb van Schooten (GB) verwacht even wel een 'reële opstelling' van Su bat: „Want de rechter heeft ge sproken..." i.v.ni. Kerst Wij verzoeken u de advertenties die geplaatst dienen te worden in Holtens Nieuwsblad verschijnend in week 52 op donderdag 28 december uiterlijk in te leveren op vrijdag 22 december 15.00 uur op ons kantoor te Enschede. Wij wensen onze lezers en adverteerders fijne feestdagen toe. De medewerkers van Oostelijke Weekbladpers

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1