Opbrengst vrijmarkt bestemd voor HMV Boeren protesteren tegen MWtre™, Holtens Nieuwsblad J85?® jaren zofg m «f Nog plaatsen op Socuwe-cursussen plots in woonkamer toekomstig mestbeleid Duitse scholieren bij DeWaerdenborch Minder bezoekers op Drive in show 'Dit beleid gaat absoluut te kort door de bocht «El U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON 39eJAARgHJRS Topper voor Dick Beldman Jeugddienst Lezing over vaatziekten Storing in computer Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1,50 Na een zeer succesvol begin van het nieuwe seizoen tij dens het jaarlijkse open huis in De Boschkamp, zijn er toch nog enkele plaatsen vrij bij cursussen en activiteiten van de Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk in De Boschkamp. Wie meer infor matie wil of zich alsnog wil opgeven kan terecht bij So- cuwe, tel. 62755. Plaatsen vrij zijn er allereerst op de cursus yoga, een combi natie van lichaamsoefeningen, ademhalingstechnieken en ontspanningsoefeningen. Er is ruimte o de dinsdagochtend en dinsdagavond. Nieuwe cursisten kunnen na de eerste les beslissen of ze zich defini tief willen aanmelden. De cur sus is deze week begonnen. Op veler verzoek is er dit seizoen een teken- en aquarel cursus voor beginners ge pland die overdag gegeven wordt. De elf lessen staat on der leiding van Annet Schip pers en beginnen maandag 18 september. Ook hier zijn nog mogelijkheden om deel te ne men. Iedere cursist krijgt op eigen niveau persoonlijke aan dacht. Ook wordt er groeps gewijs gewerkt. Ruimte ook op de cursus Frans. De maandagavond- groep voor beginners is sterk gericht op het gesproken Frans tijdens de vakantie, zo als bij het winkelen op de camping, in een hotel enzo voorts. Bij de lessen voor ge vorderden (woensdagavond en vrijdagochtend) wordt ge werkt met het boek 'A bien- töt' en met luistercassettes (het boek kan via docente Roelie J onkman worden aan geschaft). De methode is ge richt op volwassenen en be steedt veel aandacht aan dage lijks voorkomende situaties. De cursus telt twaalf bijeen komsten. In januari wordt een vervolg aangeboden. De les sen beginnen maandagavond 18, woensdagavond 20 en vrijdagavond 22 september. Ten slotte de cursus Koken met de magnetron. Elly van der Molen geeft in drie lessen goede aanwijzingen om de magnetron optimaal te benut ten. Naast het klaarmaken van gerechten wordt aandacht be steed aan het verschil tussen de magnetron en de combi magnetron, het gebruik van serviesgoed, het wattgehalte en het gebruik hiervan. De eerste cursus start woensdag avond 20 september. Pluvius bleef de elfde vrijmarkt van de supportersvereniging van HMV redelijk goed gezind. Op wat bescheiden buien na, bleef het zaterdag droog en dat kwam de handel op de Smidsbelt en in de Tuinstraat alleen maar ten goede. En de wind, die vooral 's ochtends nogal eens de kop op stak, werd evenmin spelbreker. Kortom, een geslaagde vrij markt, oordeelden de organisa toren na afloop. De clubkas was redelijk gespekt. Het geld wordt gereserveerd voor HMV. Toch zorgde de dreigende wolken bij het krieken van ae dag dat een paar handelaren, maar vooral ver scheidene 'kleedjesverkopers' de markt lieten voor wat net was. Verkopen in miezerige regen is armoe troef voor zowel de nering doende als de handel. Met name bij die grondplaatsen achter het ge meentehuis, waarvan er ongeveer zestig 'vergeven' waren, leverde dat gaten op in het marktbeeld. Van de 75 geregistreerde kraam- houders bleven er slechts vier weg. Het was vooral in de ochtenduren dat de vrijmarkt gezellig druk was. De handel kon op dat moment bepaald levendig worden ge noemd. Niet alleen de handelaren, ook menig houder van een grond- plaats was zeer te spreken over zijn omzet.Ik was hier al om 7.00 uur en bleek toen zeker niet de eerste te zijn. Het is vooral ook in de vroege ochtend dat ik lekker verkocht heb!," liet één van hen weten. Net als in voorgaande jaren had de vrijmarkt opnieuw deels een com mercieel karakter vanwege het aanzienlijke aantal handelaren uit de wijde omgeving die het terrein bevolkten. Onder hen veel 'ouwe getrouwen'. Menigeen had al vroeg medewerkers rondlopen om te zien waar interessante en van zelfsprekend lucratieve waar op de kop kon worden getikt. De sfeer in de ochtenduren werd nog eens extra aangedikt toen de dweilorkesten, die 's middags 'op' moesten voor het Keunebloasfes- tival in de feesttent, hun opwach ting maakten op het marktterrein. Het lokte als vanzelf meer koop lustigen richting Smidsbelt en om geving, die geduldig snuffelden tussen allerhande koopwaar, soms nieuw, maar meestal tweede hands. De keuze liep als vanouds uiteen van serviesgoed, allerhande snuiterijen, 'collectors items' en kleding tot antiek, gereedschap, fietsen en meubliair. De jeugd kon zich uitleven op een springkussen achter het gemeentehuis. Op de markt hadden ook diverse plaatse lijke instellingen een plek gezocht, De vrijmarkt trok als vanouds tal van koopjesjagers en verzamelaars (Foto WV) waaronder de Badmintonclub Holten, de poloclub Twenhaars- veld, activiteitencentrum De Lath- mer en de Stichting Dorkas. De supportersvereniging zorgde weer voor een hapje en een drankje en ook HMV zelf was van de partij. Bij de dorpskerk nodigden leden van de Hongarije Commissie van de hervormde kerk het publiek uit om mee te doen met het Rad van Avontuur. De opbrengst van 1123 gulden komt ten goede aan fruitte lers in het Hongaarse Gergelyui- gornia, waarover wij vorige week berichtten. Wie alsnog wil bijdra gen aan de 'Fruitbomenactie Hon garije' kan storten op Raboreke- ning 32.85.50.310 ten name van Werelddiaconaat Holten, onder vermelding van 'Fruitbomenactie Hongarije'. Het gironummer van de bank is 875587. Nog onder de indruk van het gebeurde toont Karin Bekkernens de aanzienlijke spanwijdte van de havik Foto JS) Het zal je maar gebeuren! Zit je lekker onderuit zondagochtend met je bakje koffie naar de televisie te kijken, belandt er plotseling een heuse havik naast je in de woonka mer! Een bijna ongeloofwaardig verhaal, maar toch waar gebeurd! „Zelf was ik bezig met mijn post duiven die juist terugkeerden van een vlucht, toen mijn vrouw van beneden riep dat ik onmiddellijk komen moest. Ik was stomver baasd door wat ik aantrof. Overal glas in de kamer, natuurlijk een gebroken venster en een kanjer van een havik op de kamervloer. Dood." Het dier was plotsklaps met een enorme snelheid lettelijk I door het raam gevlogen. Desge vraagd bleek dat echtgenote Karin geheel onverwacht een harde knal hoorde en vrijwel op het zelfde moment tal van glasscherven- en splinters over zich heen kreeg. Ge lukkig bleef het bij een bescheiden snijwond. Veel erger was het met de Chesterfield-bank, waar ter stond een grote scheur in ver scheen. Ook het parket liep met een paar krassen een fikse bescha- diging op. Gerrit-Jan Bekkernens kan er haast nog niet over uit. Gebaart ons opgewonden hoe groot de roofvogel wel niet was: „Een spanwijdte van 1.05. Dat is be paald niet niks, hoor!" Bekker nens, wonend aan de Raatakker- weg, vertelt dat hij al flink wat jaren last heeft van roofvogels. Hetzelfde geldt voor zijn buren. Of er nog wild rondloopt daar op De Borkeld? „Ben je gek! Dat wordt rigoureus geruimd door die beesten!" De roofvogels blijken zeer gecharmeerd van Bekkernens' duiven. Vorig jaar grepen ze er vijftien en ook dit jaar moesten enkele dieren er aan geloven, ,,'s Winters, buiten het vliegseizoen, houd ik mijn duiven daarom bin nen," vervolgt Bekkernens. „Dan pikken de haviken hazen en ander •klein wild. Als het seizoen weer begint heb je de poppen echter weer aan het dansen. Als ik de duiven dan trouwens weer loslaat, merk je goed dat ze niet 'ingevlo gen' zijn." De havik houden ter herinnering aan het bijzondere voorval doen Gerrit-Jan en Karin niet. Van ver scheidene kanten is echter al be langstelling getoond voor het dier, dat daarom binnen afzienbare tijd aan een wand of op een schoor steenmantel opgezet en wel nog lange tijd te bewonderen zal zijn. en de schade? Gerrit-Jan: „Ja, dat wordt natuurlijk een verzeke ringskwestie. Het is moeilijk te zeggen of dit soort zaken gedekt wordt. Wellicht is er nog zoiets als een Wildfonds waarop we de on kosten kunnen verhalen." ,,Voor ons is het nu al duidelijk dat dit beleid tekort door de bocht gaat. Het is absoluut onaanvaardbaar." Aldus voorzitter Henk Scheperboer van de OLM Holten, dinsdagochtend tijdens een korte actie bij het gemeentehuis van Holtense agrariërs die de aandacht vestigden op de zorgen waarmee veel boeren te kampen hebben in verband met de ontwikkelingen in de landbouw. De actie richt zich op de bedreiging die het toekomstig mestbeleid van de ministers Van Aartsen (LNV) en De Boer (VR.OM) vormt. Een goed mestbeleid is van levensbelang voor velen. Een beleid, waarmee het produktievermogen van ae grond blijvend kan worden benut met behoud van een optimale bodemvrucht baarheid. Ook het milieu is het meest gebaat bij een mestbeleid dat ruimte laat voor een goede gewasgroei en tevens een breed draagvlak heeft. Scheperboer sprak namens de gezamenlijke landbouworganisaties in Holten (binnenkort LTO MidOost afdeling Holten) en bood B en W de standpunten van LTO MidOost aan inzake het mest- en ammoniakbeleid. Op uitnodi ging van de boeren onthulde burgemeester D.J. Verhoeven een bord met daarop de veelzeggende tekst 'De landbouw geeft al jaren zorg aan het milieu, maar dit mestbeleid zijn wij beu'. Van het bord zijn drie exemplaren gemaakt; ze verschijnen langs de N332 (S14), de Rijssenseweg en op particuliere grond langs de Al. Morgen, vrijdag 15 september, wordt een landelijke actie gehouden in Den Haag om de ministers duidelijk te maken dat het mestakkoord voor de boeren onaanvaardbaar is. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! 1 Naam Adres I Woonplaats Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Geelt op als abonnee voor het 1 Holtens Nieuwsblad Dhr /mevr Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Adres 1 Woonplaats I Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Henk Scheperboer legde uit dat het mestbeleid regels oplegt tot ver na 2000: „Die zijn gestoeld op aannames en niet op keiharde cij fers. Met dit beleid zal de ons zo dierbare bodemvruchtbaarheid zwaar worden aangetast. En juist die heeft de landbouw in niet al leen Holten, maar ook in de rest van het land en daarbuiten zo wel varend gemaakt. De goede bo demvruchtbaarheid is van levens belang voor onze bedrijven." Als het mestbeleid werkelijkheid wordt, verwacht Scheperboer dat het voor veel bedrijven de nekslag betekent. „Het is voor ons frus trerend hoe men in Den Haag omgaat met onze sector, die al zoveel heeft gepresteerd en gen- vesteerd in milieubeleid. Want laat bovenal duidelijk zijn dat de Hol tense landbouw wil meewerken aan het milieubeleid," aldus Sche perboer, die als voorbeeld onder meer de investeringen in de mes- taanwendingstechnieken aanhaal de en ook op het positieve mee denken- en werken ten aanzien van het Ammoniak Reductie Plan wees. „Wij willen al het mogelijke doen, maar de minister vraagt het onmogelijke. Daarom vragen wij begrip voor onze standpunten en willen ook aan ieder duidelijk maken dat er voor ons als boeren heel veel op het spel staat." De standpunten ten aanzien van het mestbeleid zullen volgens Sche perboer op veel bedrijven een ge weldige inspanning vragen om aan de normen te voldoen. „Maar de landbouw zet zich in en 'wil er voor gaan'," aldus de OLM-voor- zitter, die de hoop uitsprak dat politiek Den Haag en de land bouwbedrijven samen kunnen blijven werken aan een goed on derbouwd mestbeleid. Begrip Hoewel hij aangaf niet direct ge charmeerd te zijn van protestacties en dergelijke, toonde burgemees ter Verhoeven begrip voor het feit dat de boeren hun zorgen kenbaar maakten: „De problemen worden door velen onderschat. Maar ach ter de deuren heerst op het mo ment veel ellende." Hij wees in dit verband op de bijeenkomst die de gezamenlijke landbouworganisa ties in Holten vanavond houden in zaal Vosman. Daar komen niet alleen economische problemen aan bod, maar wordt zeer zeker ook ingegaan op de sociale problemen waarmee veel boerengezinnen zich geconfronteerd zien. Verhoeven was van mening dat de sector hoe dan ook de kans moet krijgen om tot een rendabele bedrijfsvoering te komen. Standpunten In de standpunten van LTO Mi dOost wordt onder meer gesteld dat het perspectief voor bedrijfs ontwikkeling voor voldoende lan ge tijd een belangrijke voorwaarde voor het slagen van het milieube leid is. Ook de noodzaak van dat beleid en milieumaatregelen moe ten volgens LTO MidOost zijn onderbouwd. 'Niet alleen de land bouw, maar alle sectoren in de economie dienen naar evenredig- Voor het gemeentehuis onthulde burgemeester D.J. Verhoeven een bord waarop de boeren een veelbetekenen de tekst hadden gezet. Er zijn er drie. Ze worden geplaatst langs respectievelijk de Al en twee invalswegen m Holten Foto Ten Velde) heid een bijdrage te leveren aan vermindering van de milieubelas ting. De aanpak van het mest- en mineralenvraagstuk moet volgens de belangenorganisatie op basis van mineralenregistratie (voor de dierlijke sectoren) geschieden. 'Een veehouder is voorts zelf ver antwoordelijk voor de afzet van het mestoverschot van zijn eigen bedrijf. Uitrijden van mest op grasland gedurende de eerste twee weken van spetember moet wor den toegestaan en voor bedrijven met een lage mestprodukte en/of een lage mestaanvoer moet een beperking gelden van administra tieve verplichtingen'. Wat betreft het ammoniakbeleid stelt LTO MidOost dat deze pro blematiek 'stapsgewijs en op een praktische manier moet worden aangepakt, waarbij tussentijds moet worden geëvalueerd wat de effecten zijn van de genomen maatregelen. Ook moet worden vastgesteld of, waar en in welke mate aanvullende maatregelen no dig zijn'. Volgens LTO MidOost kan als eerste stap worden aange koerst op een emissiereductie van 50%. Of er aanleiding is voor verdere reductie zal nog moeten Hoewel de Veronica Drive In Show open stond voor iedereen, waren het voornamelijk jongeren die de eerste avond van de Keune- feesten de weg vonden naar de feesttent op de Kalfstermanswei- de. Echt stampvol werd het even wel niet. Er waren zelfs iets min der discogangers dan vorig jaar. „Toch voldoende om het gezellig te hebben," meende voorzitter Wim Dogterom van de Keune- feestcommissie. Meerdere jonge ren kwalificeerden de openingsac tiviteit desgevraagd als een 'te gek ke' avond. Dansen en uit de bol gaan op keiharde muziek. Want daar waren voornamelijk de oude ren het wel over eens: de decibel len die de immense boxen op het toneel produceerden waren toch wel van uitzonderlijk hoog niveau. De stemming onder de hossende jeugd leed daar echter absoluut niet onder, hoe harder hoe mooi er. Het podiumelement waar op de jongeren zich uitleefden was bewust laag van stuk. Vorig jaar, toen de elementen hoger waren, begaf één het onder het voortdu rende gehos en gespring. Ook nu dansten de jongeren onvermoei baar door en juichten voor Angela van Coeverden die halverwege de avond tot 'Bloemenmeisje van de Keunefeesten '95' werd gekozen. Aan haar de eer om alle artiesten die afgelopen weekeinde het Keu- nepodium beklommen, in de bloe metjes te zetten. Ongeveer dertig leerlingen van dc Hauptschule uit Winterberg, de partnerstad van Holten, brengen op dit moment een bezoek aan SG De Waerdenborch. Ze zullen tot zaterdagmorgen in Holten blijven. Gedurende deze uitwisseling zul len de Duitse scholieren optrekken met leerlingen uit de bovenbouw (klas drie/vier) van het voorberei dend beroeps onderwijs (vbo). Hun leeftijdsgenoten zullen voor onderdak zorgen. Het is nu voor de vijfde maal dat een Duitse groep scholieren naar Holten komt om kennis te maken met ons land en het onderwijssysteem. De scholie ren zijn woensdagmiddag aange komen. 's Avonds hebben ze een bezoek gebracht aan de discotheek in open jongerencentrum De Schure. Op donderdag hebben de leerlingen enkele lessen bijge woond. Ook stond er een fiets- puzzeltocht op het programma, bij slecht weer werd er uitgeweken naar De Scheg. Voor vrijdag staat er een excursie naar Amsterdam op het programma. Er wordt een be zoek gebracht aan het Anne Frankhuis en aan het Scheepvaart museum. Daarnaast wordt er een rondvaart gemaakt alsook een stadswandeling. Zaterdagmorgen om half elf rijden de scholieren na het afscheid in de kantine aan de Keunefeesten De Keunefeesten 1995 zitten er weer op. Drukker dan ooit en volgens voorzitter Wim Dogterom van de Keune- feestcommissie 'superge slaagd'!. Vier dagen achter een gingen totaal zo'n 5500 feestgangers ongeremd uit haar dak. Ruim 1500 van hen bevolkten zondag de tent tijdens het afsluitende Frühschoppen met onder anderen Boh Foi Toch. Dialect De Stichting Socuwe biedt dit seizoen voor het eerst een cursus Sallandse streektaal aan. Vijf bijeenkomsten, die volgens docent Harrie Vel- derman voornamelijk ge richt zijn op spelling, begrip en inzicht in het eigen dia lect. Een gesprek. Egberts Ruim zeventig jaar en nog altijd is motorfanaat Henk Egberts actief betrokken bij het wel en wee van zijn grote liefde MAC De Holterberg, de club die dit jaar het gou den jubileum viert. worden aangetoond. „Het beleid moet worden gericht op vermin dering van de emissie in plaats van depositie," aldus LTO MidOost die voor de korte termijn voor de tostandkoming van intergemeen- teljike ammoniakreductieplannen kiest. Onze plaatselijke voetbalarbiter Dick Beldman fluit aanstaande za terdag de topper Katwijk-Quick Boys in de eerste klasse A van het zaterdag amateurvoetbal. Hoewel Beldman alweer met zijn zevende seizoen in groep I bezig is, kreeg hij nooit eerder deze plaatselijke derby toegewezen. De wedstrijd, die bekend staat als de klapper van het zaterdagvoetbal, zal weer vele duizenden toeschouwers trekken. Opmerkelijk is dat de ontmoeting ook bezoekers trekt uit het zuiden en oosten des lands, van mensen die dit gebeuren wel eens van nabij willen meemaken. De NCRV-ra- dio, alsmede het programma 'Langs de lijn', zenden recht streekse flitsen uit van de wedstrijd die om 15.00 uur begint. Zondag 17 september wordt om 19.00 uur een jeugddienst gehou den in de hervormde kerk. Thema van de dienst is 'Vloeken'. De dienst wordt voorgegaan door ds. R. Visser. Medewerking wordt verleend door gospelgroep Rejoi- Oranjestraat weer terug naar Win terberg. Het is de bedoeling dat een Hol tense groep in februari een tegen bezoek zal brengen aan Winter berg. De landelijke Vereniging van Vaatpatiënten regio Oost houdt in samenwerking met het ziekenhuis Twenteborg in Almelo een voor lichtingsbijeenkomst voor leden en overige belangstellenden. De bijeenkomst vindt plaats op don derdag 28 september tussen 19.30- 22.00 uur in de Twentezaal van het Twenteborg-ziekenhuis. Toegang gratis. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door dr. J.G. van Baal, dr. R.E. Boelen en mevrouw J .C.M. Oostveen, allen werkzaam in het ziekenhuis. Aan de orde komen vaataandoeningen, zoals spataderen, slagaderverkalking, etalageziekte, open benen en de ziekte van Raynaud. Tevens is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Meer informatie bij mevrouw J.H. Hoogakker, Fazantenweg 11, tel. 62783. Door een storing in onze computerapparatuur kan het zijn dat sommige redactionele artikelen tussen de wal en 't schip zijn geraakt. De redactie biedt daarvoor haar welge meende excuses aan. Mochten de desbetreffende stukken als nog moeten worden geplaatst, dan verzoeken wij u vriende lijk contact met ons op te nemen (tel. 63803) of de tekst op ons adres Kerkhofsweg 18 af te geven. AUTOMATISEREN IS EEN VAK SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WltT WETEN Herfordstraat 8. 7418 EX Deventer Tel 05700-25520, Fax 05700-28912 dir. drs. P J. Schipper, privé: 05483-6 15

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1