Holtens Nieuwsblad Zonnewijzer en keien gaan naar W. Hulsman Dick Müller: legende voor motorsport Holten mmcd Toelichting BIB- rapport bij VVV Eerste trekking Sinterklaasaktie Ezelkabinet: kort maar hevig Kleuters genieten van 'lezing' NUMMER Collecte U ontvangt een fraaie BON Winnaar prijsvraag Dikke Steen 'Als ik 't voor 't zeggen had was ik liever 25 jaar gebleven! Uitslag loterij Twenhaarsveld Expositie in gemeentehuis Kerstwensjes Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 H. Pol, recreatieconsulent van de provincie Overijssel, doet dinsdagavond 28 novem ber tijdens de ledenvergade ring van de VW in restaurant De Wieten een boekje over het zo lang stilgezwegen BIB- rapport over bestemming, in richting en beheer van de Sal- landse Heuvelrug. Na een lange periode van onduide lijkheid over de inhoud, is onlangs overeenstemming be reikt over met name de groot ste hobbel, de Toeristenweg. Zoals bekend wordt deze in fasen afgesloten, met ingang van komend najaar van 17.00- 9.00 uur tot in het najaar van 1998 ook gedurende de week- eindes. Desondanks is het rapport nog steeds niet open baar. Enkel het beleid ten aan zien van de Toeristenweg werd gemeld in een beschei den persbericht. De ledenver gadering wordt ook ingelicht over de situatie rond de Stich ting De Reuze Heuvelwach ter. Het project, dat drie jaar geleden van start ging, is wel iswaar niet volledig gefaald, maar heeft zeker niet het be oogde doel bereikt. Het pro ject is derhalve stopgezet, al leen de goede onderdelen zijn gehandhaafd. Een werkgroep buigt zich op dit moment over het vervolgtraject. Er komt ook een nieuwe stichting en de gemeente is bereid die stichting met 12.500 gulden te subsidiëren, mits het bedrijfs leven in Hellendoorn en Hol ten eenzelfde bedrag op tafel leggen. Op vier plaatsen in Holten en directe omgeving zijn of moeten nog driehoeks zuilen worden geplaatst met daarop informatie over activi teiten en bezienswaardighe den in het gebied van de Sal- landse Heuvelrug, in het bij zonder in Hellendoorn/Nij- verdal en Holten. Eén van de laatste initiatieven van de Reuze Heuvelwachter-werk groep. In Holten staat een zuil bij McDonald's en bij het AC- restaurant, in Nijverdal ver schijnt er binnenkort één in het centrum. Komend voor jaar wordt de vierde bij het Avonturenpark Hellendoorn geplaatst. De collecte ten behoeve van de Stichting Overijsselse Zieken- en Bejaardenomroep Kring Almelo heeft in Holten 2874,15 gulden opgebracht. Alle gevers en collec tanten worden hartelijk bedankt. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 169.95 Geen 13,14 of 15 ton, maar zegge en schrijve 'slechts' 8010 kilo gram. Dat is het precieze gewicht van de Dikke Steen, die vorige week met zoveel toeters en bellen van de Rjjssenseweg naar het dorpscentrum werd verplaatst. De redactie van het Holtens Nieuwsblad verbond een prijs vraag aan het juiste gewicht van de steen, die vóór zijn verhuizing gewogen werd op de weegbrug van veevoederfabriek Müller. Het heeft de gemoederen in 'oons Hoolt'n' bepaald bezig gehou den, getuige de velen die een gok je waagden. Maar liefst 177 in zendingen gleden door de brie venbus. Het was W. Hulsman uit de Bergmanstraat die met 7235 kilo het juiste gewicht het dichtst wist te benaderen. Zaterdagoch tend zochten wij hem op om hem de prijs te overhandigen, een zon newijzer en enkele sierkeien voor in de tuin. Goede tweede was Wendy Ongena; zij vulde een ge wicht van 8888 kilo in. Helemaal een slag in de lucht noemde de blij verraste Hulsman zijn inzending niet: ,,Ik heb ooit stenen vervoerd en had ongeveer een idee wat de steen, die boven dien betrekkelijk smal is, reëel zou wegen." Hulsman en zijn echtge note behoorden donderdagavond tot de velen die het spektakel rond de verplaatsing van nabij mee maakten. „Een schitterend feest!," oordeelt de trotse win naar. „Toch vind ik het jammer dat de steen niet op een voetstuk ligt, net zoals tot voor kort aan de Rijssenseweg. Nu ligt hij direct in een bed van cement en keien en komt daardoor voör mijn gevoel wat minder mooi uit." Aan de prijsvraag werd deelgeno men door jong en oud. Alleen al van de Holterenkschool namen de groepen 5, 6, 7 en 8 plus alle leerkrachten deel. Dan waren er complete gezinnen die inzonden en ook enkelen die het getal 11 in deze carnavalstijd nadrukkelijk lieten doorklinken. Zoals Henk Boode, raadslid voor Gemeente belang, die het door hem geschatte gewicht op wel zeer originele wij ze omschreef. Zodanig, dat we die onze lezers niet wilden onthou den: „Het totale gewicht van de Dikke Steen kan mijns inziens niet anders, of het heeft te maken met de carnavalsperiode, dus met een veelvoud van '11', namelijk: - Jos Kamphuis (ex-prins) is onder meer bij de organisatie betrokken - het is november (de Elfde van de Elfde is geweest) - de nieuwe prins, jonk heer Harry, is net aangetreden - het is ruim 66 jaar (6 x 11) geleden dat er ook heel hard aan dezelfde steen getrokken is. Ik kom daarom tot onderstaande berekening: de inhoud van de steen schat ik op 5,33 kubieke meter, het soortelijk gewicht op circa 2500 kg/kubieke meter. Mijn raming van het ge wicht van de Dikke Steen is der halve 13.311 kilo en 11 gram." Diverse kinderen voorzagen ons Al bij de eerste trekking wer duidelijk dut velen deelnemen arm de iM d S'jterk,'""akt":MSteunenberg (links) en Hans van Wingerden doen een greep in de stapel (Foto WV) Net als in voorgaande jaren neemt Iwinkelend Holten massaal deel aan de jaarlijkse Sinterklaasaktie van de Holtense Handelvereni- ging. Maandagavond verrichtten Je bestuursleden Hans van Win gerden en Johan Steunenberg de eerste van totaal zeven trekkingen. Hoewel de winkelaktie vorige week vrijdag van start ging, was de Hoos al aanzienlijk gevuld met en veloppen. Gisteren vond de twee- He trekking plaats. Op 24, 27 en 29 november en vervolgens op 1 en 6 December wordt opnieuw een greep in de steeds groeiende stapel gedaan. Aan de aktie, die van 18 jot en met 23 december als Kerst- |ktie wordt voortgezet, nemen ruim veertig winkeliers deel. Vol- ens Steunenberg zijn dat er enkele ïcer dan vorig jaar. Voor alle uidelijkheid: niet getrokken en- eloppen blijven gedurende de ge- ele Sinterklaasaktie geldig en naken dus alsnog kans op een irijs. Uit de enveloppen wordt elkcns een bedrag van 2000 gul len per keer aan prijzen getrok- en. De ingesloten deelnemers- aarten worden dan waardecou- ons tot de helft van het daarop ermelde bonnenbedrag. Per trek ing wordt dus 1000 aan prijzen- cld uitgekeerd. Geen prijzen in 'atura, maar naar eigen keus. Om ans te maken op een prijs, ont vangen de klanten per tien gulden aan boodschappen een waardebon van 10 of 50 gulden. Zo vaak als gewenst kan hij/zij een bedrag aan bonnen, zij het maximaal 2000 gulden, in de bij de bonnen ont vangen envelopstoppen, die samen met de ingevulde deelnemerskaart in één van de rode HHV-bussen moet worden gestopt. De bussen staan op de bekende plekken in het dorp. Uitslag eerste trekking (tussen haakjes het recunummer): A. Meerman, We versstraat 25 (12790); Rensink, Oranje straat 69 (11149); Luggenhorst, Broek- weg 3 (16413); M. van Doesburg, Vixse- boxsestraat 35 (40148); H. Rougoor, La- renseweg 7 (22141); J.W. Beldman, Langstraat 7 (40410); J. Broere, Diessen- plasstraat 46 (43704); G.J. Müller, Beu- sebergerweg 44 (22266); Marieke Groot- entraast, Haalmansweg 1 (22284); H. Wissink, Schoutenstraat 1 (40018); Haar, Luttekeveldweg 2, Markelo (25014). Prijswinnaars kunnen hun prijs tegen inlevering van het goede re?u afhalen bij Steunenberg Schoenen, Larenseweg „Als ik 't voor 't zeggen had? Ja, dan was ik liever 25, hooguit 30 jaar gebleven!" Dick Müller, inmiddels 66 jaar en bij veel Holtenaren beter bekend als Dick van Guus, windt er geen doekjes om: hoewel hij op er 43-jarige leeftijd na een ongeval bewust voor koos om te stoppen, ligt zijn hart, ondanks dat een stuk romantiek verloren is gegaan, nog steeds in de motorsport. Totaal 26 jaar lang maakte 'molenaar' Dick dusdanig veel mee in zijn sportieve loopbaan, dat we hier moeiteloos vele pagina's rond zijn persoon zouden kunnen' vullen. Een ware legende voor de Holtense motorsport. Maar zoals zo vaak, worden we ook deze week geconfronteerd met het fenomeen 'beschikbare ruim te' en rest ons bescheidenheid. 1939. In 1946 reed hij er zijn eerste Ooit was Dick Müller kortstondig Nederlandse Kampioensrit mee. voorzitter van MAC De Holter- Succesvol? „Nee, niet echt," lacht berg, de club die zondag 26 no- hij. „Ik viel uit met defecte ver- vember officieel vijftig jaar bestaat lichting!" Waarmee gelijk duide- zaterdagmiddag jubileumre- ccptie houdt in zaal De Poppe. 's Avonds volgt de jaarlijkse feesta vond in Het Bonte Paard en wor den de diverse MAC-kampioenen in het zonnetje gezet. Om 'motor muis' Dick te traceren, door de 'business' tevens een druk bezet zakenman, is geduld nodig. Maar uiteindelijk lukt het om een af spraak te maken en ontmoeten we hem thuis, naast de fabriek, de onafscheidelijke sigaret in de mond. Er blijken weinig woorden nodig om onze man aan de praat te krijgen. Als het op motorsport komt, is Dick Müller niet te stop pen en komt non-stop de ene na de andere ankaote naar boven, zeker als daarbij in de ontelbare hoeveel heid foto's wordt geneusd. Het is zó leuk en zó onderhoudend, dat wc ze hier best allemaal zouden willen verwoorden, maar ja, die ruimte... Dick, zoon van Guus die in 1945 betrokken was bij de oprichting van onze gouden MAC, bekent altijd een grote voorliefde voor auto's en motoren te hebben ge had. Een toermotor staat nog altijd in de schuur en gaat ook steevast mee op vakantie. De Holtenaar begon zijn carrière op de motor van zijn vader, een DKW van lijk wordt dat er toen nog een nachttraject (op kaan rijden) bij hoorde. In datzelfde jaar verreed Müller zijn eerste Overijsselrit, de voorloper van de huidige enduro- ritten. Na op jeugdige wijze vaak op klandestiene wijze van zijn va ders motor gebruik te hebben ge maakt, waarmee rijbewijsloos uit gebreide tochten werden gemaakt, startte hij met het 'betere werk'. Omdat het toen nog toegestaan was tijdens deze rit, een betrouw- baarheidsrit, ook op de solomotor een passagier mee te nemen, werd neef Henk Bekkernens, die wèi een rijbewijs bezat, meegenomen. Müller boekte het ene succes na het andere en ruilde de DKW al heel gauw in voor een Tsjechische Jawa, naar zijn zeggen samen met Sparta (NL) hèt merk in die tijd. Bij Teunis Stukker ruilde hij zijn J awa ieder jaar in voor een nieuwe, totdat hij in de beginjaren vijftig een Jawa kreeg van importeur Beers. Jarenlang kwam de naam Müller voor op de deelnemerslijst van vele wedstrijden. Toen hij se niorrijder werd en een H-nummer kreeg, mocht hij tevens op belang rijke buitenlandse ritten als bij voorbeeld de Zesdaagse starten. In het gezin Müller, later ook in zijn eigen gezin, draaide alles om de 'dlnrTr' ?Wk M,ÜlUrkampioensrit in 1959 in Limburg, waarbn de rijders een gedeelte door de Oeul moesten crossen Eigen foto) 6 Een maskerade van geheimzinnige figuren in een-reeks korte, absur distische eeenaktertjes, die de toe schouwers alle ruimte boden om die in te passen in de eigen fantasie wereld. Dat was in het kort gezegd het Ezelkabinet, een theaterpro- duktie van Geerten ten Boscn en Harriët van Reek, die afgelopen vrijdag in de volle aula van scho lengemeenschap te zien was op uitnodiging van de Stichting Kunst en Cultuur. Een uitvoering die wisselende reacties opleverde, van onbegrip tot bewondering. Vol gens de producenre van het Ezel kabinet, de Stichting De Kist, heb ben Ten Bosch en Van Reek een zekere bekendheid hebben opge bouwd als 'eigenzinnige boeken- ringssubsidie van het Amsterdams Fonds voor de Kunst, nadat het tweetal met hun eerste theater voorstelling Epoche de nodige in druk hadden gemaakt. Ook het Ezelkabinet was bepaald de moeite waard. Kort (slechts een uur), maar hevig. Gebracht op een to neeltje met een reeks smalle deur tjes en twee luiken in de vloer, waar de gemaskerde, absurdisti sche figuren uit tevoorschijn kwa men. Enige samenhang bevatte de voorstelling niet, zelfs niet in de afzonderlijke eenaktertjes. Ook een soort slot miste, het bleef zoals het begon. De door Ruud van der Pluym samengestelde geluiden reeks, varirend van geruis tot strandgeluiden, was eveneens be- maaksters'. De Kist ontving ook doeld om de fantasie extra te prik- voor het Ezelkabinet een stimule- kelen. motorsport. „Maar ze stonden al tijd allemaal achter me, gingen ook regelmatig mee. Zeker bij een Zes daagse, want dan was je wel veer tien dagen weg. De week tevoren, trainen, parcours verkennen en zo. 't Kon ook altijd gecombi neerd worden met 't werk. Een verrukkelijk onderdc an de mo torsport, vindt Dick. ,-Ioe on toegankelijker en slechter, ook het weer, hoe mooier het is. Soms moest je dwars door een rivier of door een diepte. Zie maar hoe je er dan weer uitkomt. Prachtig, toch?!"." Geanimeerd vertelt hij ook over het stuntteam van de MAC, waar ook hij toe behoorde. Springen over hekjes en dergelijke, en als het even kon met een wed denschap erbij. „Die we natuur lijk wonnen..!" Zifspan Lange tijd was Dick Müller een verwoed en succesvol solorijder en zag volstrekt geen heil in de zij- spanklasse, maar na enige tijd wist BMW-dealer Donkelaar hem toch over te halen: als hij de Kampi oensrit in Appelscha zou winnen, mocht hij de BMW met bak hou den. „Met zwager Henk Bekker nens in de bak eindigden we als eerst met nul strafpunten. En ik moet zeggen dat ik gelijk de smaak te pakken kreeg. Technisch bleek zijspanrijden aantrekkelijker." De solomotor verdween definitief en jarenlang kwam Müller uit in de zijspanklasse met allereerst Jan Bak, later gevolgd door zoon Au gust, die later, net als zijn vader een lange reeks van successen wist te behalen. Müller senior herinnert zich nog als de dag van gisteren dat hij August als bakkenist meenam in rit door de Drunense duinen: „Allemaal zand daar en velen zak ten er in weg. Omdat August nog jong was en nog niet veel woog hadden we daar geen last van. Gingen zelfs regelmatig op twee wielen door de bocht en sleepten moeiteloos de eerste prijs in de wacht. Een prachtig en ludiek schouwspel natuurlijk!" De prijzenkast van Dick Müller puilt uit met bekers en overige trofeëen. Alleen al drie gouden, twee zilveren en twee bronzen on derscheidingen voor een Zesdaag se. Bij die gelegenheden werd Dick meermalen door MAC'ers van de grens bij Elten afgehaald en met muziek voorop door Holten gere den. „Ik geef echter niet zoveel om die prijzen," vertelt hij. „Toen 't Stuurhuus werd heb ik die prij zenkast inclusief beker daarom aan de MAC geschonken." In septem ber 1973 maakte een ongeval een einde aan Müller actieve motor- sportcarrière en trad zoon August vrijwel onmiddellijk daarna in zijn AUTOMATISEREN IS EEN VAK vaders voetsporen. Dick verzekert ons dat de motorsport hem nog wel intensief bezighoudt. Nog al tijd is hij MAC-lid, is ook regel matig te vinden bij de clubactivi teiten en pikt her en der ook nog wel een crossje, eventueel in het buitenland, mee als toeschouwer. Motorraces, zoals de TT, boeien hem minder. Dikke Steen Holten liep vorige week uit om vooral niets te missen van de ludieke wijze waarop de Dikke Steen van de Rijs senseweg naar het DiWa- plcintje werd verplaatst. Een gedenkwaardige gebeurte nis, die volgens burgemees ter D.J. Verhoeven ook ze ker bijgeschreven zal wor den in de geschiedenisboeken van onze gemeente. Ook het Holtens Nieuwsblad was er bij. Marathon Vier sportieve Holtenaren volbrachten onlangs met succes de New York City Marathon. Resultaat van wekelijkse trainingen en en thousiaste deelname aan di verse lopen in Holten en om geving. Onder het toeziend oog van zijn echtgenote overhandigt Wil Vogel 'redactie HNB) W. Hulsman de zonnewijzer (Foto AWV) van fraaie tekeningen en wat ten slotte aardig is om hier te vermel den, is dat het gewicht op de in zendingen uiteenliep van 1000 tot maar liefst 35.550 kilo. Toch hiel den veruit de meesten het tussen de 13 en 15 ton. Niet zo verwonder lijk, want dat was eind jaren twin tig ongeveer het gewicht dat alge meen aangenomen werd en dat ook wijlen meester B.H. Brouwer in zijn boek 'Holten, een Saliandse marke' vermeldde. Vorige week verrichtte lokaal poli tieman Gé Oberink de trekking van de jaarlijkse verloting van ZPC Twenhaarsveld. De winnaars zijn (achter de naam het lotnummer): echtpaar Jansen, (0339) rondvlucht voor 2 personen, echtpaar Huisman (2410) dinerbon voor 4 pers., echtpaar Spenkelink (0414) audioset; echtpaar Beltman (0568) friteuse. echtpaar Van der Meer (2234) walkman; Prijs 6 t/m 10 betreft een cd-bon van 20,-: R Heuver, Hellendoorn (0023); G Heusinkveld (0967), echtpaar Brands (0295); echt paar Kruit (2344); R Vrugteveen (1962). Prijs 11 t/m 15 betreft een boekenbon van f 15,-: echtpaar Aanstoot (0857), echtpaar Grootherder (0872); echtpaar van Alst (2340); echtpaar Bannink (0223), echtpaar Koning (2483). Prijs 16 t/m 20 bloemenbon van 10,-: G. Kolk man, Markelo (0994); echtpaar zandjans (0574); echtpaar Beukers (1302); echt- In de hal van het gemeentehuis exposeert de Hengelose kunste naar Nico Lootsma tot en met 28 november met olieverfschilderij en, aquarellen, gouaches en colla^, ges. Het betreft een tentoonstel ling van de tentoonstellingsdienst Overijssel. Lootsma presenteert een selectie van zijn werk van de afgelopen jaren, waarin een aantal thema's te onderscheiden zijn, zo als de fascinatie voor de mens en de stedelijke leefomgeving van de mens. Horizontale en verticale lij nen houden elkaar in evenwicht. Zijn min of meer landschappelijk werken verbinden de beide andere thema's. Mede door het betrekke lijk kleine formaat geeft zijn werk een sterk introverte indruk. In de hal zijn ook tekeningen van Obad- ja Letsoïn te bezichtigen, evenals geschenkartikelen (in de vitrines) die verkrijgbaar zijn in de Wereld winkel aan de Larenseweg. De expositie is op werkdagen te be zichtigen tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. Evenals vorig jaar kan onder nemend Holten in december een 'kerstwensje' met de aller beste wensen voor het nieuwe jaar laten plaatsen in het Hol tens Nieuwsblad. Daar de verkoop van deze speciale ad vertenties niet meer berust bij de telefonische afdeling van de Oostelijke Weekbladpers maar bij de acquisitie in Hol ten, wordt belangstellende ondernemers in verband met de verwachte drukte nu reeds verzocht om aan te geven of zij een dergelijke advertentie in de krant van 21 december willen laten plaatsen. SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WILT WETEN //mm AUTOMATISERING Herfordstraa* 8. 7418 EX Deventer Tel 0570-625520. Fax 0570-628912 dir.: drs. P.J. Schipper, privé. 0548-36 I5 93 In de bibliotheek gaven Ingrid en Dieter Schubert, illustratoren en schrijvers van kinderboeken, uit leg over de totstandkoming van hun boeken. Voor deze "lezing" waren de kinderen van groep 2 van de basisscholen uitgenodigd. Het echtpaar bezocht Holten op initia tief van de bibliotheek in het kader van de Kinderboekenweek. Ter voorbereiding hadden de scholen een aantal boeken van de Schu berts gekregen. De kinderen had den goed geluisterd naar hun juf en gekeken naar de illustraties. Spon taan vertelden ze bij het zien van het boek van "Platvoetje" over de rare tanden en Woeste Willem, een zeeman die niet kon zwemmen. De "lezing", die drie keer gehou den werd, was telkens anders. Door de kinderen te laten vertellen welk boek ze al kenden kon Ingrid er één uitzoeken die nog niet zo bekend was. Voor de kleuters van De Regenboog vertelde zij het ver haal 'Ik kan niet slapen', over het jongetje Bart dat 's nachts geplaagd word door dondermannetjes. Hierna lieten de Schuberts zien dat iets engs tegelijk ook heel leuk kan zijn en dat het tekenen van enge dingen de angst weg kan nemen. De Regenboog-kinderen vonden een heks eng. Uit de vaardige han den van het echtpaar verscheen een echte heks kompleet met lange neus, punthoed en bochel. Op aanwijzing van de kinderen werd de tekening uitgebreid met allerlei enge beesten. Zo was er een vleer muis die in eerste instantie wat verdrietig keek, waarop een meisje spontaan uitriep: „Hij wil niet in de ketel, daarom is hij zo verdrie tig." Dieter liet zien dat door het optrekken van de wenkbrauwen de vleermuis er plots eng uit ging zien. Toen de tekening klaar was, mochten de kinderen hem mee naar school nemen zodat ze er nog lang van kunnen genieten. Dieter liet ten slotte nog zien dat de eerste schets die van een illustratie word gemaakt met kleurpotlood, niet altijd identiek is aan het uiteinde lijke resultaat dat in aquarel wordt eetekend.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1