Wissink en Bannink schieten prijs Boh Foi Toch topper van de Schure-Oamd Hoitens Nieuwsblad Schure vol vertrouwen Eau over de toekomst 3^. Theorie-examen via SG DeWaerdenborch MMCD Kinderkoor Mozaïek scoort met musical Schutterskoning- en prinses 'Met 'dialect-optreden' spelen we in op behoefte IND|T_ v Deze week Statenlid te gast bij PvdA Holten Collecte Lever Darm Boekenverkoop bieb Holten Geslaagd SV Bato feliciteert //fJrAUTOMA Tjsmntc U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Sa» BON C1 1 1 l ^tEND00#^_ 7 Hoitens Nieuwsblad Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Op de weide naast Het Bonte Paard hield schietvereniging De Zaagmolen zaterdag het vogel schieten, als traditionele voorlo per op het school- en volksfeest. Inzet waren de titels 'Schutters- koning(in) van Dijkerhoek' en 'Schuttersprins(es) van Dijker- hoek'. Nadat vele schoten op het doelwit waren gelost werd het verlossende schot gelost door Wim Wissink. In Het Bonte Paard werd hij op passende wijze gehuldigd als de nieuwe Schut terskoning. Ruim 75 senioren (onder wie 12 dames) en 21 junioren (12 tot 18 jaar) namen deel aan het vogel schieten. De wedstrijden worden jaarlijks georganiseerd voor leden van de schietvereniging en mensen uit de schoolkring Dijkerhoek. Zoals reeds eerder vermeld wordt bij het vogelschieten in twee cate- goriën geschoten: een junioren- en een seniorengroep. De senioren maken gebruik van een zogenaam de vuurbuks en schieten hiermee op de vogel, die van een houtachtig materiaal vervaardigd wordt en op een hoge paal geplaatst is. De ju nioren schieten met een windbuks, de vogel is bij deze jeugdgroep van een zachter materiaal vervaardigd en staat op een lagere paal. Wim Wissink was in Dijkerhoek uiteindelijk bij de senioren de man die na 425 schoten de romp van de vogel van de paal liet rollen, en mocht zich daarmee dankzij zeer verdienstelijk schutterswerk de nieuwe Schutterskoning noemen. Wissink liet dit staaltje reeds eer der zien, want ook in 1980 schoot hij zich naar de titel. B;j de junio ren was ditmaal sprake van een aangename verrassing. Voor het eerst kon namelijk een dame wor den gehuldigd: Hermien Bannink haal de na 111 schoten de romp van de vogel naar beneden en kon tot haar grote verrassing gehuldigd worden als Schuttersprinses. Uitslagen: Senioren: Kop: Miep De kersverse Schuttersprinses van Dijkerhoek, Hermien Bannink, wordt gefeliciteerd met haar overwinning door Zaagmolen-voorzitter Henk Haverslag (Foto Ten Velde) Sluiter, 21 schoten; Linker vleu gel: Henk Beunk, 98 schoten; Rechter vleu gel: Wilco Paalman, 261 schoten; Staart: Yvonne Vlogtman, 271 schoten; Romp: Wim Wissink, 425 schoten (Schutterskoning). Junioren: Kop: Martijn ten Wolt huis, 21 schoten; Linker vleugel: Dirk Veneklaas, 45 schoten; Rech ter vleugel: Martijn ten Wolthuis, 63 schoten; Staart: Hermien Ban nink, 69 schoten; Romp: Hermien Bannink, 111 schoten (Schutter sprinses). Dat Jongerencafé De Schure met de groep Boh Foi Toch voor een publiekstrekker zorgt op de Schure-Oamd, staat nu reeds vast. Ondanks dat van de 800 kaarten in de voorverkoop pas eenderde verkocht is. Gelet op de stampvolle zalen, feesttenten, horecage legenheden en al wat dies meer zij, zijn de organisatoren er evenwel van overtuigd dat de Schure-Oamd straks uitverkocht is. Een 'dialect-avond', zou je haast kunnen zeggen,, want in het voorprogramma treedt de uit Twente en de Achterhoek afkom stige formatie Noar de Bliksem op.We hebben daar ook bewust voor gekozen," verklaart Schure-voorzitter Theo Hase. „Dit soort 'dialect-optredens' doen het goed, 't is echt een trend op het ogenblik. We spelen er dus regelrecht mee in op de behoefte." 't Op dit veld naast het jongerencafé wordt zaterdag 8 juli onder hopelijk zomerse omstandigheden de Schure- Oamd gehouden. Schure-voorzitter Theo Hase (links) en vice-voorzitter Johan Schuppert zien het helemaal zitten (Foto WV) DONDERDAG 22 JUNI 1995 Zeventien leerlingen van scholengemeenschap De Waerdenborch zijn in En schede geslaagd voor het on derdeel theorie van het rij examen. Zij behoren tot een groep van 44 die in totaal deelnamen aan de cursus theorie. De overigen moeten nog examen doen. De leerlin gen zijn afkomstig van vbo, mavo, havo en vwo, de mees ten van de twee laatste oplei dingen. Dat zij examen kon den doen is het gevolg van het aanbod van de erkende rij schoolhouder Han ten Kate uit Goor, die rector Leon van Minderhout enige tijd geleden benaderde met het aanbod om tegen sterk gereduceerde prijs op school een cursüs theorie voor het rij-examen (auto- /motor) te organiseren, zon-» der dat de deelnemers ver plicht werden om de praktij klessen bij hem te volgen. De theorielessen startten in maart en omvatten acht bijeenkom sten van telkens twee uur met „We waren best tevreden," liet een aantal jeugdige vocalisten van kinderkoor Mozaïek begin deze week weten naar aanleiding van de eerste uitvoering van de musical 'Lang leve in de gloria'. Het stuk werd uitgevoerd in de ochtenddienst van de gerefor meerde kerk en volgens de woordvoersters zat De Kande laar 'lekker vol'. Met de musical, geschreven door Jan Visser, zette Mozaïek haar vijftienjarig bestaan luister bij. Zondag 2 juli volgt de tweede uitvoering in de dorpskerk, even eens in de ochtend(jeugd)dienst, aanvang 9.30 uur. De musical han delt over de gelijkenis van de ko ning die een feestmaaltijd klaar maakt voor zijn zoon die trouwen gaat. „Hij nodigt veel mensen uit, maar die willen niet komen omdat ze allerlei andere dingen moeten doen. Dan nodigt hij zwervers uit. Die komen wel en krijgen netjes een wit kleed aan. Uiteindelijk wordt het dus toch feest," vertelde één van de kinderen. Alle 28 kin deren van het koor zingen mee en hebben een rol. De één is een keurig geklede ceremoniemeester en speelt zelfs trompet, de ander gaat gekleed als zwerver of dienst meisje. De musical duurt ongeveer een half uur. Dirigente Eline Paal man startte in januari met de repe tities. In verband met het optreden tussentijds voor de Canadezen moest even pas op de plaats wor den gemaakt: „De kinderen moes als slot het examen in Ensche de. De kosten bedroegen tachtig gulden, waarin net examengeld en het studie boekje reeds verrekend wa ren. Een aanzienlijke korting, want normaal wordt circa 125 gulden gerekend. Iedere Waerdenborch-leerling van 17 jaar of ouder kon de cursus volgen. Degenen die ditmaal deelnamen waren afkomstig uit Holten, Goot, Markelo, Bathmen, Nijverdal-Hellen- doorn en Lettele. Het nu door een deel van hen verkregen certificaat van het theoretisch rij-examen is nog drie jaar gel dig. Vanaf 1 januari 1996 is die geldigheidsduur slechts één jaar. Gezien de aanzienlijke belangstelling die er deze eer ste keer was voor de theorie cursus, is het zeer zeker de bedoeling om deze volgend jaar opnieuw aan te bieden. Zo mogelijk vanaf september in verband met de wijziging in de geldigheidsduur van het certificaat per 1 januari 1996. ten daarvoor apart liedjes instude ren, waarbij ook in het Engels werd gezongen. Dat vergde wel enige voorbereiding, waardoor de musical even 'opzij werd gezet'." Ook Eline was dik tevreden over het optreden van haar pupillen. Vanzelfsprekend hoopt zij dat de dorpskerk op 2 juli net zo goed bezet is als De Kandelaar. Deze week begint Mozaïek met de repe tities in de hervormde kerk. En als de tweede uitvoering straks achter de rug is, wacht naar alle waar schijnlijkheid ook al een derde. „Want we hebben net een uitnodi ging ontvangen vanuit Nijverdal om de musical ook daar te bren gen," aldus Eline. PvdA-fractielid Ria Holsheimer van de provinciale staten spreekt dinsdag 27 juni in dorpshuis De Boschkamp over het provinciaal beleidsplan van de komende vier jaar. Een stuk, waar ook de PvdA zelf een inbreng in had. Holshei mer legt met name accenten op de belangen voor Holten. Onder meer spre.ekt ze over bestuurlijke vernieuwing. Iedereen is van harte welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na de jarenlange en zonder enige twijfel in Holten en wijde omge ving vermaarde Schuredagen, nu een Schure-Oamd dus. Eigenlijk is het ooit als een soort popfestival begonnen evement al enkele jaren teruggebracht tot één avond. „We hebben er toen voor gekozen om de naam Schuredag te handhaven in verband met de bekendheid er van. Het was voor velen echt een begrip. Het evenement geniet nog steeds aanzienlijke faam bij boe kingsbureaus en regelmatig wor den we gebeld door bands met de vraag of ze hier kunnen spelen," vertelt Erik Bouwhuis, voorzitter van de Schuredag-commissie. „Zo'n evenement heeft voor hen gewoon iets. Het wordt be schouwd als een popconcert tus sen de boerderijen in. 't Straalt een zekere charme uit." Dat De Schu re zowel in de regio als daarbuiten bekendheid verwierf met de Schu redagen, staat onomwonden vast. Ooit begonnen als spelletjesdag met tussendoor live muziek, later overgegaan in echte popconcerten met optredens van drie tot vier groepen. Soms bands die korte tijd later een grote reputatie verwier ven in de vaderlandse 'popscene', zoals Herman Brood, De Dijk, Het Goede Doel en van recenter datum ook Rowwen Hèze. „We hadden daar een goede neus voor!," lacht vice-voorzitter Jo han Schuppert. „Je volgt de ont wikkelingen, informeert of er bin nenkort nog een plaat of cd uit komt en dan contracteren. Een gok blijft het altijd wel.De laatste echte Schuredag werd gehouden in 1987. Met medewerking van vijf tien bands werd toen een open lucht 'groepenpresentatie' gehou den. Vanaf 1991 werd de draad weer opgepakt werd met enkel avondoptredens van onder meer Fratsen, TBC, de Tröckener Kecks en Captain Jumbo. De naam Schuredag werd evenwel nog gehandhaafd. Nu dus daad werkelijk over op Schure-Oamd. Bouwhuis: „Een aantal factoren spelen daarin mee. Als je een hele dag organiseert, contracteer je meerdere bands en zet jc dc betere gezelschappen doorgaans laat in het programma. Dat heeft wel tot gevolg dat eerdere bands vaak voor weinig mensen staan te spelen. Geen sfeer dus. Dan loopt ook het aantal Schure-vrijwilligers terug (nu ongeveer 15) en moeten we organiseren naar capaciteit en ten slotte is het ook nog zo dat het publiek tegenwoordig steeds later komt. Daar pas je je programma eveneens op aan." Met Boh Foi Toch schiet het Jon gerencafé ongetwijfeld in de roos. ohan Schuppert vertelt dat de eer ste contacten voor het optreden in de Beuseberg al verscheidene jaren geleden begonnen: „Zeg maar de cember 1990, toen ging ik bellen voor een optreden tijdens de Schu redag 1991Wij wilden de groep in de bouwvak hebben, 't Zou net hun laatste optreden voor de eigen vakantkzijn geweest." Gezien de volle agenda ging het muzikale feest toen niet door, nu dus wel. Niet binnen in het sfeervolle jon gerencafé en evenmin in een tent daarbuiten, maar gewoon een openlucht concert op het veld ach ter de voormalige boerderij aan de Beusebergerweg 35. Er wordt ge bruik gemaakt van de podiumwa gen van HMV met daaraan een kleine uitbouw. Behalve van de muziek van Boh Foi Toch en Noar de Bliksem kunnen de Schure- Oamdgangers tevens genieten van een hapje en een drankje. Vis, worst en natuurlijk bier, 't is er straks allemaal verkrijgbaar. Verrassing De groep Boh Foi Toch behoeft nauwelijks een nadere introductie. In 1989 opgericht door Jan Man schot, oud-drummer van de Ach- terhoekse boerenrockband Nor maal. Begonnen als geintje en in ijltempo uitgegroeid tot een be langrijk element in de muziekwe reld van het oosten van Neder land. Muziek met cajun, zydeco en Tex-Mex als basis. Na enige tijd werd het eigen werk belangrijker met duidelijk 'oosterse' invloeden als polka en mazurka. Een reper toire waarmee de groep een breed publiek bereikt. Dat bleek onder meer vorig najaar, toen Boh Foi Toch als muzikale uitsmijter fun geerde van de Keunefeesten 1994 in een stampvolle tent op de Kalfs- termansweide. Onlangs bracht de band de derde cd uit, getiteld 'Den stroatfox en ander'n'. Noar de Bliksem begon ruim een jaar gele den brengt een repertoire dat va rieert van rustige meedeiners tot dampende 'köttelrock', gezongen in het Achterhoeks dialect. En als klap op de vuurpijl is er naast het optreden van de beide groepen ook nog sprake van een tweetal verrassingen. „Absoluut erg leuk!," voorspellen Bouwhuis en Hase. Over het hoe en wat hullen zij zich echter in een geheimzinnig stilzwijgen. Met het oog op de Schure-Oamd heeft het bestuur van het jongeren café de 'noabers' van het evene ment op de hoogte gebracht en hen zoals gebruikelijk tevens een uit nodiging aan de hand gedaan. Doorgaans maken de meesten daar ook gebruik van. Achterbuurman Bolderjan (Aanstoot) heeft zelfs weiland beschikbaar gesteld als parkeerruimte. Met het oog op de verwachte drukte adviseren de Schure-vrijwilligers daarnaast Holtense bezoekers van de Schu re-Oamd zoveel mogelijk lopend of per fiets naar de Beuseberg te komen. De Schure-Oamd begint om 21.30 uur. Een half uur later dan gewoonlijk dus. Hase: „Dat Dat het het Jongerencafé De Schure enige tijd geleden niet bepaald voor de wind ging is zeker. „Maar dat verhaal is wel een eigen leven gaan leiden," stelt voorzitter Theo Hase onomwon den vast. ,,'t Gaat namelijk goed, we kunnen ons best redden." Dat buurman MAC De Holter- berg geïnteresseerd is in de voor malige boerderij wordt door hem niet ontkend, maar op dit moment is er geen sprake van enig overleg. „Bovendien zijn we niet van plan om weg te gaan. We zitten hier vanaf 1973, zitten er best en willen ook blijven zitten." Klare taal, die aan mogelijke geruchten zonder meer een einde maakt. De Schure, waarvan bekend is dat het tot de oudste en zeer zeker ook sfeervol ste jongerencentra in Nederland behoort, heeft overleefd en zal overleven. Houdt zichzelf in leven door het bij tijd en wijle organise ren van activiteiten (zoals Rock op de Delle), de populaire Hemel- vaartfietstocht en Kerstpuzzel wandeltocht. Activiteiten die jaar lijks een trouwe groep deelnemers kent. Het noodzakelijke onderhoud aan de voormalige boerderij wordt vrijwel geheel door eigen mensen uitgevoerd; een groep jongeren van inmiddels begin dertig en som migen al met kind. Hase: „De harde kern bestaat uit circa vijftien houdt verband met het feit dat diezelfde dag de Triathlon Holten wordt gehouden. De Beuseberger weg wordt daarom pas vrijgegeven vanaf het moment dat de laatste fietser daar gepasseerd is. De lo pers komen er niet." Wie het 'dia lect-optreden' wil bijwonen, wordt geadviseerd om tijdig kaar- „Dan zou je kunnen verwachten dat je ze terugziet, maar dat ge beurt eigenlijk nooit." Dat scho lengemeenschap Pe Waerden borch geregeld met eindexamen kandidaten een informatieochtend over het verloop van het laatste schooljaar in De Schure houdt, zet volgens Hase wat dat betreft even min zoden aan de dijk. Toch maken sommigen graag ge bruik van het jongerencafé voor het geven van een feest. Geen brui loft of partij. Schuppert: „Daar voor hebben we te goede kontak ten met de horeca en dat willen we ook graag zo houden." Wel accep ten aan te schaffen. Dat is mogelijk bij eetcafé 't Klavier, de WV en bij De Schure. Daar kan men tevens telefonisch kaarten reserveren (tel. 64121). De gereserveerde kaarten moeten wel vóór 1 juli worden afgehaald. In de voorverkoop kos ten kaarten 12,50 gulden, aan de kassa 17, 50 gulden per persoon. Plaquette Als dank voor hun betrokken heid en inzet tijdens de herden kingen de Canadese begraaf plaats, overhandigde Max en Ina van der Velde maandag de Holtense jeugd een herinne ringsplaquette. Tevens ter nage dachtenis aan twee gesneuvelde Canadese militairen. Fietsvierdaagse Werd de avondfietsvierdaagse vorige week beheerst door re gen, deze week liggen de kaarten beduidend anders geschud. Maandagavond werden zelfs ruim vijftig dagkaarten ver kocht. Een aantal, dat nog nooit eerder over de toonbank was gegaan. Jeugdtriathlon Langzaam maar zeker komt de Triathlon Holten naderbij. Voor het eerst is een jeugdtri athlon in het evenement geïnte greerd. Ruim twintig sportieve jongeren gaan de slag op de achtste aan. Met vier van hen hadden we een gesprek. Tussen 25 juni en 1 juli houdt de Nederlandse Lever Darm Stich ting de jaarlijkse collecte voor mensen met een maag-, darm- of leverziekte. Met de opbrengst wordt nieuw onderzoek naar de oorzaak ervan en de mogelijke be handeling bekostigd. De NDLS geeft daarnaast steun aan patiën tenorganisaties) en geeft voorlich ting. Met het oog op de ras nade rende zomervakantie houdt de openbare bibliotheek aan de Rörikstraat van 23 juni tot en met 30 juni een extra grote verkoop van afgeschreven boeken. Zaterdag 24 juni is de bieb voorlopig voor de laatste maal op zaterdagochtend ge opend. In verband met de zo mervakantie vervalt die ope ningsochtend tot zaterdag 2 september. De bieb is geheel gesloten van maandag 24 juli tot en met vrijdag 4 augustus. Onze plaatsgenoot Hens Janssen is onlangs geslaagd aan de Meao van het Van Rijn College in Alme lo, voor de opleiding commerciële economie. Olga van Beek, Maaike Scheper man, Sandra Lahuis, Sanneke Mo- leman, J anine Blok, Nynke Schol ten en Annelieke Beukenkamp worden door het bestuur van de SV Bato van harte gefeliciteerd met hun behaalde succes tijdens de on derlinge selectiewedstrijden in Diepenveen. Behalve Bato, namen ook DSV (Diepenveen), ABS (Bathmen) en Voorwaarts (Deven ter) deel. In het algemeen klasse ment eindigde de Holtense ploeg op de tweede plaats. De onderlin ge wedstrijden worden in de toe komst jaarlijks gehouden. AUTOMATISEREN Herfordstraat 8, 7418 EX Deventer Tel. 05700-25520. Fax 05700-28912 dir. drv P J. Schipper, privé: 05483-6 15 93 Als lezer van het Hoitens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Geeft op als abonnee v. Gebruik deze bon voor het opgeven van een I Hoitens Nieuwsblad nieuwe abonnee. oiir.lmayr. Inzenden aan: Adres Hoitens Nieuwsblad I Woonplaats Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 jr SOFTWARE CFNTFR SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WRT WETEN man. Die is hier ieder weekeinde, de meesten zondags. Daarnaast kennen we een soort vriendenclub van De Schure. Dat zijn jongeren die het café regelmatig bezoeken. Niet wekelijks en soms op zater dag, soms op zondag." De echte doelgroep, jongeren vanaf circa 17 jaar, is er amper te vinden. Schup pert: „We groeien daarom steeds verder uit elkaar. Vergeet niet dat wij ouder worden. Als die jonge ren hier niet komen en er via hen ook geen anderen van die leeftijd, dat er een gat ontstaat." Het won derlijke is dat veel jongeren die voor het eerst in De Schure komen en de sfeervolle, 'bruine' inrich ting zien, zonder uitzondering do lenthousiast zijn. Schuppert: teert De Schure bijvoorbeeld een jongerenfeest of een examenfeest. „Dat sluit dan weer mooi aan bii onze doelgroep," aldus Hase, die er aan toevoegt dat de ruimte uit sluitend gebruikt kan worden te gen kostprijs. Verhuren is er niet bij, de bar wordt immer bediend door één of meerdere Schure-vrij willigers. Wy sisos 1855 organiseert ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum: van 28 juni t/m 2 juli 1995 het internationaal folkloristisch reuze heuvel festival met medewerking van diverse binnen- en buitenlandse groepen Locatie Hofmansweide. Voor inlichtingen WV Nijverdal - Hellendoom In De Kandelaar ontroerde het vijftienjarig kinderkoor Mozaïek de kerkgangers met de musical 'Lang leve in de gloria'. Rechts dirigente Eline Paalman. Het stuk wordt zondag 2 juli ook in de dorpskerk uitgevoerd (Foto Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1