Holtens Nieuwsblad Een groot diorama a la Panorama Mesdag Herman Koopman volgde zijn familiespoor terug Interkerkelijk recreatiewerk Jonge lama geboren bij fam. Oolbekkink Lang gekoesterde wens van Kees Bos Muzikaal vermaak op Keunefeesten mm Mill HOOGTEPUNTEN RA "ÖPPELHAENE '95 Van 24 t/m 27 aug. grote beurs U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Bij voldoende interesse uitgave van genealogisch boek Kosten van het boek Comb. Jurjens kampioen fond Bergvliegers Holterbergrit in teken van MAC-jubileum Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 Een nieuw team gaat van start. Met nieuwe mensen, nieuwe ideëen en natuurlijk een nieuw thema: feesten. En er wordt deze week hopelijk weer heel wat af gefeest op de Borkeld. Hieronder staat ons feestprogramma vermeld. Zaterdagavond 12 augustus hebben we een kennisma kingsavond. Hierbij gaan we rond een kampvuur broodjes bakken (voor de kinderen) en liedjes zingen en spelletjes doen. Op zondag is er om 10.00 uur een kampdienst. Pastoor Blommerde is de voorganger. Het thema van de dienst luidt: Wonderen. Op maandag 14 augustus is er om twee uur een bosspel voor kinderen (kosten 1 gulden). Textiel verven kan op dinsdag 15 augustus om half drie on der leiding van mevrouw Leerink (kosten 7,50 gulden), 's Avonds is er om acht uur weer zo'n geweldige karaoke- show. Wilt u laten zien hoe bijzonder mooi u kunt zingen of misschien wel hoe u zo origineel mogelijk kunt optre den, of wilt u gewoon een gezellige avond, kom dan ge zellig aan. Mensen die mee willen doen, moeten zich op geven voor dinsdagmiddag vijf uur (kosten 2,50 gulden). Een heerlijke barbecue, voor groot en klein, is er op woens dagavond. Als u hieraan wilt deelnemen, dient u zich op te geven voor dinsdagmiddag 12.00 uur (kinderen betalen 5 gulden, volwassenen 7,50 gul den). Donderdagmiddag is er vanaf 14.00 uur een spelmid- dag voor de kinderen, in en om de tent (kosten 1 gulden), 's Avonds is er voor kinderen vanaf 14 jaar een geluidenspel. Deze avond begint om acht uur, de kosten bedragen 1 gul den. De traditionele vossenjacht voor kinderen (kosten 1 gul den) is op vrijdag. Een dag daarna volgt de traditionele kennismakingsavond. De kampdienst op zondag (om 10 uur) wordt ditmaal verzorgd door de heer Wiegers. Het thema is feesten. Van maandag tot en met vrij dag wordt er iedere ochtend tussen 10-12 uur een kinder morgen gehouden. De kosten zijn een gulden per kind. Men kan eventueel ook een bon nenboekje kopen. Deze kos ten vier gulden voor vijf keer en 7,50 gulden voor tien maal. Ook is er van maandag tot en met vrijdag elke avond van 19.00-19.15 uur een kleuter kwartier. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Eventueel mogen de mamma's en de pappa's erbij blijven. Het kwartier gaat over Fleur, de landen-inspecteur. We hopen u een keer te zien bij de tent! Tevreden blikt de jonge lama de wereld in (Foto Bolink). Bij de familie Oolbekkink aan de Geskesdijk 34 in Holten is vorige week een jonge lama geboren. ,,Voor Holten lijkt me dit vrij uniek," aldus een bijzonder ver heugde Marie Oolbekkink. Sinds 2 juni heeft de familie Oolbekkink een lama-familie, bestaande uit een mannetje en een vrouwtje. „Die hebben we gekregen, doordat we op die dag 40 jaar waren getrouwd. Nu hebben we alsnog een extra cadeautje gekregen." Dat het vrouwtje drachtig was, was bij de familie bekend. De geboorte van de lama leidt inmid dels tot een grote aanloop van belangstellenden. "Er kwamen al heel veel toeristen om naar de lama's te kijken. Maar nu er ook nog een jong geboren is, is de belangstelling nog veel groter ge- Lgj&jp|H* Woensdag 23 aug.: cabaret Donderdag 24 aug.: .optocht praalwagens Vrijdag 25 aug.: boerendag yTfT r U Zaterdag 26 aug.: blaozersfestival Zondag 27 aug.: Taptoe/koetsenshow Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! I I Ni Woonplaats Gebruik deze bon voor het opgeven van een I nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers M ,50 worden. Het bericht gaat als een lopend vuurtje door het dorp, maar ook vanaf camping Ideaal en camping De Prins komen er veel mensen kijken." De familie Oolbekkink houdt de lama's puur en alleen voor de aar digheid. Ze lopen, samen met de geiten, in een wei. En spugen, dat doen ze nog steeds. Marie Ool bekkink: „Bij de geboorte van de jonge lama kwam ik iets te dicht bij. De moeder wilde haar uiter aard beschermen en bespoog me." Of het om een jongetje of een meisje gaat, is op dit moment nog niet helemaal duidelijk. Een naam zal het jonge dier ook niet krijgen. Of het moet Chico lama zijn (net als in de Fabeltjeskrant). Want zowel vader als moeder lama wor den met die naam aangesproken. Natuurlijk heeft Kees Bos van Bos Dierenwereld meerdere wensen. Maar een hele grote hoopt hij voordat het seizoen 1996 begint te realiseren. In het museum zijn nu diverse diorama's te bewonderen. In gedachten ziet conservator Bos nu een groot diorama verschijnen a la Panorama Mesdag. Een diorama waarbij je, om je heen kijkend, de flora en fauna van de Holterberg kunt zien. Of die wens verwezenlijkt kan worden, is nu nog niet duidelijk. Kees Bos: „Je bent natuurlijk af hankelijk van financiën. Pas na 1 november weten we hoe we er voor staan. Dan eindigt namelijk het seizoen 1995. Maar het moet wel gek lopen, wil deze wens niet in vervulling gaan." Morgen zal voor de laatste maal de filmavond van dit seizoen plaats hebben. Speciaal voor deze gele genheid heeft Kees Bos een totaal vernieuwde Holterberg-film in el kaar gezet. Bos: „De oude film draait nu al zo'n 25 jaar. Aange zien we toch veel mensen krijgen die het museum al eens hebben bezocht, werd het tijd de film aan te passen. De mensen willen iets nieuws. In dat licht moet je trou wens ook de^wens voor het grote diorama zien." Na de pauze is de grolfwild-film te zien met reeën, herten en zwijnen. Over het huidige seizoen kan Kees Bos qua aantal bezoekers nog niet veel meedelen. Wel is het een feit dat het aantal bezoekers, onder invloed van het warme weer, de laatste weken onder de maat bleef. Kees Bos: „Het is doodeenvoudig geen museumweer geweest. J e kon bij wijze van spreken op de Toeris- tenweg gaan zitten zonder het ge vaar te lopen aangereden te wor- Kees Bos houdt een inleiding over de flora en fauna op en rond de Holterberg (foto Bolink). den. Ook bij de filmavonden heb wij voor Holten ook meer een ik dat gemerkt. Normaal zit de 'slecht-weer-accommodatie'. Als zaal vol, met zo'n 100 mensen. Ik de zon schijnt en het vreselijk schat dat er op de twee filmavon- warm is, zitten de mensen liever den tot nu toe zo'n 60 mensen per aan het water. En geeft ze eens keer geweest zijn. In die zin zijn ongelijk." 'Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen'. De tekst van een lied dat menigeen ongetwijfeld bekend in de oren klinkt. Mogelijk dat Herman Koopman er tijdens de samenstel ling van zijn boek 'De geslachten Koopman' uit Holten ook wel eens aan gedacht heeft. Bijna tien jaar onderzoek naar de familienaam Koopman heeft hij er op zitten: „Nadat ik in 1991 met vut ging ben ik er vrijwel dagelijks mee bezig geweest, waarvan het laatste jaar uitsluitend met de opzet van net boek." Koopman heeft zijn 30 hoofdstukken tellende boek opgedragen aan zijn echtgenote Mientje. Al die jaren bracht zij vele uren alleen thuis door. „En als hij thuis was, dan zat hij achter de computer!," lacht ze. De voorzitter van de Oudheidkamer Hoolt'n hoopt eindelijk de kroon op zijn speurwerk te zetten door de pennevrucht in eigen beheer uit te geven. Velen die op de één of andere wijze binding hebben met de familie Koopman, werden schriftelijk benaderd door hem met informatie en het aanbod om in te schrijven op deze unieke uitgave. Bij voldoende animo gaat de opdracht naar drukkerij Krisp Repro in Meppel en moet het boek omstreeks medio december verschijnen. In verband met de levertijden van drukkerij en binderij geldt 5 september echter als uiterste besteldatum. Koopman benadrukt dat het boek niet alleen interessant is voor de naamdragers Koopman en bloedverwanten, ook andere (oud-) Holtenaren en genealogen kunnen er veel plezier aan beleven. Het is namelijk niet alleen een naslagwerk voor geboorte-, trouw- en overlijdens data van de Koopman-nazaten, Koopman vermeldt tevens de Holtense geschiedenis en beschrijft bovendien tal van boerderijen waar de voorgeslachten vanaf circa 1700 woonden en werkten. I Koopman stelt dat het een uiterst tijdrovende hobby was die nog tijdens zijn arbeidzame leven be gon, maar waar hij buitengewoon veel plezier aan beleefd heeft. Naarmate het onderzoek vorderde en diverse mensen in zijn omge ving belangstelling toonden, nam het idee van uitgeven steeds meer vorm aan. Hoe het begon? „Jaren geleden kreeg ik van mijn vader een kistje met oude aktes. Of ik er iets aan had. Mijn nieuwsgierig heid werd gewekt en zo is het balletje gaan rollen. Hoe meer je op het spoor kwam, hoe meer je interesse gevoed werd." Om het spoor terug te kunnen volgen, raadpleegde Koopman allereerst de doopboeken van de hervormde kerk. „Probleem was echter dat ik weinig verstand had van genealo gie. Als je die materie niet echt beheerst is het best moeilijk om al die gegevens boven water te krij gen en op de juiste wijze te orde nen. Daarom ben ik in het begin op weg geholpen door de heer Enterman uit Voorburg," aldus de Holtenaar. Coopmans Het napluizen van het geslacht Koopman was niet zo simpel als het lijkt. Voor oud-aannemer Koopman startte een periode van talloze telefoongesprekken, cor respondentie en niet te vergeten bezoeken aan de archieven van zowel gemeente (naast Holten ook Deventer) als rijk (Zwolle en Am- hem). Naar zijn zeggen stammen veruit de meeste Koopmannen in Salland en de Achterhoek van deze familienaam Koopman, die voor het eerst voorkomt in 1721: toen werd op 3 april Hendrik zoon van Gerrit Gerritsen aan Coopmans geboren. Deze stamvader woonde op de boederij Coopmans (nog met 'c' en 's' geschreven), gelegen op de plek waar nu bloemenzaak Helma staat, het 'Coopmans- huus'. Bij de grote brand van 1829 werd de boerderij in de as gelegd en later op dezelfde plek her bouwd. Tot 1911 is het pand be woond geweest door Koopman nen, daarna is het in andere handen overgegaan. De beschrijving in Koopmans boek begint echter al rond 1700. De schrijver wijst er op dat het nazoeken in de periode voor 1811 lang niet meeviel: „In dat jaar voerde Napoleon de per soonsregistratie in van burgerlijke namen. Tot die tijd was er uitslui tend een kerkelijke administratie van doop- en trouwregisters. Bo vendien werden er zogenoemde patroniemen gebruikt, waarbij de voornaam van de vader de achter naam van het kind wordt. Ook de naam van de boerderij waar men woonde werd regelmatig als ach ternaam aangehouden. De proble men doemden op in geval van verhuizing, dan raak je gauw op het verkeerde spoor, maar on danks de enorme hoeveelheid tijd die het gekost heeft, ben ik er toch uitgekomen.Koopman wijst ook op de wet op de privacy, die ertoe leidde dat aktes over huwelijk, geboortes en overlijden na 1912 niet meer openbaar zijn. Het hield in dat er vaak niets anders op zat om op pad te gaan en bij deze en gene te informeren naar bepaalde Koopmannen, echtgenotes of bloedverwanten. Drie geslachten Uit Hendrik Coopmans (1721) ontwikkelden zich drie geslachten Koopman. Herman heeft ze alle Voor afname van het familie boek Koopman komen slechts enkele honderden per sonen in aanmerking. De prijs per boek bedraagt 53,50 gul den. Het boek moet zelf afge haald worden bij de auteur. Bij eventuele postverzending wordt circa 10 gulden extra berekend. Nabestellingen zijn aanmerkelijk duurder. De ui terste besteldatum is 5 sep tember. Wordt het beoogde aantal bestellingen gehaald, dan gaat de opdracht tot druk ken naar Krisp Repro in Mep pel en krijgen de inschrijvers bericht thuis wanneer het boek kan worden afgehaald en op welke wijze de kosten kun nen worden voldaan. Belang stellenden wordt verzocht voor de gestelde datum con tact op te nemen met Herman Koopman, die vanzelfspre kend bereid is om nader te informerenRaalterweg 9, tel. 05483-61736. in de Verenigde Staten. Vorig jaar reisde de schrijver/genealoog naar de daar gelegen Hollandse enclave. Ik was er achter gekomen dat een bepaalde Koopman in Holten ge boren en in Hellendoom gehuwd was. Daarna verdween hij uit de boeken. Dat was medio 1800, net in de periode dat velen naar Ame rika emigreerden. In het veelzeg gende plaatsje Overisel ontmoette ik een Koopman die zelfs nog plat praatte." Kwaliteit Als 'De geslachten Koopman' uit Holten inderdaad uitgegeven wordt, verzekert Koopman dat De Boer op Leerzaam en buitengewoon ontspannend. Zo kun je de open dag bij de boer beslist noemen. Ook in Holten was een Dagje de boer op weer enorm geslaagd. Vele honderden mensen fietsten of reden de route en keerden met een hoop kennis weer huis waarts. De combinatie Jurjens is vorige week kampioen fond (lange af standen) geworden bij De Berg vliegers. De laatste vlucht van Ber gerac werd onder zware omstan digheden door de gebroeders J ur- jens gewonnen. Een fraaie 14e plaats op bijna 700 duiven in ray- onsverband was hun deel. De combinatie Jurjens slaagde er als enige in twee duiven te klokken voordat zaterdagavond de klok ken werden geopend. Gerrit J ansen werd tweede, zowel in het aan- als onaangewezen kam pioenschap. Gert Kwintenberg werd kampioen aangewezen en derde onaangewezen terwijl Mari- nus Lodewcges derde aangewezen werd. De jonge duiven werden vorige week gelost in Minderhout. Het was René Bannink die alle concur renten achter zich liet. Henk Jan sen werd tweede voor Anton ten Dam die vijf duiven bij de eerste twaalf klokte. Ook Henk Wan- sink en Gert Kwintenberg deden het goed met ieder twee duiven bij de eerste tien. Afgelopen zaterdag moesten de jonge duiven vanuit Reusel bij noordoostenwind de weg naar huis vinden. Bij ideaal duivenweer waren de prijzen binnen een kwar tier verdeeld. Gerrit Koetsier werd de overtuigende winnaar van deze vlucht met de eerste en vierde prijs. Zijn winnende duif eindigde in het rayon als veertiende van 2446 duiven. Frits Meester klokte de tweede en derde duif van Reu sel. Hoge prijspercentages waren er voor Koetsier (60 procent), Gerrit J ansen (67 procent) en Henk Jansen (71 procent). Met nog twee vluchten te gaan is het aan de kop van het jonge duiven- klassement erg spannend met de combinatie J urjens als koploper. Herman Koopman in zijn werkkamer, waar hij ruim tien jaar besteedde aan onderzoek naar de familienaam Koopman (Foto Ten Velde). het een kwalitatief goede uitgave is. Niet alleen inhoudelijk, ook qua uitvoering. Koopman: „Het papier is van uitstekende kwaliteit en het boek wordt degelijk gebon den en voorzien van een fraaie, kunstlederen omslag." De uitgave telt ten minste 354 pagina's, bevat circa 85 afdrukken van documen ten en kaarten en dergelijke in verkleinde vorm en ook worden er ongeveer 150 foto's van families en boerderijen in afgedrukt. Het boek behandelt 770 huwelijken van personen met de naam Koop man. In de persoonsregisters zijn zo'n 1130 Koopmannen en circa 3560 personen met een andere naam opgenomen. Zondag 13 augustus houdt MAC De Holterberg voor de zestiende achtereenvolgende maal de Holterbergrit. Een toertocht voor motoren over circa 160 kilometer, die in het teken staat van het 50-jarig bestaan van de club. De jubi- leumtocht voert via Markelo, Dicpenheim, Hengevelde, Rietmolen, Buurse, Losser en Denekamp naar Saasveld, waar bij café 't Anker een motorshow kan worden be zocht met extra activiteiten als een markt, steile wand enzo voorts. Op de show kunnen ook enkele MAC-toermoto- ren worden bewonderd. Het laatste stuk van de rit gaat langs Ambt-Delden en Rjjs- sen terug naar het vertrek punt, het MAC-Stuurhuus, Beusebergerweg 37 in Hol ten. Het inschrijfgeld be draagt 10 gulden met herinne ring (medaille en jaartalhan ger) en 5 gulden zonder herin nering. Alle prijzen zijn inclusief een consumptie on derweg. Onder de deelnemers worden drie krentenbroden verloot. De jubileumtoer tocht start om 9.00 uur bij 't Stuurhuus. Autobedrijf Paalman Rijssenseweg 7, Holten. Tel. 05483-6 10 47, fax. 05483-6 64 87 Verkoop alle merken in nieuw en gebruikt Onderhoud - reparaties alle merken Schadereparatie - schadetaxatie APK keuringsstation, Lid Bovag Nationale Auto Pas financiering mogelijk uit den treure nagetrokken en be schreven. Om enig inzicht te hou den in het verhaal, heeft hij de verschillende geslachten onderver deeld in 15 takken. De totale stam boom is uitgewerkt tot heden. Al leen van de jongste (huidige) Koopmannen heeft hij de beschrij ving omwille van de privacy sum mier gehouden. Eén familietak is inmiddels uitgestorven en binnen afzienbare tijd volgen er nog enke le in verband met vrouwelijke na komelingen, waardoor de naam Koopman stopt. Zeer bijzonder is ook de tak Koopmannen die zich ontwikkelde in de staat Michigan Uiteraard is bij de invulling van het programma van de Keune feesten ook gedacht aan de basis scholieren. In tegenstelling tot voorgaande jaren ditmaal niet met een actief programma, waar de kinderen dus zelf aan meewer ken. 'Razzmatazz' is de muzikale happening die zo'n 400 kinderen uit de bovenbouw (groepen 5 t/m 8) gepresenteerd krijgen door de muziekgroep Samba Salad. Tij dens de eerste editie van de Keu nefeesten maakten deze doldwa ze muzikanten ook al hun op wachting in de feesttent. En met succes, want verscheidene leer lingen kunnen menig liedje nog spontaan meezingen. In navolging van vorig jaar is het programma voor de basisscholen georganiseerd in samenwerking met Kunst op School van de Cul turele Raad Overijssel, die ook de helft van de kosten voor haar reke ning neemt. De Keunefeestcom- missie zelf subsidieert 50% van de helft van het totale bedrag met een maximum van 2500 gulden, het resterende bedrag komt via de scholen binnen. De sponsoring draagt er nadrukkelijk toe bij dat de scholen kunnen deelnemen aan het programma. Zonder dat was het financieel onhaalbaar. Een min of meer passief program ma voor de kinderen dus. Woord voerder Gert-Jan van 't Holt: „Actieve programma's voor zo'n grote doelgropep zijn maar zeer dun gezaaid. De gezelschappen die vorig jaar het project 'Europa Eén' en in 1993 het Circusproject ver zorgden, durfden dat wel aan. Kunst op School heeft een bepaald assortiment daarvan, subsidieert dat ook en door met hen samen te werken ben je niet alleen verze kerd van een financiële bijdrage, ook van kwaliteit. Er wordt name lijk gesteld dat het niet enkel 'en tertainment' mag zijn, het pro gramma moet duidelijk een educa tief element bevatten." Van 't Holt wijst er op dat bewust gekozen is voor een 'passief' programma. Als de scholen door ae vakantiesprei- dir.g laat beginnen, dan is er in feite tekort tijd om een 'actief' pro gramma met de kinderen voor te bereiden. Zo werd het Circuspro ject, waarvoor het bewuste gezel schap een week lang in Holten vertoefde, telkens op een andere basisschool, 'er in gestampt'. In dien het schoolseizoen medio au gustus van start gaat, is er met het oog op de vaste periode van de Keunefeesten (tweede weekend van september) ruimschoots tijd om een projectmatig programma voor te bereiden op school. Ritems In 'Razzmatazz' worden alle mu zikale registers opengetrokken om antwoord te vinden op de vragen 'Hoe vier je feest?', 'Hoe zing en dans je feest?' en 'Wie feest het meest?' De kinderen worden er duidelijk bij betrokken. Samba Sa lad speelt allerlei soorten muziek, zoals Rumba, Calypso, Flamenco, Slasa, Afro en Cubaanse muziek. Aan de kinderen de taak om de uiteenlopende ritmes mee te klap pen, te stampen of te trommelen en natuurlijk mee te zingen. Is het nu de beurt aan ontspanning voor de leerlingen uit de boven bouw, in mei geldt dat jaarlijks voor die uit de onderbouw (groe pen 1 t/m 4). Dit voorjaar was er poppentheater. Gezien de beno digde ruimte vanwege het decor, werd het programma uitsluitend op de Haarscnool opgevoerd en kwamen de jongsten van de overi ge basisscholen daar op bezoek. Doorgaans bezoekt het (theater- /toneel)gezelschap telkens een an dere school.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1