Holtens Nieuwsblad 'Ik zit ten minste fit in de klas' Actie moet bouw van blokhut zeker stellen mr- Opening nieuw bezoekerscentrum Opknapbeurt circuit voor NK motocross Winterkledingbeurs in zaal Vosman Kerstpakketten in de Wereldwinkel NUMMER Motorcoureur Arwald Nijland: 'Als de actie mislukt is het echt einde verhaal' U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON - wesÈf- 39eJAARELEJJRS van Jrêt Pottenbakkers exposeren in galerie Vergadering gemeenteraad HIG nu een vereniging Kerkdienst in dialect HHV: koopavond naar vrijdag Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1995 Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1,50 Woensdagmiddag 11 oktober wordt het nieuwe bezoekers centrum van Staatsbosbeheer genaamd 'Sallandse Heuvel rug' officieel geopend door mr. Tj. Joustra, secretaris-ge neraal van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Zaterdag 14 en zon dag 15 oktober houdt de 'Sal landse Heuvelrug' tussen 10.00 en 17.00 uur open huis en kan er deelgenomen wor den aan uiteenlopende activi teiten. Daarover binnenkort meer. Het gloednieuwe ge bouw ligt aan het eind van de Toeristen weg, direct tegen over hotel Dalzicht. Met de ingebruikneming ervan is het lot van het huidige bezoekers centrum op de Noetselerberg bezegeld. Een woordvoerder van Staatsbosbeheer laat we ten dat het al sinds medio augustus gesloten is. Opzet is dat het pand nog dit najaar gesloopt wordt; het parkeer plaats volgt korte tijd later, nog vóór het eind van het jaar. Een deel van het terrein blijft gehandhaafd als parkeergele genheid voor minder validen. Dat het bezoekerscentrum op de Noetselerberg wijken moet houdt op de eerste plaats ver band met de scherpere milieu voorschriften van provincie en Waterleiding Maatschappij Overijssel (WMO). Verplaat sing was al met al gewenst. Bovendien was het huidige bezoekerscentrum toe aan een grondige opknapbeurt. Op basis van het Natuurbeleids plan, waarin de Sallandse Heuvelrug als zogenoemd kerngebied is aangewezen, is het zaak de recreatie naar de randen van het gebied te ver plaatsen. Vanaf aan te leggen parkeerterreinen kan het pu bliek het gebied, dat normaal toegankelijk blijft, bezoeken. In het kader van het Soorten beschermingsplan Korhoen is het ten slotte duidelijk ge wenst dat ten aanzien van hei degebieden, zoals bekend de leefomgeving van deze be dreigde vogelsoort, voorzich tig omgegaan wordt met de recreatiedruk. Met het oog op het NK motocross op 1 oktober, wordt het Zuurberg-ciruit met man en macht in optima forma gebracht (Foto MAC). De Stichting Motorsport Holten is momenteel druk in de weer het Zuurberg-circuit in optima forma te brengen. Tijdens het KNMV Open Nederlandse Kampioen schap Motocross Solo dat op 1 oktober op het Holtense circuit verreden wordt, valt vrijwl zeker de beslissing om de titel in de Donderdag 28 september is er weer kledingbeurs voor kinder- en tienerkleding in zaal Vosman. Dit keer is de winterkleding weer aan bod. Inleveren: woensdag 27 sep tember op afspraak. Hiervoor kan vanaf heden kontakt worden op genomen met Ria Grave, tel. 61199, na 17.00 uur. Er mogen 12 stuks kleding van goede kwaliteit worden ingeleverd. Als bewaar- loon wordt f 0,20 per stuk gere kend, van de verkoopprijs wordt 20% ingehouden voor zaalhuur en onkosten. Ondergoed en/of schoenen worden niet geaccep teerd (wel sportschoenen en laar zen), dames- en herenkleding evenmin. De verkoop van de kle ding heeft plaats op donderdag 28 september van 8.45-11.00 uur. Ophalen en afrekenen kan don derdagmiddag tussen 13.30-15.30 uur. Niet afgehaalde kleding gaat na 16.00 uur naar de Stichting Dorkas. Donderdag 19 oktober volgt een winterkledingbeurs voor dames-, heren- en tienerkleding. Kleding voor deze beurs kan wor den ingeleverd op woensdag 18 oktober, de verkoop is woensdag van 19.00-20.00 uur en donderdag 19 oktober van 9.30-11.00 uur. Deze beurs wordt gehouden onder dezelfde voorwaarden als de kin- derkledingbeurs. Nadere informa tie over de beurs op 27 en 28 september of in het Holtens Nieuwsblad. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Motocrosser Arwald Nijland uit Rijssen zit boordevol ambities. De 19-jarige MTS'er wil sportief het hoogste bereiken, maar ver liest daarbij de realiteit niet uit het oog. Zijn examens in januari en juni aan de Almelose MTS gaan voor zijn ambitie in de toe komst topcrosser te worden. Da mes en drank worden door hem gemeden teneinde zijn doel te bereiken. Daartegenover staat een leven van studeren en trai nen. Dat Nijland talent heeft is inmid dels in motorland een bekend ge geven. Nauwkeurig wordt de zoon van de voorzitter van de Stichting Motorsport Holten door teambazen in de gaten gehouden. Ook kampioenkweker Jan de Groot, die de afgelopen drie jaar aan de wieg stond van evenzovele wereldtitels, kwam tijdens de Grand Prix van Duitsland eventjes buurten bij de gedreven coureur. Nijland rekent nog niet op een invitatie om voor het door De Groot bestuurde fabrieks Kawasa- ki-team uit te komen. Dromen ervan doet hij wel: „Als je daar in opgenomen wordt krijg je mensen om je heen met een schat aan ervaring op allerlei gebied. Nu zoek ik het met mijn vader uit: motorafstelling, bandenkeuze, ve ring, allemaal zaken die belangrijk zijn. Die mensen weten ook op welk circuit, welke spullen moeten worden gemonteerd. Tijdens trai ningen kun je je dan geheel toeleg gen op het rijden." Ontevreden is Nijland evenwel niet. De sponsoring van motoren, via 'Lammertink auto's', neemt een behoorlijke financiële inspan ning weg. Klagen over het materi aal doet hij evenmin. Nijland wil slagen en traint daarom veel. Vrij wel dagelijks loop- en overige con ditietrainingen en minimaal drie maal per week motortraining. Da gelijks ook fietst hij 15 kilometer naar school: „Als ik maandagoch tend in de klas zit en om me heen al die discogangers zie, dan denk ik: ik zit er toch maar lekker fris bij. Die OV-jaarkaart hadden ze voor mij niet hoeven uitvinden!" Nij land vertelt dat hij ondanks zijn wat afwijkende levenswandel, veel vrienden heeft. Samen met zijn vader doorkruist hij Europa in het seizoen per camper. Arwald Nij land heeft een duidelijk doel voor ogen. Full prol Nuchter als hij is, weet hij dat een Motorcoureur Arwald Nijland: „Ik wil echt iets bereiken in de motor sport. Wil er alles voor doen!" (Foto MAC) financiële klapper in de moto- crosswereld slechts voor enkelen is weggelegd. Daarom geniet zijn studie nu nog de voorkeur. Als hij die volgend seizoen heeft afgerond en het WK-seizoen 1996 naar te vredenheid verloopt, overweegt hij in 1997 een jaartje als full prof te acteren. Maar: „Ik loop niet op de zaken vooruit. De vierde plaats, die ik in de tussenstand bezet, wil ik minimaal met één plaatsje ver beteren. Mijn slachtoffer heet John van den Berk. Ik denk dat ik de snelheid heb om Berky te klop pen. Ik zal zeker op 1 oktober in Holten alles uit de kast rijden. Het Zuurberg-circuit is een kolfje naar mijn hand. Geen typisch Neder lands circuit, maar een heuvelach tig parcours met een vrij harde ondergrond. Een omloop voor de technische rijder en daar schaar ik mezelf onder." En: „Ik wil iets bereiken in de motorsport. Vanaf mijn zesde gonst 't af door mijn hoofd. Ik zal er alles aan doen en alles voor laten!" belangrijke 250cc klasse. De orga nisatie wil dat het circuit, dat als scherprechter fungeert voor de fel begeerde beker, voor zowel pu bliek als rijders aan niets te wensen overlaat. De voorbereidingen zijn dan ook in een vroeg stadium ge start, teneinde een klinkend resul taat te behalen. „Als de actie mislukt is het echt einde verhaal. Geen nieuwbouw dus voor scouting aan de Liezenweg." Duidelijke taal van Theo Maats, voorzitter van de Stichting Blokhut Holten die zich bekommert om de bouw van een nieuwe blokhut in de Beuse- ,berg. Een onderkomen ten behoeve van scouting Holten de Waardenborchgroep en de provinciale scoutinggroep voor licha melijk gehandicapten, de BE Blauwe Vogels Sint Jorisgroep. Op dit moment is er van de ruim vijf ton nog ongeveer een tekort. Om dat gat te dichten begint de stichting binnenkort met een huis-aan-huis actie, waarbij de Holtenaren wordt gevraagd om één of meerdere renteloze obligaties te kopen of een schenking te doen. Met het zelfde verzoek worden Holtense bedrijven bena derd. Dat zelfde geldt voor personen die nauw betrokken zijn bij het scoutinggebeuren, zoals leiding, ouders en direct aanverwan ten. Na intekening ontvangt men een schriftelijke bevestiging en informatie over hoe het toegezegde bedrag kan worden overge maakt. Zodra het bedrag binnen is, krijgt men de gewenste obligaties. Door uitloting wordt het bedrag in de toekomst terug ontvangen. Hoewel het grootste deel van het geld nu dus binnen is, acht het stichtingsbestuur het ontbrekende bedrag nog te groot om met de bouw te beginnen. „Lukt het alle maal, dan beginnen we in okto ber," verklaart Maats. „Dan zijn we voor de winter onder dak en rest de afwerking." De inrichting is een zaak van de twee scouting groepen. Veel van de huidige in ventaris in het troephuis zal op nieuw worden gebruikt. De Blau we Vogels nemen uitsluitend spe cifiek materiaal mee. Zij hebben hun onderkomen in Raalte bij een scoutinggroep voor valide jonge ren inmiddels verlaten en verblij ven tijdelijk in een leegstaande de pendance van een Raaltese school. Twee jaar geleden werd de Stich ting Blokhut Holten opgericht. Gevolg van de huisvestingsproble men bij de Holtense scouts en het feit dat de Blauw Vogels hun toen malige onderkomen in Raalte moesten verlaten. Gezien de fi nanciële nood bij de Waarden borchgroep, nam voormalig bur gemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard het initiatief beide groepen tot elkaar te brengen. Bei de besturen toonden interesse in gezamenlijk te gebruiken, nieuwe blokhut in Holten, op voorwaarde dat gebouw en grond onderge bracht werden in een nieuwe stich ting, de Stichting Blokhut Holten. In november 1993 werd deze een feit en telt vijf man: twee van elke scoutinggroep en onpartijdig voorzitter Maats. Hoe men op zijn persoon terecht kwam? „Heel simpel. J arenlang ben ik padvinder geweest in Holten, van lid tot leiding. Affiniteit met scouting is er dus zeker. Bovendien ben ik Holtenaar en die voorwaarde werd eveneens gesteld," aldus Maats, die uitlegt dat de stichting zich niet alleen bezighoudt met de bouw van de blokhut, maar tevens ver antwoordelijk is voor de exploita tie en het beheer. Zowel de Waar denborchgroep als de Blauwe Vo gels huren het gebouw van de stichting. Daarnaast verkrijgt de stichting inkomsten uit verhuur aan derden in vakantieperiodes, bijvoorbeeld scholen en verenigin gen. Het geld wordt onder meer gebruikt voor onderhoud. Het nieuwe onderkomen, waar de gemeente inmiddels een bouwver gunning heeft afgegeven, komt in de plaats van het huidige, houten troephuis, dat bovendien enkele jaren geleden door brand gedeelte lijk beschadigd is. Het gebouw wordt met de grond gelijk ge maakt. Het uiteindelijke ontwerp voor de straks stenen blokhut komt van de Raaltese architect in ruste Van der Linden. Een groter gebouw, dat één bouwlaag omvat en volledig aangepast wordt voor de gehandicapten. Er staan drie speltakruimtes gepland, een natte groep voor sanitair en keuken, een slaapzaal voor circa 20 personen en een grote berging. De aanzienlijke bergruimte is vooral nodig met het oog op het veelal omvangrijke ma teriaal dat de gehandicapten ge bruiken. Ook de electriciteits- voorziening is ruimer dan voor heen. De meeste gehandicapten gebruiken electrische rolstoelen. Als alles volgens plan verloopt zal afzienbare tijd plaatsmaken voor een scouts (Archief) Opzet is dat de Holtense scouts het gebouw door de week in de avonduren gebruiken (voorname lijk de oudere groepen) en zater dagochtend (de jongeren). De Blauwe Vogels zijn er iedere veer tien dagen. Zij arriveren dan 's middags en blijven een nacht over. Het rondbreien van de benodigde financiën heeft nogal wat voeten in dit houten en sterk verouderde troephuis aan de Liezenweg binnen gloednieuw, stenen blokhut, dat aangepast wordt voor de gehandicapte Hoewel de zomervakantie nog maar net achter de rug is, wordt op veel (werk)plekken weer nage dacht over het jaarlijkse kerstpak ket. Ook de vrijwilligers van de Wereldwinkel staan in de start blokken voor de Kerst. Evenals vorig jaar is het mogelijk om via de Wereldwinkel kerstpakketten te bestellen. Door het kopen van der gelijke pakketten worden niet al leen de ontvangers verwend, ook de producenten van de artikelen zijn er mee geholpen. Zoals inmid dels bij velen bekend, worden de produkten die de Wereldwinkels verkopen rechtstreeks geïmpor teerd van de producenten. Zij ont vangen daarvoor een eerlijke prijs en kunnen op die manier een beter bestaan opbouwen. De kwaliteit van de produkten is zonder meer goed. Ze worden met de grootste zorg omgeven en op ambachtelijke wijze gemaakt. Daarmee zijn ze zeer geschikt als origineel en sma kelijk kerstgeschenk voor ieder een. Soms betaalt de consument iets meer voor de produkten dan men gewend is. Een prijs echter die in verhouding staat tot de kos ten die de producenten er aan ge had hebben en de arbeid die zij er in gestoken hebben. Een broodno dige ondersteuning voor heel veel mensen in de Derde Wereld. Kerstpakketten uit de Wereldwin kel kunnen dan ook met recht 'Wereld-pakketten' worden ge noemd. De Wereldwinkel aan de Larenseweg biedt vijf, verschil lend samengestelde pakketten aan, variërend in prijs van 24,50 gulden tot 72,50 gulden. Een greep uit de inhoud: koffie, thee, chocolade, wijn, noten, kunstnijverheidsarti- kelen, textiel en kaarsen. Natuur lijk is het altijd mogelijk specifieke wensen met de kerstpakketten commissie te bespreken. Belang stellenden kunnen daarnaast tij dens de openingstijden een kijkje nemen in de winkel. Velen gingen al voor en waren verrast over de ruime keuze, onder meer op het gebied van kunstnijverheid en sie raden. Door de kerstpakketten commissie van de Holtense We reldwinkel is een aantal plaatselij ke bedrijven en instellingen aange schreven om hen te interesseren voor een Wereld-kerstpakket. Zij worden tevens persoonlijk bena derd. Bedrijven, scholen, instel lingen, maar ook particulieren die belangstelling hebben voor een Wereld-pakket, maar niet bena derd zijn, kunnen contact opne men met mevrouw Mieneke Bax (tel. 05483-62744). de aarde. Totaal begroot is 542.000 gulden. Vorige week meldden wij een tekort van anderhalve ton. Van diverse kanten hebben met name de Blauwe Vogels intussen toezeg gingen gekregen voor subsidie, zodat nu nog een ton rest. Via zelfwerkzaamheid hoopt de Stich ting Blokhut Holten ruim 65.000 gulden te besparen. Daarvoor wordt momenteel grondig geïn ventariseerd wie wat zo goedkoop mogelijk kan leveren. „Want de grootste kostenbesparing zit 'm in de materialeninkoop,meent Maats. Verf en sanitair is er al. Een sponsorkwestie. Ook fondsen werving heeft de nodige zoden aan de dijk gezet en de beide scouting groepen zelf hebben eveneens flink wat geld ingebracht. De ge meente zegde onlangs 25.000 gul den toe, mits het project daadwer kelijk van de grond komt. Gelet op de incidentele bijdragen die eerder werden gedaan aan De Schure cn HMV, achtten B en W het redelijk om tien procent, dus 50.000 gul den bij te dragen. Daar de Holten se scouts één van de twee huurders van het gebouw worden, werd evenwel besloten tot de helft. Van overige Overijsselse gemeenten valt weinig te verwachten. Theo Maats wijst er op dat burgemeester D.J. Verhoeven zich uiterst posi tief opstelt richting de scouts. Aangezien de Stichting Blokhut Holten zich voor de andere 25.000 gulden tot de provincie wendde en daar nog steeds geen antwoord van heeft, zal Verhoeven gevraagd worden daarover contact te leggen met Zwolle. De respons op het Schriftelijk verzoek van de Stich ting Blokhut Holten aan bedrijven met 15 of meer medewerkers in Overijssel, om één of meerdere renteloze obligaties van 100 gul den aan te schaffen, is nihil. In galerie Waerdenborch aan de Oranjestraat is met ingang van vol gende maand een nieuwe exposi tie, getiteld 'Vriendschap in klei' te bezichtigen. Vanaf zondag 1 okto ber tot en met zondag 31 december tonen acht pottenbakkers/kera misten er hun werk: Bastiaan Post- ma (Kampen), Ria Fransen (Ko- ningslust), Bibi Kriek (Spaam- dam), Anneke Kockelkorn (Ker- krade) J oop Cromvoets (Swalmen), Harry Leenen (Ko- ningslust), Lissy Odenhoven (Venlo) en Eric Stockl (Yorkshi- re/Engeland). Meira Stockl toont weefwerk. De galerie is van woensdag tot en met vrijdag en op zondag geopend tussen 14.00 en 17.00 uur; zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. De Waag Een felle brand heeft disco De Waag vorige week totaal verwoest. Op het moment dat de brand uitbrak was er gelukkig niemand aanwezig. Over de oorzaak tast men nog in het duister. HVG Dijkerhoek De HVG Diikerhoek 'Door Eenheid Verkonden' bestaat 40 jaar. Een relatief kleine groep vrouwen met een nechte onderlinge band. Binnenkort worm de ver jaardag gevierd met een ge zellige avond in gebouw Bet- hanië. Motocross Zondag 1 oktober staat in het teken van motocross. Op het Zurrbergcircuit worat dan de voorlaatste wedstrijd om het Open Nederlands Kampioenschap Motocross Solo verreden. Waarschijn lijk valt in de kwartliter klas se al een definitieve beslis sing. Maandag 25 september komt de gemeenteraad vanaf 19.30 uur bij een om onder meer een oordeel te vellen over het voorstel tot vast stelling van het Structuurplan Ker nen. Tegen het ontwerp is van verschillende kanten bezwaar ge maakt, zoals van de bewoners Lie zenweg en de bewonerskring De Telgen. Veruit het merendeel van de bezwaren zijn ongegrond ver klaard; het bezwaar van de Telgen- bewoners werd niet-ontvankelijk verklaard. Op de agenda ook het voorstel tot vervanging van de rio lering en herinrichting van Pasto riestraat en Rietmolenstraat. Met name het onderdeel herinrichting schoot verkeerd bij CDA en PvdA en ook de WD heeft inmiddels haar bedenkingen daartegen ge ventileerd. Aan de orde komen tevens de eenmalige bijdrage voor de nieuwbouw van Scouting en het extra budget voor het Gastouder bureau. Begin vorige week werden in een buitengewone vergadering de sta tuten goedgekeurd, waardoor de HIG (Holtense Industrie Groep) als vereniging met rechtspersoon lijkheid verder gaat. De bijzondere vergadering werd bijgewoond door secretaris Sybrandy van de Kamer van Koophandel. De ver eniging telt 31 leden en heeft als voornaamste taak voor haar leden de behartiging van gemeenschap pelijke belangen op economisch en sociaal gebied bij de overheid en andere instanties. Voorzitter is Enkco-directeur F.W. Noordam. Desgevraagd laat hij weten dat de formalisering tot stand gebracht is om als HIG-leden wat minder vrijblijvend met elkaar om te gaan. „Nu is veel meer sprake van een eenheid. De leden hebben meer verplichtingen naar elkaar toe," aldus Noordam. Secretaris van de HIG is N. van der Meer van de Transportgroep A. Müller. Op uitnodiging van de Zondags schoolvereniging Helhuizen-Es- pelo, gaat prof. dr. Anne van der Meiden zondag 24 september voor in de ochtenddienst in 't Trefpunt, aanvang 10.45 uur. Van der Mei den, tegenwoordig wonend in Amersfoort, houdt zijn overden king in dialect. Voor aanvang van de dienst is er gelegenheid tot kof fiedrinken. 't Trefpunt is daartoe geopend vanaf 10.15 uur. De Holtense Handelsvereni ging houdt maandag 2 okto ber haar najaarsledenvergade ring in zaal Vosman. Eén van de onderwerpen op de agenda is het unanieme bestuursvoor stel de wekelijkse koopavond met ingang van 3 november te verplaatsen van donderdag- naar vrijdagavond. Het be stuur meent dat met de ver plaatsing tegemoet gekomen wordt aan de wens van veel Holtenaren, toeristen en HHV-leden. Er wordt tevens voorgesteld de winkels op maandagmiddag te openen. Ook het Promotieplan 1995 en de komende winkelactie in december komen ter tafel. De vergadering begint om 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1