Jan van Dijk nieuwe organist dorpskerk WA V-bes tuur dankbaar voor geslaagd bezoek Canadezen r:'l!|f| siiiK - fits? RONA inventariseert woningen aan spoor Canadees treurt om verlies decoraties Bloemenmarkt zorgt voor kleur en fleur Teleurstelling over negatieve publiciteit Krant op vrijdag Geslaagde bloemenactie donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 mei op de fcvenementenweide Lof en waardering voor herdenking op Canadese begraafplaats -WAV blijft bestaan Geslaagd Wandeling voor vroege vogels NH kerk houdt een viering met Telgte Vergadering gemeenteraad MOC neemt deel aan Muziekdag Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 18 MEI 1995 Teleurstelling maakte zich vo rige week meester van Hany Awad, sinds drie jaar eigenaar van de Egyptische grillroom Toetanchamon aan de Kerk straat. De overlast door jon geren in de Kerkstraat, waar over het Holtens Nieuwsblad vorige week berichtte, valt naar zijn zeggen niet enkel toe te schrijven aan bezoekers van zijn zaak. ,,Hier komt enkel goed volk. Voornamelijk Holtenaren," stelt Awad, die heel goed begrijpt dat zijn buurman geërgerd reageert naar aanleiding van lawaaio verlast, het verdwijnen van luiken enzovoorts. De onder linge verstandhouding met de buren is volgens de Egypte naar uitstekend. „Maar in het weekeinde lopen er zoveel jongeren rond. Typische uit gaansavonden.- Ze komen overal vandaan, niet alleen bij ons." Daar de de 'shoarma- bar' in de kelder van het pand is ondergebracht, heeft Awad extra personeel aangenomen om zelf regelmatig boven te kunnen staan om te kijken wie er binnenkomt en wat er ge beurt. Volgens de eigenaar klopt de in de krant genoemde vergunningtijd evenmin. Wel is het zo dat sommige klanten die al eerder binnenkwamen, wat langer blijven zitten. Awad: „Als ze dan weggaan, laten we geen anderen meer binnen. Soms wordt dat wel geprobeerd en misschien dat daar het misverstand zit. Bo vendien ben ik zelf nog gerui me tijd bezig met schoonma ken en brandt er dus licht." Hany Awad is stellig van me ning dat een bepaalde slui tingstijd de problemen niet oplost. Hij wijst in dat ver band op het politierapport in deze krant van vorige week, waarin diverse vernielingen van straatversieringen op De Kol werden gemeld. „Ben ik daar dan ook verantwoorde lijk voor?" Met hard werken heeft de Egyptische horeca ondernemer de afgelopen ja ren een goede naam opge bouwd met zijn grillroom- bar. Menigeen die het adres aan de Kerkstraat bezoekt voor een uitstekende maaltijd of er schotels afhaalt. Desge vraagd worden bestellingen ook thuis bezorgd. Awad ver zekert dat de bedrijvigheid in zijn zaak nog steeds toe neemt. Gemeente Almelo (telling) Gemiddelde waarde van woningen m Almelo: 175.000,- Gcrmddeld aantal bewoners per woning m Almelo: 2,75 Afstand tot spoorlijn Aantal woningen Waardedaling in Waardedaling in Aantal bcwont 0- 25 m 105 27 4.961.250,- 289 25 - 50 m 325 21 11.943.750,- 894 50- 100 m 639 15 16.773.750,- 1757 100-200 m 1407 9 22.160.250,- 3869 Totaal 2476 Totaal binnen 500 m Afstand tot spoorlijn woningen bewoners 200-500 m 3001 8252 Aantal gelijkvloerse kruisingen van wegen met de spoorlijn in Almelo: 8 Om enig idee te krijgen van de gevolgen die de noordelijke af takking van de Betuwelijn heeft voor de bevolking die op korte afstand van het bestaande spoor van Eist naar Oldenzaal woont, heeft de vereniging Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking ;een onderzoek uitgevoerd naar de desbetreffende woningen. Ook in Holten werden tellingen verricht. Volgens de onderzoekers liggen 14 woningen op een afstand van 0-25 meter van de spoorlijn; ruim 50 woningen op 25-50 meter, terwijl 409 woningen op 100-200 meter afstand liggen. Ook de waardeda ling van woningen is berekend. RONA hoopt met het onderzoek aan te tonen dat het gebruik van bestaande spoorlijnen voor inten sief goederenvervoer desastreus zal zijn voor veel meer dan 100.000 mensen. RONA wijst er op het ministerie van verkeer en water staat in een publicatie scherpe grenzen stelt aan de toelaatbare geluidbeslasting: 57 dB(A) en in het jaar 2000 zelfs 55 dB(A). Langs het bestaande spoor wordt de hui dige norm in veel gevallen al over schreden. RONA: „Intensivering van die lijn met zwaar goederen vervoer geeft een te hoge geluidbe lasting en teveel trillingshinder en is daardoor levensbedreigend voor bijna 30.000 mensen binnen een strook van 100 meter langs de spoorlijn!" Zoals bekend heeft het kabinet besloten dat de Betuweroute van Rotterdam tot Zevenaar definitief gerealiseerd wordt. Over de aftak kingen is nog niets bekend ge maakt. RONA stelt dat in de ko mende tijd duidelijk zal worden of er een nieuwe noordelijke aftak king komt, dus een nieuwe lijn door de Achterhoek en Twente. Dat zal echter financieel wel tot de onmogelijkheden behoren (nog eens minstens 5 miljard!), waar door de kans groot is dat de nieu we Betuwelijn tijdelijk of perma- In verband met Hemelvaarts dag verschijnt het Holtens Nieuwsblad volgende week in plaats van donderdag op vrij dag 26 mei. Met het spontaan zingen van het 'lijflied' 'Cum canto', besloot het Holtens mannenkoor vorige week de bloemenactie. In de wetenschap dat in veel Holtense huiskamers met Moederdag een HMK-bloe- metje prijkte, kijkt het koor met veel voldoening terug op de actie. .Door omstandigheden kon de le verancier echter niet het gewenste aantal planten leveren, waardoor enkele Holtense gezinnen niet be zocht zijn. Het koor biedt daar voor oprechte verontschuldigin gen aan. Naast het kopen van bloe men toonden ook enkele zanglus tige heren interesse om het koor te komen versterken. Vanzelfspre kend worden ze met open armen ontvangen. Het HMK repeteert elke dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur op de bovenverdieping bij Schuppert Mode aan de Dorps- (achter de Bawlbgboerderij) Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Hoewel het begeleiden van een kerkgemeente voor organist Jan van Dijk op verschillende manie ren mogelijk is, staat voor hem wel vast dat er niet 'teveel tiere lantijnen' in moeten worden aangebracht. „Want uiteindelijk komt de gemeente op de eerste plaats en pas dan de organist." De Deventenaar werd onlangs be noemd als organist van de her vormde kerk. Hij volgt Anton Koopman op, die dinsdag, na bij na vijftig jaar, in een bijzondere zangdienst afscheid nam. Van Dijk is wat ze in vakkringen zouden noemen 'geen kleintje'. Behalve organist, is hij ook docent en diri gent. Een duizendpoot dus. „Mij werk is dan ook tevens mijn hob by," stelt Van Dijk veelbeteke nend vast. Slechts 28 jaar en een indrukwekkende staat van dienst. Vorig jaar juni rondde de Devente naar aan het Twents Conservatori um zijn studie orgel en kerkmu ziek af. Hij werd er opgeleid door Gijs van Schoonhoven en Bernard Bartelink. Inmiddels geeft Jan van Dijk orgelles aan de Enschedese muziekschool en verzorgt even eens privélessen. Daarnaast heeft hij een aanzienlijk aantal koren onder zijn hoede: het Christelijk Gemengd Koor in Neede, het Ge reformeerd Kerkkoor in Borne, het Hervormd Kerkkoor in Mar- kelo, kinderkoor De Tamboerijn in Enschede en ook nog 'ns een dubbelkwartet. Van Dijk: „Dat is een vocaal ensemble van wat hoger niveau. Het vereist wat meer spe cialisme. We zingen onder meer oratoria." Met veel succes ver zorgde Jan van Dijk in binnen- en buitenland orgelconcerten. Daar bij gaat zijn voorkeur uit naar de Frans-romantische muziek en ba rokmuziek. En dan het werk als kerkorganist. Holten is niet de eerste gemeente waarVan Dijk zijn muzikale talent laat horen. Eerder was hij organist in Enschede en Markelo, waar hij trouwens nog steeds af en toe het orgel bespeelt. Het was ook in Markelo dat Van Dijk organist Jaap Berghuis leerde kennen, die er eveneens bij tijd en wijle bege leidt. Evenals J aap Bax en Gerrit de Roos begeleidt Berghuis ook regelmatig de gemeente in de dorpskerk. Van Dijk: „Via Berg huis hoorde ik van het vertrek van Koopman. Het trok mij direct om zijn werk over te nemen. Het be- Deventenaar Jan van Dijk is onlangs benoemd als organist van de hervormde kerk. Hij volgt Anton Koopman op, die na bijna vijftig jaar zijn vertrouwde stek aan het Naber-orgel verlaten heeft (Foto WV) geleiden van de gemeente in de dorpskerk wordt nu ook de hoofdmoot van het organisten- werk." Psalmen hebben daarbij zijn grote liefde, hoewel de nieuwe organist ons verzekert dat het Liedboek ook mooie stukken be vat. De kennismaking met de drie andere organisten is volgens Van Dijk prima verlopen. Aan een goe de samenwerking zal het naar zijn zeggen zeker niet ontbreken. Wat vindt hij ten slotte van het Naber- orgel? „Fantastisch!," antwoordt hij vastberaden. nent zal aantakken op het bestaan de spoor en intensivering van het goederenvervoer onvermijdelijk zal zijn." Intensief goederenver voer overigens dat volgens RONA voor meer dan de helft uit gevaar lijke stoffen zal bestaan. Samen met het huidige, intensieve perso nenvervoer zal het woon- en leef milieu langs de spoorlijn ernstig worden aangetast. De veiligheid van de bewoners langs het spoor komt in het geding. Dankbaarheid, opluchting, bedanken, begrotingen afstemmen op de werkelijke kosten en de verdere zaken afwerken. Dat is in grote lijnen het gevoel dat op dit moment leeft bij het bestuur van de provinciale Stichting Welcome Again Veterans (WAV) die zich bekommerde om de komst van de kleine vierduizend Canadese veteranen en familieleden of begeleider(s) in de leeftijd van 72-90 jaar. Evenals zijn medebestuursleden Harry Lievendag en Marietje Eggink en coördinator van de herdenking op de Canadese begraafplaats Wim Klein Velderman (WKV), is voor zitter Gert-Jan Van 't Holt van mening dat het een zeer geslaagd en zeer gedenkwaardig bezoek is geweest. „Mede dankzij de 45 plaatselijke WAV-comité's in Overijssel, Gelderland en Drente die groepen Canadezen opvingen en in gastgezinnen onderbrach ten. „Zonder hen had het absoluut niet gekund. Alle comité's hebben echt vreselijk veel werk verzet!" Hoogtepunt van het Canadese bezoek in deze regio was de grote herdenking op de Canadese begraafplaats op de Holterberg. Menigeen die achteraf sprak van een buitengewoon indrukwekkende plechtigheid. Van enige moeheid bij de WA- V'ers is gedurende het verblijf van de Canadezen geen sprake ge weest. „Zoiets rolt over je heen, het gebeurt, je rent, springt in, belt, regelt en voelt op dat moment geen moeheid," verzekert de Haarschool-directeur. Tijdens de paar dagen dat hij erna nog vrij had, dreigde echter wel even het bekende gat. Gelukkig viel het mee en heeft Gert-Jan de dagelijk se gang van zaken weer opgepakt. Waardering Een geslaagde herdenking en vie ring van vijftig jaar bevrijding dus. Een WAV-operatie, die begroot was op omstreeks vier ton. Aan de bevrijdingsfestiviteiten in Holten hebben de WA Vers echter weinig gehad. Van 't Holt, lachend: „Je zou kunnen zeggen: nu zijn wij bevrijd!" WKV wijst wel op de grootse manier waarop Holten zich presenteerde: „De medewer king en opkomst was gigantisch. Dat begon al met de enorme op brengst uit de collecte van de plaat selijke oud-strijders. De waarde ring voor het WAV-werk is groot. Met gepaste trots vertelt Van 't Holt over de dank die er van alle kanten naar hem toe kwam en nog regelmatig toe komt: „Ik was best onder de indruk van het feit dat een adjudant van het Koninklijk Huis na de herdenking op de ere begraafplaats opbelde om mij na mens mr. Pieter van Vollenhoven te bedanken voor datgene wat zich die ochtend op de berg voltrok. Speciaal werd gewezen op de in breng vatCde schoolkinderen." Lovende woorden ook van de Ca nadese ambassadeur Bell. Van heel ander kaliber, maar volgens Van 't Holt daarom minstens even waar devol, was het feit dat mensen die op het terras bij restaurant De Wielen zaten, spontaan opstonden en applaudiseerden toen de WA- V'ers passeerden: „Dat doet echt enorm goed," verzekert de Holte- naar, die na enkele dagen rust de dagelijkse gang van zaken weer heeft opgepakt. Dat gold ook het feit dat het WAV-bestuur een VIP-plaats kreeg op het erepodi um tijdens de feestelijke parade in Apeldoorn en de uitnodiging voor een officiële 'party' op een Cana dees marineschip in Amsterdam. Een parlementslid benaderde Van 't Holt daar met het verzoek om een videoband van de 4 mei-her denking op de Holtense Canadese begraafplaats op te sturen, evenals de toespraken. Hij is voornemens om de band beschikbaar te stellen aan Canadese scholen, specifiek vanwege de wijze waarop Holten de kinderen betrekt bij de herden king. Dan de veelbetekenende op merking van de ambassadeur tegen de Canadese minister-president Chretien tijdens de herdenking op de Canadese begraafplaats in Groesbeek. „Echt spijtig dat je de herdenking in Holten niet hebt meegemaakt!" En ten slotte waren er het spontane telefoontje van een Canadese televisiemaatschappij, waarin werd meegedeeld dat Hol- Hoe druk het was na afloop van de herdenking tijdens de zonovergoten maaltijd ten velde', blijkt uit deze foto. Goed georganiseerd, mede dankzij de inzet van tientallen plattelandsvrouwen. Van de 16.000 broodjes bleven er 1000 over. De consumpties gingen glad op (Foto Ten Velde) Echt veel problemen is de WAV tijdens het verblijf van de Canadezen niet tegengeko men. Een trieste zaak is wel dat drie van hen overleden. Twee anderen moesten in het ziekenhuis worden opgeno men, maar maken het inmid dels goed. Grote teleurstelling is er ook bij de Canadees die zijn officiële decoraties verlo ren is op de Canadese erebe graafplaats. Hij is inmiddels terug in Canada, maar het ver driet is groot. Een kostbaar bezit en geen souvenir voor de vinder. Die wordt dan ook gevraagd contact op te nemen met Gert-Jan van 't Holt, tel. 62185. In de twee weken dat de veteranen via WAV in ons land verbleven, fungeerde het Oad-telefoonnumer in Goor als alarmnummer. Desge vraagd liet één van de portiers weten dat er intensief gebruik van werd gemaakt. Verloren koffers, fototoestellen, maar ook Nederlanders die ooit Canadezen in huis hadden en nu informeerden waar hun voormalige gasten verbleven om ze nog eens op te zoeken of foto's te brengen. Alweer een bewijs van de goede band tussen Canada en Nederland. ten op de kaart van Nederland met een stip is aangegeven en de op merking van een verslaggever van de Toronto Star, die alle plechtig heden her en der had bijgewoond maar van 4 mei in Holten het meeste onder de indruk was. Op zijn beurt bedankt Van 't Holt zijn medewerkers op school, die veel opgevangen hebben, hoewel de directeur zijn verplichtingen immer nakwam. Wat betreft, de eerste prijs die de Haarschool in de wacht sleepte met de bevrijdings optocht, bekent Van 't Holt: „Ik kon wel huilen dat de school zich zó goed presenteerde! Meegedacht over wat we zouden doen heb ik wel, maar aan de uitvoering heb ik volstrekt niet meegewerkt." Een goed voorbereid en goed ver lopen draaiboek, zou je kunnen zeggen. WKV,- door het WAV- bestuur gevraagd om als coördina tor/organisator van de grote her denking op te treden daarover: „Je wist wat je aan elkaar had, je wist ook dat het omvangrijk werd. Ik vind dat het goed verlopen is en dank allen die daar aan hebben bijgedragen: militairen, EHBO, GGD, bands, zo'n 250 vrijwilli gers, noem maar op. Een groot aantal plattelandsvrouwen bij voorbeeld verzorgde de inwendige mens na afloop van de herdenking. We hadden 16.000 broodjes, daar van zijn er zo'n 1000 overgeble ven. Goed ingeschat dus. De con sumpties gingen allemaal op zelfs. Uit oogpunt van service en veilig heid hebben we nog extra appelsap laten komen." Een herdenking van deze omvang lijkt verleden tijd. „Deze euforie onder de bevolking, dat is echt een hoogtepunt geweest," vindt Van 't Holt, die overigens wel van me ning is dat een moment van her denken moet blijven. „Niet speci fiek terugkijken, maar het met oog op het heden en de toekomst, waarbij je op goede wijze gebruik maakt van het verleden." WKV is er toch van overtuigd dat over vijf jaar opnieuw een grootse herden king wordt gehouden, zij het wel wat minder massaal. Menig Cana- tig, heeft evenwel verzekert dat hij dese oud-strijder, nu begin zeven- in 2000 weer van de partij is. 'The Golden Anniversary' van de bevrijding was welis waar de grootste klus waar voor de Stichting Welcome Again Veterans zich geplaatst zag, maar opheffen is er niet bij. Mogelijk over vijf jaar opnieuw, zij het minder om vangrijk. Voorzitter Gert-Jan van 't Holt wijst er wel op dat het werk zonder subsidie van het comité Thank You Libe rators niet uitvoerbaar is: „Anders moeten de Canade zen alles volledig betalen en dat is niet de bedoeling." Of dat nou wel of niet gebeurt, WAV houdt ook een andere functie. Zolang er vraag naar is, wordt iedere individuele vraag gehonoreerd. Dat kan bestaan uit het maken van een foto, het leggen van bloemen of het organiseren van tussen tijdse herdenkingen. Daar naast komen regelmatig vete ranen of nabestaanden vanuit Canada over en zorgt WAV voor opvang en eventuele be geleiding. Zondag 20 mei vormt de Smidsbelt weer het decor voor de bloemen markt. Deze inmiddels traditione le themamarkt is opnieuw georga niseerd door de Holtense Han delsvereniging en duurt van circa 9.00 tot circa 16.00 uur. Met de wijnmarkt behoort het evenement tot de populairste markten in Hol ten. De publieke belangstelling, zeker bij goed weer, i« doorgaans groot, vooral in de ochtenduren. De plaatselijke bloemisten en tuin centra dragen er zorg voor dat het plein omgetoverd wordt in een sfeervolle groene tuin, waarin al lerhande voorjaarsbloemen- en planten rijkelijk worden gepresen teerd. Volop kleur en fleur dus in hartje Holten. Op de markt zijn de op de eerste plaats de tuincentra Mulder en Ten Dam en de bloe misten Marjo, Oxalis en City Moederdag Een groep Holtense schoolkin deren ging eind vorige week in Holten op pad om een aantrek kelijk en betaalbaar cadeau te kopen voor moeder. Een intia- tief van de Holtense Handels vereniging in samenwerking met het Holtens Nieuwsblad. De HHV had ieder kind 15 gul den beschikbaar gesteld. HMV HMV viert deze eind deze week haar gouden jubileum. Vijftig jaar, waarin de vereniging on vermoeibaar het Holtense cul tureel en maatschappelijk leven muzikaal opluistert. Klassiekerrit Leren pak, antieke helm en dito bril. Drie elementen die zonder meer passen bij de Klassiekerrit die MAC De Holterberg afgelo pen zondag hield door de omge ving van Holten. Aan de onge veer tachtig kilometer lange rit deden 36 motoren mee, die tij dens de pauze op Smidsbelt vol op belangstelling hadden. Op Hemelvaartsdag (25 mei) houdt natuurmuseum Bos Dieren wereld een ochtendwandeling met ontbijt voor vroege vogels. Daar dauwtrappen de laatste jaren in de vergetelheid raakt, wil Bos Die renwereld met een natuurwande ling dit oude gebruik nieuw leven inblazen. Kees Bos, geboren en getogen op de Holterberg, laat tijdens de wandeling de mooiste plekken zien en vertelt over het wel en wee van flora en fauna. De tocht begint om 7.00 uur. Na af loop van de anderhalf uur durende wandeling is er een ontbijt in res taurant De Wielen, dat tegenover het museum ligt. Daarna brengen de deelnemers een bezoek aan net museum. De arrangementsprijs (alles inclusief) bedraagt 15 gulden per persoon. Kinderen tot 15 jaar betalen 12 gulden. Daar maximaal vijftig personen kunnen deelne men wordt geadviseerd om vooraf te reserveren. Voor meer informa tie en reserveringen kan men zich wenden tot natuurmuseum Bos Dierenwereld, tel. 61979. De hervormde gemeente houdt zondag 28 mei samen met haar Duitse partnerge meente Telgte een viering rond het thema 'Op weg naar vrede en verzoening' in de dorpskerk. De dienst begint om 15.00 uur. Maandag 22 mei buigt de gemeen teraad zich over een twaalf punten tellende aganda met onder meer het voorstel over subsidie voor de bouw van een berging/juryruimte op de atletiekaccommodatie van sportpark Meermanskamp, over de verkoop van een strook grond aan de ABN/Amrobank in ver band met de uitbreiding van het kantoor aan de Dorpsstraat en over de verhuur van gedeelten van het voormalige politiebureau en de daarbij horende garages. De verga dering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Fleur met een kraamn vertegen woordigd. Daarnaast presenteren er zich ook diverse andere plaatse lijke ondernemers met tuin- en andere accessoires: dierenspeciaal zaak Dick Zanting, Novalux van de Maat, Steunenberg schoenen (Larenseweg), Broekhuis/Dijker- hoek, vishandel Reinaardus en de Vietnamees. Ook aanwezig zijn een mandenmaker en de Lagere Agrarische School uit Twello. De bloemenmarkt wordt muzikaal omlijst door een draaiorgel. Onze plaatsgenoot Bertil Borg huis heeft de opleiding aan de Algemene Hogeschool, afdeling maritieme techniek, afgerond als ing. op het vakgebied hydrografie. In het kader van de landelijke Dag van de Muziek laat dit maal het Muziek Onderwijs Centrum zaterdag 20 mei van zich horen. Tussen 11.00 en 12.00 uur wordt in het ge meentehuis gespeeld op key board, terwijl de liefhebbers van orgel- en pianomuziek zich in de dorpskerk kunnen vervoegen. Daar de Dag van de Muziek in Holten samen valt met de jaarlijkse bloe menmarkt, zal ook daar wor den gemusiceerd. MOC- woordvoerster Miny Zaal laat weten dat het publiek op de markt kan genieten van gitaar, blokfluit, accordeon, dwars fluit en viool. HMV, dat vorig jaar haar steentje bijdroeg aan het initiatief, is ditmaal ver hinderd. Diezelfde dag wordt namelijk de vijftigste verjaar dag gevierd met een receptie en feestavond, terwijl 's och tends een krans op de nieuwe algemene begraafplaats wordt gelegd ter herdenking aan alle overleden HMV'ers.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1