J ubileummarkt NBvP trekt veel publiek Holtens Nieuws Bedrijvenborreluurtje blijkt aan te slaan IBA-systeem goedkoper dan rioolaansluiting JEE Nüfiife NBvP Dijkerhoek bestaat 45 jaar IBA-systemen U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Scouts vragen financiële steun Ir. Paul van Erkelens: 'Weloverwogen kiezen is belangrijk' Elfde van de Elfde Helofytenfilter Baatbelasting Deze week Aristocats op grootbeeld WAV blijft actief Gemeenteraad Kopij op diskette Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers 11,50 Gisteren, 18 oktober, was het precies 45 jaar geleden dat in Dijkerhoek een afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd op gericht. Een bijzondere mijl paal, die zaterdag 21 oktober in aanwezigheid van de leden en hun partner luister bijgezet wordt met een feestavond in Het Bonte Paard. Samen met de dames R. Wegstapel-Ste- vens, H. Wanders-Greve, A. Kampen-Kwant en L. Gel- tink nam mevrouw Reilink- Kers het voortouw om vanuit de afdeling Holten een eigen vereniging op te richten. Er werd gestart met twintig le den. Evenals nu was er toen eenmaal per maand een bij eenkomst. De avonden wer den gevuld met sprekers over allerlei onderwerpen, daar naast werden cursussen gege ven. Deze kwamen voort uit het aanbod van de landelijke instelling 'Huishoudelijke Voorlichting te Plattelande', die zich op de bijscholing van de vrouw op het platteland richtte. De NBvP Dijkerhoek heeft op dit moment 113 le den, de leeftijden lopen uiteen van 30 tot ruim 70 jaar. Te genwoordig worden meren deels creatieve cursussen ge geven, zoals bloemschikken en fotografie. Ook is er een cursus yoga. De feestavond in Het Bonte Paard wordt ge opend door presidente Joke van Coeverden-Stegink. De muziekgroep 'Zaand, Zeep en Zoda' uit Oldenzaal verzorgt vervolgens verschillende op tredens. In Twents dialect brengen de leden liedjes op Ierse muziek. Op de feesta vond wordt tevens de winna res van de bloemschikwed strijd bekend gemaakt. Bloemstukjes daarvoor kun nen zaterdag tussen 11.00 en 12.00 uur worden ingeleverd bij Het Bonte Paard, 's Mid dags worden ze beoordeeld door een deskundige jury. Het programma vermeldt voorts de huldiging van leden die 25 jaar of langer verbon den zijn aan de vereniging. De dames M. Reilink-Kers en J. Reylink-Reilink zijn al lid vanaf de oprichting. De feest avond in Het Bonte Paar be gint om 20.00 uur. De hele dag was er volop publieke belangstelling in zaal Vosman (Fotc WV) De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Holten liet het publiek meegenieten van haar 50-jarig jubileum. Op de markt, die zaterdag gehouden werd in zaal Vosman, was het om tien uur al behoorlijk druk. Be zoekers konden kennismaken met de verschillende bezigheden binnen de NBvP. Ook voor de kinderen was er een attractie. Na te hebben gegrabbeld kon de jeugd gratis een rondje draaien in de Splose draaimolen. Naast kennismaking met de ver schillende vormen van handwer ken, waarin de dames menig uurtje hadden gestoken, lieten de leden van de volksdansgroep drie keer een voorstelling zien en kon men ook de historie van de afdeling bekijken aan de hand van een foto expositie en dia's. Bij de reiscom missie kon men op twee manieren de aardrijkskundige kennis opha len. Mevrouw Hofhuis bleek het best te weten waar Holten en Om men lagen op het blanko kaartje met de provincie Overijssel. De wedstrijd plaatsnamen voorzien van de juiste provincie werd ge wonnen door mevrouw H. Sprok- kereef. Via intekening kon men ook nog een richelieu kleed en een bloemstuk winnen. Het grote kleed werd gewonnen door me vrouw Oolbekkink-Temmink, het bloemstuk ging naar mevrouw Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bón voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Dhr /mevr Adres Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Voor de tweede maal hield on dernemend Holten vorige week vrijdag het zogenoemde Bedrij venborreluurtje. Menigeen die het fenomeen wellicht uitslui tend kent als aanzet van de jaar lijkse Keunefeesten, maar op ini tiatief van burgemeester DJ. Verhoeven heeft het borreluur tje nu ook op andere wijze gestal te gekregen. „Een prima gelegenheid om on dernemers elkaar in een ontspan nen sfeer te laten ontmoeten. Zo kan het nuttige met het aangename worden verenigd," aldus Verhoe ven, die dit voorjaar zelf als gast heer-optrad tijdens het eerste bor reluurtje in het gemeentehuis. Hij voegde daar aan toe dat er bij het Bedrijvenborreluurtje 'bewust door alle branches heen wordt ge gaan': „Het beperkt zich dus niet tot de Holtense Industriegroep (HIG), ook de leden van de Hol tense Handelsvereniging en de re- creatieondememers zijn van de partij." Opzet is het borreluurtje zo'n drie- tot viermaal per jaar te houden, telkens in een ander be drijf. Afgelopen vrijdag kwam on dernemend Holten bijeen in de Rabobank en werd duidelijk dat het initiatief steeds meer voet aan de grond krijgt. De lokatie voor het derde borreluurtje is inmiddels ook al bekend: accountants- en administratiekantoor Adconed Huisman aan de Gaardenstraat. Volgens Verhoeven zou de op komst de eerste keer iets beter zijn geweest dan vrijdag. Toen meld den zich circa zestig mensen, die ontvangen werden door een aantal scouts van de Waardenborch- groep. Tijdens de bijeenkomst richtte de Stichting Blokhut Holten de kijker op de nieuwbouwplannen aan de Liezenweg. Zoals bekend is het de bedoeling het huidige, in slechte staat verkerende troephuis te slo pen om een geheel nieuw, stenen onderkomen te realiseren dat in gebruik wordt genomen door zo wel de Waardenborchgroep als de provinciale scoutinggroep voor gehandicapten BE/Blauwe Vogels Sint Joris. Voor de geheel aange paste blokhut is veel geld nodig, totaal 542.000 gulden. Nog steeds ontbreekt daarvan ongeveer een In de kantine van de Rabobank wisselde de ondernemers geanimeerd met elkaar van gedachten (Foto WV) ton. Stichtingsvoorzitter Theo Maats, zelf aanwezig op het Be drijvenborreluurtje, liet weten dat 'zijn' stichting een deel van het nog benodige geld lenen wil van Hol tense bedrijven middels de uitgifte van renteloze obligaties van hon derd gulden. De aanwezige onder nemers konden er desgewenst al voor intekenen bij één van de aan wezige scouts. Zodra het bedrag binnen is, ontvangen zij de gewen- ,,Het riet rukt Ot>!." concludeerde voorzitter Henk den Herder Torren-Broers. De naam van de beer die te winnen was, was Beer tje. Na loting ging deze prijs naar mej. Schroten uit Enter. Met een deel van de opbrengst steunt de jubilerende NBvP twee Holtense stichtingen: de Stichting Oudheid kamer Hoolt'n en de Stichting Paarrijden Gehandicapten Holten en omstreken. Tijdens de jubi leumreceptie in december, worden de cheques uitgereikt..De afdeling kan terugzien op een zeer geslaag de markt. Het bezoekersaantal bleef tot het eind van de markt groot. Zoals zoveel andere afdelin gen van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, die de grootste vrouwenorganisatie is in Nederland, kampt ook Holten met vergrijzing. Gezien het grote aantal belangstellenden tijdens de markt, moet het toch mogelijk zijn ook animo te wekken onder de groep jongeren vrouwen voor de actieve vereniging. De NBvP is er voor alle vrouwen ongeacht leef tijd, woonplaats, politieke kleur of religieuze overtuiging. Zij houden zich bezig met zaken die ook de hedendaagse vrouw aan zullen spreken: gelijke behandeling, kin deropvang en de beïnvloeding van het overheidsbeleid hiervan zijn slechts enkele voorbeelden. Voor meer inlichtingen over de afdeling Holten kan men bellen met Jannie Wansink (tel. 362789). „Het riet rukt op!," concludeerde voorzitter Henk den Herder van de Kring Bewoners Holterberg vorige week woensdagavond geamuseerd in De Boschkamp na afloop van de forumdiscussie over afvalwaterverwerking in het buitengebied. Belangrijk on derwerp nu gemeenten met plannen op tafel komen voor het aanbrengen van voorzieningen voor de verwerking van het afvalwater in buitengebieden. Zoals bekend moeten alle buiten gebieden volgens het Lozingenbesluit Bodembescherming en het binnenkort te volgen Lozingenbesluit Oppervlaktewater vóór 2005 vrijwel geheel op een rioleringssysteem zijn aangesloten. B en W van Holten hebben het Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP) onlangs voorlopig vastgesteld en inmiddels is de gemeente begonnen met een aantal voorlichtingsbijeenkomsten voor de verschillende bewonersgroepen. De bijeenkomst in het dorps huis was opgezet door D66 Holten in samenwerking met de afdelingen uit Hellendoorn, Rijssen en Tubbergen. Duidelijk werd dat de belangstelling voor het zuiveren met behulp van een IBA-systeem (individuele behandeling van afvalwater, red.) in bepaalde delen van het buitengebied steeds meer post gaat vatten. Temeer daar de aanlegkosten stukken goedkoper zijn dan de kosten in geval men aansluit op het riool. Voorzitter ir. Paul van Erkelens van het waterschap Regge en Din- kel constateerde dat Nederland wat rioolwaterzuivering betreft wereldwijd voorop loopt. Hij meende dat gemeenten veel ver standiger zouden doen door de vaak veel te kleine overstortputten van het bestaande rioleringssy steem te vergroten. Als er door een fikse regenbui teveel water op de rioolwaterzuiveringsinstallatie wordt aangeboden, wordt er rechtstreeks op het oppervlakte water geloosd dat dan direct ver vuild wordt. De oud-burgemees- ter van Winterswijk hield een uit voerige inleiding over de materie, waarbij hij traditionele riolering afzette tegen alternatieve syste men. Van Erkelens wees er op dat er bijna geen gemeente meer is waar alle percelen op de riolering worden aangesloten. Afhankelijk van de kwetsbaarheid van het ge bied wordt overgestapt op een IBA, zoals de veelal gebruikte sep tic tank (voorbezinking) met zak- put, waardoor het water middels biologsichc filtering in de bodem wegzakt. Hij noemde in dit ver band de ook in Holten geldende 14.000 gulden-grens (indien de Zaterdag 11 november komt er tijdens de Elfde van de Elfde avond in zaal De Poppe een einde aan de regeerperiode van Prins Jos (Kamphuis) de Bourgondiër van carnavalsvereniging De Fienpreu- vers. Eén van de hoogtepunten van deze avond is ongetwijfeld de op komst van de nieuwe Prins aer Fienpreuvers. Het programma wordt verder omlijst door de be kendmaking van de 'Keunedarper van het Jaar 1995' en het huldigen van 22-jaar trouwe leden. Ook net Groot Blokzijler Piratenkoor, een gezelschap van dertig man, is te beluisteren. De gehele avond brengen ze als een soort rode draad door het programma meezingen (zeemans)liederen ten gehoren. De avond in De Poppe begint om 20.30 uur. aanlegkosten niet hoger zijn, dan moet de eigenaar verplicht op het riool aansluiten). Naar zijn zeggen een alleszins redelijke grens. „Het waterschap is ook een groot voor stander van aanleg van riolering in die gebieden waar dat met relatief weinig geld kan gebeuren. De kwaliteit van het effluent (gezui verd afval- of rioolwater dat op het oppervlaktewater wordt geloosd, red.) van een IBA is namelijk iets minder dan dat van een zuiverings installatie," concludeerde hij. Bij aanlegkosten tussen de 14.000 en 35.000 gulden moet volgens Van Erkelens afhankelijk van de kwets baarheid van het gebied overge stapt worden op een IBA-systeem. Zijn die kosten hoger dan 35.000 gulden, dan wordt sowieso geko zen voor installatie van een IBA. Van Erkelens wees ook nadrukke lijk op het feit dat eigenaren van een IBA-systeem zélf verantwoor delijk zijn voor de zuivering van hun afvalwater: „Weloverwogen kiezen is daarom buitengewoon belangrijk."Ten slotte benadrukte hij dat controle van de IBA-syste- men op dit moment een uiterst lastige aangelegenheid is. „Daar moet ook zeker een oplossing voor komen." Voor Holtenaar Hugo Verkerk bepaald geen belangrijke keuze meer. Hij beschikt sinds enige tijd Op het terrein van Chns Hogeslag aan de Blikkertweg ligt sinds een kleine halfjaar ook een helofytenfilter Hogeslag die hier naast zi,n vijver staat met op de voorgrond, direct naast het water het filter 't Werkt TÏÏZjtÏTStiïSZSÜ" °Ver "De posten van het zuiveringssysteem bedroegen slechts een Tijdens de bijeenkomst kwam ook het fenomeen baatbelas ting ter sprake. In geval een eigenaar niet wil aansluiten op de riolering, dus vasthoudt aan zijn IBA-systeem, zou de gemeente baatbelasting kun nen opleggen. De betrokkene is, hoewel op dat moment niet aangesloten op het riool, toch gebaat bij de voorziening, want als hij na enkele jaren besluit om van zijn IBA-sys teem af te stappen, kan hij simpel voor dan betrekkelijk weinig kosten aansluiten op de riolering. paar duizend gulden (Foto WV) over een goed functionerend IBA- systeem in de vorm van een helo fytenfilter (bak met zand, grint en rietplanten). De bacteriën die zich hechten aan de zuurstofrijke wor tels zorgen voor zuivering van het afvalwater. Verkerk legde het he lofytenfilter zelf aan, een zoge noemd verticaal systeem waarbij het water er boven in gepompt wordt, zakt, gezuiverd wordt en er onder uit wegloopt. Voordat het water het filter bereikt, gaat het door een kleine septic tank en door een bak waarin achtergebleven ha ren, zand en vet afgescheiden wor den. Enigermate cynisch sprak hij zijn ongenoegen uit over het feit dat de gemeente zich sinds zijn presentatie in de raadscommissie gemeentewerken buitengewoon laks toonde. Verkerk vertelde dat de bouw van zijn helofytenfilter ruim 3800 gulden kostte. Belang rijk minder dus dan de kosten die met aansluiting op de riolering zijn gemoeid. „Bovendien is men geen rioolrecht verschuldigd en is er weinig onderhoud nodig, hooguit tweemaal per jaar," aldus Ver kerk, die aan de hand van een recente testuitslag wees op de zui verheid van zijn IBA-effluent. Volgens de Holtenaar is er nauwe lijks effect van vorst op de werking van het filter, dat overigens uit voorzorg wel uitgevoerd is met tempex platen. Tot de sprekers, die later het fo rum vormden, behoorde ook Piet van Riel, steunfractielid van D66 Holten, tevens milieudeskundige. Van Riel gaf inzicht in de typen IBA-systemen en de bijbehorende regelgeving. Een vurig voorstan der van het gebruik van een helo fytenfilter bleek ook Rosemarie Oude Luttikhuis, die met haar man een melkveehouderij heeft en aangaf dat dit zuiveringssysteem met septic tank prima werkt. De' tank funtioneert naar haar zeggen wel pas optimaal, als 'zwart' afval water (van toileteenheid) geschei den wordt van 'grijs' water (huis houdelijk afvalwater). Iets dat on derschreven werd door Verkerk en ook toegepast is in zijn IBA. D66- raadslid Dick van der Torre deed ten slotte een boekje open over het GRP en de kosten die met de diverse mogelijkheden van afval waterzuivering en/of afvoer ge moeid zijn. Installeren van een IBA-systeem is naar zijn zeggen stukken voordeliger, ook al van- 4 wege het feit dat eigenaren die op het riool aansluiten niet enkel de eenmalige bijdrage van 7000 gul den betalen, maar ook de kosten voor aanleg van het stuk leiding over het eigen perceel èn de moge lijke kosten voor het opruimen van de IBA. De democraat raadde de belanghebbenden in het buitenge bied aan om clusters te vormen. Volgens hem dalen de investe ringskosten met zo'n 40% indien zo'n cluster van bijvoorbeeld vier percelen op een helofytenfilter aansluiten. Op basis van de Wet Milieu beheer is iedere gemeente ver plicht zorg te dragen voor de doelmatige inzameling en transport van afvalwater. Bo vendien moet verplicht een gemeentelijk rioleringsplan (GRP) worden opgesteld. In Holten hebben B en W dit onlangs voorlopig vastge steld. Die zorgplicht houdt echter niet in dat het hele buitengebied gerioleerd moet worden. Er is ruimte om 'al ternatieven in het afvalwater- beleid te betrekken'. Daarbij kan onder meer worden ge dacht aan IBA-systemen (in dividuele behandeling van af valwater), waarbij de perceel eigenaar zelf verantwoorde lijk is voor het zuiveren van zijn afvalwater. Bij een IBA wordt het afvalwater middels vrijvervalleidingen afgevoerd naar een individuele zuivering (bijvoorbeeld septic tank met infiltratiesysteem als een zak- put) en na zuivering op het oppervlaktewater ot in de bo dem (zoals bij een zakput) geloosd. Bij deze systemen wordt onderscheid gemaakt tussen volgens het Lozingen besluit Bodembescherming en binnenkort ook het Lozin genbesluit Oppervlaktewater goedgekeurde systemen en systemen die daar vooralsnog niet onder vallen. De septic tank van 6 kubieke meter met zakput valt wel onder de IB A- nchtlijn. Een ander systeem is een septic tank met daarbij een helofytenfilter (bak met zand, grint en rietplanten), waarin de zuivering plaatsvindt. Zui veringssystemen waarbij het water wordt geloosd via vloei- riet-, biezen- of bezinkvel- den vallen (nog) niet onder de IBA-norm. Zou het systeem conform die richtlijn worden ontworpen, dan worden de installatiekosten (nu varië rend van circa vier- tot tien duizend gulden) aanmerkelijk hoger. ste obligaties, Door uitloting wordt het bedrag te zijner tijd teruggestort. Maats liet weten dat ook alle Holtenaren met het ver zoek worden benaderd. Daarvoor start de Stichting Blokhut Holten over enkele weken een huis-aan- huis actie. Hoewel de financiën nog niet geheel rond zijn, ziet het er naar uit dat in elk geval de sloop van het huidige, houten onderko men, zeer nabij is. Campanella In de zeer goed bezette dorpskerk gaf het jubileren de koor Gampanella afgelo pen zaterdag onder leiding van dirigentc Marjan Lahuis- een klasseconcert. De uit voering werd terecht be loond met een staand ap plaus. Gitaardocent Begin september is het do centenkorps van het Muziek Onderwijs Centrum uitge breid met Auke Wouda. Met collega Wim ter Hedde ver zorgt Auke de sterk in popu lariteit toenemende lessen gitaar. Van een wachtlijst voor de cursus gitaar is nu geen sprake meer. Periodekampioen Holten heeft afgelopen zon dag een zwaarbevochten maar dik verdiend periode kampioenschap binnenge haald. In de spannende wed strijd tegen KOSC zegevier den de rood-zwarten met 1- 0, waarna het feestvieren kon beginnen. In verband met de herfstva kantie draait de Stichting So- cuwe woensdagmiddag 25 ok tober voor de jeugd in de ontmoetingsruimte van De Boschkamp de bekende Dis- ney-film 'The Aristocats' op grootbeeld. De aanvang is 14.00 uur, de toegangsprijs vier gulden. De stichting Welcome Again Vete rans, die dit voorjaar de overkomst en het verblijf begeleidde van vele honderden Canadese oud-strijders en hun familieleden of begeleiders, blijft actief. Voorzitter Gert-Jan van 't Holt liet dat vorige week weten op de afsluitende bijeen komst die gehouden werd in het Zwolse provinciehuis. Naast de aanwezigheid van prominenten als de Canadese ambassadeur provin ciaal militair commandant overste Koers, waren ook de plaatselijke WAV-comité's, onder meer uit Holten, vertegenwoordigd. Een massale overkomst zoals nu, zal er in de toekomst niet meer bij zijn. WAV wil zich echter blijven inzet ten voor de ondersteuning en be geleiding van Canadese veteranen of familieleden, bijvoorbeeld bij het bezoek van oorlogsgraven of bij het regelen van een bescheiden plechtigheid. Maandag 23 oktober komt de ge meenteraad bijeen voor een acht punten tellende agenda. De raad mag zich onder meer uitspreken over het voorstel over wijziging van de winkelsluitingsverordening in verband met het verplaatsen van de koopavond (met ingang van 3 november op vrijdag). De verga dering begint om 19.30 uur. Dat steeds meer verenigingen en particulieren hun kopij op floppy aanleveren, wordt door de redactie ten zeerste toegejuicht. Helaas komt het nog regelmatig voor dat daar voor de verkeerde diskettes worden gebruikt, die helaas niet corresponderen met onze apparatuur. Daar het bestand vaak niet juist wordt opgebor gen, kunnen wij de teksten niet uitlezen. Wellicht ten overvloede wijzen wij u er op dat onze apparatuur niet ge schikt is voor de zogenoemde HD-diskettes. Wie kopij op schijf wil aanleveren, worat derhalve verzocht uitsluitend DD-diskettes te gebruiken, hetzij 5,25 inch of 3,5 inch. Om uw bestand te kunnen uitlezen moet dit als ASCII- bestand worden opgeslagen. Aangezien WP 5.1 het meest gebruikte tekstverwerkings programma is, verzoeken wij bij het opslaan van uw WP- tekst als ASCII-bestand als volgt te werk te gaan: nadat de tekst is ingevoerd en onder een bepaalde naam is opge borgen, roept u deze op in uw scherm en kiest de functie Ctrl-F5, vervolgens optie 3 ('bewaren als') en optie 1 ('al gemeen'). Schrijf het dan (in de meeste gevallen naar de A- drive) weg op de volgende wijze: a: (bestandsnaam).

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1