'Na vier jaar bewezen dat er plek voor ons is' Vier fracties tegen rotonde Rijssenseweg Ruim 300 exemplaren Koopman-familieboek Bezoekerscentrum Nöetselerberg tegen de vlakte HOLTENS NIEUWSBLAD Evangelie Gemeente verhuist naar HMV-gebouw Evangelie centraal Voorstel krijgt desondanks groen licht KBH vergadert in Lósse Hoes Geen verkoop alarmsystemen Geslaagd De Dorpsschoole Gemeente Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen Bouwaanvragen Afsluiting Oranjestraat/Dorpsstraat Ontwerp-bestemmingsplan „Buitengebied, 4e wijziging" (Langstraat 24) Wet milieubeheer PvdA-bestuur herkozen DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995- Ruim vier jaar geleden met een handjevol gestart, onder wie Joop Heusinkveld en Gerard Kolkman, thans telt de Evangelie Ge meente in Holten omstreeks zestig zielen. En nog steeds is de belangstelling groeiende, verzekert Heusinkveld. Zodanig, dat het onderkomen op De Borkeld te klein werd en de gemeente sinds afgelopen zondag bijeenkomt in het verenigingsgebouw van HMV aan de Dorpsstraat, 's Ochtends om tien uur samen komst, 's avonds om zeven uur Bidstond. Het vertrek uit de Loofhut, direct naast de woning van Joop en Anneke Heusink veld aan de Geskesdijk, was dringend nodig. „We barstten er echt uit. Niet alleen de Loofhut zelf werd te klein, maar ook de Hosannahut voor de kinderen. Op het laatst maakten er zelfs groepjes gebruik van onze keuken en woonkamer. We zijn blij dat HMV ons deze mogelijkheid biedt," aldus Joop, die aangeeft ook bij de gemeente te hebben aangeklopt met dezelfde vraag. Hoewel deze niet afwijzend tegenover de Evangelie Gemeente staat, stond ze wat betreft beschikbare ruimte met lege handen. Eigenlijk nog steeds een open vraag, alhoewel de groep op dit moment niet die intentie heeft. De Evangelie Gemeente startte ten huize van J oops schoonouders aan de Oranjestraat. Een Joods gezin vierde er het Loofhuttenfeest, re den waarom de groep voor haar onderkomen, óók al aan de Oran jestraat, de naam Loofhut koos. Toen Joop en Anneke op jacht gingen naar een andere woning en uiteindelijk in hun 'paradijsje' aan de Geskesdijk belandden, was het voor Joop direct duidelijk: ,,Ik zag direct dat de twee onderko mens erbij, voorheen hobbyruim tes, voor de gemeente bestemd moesten worden. De grootste voor de samenkomsten (Loofhut), de kleinere voor de kinderen (Ho sannahut)." Met vereende krach ten werden de ruimtes opgeknapt, var vloerbedekking voorzien en vo >rzover nodig van verwarming. Si ds augustus 1991 kwam de Evangelie Gemeente er iedere zon dag samen. Bijeenkomsten waarin het Woord, het Evangelie, centraal staat. Vandaar Evangelie Gemeen te. Daarnaast worden regelmatig Bijbelstudies gehouden. „Wij proberen de Bijbel zeer nauwgezet te volgen, beschouwen dat als ons uitgangspunt en wijken er niet vanaf, ook al zijn zaken misschien Wat is nu eigenlijk de Evangelie Gemeente? Joop vertelt dat de groepering in maan 1991 het le venslicht zag. Voortgekomen uit de plaatselijke gereformeerde kerk. „We hadden duidelijk een andere Bijbelse visie. Heel lang zaam is toen het idee ontstaan om uit te wijken en een eigen groep te starten." Hij bekent dat hij lange tijd getwijfeld heeft over die keu ze. Kerkelijk Holten had al ver schillende gemeenten en moest daar nu nóg een gemeente bijko men met wéér een ander etiket? Bovendien werd van verschillende kanten op hem ingepraat, hetgeen de twijfel deed toeslaan. „De overtuiging won het echter van de twijfel," stelt Joop, die vervolgens openhartig vertelt over zijn beke ring, een moment waarop hij be wust koos voor de Heer. Hem wilde volgen, op een andere, strik tere manier dan dat in sommige kerken gebeurde. Anderhalf jaar lang toerde hij door het land met de inmiddels opgeheven gospel groep Discipel 2, kwam met tal van kerkgemeenten in aanraking en hoorde, zag en leerde veel. „Ik ben toen intensief de Bijbel gaan lezen. De reacties op het 'uit de kerk stappen' waren verschillend. Menigeen betreurde het, anderen accepteerden en vroegen gelijk of er nog kans zou zijn dat Joop en de zijnen zich weer zou aansluiten. Leden van de Evangelie Gemeente waren afgelopen vrijdagavond nog druk met het verhuizen van spullen van de Geskesdijk naar de repetitieruimte van HMV Foto Bolink) door de geschiedenis heen anders geworden of anders uitgelegd. Vroeger accepteerde je alles wat er gezegd werd in de kerk. Laat ik voorop stellen dat ik niemand iets kwalijk neem, maar voor mijzelf had ik iets van 'tot hier en niet verder', ondanks dat een synode het anders zegt. Als anderen tegen mij zeggen, 'Joop, je bent een fundamentalist', dan beschouw ik dat ook als een compliment." Sa men met de aanbidding aan God, is het Woord en zeker ook muziek een essentieel onderdeel van de samenkomsten. Werd aanvanke lijk a capella gezongen (veelal met gebruik van de Opwekkingsbun del), tegenwoordig wordt de ge meente begeleid door Rijssenaar Jan van der Laak op synthesizer. Joop zelf is vanaf het begin voor ganger, binnenkort samen met Gerard Kolkman. Beiden zijn ook 'oudste', vergelijkbaar met een kerkeraadslid. Hoewel de Evangelie Gemeente merendeels Holtenaren telt, bevat deze ook Rijssenaren en Nijver- dallers. „Allemaal zoekende men sen," schetst Gerard. In ongeveer vijf jaar tijds is de Evangelie Ge meente flink gegroeid. „We hoe ven daar niets voor te doen. De mensen komen vanzelf en van alle kerkelijke gezindtes. Op De Bor keld kregen we ook toeristen. Die zagen het bordje en dachten 'hier gaan we naar de kerk'. Anders dan thuis, een stukje nieuwsgierigheid. Die vijf jaar hebben wel bewezen dat er een plek voor ons is." Letterlijk is dat dus nu het HMV- gebouw, waar de gemeente samen komt in de repetitieruimte. De opkomst is zeer hoog: wekelijks bijna honderd procent. Drie da mes bekommeren zich om de kin- dernevendiensten, die een belang rijke plaats inneemt. De allerklein sten komen bij elkaar in de kantine en boven de 7-1 O-jarigen en de tieners. Vooral bij de jongsten maakt het creatief element een the ma een belangrijk deel uit van die bijeenkomsten. Tot slot de vraag of de Evangelie Gemeente geheel onafhankelijk opereert. „In prin cipe ja, maar er zijn regiogemeen ten waar we ons mee kunnen iden tificeren. We zijn van plan om te kijken of we zaken op elkaar af kunnen stemmen," besluit Joop Heusinkveld. Met uitzondering van Gemeen tebelang, waren de fracties het maandagavond tijdens de begro tingsbehandeling eens over de door B en W voorgenomen aan leg van een rotonde in de Rijssen seweg: een maatregel die afhan kelijk gesteld wordt van een ver- keersstructuurplan. Kortom, die niet losstaat van de toekomstige verkeersstructuur in Holten. Des-ondanks zal het voorstel, als het aan de raad wordt voorge- Ilegd, groen licht krijgen. Behalve de zes GB'ers in de raad stemt ook wethouder Bertus Rensen (VVD) voor en zal het voorstel j met de beruchte stemverhouding 7-6 worden aangenomen. B en W willen de rotonde bij voorkeur nog voor de zomer reali seren om zo niet alleen een veilige oversteek naar het zwembad te bewerkstelligen, ook het terug dringen van de snelheid van het verkeer op de Rijssenseweg. Met de aanleg van de rotonde is zeven ton gemoeid. Het college bena drukt dat de voorliggende rotonde de toekomstige verkeersstructuur niet zal 'frustreren'. Een koppe ling met een verkeersplan werd dan ook door zowel burgemeester D.J. Verhoeven als wethouder Eb van Schooten (GB) nadrukkelijk ontkend. Van Schooten voegde daar overigens wel aan toe, dat hij zich niet 'liet binden' aan die uit spraak. Volgens B en W is wel degelijk gekeken naar alternatieven, zoals verkeerslichten en de kostbare aanleg van een fietstunnel onder de Rijssenseweg. Volgens Verhoeven een investering van circa 8 ton. „En dan hebben we het alleen nog maar over een veilige oversteek en niet over het terugdringen van de snelheid." De burgemeester voel de zich als portefeuillehouder openbare orde en veiligheid sterk verantwoordelijk voor de komst van de veilige oversteek. Noemde het zwembad in dit verband een zeer belangrijke gemeenschappe- lijke voorziening en vond het on begrijpelijk dat dit al jarenlang 'ge hinderd' wordt door een onveilige oversteek. Om ongelukken te voorkomen achtte hij het nog maals dringend noodzakelijk om op korte termijn tot een efficiënte oplossing te komen. De burge meester vertelde ook dat recente snelheidsmetingen op de Rijssen seweg de veel te hoge snelheden hebben aangetoond. Om enkel die snelheid te verminderen adviseer de de politie een rotonde aan te leggen. Dat de rotonde volgens het college de toekomstige verkeersstructuur niet zal 'frustreren', vond het CDA waar als deze wordt beperkt tot een 'vergrote bloembak' waar het verkeer omheen rijdt. Anders wordt het volgens de christen-de mocraten als ook andere wegen op de rotonde worden aangesloten. Fractieleider Harry Dul vond 7 ton ook wel erg veel geld en wees op de verantwoordelijkheid van de provincie in dezen, die eigenaar van de weg is. De opmerking van het -ollege ontlokte de PvdA tot de reactie dat met de aanleg een 'onvoorwaardelijke keuze voor het Zilverzandt.acé is gemaakt' (onderdeel van de noordelijke rondweg in het oorspronkelijk verkeersstructuurplan). „Alleen in dat verband is de rotonde doel matig," aldus kopman Wim Dal- huisen, die zich afvroeg waar de rotonde exact wordt aangelegd en of er in dit kader overeenstemming is met de provincie en de NS: „Als te zijner tijd het Zilverzandtracé toch nodig blijkt en je rotonde ligt verkeerd, dan heb je een pro bleem. Daarom is die koppeling met de verkeersstructuur van be- lang!" Ook D66 was er niet van overtuigd dat de rotonde los gezien kan wor den van een totaalplan en wees eveneens op de mogelijke conse quentie: een doorsteek via Zilver zandweg naar Drostenstraat, Waagweg en Stationsstraat. De de mocraten stemmen pas in met het voorstel als bekend is waar de rotonde wordt aangelegd. Jan Ke- velam (WD) ten slotte zag even eens een koppeling met een ver keersplan. Pas als het een 'relatief kleine ingreep' zou betreffen, kon hij dat los van elkaar zien. „We praten hier echter over een fikse investering van 7 ton en hebben het dus over een multifunctionele rotonde. Het gaat dan om de vraag of en hoe de rotonde ook in een verkeersplan bijdraagt aan een ver keersafwikkeling. De Kring Bewoners Holterberg houdt donderdag 23 november vanaf 20.00 uur haar jaarvergade ring in hotel-restaurant 't Lósse Hoes. De agenda vermeldt onder meer de activiteiten die het bestuur heeft ondernomen in het kader van de riolering in het buitengebied, het BIB-rapport, de verkeersover last en ten slotte het Midzomera vondconcert, waarvan de eerste editie dit voorjaar zeer positief ontvangen werd. De datum van de tweede is inmiddels vastgesteld: vrijdagavond 21 juni 1996. Wat ook al gepland staat is een wande ling in de vroege ochtenduren van zaterdag 13 april naar de baltsende korhoenders. De tocht staat onder leiding van het IVN (Instituut voor Natuurbescherming). Na de pauze wordt de 'vergadering' ver volgd met dia's van de heer Gerve- dink Nijhuis. Een serie van oud- Holten, in het bijzonder van de Holterberg in vroeger tijden. In zaal Vosman presenteerde Her man Koopman zaterdagmiddag zijn boek "De geslachten Koop man uit Holten". Op zijn uitnodi ging konden alle intekenaars het boek hier ophalen. Met gepaste trots deelde Koopman mee dat er 192 belangstellenden hadden gere ageerd, goed voor een verkoop van 328 boeken. Tijdens zijn speech liet hij weten dat in het boek de huwelijken van zevenhonderdvij- fenvijftig Koopmannen, van zo wel de mannelijke als de vrouwe lijke, beschreven waren. Verheugd over de zeer grote opkomst zette hij een aantal mensen in het zonne tje. Hij deed dit in de vorm van het schenken van een eerste exemplaar die voorzien is van het wapen van de gemeente Holten. Als eerste werd deze geschonken aan zijn ouders: „Want zonder hen was ik er niet geweest en was dit boek niet geschreven," aldus Koopman. Het tweede boek ging naar zijn echtgenote, aan wie het boek op gedragen is en die tijdens de pro- duktie menig uurtje alleen heeft moeten doorbrengen. De heer En terman uit Voorburg, die Koop man in het allereerste begin gehol pen heeft met de materie van de genealogie, krijgt het derde exem plaar. Ook het vierde kwam niet bij een Koopman terecht maar bij de gemeente Holten, zaterdag ver tegenwoordigd door burgemees ter D.J. Verhoeven. Bij deze uit reiking liet Koopman weten dat hij om drie redenen ook een eerste exemplaar aan de gemeente wilde schenken. In de eerste plaats om het geleende wapen van Holten terug te geven, ten tweede om het beschikbaar te stellen voor hen die gebruik van het archief maken en interesse hebben in genealogie. Ten derde als dank aan archivaris Jan ten Barge en de bodes Gerrie en Wim die hem in de vele uren die hij doorbracht op het archief voor zagen van koffie. Verhoeven be dankte Koopman voor dit gebaar en feliciteerde alle aanwezige Koopmannen, bijna een zaal vol, met de uitgave van het boek. Ver der verwachtte hij dat dit niet de laatste historische studie van Koopman over Holten is. De vijf de en laatste eerste druk ging naar schoondochter Erika, die het script tot tweemaal toe corrigeerde op schrijf- en taalfouten. Bij boek handel Heusinkveld zijn nog en kele exemplaren van het boek ver krijgbaar. Wel kentekens graveren in auto ruiten, maar toestemming geven tot het verkopen en installeren van alarmsystemen in auto's doet het college niet. „De parkeerplaats aan de Tuinstraat hoeft geen halve werkplaats te worden," aldus bur gemeester D.J. Verhoeven. Dat het graveren wel wordt toegestaan houdt naar zijn zeggen verband met 'een stukje veiligheid' (diefs talpreventie). In het afgelopen schooljaar van het Dr. D.H. Groen College in Rijs- sen is B Rensen geslaagd voor de voortgezette opleiding timmeren. De opleiding werd gegeven in het kader van de Wet op het Leerling wezen en werd aangeboden door de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf. Ingezonden Mèènse gebruuk toch oew verstand Hooit de Dorpsschoole toch in stand Wie is er toch zo'n oen, een schoole ofbrekkn van 'n miljoen. Bewaar het pand U toever trouwd, een ni'jn wöd zo nog neet 'ebouwd. Deur leern ze het Sallands Lied" te zingn, vuur det ze van de schoole Met een of ander gebeurn, is now steeds dat lied te heurn. Ridders van Brouwer komt toch in de weer, het geet om de Dorpsschoole zien eer. Ik wil met oele weddn, dan is de schoole nog te reddn. G.J. Gervedink Nijhuis Vergunning, ontheffing e.d. is verleend voor: - kerstmarkt molen Dijkerhoek (22 december 1995); - loterij kerk- en verenigingsgebouw Bethanië, - innemen standplaats kentekengraveren (1996). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7450 AA Holten. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - uitbreiden woonhuis Lambooysweg 2 (23 oktober 1995). De bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. Op donderdag 16 november 1995 van 19.00 tot 22.00 uur zal de Oranjestraat/Dorpsstraat tussen de rotonde Rijssenseweg en het kruispunt Larenseweg/Stationsstraat afgesloten zijn voor het verkeer in verband met de verplaatsing van de Dikke Steen Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat met ingang van 20 november 1995 gedurende twee weken ter gemeentesecretarie, kamer 6 (bibliotheek/leeszaal) voor belanghebbenden ter inzage zal liggen het ontwerp-besluit tot vaststelling van het bestemmingsplan „Buitengebied, 4e wijziging" (Langstraat 24). Het onderhavige plan betreft een wijziging op basis van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van het agrarisch bouwperceel voor het perceel Langstraat 24 in verband met de voorgenomen bouw van een stal voor struisvogels. Belanghebbenden worden hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende bovengenoemde termijn van twee weken schriftelijk bedenkingen tegen het ontwerp-besluit c.q. het ontwerp-bestemmingsplan bij hun college in te dienen. Holten, 16 november 1995. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris. de burgemeester, H. de Blaauw, l-.s. D. J. Verhoeven Terinzagelegging beschikkingen Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorschriften die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken, op 7 november 1995 vergunning ingevolge de Wet milieubeheer verleend aan: 1. de directie van Metalin-Bathmen B.V., Keizersweg 59, voor het veranderen van het metaalbewerkingsbedrijf aan de Keizersweg 53 en 57; 2. mevrouw H. ter Stal-Baltus, Vijfhuizenweg 12, voor het veranderen van de jongvee-, mestvarkens- en meststierenhouderij aan de Vijfhuizenweg 12; 3. de maatschap Schutte, Brenderweg 2, voor het veranderen van het melkrundvee- en mestvarkensbedrijf aan de Brenderweg 2; 4. de maatschap Scheperboer, Beusebergerweg 74, voor het veranderen van het melkrundvee- en mestvarkensbedrijf aan de Beusebergerweg 74; 5. de heer H. J. Hulsman, Boerendanssteeg 29, voor het veranderen van het melkrundvee- mestvarkens- en varkensvermeerderingsbedrijf aan de Boerendanssteeg 29. Deze vergunningen zijn ongewijzigd ten opzicht van de ontwerpvergunningen De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage van 17 november 1995 tot 29 december 1995 op de gemeentesecretarie, Afdeling algemene zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur. Beroep tegen de beschikkingen kan worden ingediend door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerpvergunning: b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over de ontwerpvergunning; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van de ontwerpvergunning zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerpvergunning. Het beroepsschrift moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. (vóór 29 december 1995). Voor de behandeling van een beroepschrift is griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State te 's-Gravenhage. In dat geval is extra griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat een beroepschrift is ingediend. Een niet terstond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op dat verzoek door de Raad van State is beslist. Terinzagelegging ontwerp-beschikkingen Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens vergunning ingevolge de Wet milieubeheer te verlenen aan: 1de heer G. J. Wibbelink, Keizersweg 35-37, voor het veranderen van de herstelinrichting voor motorvoertuigen aan de Keizersweg 35-37; 2. het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap West-Overijssel, Ruiterlaan 7 te Zwolle, voor het uitbreiden van de bestaande rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Beusebergerweg 43; 3. de firma Rietberg, Schuppertsweg 4, voor het veranderen van het melkrundvee-, mestvarkens- en fokvarkensbedrijf aan de Schuppertsweg 4. De ontwerp-vergunningen liggen vanaf 17 november 1995 tot 15 december 1995 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage op de Afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie Holten. De ontwerp-vergunningen omvatten het verlenen de vergunning onder voorschriften, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveèl als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bedenkingen tegen de ontwerp-vergunningen kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht tot 15 december 1995. Als u bedenkingen indient, dan dient u deze voor 15 december 1995 te zenden aan Burgemeester en wethouders van Holten, Postbus 13, 7450 AA HOLTEN. Ook kunnen tot 15 december 1995 mondeling bedenkingen worden ingebracht; hiertoe kan een bijeenkomst worden vastgesteld na telefonische afspraak, telefoon 37 38 42. Alleen zij die tijdig bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen later beroep bij de Raad van State instellen tegen de milieubeheervergunning. Het oorspronkelijke bezoekers centrum van Staatsbosbeheer (SBB) op de Nöetselerberg is niet meer. Slopersbedrijf Pongers uit Rijssen heeft het gebouw met de grond gelijk gemaakt, nu het nieuw bezoekerscentrum op de hoek van de Almcloseweg en de Toeristenweg onlangs in gebruik is genomen. Ook de kiosk op de grote parkeerplaats waar tot nu toe voornamelijk in de weekeindes pa tat, snacks en dergelijke werden verkocht, verdwijnt, evenals bin nenkort de parkeerplaats zelf. Bij het uitzichtpunt resteert parkeer gelegenheid voor tien auto's. Die mag uitsluitend gebruikt worden door houders van een gehandicap tenpas. Wat eveneens verdwijnt is het speelterrein met picknickgele genheid nabij het oude bezoekers centrum. Intensieve recreatie mid den op de Sallandse Heuvelrug is er niet meer bij, de bedoeling is dat daar, net als straks op het vroegere parkeerterrein, een laag plagsel wordt aangebracht. Vervolgens wordt de grond 'teruggeven aan de natuur'. Volgens SBB-districts- hoofd IJsselstreek worden de ban ken en speeltoestellen van het speelterrein elders in het gebied geplaatst. Overigens is het niet zo dat de kiosk ter hoogte van het nieuwe bezoekerscentrum her bouwd wordt. Wat dat betreft wordt nu samengewerkt met 'be staande horecavoorzieningen aan de openbarë weg', hotel-restau rant Dalzicht dus. Tijdens de vorige week gehouden ledenvergadering van de PvdA is het bestuur unaniem herkozen: het duo Jaap van de Vreede en Henri Achterkamp voorzitter, Tine Klompenmaker-Tuitert se cretaresse, Kees Reitsema pen ningmeester en Cees van de Weer- thof.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5