Holtens Nieuwsblad, MAC schenkt EHBO baby-reanimatiepop 'Aan de tap hoor je de leukste nieuwtjes!' Herdenkingsdienst in NH kerk met Telgte Weer Voorjaarsfeest in de Beuseberg Gouden plak voor Eektimmerman Meester Knijff overleden U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Matthie Brands verlaat redactie Holtens Nieuwsblad Puzzeltocht op de fiets met CJV Sharon Dijksma bezoekt Holten Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 25 MEI 1995 Na het grote succes dat vorig jaar werd geboekt met het Voorjaarsfeest in de buurt schap Beuseberg, heeft de or ganisatie besloten er een jaar lijks terugkerend evenement van te maken. Na maanden lange voorbereiding begint het tweede Voor jaarsfeest za terdag 27 mei om 14.00 uur bij de tent op het terrein van de familie Paalman, hoek Evert- jesweg/Langstraat. Evenals vorig jaar wordt een wedstrijd Koningsschieten gehouden met als inzet de titel 'Schut- terskoning(in) van de Beuse berg'. Aan het eind van de middag wordt bekend of de huidige koning H. Brinks zijn titel zal moeten afstaan. Ook is een wedstrijd opgezet waar in plaats van door te schieten, geprobeerd wordt om een vo gel van zijn stok te werpen. Voor de jeugd wordt een groot springkussen geplaatst. In de avonduren wordt in de tent een groots feest gehouden voor Holten en omgeving met medewerking van het orkest Satumus. Het feest begint om 20.00 uur, de toegangsprijs is vijf gulden. Sinds afgelopen weekend is Hol ten een gouden kampioen rijker. Op de Overijsselse zwemkampi- oenschappen in Kampen zwom Leonie Eektimmerman (17) zich op haar favoriete onderdeel, de rugslag, in een tijd van 1.15.03 minuten naar een gouden plak. Verrast? ,,Ja, eigenlijk wel. Enige tijd geleden kampte ik met een blessure en kon daardoor niet trai nen. Toen ik echter in het water lag, had ik wel het gevoel dat het lekker ging en een kans maakte," aldus de enthousiaste en succes volle zwemster, die volgens haar moeder sinds haar eerste zwemdi ploma bijna dagelijks traint voor haar sport. Leonie is overigens niet de enige Holtense die zich zondag in de prijzen zwom. Ook Chris- tien Aaftink mocht het erepodium beklimmen. Zij werd derde op de 100 meter schoolslag. Coenraad Ligtenberg klokte bij de heren als derde op de vlinderslag. De Holte- naar behaalde eveneens brons op de 4 x 200 meter estafette vrije slag. Net als haar twee 'bronzen' plaats genoten is Leonie Eektimmerman verbonden aan de Rijssense zwem- club De Mors. Allen begonnen wel bij Twenhaarsveld. Leonie: „Zwemmen trok mij al vroeg. Maar omdat ik noch in Holten, noch in Bathmen, waar ik ook enige tijd zwom, startbewijzen Op 84-jarige leeftijd is zaterdag 'meester' Chris Knijff overleden. Precies op de dag dat op 't Vlet- goor de jeugd van 'zijn' Blauw Wit het tweede, naar hem genoemde toernooi afwerkte. Drie kwartier nadat het eindsignaal had geklon ken, werd de vereniging op de hoogte gebracht van het droeve bericht. Knijff was nauw verbon den met Blauw Wit. Met Bertus Aanstoot (Bets van de Poppe) en wijlen J an Wiggers, was hij in 1966 oprichter van de club die hij tot zijn dood een warm hart toedroeg. Evenals Wiggers en Aanstoot was Knijff erelid van Blauw Wit. Vorig jaar april werd hem gevraagd of het jeugdtoemooi naar hem mocht worden genoemd, „Graag zelfs!" aldus Knijff in het voorwoord van het programmaboekje van het tweede Meester Knijff Toernooi. Met Wiggers legde hij destijds ook de eerste steen van het clubhuis op 't Vletgoor. Chris Knijff was een zeer 'gezien' man in Holten. Van 1940-1975 was hij leerkracht aan de pc basis school De Schakel, thans De Re genboog. Knijff stond bekend als Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Het duurde niet lang, of de baby- reanimatiepop die de EHBO Holten zaterdagavond aangebo den kreeg van het bestuur van MAC De Holterberg, werd spon taan 'Maaike' gedoopt, een va riant op 'MAC'. De kleine werd wat je noemt met open armen ontvangen. „We zijn echt heel blij met haar!," reageerde EHBO-voorzitter Wim Huzen ethousiast. „Naast de drie grote reanimatiepoppen die we hebben, is dit een zeer welkome aanvulling. Zo leer je hoe je hande len moet bij een baby. De poppen benaderen heel goed de werkelijk heid." Volgens Huzen wordt zeer intensief geoefend met de reanima tiepoppen. Bij iedere pop zit een handig controlekastje, waarop duidelijk af te lezen valt of de hulpverlener goed of slecht han delt. Een zeer gelukkige EHBO dus, alhoewel Huzen ons toever trouwde dat er nog wel iets op het verlanglijstje staat: een junior-rea- nimatiepop. Een kind, zeg maar. „Wat poppen betreft zijn we dan compleet!" Het gulle gebaar van de MAC gold als blijk van dank voor de al jaren lange, trouwe EHBO-vertegen- woordiging bij tal van evenemen ten op de immer volle MAC-ka- lender. Dat geldt overigens ook voor de heren Holmer en Slot van de provinciale verbindingsdienst van het Rode Kruis. Geen moto- cross gaat voorbij zonder hun aan wezigheid. Onmisbaar voor het zo belangrijke stuk veiligheid rond het evenement. Niet zo verwon derlijk daarom dat ook de verbin dingsdienst uitgenodigd was voor de 'goodwill'-avond in het MAC- Stuurhuus, waar het gezelligheid troef was en waar ieder genoot van het uitstekende warm en koud buffet. Complimenten van deze kant ook naar Reinaardus Vis. MAC-voorzitter Jan Wansink wees op het gouden jubileum van de vereniging. Officieel pas in no vember, maar gedurende het jaar wordt maandelijks een MAC-acti- viteit in het teken vart de vijftigste verjaardag geplaatst en volgt eind augustus de MAC-Totaaldag waarop de vereniging zich in al haar facetten presenteren zal. In het kader van net jubileum achtte het bestuur het een goede zaak om de medewerkers van EHBO en Rode Kruis op extra feestelijke wijze te bedanken voor hun inzet bij de verschillende evenementen. „En dat zijn er vele," aldus Wan sink veelbetekenend. Amper een dag later, zondag dus, stond de maandelijkse puzzelrit in het teken van het gouden MAC- Trots toont EHBO-voorzitter Wim Huzen de nieuwste aanwinst: reanimatiepop Maaikezojuist ontvangen van MAC-voorzitter Jan Wansink (Foto WV) jubileum. Extra goed opletten luidde het devies, want de uitzet ters hadden gezorgd voor een flink aantal bijzondere addertjes onder het gras. De rit telde ongeveer 30 kilometer en voerde de 22 deelne mers onder meer door Beuseberg en Borkeld. Na de terugkeer in 't Stuurhuus kon de balans worden opgemaakt. A-klasse: 1. G. Dis- selhorst/Raalte 93 strfp.2. Maal- derink/Toldijk 95 strfp.; 3. H. Oolbekkink/Holten 102 strfp. B- klasse: 1. F. Schippers/Holten 75 strfp.; 2. G.J. Bergsma/Ruurlo 116 strfp.; 3. B. Markvoort/Hol ten 124 strfp. De poedelprijs ging naar J.W. Beuseink uit Holten. Hij scoorde maar liefst 346 straf- punten. De volgende puzzelrit staat voor zaterdagavond 17 juni op het programma. Dan wordt gestart om 19.00 uur. kon krijgen voor officiële wed strijden, sloot ik mij aan bij De Mors." Daar wordt Leonie inten sief begeleid door Marinus J ansen schoolslag, vlinderslag, vrije slag en rugslag. De laatste veruit favo riet. Het is ook zeker niet de eerste keer dat de Holtense eremetaal mee naar huis nam. Trtfts vertelt ze dat ze op de rugslag al eens tweede en bok derde werd. De goede prestaties van Leonie Eektimmer man op dit onderdeel zorgden er voor dat ze binnen de voorge schreven limiet bleef die nodig was om in Kampen te mogen starten. In twee weekeindes moest vervol gens worden uitgemaakt wie uit eindelijk gelauwerd zou worden. Leonie mag daarom terecht trots zijn op haar gouden plak. een schoolmeester van de oude stempel, tegelijkertijd een inne mende persoonlijkheid, een groot kindervriend en een prettige colle ga. De Holtenaar stond immer klaar voor anderen en had indien nodig goede adviezen. Knijff inte resseerde zich sterk voor geschie denis en had een vergaande belang stelling voor de oorlog. Een perio de overigens, waarin hij intensief betrokken was bij het verzet. Veel Holtenaren die destijds bij Knijff in de klas zaten herinneren zich ongetwijfeld de gloedvolle wijze waarop hij verhalen kon vertellen. Op 65-jarige leeftijd kreeg Chris Knijff een groots afscheid aange boden in gebouw Irene. Bij die gelegenheid werd hem een reis naar Israël aangeboden. Het is be kend dat 'meester' Knijff tot het laatst toe sterk geïnteresseerd bleef in het Holtense wel en wee en ook intensief toeleefde naar de recente gebeurtenissen op 4 en 5 mei. Hoewel zijn gezondheid te wen sen overliet, genoot hij met volle teugen van de rondrit door de versierde straten en de bevrijdings optocht. Ruim veertien jaar maakte hij deel uit van de redactie van het Holtens Nieuwsblad. Veelal opererend in de achterhoede, maar zonder enige twijfel een onmisbare schakel in de wekelijkse produktie van de 'Hoolter kraante'. De laatste jaren vooral middels ondersteunende bureauwerkzaamheden, maar als het nodig was zwaaide Matthie in zijn eentje de scepter. Rende van hot naar her voor de noodzakelijke nieuwsgaring en bracht vele uren door achter de computer. Er zijn maar weinig Holtenaren die Matthie Brands niet kennen. Want ook al woont de immer goed gehumeurde freelancer al geruime tijd in Deventer, de band met Holten is altijd gebleven. In menig café was en blijft Matthie een graag geziene gast. Naar zijn zeggen ook de gelegenheid bij uitstek om nieuws te vergaren. „Aan de tap hoor je vaak de laatste en leukste wetenswaardigheden," verzekert Matthie, die onlangs zijn veertigste verjaardag in het café van broer Tonnie op gedenkwaar dige wijze luister bijzette. Ruim veertien jaar HNB zal hij niet licht vergeten. „Ik heb er ook best een tijdje over moeten nadenken of ik het bijltje er bij zou neerleggen. Geprobeerd om het vertrek uit te stellen tot de vakantie, maar uit eindelijk heb ik er bewust een streep onder gezet. Een stukje zelfbescherming. Ik heb het ge woon te druk met andere werk zaamheden en móest eenvoudig een keuze maken. Door mijn vriendin speel ik bovendien voor zichtig met de gedachte om met haar naar Indonesië te gaan. Geen vakantie, maar werk. Echt zeker weten doe ik dat echter nog niet. Matthie bekent dat hij het HNB- werk, zeker in het begin, missen zal. ,,'t Sfeertje er omheen, de contacten met deze en gene, 't had absoluut wat.Hij benadrukt dat het uiterst plezierig werken was in Holten. Matthie zelf zorgde op kantoor geregeld voor de vrolijke noot. Echt kwaaie gezichten kwam hij op zijn journalistieke weg in Holten vrijwel nooit tegen, ook al werden er soms wenkbrau wen gefronst als een bericht sneu velde vanwege het aloude feno meen ruimtegebrek. Door de jaren heen heeft hij bij het HNB met diverse mensen samengewerkt. Veruit de langste periode met re dactrice Fréderique Rentenaar, die in 1993 afscheid nam. Dat Matthie Brands in het jour nalistieke wereldje zijn sporen ver dient, is min of meer net gevolg van een gelukkig toeval. De oud- Holtenaar (tot zijn twintigste woonde Matthie in Holten) zag aanvankelijk meer heil in een op leiding tot bibliothecaris. Die stu die rondde hij met succes af aan de toenmalige Deventer Bibliotheek Academie. Toen puntje bij paaltje kwam koos Matthie echter voor een carrière met de pen. De reden? „Het werk van de bibliothecaris had voor mijn gevoel teveel weg van een administratieve kantoor baan en dat was nou net niet wat ik wilde." Toch verzekert hij dat hij in zijn huidige werk veel profijt heeft van de opleiding. Geen bi bliotheekwerk dus, maar journa list. Matthie vertelt in dat verband dat schrijven hem altijd in het bloed heeft gezeten. In de middel bare schooltijd, bij jongerencen trum De Schure en ook op de academie werkte hij actief mee aan de redactie van diverse krantjes. „De journalistiek trok mij en toe vallig vernam ik dat er bij het Deventer Dagblad leerling-jour nalisten werden aangenomen. Met de open sollicitatie die ik in 1978 stuurde had ik geluk. Op de sport redactie was een plaats vrij geko men. Ik begon er onder Will van der Plas. "-Matthie herinnert zich dat hij gelijk 'in het diepe werd gegooid': op pad moest, inter views moest afnemen. Tussendoor werd hij intern opgeleid door een oud-journalist. „In die periode heb ik heel erg veel geleerd. Niet alleen wat betreft het schrijven van artikelen, ook ten aanzien van het opmaken van een pagina en derge lijke." Freelance Drie jaar lang droeg Matthie zijn steentje bij aan de Deventer sport redactie. Toen achtte hij de tijd rijp om zijn blik te verruimen en startte begin 1981 als freelancer bij Klu- wer Bedrijfswetenschappen, waar hij nog altijd actief is met onder meer het samenstellen van perso neelsbladen en de (eind)reaactie- werk voor de afdeling Inkoop en Logistiek. Volgens de Devente- naar slokt dit werk het merendeel van zijn tijd op. Steeds meer zelfs, waardoor de combinatie met het HNB hem boven het hoofd dreig de te groeien. De vraag rijst natuurlijk hoe Mat thie ooit bij de 'Hoolter Kraante' terecht kwam. „Eind 1981 toen Jan Wiggers er mee ophield en er een vaste redacteur moest komen. Gezien mijn leeftijd toen achtte men mij daarvoor nog te jong en begon ik als medewerker van de toenmalige redactrice Nan Hijde- ma. Deed voornamelijk al het ge meentelijk werk." Met de komst van Fréderique kwam daar een eind aan en hield Matthie Brands zich bezig met al het andere nieuws wat zich voordeed in onze gemeente. Een veelheid aan zeer gevarieerde onderwerpen. Van sport tot toneel, van koor tot kerk. Gevraagd naar wat hij het leukst vond, antwoordt Matthie vastbe raden dat de 'ouwehoer-verhalen' hem het gemakkelijkst af gingen: „Ik vind dat ik voorheen wat jour- nalistieker van inslag was. Meer bovenop het nieuws zat, erachter aan ging. Dat is me in Holten altijd gemakkelijk af gegaan, vermoede lijk ook omdat velen mij kennen. Nu gaat mijn voorkeur duideÜjk uit naar sfeerverhalen met bijvoor beeld oudere Holtcnarcn." Toch relativeert Matthie gelijk, want hij bekent dat hij het creatief kunnen blijven schrijven na zoveel jaar moeilijker vindt worden. „De trend is ook dat ik steeds minder schrijf en het eindredactiewerk steeds leuker ga vinden." Ruim veertien jaar was Matthie Brands als redacteur verbonden aan het Holtens Nieuwsblad. Een periode waar hij bewust een punt achter gezet heeft. Zich laten vereeywigen achter de computer vond hij maar niks: „Liever in het café, want daar hoorde ik vaak de leukste nieuwtjes!" Foto Bolink) Dat het HNB nog steeds stand houdt naast de andere kranten die in Holten verschijnen, noemt Matthie Brands vrij uniek: „Het wordt wel moeilijker, temeer daar je in feite allemaal voor dezelfde baas werkt. Vroeger was er sprake van veel meer pluriformiteit, ving je elkaar vliegen af. Nu wordt meer en meer samengewerkt. Dat is jammer." Tot slot de vraag wat Matthie als journalistiek hoogte punt in zijn Holtense carrière be schouwt. „Dat is zonder enige twijfel de speciale jubileumeditie in 1989 geweest. Het HNB be stond toen veertig jaar. We hebben toen mensen aan het woord gela ten die belangrijk waren (geweest) voor Holten en natuurlijk heel veel in archieven geneusd. Een stukje historie vergelijken met hoe het toen was," aldus Matthie, wiens pennevrucht 'Holten van huis uit' ongetwijfeld in zeer veel Holtense boekenkasten is aan te treffen. Destijds in opdracht van de ge meente geschreven ter gelegenheid opt itehii van de opening van het nieuwe gemeentehuis. Bloemenmarkt Dc gunstige weersomstandighe den resulteerden zaterdag in een gezellige drukte op de bloemen markt. Volgend jaar wacht de organisatoren de alweer tiende editie van deze succesvolle the- mamarkt. Politiekantoor Was de politie tot voor kort gevestigd aan het adres Rei- imksweg, sinds kort is dat Kei- zersweg 25. Zelfde gebouw, al leen is ae ingang verplaatst naar de achterzijde. Touwtrekken Op het vierde toernooi om het Oostelijk Kampioenschap op het touwtrekterrein van OKIA, is het 640 kg B-team van de thuisclub zondag eerste in hun klasse geworden. De ploeg staat nog twee punten achter op Koapmanboys. CJV De Vriendenschaar houdt maandag 5 juni, Tweede Pinkster dag, haar jaarlijkse fietspuzzel- tocht. De rit voert voornamelijk door bos en overig natuurgebied. Een paar maal wordt onderbroken voor koffie en spelletjes. De beste deelnemers worden beloond met een prijs. Wie aan de toch wil meedoen kan zich tussen 13.30 en 14.00 uur inschrijven bij gebouw Irene. De kosten voor deelname bedragen een rijksdaalder, kinde ren tot 12 jaar fietsen gratis mee. PvdA-Kamerlid Sharon Dijk sma brengt vrijdag 2 juni een werkbezoek aan Holten. De jonge, maar uiterst gedreven sociaal-democrate wordt op haar gang door Holten in elk geval vergezeld door twee PvdA-fractieleden van de Provinciale Staten en de frac tie en het bestuur van de PvdA Holten. Dijksma heeft onder meer milieu, recreatie en on derwijs in haar portefeuille. Zaken, die ongetwijfeld on derwerp van gesprek zullen zijn. Tijdens haar verblijf in Holten bezoekt Dijksma het helofytenfilter van Hugo Ver kerk, vakantieoord De Lin- denberg en scholengemeen schap De Waerdenborch. Op het programma staan tevens een werklunch met B en W, alsmede overleg met de RONA-werkgroep Holten. AUTOMATISEREN IS EEN VAK 'SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WUT WETEN Herfordstraat 8. 7418 EX Deventer Tel. 05700-25520. Fax 05700-28912 dir.: drs. P J. Schipper, privé: 05483-6 15 93 „Deze bijzondere bijeenkomst moet een uitgangspunt worden om het gesprek over zaken als oorlog, neo-nazisme en alge meen maatschappelijke vraag stukken op gang te brengen." Aan het woord is Mieneke Bax van de Telgte-commissie van de hervormde gemeente. Samen met de partnergemeente, de Evangelisch Lutherse Gemeinde Telgte, houdt de hervormde ge meente zondag 28 mei om 15.00 uur een speciale herdenkings dienst in de dorpskerk rond het thema 'Vrede en Verzoening'. Voorgangers zijn ds. S.M. Roo- zenboom en de pastor van Telg te. Aansluitend aan de dienst staat voor iedereen de koffie klaar in gebouw Irene en wordt de middag voor uitsluitend een select gezelschap van direct be trokkenen besloten met een be scheiden maaitijd. „We hopen van harte dat de kerk vol zit, ook al realiseren we ons dat het een middagdienst is en dat voor menigeen een ongunstig tijdstip kan zijn. Anderzijds komt de avonddienst te vervallen," aldus Mieneke, die de commissie be mant met J anny Verboom, Henny Markvoort, Rientje van Iperen en Siebe Roozenboom. Wat is en wat doet de Telgte-commissie en hoe is het kontakt ooit tot stand geko men? Op ons verzoek wordt te ruggeblikt naar 1981, toen in voor malig Oost-Berlijn een kerkelijke bijeenkomst werd gehouden met Oost- en Westduitsers en Neder landers. Mieneke: „Dat was in het kader van de Berliner Bibelwoche. Duitsland dreigde na de oorlog in zeker opzicht in een isolement te raken. Een schuldgevoel over wat gebeurd was. Vanuit Nederland is toen het initiatief genomen om zulke bijeenkomsten te gaan hou den." Mieneke was één van de Holtenaren die de dienst toen bij woonde. Zij ontmoette er een groepje vrouwen die afkomstig waren uit Telgte. Een gemeente nabij Münster, waar veel voorma lige Oostduitsers wonen. Mieneke vertelt dat er menig persoonlijk kontakt groeide. Holtense jonge ren verbleven zelfs enige tijd in Telgte en van Duitse zijde werd ook een tegenbezoek gebracht. De kontakten werden zelfs zo goed, dat enkele jaren later vanuit Telgte de vraag kwam om partnerge meente te worden van de Holtense hervormde gemeente. „Een goede mogelijkheid om elkaar beter te leren kennen en bepaalde vooroor delen in te zien. In Telgte heerste nog duidelijk de angst voor een zekere uitsluiting in verband met de oorlog," constateert Mieneke, die daarnaast wijst op het belang van het meer inzicht krijgen in eikaars cultuur. Het officiële verzoek werd enkele jaren geleden gedeponeerd bij de Centrale Kerkeraad. Uiteindelijk hangt aan een partnerschap een prijskaartje. Iedere wederzijdse ontmoeting kost geld. Volgens J anny Verboom wordt in elk geval eenmaal per jaar een bezoek ge bracht aan elkaar: hetzij Holtena ren in Telgte, hetzij andersom. „Het moet echt nog wel groeien, maar het groepje dat telkens mee gaat, is iedere keer anders van samenstelling. Dat is op zichzelf hoopgevend. De ene keer zijn we er slechts met een paar mensen, de andere keer met meer. Zeker als er een koor meegaat. Daarnaast ge ven we ook acte de présence Dij hoogtepunten als jubilea of de komst van een nieuwe predikant. Vanuit Holten is de Hervormde Vrouwengroep al eens afgereisd naar Telgte en omgekeerd brach ten dames uit Telgte een dag hier door." Mieneke Bax wijst nog eens op de diverse privékontakten die er daar naast zijn: „Langzaam maar zeker groeit er een vertrouwensband en merk je ook dat er makkelijker over de oorlog wordt gesproken. Dat zit duidelijk hoog en niet al leen daar, dat is wederzijds." De leden van de Telgte-commissie hebben meerdere malen per jaar kontakt met hun Duitse vrienden. Dat enkelen van hen in een lees kring zitten en daarin toevallig het boek 'De Tweeling' van Tessa de Loo onder ogen kregen, was de directe aanleiding tot het organise ren van de herdenkingsdienst van zondag. Het boek verhaalt over een Duitse en een Nederlandse en zorgde volgens Mieneke bij velen voor een stuk herkenning. Telgte stemde onmiddellijk in met de spe ciale dienst, die vanzelfsprekend door beide kerkgemeenschappen werd voorbereid. In de hoop dat het de openlijke discussie tussen beide nader op gang brengt. Hoe en in welke vorm, daarover wordt nog overlegd.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1