Huisvesting Bosschool 'onverantwoord slecht' Autobedrijf Baltes: 25 jaar totaalservice Mannen van 1 bet Woord (6) Positieve reacties op intocht Sint Volop belangstelling voor playbackshow NBvP Holten 4^ 6000 gulden voor accommodatie OKIA HOLTENS NIEUWSBLAD VVD-Kamerlid spreekt over mestbeleid Nieuwe school bij 't Trefpunt? NS-loket gaat dicht Bejaardensoos Gemeente Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen Wet milieubeheer Bernhardus Pistorlus DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 - De intocht van Sinterklaas afgelo pen zaterdag was voor het eerst sinds jaren weer wat het moest zijn. Volop aandacht voor de kin deren, die in grote getale naar de Smidsbelt waren gekomen om de Sint te verwelkomen. Al bij bakke rij Nijkamp stapte hij uit zijn koets om kinderhanden te schudden. Het duurde daarom even voor burgemeester D.J. Verhoeven de Sint welkom kon heten. Gelukkig functioneerde de geluidsinstallatie stukken beter dan een jaar geleden. Verhoeven maakte voor het eerst kennis met de Sint in Holten en hoopte dat er niemand van de raadsleden mee in de zak moest. „Want dan zitten we hier in de problemen," merkte hij op, waar op Sinterklaas antwoordde dat hij een warm plekje voor Holten in zijn hart koestert: ,,U hoeft dus niet bang te zijn dat er iemand mee naar Spanje moet!" Op verzoek van de goedheiligman speelde HMV nog een aantal Sinterklaas liedjes die luidkeels meegezongen werden. Paard en koets stonden ondertussen rustig tussen het pu bliek te wachten. Ook op zijn weg naar de koets nam Sint ruim de tijd voor de kinderen en werd opnieuw menig hand(je) geschud. Na zijn vertrek begaven de kinderen van de eerste vier groepen van de basis school zich rechtstreeks naar ge bouw Irene, waar hen een voor stelling van Harlekino. De grote groep zorgt altijd voor de nodige drukte bij de ingang. Deze drukte is vooral te wijten aan het feit dat er altijd weer een groep kinderen uit de groepen 5, 6, 7 en 8 eveneens probeert binnen te komen. Een tip aan de ouders: houd ze hier weg, het maakt het er voor de kleintjes niet aantrekkelijker op. Harlekino Eenmaal gearriveerd op de Smidsbelt had de Sint vooral jeugdige belangstellenden. (Foto WV) bleek een voltreffer. HHV'er Jos Kamphuis en de zijnen, organisa toren van de Sinterklaas-intocht verdienen zonder meer een pluim. Al was het alleen maar omdat alle kinderen die in gebouw Irene de voorstelling bezochten met een zakje snoep huiswaarts konden gaan. In voorgaande jaren zorgden de kinderen uit de hogere groepen ervoor dat sommige kleuters zon der iets naar huis gingen. De Pie ten hadden dat dit jaar echter goed in de hand. Piet Blauw, landbouwspecialist voor de WD in de Tweede Ka mer, houdt vrijdag 24 november in uitgaanscentrum 'Dika van de Kruusweg' op uitnodiging van de WD-afdelingen Holten en Hel- lendoorn een lezing rond het the ma 'Landbouw en Mestbeleid in de komende jaren'. In de land- en tuinbouw is het mestbeleid mo menteel bijzonder actueel. Na de inleiding van Blauw is er ruim schoots gelegenheid tot discussie over het onderwerp. Namens het WD Kamercentrale-bestuur treedt A. Beenen op als voorzitter. De openbare bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en begint om 20.00 uur. Voorafgaand aan deze avond wordt die middag een werk bezoek gebracht aan het bedrijf van Jan en Ineke Bronninkreef. Niet in de prijzen gevallen, maar desalniettemin tekenden Ellen Aanstoot en B er dien van Coeverden voor een uitstekend optreden in 'Ik hou van j hard' uit Kinderen voor Kinderen (Foto WV) j Volop belangstelling was er zon dagmiddag in Het Bonte Paard voor de derde playbackshow voor de jeugd van Dijkerhoek. Traditie getrouw georganiseerd door de buurtverenging Schoolkring Dij- kerhoek. In vaak prachtige kos tuums en even prachtig gesc hminkt door enkele leden van DAT, beklommen de kinderen de bühne. Hoewel achter de coulis sen de zenuwen nog door de keel gierden, viel er eenmaal op het toneel weinig meer van te merken. Ogenschijnlijk moeiteloos kropen ze in de huid van de geimiteerde artiest. Aandoenlijk waren de jkleintjes in de groep tot 8 jaar, die Szich vol overgave in hun 'act' istortten. Het publiek genoot van totaal 21 optredens, die deskundig gejureerd en tussendoor ook be commentarieerd werden door het driemanschap J an (de Ontvanger) Markvoort, gemeenteraadslid Willcmicn Klein Velderman (GB) en Teun (de Zwarte) Deijk. Naast diverse solo-optredens waren er verscheidene groepen die in de schijnwerpers traden. Een bijzon der compliment was er voor Ger- win Holmer, die de Twent Harm Agteresch (Harm oet Riessen) na deed in het nummer 'Mien Mina'. In de pauze werd genoten van J antje Koopmans uit Markelo. UitslagGroep 5 t/m 8 jaar:*1Annemiek Nijland en Janieke Paalman (Z'n compu tertje van Sandra en Sheilaj; 2. Renske van Harmeien (Puppet on a string van Sandy Shaw); 3. Annelieke Meendering (Oh, ik dans het liefst in m'n eentje van de Ministars). Groep 9 t/m 12 jaar: 1. Nicole Wijnberg en Marjan Noteboom (Dominique van Soeur Plus); 2. Corien Hoefman en Annemarie van de Brink (Enough is enough van No more tears); 3. Tim Wiersma (Het is een nacht van GuusMeeuwis) Groep 13 t/m 16 jaar: 1 Gerwin Holmer (Mien Mina van Harm Agteresch); 2 Marieke Rensen en Her- mien Bannink (Lucky Love van Ace of base); 3. Erjan Hollegien, Geert Bannink, Harmen Zandvoort en Daniël Sluiter (Self Esteem van Offspring). De huisvesting van de Bosschool is op dit moment onverantwoord slecht. Er moet hoognodig iets aan gebeuren." Aldus burge meester D.J. Verhoeven, vorige week tijdens de begrotingsbe handeling. Hij vertelde onlangs op bezoek te zijn geweest bij de ouderraad en medezeggeschaps- raad om de mogelijke oplossin gen voor te leggen. Gemeentebe lang had daar in haar algemene beschouwingen op aangedron gen, maar volgens de burgemees ter was het college dat 'toch al van plan'. De SpTose 'betrokke nen' zullen nu intern van ge dachten wisselen over de varian ten om binnenkort hun voor keur kenbaar te maken. Tot die varianten behoort onder meer de bouw van een geheel nieu we school bij 't Trefpunt, mogelijk in combinatie met een rotonde op de kruising Raalterweg-Valeweg- Espelodijk. Volgens werthouder Eb van Schooten (GB) een totale investering van 1,4 miljoen gul den. De verkoop van de huidige Bosschool (die in dat geval ge sloopt wordt) wordt daarnaast ge schat op drie ton, zodat een reële investering overblijft van 1,1 mil joen gulden. Van Schooten wees er daarbij op dat de Raalterweg onder provinciaal beheer valt en dat niet bekend is of de provincie instemt met de aanleg van een rotonde en bovendien daar geld voor op tafel wil leggen. Een andere, zij het aanmerkelijk duurdere oplossing die bijdraagt aan de veiligheid van de leerlingen, is de aanleg van een tunnel onder de Raalterweg: geschatte kosten zeven ton. Tot de overige varian ten behoort slopen van ae huidige school en een geheel nieuwe bou wen op dezelfde lokatie. En ten slotte is het mogelijk het huidige, slechte noodlokaal te vernieuwen, danwel het lokaal te slopen en de meesterswoning naast de school als lesruimte bij de school te trek ken. PvdA-fractievoorzitter Wim Dalhuisen wees op het onderzoek dat momenteel gaande is naar de herstructurering van het openbaar basisonderwijs in Holten met als mogelijke consequentie dat de werkgroep adviseert de Bosschool op termijn te sluiten en mogeljik te laten fusren met de basisschool in Dijkerhoek. De burgemeester ver wees echter naar het bestuursak koord tussen Gemeentebelang, WD en D66, waarin staat dat er vier lespunten voor openbaar on derwijs in Holten moeten blijven: twee in Holten-dorp, één in Dij kerhoek en één in Espelo. Dat blijft hoe dan ook het uitgangs punt. Die vier lespunten krijgen dan wel één bovenschools mana gement. Indien (financiële of on derwijskundige) ontwikkelingen ertoe zouden leiden dat de vier openbare basisscholen fuseren tot één scholengemeenschap voor openbaar basisonderwijs, dan nog blijft volgens de burgemeester sprake van vier lespunten. Overi gens was hij niet somber over de toekomst van de Bosschool, die momenteeel 25 leerlingen telt en binnen afzienbare tijd met 8 tot 10 leerlingen groeien zal. Ver terug zakken in aantal is er dus niet bij. Hoe of wat ook worden gaat, over één ding liet Verhoeven geen twij fel bestaan: niet alleen de Splose bevolking, ook hij is zich duideljik bewust van de belangrijke spil functie die de Bosschool in Splo inneemt. Woensdag 15 november hield de dit jaar NBvP Holten haar afde lingsavond in zaal Vosman. Me vrouw A. Dikkers van de jubi leumcommissie blikte nog eens te rug op de zeer geslaagde bazaar, schonken," aldus mevrouw Dik kers, die ook vooruitblikte naar de receptie en de feestavond in de cember. Mevrouw H. Aalpol be zocht de Boerinnendag in Raalte en vertelde dat het hoofdbestuur waar door veel leden met heel veel middels een schrijven gereageerd plezier aan is meegewerkt: „Het geeft een goed gevoel dat de op brengst gedeeltelijk aan twee Hol- cense verenigingen wordt ge- Eigenlijk al vanaf begin jaren zes tig maar vanaf november 1970 aan het huidige adres, biedt Au- jtobedrijf Baltes alles op totaalser vice gebied. Daaronder vallen bijvoorbeeld tanken, wassen, stalling, vracht- en autoverhuur, service en reparatie, schadeaf- handeling en ruitenservice om er maar een paar te noemen. Bij de verkoop van auto's nieuw en gebruikt waarbij Nissan het meest jopvalt. Er worden ongeveer vijftig auto's op voorraad gehouden in alle prijsklassen, de oudere auto's worden afgestoten naar de handel of demontagebedrijven. De voor raad wordt op peil gehouden door inkoop en door inruil op verkoop van nieuwe auto's. De laatste jaren is het bedrijf actief op de lease- markt, samen met Nissan-lease wordt dan maatwerk geleverd. jToch worden er behalve Nissan ook wel andere merken geleverd en hiervoor geldt dezelfde garantie als bij de dealer van het betreffende merk. Daar het bedrijf vanzelf sprekend BOVAG lid is wordt er bij aankoop van een gebruikte auto een "BOVAG-garantiebewijs" af gegeven. Service is waar het om draait/ Middels een mailing wordt de kjlant er op gewezen dat zijn auto aan een APK of aan een onderhoudsbeurt toe is. Een per fect automatiseringssysteem dat net weer vernieuwd is draagt hier zijn steentje aan bij. Het bedrijf is constant bezig om goed te blijven cn beter te worden. Doordat er met veel merken gewerkt wordt moet de onderdeelvoorziening ook goed zijn. Orginele delen voor de hoofdmerken en een vier keer per dag bezorgdienst voor banden uitlaten en accu's, tegen messcherpe prijzen.Nissan on derdelen worden in ruime mate op voorraad gehouden evenals accu's van de meest gangbare merken auto's. Op de service afdeling ziet men de modernste uitrusting in de regio. Kolomvrije hefbruggen, remtestbank, schokdempertest- Autobedrijf Baltes biedt al 25 jaar alles op het gebied van 'totaalservice' (Foto WV) bank, 4 wieluitlijning, sporingsde- tector, voorruitreparatiegereed- schap, diagnoseapparatuur en per soneel die van vele merken thuis is. Sinds kort ook met erkenning voor inbouw van autoalarmsystemen. Aanwezig zijn bij een onder houdsbeurt is geen bezwaar. Bij het herstellen van schade wordt samengewerkt met gecertificeerde bedrijven die hoge kwaliteit als vanzelfsprekend vinden. Spuit- en plaatwerk wordt daar naartoe uit besteed, terwijl afwikkeling met de verzekering en op en afbouw van de auto in eigen beheer ge beurt. Ook hierbij wordt gebruik gemaakt van automatisering met audatex. Totaalservice en klanten binding is het streven bij autobe drijf Baltes. Tanken kunnen de vaste klanten al 24 uur per dag terwijl de niet vaste klanten be diend worden vanaf 6.30 uur en de shop, waar tabak, snoep en fris drank maar ook zaktelefoons ver krijgbaar zijn. De serviceafdeling is vanaf 8.00 uur* tot 17.30 uur geopend. De auto kan tot 's avonds laat worden gehaald en gebracht en voor vervangend ver voer staan drie representatieve au to's klaar. Gemotiveerde mede werkers en een enthousiaste eige naar zorgen ervoor dat de ldant optimaal bediend wordt. Uit een notitie van Netwerk Noordoost van de NS blijkt dat het loket van het NS-station op termijn gesloten wordt. Gevolg van een ingrijpende reorganisatie. Behalve het loket in Holten, dat enkel tijdens de spits in de och tenduren open is, staan ook de loketten in Borne, Delden, Goor, Almelo de Riet, Vrromshoop, Ol- denzaal, Colmschate, Wierden, Brummen en Lochem op de nomi natie om te verdwijnen. Voor de stations Almelo en Rijssen worden beperkte openingstijden inge voerd, terwijl in Nijverdal geëxpe rimenteerd wordt met een speciale winkel met loketfuntie. De norm voor openblijven is gesteld op de verkoop van minimaal twintig kaartjes per uur. Ook op grotere stations dreigen loketten te wor den gesloten. Dinsdag 28 november komt de Bejaardensociëteit bijeen in ge bouw Irene voor een gezellige bin go-middag. Iedereen is van harte welkom, de aanvang is om 14.30 uur. heeft op de maatregel van Albert Heijn om geen Nederlands rund vlees meer te verkopen. Veel Hol- tense leden staan achter Jan Wan- sin van AH Holten, die de ver koop rustig doorzette en hiermee zelfs de landeljike pers en televisie haalde. In maan bestaat de provin ciale afdeling van de NBvP 65 jaar. In het kader daarvan is een boom- plantdag gepland: in 65 plaatsen in Overijssel wordt dan een boom geplant. Voor Holten heeft dit een speciale betekenis, omdat de bo men worden betaald met geld dat beschikbaar kwam uit een schen- kink van wijlen mevrouw Nagel hout. De avond werd- vervolgd met een voordracht door me vrouw D. Hiddink-Dijkman over het boek 'Bloemen voor Ada Har- ris' van Paul Gallico. Met enkel een hoofddoekje om of een mal hoedje met roos, wist zij Ada Har- ris moeiteloos neer te zetten. Me vrouw Spakman bedankte haar na mens alle aanwezigen en overhan digde haar een fraaie bondskaars en enveloppe met inhoud. De vol gende bijeenkomst is maandag 18 december, de jubileumbijeen komst. 1. Bouwvergunning is verleend voor: - veranderen en vergroten van een ligboxenstal Brenderweg 2; - bouwen van een produktie-/opslaghal en het plaatsen van twee milieuboxen Keizersweg 53; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 2 berken en afzetten hakhout Oude Stationsweg 10; - opschonen perceel Kattensteeg; - 4 dennen Postweg 74; - 6 dennen en 1 douglas Korhoenderweg 19; - 1 Amerikaanse eik, 1 populier, 6 berken en het dunnen en afzetten van erfbeplanting Langstraat 42; - 2 berken en 1 sierkers Jeurlinksweg 4; - 1 Italiaanse populier Larenseweg 26; - 1 berk Verzetstraat 91 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - verkoop kerstgebak supportersvereniging SV Holten (18-20 december 1995). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7450 AA Holten. Openbare commissievergaderingen De eerstvolgende vergadering van de commissie I vindt plaats op woensdag 29 november 1995 om 16.30 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.. verzoek H. F. Oolbekkink te Holten tot wijziging bestemmingsplan „Buitengebied" t.b.v bouw woning aan de Aalpolsweg; krediet voor de verbetering van de Espelodijk, 1e fase; krediet voor het plaatsen van een afrastering nabij de scholengemeenschap de Waerdenborch, aanpassing tarievenstaffel „Verordening forensenbelasting 1996"; voorstel kerntakendiscussie; voorstel tot vaststelling CAR (Collectieve Arbeidsvoorwaardenregeling) en Rechtspositieregeling Gemeente Holten. De eerstvolgende vergadering van de commissie II vindt plaats op maandag 27 november 1995 om 16.30 uur in kamer 1 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a voorstel inzake reconstructie fase I van de Espelodijk; vaststelling van het ammoniak-reductieplan van de gemeente Holten; vaststelling van de „Verordening uitsluiting voor verzuring gevoelige gebieden gemeente Holten 1995". De agenda's met bijbehorende voorstellen liggen op de gebruikelijke wijze voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Openbare raadsvergadering De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 27 november 1995 om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a voorstel inzake beschikbaarstelling krediet ten behoeve van stedebouwkundige werkzaamheden; voorstel inzake verzoek van J. G. Veneklaas, Landuwerweg 11 te Holten, tot wijziging van bestemmingsplan „de Borkeld, herziening 1990" enz.: voorstel inzake voorbereiding gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Buitengebied" (perceel Beusebergerweg 27a), voorstel inzake voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Holten 1968" ten behoeve van Rijssenseweg 12; voorstel inzake beschikbaarstelling krediet voor aanleg fietspad tussen Flisweg en Haalmansweg; voorstel inzake financiering kinderopvang 1996; voorstel inzake vernieuwen pui o.s.b. Haarschool; voorstel inzake verkoop perceel bouwterrein in bestemmingsplan „Lukensveld"; voorstel inzake verkoop stroken grond in bestemmingsplan „Lukensveld"; voorstel inzake goedkeuring „Verordening regelende de vergoeding voor het gebruik van gemeentelijk sportaccommodaties"; voorstel inzake de kerntakendiscussie. De agenda met bijbehorende voorstellen ligt ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) voor een ieder ter inzage. Kennisgeving verlening milieubeheervergunning Burgemeester en wethouders van Holten; gelet op de artikelen 3 4? en 3 44, tweede lid van de Algemene wet bestuursrecht; maken bekend, dat door hen onder voorschriften ter bescherming van het milieu, vergunning is verleend ingevolge de Wet milieubeheer naar aanleiding van de aanvraag om vergunning van: de directie van Twentrac B.V. voor het veranderen c.q. uitbreiden van het landbouwmechanisatiebedrijf aan de Keizersweg 64 te Holten. De vergunning en andere ter zake zijnde stukken liggen op de secretarie van de gemeente Holten van 24 november 1995 tot 5 januari 1996 elke werkdag van 9.00 uur tot 12.30 uur ter inzage Desgevraagd kunnen de stukken gedurende drie aaneengesloten uren per week buiten werkuren worden ingezien. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de stukken worden gegeven. Wij maken u erop attent, dat de vergunning ten opzichte van de ontwerp-vergunning niet is gewijzigd. Ingevolge de artikelen 20.1, eerste lid, 20.6 en 20.7 van de Wet milieubeheer staat tot bovengenoemde datum beroep open voor: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over de ontwerp-vergunning; c. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning. De vergunning wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij gedurende die termijn beroep is ingesteld en een verzoek om voorlopige voorziening is gedaan; De vergunning wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gezonden aan de Raad van State. Afdeling bestuursrechtspraak, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek om voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Terinzagelegging ontwerp-vergunning Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens vergunning ingevolge de Wet miliebeheer te verlenen aan: de heer D. J. Stegeman, Langstraat 24 te Holten, voor het veranderen van de melkrundvee-, mestkalveren- en meststierenhouderij in een struisvogelhouderij aan de Langstraat 24. 'De ontwerp-vergunning ligt vanaf 24 november 1995 tot 22 december 1995 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage op de Afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie Holten. De ontwerp-vergunning omvat het verlenen van de vergunning onder voorschriften, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht tot 22 december 1995. Als u bedenkingen indient, dan dient u deze voor 22 december 1995 te zenden aan Burgemeester en wethouders van Holten, Postbus 13 7450 AA Holten. Ook kunnen tot 22 december 1995 mondeling bedenkingen worden ingebracht; hiertoe kan een bijeenkomst worden vastgesteld na telefonische afspraak, telefoon 37 38 42. Alleen zij die tijdig bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen later beroep bij de Raad van State instellen tegen de milieubeheervergunning. Holten, 23 november 1995 De gemeenteraad heeft geen be zwaar tegen de subsidie van 6000 gulden voor touwtrekvereniging OKIA, om op het eigen terrein op 't Vletgoor een eigen onderkomen (instructie-trainingsruimte/ber ging) te bouwen. Het terrein be hoort tot de zogenoemde 'hon derd gulden'-terreinen van de ge meente, waartoe ook het paardes- portterrein op de Borkeld, de Imhof en het touwtrekterrein op 't Vletgoor toe behoren. Touwtrek vereniging OKIA heeft overigens twee van deze terreinen, omdat sinds enige tijd ook beschikt wordt over het voormalige fietscrosster- rein aan de Larenseweg. Uitgangs punt van beleid ten aanzien van deze terreinen dat alle kosten van aanleg en onderhoud voor reke ning van de huurder zijn. Ben W wijzen er op dat in het verleden een uitzondering hierop werd gemaakt bij het paardesportterrein. Ook toen werd 6000 gulden subsidie beschikbaar gesteld voor een ber ging, reden om ook nu het advies voor eenzelfde subsidie van de sportcommissie over te nemen. Wim ter Schure (GB) waarschuw de wel voor de mogelijke prece dentwerking en informeerde naar het gemeentelijk beleid in dit ka der. Op deze manier zouden alle huurders van 'honderd gulden terreinen om subsidie kunnen vra gen. Sportwethouder Bertus Ren sen (VVD) merkte op dat dat ech- Pistorius Henrikszoon studeerde theologie aan de Hogeschool te Franeker, welke was opgericht in 1585 en anno 1811 tot Atheneum werd verlaagd. Dat instituut werd nog tot 1843 in stand gehouden. Het testimonium, dat Pistorius moest overleggen aan de hem exa minerende classis in Salland, was voorzien van de handtekening van Guilielmus Amesius (William Ames 1576-1633), een Engels pre dikant, die van 1622-1632 onder andere hoogleraar in Franeker is geweest. Professor Amesius was een overtuigd contraremonstrant. Dr. A. de Groot deelt in zijn artikel over Amesius deel 1 van het Bio grafisch Lexicon (Kampen 1978) mee dat deze het kerkelijk en theo logisch leven in Nederland nauwer ter nogal meevalt: „Het betreft met ^et Engelse puritanisme heeft hier geen structurele maar inciden- verbonden. Tussen Amesius en tele financiering." Dat betekent Willem Teelinck (1579-1629) heeft dat by enkel MAC De Holterberg een stefke verwantschap bestaan. nog aan zet is wat betreft het E>e Engelse theoloog is zelfs advi- verzoek om subsidie voor acco- seur geweest van Joh. Bogerman modatie op het Imhof-circuit. (1576-1637), voorzitter in 1618- 1619 van de Dordtse synode. Kan didaat Pistorius werd op twee ach tereenvolgende zondagen in 1627 aan de kerk van Holten voorge steld, namelijk door de domini Bernardus Guthberlet, van 1627- 1637 te H ellendoorn, alsmede Theodorus Schrinder, ook wel Schrunderus genoemd, van 1612 tot 1637 te Markelo. De predikant van Bathmen, Herm. Weddaeus, bevestigde de kandidaat op de der de zondag. Ds. Pistorius ging op 8 december 1627 in ondertrouw en trad op 22 januari 1628 in Deventer in het huwelijk met Judith, dochter van 'zaliger' Jan Volckers irr de Lange Bisschopsstraat aldaar. Het echt paar Pistorius-Volekers werd ver blijd met de geboorte van in elk geval twee kinderen, namelijk de op 26 februari 1633 in Deventer gedoopte zoon Hendricus en een dochter Ida, die in het volgende artikel ter sprake komt. Pistorius heeft de beslissing naar aanleiding van het op hem uitgebrachte be roep kennelijk niet laten afhangen van de in slechte staat verkerende en te weinig ruimte biedende pas torie. Deze zogenoemde wheme werd enkele malen op kosten van de marke verbeterd en vergroot. Zo ontving de predikant in 1628 honderd Carolus gulden en in 1629 honderd rijksdaalders en achten- zestig Carolus gulden plus twaalf 'dienst kon "doen stuivers, terwijl voor een tweetal In het voonaar ramen nog zes gulden en twaalf stuivers werden neergeteld. Tot dekking van de kosten verkocht de marke een bij de grens van Bath men gelegen perceel grond. Ds. Pistorius stond bij het markebe- stuur kennelijk goed aangeschre ven. In 1637 werd hem namelijk tot zijn dood - hij stierf in 1660 - een stuk weidegrond, gelegen bij het boerderijtje van Jan Hofman, in gebruik gegeven tegen een jaar lijkse vergoeding van zeven stui vers. Ongetwijfeld heeft zijn be scheiden traktement hem genood zaakt neveninkomsten in de vee houderij te verwerven. De marke verleende de dominus in 1644 een tegemoetkoming van vijftig Caro lus gulden voor het maken van een studeerkamer. Wanneer van bui ten Holten komende markebe- stuurders in het dorp nachtverblijf nodig hadden, konden zij ook in de pastorie terecht. In 1650 had de dominee alweer behoefte aan een extra kamer, welke zowel voor studie als voor logeergelegenheid In het voorjaar van 1651 hebben vier predikanten, onder wie Ber nhardus Pistorius, een commissie gevormd om een regeling op te stellen voor de weduwenzorg in de classis. Hij richtte een jaar later een verzoek tot de 'erfgenamen' om hem zitting te verlenen in de mar kevergadering. Hij was tot de con clusie gekomen dat de wheme daartoe gerechtigd zou zijn. Hoe wel de op dit verzoek genomen beslissing niet bekend is, mag wor den aangenomen dat zij afwijzend is geweest aangezien het niet voor de hand liggend is dat behalve de kerk en de marke ook nog de pastor bij het beroepen van een leeraar een stem in het kapittel zou heb ben. W. Otten Hilversum

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5