n "i Boh Foi Toch tekent voor de beste Schure-Oamd 'Goed team zorgt voo opbloei van zwembad' Holtenaren verhalen in de Toronto Star Vlishook 1 wint volleybal in Splo Wendy winnares van Snorrewind-bokaal HOLTENS NIEUWSBLAD Groots muzikaal feest in de Beuseberg Bedrijfsleidster Ciska Raggers: Bergruitertjes DONDERDAG 13 JULI 1995 - OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouw garage/berging Blikkertweg 3; - plaatsen verenigingslokaal Larenseweg (ongen.); - gedeeltelijk vernieuwen/veranderen berging/kookhuis Kwintenweg 6: 2. Kapvergunning is verleend voor: - 6 grove dennen Postweg 88; - 1 esdoorn Canadastraat 69; - 1 vogelkers, 1 sierkers. 1 den, 1 gouden regen Kenemansstraat 29; 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - plaatsen paal met lichtreclame Stationsstraat 3-5; - uitoefenen slijtersbedrijf Stationsstraat 10. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7450 AA Holten. BOUWAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw garage/berging Beusebergerweg 32 (30 juni 1995); - bouw 48 appartementen Dorpsstraat (ongen.) (4 juli 1995); - bouw produktie-opslaghal Keizersweg 53 (5 juli 1995); - vervangen kozijnen Schoolstraat 9 (6 juli 1995); - bouw vervangende bedrijfswoning Fliermatenweg 2 (7 juli 1995) De bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten Landschapsverzorgingsbijdrage. In de regeringsbeslissing Nota Landschap is de bijdrage Landschapsverzorging (LVZ) aangekondigd. Het doel van de LVZ is het verstrekken van een financiële bijdrage voor de aanleg van landschapselementen op gronden van gemeenten en particulieren, waarbij het gaat om twee typen beplantingen: landschappelijke beplanting en erfbeplanting. Het gebied dat voor toepassing van de LVZ in de gemeente Holten is aangewezen ligt ten oosten van de Markeloseweg, kom Holten, Helhuizerweg en Haarlerweg Bij een landschappelijke beplanting moet de grootte van het te beplanten object tussen de 1.000 m2 en 5.000 m2 liggen. Voor erfbeplanting zijn er geen voorwaarden omtrent de minimale oppervlakte. Voorts mogen alleen bomen en struiken worden aangeplant die van nature in het gebied voorkomen. De LVZ-bijdrage bedraagt 75% bij landschappelijke beplanting en 50% bij erfbeplanting. Het drempelbedrag, oftewel de minimaal te verstrekken subsidie, is voor dit jaar vastgesteld op f 5.000.-. Daartoe kunnen aanvragen ook (door de gemeente) worden gebundeld. Daarnaast dient u bereid te zijn de beplanting 15 jaar in stand te houden. Uw verzoek voor een bijdrage op grond van de LVZ-regeling dient u voor 20 juli a.s. bij de gemeente in te dienen. Voor eventuele nadere informatie omtrent de regeling en voorwaarden kunt u zich wenden tot gemeentewerken, tst. 825. Fantastisch! Te gek! Gaaf! Hartstikke gezellig! Aan superlatieven geen gebrek zaterdagavond in de Beuseberg, waar jongerencafé De Schure geheel volgens onze verwachting regelrecht in de roos schoot met het optreden van de groep Bon Foi Toch tijdens de Schure-Oamd. Gezien de sfeer is dit zelfs de beste avond die we ooit gehad hebben," verklaarde Schure-vrijwilliger Erik Bouw huis, tevens voorzitter van de Schuredag-commissie. De sfeer groeide tijdens de 'dialect-avond' ook snel uit tot een groots feest. Jong en oud feestte mee, van tien tot zestig danste, sprong en hoste mee in de polonaise en haakte gewillig in tijdens de walsen die Jan Manschot en de zijnen vanaf de podiumwagen van HMV door de Beuseberg lieten schallen. Het bracht het publiek in mateloze vervoering. Ook het optreden van de Twents-Achter- hoekse formatie Noar de Bliksem in het voorprogramma viel bij de meesten in goede aarde. De Schure beleefde er al met al een topavond mee en ook Boh Foi Toch zelf genoot van het sfeertje. Plakte daarom moeiteloos een flinke tijd vast aan het optreden. In het jongerencafé staken de Schure-mannen en Jan Manschot later spontaan de koppen bij elkaar en werd besloten het muziekfestijn tijdens de Schure-Oamd 1996 te herhalen. Gezien de volle agenda van Boh Foi Toch is de datum nog niet bekend, maar dat beide partijen elkaar zullen vinden lijdt geen twijfel. Voor 'good old' Roelf-Jan Warrink had 'de oamd' een bijzonder tintje. Was hij vorig jaar de weddenschap aangegaan om in een uur tijd een fles whisky te ledigen, dit jaar koos hij ervoor om in het zelfde tijdsbestek bijna vijf liter Spa-rood weg te werken. „Gelukt!," lachte Warrink, die in de schijnwerpers was gezet op een uitbouw naast het podium. Het was zaterdagavond een uitver kocht huis aan de Beuseberger weg. De organisatoren waren daarbij aanvankelijk uitgegaan van 750 bezoekers, maar in verband met de ruimte op het veld en de hitte die pas in de loop van de avond verminderde, besloten ze spontaan om niet meer dan 650 kaarten te verkopen. In de voor verkoop waren al een kleine 500 exemplaren van de hand gegaan, de overige 150 volgden in korte tijd aan de kassa. Bouwhuis liet weten dat De Schure in tegenstel ling tot vorig jaar zonder enige twijfel uit de kosten van de oamd was gekomen. Veel voorbereidin gen waren door de vrijwilligers zelf getroffen en menig plaatselijk vereniging droeg belangeloos een steentje bij met materieel. De groep Noar de Bliksem was zelfs enkel voor een onkostenvergoe ding naar de Beuseberg gekomen. Gezien de populariteit van Boh Foi Toch wilden de heren maar wat graag in het voorprogramma staan. Noar de Bliksem werd ruim een jaar geleden opgericht en brengt een pittig repertoire in dia lect. Het 'stampwerk' scoorde vooral goed onder de jongeren, de gefronste wenkbrauw bij menig oudere verraadde een ietwat ande re opvatting. Noar de Bliksem was echter dusdanig gecharmeerd van De Schure, dat direct een optreden werd geboekt voor het najaar. In oktober verzorgt de groep er een geheel eigen optreden in het sfeer vol ingerichte café. Vrolijk Toen in de loop van de avond Boh Foi Toch het eerste nummer inzet te, gingen de Schuregangers pas echt uit hun dak: Holtenaren, va kantiegasten, liefhebbers vanuit de regio en niet te vergeten de noabers die hoogstpersoonlijk uitgenodigd waren. „Machtig mooi toch!", glunderde Gert van Eertjes trots. In de Beuseberg kan het allemaal. Een absoluut prachtfestijn hier!" Het duurde niet lang of de stem ming steeg naar grote hoogte door de vrolijke en opzwepende muziek en de vaak lachwekkende wijze waarop accordeonist Hans Keuper de nummers inleidde. In dialect natuurlijk en doorspekt met de nodige humor en spot. Jan Man schot, oud-drummer van Nor maal, liet halverwege de avond weten dat ook Boh Foi Toch zelf genoot van het muzikale feest, ,,'t Is prachtig om te zien hoe de mensen opgaan in onze muziek. Dat maakt het optreden voor ons natuurlijk ook makkelijker, 't Is werkelijk een perfecte avond hier." Boh Foi Toch werd door hem in 1989 als geintje Begonnen. De groep is daarna in ijltempo uitgegroeid tot een belangrijk ele ment in de muziekwereld van het oosten des lands. „Van Twente en Achterhoek tot de Veluwe," aldus de besnorde drummer, die met Keuper, Ferdy Joly en Willem te Molder de bezetting vormt. Hij voegde er echter aan toe dat de groep onlangs met zeer veel succes in de Amsterdamse Melkweg voor het voetlicht trad. „Dialect is nou eenmaal in en doet het ook goed in de Randstad.De muziek van Boh Foi Toch heeft Tex-Mex, Cajun en zydeco als basis, maar heeft lang zaam maar zeker een eigen stijl ontwikkeld waarin oosterse in vloeden als polka en mazurka te beluisteren zijn. Manschot liet we ten dat hij de enige échte 'profes sional' is in de band. De drie overi gen hebben allen een betrekking, onder meer in het voortgezet on derwijs. De gemiddelde leeftijd Op het veld achter De Schure zorgde Boh Foi Toch zaterdagavond voor een groots muzikaal feest. Jong en oud ging uit zijn dak Foto WV) van Boh Foi Toch is 45: de jongste 40, de oudste 51. Inmiddels geniet de groep van een welverdiende vakantie. Na de Schure-Oamd volgde zondag nog een optreden, waarna de instrumenten voor en kele weken werden opgeborgen. Het duurt niet lang of Boh Foi Toch is opnieuw te beluisteren in Holten. Vorig jaar zetten de heren de grote tent van de Keunefeesten al op z'n kop tijdens het Früh- schoppen, dit jaar is de groep op nieuw uitsmijter van het evene ment en verwachten de organisa toren wederom een volle bak op de Kalfstermansweide. Het was overigens de eerste maal dat De Schure officieel een Schure- Oamd hield. Voorheen stond het muziekfestijn ii} Holten en wijde omgeving bekend als Schuredag, een soort popfestival. Enkele jaren geleden werd het al teruggebracht naar één avond. Omwille van de naamsbekendheid werd de naam Schuredag echter gehandhaafd. Een begrip boor velen en nog steeds in trek bij menig boekings bureau en band. Dat overgestapt werd op één avond hield onder meer verband met het feit dat bij een gehele dag meerdere bands werden gecontracteerd, waarbij de beste pas later op de avond aan bod kwamen met als gevolg dat eerdere bands voor een gering gehoor op traden. Veel concertgangers ko men tegenwoordig ook pas in de loop van de avond. Het program ma is daar nu uitstekend op aange past. Een beeld van een van de volleybalwedstrijden tijdens Splo Het jonge volleybaltalent van Vlis hook 1 is winnaar geworden van het tweejaarlijkse volleybaltoer nooi in Espelo. Het team, dat bestond uit Rob Beumer, Sander Brands, Koos Kolkman, Theo- door Kuster, Wendy Kuster en Rianne Wesseldijk, was in de fina le niet te stuiten. Met ruime cijfers (21-9) werd gewonnen van Splo- diek Zuid. Vlishook 1 was overigens tijdens het gehele toernooi al goed op dreef. In de poule werd er goed gespeeld. Daarna werd er in de kruisfinales afgerekend met Pun- derdam (20-11) en in de halve finales met Ex-Sploders (19-8). Aan het toernooi namen circa 150 Sploders deel. Onder een tropi sche temperatuur werd er gevol leybald. Na de wedstrijden, die exact 14 minuten duurden, werd alras de schaduw opgezocht. On der die bomen stond ook de Splo- Eigen foto). der draaimolen waarin de kleintjes zich konden vermaken. Hoewel in het wedstrijdreglement stond dat gezelligheid boven alles ging, werd er fel gestreden om de prijzen. Grote pechvogel tijdens het toernooi was Splodiek Noord. Met drie overwinningen in de pou le was de ploeg er heiluig van overtuigd door te gaan naar de kruisfinales. Er bleken evenwel nog twee teams met zes punten te zijn, wat inhield dat Splodiek Noord op saldo verloor. Ook de winnaar van de vorige editie ont beerde enig geluk. Doordat enige sterspelers met vakantie waren, reikte Nieuw Splo niet verder dan een elfde plaats. Uitslag van het toernooi: 1. Vlishook 1; 2. Splodiek Zuid; 3. Heihuizen; 4. Ex- Sploders; 5. MeiSchoBa; 6. Vlishook 2; 7. MAPJE; 8. Punderdam; 9. Splodiek Noord; 10. Schepers; 11. Nieuw Splo; 12 De Smurfen; 13. Bieblableu; 14. Trekker Trek Team; 15. Bobobo (Bos- school Bobo's); 16 Viefhuze; 17. Vale- weg e.o.; 18. Stief maar actief. Tweemaal werd onlangs afge zwommen: eenmaal voor de parti culiere zwemlessen en eenmaal voor de Holtense basisscholen. Vijfmaal werd afgezwommen voor A, 33 maal voor B, 36 maal voor het basisdiploma, 20 maal voor ZVH (zwemvaardigheid) 1, 4 maal voor ZVH 2, eenmaal voor ZVH 3. Een fantastisch resultaat! „Dat het goed gaat met de zwem lessen komt door de goede samen werking met de scholen en het enthousiasme van het personeel," aldus de trotse bedrijfsleidster Cis- ka Raggers. „We hebben er met z'n allen hard aan gewerkt en na al die weken is een goed team ont staan dat ervoor zorgt dat zwem bad Twenhaarsveld weer op bloeit!" Maandag 10 juli beleefde het zwembad een topdag. Ruim 1900 bezoekers! Volgens Raggers een getal dat tot de topscore behoort. Door de aanhoudende warmte kon het zwembadpersoneel ook de 25.000ste bezoeker verwelkomen. Ciska: „En dat is al vroeg in het seizoen. We spreken hier dan ook van een record, daar dat nog nooit eerder zó snel bereikt is. Zeker, daar het ook nog eens drie weken koud en onaangenaam weer was. We gaan nu dus op naar de 50.000." Geslaagden: Particuliere leasen: A: Anna Houck, Gerrit Aanstoot, Dorien Meilink, Stefan Paalman, Saskia van Doorn. B: Matthijs Bekkernens, Fennie Wiepkema, Merijn Bekkernens, Jeroen Kamp, Roy Meyer, Joanne Heuvelman, Dianne Overbeek Bloem, Jan J. Aan stoot, Marian Assink, Susan van der Wal, Wouter van Gelder, Dennis Tigche- lovend, Judith van der Meulen, Rianne Valster Basis: Yvette Esmeijer, Martijn Paalman, Jan W. Stevens, Harmjan Bal- tes. ZVH 1 Jochem Koopman, Marjan Bronsvoort, Ellen Teeselink. ZVH 2: Cha ron Esmeijer Schoolzwemmen B: Rian ne Dijkink, Wendy Stobbe, Lieke Ariëns, Sander Kolkman, Keivin Gjaltema, Mar jan Jansen, Sarah Hogeslag, Joost KI. Teeselink, Maikel Koopman, Youri van Asslet, Maarten Rensen, Bram Brons voort, Erwin Krikkink, Emiel Bijma, Elke Dorlas, Henk Jan Kettelarij, Christiaan de Jong, Olga van Beek, Elisa O. Basis: Gerrit R. Roterink, Gorma Harbers, Mar- greet Harbers, Hetty Oolb., Daphne Schipper, Mirjam Ribbink, Jeanet Mark voort, Rozemarijn Slont, Nanda Schu- trups, Stan de Jong, Tessa Brands, Jelle Hoekman, Jord Wessels, Youri van As- selt, Arjan Nijhuis, Irma Groteboer, Ri anne Ribbink, Erjan Hollegien, Joke Ve neklaas, Evelyn Rensen, Yvonne Podt, Jurgen Kolkman. Herbert Teeselihnk, Dinsdagochtend heeft de eerste volwassenen van de 'turbo zwemles' het A-diploma gehaald. De 49-jarige Jannie Avezaath slaagde met lof en ontving van het zwembadpersoneel een bos bloemen ter ere van haar behaal de diploma. Dinsdagochtend behaalde Jannie Avezaath als eerste het A-diploma via de turbo-zwemles(Foto Bolink) Charlotte Roele, Maarten Kruimelaar, Dinant van Harmeien, Arjan Schorfhaar, Bas Meijerman, Esther van Beek, Janne- Anne Markvoort, Ingrid van Gelder, ke van Zon, Nienke Wiersma. ZVH 1: Margerita Zandjans, Rineke Assink, Ma- Jenneke Jacobs, Bertine Leunk, Marion rian Aaftink, Rinske Dikkers, H. Zand- Aanstoot, Seth de Koning, Willeke Aal- voort ZVH 2: José Reinaardus, Kristel tink. Alma Hulsman, Laura van Riems- Veltkamp, Yvonne Baltus. ZVH 3: Anne- dijk, Yvonne Paalman, Monique Hoeve, lieke Beukenkamp, Rondom de herdenking en vie ring van vijftig jaar bevrijding is veel gepubliceerd. Niet alleen in eigen land, ook in Canada, van waar duizenden veteranen naar Nederland reisden om de diverse activiteiten bij te wonen. Eén van de kranten die regelmatig redac tionele aandacht schonk aan de gebeurtenissen van weleer in Ne derland en zelfs specifiek in en rond Holten is de Toronto Star. Van de hand van Bill Schiller verscheen 8 mei jl. een tweetal pagina's onder de veelzeggende kop 'Victory in Europe' - 'Hol land's love affair with Canada'. In het bewuste artikel komen ook enkele Holtenaren aan het woord. Onder hen Gerry (Gert-Jan) van 't Holt als voorzitter van de Stich ting Welcome Again Veterans en Diek van der Meulen, die tijdens de bevrijding van Holten door de Canadezen dekking zocht in een greppel. Ze was toen zestien jaar. De boerderij van haar vader was door de Duitsers in brand gesto ken, zodat haar vader zien ge noodzaakt zag de greppel te gra ven om met de rest van de familie Onlangs werd bij manege Snorre- wind gestreden om de Snorrewind Trofee. De deelnemers maakten kans op de trofee door een dres- suurproef en een springparcours met goed gevolg af te leggen. Er werd gereden in twee ringen en de jury bestond uit de heer Luiten en mevrouw Fraas. Winnaar Wendy Kraaneveld scoorde 65 pnt. in de dressuur en 100 pnt. in het sprin gen. Met deze totaalscore van 165 punten mag ze de Snorrewind- wisselbokaal een jaar lang thuis houden. Urtslagvn: B-jeugd: 1. Susan Weme kamp met Beau; 2. Reinout Engel met Danny, 3 Elisa Osiet met Snorrewind. L- jeugd: 1 Denise Lumi met Fantasy; 2. José Nikkels met Beau; 3. Fraukje de Jong met Danny. L: Alieke Kraayenzank met Carlos; 2. Wendy Kraaneveld met Cantor; 3. Kim Lummi met Fantasy. Z: 1. Arjen Kraayenzank met Carlos. Sprin gen: B-jeugd 1. Fraukje de Jong met Danny; 2. Amarins Denneboom met Beau; 3. Rosa Stromink met Katinka. B: 1 Saskia Aanstoot met Vaya Con Dios; 2. Margriet de Ruiter met Fernando; 3. Marieke van Faassen met Snorrewind. L 1 Theo Niehof met Wallachien; 2. Ineke Schuitemaker met Metas; 3. Wen dy Kraaneveld met Fayco. in te kunnen schuilen voor de kogelregen. Diek: „It was April 6, 1945. Bullets were flying over our heads and I was so scared I asked my mother if I could cross the road tot go to my uncle's farm. She said, 'Young lady, that's your own de cision. But it's a decision that in volves your own life and death." Diek besloot de poging te wagen. Eenmaal bij de boerderij gearri veerd kwam ze oog in oog te staan met een Canadees, die zelf ook doodsbang was, niet wist of hij de strijd zou overleven. Hoe het hem uiteindelijk vergaan is, weet ze niet. Of hij één van de duizenden was die onlangs ons land bezoch ten, dan wel één van de duizenden is die begraven liggen op de Cana dese erebegraafplaatsen. Diek en haar familie overleefden de oorlog in elk geval wel en daarvoor zijn ze de Canadezen eeuwig dankbaar. Schiller was ook bij het gesprek tussen een aantal oudere Holtena ren op het terras van café-restau rant Vosman. Allen met levende herinneringen aan oorlog en be vrijding. Eén vap hen was Freek Schuppert (80), die zich nog goed herinnerde hoe zijn vader toenter tijd de deur openzwaaide om een Canadese bevrijder spontaan te omhelzen en te zoenen. Schup pert: „My first is feeling is gratitu de. They voluntarily helped us. They gave us our freedom." En Dirk Beldman (71): „If you lived through that time, if you saw the experience of the battle, you know the efforts the Canadians made and you appreciate the liberation. The bond just gets stronger as the years pass. When you read about Canada or see the Mapel Leaf, we feci that's pan of us." Ruim 100.000 Nederlandse emigreerden na de oorlog naar Canada. Ook Harry Gazan (80) wordt geci teerd. Hij is één van de vijf van de oorspronkelijke tachtig in Holten die de oorlog overleefden. Toen- tenijd bezorgde hij kranten, werd gewaarschuwd dat de Duitsers een razzia hadden gehouden in onder meer het huis van zijn ouders en wist daardoor tijdig te ontkomen naar Amsterdam. Zijn familie heeft hij nimmer weergezien. In het artikel werd tevens gewezen op de Buisweerd-hoeve, vanwaar uit het verzet activiteiten ontplooi de en waar onderduikers werden gehuisvest. Dirk Beldman (82), vroeger agariër en geen familie van zijn eerder genoemde naamge noot, herinnerde zich het momeni dat een Amerikaans vliegtuig neer stortte in een nabij gelegen wei land: „The surviving crew were given refuge as well as at Buis- weerd. We were not heroes, our hearts were perhaps small. But we did what we could." Ten slotte vertelt Schiller over de Canadese begraafplaatsen in Holten en Groesbeek: „without the sacrifi ces by those who lie here in this field of dreams, life for all those who live in Holten and Holland, could have been tragically diffe rent. And for that they give thanks." Voor het concours te Bathmen had PC De Bergruitertjes zich geza menlijk aangemeld. Met springen werd in de klasse B José Mol met Sissy cat.C derde; Henrike Kevelam met Kiddy cat.C vierde en Kim Lumi met Fantasy cat. D zesde. In de klasse L werd J oanna Spakman met Saskia cat.C derde en Henk Jan Mark voort met Sharim cat.D vierde. In de klasse M cat.D ging de eerste prijs naar Sabine de Roos met King Kadanz en de tweede plaats naar Daniëlle van de Kaap met Wendy K. Dressuurprijzen waren er in de klasse B voor Esther Lammers met Black Boy eerste plaats; voor Mar leen de Roos met Amillion derde plaats. In de klasse L behaalde Henk J an Markvoort met Sharim de eerste plaats en Joanna Spak man met Saskia de vierde plaats.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5