Holtén loopt uit voor verplaatsen Dikke Steen Verbetering eerste deel van Espelodijk HOLTENS NIEUWSBLAD 'Notariële akte' Noabers nemen passend afscheid en wijzigen straatnaambordje Hulde Kamphuis 'Big news' Robin Alexander CPB Holten De Eendracht Sint bezoekt Blauw Wit Videofilm over Project 'Azië' Snelheidsremmers DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Heden, den 13 november 1993, zijn voor mij, mr. Lam- bertus Huusken, notaris te Holten verschenen de bevol king der gemeente Holten zijnde vertegenwoordigd door haar burgervader: Verhoe ven, Derk-Jan en den wet houders Weusten Eb en Beelt- mans Bets en den architect G. Lensink met comparant A.J. ter Steege, afkomstig uit den gemeente Rijssen. Beide par tijen zijn het volgende over eengekomen: de overdracht van het roerend goed, gelegen aan de Rijssenseweg op het perceel van 'hotel den Dikken Steenkadastraal bekend zijnde onder Sectie C, nr. 13, hebbende een gewicht van 12 duuzend 966 kilogrammen en 1 pond, heeft plaatsgevonden aan de bevolking der gemeen te Holten. Dit geschiedt onder voorwaarde, aat de steen zal komen te liggen tussen de voormalige maalderijen Dik ker s-Wansink. Aldus akte opgemaakt en ge passeerd 13-11-1995 ten gemeente Holten Getekend: Notaris Lambertus Huus ken Onder toeziend oog van ook Elrie van de Dikke Steen werd de kolos 's middags op de dieplader gelegd j„Is-ie nou écht kleiner geworden of is 't gezichtsbedrog?" Hendrik Wansink (81), bijna 'noaber' van de Dikke Steen toen deze nog aan de Rijssenseweg lag, fronst zijn wenkbrauwen. Met een aantal omstanders wordt vervolgens druk gefilosofeerd over mogelijke weersinvloeden door de jaren heen: vorst, erosie, wie 't jweet mag 't zeggen. Feit blijft dat de Dikke Steen tijdens een waar volksfeest donderdagavond na bijna 68 jaar naar het centrum van onze gemeente werd 'gesleept'. Nou ja, een beetje symbolisch was het allemaal wel, want zeg zelf: die trekker stond er natuurlijk niet voor niets voor! Een kniesoor echter die daar op let. 't Mocht de pret ook allerminst drukken, want jong en oud liep aan het begin van de avond uit om het spektakel van nabij te volgen. Zowel op de Rijssenseweg bij de kruising met de Kolweg als langs de route richting DiWa-pleintje en zeker in het dorps centrum: 't was overal mudjevol. Jos Kamphuis is in zijn opzet geslaagd: een herhaling van februari 1928, toen de Dikke Steen jeveneens met mankracht werd vervoerd en bovendien ook nu een gezellig volksfeest dat als zodanig zeker de Holtense geschiedenis in gaat. Dat feest begint eigenlijk al vroeg J in de middag, zij het toen nog op Bpescheiden wijze. Rond half twee ^^Jis het wethouder Eb van Schooten (GB) die vanuit de kabine op de ^«■immense kraan van Reef Wegen- jouw (afdeling Oost) de kolos van zijn jarenlange voetstuk aan de Rijssenseweg mag lichten. Na tuurlijk onder toezicht van diverse indere 'bobo's' en ook Elrie Hege- nan-Nieuwenhuis, kleindochter iran Marinus Wansink van voor- nalig hotel De Dikke Steen. Met nisschien toch een tikkeltje wee- —Jmoed volgt ze het schouwspel. Definitief einde van de Dikke Steen-tijd aan de Rijssenseweg, de lek waar ze zelf zoveel voetstap en heeft liggen. Applaus klinkt Is de keurig schoongemaakte teen op de dieplader van de PAP- ombinatie belandt, klaar voor het egen bij buurman Müller, de eevoederfabriek. Maar eerst is er tijd voor een stukje onvervalst Hoitense traditie en moet het glas geheven worden. Zo'n bijzondere en voor onze gemeente historische gebeurtenis is nou eenmaal niet iets wat dagelijks voorkomt. Als de kelen voldoende gesmeerd zijn, verplaatst het selecte gezelschap zich naar de firma Müller, waar eerder de trekker en dieplader met bielzen, kabels en balken zijn ge wogen. Daar gaat de hele handel opnieuw op de brug, zij het dit maal inclusief de Dikke Steen. Me nig Holtenaar reageert verbaasd wanneer later bekend wordt dat de kei 'slechts' 8010 kilo weegt, ,,'t Valt me tegen," merkt iemand op. „Mogelijk zijn we misleid door het feit dat tot nu algemeen werd aangenomen dat de steen tussen de 13 en 15 ton weegt." Tegen het eind van de middag spant het er even om. De regen komt met bakken naar beneden, (Foto WV) )e dieplader met Dikke Steen werd donderdagavond voorafgegaan door- \MV en zo'n vierhonderd kinderen met lampions Foto Bolink) oordat de Dikke Steen door een flink aantal plaatsgenoten naar het hWa-pleintje werd gesleept, werd hij gewogen op de weegbrug van de rma Müller (Foto WV) I hk aan de Rijssenseweg trok 's middags het optakelen van de Dikke leen van zijn jarenlange plek de nodige bekijks. En natuurlijk werd de Pslaagde actie beklonken met een neutje (Foto WV) In een bed van cement met keien prijkt de Dikke Steen nu op het DiWa-pleintje, dat inmiddels verder aangekleed wordt (Foto WV) maar gelukkig wordt het ruim schoots op tijd droog en blijft het ook droog. De weergoden zijn Jos en de zijnen goed gezind. Holten loopt ook met recht uit om maar niets van het gedenkwaardige eve nement te hoeven missen: op de hoek Rijssenseweg-Kolweg, waar het bijzondere transport klaar staat, stroomt het tjokvol belang stellenden. Op vier punten zijn OKIA-touwen aan ae dieplader bevestigd, om deze met zijn be zienswaardige lading naar het cen trum te trekken. Voorop kersvers prins Harry van Schöppert en diens adjudant Erik Spenkelink en een aantal OKIA'ers met in hun kielzog een groot aantal enthou siaste vrijwilligers. Onderweg sluiten velen zich spontaan aan, zodat ongeveer honderd 'sleppers' worden geregistreerd. Jong, maar ook oud draagt zijn steentje bij, want onder de sjouwers konden onder anderen J an Oolbekkink en Hendrik Wansink worden ont waard, beiden ook op die gedenk waardige 15e februari in 1928 ac tief toen de steen vanuit het Twen- haarsveld naar zijn voormalige plek aan de Rijssenseweg werd gesleept. „Als je dit vergelijkt met toen is het een lachertje," consta teert Hendrik nuchter. „Toen was het een gigantische klus, alleen al om die handel uit het veld naar de weg te trekken!" Hoewel het Wansink overigens niet echt uit maakt waar de steen ligt, wil hij toch even kwijt dat deze formeel bij de Dikkesteensweg hoort en niet in het centrum... partij. Holten is wat je noemt 'big news' die dag. OCH Via de Oranjestraat bereikt de stoet de Dorpsstraat, waar zich ter hoogte van Boer Biet een flink aantal belangstellenden heeft ver zameld. Niet zo verwonderlijk, want op een antieke fiets met melkbussen kondigt Wim Jansen op vermakelijke wijze de komst van de steen aan, terwijl bij het café een aantal ouderwets gekleden le den van OCH heen en weer loopt in afwachting van de stoet, HMV passeert, de lampionoptocht pas seert en dan gooien de OCH'ers plotsklaps een touw over de weg: de steen mag er (nog) niet door. Wie zegt dat dat allemaal zo maar kan, zo'n steen, geschonken door twee Riessenaren? Als de notaris er uiteindelijk bijkomt en de akte van overdracht voorleest, wordt het duidelijk en mogen de 'slep pers' met de steen door, maar niet eerder nadat er opnieuw 'gemeut' is (gedronken). Bij de eindbestemming, het DiWa- pleintje, is een enorm aantal Hol tenaren samengekomen voor de 'plechtige' plaatsing van de Dikke Steen in een vooraf gespreid bed van nog niet uitgehard cement. Als de steen even later aan kabels bo ven het pleintje hangt, houdt Hol ten even een moment de adem in, maar 't gaat allemaal goed. Aan burgemeester D.J. Verhoeven en 'Elrie van de Dikke Steen' de eer om de gigant met behulp van de kraan op zijn nieuwe plek te ma noeuvreren. Verhoeven bedankt nogmaals bouwbedrijf Ter Steege en archi tectenbureau Lensink, beide uit Rijssen, voor het schenken van de steen aan het gemeentebestuur, naar zijn zeggen 'in feite aan alle Holtenaren'. Verhoeven was er van overtuigd dat het spektakel rond de verplaatsing naar het dorpscentrum bijgeschreven wordt in de geschiedenisboeken van Holten. Een bijzonder woord van dank heeft hij voor VW- secretaris J os Kamphuis die, nog net in zijn functie als prins Jos de Bourgondiër het initiatief nam om de Dikke Steen op deze ludieke wijze naar het dorp te halen. De burgemeester voorspelt dat onge twijfeld de geschiedenisboeken in de toekomst vermelden, dat prins Jos de Bourgondiër aan het eind van zijn regeerperiode de leiding op zich nam om de Dikke Steen te verplaatsen van de Rijssenseweg naar het centrum van Holten. Ap plaus en het luidkeels zingen van het, ondanks de Twentse samen werking, niet uit Holten weg te denken Sallandlied besluiten het spektakel. Voor de ijverige 'slep pers' is het echter nog niet voorbij net als in 1928 wacht hen een borreltje in ditmaal de MAC-tent. De deelnemende jeugd wordt ge trakteerd op een glas fris. Bij de Kolweg namen de 'noabers' afscheid van 'hun' steen (Foto Bolink) Passen en meten op het DiW a-pleintje om de Dikke Steen op zijn plaats te manoueuvreren (Foto Bolink) Voordat de stoet, met voorop 400 kinderen met lampionnen van de Holtense Handelsvereniging, en natuurlijk ons onvolprezen HMV, op weg gaat, nemen de 'noabers' afscheid van 'hun' steen. Er wordt gezongen, gedronken en Jan Meinders reikt een aantal van hen ter nagedachtenis een kei uit. 't Is toch even slikken geblazen. De Dikke Steen na zoveel jaren weg... We zullen 'm toch in zekere zin missen, verzekeren de noabers. Dat blijkt ook wel uit de wijze waarop zc het straatnaambordje van de Dikkesteensweg aanpas sen... (zie foto). Langzaam zet de stoet zich onder gejuich in bewe ging. Camera's flitsen, video's zoemen en langs de zijlijn horen we enkel 'Harstikke leuk!' Alweer 'chapeau', Jos..! Ook de jongens van TV en Radio Oost zijn van de Vrijdag 24 november geeft de En gelse country/folkzanger Robin Alexander een concert in eetcafé 't Klavier. Alexander speelde veel in bars, folkclubs en festival in Enge land, woonde enige jaren in Duits land en ook in Nederland, waar hij eveneens een graag geziene gast werd in cafés, country/folkclubs en speelde regelmatig op straat. Robin Alexander woont inmiddels alweer tien jaar met zijn gezin op zijn geboorteiland Jersey. Zijn re pertoire bestaat uit Engelse en Ier se kroeg- en zeemansliederen. Ro bin wordt begeleid door de 'fidd ler' Gerrie Passchley. Het optre den begint om 21.30 uur. De CPB afdeling Holten komt vanavond om 20.00 uur bijeen in De Kandelaar. Spreker is G. Noordink, als pastor verbonden aan het Psychiatrisch Ziekenhuis St. Franciscushof in Raalte. Hij houdt een inleiding rond het the ma 'Psychisch ziek zijn'. Tevens wordt gestemd over twee nieuwe bestuursleden. Ina Schalk-Paas (tweede presidente) en Wietske Jansen-Tiekstra (tweede penning meester) hebben in januari hun bestuursperiode er op zitten. Ie dereen, ook nieuwe leden, is van harte welkom. In de onderlinge competitie van schietvereniging de Eendracht konden de volgende uitslagen worden genoteerd: Geweer klasse A1 J A. Paalman 157; 2. G.J. van Aefst 154; 3 W. Paalman 148; 4. G Jansen 145 Klasse B: 1 D Vincent 146; 2. E. Grootentraast 140; 3. B. Paal man 129; 4. J Nijendijk 125 Klasse C: 1 B. Kappert 148; 2. B. Tromop 132; 3. D. Tiekink 110 Pistool: 1. H. Nekkers 180; 2. H. Paalman 176; 3. T de Ruiter 161(5x10); 4. F. Hoes 161(3x10); 5. A. Bieleman 157; 6. A. Schuppert 152; 7. G. Haverslag 149 Vuurbuks: 1. H. Nekkers 80; 2 W Leeftink 78; 3 D Overmeen 76. Opgelegd 55+ 1 H. Paalman 189; 2. A Paalman 169; 3. W. van Gerven 155: 4. T. de Ruiter 151; 5 E. Struik 133; 6. F. Hase 121. Dat de buren 'hunDikke Steen missen, blijkt wel uit de wijze waarop zij het straatnaambordje van de Diikesteensweg hebben aangepast (Foto rekening gehouden met de op brengst van de klinkers die straks uit de Espelodijk komen. Totaal betreft dat 8520 vierkante meter (3440 in het eerste stuk, 5080 in het tweede). Van deze klinkers kan direct 2550 vierkante meter in de tweede fase van het bouwrijp maken van plan Lukensveld wor den gebruikt. Ook de klinkers die extra nodg zijn voor het woonrijp maken van de wijk (circa 1500 vierkante meter) kunnen uit de Espelodijk worden gebruikt. De resterende 4470 vierkante meter kan worden verkocht, maar B en W achten het verstandig om een deel te bewaren in verband met eventuele komende werken. Zeker is dat het niet meer noodzakelijk is om voor plan Lukensveld nieuwe klinkers voor 50 gulden de vier kante meter aan te schaffen. Er is reeds een bod gedaan op het res tant van de klinkers voor 30 gulden de vierkante meter. Het voorstel komt begin volgende week voor advies in de raadscommissies ge meentewerken en financiën. Woensdag 29 november komt Sin terklaas met zijn Pieten op bezoek op 't Vletgoor. Alle E- en F-pupil- len van Blauw Wit worden door hem uitgenodigd om deze middag in het jeugdhonk te verschijnen. Sint verwacht hen vanaf 14.30 uur. Sint en Piet komen dit keer niet alleen. Ze hebben van alles meege bracht. Wie nieuwsgiering is of er wat voor hem bij zit, is die middag van harte welkom. Als de gemeenteraad groen licht geeft, wordt binnenkort niet de gehele Espelodijk, maar enkele het stuk tussen de N332 (voormalige S14) en het kruispunt Vijfhuizen- weg-Okkenbroekseweg gerecon strueerd. Daarvoor vraagt het col lege de raad een krediet van 425.000 gulden beschikbaar te stellen. Enige tijd geleden is reeds een opzet gemaakt ten behoeve van de reconstructie van de Espe lodijk. Dat project liet stagnatie op toen duidelijk werd dat er veront reinigingen (PAK's) in de grond onder het wegdek zitten. Besloten werd de Espelodijk te verdelen in twee stukken, waarvan nu de eer ste aangepakt wordt, het stuk dat buiten het waterwingebied valt. In Veel kinderen in Azië krijgen door allerlei oorzaken geen kans in de samenleving een menswaardig be staan op te bouwen. 'Project Azië' verzorgt zaterdagmiddag 25 no vember in het HMV.-gebouw een aangrijpende videopresentatie van het werk dat ze doet voor deze kinderen. Aansluitend volgt een verkoop van onder meer artikelen uit het bewuste gebied, zoals kin derkleding, speelgoed en geschen kartikelen. De opbrengst komt ten geode aan veelal gehandicapte kin deren, die verstoken blijven van elke vorm van opvoeding en on derwijs. De bijeenkomst begint om 14.00 uur, iedereen is van harte welkom. Het onderkomen van HMV is gevestigd aan de Dorps straat 24. Meer informatie is ver krijgbaar bij G. Kolkman, Cana dastraat 51, tel. 361158. overleg met de firma Krekel is een oplossing ontwikkeld, die toege past kan worden op beide stukken van de Espelodijk en een 'goede constructieve waarde' heeft. Van met cement gestabiliseerd freesas- falt wordt een stijve onderlaag ge maakt, waardoor volstaan kan worden met dunnere bovenlagen in asfalt. Bovendien vervalt een mogelijke puinfundering. De uit geloogde teerlaag blijft liggen. Volgens burgemeester D.J. Ver hoeven is de vervuiling niet van dien aard, dat deze een bedreiging voor de volksgezondheid vormt. Onder de Espelodijk bevindt zich zwarte grond en geen zand. Oor spronkelijk was het de bedoeling die grond te verwijderen en be schikbaar ^e stellen aan een boer die juist een overmaat aan zand grond heeft. Het zand uit dat per ceel zou dan onder de Espelodijk komen, maar de provincie stelt dat geen grond verplaatst mag wor den. Volgens Verhoeven zal het tweede deel van de Espelodijk op vrijwel dezelfde wijze worden ver beterd. De weg wordt verbreed van 4.40 naar 5.20 meter en de nieuwe ver harding ligt straks hoger dan de huidige. Op twee plaatsen worden snelheidsremmende constructies aangebracht: een gestrate drempel tussen banden. De breedte tussen deze banden is 3.50 meter. Aan de buitenkant ervan blijft een doorrij- mogelijkheid voor (brom)fietsers. Ze worden voorzien van zwart wit gestreepte palen, zoals ook in de Oranjestraat. Tevens komen aan beide zijden van de construc ties worden paaltop-lichtmasten. In de 425.000 gulden is nog geen Hoog boven zijn nieuwe standplaats hangt de Dikke Steen in de kabels van de reusachtige kraan (Foto Bolink) Een lang lint van circa 100 Holtenaren 'sleepte' de Dikke Steen aan touwen van de Rijssenseweg naar het centrum (Foto Bolink) De bezienswaardige stoet trok in het dorpcentrum heel wat bekijks (Foto Bolink

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9