'Woensdag draai ik de deur voorgoed op slot' Hongarije Commissie houdt actie voor fruittelers FEESTWEEK numj@ I Holten scoort hoog in Canada Topdrukte op open huis De Boschkamp E-CPB begint met ^nieuw seizoen NAJAARS MODESHOW COLMSCHATE vn F 756 voor Kinderfonds Dirkje stopt met schoolschoonmaak Zaterdag stand met Rad van Avontuur op de vrijmarkt Parkeren bij zwembad Proleet Mozaïek start repetities HPC opent het seizoen Oudheidkamer toont dia's oud-Holten Noteer alvast in uw ^.tS^Keunefeesten Holten op 7, 8 en 9 september f I 4 Houtens Nieuwsblad DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Holten is vorige maand op uitvoe rige wijze aan bod gekomen in het blad Legion van de Royal Canadi an Legion. Gevolg van het bezoek van verslaggeefster Diane Sims, die hier samen met haar moeder en broer verbleef bij de familie Aan stoot aan de Evertjesweg. Evenals voor veel andere Canadezen een periode die bij hen lang in het geheugen gegrift zal blijven staan, gezien het enthousiasme en dank baarheid die nadrukkelijk door klinken in het verhaal. In datzelfde verslag komen diverse Holtenaren aan het woord, onder wie natuur lijk 'Gerry' (Gert-Jan) van 't Holt in zijn hoedanigheid als voorzitter van het comité Welcome Again Veterans. Zelfs het Holtens Nieuwsblad wordt genoemd. Ge durende die bewuste meidagen waren wij er min of meer bij toeval getuige van dat veteraan David Gains (78) moeder Evelyn Sims (79) ten dans vroeg. De spontani teit die daar van uitging nodigde onmiddellijk uit tot het maken van een foto. Diane Sims daarover in haar verslag: „That week, their turns around cafe tabels grace the front page of the Holten Nieuws blad.Gains, van wie wij enige tijd geleden een ingezonden brief publiceerden, sprak aan het eind van zijn verblijf in Holten op de afscheidsbijeenkomst in Het Bon te Paard. Zijn treffende slotwoor den werden door Sims geciteerd: „Before 1995 I liked the Dutch. This year, my views have changed. Now I love the Dutch..." Op het open huis vestigden Anneke Stegeman (links) en Jos Stegink met accordeonspel aandacht op het Muziek Onderwijs Centrum Foto WV) Het nieuwe seizoen van De Bosc- hkamp begon vrijdagavond met een open huis. Al om kwart voor zeven stonden de eersten voor de deur. Het inschrijven voor een cursus tijdens het open huis raakt al aardig ingeburgerd. De platte grond die men kreeg gaf duidelijk aan waar men informatie over de cursussen en activiteiten kon krij gen. Alle vaste gebruikers van het dorpshuis waren aanwezig. Foto club Profoto begint donderdag 7 september met een clubavond. Traditiegetrouw de avond van na praten over de vakantie en het eventueel bekijken van vakantiefo to's en dia's. Verder verzorgt Pro foto workshops en doka-avonden. Het Muziek Onderwijs Centrum, dat ook een eigen open huis houdt in december, kreeg deze keer een groot aantal aanmeldingen. Bij |sommige cursussen is de belang stelling erg groot. Voor de gitaar lessen is zelfs een extra leerkracht aangetrokken. Bij Activiteitencen trum 'De Lathmer' is iedereen van harte welkom. Het centrum ver koopt door Lathmer-bewoners vervaardigde artikelen. Deze groep gebruikers vindt het gezéllig als u eens komt kijken. Ze zijn er van maandag t/m dinsdag en van donderdag t/m vrijdagmorgen. DINSDAG 19 SEPTEMBER A.S. (Tl MU SI M l 11 M» made ia jcitocaca Larenseweg 23, Holten. Tel. 6 15 51 Zie advertentie in deze krant Marijke Dijkstra van cursuscen trum De Linnenkist, die de cursus Open School verzorgt, laat weten dat de cursus vooral bedoeld is voor mensen die hun schoolkennis (lagere school is voldoende) willen opfrissen. Om aan deze cursus deel te nemen hoeft men dus echt geen studiehoofd te zijn. Het soci ale contact tijdens de lessen is min stens zo belangrijk. Een groot aan tal cursussen en activiteiten van de Stichting Socuwe heeft al een wachtlijst. De nieuwe cursus Kind-Creatief heeft nog een aantal plaatsen vrij. Voor een aantal cur- susen en activiteiten zoekt men nog vrijwilligers. Vooral de Swingsoos heeft behoefte aan vrij willigers. Deze soos wordt geor ganiseerd voor verstandelijk ge handicapte jongeren. Ook ouders, broer of zus zijn op deze soos van harte welkom. Al met al was ook dit Open Huis weer zeer geslaagd of, zoals Socuwe-stafmedewerker Herman Kampman zei: „Het wa ren er weer meer dan vorig jaar." Veertig zwemmers lieten zich tij dens de onlangs gehouden zwem- vierdaagse door familie, vrienden en kennissen sponsoren voor het welbekende Ronald McDonald Kinderfonds. Met elkaar zwom men zij de somma van 756 gulden bijeen. Een aanzienlijk hoger be drag dan in voorgaande jaren. „Tot nu toe was het omstreeks 250 gulden," aldus gemeentelijk chef welzijn Hans Wissink. Het hoog ste individuele bedrag werd bijeen gezwommen door Daphne Schip per: 55 gulden. Het fonds stelt ouders gedurende ernstige ziekte van hun kind in zijn of haar nabij heid te vertoeven. i L yP< Christelijke Plattelandsvrou wen Bond (CPB) afdeling Holten peeft het jaarprogramma voor het jseizoen 1995/1996 weer gereed, programma: donderdag 14 sep tember, fietstocht naar Rijssens Jmuseum. Donderdag 28 Septem ber, ds. H.P. Mulder vertelt over ivangelisatielektuur. Donderdag 126 oktober, Kruidenwinkel "de [Rozenbottel" uit Rijssen licht voor pver het gebruik van kruiden. Donderdag 23 november, Pastor Noordink vertelt over psy- isch ziek zijn. Maandag 18 de- j-p-fcfimber, Kerstviering. Donderdag ^E5 januari, jaarvergadering. Don derdag 22 februari, C.W. Groo- Jthcngel, chef sociale zaken van de gemeente Holten, vertelt over de herinrichting van de algemene bij standswet. Het programma wordt afgesloten met een reisje in april- /mei. De CPB is een vereniging die vanuit haar christelijke identiteit vrouwen bewust wil laten bezig zijn in gezin, maatschappij en an dere levensbanden. Ook plaatselijk worden er cursussen en leeskringen georganiseerd, waar bij eigen initiatieven van de leden bijzonder op prijs worden gesteld. Belangstellenden zijn altijd wel kom. Voor meer informatie kan men zich wenden tot presidente A. Dul-de Fockert tel. 62488, secre taresse J. Heemskerk-Beldman tel. 63879. De bijeenkomsten wor den gehouden in De Kandelaar, ze zijn meestal op donderdagavond en beginnen dan om 20.00 uur. „Woensdag draai ik de deur voorgoed op slot!" had Dirkje Beltman-Hogenkamp aange kondigd. En zo gebeurde het ook. Vorige week woensdag be sloot ze haar bijna 33-jarige loop baan bij de gemeente als 'school- schoonmaakster'. ,,'t Is genoeg geweest," luidde haar simpele commentaar. De 61-jarige Hol- tense maakt gebruik van de vut regeling. Haar afscheid krijgt woensdag 20 september een offi cieel tintje tijdens een bijeen komst in de kantine van het ge meentehuis. Hoe ze destijds terrecht kwam in de knusse Splo-school? „Ach, hoe gaat zoiets. Meester Hol zocht iemand voor ook het aansteken van de kachels in de vroege och tend. Hij kwam aanvankelijk te recht bij Cato Koetsier en die tipte mij," vertelt Dirkje. Ook Cato heeft nauwe contacten met de Bos- scjhool en richtte enkele jaren gele den de Catherina Koetsier Stich ting oprichtte met als doel de Splo- se gemeenschap financieel te steu nen. Op haar laatste werkdag nam Dirkje al in bescheiden kring af scheid. Onder het genot van koffie met gebak werden met schooldi recteur Ab Waakop Reijers en de leerkrachten Hannie Kolk en Ellen de J ong herinneringen opgehaald. Dirkje, die ter gelegenheid van deze voor haar toch gedenkwaar dige dag vergezeld werd door haar zuster, verraste het drietal met een presentje als dank voor de uitste kende samenwerking. Die goede samenwerking loopt ei genlijk als een rode draad door de vele jaren die de geboren en geto gen Splose op de Bosschool ver toefde. Jarenlang woonde ze met haar echtgenoot aan de Hommel- teweg. Sinds enkele maanden woont ze met veel plezier aan de Waardenborchstraat. Dirkje: „Met de leerkrachten is een prima verstandhouding geweest en de kinderen waren me altijd even lief. Soms hielpen ze ook, bijvoorbeeld met het aanvegen van het school plein. In feite ken ik iedereen die er over de vloer komt. Ook de ou ders." Dat Dirkje Beltman zich na schooltijd wijdde aan de schoon maak, kwam menig leerling ook goed uit. „Als er wat vergeteren was, een jas of zo, hadden ze mazzel dat ze er bezig was en de deur dus open was," aldus Waak op Reijer. En: „Als een paar kin deren corvee hadden, kneep Dirk je ook wel eens een oogje toe en mochten ze eerder naar huis." Eenmaal op haar praatstoel blikt Dirkje zelf maar wat graag terug in het verleden. Bijvoorbeeld naar de tijd dat de lokalen nog uitgerust waren met houtkachels: „Iedere ochtend was ik er om 7.00 uur om die kachels aan te steken en als de school begon was ik om 9.00 uur weg." Ook kolen scheppen was haar niet vreemd. Later werd over gegaan op oliestook en inmiddels is de school uitgerust met centrale verwarming. De vroege ritten naar school zijn voor haar dan ook al langer verleden tijd. In de loop der tijd werd de school ook ver bouwd: zo verschenen er onder meer het kantoortje, de 'bezem- kast' en het noodlokaal. Wat niet veranderd is, is de houten parket vloer. Officieel moest deze een maal per jaar, in de grote vakantie, door Dirkje onder handen geno men. „Dat vond ik zelf echter te weinig," bekent ze lachend. „Om de vloer te laten glimmen wreef ik hem tussendoor ook!" Stoffen, ve gen, dweilen, ramen lappen, voor Dirkje Beltman was het jarenlang een vrijwel dagelijkse klus in de Bosschool. Altijd van 15.00 tot ongeveer 16.30 uur. Ondanks de gewijzigde sluitingstijd in onder andere het dorp, sluit de Bos school sinds jaar en dag nog altijd om 15.00 uur. De werkzaamheden worden overgenomen door een schoonmaakbedrijf. (Foto WV) Na zich bijna 33 jaar lang te heb ben bekommerd om de schoon maak van de Bosschool, gaat Dirk je Beltman met vut. Hoewel het officiële afscheid nog volgen moet, zette directeur Ab Waakop Reijers haar als dank vast in de bloemetjes „Om de zaak daar professioneel op poten te zetten is zeker 30.000 gulden nodig. Maar om vast gedegen van start te gaan is het mooi als we met deze 'Fruitbomenactie Hongarije' zo'n 15.000 gulden bijeen kunnen brengen." Secretaresse Hilly Dib- bits van de Hongarije Commissie van de hervormde kerk licht toe waarom de commissie zaterdag 9 september met een stand op de vrijmarkt staat. Het gaat om inzameling vogelden voor Gerge- lyiugornia, een plaatsje in het noordoosten van Hongarije dat in een vrij arm gebied ligt waar veel mensen hun brood verdienen met fruitteelt (appels). De bedrijven zijn klein, de boomgaarden verouderd waardoor gezonde concurrentie onmogelijk is. Wil de bevolking een betere toekomst tegemoet gaan, dan is vernieu wing noodzakelijk. Bij de stand op de vrijmarkt geven de commissieleden informatie en kan de bezoeker een gokje wagen bij het Rad van Avontuur waarmee aantrekkelijke prijzen kunnen worden gewonnen. Ook giften zijn van harte welkom. In het kader van de 'Fruitbomenactie Hongarije' houdt de commissie dit najaar tevens een grote verloting, waarvan de opbrengst eveneens bestemd is voor Gergelyiugornia. En wie een bijdrage storten wil, kan dat doen op Raborekeningnummer 32.85.50.310 ten name van Werelddiaconaat Hollen en onder vermelding van 'Fruitbomenactie Hongarije'. Het gironummer van de bank is 875587. De'Hongarije Commissie onder houdt regelmatig contact met de kerk en de gemeenschap in Gerge- lyiugornya. Het was vooral ds. Lindeboom die de contacten ont wikkelde vanuit de sector Ont wikkelingshulp van de commissie ZWO (Zending, Werelddiaconaat en Ontwikkelingshulp), destijds opgericht door wijlen ds. Addink. De contacten waren toen voorna melijk gericht op de gemeente Kenderes met predikant Janos Nyiri. Toen deze overgeplaatst werd naar Gergelyuigornya ver waterden de contacten, mede door de taalbarrière. In 1992 kreeg Charles Vogely het verzoek van de Centrale Kerkeraad om een en an der nieuw leven in te blazen op voorwaarde dat er naast het con tact met de predikant ook gezocht zou worden naar bredere betrek kingen. Aldus geschiedde. Voge- De aanzienlijke hoeveelheid auto's die tijdens de warme zomerweken aan weerszijden van de Landuwer- weg bij zwembad Twenhaarsveld geparkeerd stonden, was maandag voor Henk Wansink (GB) aanlei ding om B en W te verzoeken aan één zijde van de weg een parkeer verbod in te stellen. Daar het par keerterrein bij het zwembad op hoogtijdagen te klein is, parkeren velen hun auto in de berm langs de weg. Wansink wees onder meer op het gevaar van kinderen die tussen de auto's door moeten fietsen. Wethouder E.M. van Schooten (GB) zegde toe de zaak nader te onderzoeken. ly, intussen commissievoorzitter: „We zijn toen met een groepje op bezoek geweest en constateerden de behoefte aan grootschalige hulp. Hoewel het in Hongarije vergeleken met diverse omringen de landen relatief goed gaat, heb ben de mensen daar het niet best. Het vroegere afzetgebied in het nabij gelegen Rusland (Oekraïne) is sinds het uiteenvallen van dat land weggevallen. Bovendien is de roebel sterk gedevalueerd en leve ren de appels niets op. En hun appels hier of elders in het westen op de markt brengen biedt even min soelaas omdat de kwaliteit stukken minder is." De Hongarije-Commissie beloof de te onderzoeken in hoeverre hulp kon worden geboden. Na terugkeer in eigen land werd de deskundige hulp ingeschakeld in de persoon van H. Schrama, boomkweker/fruitteler in Bid dinghuizen. Schrama begeleidt dergelijke projecten in onder meer China en Polen. Na een bezoek aan het gebied besloot hij de Hon gaarse fruittelers met raad en daad terzijde te staan. In samenwerking met de commissie en enkele Hon- Een Holtense delegatie bezoekt één van de verouderde boomgaarden in Hongarije (Eigen Foto) garen werd een projectvoorstel onderhoud van de grond, kunst- opgesteld om de vernieuwing te mest, watervoorziening, omhei- kunnen realiseren. Een plan dat ning enzovoorts, maar de bomen veel geld zou gaan kosten. Vorig zelf moeten uit andere middelen najaar waren enkele Hongaarse worden aangeschaft. „Het over- fruittelers voor een vijfdaags be- heidsgeld wordt bovendien pas zoek in Holten. Daar bezochten uitgekeerd nadat de bomen zijn ze drie agrarische bedrijven, ter- ingeplant," legt Hilly uit. De be- Oost-Flevoland onder lei- volking van Gergelyiugornya is OCH Hoge onderscheidingen waren er afgelopen weekeinde voor Ri- kie Aaltink-Kevelam en Jan Oosterkamp, beiden actief bij de Ontspannings Club Holten die in verband met haar 50ste ver jaardag receptie hield in de kan tine van sportpark Meermans kamp. Thuis sterven De Stichting Thuis Sterven, die ook in Holten steeds meer voet aan de grond krijgt, heeft in verband met het toenemend aantal aanvragen behoefte aan uitbreiding van het aantal vrij willige hulpverleners. In okto ber wordt gestart met een nieu we introductiecursus. Een ge sprek. Filter Tijdens een verblijf in Frankrijk viel het oog van Piet Bakker op een Franse krant met een ver haal over een alternatief zuive ringssysteem van afvalwater, vrijwel identiek aan het hier zo veelbesproken helofytenfilter. Bakker stak zijn licht erover op en wendde zich begin deze week tot de gemeente. Interkerkelijk Kinderkoor Mo zaïek zal komende zondag om 10.00 uur in de gereformeerde kerk in Nijverdal nog één keer de musical "Lang leve in de gloria" uitvoeren. Het stuk werd zeer po sitief ontvangen in Holten. Dins dag 12 september beginnen de ge wone repetities weer. Jongens en meisjes van 7-12 jaar die van zin gen houden zijn welkom. Er wor den voornamelijk moderne geeste lijke liedjes gezongen, maar ook andere leuke, gekke of rustige lied jes. Mozaïek werkt regelmatig mee aan kerkdiensten, zangavonden en kinderkoormiddagen, maar ook voor radio Diessenplas. Zondag 1 oktober werkt het koor mee aan de Open Deurdienst in de Neder lands Hervormde Kerk. Belang stellende kinderen zijn tijdens de repetitie op 12 september van harte welkom in de kelder van De Kan delaar, waar ze gezellig mogen meezingen. Voor informatie voor af kan men zich wenden tot Eline Paalman, tel.61540 of Jannie Rib- bink, tel.64198. De Holtense Postzegelclub houdt maandagavond 11 september haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen in dorpshuis De Bosc hkamp. Jeugdclub Het Pincetje begint om 19.00 uur, de senioren zijn welkom vanaf 20.00 uur. Op deze eerste avond wordt een le denvergadering gehouden in ver band met een wisseling in het be stuur. Ook niet-leden, die belang stelling hebben voor alles wat met filatelie te maken heeft, zijn van harte welkom. ding van Schrama een aantal fruit telers werd bezocht. Ook de vei ling in Kampen werd aangedaan. Inmiddels heeft men in Hongarije een perceel van 10 ha beschikb; echter niet in staat om naast de aflossingsveiplichting het geld voor de (Schrama-)bomen te le nen, temeer daar de rentestand in Hongarije schrikbarend hoog is. mogelijke financiële hulp bij de reatauratie van het kerkgebouw in Gergelyiugornya. Ook worden de mogelijkheden onderzocht om iets te doen aan een ontwikkeling, waarbij jonge mensen Duits wordt onderwezen. Op de scholen in Hongarije komt dit langzaam van de grond. In navolging van voorgaande jaren neemt ook de Oudheid kamer Hoolt'n vanavond deel aan de wijnmarkt, zij het niet met een stand op Smidsbelt. Ditmaal heeft de Oudheidka mer haar deuren in het voor malige gemeentehuis aan de Dorpsstraat tussen 19.00 en 22.00 uur geopend en kunnen belangstellenden een bezoekje brengen aan de expositie 'Aandacht voor ambacht'. Bij het invallen van de duisternis worden bovendien dia's over oud-Holten vertoond op de zijgevel van het pand. De plaatjes kunnen dus worden bewonderd vanaf het 'plein tje' bij boekhandel Heusink- veld. Opzet is de grond in fasen in te Reden waarom de Hongarije planten, komend jaar te beginnen Commissie de helpende hand met 2 ha. Het gaat daarbij om een biedt. Om de mogelijkheden van boomkwekerij en een proeftuin subsidies en leningen in eigen land (appelboomgaard). Naast deskun- te peilen, ondernam de Hongarije dige adviezen speelt de financie- Commissie actie richting verschil- ring van het project een zeer be- lende instanties. Zo werden de langrij'ke rol. Voor de komende Ministeries van Landbouw. Eco- jaren is het begroot op een totaal nomische Zaken en Ontwikke- bedrag van circa 290.000 gulden, lingshulp benaderd, het hoofd- De Hongaarse regering heeft in- kantoor van de Rabobank in middels een subsidie toegezegd Utrecht, diverse banken en ook van 90.000 gulden, waarvan circa het fonds 'Wilde Ganzen', dat ga- 80 000 gulden als lening geldt. Het rant staat voor een af te sluiten geld kan gebruikt worden voor lening van 15.000 gulden. 'Wilde i Ganzen' heeft wel aangegeven dat, zodra het project winst gaat ople veren, dat die gelden genvesteerd worden in een verbetering van plaatselijke voorzieningen als de school en voorzieningen voor ou deren. Voor de voorbereidende werkzaamheden op het bewuste stuk grond stelde de hervormde diaconie 1000 gulden beschikbaar. Als alles volgens plan verloopt, moeten de fruitbomen volgend jaar februari/maart worden inge plant. Naast de activiteiten rond het fruitteeltproject, is er overleg over winkelcentrum VRIJDAG 8 SEPTEMBER: PHILIPS CD-I ROADSHOW ZATERDAG 9 SEPTEMBER: CARRIBEAN STEELTRIO EN SLY FOX LIMBOSHOW ZONDAG 10 SEPTEMBER: RADIO NOORDZEE NATIONAAL ZOMERTOER

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1