Holtens Nieuwsblad. 'Goed florerend en kraakhelder bedrijf' Ik kreeg onmiddellijk heimwee naar Holten!' Wereldwinkel houdt 2 weken uitverkoop hummeb; WVH houdt 161 fietsvierdaagse Ap Groen na 30 jaar met de vut Tuincentrum Ten Dam Burgemeestersvrouw Verhoeven na één jaar Holten: Wat zullen we nou beleven? U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Ruilavond van I IPC Opbrengst collecte Weer Boeldag van HMV Zang-en praiseavond Holtens Nieuwsblad 1995 DONDERDAG 8 JUNI 1995 Met ingang van dinsdag 13 juni houdt de Wielervereni ging Holten de zestiende Avondfietsvierdaagse, op nieuw verdeeld over vijf da gen: 13, 15, 19, 21 en 23 juni. Er zijn vijf, zeer fraaie routes uitgezet rondom Holten. Route 1 leidt de fietsers naar Laren en omgeving, route 2 gaat over de Holterberg en route 3 voert richting Marke- lo. Op 21 juni koersen de deelnemers naar Okken- broek, terwijl op de slotavond naar Bathmen wordt gefietst. Iedere avond kan bij sporthal 't Mossink gestart worden tussen 18.30 en 19.00 uur. Per dag is er keuze uit een route van 20 of van 30 kilometer, beide volledig bewegwijzers. De deelnemers krijgen boven dien een routebeschrijving mee. In de pauze wordt door de sponsor van die dag een verfrissing aangeboden. De kosten bedragen 5 gulden per persoon en een rijksdaalder per kind. Desgewenst kan ge fietst worden op een dagkaart. De kosten daarvan bedragen 1,50 respectievelijk een gul den. Voor de jeugd is er net als vorig jaar een verloting met aantrekkelijke prijzen ver bonden aan de fietsvierdaag se. Ten slotte worden tijdens de verschillende tochten vi deobeelden opgenomen die na aankomst in de sporthal kun nen worden bekeken. Wie meer wil weten van de fiets vierdaagse kan bellen met Piet Bakker, tel. 62830. Met echte toeters en bellen werd Ap Groen vorige week door een aantal collega's per fiets van huis opgehaald om via een extra ronde door het dorp richting slachthuis te gaan (Foto WV) Bijna dertig jaar was hij verbonden aan het slachthuis, maar de aller laatste maal dat hij zijn dagelijkse gang moest maken van huis naar de Slachthuisstraat zal Ap Groen vast en zeker nog lang in net geheugen gegrift blijven staan. Om even voor achten maakte vorige week woensdag een aantal, uiteraard in smetteloos wit gestoken collega's, op de fiets hun opwachting bij huize Groen aan de Kozakken- straat. Op een traditionele slager- s(transport)fiets begaf Ap zich even later temidden van zijn maten via een ereronde door het dorp naar zijn werk. Een toepasselijk slot van zijn loopbaan, want ooit begon Groen op precies dezelfde wijze. Zijn vader had een slagerij in Den Haag. De reden dat Ap Groen door zijn collega's met veel toeters en bellen door het dorp werd gevoerd hield verband met het feit dat hij halverwege deze maand 'met de vut gaat' (15 juni wordt hij 61). In september zou hij dertig jaar in dienst zijn geweest. Een collega sprak later van een Tussen 10 en 13 juli wordt in en om Holten weer de Kin dervakantieweek gehouden. De Stichting Sociaal Cultureel werk heeft voor de basis schoolkinderen van Holten een compleet nieuw avontuur verzonnen. Hoewel het the ma nog geheim is, en alleen de leiding precies weet wat er gaat gebeuren staat één ding als een paal boven water: het plezier staat voorop. Dage lijks tussen negen uur 's-mor- gens en vijf uur 's-middags wordt weer een beroep op de speurgeest van de kinderen gedaan. De bedoeling is om ook dit jaar weer een mysterie op te lossen. Opgave voor de kindervakantieweek kan ge schieden bij het Socuwe-kan- toor in De Boschkamp. De kosten bedragen dertig gulden per kind, terwijl voor het tweede en derde kind van een gezin respectievelijk 20 en 15 gulden moet worden betaald. Er kan echter maar een be perkt aantal kinderen mee doen. A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. A/s abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 „Ik houd ervan dat alles er schoon en opgeruimd uitziet." Aldus G.H. ten Dam, eigenaar van het gelijknamige tuincen trum aan de Burgemeester van der Borchstraat. Wie er langs rijdt, zal in eerste instantie niet vermoeden welk een enorme op pervlakte er achter de ingang schuilt. Sinds Henk ten Dam samen met zijn vrouw Rikie in 1976 aan de Larenseweg een zaakje in snijbloe men en kamerplanten begon, is er veel gebeurd. Aan de Van der Borchstraat leiden zij nu sinds 1984 een 'goed florerend' bedrijf, waar naast de 'gewone' planten en bloemen ook veel exclusievere soorten worden verkocht. „Soms met pijn in het hart," vertelt Ten Dam. „Sommige planten die hier staan zijn voor mezelf zo bijzon der dat ik ze misschien zelfs liever niet verkoop, maar toch is alles wat hier staat te koop." Ten Dam heeft in de loop der jaren een bijzondere interesse 'ge kweekt' voor het werken met vrij normale planten om zo een bijzon dere vorm te verkrijgen. Door tak ken en bladeren op een bepaalde manier te leiden of te knippen, wordt een bepaald opvallende en fraaie plant of boom verkregen. „De ene boom of plant leent zich hier wel makkelijker voor als de ander, maar dat is logisch," voegt de tuinder toe. Dat Ten Dam ervan houdt bijzondere dingen met plan ten en bomen te doen, valt gelijk bij de ingang van het tuincentrum op. In de tuin van het woonhuis staat al een fraai gevormde boom, die door hem zelf 'bewerkt' is. Wie nog iets verder loopt, zal merken dat zijn aandacht getrokken wordt door fraai geknipte buxus-boomp- jes, die door Ten Dam in vele fraaie vormen gekuipt en geleid worden. „Er gaat erg veel tijd inzitten, maar je moet gewoon veel geduld hebben en de juiste boompjes selecteren," aldus Ten Dam. Bezoekers zullen bij het tuincentrum van de familie Ten Dam nimmer rommel aantreffen. Henk en Rikie zorgen er namelijk voor dat alles er altijd kraakhelder bijligt. „Je kunt hier wel een sprietje vinden, maar onkruid heb ben we hier niet," vertelt Henk, die in het gesprek meermalen be- 'unieke actie': nog nooit tevoren was iets dergelijks ondernomen. Keurmeester Groen startte des tijds bij de gemeentelijke keurings dienst, die in 1986 werd overgeno men en thans bekend is als de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees (sublokatie). De dienst is ondergebracht bij exportslachte rij Hogeslag aan de Slachthuis straat en is niet alleen werkzaam voor de slachterij en U-Vlees, ook in de regio wordt vlees gekeurd. Vooral de laatste jaren was Ap Groen actief in de eigen gemeente. Hoewel Ap pas medio juni offi cieel het bijltje er bij neerlegt, werd woensdag de lopende band bij U- Vlees stopgezet, zodat de mede werkers afscheid van hem konden nemen. In verband met een tegoed aan vakantiedagen borg Groen aan het eind van de dag zijn witte jas namelijk voorgoed in de kast. Bin nenkort nemen de mensen van de keuringsdienst op informele wijze afscheid van hun collega, die in Holten bij menigeen bekend is vanwege zijn inzet op maatschap pelijk en kerkelijk terrein. Moet dat nou?, vroeg Akke Verhoeven zich af toen wij haar benaderden met de vraag om als hoofdpersoon te fungeren in een artikel voor het Holtens Nieuwsblad. Bescheiden als ze is prefereerde de 38-jarige echtgenote van de burgemeester aanvan kelijk de anonimiteit, maar de redactie wist haar toch over te halen. Het blijkt dan al gauw dat 'Holten het goed doet'. „We voelden ons hier opvallend snel thuis. Als we dan weer eens in de polder waren geweest en deze kant op gingen, hadden we echt iets van: fijn, we gaan weer naar huis!" Het is duidelijk: na bijna één jaar Holten voelt de burgemeestersvrouw zich, evenals de rest van het gezin trouwens, thuis in Holten. Zeker, de overstap na 27 jaar polder was groot en ze bekent zelfs een enkele traan te hebben gelaten bij het afscheid uit Swifterbant, maar het tij is gekeerd: Holten ligt inmiddels na aan 't hart. Begonnen in het woonboerderijtje van de familie Bosschers aan de Liezenweg, thans woont het burgemeestersgezin in een riante woning aan het Erve Wiegmannink in Lukensveld. Hoezeer het Akke bevalt in Holten blijkt uit een toevallige opmerking over een droom: „Een tijdje terug droomde ik dat we verhuisden naar elders'. Geloof of het of niet: ik kreeg onmiddellijk he'im$tee naar Holten!" woning aan de Liezenweg vrij zou komen. Tijdelijke huisvesting, waar we gelijk op reageerden. Di rect regelden we ook grond in Lukensveld." Ze denkt met louter genoegen terug aan de Liezenweg- tijd: „Heel plezierig. Dit huis zou eigenlijk daar moeten staan. Het is daar zó mooi, zó landelijk en tege lijkertijd toch zo dicht bij het dorp." Waarop de vraag rijst waarom dan gekozen werd voor een woning in een nieuwbouw wijk, waar het burgemeestersge zin, hoewel nu nog met weinig, toch met buren te maken krijgt: „Dit is zeer zeker ook niet erg. „Dat we zouden vertrekken uit de polder kwam echt niet onver wachts. Er waren al enkele jaren signalen en vanzelfsprekend heb ben we het in goed overleg beslo ten," begint Akke haar verhaal. Als ze terugblikt naar die roerige tijd rond de benoeming van echt genoot Dick, het grootse afscheid van onder anderen hem als wet houder in de Drontense Meerpaal en de uiteindelijke verhuizing, lijkt het af en toe toch of de brok in de keel nog niet geheel verdwenen is. Akke: „Het valt ook niet mak kelijk om dat wat je in 27 jaar hebt opgebouwd, ineens achter te laten. Vrienden, kennissen, buren, fami lie. Ik heb ook best intensief af scheid genomen. Heel veel kaarten gestuurd. Toch trok deze streek mij best, ook al op basis van enkele vakanties die we hier doorbrach ten. Dit gebied heeft een oor spronkelijker karakter, het is niet dat recht toe recht aan zoals in de polder. En dan is er ook nog een stukje nostalgie, de sfeer van vroe ger die je hier sterk voelt.Hoewel Akke de deur aan de Koningshof in Swifterbant op 27 juni 1994 met sterk gemengde gevoelens achter 'zich dicht trok, is zc nu dolblij dat ze met echtgenoot Dick en de kinderen Lia (11), José (8) en Jus tin (3) de stap gezet heeft en dat het in Holten zo goed bevalt. Stekkie Wat betreft het wonen in Holten vertelt ze dat de voorkeur in eerste instantie uitging naar een bestaand huis: „Geen bouwproblemen, niet opnieuw moeten aanleggen van een tuin, je zou dan gelijk een eigen stekkie hebben," aldus me vrouw Verhoeven, die er onmid dellijk aan toevoegt dat het zoeken naar dat stekkie niet meeviel. „We kregen toen een tip dat in juni de De Holtense Postzegelclub is maandag 12 juni in De Boschkamp bijeen voor de laatste bijeenkomst voor de zomervakantie. J eugdclub Het Pincentje begint om 19.00 uur, de senioren ditmaal om 20.30 uur. Ook niet-leden met belang stelling voor alles wat met filatelie te maken heeft zijn van harte wel kom. Akke Verhoeven, hier met zoontje Justin, voelt zich na één jaar bijzonder goed thuis in Holten. De burgemeestersvrouw is zeer te spreken over de vriendelijke en hartelijke houding waamee de Holtenaren haar tegemoet treden (Foto WV) bant intensief deel aan het vereni gingsleven, op zowel maatschap pelijk als kerkelijk terrein. Voor muziek koestert de burgemees tersvrouw een grote passie. In de polder was zij verbonden aan een brassband, daarnaast volgde ze wel eens een bijbelstudie en was ook actief in het kerkelijk jt Het is niet zo dat ik als het ware eenzaam en verlaten wil zitten, 't Zal er wel mee te maken hebben dan we van oorsprong allebei van een boerderij komen." De lokatie van de nieuwe burgemeesterswo ning is dusdanig gunstig, dat Dick en Akke iedere zaterdagochtend vanuit huis een rondje hardlopen op de Zuurberg. Zijn er dan, wel licht latent aanwezige, sportieve pretenties? „Vroeger heb ik gevol leybald en eigenlijk zou ik best wel weer sportief actief willen wor den," constateert Akke. Als we haar vragen naar haar ge voel over de ontvangst in Holten en de wellicht wat andere mentali teit hier, zegt-ze: „Die ontvangst en de manier waarop mensen mij nog steeds tegemoet treden is erg hartelijk. Soms denk ik wel: is dit echt of is dit vanwege het feit dat ik de vrouw van de burgemeester ben? Ik heb daar wel eens over gesproken met andere niet-Holte- naren. Die zijn echter over het algemeen ook zeer te spreken over de hartelijkheid en vriendelijkheid hier. Dat geeft me wel het vertrou wen dat het echt is." De burge meestersvrouw heeft ook absoluut niet het idee dat men haar op een voetstuk plaatst: „Ik kan gelukkig normaal functioneren. Bij school of in het dorp heb ik niet het gevoel alsof ik extra bekeken word." Moeite met het dialect, het 'plat proatn', heeft Akke Verhoeven nauwelijks, ofschoon ze bekent het af en toe niet te kunnen volgen als het snel en onder mekaar gaat. Muziek Friese Akke (zij werd geboren in Leeuwarden, red.) nam in Swifter- Dick met hun kroost regelmatig op de fiets: „Dan zie je 't meest. Op die manier hebben we veel van de omgeving leren kennen, 't Is echt prachtig hier. Het aardige was dat een aantal dingen later ter spra ke kwamen op de cursus." Op school (pc De Regenboog, red.) staat Akke Verhoeven reserve als werk. Met de komst van dochter klaarover(moeder) en als er iets Lia stopte ze haar betrekking als bijzonders te doen is, zoals on administratief medewerkster van een garagebedrijf. „Een heel be wuste keuze," zegt Akke vastbe raden. „Voorlopig houd ik dat ook zo. Mogelijk als strals J ustin naar school gaat, dat ik weer met iets begin. Geen kantoorwerk ech ter, ik zou dan graag iets met mensen doen. Misschien iets op school of op kerkelijk gebied, ik zie wel wat er op mijn weg komt tegen die tijd." Eenmaal in Holten, meldde Akke Verhoeven zich direct aan als lid van HMV. „Als je zoiets uitstelt komt het er vaak niet meer van. Mijn man en ik zijn van mening dat het verenigingsleven dè manier is om opgenomen te worden in de gemeenschap, om mensen te leren kennen," vertelt ze. De burge meestersvrouw steekt de loftrom pet over de vijftigjarige muziek vereniging, die ze 'enorm actief en gezellig' noemt. Zelf speelt ze ba riton en bezoekt trouw de weke lijkse repetities. Ze is blij dat ze voor HMV koos en niet voor de brassband in Borne of de Veluwe Brassband. Gezien de afstand te veel van het goede, luidt haar oor deel. Ook gaf ze zich vorig jaar bewust op voor de cursus 'Leer me Holten kennen' van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk: „Ik wilde iets leren van de geschie denis van Holten, dan begrijp je bepaalde dingen van nu veei ge makkelijker. Een bijzonder fijne en leerzame cursus. Wel viel het mij op dat er meer Holtenaren dan 'anderen' aan deelnamen." Om Holten en omgeving echt van nabij te leren kennen, stapten Akke en langs met het versieren van de wagen voor de bevrijdingsop tocht, is ze eveneens bereid om te helpen. Kerk Openhartig vertelt Akke Verhoe ven ten slotte over haar houding ten opzichte van de kerk. Geloof en kerk spelen een belangrijke rol in haar leven, evènals in dat van de rest van het burgemeestersgezin. In Swifterbant woonden dc Ver- hoevens in een Samen Op Weg- Henk en Rikie ten Dam in hun tuincentrum aan de Burgemeester van der Borchstraat. Ten Dam heeft in korte tijd naam gemaakt met de diverse exclusieve planten in zijn assortiment (Foto WV) nadrukt dat hij grote waarde hecht aan een net en schoon tuincen trum. Door gebrek aan tijd kan de tuinder niet zo veel grote opdrach ten voor tuinonderhoud aanne men. „Zolang dit door tijdgebrek komt ben ik echter dik tevreden, want dan loopt de zaak goed!", besluit hij het gesprek. Concours Mede in verband met het gou den jubileum van HMV werd afgelopen zaterdag een landelijk drumband- en majorettencon- cours gehouden op sportpark Mcermanskamp. De beste pres tatie was er voor het in Holten zeker niet onbekende Jacht hoornkorps Euphonia uit Ei bergen. Werkbezoek Een prettige en informatieve dag. Zo kwalificeerde PvdA-ka- mcrlid Sharon Dijksma vrijdag middag het werkbezoek dat zij zojuist had gebracht aan Hol ten. De Enschedese werd onder meer geïnformeerd over de wer king van het helofytenfilter van Hugo Verkerk. RONA Zo'n zestig Holtenaren namen vrijdagavond op uitnodiging van RONA Holten deel aan dc grote manifestatie die RONA Regionaal had opgezet bij en op de oude IJsselbrug in Zutphen. Een zinvolle en rustig protest, zo liet een woordvoerster weten. De onlangs gehouden collecte van het Astmafond heeft in Holten 5828,20 opgebracht. De eerder ge houden collecte voor de Neder landse Hartstichting bracht f 9.535,60 op. Iedereen die hier aan heeft bijgedragen wordt hartelijk bedankt. De supportersvereniging van HMV houdt zaterdag 17 juni weer haar jaarlijkse rommelmarkt, beter bekend onder de naam Boeldag. De tweedehands markt wordt zo als gebruikelijk gehouden op het terrein hoek Kerkhofsweg/Indus- triestraat. De Boeldag geniet al jaren achtereen een grote populari teit in Holten en trekt ook telkens veel publiek door het veelzijdige aanbod en de gezellige sfeer. De verkoop begint om 9.00 uur en duurt tot circa 15.00 uur. Om organisatorische redenen is het on mogelijk om in de laatste week voor de Boeldag nog spullen bij de mensen thuis op te nalen. De laat ste avond dat ae supporters over bodig geworden meubilair en der gelijke ophalen, is vrijdag 9 juni. Zelf afleveren daarna bij het ver koopterrein is natuurlijk wel mo gelijk. Wie nog spullen kwijt wil kan even bellen met J an Calkho- ven, tel. 63351. Voor de tweede maal wordt een zang- en praiseavond ge houden in kerkelijk centrum De Kandelaar. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 17 juni hopen de organisatoren er opnieuw een fijne avond van te maken en velen te mogen begroeten. De toegang is gratis, na afloop is er wel een uitgangscollecte voor de onkosten. gemeente, in Holten werd bewust gekozen voor de hervormde kerk, mede in verband met de hervorm de afkomst van Dick. Akke geeft hoog op van de sfeer in de her vormde kerk, al voegt ze er aan toe dat het haar spijt dat er relatief weinig mensen ter kerke gaan: „Het zou zo veel fijner zijn als de kerk vol zit. Anderzijds geef ik toe dat je aan kerkbezoek het geloof niet kunt afleiden." Zelf is zij met haar gezin een zeer geregeld kerk ganger. „Ik hecht er nou eenmaal sterk aan." Toen vorig najaar de renovatiewerkzaamheden aan de dorpskerk begonnen en er voor de wekelijkse kerkdiensten uitgewe ken werd naar gebouw Irene, stel de de burgemeestersvrouw zich graag beschikbaar voor het aange paste oppasrooster. Hoewel de diensten alweer zo'n half jaar in de kerk worden, is ze nog steeds oppasmoeder. AUTOMATISEREN IS EEN VAK SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WET WETEN f AUTOMATISERING Herfordstraat 8, 7418 EX Deventer Tel. 05700-25520, Fax 05700-28912 dir.: drs. P. J Schipper, privé: 05483-6 15 93 Vanaf morgen, vrijdag 9 juni houdt de Wereldwinkel aan de Larenseweg gedurende twee we ken opruiming. De uitverkoop van een aantal artikelen is nodig om plaats te maken voor nieuw assortiment. Van-de afdeling le vensmiddelen zullen enkele laatste zakjes pecan- en cashewnoten te gen sterk gereduceerde prijs te koop zijn, evenals enkele pakjes thee en wat honing. Daarnaast wordt een aantal sieraden (oorbel len, broches, kettingen) veelal met vijftig procent korting aangebo den. Hiervij ook enkele leuke kin- derbroches- en sleutelhangers. Speciaal voor de uitverkoop heeft de Wereldwinkel de hand weten te leggen op een partij prachtig tex tiel. Naast gewone handdoeken zijn er ook verscheidene prachtige badhanddoeken voor zeer aan trekkelijke miniprijzen. Een uit komst met de zomervakantie voor de deur! Bovengenoemde artike len en meer, kan men de komende twee weken aantreffen op de spe ciaal ingerichte uitverkoop-stand, midden in de winkel. Na de uitver koop zullen enkele kleine verande ringen in de winkel worden aange bracht. Het assortiment wordt uit gebreid met enkele sieraden uit de gloednieuwe collecte 'Mode met motief'. Nieuw assortiment In februari vierde de Wereldwin kel het eerste lustrum met een modeshow van Textiel werkplaats Sari. Een groot succes, waarop door velen zeer positief werd gere- - ageerd. Toen werd ook de moge lijkheid geboden om stof te kopen. Vanwege de grote belangstelling daarvoor op deze avona en de daarna regelmatig gestelde vragen naar de verkoop van stof, heeft de Wereldwinkel besloten deze mo gelijkheid permanent in Holten aan te bieden. Sinds enkele weken is het mogelijk om stof van de bovengenoemde Textielwerk- plaats te kopen. De winkel is ech ter te klein om stof vanaf de rol te verkopen. Reden waarom alle Sari-stoffen vanuit een stalenboek kunnen worden besteld. Binnen twee weken ligt de bestelde stof dan in de gewenste afmeting klaar in de Wereldwinkel.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1