Zoab-sausje over snelweg Al moet ernstige spoorvorming tegen gaan Financiering blokhut scouts nog niet rond Amersfoorts kamp vuur valt in het water KERNPROEVEN STOP DE FRANSE Dvername kantine :amping Holterberg AGENDA Wijnavond weer een onbetwiste topper Borreluurtje groeit uit tot waar feest HOLTENS NIEUWSBLAD RIJKSWATERSTAAT GAAT OVER OP INTEGRAAL ONDERHOUD Jaaragenda Nog anderhalve ton tekort SAWNTOK6- KIJK IN UW WEEKBLAD I DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995- Door Leo Polhuys) DEVENTER/HENGELO - Automobilisten die al dan niet regelmatig op de Al tussen Deventer en Almelo vertoeven, zal iet ongetwijfeld zijn opgevallen dat bij Deventer werkzaamhe- jen aan de zuidelijke rijbaan worden verricht. De weg wordt ter ?laatse verbreed, waarna er een nieuwe stabiele onderlaag wordt langebracht. Vervolgens wordt het geheel overgoten met zeer >pen asfalt beton, kortweg zoab. Uiteindelijk wordt de gehele zuidelijke rijbaan van de Al tussen Deventer en Markelo op deze Inamer aangepakt en in latere jaren krijgt ook de rest van deze kostelijke verkeersader een flinke opknapbeurt. De werkzaam- ïeden van Deventer tot aan Markelo zullen tot november in jeslag nemen en in die periode zal er vrijwel onafgebroken vorden gewerkt, ook 's nachts en in de weekends. ,Het was ook allemaal hard no- lig", zegt ing. J. Maring, hoofd -an de Dienstkring Hengelo van (ij kswaterstaat, dat de werkzaam - leden allemaal laat uitvoeren. De nelweg bij Deventer valt nog net •nder zijn toeziend oog, aange- ,ien Deventer zich in het uiterste rcstpuntje van het werkgebied an 'Hengelo' bevindt. De Deven- SEPTEMBER september: wijnmarkt HHV op imidsbelt 710 september: Keunefeesten 'september: Vrijmarkt op Smids- lelt 4 september: bijeenkomst pBTB, OLM, kerken en artsen 'ver problemen in de landbouw. 6 september: Erwincross 7 september: MAC Trekkersiep 18 september: ledenvergadering labobank 2 september: sponsorloop SV lolten atletiek 'J september: Holterbergherfst- Der WV Holten OKTOBER oktober; MAC motocross NK oio's op Zuurbergcircuit oktober: ledenvergadering Hol- tnse Handelsvereniging /8 oktober: Nacht om Holten 4 oktober: concert jongerenkoor )ampanella in NH kerk 7 oktober: Toneeluitvoering i>CH in Irene 5 oktober: Diepe Hel Holtcrber- loop NOVEMBER november: Chr. Ontspannings 'lub met blijspel in De Kandelaar november: Chr. Ontspannings !lub met blijspel in De Kandelaar 1 november: speelgoedbeurs in •e Boschkamp 7 november: najaarsconcert loltens Mannenkoor 5 november: Jubileumshowcon- :rt HMV in de sporthal met me ewerking van Margriet Eshuys; le ibileumreceptie en feestavond A. 1AC De Holterberg DECEMBER december: 19.30 uur, leerlingen- ïr incert MOC Holten gj december: 11.00-12.00 uur, penhuis MOC Holten in De u oschkamp I december: jubileumviering BvP Holten (50 jaar) december: volkskerstzang in e Kandelaar december: MAC kerstpuzzel ter IJsselbrug in de Al, die over een paar jaar ook wordt gerevi seerd, valt al onder Rijkswater staat in Apeldoorn. Spoorvorming „In de afgelopen jaren is gebleken dat op de Al ernstige spoorvor ming ontstaan is, als gevolg van de zeer warme zomers", zegt Maring. Hij loopt even naar een asfaltdes- kundige elders in het kleine kan toortje van Rijkswaterstaat aan de Brugginksweg, even buiten Hen gelo, en komt terug met de mede deling dat de zon het asfalt op zeer hete dagen kan opwarmen tot wel zeventig graden Celsius. „We heb ben onderzoek naar de oorzaak van de spoorvorming verricht, en het bleek dat warmte de boosdoe ner was", licht Maring toe. Het spreekt vanzelf dat spoorvorming gevaarlijke situaties kan opleve ren, met name als het nat is. Aangetast „De warmte heeft niet alleen de deklaag aangetast, maar dringt ook door tot de onderste stabiele laag. Vandaar dat we die ook vernieu wen. Dit verhaal geldt wel alleen voor de rechter rijstrook op de zuidelijke rijbaan van de Al, aan gezien hier de vrachtwagens rij den, en die zorgen natuurlijk vooral voor de spoorvorming. De stabielere onderlaag zal er in de toekomst voor zorgen dat er min der spoorvorming optreedt". Al dus Maring, die er melding van maakt, dat de noordelijke rijbaan van de Al al in 1994 op een derge lijke wijze is aangepakt. De spoor vorming is daar volgens hem in middels dan ook al een stuk min der geworden. Het lijkt een naam van een exo tisch dier, maar de afkorting zoab betekent niets anders dan zeer open asfalt beton. Rijkswaterstaat gaat het hele wegvak Deventer - Markelo ermee overgieten. „Zoab zorgt voor een flinke geluidsre ductie", promoot Maring. „Maar minstens zo belangrijk is het feit dat de structuur van dit beton er als het ware voor zorgt, dat er een soort isolatie optreedt. Door de zeer open structuur van zoab kan er lucht in de deklaag van de weg doordringen, en die lucht zorgt gewoon voor koelte als het warm is. Bovendien zakt water in zoab weg, en de kans op aquaplaning is dus nihil. Toch is zoab zeer sta biel. Bezwaar Een vraag aan Maring: hoe ziet hij het bezwaar dat automobilisten hebben geuit tegen zoab in winter se omstandigheden? Bij gladheid zou zoab zeer onveilig zijn. Het diensthoofd van Rijkswaterstaat hierover: „De onveilige situaties ontstonden vooral daar waar er sprake was van zoab-eilandjes op het wegdek. Stukken weg hadden nu eens geen zoab en dan weer wel. Juist dan zijn automobilisten niet verdacht op de wisselingen in de soorten wegbedekking en dan krijg je ongelukken". Bijkomend voordeel van zoab op de weg is volgens Maring ook dat vrachtwa gens geen kamerbreed tapijt van opspattend water meer kunnen veroorzaken. „Althans, je hebt er veel minder last van". Ook wordt gewerkt aan een ver breding van de rijbaan van de Al met één meter tot twaalf meter. Dat heeft te maken met de toe komstige vorm van onderhoud die Rijkswaterstaat hier en op alle an dere snelwegen wil gaan toepas sen. Het draait allemaal om het vier-nul systeem, legt Maring ge duldig uit. „Na verbreding is het mogelijk om twee rijstroken open te houden in geval van reparatie of onderhoud, waarbij dan het ver keer over de andere rijstroken wordt geleid door middel van een zogeheten barrier in de- midden berm. Proeven hebben uitgewezen dat deze eventueel doorschietend verkeer tegenhouden, zodat de si tuatie voor de wegwerkers ook veiliger wordt". Streven Maring vervolgt: „Ons streven is dan ook gedurende werkdagen steeds twee rijstroken open te hou den. Maar ik geef eerlijk toe, dat dat niet altijd lukt, zoals afgelopen weken bij Deventer ook wel eens is gebleken, toen we bijvoorbeeld verlichting moesten aanbrengen. Ook 's nachts werken we namelijk door. Toen stond er meteen een file. In het algemeen denk in trou wens dat de automobilist wel be grijpt wat we doen. Met de reacties van automobilisten valt het wel mee, al vraagt men zich wel af waarom we nu in één keer alles tegelijk aanpakken: verbreding, aanbrengen nieuwe onderlaag en zoab. Dat heeft te maken met ons nieuw systeem van integraal onderhoud, waarbij we liever verschillende klussen in één keer aanpakken dan dat we de weg om de zoveel jaar opbreken. Vroeger was het meer postzegelwerk". Om toch nog eens uit te leggen wat zoab (zeer open asfalt beton) Foto: Auke Plui De Al wordt van Deventer tot aan Markelo opgeknapt, en krijgt een de Rijksdienst allemaal voor de vierwielers in petto heeft, plaatste Rijkswaterstaat onlangs in ver schillende kranten advertenties onder het motto 'Oranje timmert aan de weg'. Oranje slaat dan op de kleur van de pakken van de weg werkers, en niet op ingenieursbu reau Oranjewoud, aan wie Rijks waterstaat dit jaar bij wijze van proef de directievoering en het beheer van de weg tijdens de on derhoudsbeurt heeft uitbesteed. Aannemer Krekel uit Holten is ook bij deze proef betrokken. De rijbaan Deventer - Markelo is in drie werkvakken geknipt: het gedeelte Deventer - Bathmen (dat nu dus wordt uitgevoerd), het wegvlak bij Bathmen en dan het deel Bathmen - Markelo. Ieder wegvlak is ongeveer zes kilometer lang. Zoals gezegd zal het werk van Deventer tot Markelo tot novem ber in beslag nemen. Het bouwen van het boaken is in volle gang. Tot een vreugdevuur zou bet niet komen (Eigen foto). Afgelopen vrijdag was een dele gatie Sploders afgereisd naar Amersfoort om daar op verzoek deskundige adviezen te geven bij het opbouwen van een vreugde vuur. De Splose deskundigen wa ren uitgenodigd omdat de buurt schap nog steeds in het bezit is van het wereldrecord paasvuur- bouwen. De Amersfoortse uitno diging was afkomstig van de SPV (Stichting Philadelphia Voorzie ningen), een overkoepelende or ganisatie op het gebied van min der valide mensen. De SPV hield voor de vierde maal een familie- hds 4 juli wordt de kantine van inping De Holterberg beheerd )or Ben Koster en zijn familie. Ijn jarenlange ervaring in de ho- fca heeft hem door de eerste twee aanden geholpen. De kantine, e officieel niet tot de camping iort, is door de ligging tijdens de «Hermaanden toen voornamelijk n ontmoetingsplaats voor de mpinggasten. Tijdens het sei- ien worden er voor de gasten erlei activiteiten georganiseerd, aar kan ook de toevallige voor- iganger, fietser of wandelaar, stig naar binnenlopen voor een ipje koffie, een borreltje of een ialtijd a la carte. Koster: „Het J in de bedoeling de sfeer van Deger, toen de kantine nog in heer was van de familie Venek- js, terug te halen." Buiten het eoen is het mogelijk op afspraak een diner, verjaardag of ander par tijtje, eventueel met een activiteit als klootschieten, te bespreken. Kinderen kunnen zich bij goed weer buiten vermaken in de speel tuin of op de midgetgolfbaan. „Er is een zeer ruime parkeerplaats en we zijn makkelijk te bereiken," aldus Koster. Tijdens de winter maanden wanneer het campingge- beuren op een laag pitje staat wil Koster zich graag inzetten voor hen die buiten het seizoen om een partij, bruiloft of verjaardag willen organiseren. Voor deze activitei ten zijn er mogelijkheden genoeg, uiteenlopend van een hapjesbuffet tot een luxe diner, maar ook een warm en koud buffet of een barbe cue zijn mogelijk. „We bieden activiteiten voor elke beurs," ver klaart Koster, die het in Holten behoorlijk naar zijn zin heeft. Na de eerder gekozen thema's lucht, water en aarde, was nu het thema vuur aan de beurt. De Splo ders waren overigens niet de eni gen die naar deze familiedag waren gekomen, die werd gehouden op de Bernhardkazerne en in het die renpark Amersfoort. Meer dan tienduizend mensen zouden aan deze dag meewerken. De gehele dag had iets weg van een Olym pisch feest, compleet met een ope nings- en sluitingsceremonie. En dat je van een dergelijk budget (50 gulden per persoon is 5 ton) een riant programma op poten kunt zetten, behoeft geen verder be toog. Alleen al de jury van het defile bestond uit illustere namen: Jan des Bouvrie, Janneke Brink man, Beelaerts van Blokland (commissaris van de koningin) en de burgemeesters van Soest en Amersfoort. Verder warérTer onder andere op tredens van Conny Vink en Ame Jansen (een goede generale van hem vlak voor de Keunefeesten). Ook Louis van Gaal was aanwezig om met circa 25 minder validen een voetbaltraining af te werken. Bijna alle geplande onderdelen konden tussen de vele buien door plaats vinden. Alleen het geplande vreugdevuur moest worden ge schrapt vanwege de vele regen. De Sploders waren circa twee uur bezig geweest met de opbouw van het kleine vuur toen het bericht van de organisatie kwam dat dit onderdeel was geschrapt. Ook tij dens de optocht waren al veel men sen gevlucht naar de tenten om daar de dag droog door te brengen. De delegatie uit Splo was niette min zeer verheugd over de goede organisatie. Overal was voor ge zorgd. Zelfs een kraan was er aan wezig - in Splose kringen is dit uit den boze. Ook ditmaal is dus weer gebleken hoe weersafhankelijk een organisatie van een burengebeu ren is, ook al is het budget nog zo ruim. De benodigde financiering voor de gezamenlijke nieuwbouw van de Holtense scoutinggroep De Waardenborch en de provinciale scoutinggroep BE/Blauwe Vo gels Sint Joris aan de Liezenweg is nog steeds niet in kannen en kruiken. Het gaat om een totaal bedrag van 542.500 gulden. Op dit moment is nog altijd sprake van een tekort van zo'n ander halve ton. B en W stellen de gemeenteraad voor om de Stich ting Blokhut Holten, een samen werkingsverband tussen beide groepen, een eenmalige bijdrage toe te kennen van 25.000 gulden, mits het plan uitgevoerd wordt. De huidige houten blokhut van de Waardenborchgroep voldoet niet meer aan de huidige eisen en is bovendien door brand dusdanig beschadigd dat grondige renovatie noodzakelijk is. De provinciale scoutinggroep voor gehandicapte scouts, de Sint Jorisgroep, die ge bruik maakte van een blokhut in Raalte, heeft deze inmiddels verla ten. Zoals bekend is het de bedoe ling dat 'Raalte' in de weekeindes gebruik gaat maken van het ver nieuwde, stenen onderkomen aan de Liezenweg, dat dan wel volle dig aangepast wordt voor gehandi capten. De vergunning voor de bouw is inmiddels rond. De con tacten tussen de Holtense en Raal- tese scouts zijn destijds tot stand gebracht door voormalig burge meester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard. Wat betreft scouting Holten meent het college dat 'deze de afgelopen jaren in de lift zit, het geen met een nieuw onderkomen alleen maar zal toenemen. Zonder de Sint Jorisgroep zou een veel minder grootscheepse verbouwing volstaan. Zonder deze groep zou den echter ook de nu wel beschik bare middelen geminimaliseerd worden. 'BenW benadrukken dat weliswaar in principe geen subsi dies meer worden verleend aan andere accommodaties dan het dorpshuis, maar dat er enkele soci aal-culturele activiteiten zijn die daar niet kunnen worden gehou den, zoals Jongerencafé De Schu- re, HMV en de Waardenborch groep. In de incidentele sfeer droeg de gemeente echter eind ja ren tachtig bij in de verbouw van Het Paalhuus (De Schure) met 20.000 gulden en beginjaren ne gentig ontving HMV 10.000 gul den voor renovatie van het repeti tielokaal. B en W achten het daar om reëel tien procent in de bouw kosten van de nieuwe blokhut bij te dragen. Dat zou dan 50.000 gulden bedragen. Daar de Holten se scouts één van de twee huurders van het gebouw worden, werd echter besloten voor de helft daar van, 25.000 gulden dus. De Stichting Blokhut Holten hoopt door zelfwerkzaamheid 65.000 gulden te besparen en voor het resterende tekort is inmiddels door intensieve fondsenwerving en inbreng van eigen middelen 220.000 gulden bijeengebracht. Van overige Overijsselse gemeen ten valt weinig te verwachten, evenals van mogelijke andere fi- Zaterdag 11 november: speelgoed beurs in De Boschkamp Woensdag 15 november: boekvoor- dracht voor NBvP Holten in zaal Vos man Vrijdag 17 november: 20.00 uur, na jaarsconcert Holtens Mannenkoor; 20.00 uur, Kunst en Cultuur met het Ezelkabinet' in SG De Waerdenborch Zondag 19 november: 14.00 uur, start MAC puzzelrit bij 't Stuurhuus Donderdag 23 november: 19.45 uur, HVG-bijeenkomst in gebouw Irene; 20.00 uur, CPB-bijeenkomst in De Kandelaar over psychische ziekten. Zaterdag 25 november: MAC-jubi- leumreceptie en feestavond; jubi- leumshowconcert HMV in de sporthal m.m.v. Margriet Eshuys Donderdag 7 december: 19.45 uur, jaarvergadering HVG in gebouw Irene Vrijdag 8 december: 19.30 uur, leer- lingenconcert MOC Holten Zaterdag 9 december: 11.00-12.00 uur, open huis MOC Holten in De Boschkamp nancieringsbronnen. Het Stich tingsbestuur meent maximaal een Woensdag 13 december: 20.00 uur, ton te kunnen financieren middels Kunst en Cultuur met lezing over sym bolen in De Boschkamp Maandag 18 december: jubileumvie ring NBvP Holten (50 jaar); 20.00 uur, CPB-kerstviering in De Kandelaar. Woensdag 20 december: 19.30 uur, volkskerstzang in De Kandelaar ~m' |T° W c.""u'Donderdag 21 december: 19.45 uur, gulden. De Stichting ves- kerstwijdilfg HVG in gebouw Irene, hoop nu op het Nationaal Dinsdag 26 december: 14.00 u een hypotheek. De daar aan ver bonden lasten worden betaald uit huurlasten van de beide gebruikers van het gebouw en verhuur aan derden. Dan resteert op dit mo ment toch nog een gat van ruim 150.000 guide tigt haar hoop nu op Jeugdfonds (Jantje Beton) en op het Overijsselse bedrijfsleven. Ruim zeshonderd bedrijven wer den aangeschreven met het ver zoek of zij één of meerdere rente loze obligaties van 100 gulden wil len aanschaffen. De respons blijkt evenwel zeer matig. Dinsdag 26 december: kerstpuzzelnt bij MAC-Stuurhuus Donderdag 4 januari: 9.30 uur, kof fieochtend HVG in gebouw Irene. Dinsdag 23 januari: 20.00 uur, Kunst en Cultuur met lezing over architect Gaudi in De Boschkamp Donderdag 25 januari: 20.00 uur, CPB jaarvergadering in De Kandelaar (tevens info over Wereldwinkel) u tegen kernproeven voor op Franse o voor President Chirac. BEL 020 422 Ï3 44 I ds enkele maanden is de kantine van camping De Holterberg in lere handen. Met veel plezier zwaait het echtpaar Koster er nu de ffer (Foto WV) Het vierde Bedrijvenborreluur- tje groeide vrijdag uit tot een waar feest. Ruim 440 aanwezigen werden geteld, onder wie nu ook medewerkers van vrijwel alle grote bedrijven uit Holten. Op muziek van de Jagermeister- band steeg de stemming moeite loos naar grote hoogte en ging een flink deel van de bezoekers spon taan in polonaise door de zaal. Op zeker moment zelfs onder aanvoe ring van wethouder Eb van Schoo- ten, die de vijfde Keunefeesten kort tevoren officieel geopend had. „Het borreluurtje heen nu toch echt definitief wortel gescho ten," constateerde Keune-voor- zitter Wim Dogterom tevreden, „'t Is een afspiegeling in het klein van het karakter van de Keunefees ten een gezellig feestje onder me kaar." Volgens Dogterom waren ruim zestig bedrijven vertegen woordigd met totaal zo'n tien pro cent meer bezoekers. Hij liet bo vendien weten dat de Holtense Handelsvereniging toegezegd heeft met het oog op het 'uurtje' in 1996 te overleggen of de aangeslo ten winkeliers die vrijdag wellicht een uurtje eerder sluiten willen. Het 'uurtje' begint namelijk al om 16.30 uur. In de stampvolle feesttent over heerste weliswaar het beeld van de lange tafels, desondanks was het gezelligheid troef. De hoge barta- fcls waren net als vorig jaar achter in de tent gezet. Voor wie geen plek meer aan tafel kon vinden, was het daar 'staande receptie'. Geen probleem, het maakte de sfeer er zeker niet minder om. Iedereen was bovendien zeer te spreken over de uitstekende kwali teit van het koud buffet, waarmee Jos Kamphuis en de zijnen op nieuw een prima visitekaartje afga ven. Die ochtend waren tal van vrijwilligers met de voorbereidin gen begonnen. Een koelwagen hield het buffet vervolgens koel. Ook degenen die wat later binnen kwamen konden nog volop genie ten van al het heerlijks, want er werd voldoende toegezien op tus sentijdse aanvulling van de scha len. Gaande het 'uurtje' werd het steeds gezelliger en terwijl de Ja- Aan gezelligheid ontbrak het zeer zeker niet op de markt, waar velen zich tegoed deden aan een hapje en een drankje (Foto WV) Het 'uurtje' groeide vrijdagmiddag uit tot een waar feest. Prima eten, prima muziek, ingrediënten die de stemming tot grote hoogte deed stijgen (Foto WV) germeisterband Tulpen uit Am- meedeinen geblazen en zwierde sterdam door de zaal liet schallen, een lange sliert in polonaise door was het aan menig tafel inhaken en de tent. WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN Afgelopen donderdag werd op de Smidsbelt de zesde wijnavond en preuverie gehouden. Dit evene ment, altijd goed voor een flinke portie sfeer en gezelligheid, is de onbetwiste topper uit het pro gramma van de Holtense Handels vereniging. De bijzonder sfeervol ingerichte Smidsbelt werd dit jaar uitzonderlijk goed bezocht. De wijnavond en preuverie kwam wat langzaam op gang, maar rond half negen was er toch sprake van een drukke markt. Zoals altijd waren de deelnemers zeer tevreden over de belangstelling die hun stands trokken. De stand met 'Komt kie ken piep show, een gulden' liet menig nieuwsgierige bezoeker het tentdoek openen om er vervolgens achter te komen dat men beet ge nomen was. Achter het doek was mets anders te zien dan een lege ruimte. De opzet van de wijn markt, die een beetje anders was dan voorgaande jaren, droeg zeker bij tot een grotere publieke belang stelling. Volgens Jan Wansink van de Holtense Handelsvereniging had ook het met afsluiten van de Dorpstraat invloed op het grotere bezoekersaantal. „Het feit dat mensen door het dorp kunnen rij den en kunnen zien dat er een markt is, doet menigeen besluiten zijn auto te parkeren om even over de markt te lopen. Ook voor de winkels die aan de koopavond meedoen, is dit de beste oplos sing." De deelnemers aan de wijnmarkt hadden het allemaal weer voortref felijk voor elkaar. Zo konden ze aanschuiven voor een gratis glaasje port, wijn en likeur, alsook kaas. Daarnaast konden ze zich te goed doen aan verschillende warme hapjes. Al met al lieten de bezoe kers zich graag overhalen tot het proberen van de aangeboden eet en drinkwaar. Ook de stands van de Dierenbe scherming en de Nierstichting mochten zich verheugen over een zeer grote belangstelling. Voor het gemeentehuis was een podium op gebouwd, hier zorgde showorkest Saturnus voor de muzikale sfeer. En al was er door een ongelukje op de Dorpstraat even iets minder belangstelling, de organisatoren kunnen terugkijken op een zeer geslaagde Holtense Wijnavond en preuverie. De Oudheidkamer Hoolt'n begon rond negen uur met het vertonen van dia's over oud Holten. De belangstelling hiervoor viel echter wat tegen.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9