Officieel welkom voor Canadezen door gemeente Zakelijk BEKEKEN Det dut mie wat Schoonheidsfoutje deert puzzelrit niet Indringend toneel W aerdenborch-'cast' Jopie is lief en rustig Bodemvervuiling bij ABNAmro Bloemenactie van Holtens Mannenkoor Holten 9 HOLTENS NIEUWSBLAD Jaaragenda- Verhuur van garages Markt vervalt Collecte van Astma Fonds Autovrije straten bij de optocht Milieubewust toiletpapier Zij heeft nu zelf de touwtjes in handen. Geef meer vrouwen in Uganda die kans. DONDERDAG 4 MEI 1995 - Een groot aantal Canadezen werd dinsdagmiddag in de hal van het gemeentehuis officieel verwelkomd door het gemeente bestuur. Burgemeester D.J. Ver hoeven deed daarbij een boekje open over Holten, het aantal in woners en vakantiegasten dat jaarlijks de weg naar onze ge meente weet te vinden. Ook 'bezong' hij de fraaie omge ving: „Holten has a very beautiful landscape: the agricultural area, the area of Beuseberg, Zuurberg, Borkeld and most of all the Hol- terberg." Ten aanzien van diezelf de 'berg', richtte Verhoeven de blik op de daar gesitueerde Cana dese begraafplaats. Hij vertelde dat deze tot stand kwam na het contact dat oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar in oktober 1945 had met luitenant-kolonel McDonald en luitenant Davidson. Enklaar zette daarop alles in het werk om het oorlogskerkhof op de 'berg' te kunnen laten realiseren. Verhoe ven: „The first people buried here were all Canadian soldiers, killed in the area of Holten. Their graves are in the first plot of the cemetery, on the left hand side of the entran ce. Nearly 1400 comrades were to Na het officiële gedeelte volgde een informeel samenzijn onder het genot van een hapje en een drankje. Ook burgemeester Verhoeven onderhield zich met diverse veteranen Foto WV) follow." Tot de zomer van 1946 werden in Nederland en Noord- Duitsland gesneuvelde Canadese militairen er begraven. De burge meester liet de Canadese veteranen ten slotte weten dat er ieder jaar op 4 mei in aanwezigheid van een groot aantal Canadese oud-strij ders en overige belangstellenden een plechtige herdenking op het ereveld wordt gehouden door en voor de plaatselijke schooljeugd. Destijds een initiatief van Haarschool-directeur Gert Jan van 't Holt. Ter herinnering aan de bijeenkomst ten gemeente huize ontvingen de Canadezen een 'In remembrance'-kaars, waarop het centrale kruis van de Canadese begraafplaats staat afgebeeld. Niet alleen de Canadese gasten toonden zich diep onder de indruk van de uitbundige wijze waarop Holten dezer dagen versierd is. Speciaal voor de ouderen onder ons had de Stichting Viering Na tionale Feestdagen gezorgd voor een rondrit door alle versierde straten. Zo'n honderd ouderen (twee bussen) maakten gebruik van de gelegenheid en genoten met volle teugen van de feestelijke en soms bijzonder creatieve wijze waarop de bewoners hun straat hadden versierd. Bij het vervoer van de ouderen werd onder meer gebruik gemaakt van de liftbus. Hoewel de rit startte bij woon- en zorgcentrum Diessenplas, waren het niet alleen Diessenplas-bewo- ners die deelnamen aan het uitstap je. Ook overige ouderen gaven spontaan gehoor aan de uitnodi ging. Saillant detail in dezen is dat zelfs een aantal Holtenaren dat in het P.W. Janssen-verpleeghuis verblijft van de partij was. Met een 'eigen' busje waren ze naar Holten gekomen en reden achter de tou ringcar aan. Na afloop van de ongeveer één uur durende rit was er koffie met gebak in Diessenplas. Sinds kort opereert de firma Van Bruggen Elektro (Kerkstraat 20, tel. 61275) vanuit een geheel vernieuwde winkelruimte. Allereerst werd een opvallende vloerafwerking aangebracht en zijn de plafonds totaal vernieuwd. Bovendien is de winkelinrichting aangepast aan de vernieuwde formule. Er zijn diverse kleine afdelingen gecreëerd zodat op het zelfde vloeroppervlak meer produkten staan uitgestald. Direct bij de ingang is een afdeling 'kleinhuishoudelijk' ingericht. Het 'witgoed' assortiment kreeg een volledig eigen opstelling en voor de audio-/videoprodukten ofwel het 'bruingoed' is een aparte stelling vrijgemaakt. Om het assortiment te completeren heeft Van Bruggen Elektro een hoek vrijgemaakt voor 'bodycare'. Om het winkelopper vlak zo efficiënt mogelijk te gebruiken werd gekozen voor een nieuwe opstelling van het kassablok. Achter de kassa is maximaal gebruik gemaakt van de beschikbare ruimte voor de opslag van alle kleinma- teriaal, zoals stekkers, plugjes, connectoren, lampen, muziekdragers enzovoorts. Van Bruggen Elektro is tevens gespecialiseerd in de reparatie van 'consumenten electronica'. Nagenoeg alle electronica gebruiksvoorwerpen kunnen worden gerepareerd, zelfs in opdracht van collega winkeliers. Hiervan is dankbaar gebruik gemaakt na de recente onweersbuien. Uiteraard is Van Bruggen Elektro het aange wezen adres voor al uw installatiewerk. De firma is actief op zowel het traditionele, electrotechnische terrein, als ook in gespecialiseerde installaties zoals tele- en datacommunicatie en bliksem- en inbraakbe veiliging. 1 Het is inmiddels alweer drie weken geleden dat kapsalon De Passage (Kerkplein 8, tel. 63384) na een ingrijpende verbouwing de deuren opende voor het publiek. In twee, daar aan voorafgaande weken, is de salon geheel aangepast aan de eisen des tijds. Was het eerst de bedoeling alleen nieuwe kapstoelen aan te schaffen, uiteindelijk werd gekozen voor een totaal nieuw interieur. Zo kwamen er geheel nieuw ontworpen kaptafels en spiegels en werd volgens een bepaalde en unieke asymmetrische lijn ingericht. Ook de kassabalie werd aange past aan het moderne interieur. Door de vernieuwde opstelling is er zelfs ruimte vrij gekomen voor een extra kapstoel voor kinderen. Alles is in frisse, heldere kleuren afgewerkt, met als gevolg een lichter en ruimtelijker effect. Tijdens de verbouwing werd gebruik gemaakt van een noodaccommodatie die direct achter de salon, op het kerkplein, stond. De unit was beschikbaar gesteld door de interieurle verancier. Al met al hebben de klanten van De Passage weinig hinder ondervonden van de verbouwing. Eigenaar Stegeman heeft in De Passage een vast team enthousiaste personeelsleden, die wekelijks getraind worden om het vak en al de modetrends op de voet te kunnen volgen. Ingezonden Det dut mie wat. 't Hooltense in 't plat. Deur duur stoaj dichter bij de me an sen, met al hun teegnslaagn en weansn. Met 't eigene van disse strekke van de Barg tot an de Bekke. Volle van 't oale binne wie kiviet, det kump, duur de nieje tied 't Kan oe soms zo arg spietn meer wie köj det now verwietn. De veruutgank det geet duur, 't veraanderd zelfs wa met 't uur. 'n Smidsbeelt van vrogger is neet meer, det dut soms een betje zeer. En oonze toorn, den wittn, kump achter de huuzn te zittn. Ter ere van Godes wark, bouwn ze de toorn en de kark. Ie kom um oaveral zeen stoan, dan wus ie de weg, woe'j hen mossn goan. Zie drukt um now in 'n hook, det steed ans neet in 't Grote Book. Hooltn zal liekn op 'n stad, En det, det dut mie wat. G.J. Gervedink Nijhuis. Naar schatting 450 deelnemers verzamelden zich op Koninginne dag rond 13.30 uur op de Smids belt om mee te doen aan de fiets- puzzeltocht met een lengte van 20 kilometer. Onder een oranje zon netje vertrokken de deelnemers via de Kol langs de noordkant van Holten richting Twenhaarsveld, via de Borkeld naar de Ligtenber- gerweg en via de Nijverdalseweg naar de Canadese begraafplaats waar een pauze was ingelast. Daar na werd via de Look de tocht voortgezet richting Beuseberg, waar een onvoorzien obstakel op dook omdat MAC De Holterberg daar die middag de behendigheids race voor klassieke motoren af werkte, een foutje in de coördina tie dat snel werd opgelost door een meerijdende lid van de WV Holten die de deelnemers de juiste richting op stuurde. Daarom ging de toen langs het plan-Beuseberg in plaats van erdoor en kon men zodoende niet van de straatversieringen ge- 5 mei: Bevrijdingsloop; bevrij dingsvuur-estafette Wageningen- Holten; bevrijdingsoptocht 6 mei: Holterbergtoer WV Hol ten. 13 mei: nationale molen- en fiets- dag 20 mei: activiteiten in het kader van de landelijke muziekdag op Smidsbelt en in de hervormde kerk; bloemenmarkt Smidsbelt; receptie en feestavond i.v.m. 50- jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard. 21 mei: jubileum puzzelrit MAC De Holterberg 25 mei: aankomst Pieterpad Mi lieu Estafette; pony concours De Bergruitertjes. 27 mei: voorjaarsfeest in de Beuse berg; Straatvoetbaltoernooi sport park 't Vletgoor JUNI 3 juni: landelijk drumband- en majorettenconcours op Meer manskamp 10 juni: reünie voor oud HMV'ers in het repetitielokaal; Konings- schieten hoek Markeloseweg/Aal- polsweg; 11 juni: Koetsenrit De Bergrij- ders; Marco Borsato in De Waag. 13 t/m 23 juni: fietsvierdaagse 17 juni: Boeldag HMV; zang- en praiseavond in De Kandelaar 21 juni: midzomernachtconcert Holterberg JULI 2 juli: MAC grasmaaimachinerace 7 juli: Triathlon Ballooning 8 juli: Triathlon Holten; Hemel- zicht-fietstocht; Schureoamd met Boh Foi Toch 25 t/m/ 29 juli: dorpsfeest met kermis AUGUSTUS 3 augustus: Dagje De Boer Op; 13 augustus: MAC Holterbergrit 18/19/20 augustus: school- en volksfeest Espelo 26 augustus: MAC Totaaldag SEPTEMBER 2 september: jubileumreceptie OCH (50 jaar) in clubgebouw Meermanskamp 7 september: wijnmarkt HHV op Smidsbelt 7/10 september: Keunefeesten 9 september: Vrijmarkt op Smids belt 16 september: Erwincross 17 september: MAC Trekkersiep 23 september: Holterbergherfst- toer WV Holten OKTOBER 1 oktober: MAC motocross NK solo's op Zuurbergcircuit 7/8 oktober: Nacht om Holten 14 oktober: concert jongerenkoor Campanella in NH kerk Foto Mulder) nieten. Via de Vrijheidslaan werd alsnog het eindpunt bereikt bij de Hockeyvereniging Holten die gastvrij de poorten had geopend zodat iedereen daar even de benen kon strekken onder het genot van een drankje en een door de SVNF aangeboden oranjebol. De eerste prijs werd gewonnen door Kraan (Dorpsstraat 61), tweede werd H.J. Dul (Kieften- belt 4) en derde Irma Pasop (Haar- straat 17). Allemaal ontvingen ze een waardebon. Antwoorden vragenlifst: Vraag 1: Stich ting Viering Nationale Feeestdagen; vraag 2: 8 april 1945; vraag 3: Automati sche Knipperlicht Installatie; vraag 4: A: Rabobank en B: carbid; vraag 5: 3 kilo- nieter, vraag 6: ianglaufen; vraag 7: 01- 01-2001; vraag 8: A: 16 meter diep; B: 50 dagen; vraag 9: 2384 mensen. Vraag A: 240 kilometer; vraag B: me loen, peer, kers; vraag C: 1. winter(han- den)arbeid; 2. over(zee/jas)mijn; 3. koop(avond)rood; 4. brand(weer)be- richt; 5. kap(stok)paardje; 6. autolmaat- )staf; 7. zonne(bloem)kool; 8. veldjmuis- )stil; 9. slaap(zak)doek; 10. hoofdfpijn- (stiller; vraag D: Oude Schipbeek. Ruim 250 belangstellenden, ver deeld over twee avonden, waren vorige week diep onder de indruk van het leerlingentoneel van scho lengemeenschap De Waerden- borch. Een vijf man sterke 'cast' bracht in een sober, functioneel decor het stuk 'Korczak' op de planken in de aula van het hoofd gebouw aan de Haarstraat. Het geheel werd ondersteund door subtiele belichting. Een serieus en buitengewoon aangrijpend stuk, speciaal gekozen met het oog op de herdenking van 50 jaar bevrijding. Het stuk was zelfs dusdanig aan grijpend, dat verscheidene toe schouwers geëmotioneerd raak ten. Onder de aanwezigen veel leerlingen, maar ook ouders en overige belangstellenden. Conrec tor Fedde de Jong prees op de eerste plaats het optreden van het vijftal vwo-leerlingen: Abel Koole, Jan-Willem Lentelink, Saskia Mulder, Kirsten Wenne- mers en Jeanine Zoet. Een groot compliment gold eveneens de uit stekende regie van de docenten Mies Hüsslage en Jan Kuiper, ,,'t resultaat was zeer indrukwek kend. Petje af voor de professione- 27 oktober: Toneeluitvoering OCH in Irene NOVEMBER 3 november: Chr. Ontspannings Club met blijspel in De Kandelaar 4 november: Chr. Ontspannings Club met blijspel in De Kandelaar 10 november: najaarsconcert Holtens Mannenkoor 11 november: speelgoedbeurs in De Boschkamp 25 november: Jubileumshowcon- cert HMV in de sporthal met me dewerking van Margriet Eshuys; jubileumreceptie en feestavond MAC De Holterberg DECEMBER 8 december: 19.30 uur, leerlingen concert MOC Holten 9 december: 11.00-12.00 uur, openhuis MOC Holten in De Boschkamp 18 december: jubileumviering NBvP Holten (50 jaar) 20 december: volkskerstzang in De Kandelaar 26 december: MAC kerstpuzzel- rit Het negende mocht deze wedstrijd als enige op Meermanskamp voet ballen, waardoor het hoofdveld ook eens door echte voetballers werd gebruikt. Kampioenskandi daat Omhoog liet er echter geen twijfel over bestaan dat het terecht bovenaan staat en begon reeds snel in de eerste helft met scoren. Hol ten stribbelde de hele wedstrijd wel tegen, maar kon weinig uit richten tegen de goed geoliede doelpuntenmachine uit Wierden. Na de twee keer 45 minuten van Schutte had Omhoog vijf maal weten te scoren. Dat de eindstand 0-6 werd, was geheel te danken aan Mark 'Höre' te Wolthuis die zijn seizoen in Nederland afsloot met een prachtige kopbal langs Man nes. Het negende zal Omhoog in de laatste, kampioenswedstrijd, te Wierden nogmaals treffen. Zon dag echter gaat het per fiets naar Haarle, vertrek om half tien bij de OAD, en dat geldt ook voor ster speler D. Schreurs. In verband met de optocht en overige activiteiten die vrijdag in het dorp plaatshebben, is er deze week op vrijdagmiddag geen markt. Een eventuele verplaatsing naar zaterdag is wel overwogen, maar de belangstelling daarvoor onder de marktïui was vrijwel ni hil. De verhuur van twee garages bij het voormalige politiebureau aan de Reilinksweg wordt op een iets andere leest geschoeid dan aanvan kelijk de bedoeling was. Opzet was de garages voor twee jaar met stilzwijgende verlenging van tel kens een jaar te verhuren aan de heren H. Paalman en B.J. Paal man. Daarbij was echter uitgegaan van het feit dat de bovenverdieping van het pand als kantoorruimte in gebruik zou worden genomen. In tussen is gebleken dat daar geen belangstelling voor is en is de ver dieping aangepast en als twee wooneenheden verhuurd aan par ticulieren. In principe zouden die ook gebruik moeten kunnen maken van een garage/berging. Achter de garages liggen namelijk ook nog bergingen die door de politie gebruikt worden voor bij- Hopelijk vindt Jopie op zijn oude dag nog een fijn tehuis Eigen foto) In deze rubriek ditmaal aandacht voor de lieve, rustige en gecas treerde Jopie van twaalf jaar. Jopie is een bruine, cyperse kater met een mooie, witte aftekening. Hij is binnengekomen op 3 maart jl. we gens een verhuizing. Jopie is bin nen en buiten gewend. Bovendien kan hij overweg met andere kat ten. Ingeënt en getatoueerd kan de kat tegen betaling van 55 gulden afgehaald worden bij het Dierena siel Deventer en omstreken, We- chelerweg 19, Schalkhaar (tel. 05700-23811). Jodi van februari is Tegen de verwachting in is de grond bij de ABNAmrobank aan de Dorpsstraat licht vervuild. Het gaat om het stuk grond aan de Larenseweg dat de bank van de gemeente koopt ten behoeve van de uitbreiding van het kantoor. Daar gemeente en bank in principe al besloten hadden tot verkoop, acht de gemeente het onredelijk om de reinigingskosten geheel voor rekening van de koper te laten komen. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie wel zijn deelde wethouder Bertus Ren- sen mee dat nu voorgesteld is die kosten te delen. De mededeling van de bodemverontreiniging be- le en volwassen manier waarop de leerlinkgen hun rol vertolkten. Voor mij persoonlijk overtrof dit zelfs de film 'Schindler's List'. Het stuk op zichzelf is al ontroerend. Het effect kwam nog beter tot zijn recht door de indringende wijze waarop het gebracht werd. Daar zijn de leerlingen zonder meer in geslaagd. Alleen al daarom verdie nen ze grote waardering." De Jong vertelde dat regisseurs en spelers met het oog op de bijzon dere uitvoering zelfs een weekend je met elkaar in Enter doorbrach ten. Bedoeld om door en door aan elkaar te wennen, specifiek buiten de schoolse sfeer om. Getuige het succes van vorige week, een initia tief dat zeer zeker vruchten heeft afgeworpen. De geschiedenis van J anusz Korczak, een joods-Poolse kinderarts in het weeshuis in het ghetto van Warschau en zijn 66 weeskinderen berust op werkelijk heid: Korczak en zijn kinderen vonden de dood in de gaskamers van Maidanek. Vijftig jaar na dc bevrijding nog steeds een actueel thema, zoals rector Leon van Min derhout in zijn slotwoord op merkte. voorbeeld de opslag van gestolen fietsen. Genoemde partijen zullen er de koppen over bij elkaar ste ken. Met het oog daar op is het huurcontract met de heren Paal man nu voor onbepaalde tijd aan gegaan. Van 15 tot 20 mei houdt het Astma Fonds ook in Holten de jaarlijkse collecte. Met de opbrengst worden mensen met astma, chronische bronchitis of longemfyseem ge holpen. Onder meer door weten schappelijk onderzoek, voorlich ting aan patinten en hun omgeving en scholing van artsen en verpleeg kundigen. reikte de gemeente op 24 april, precies op de dag dat de gemeente raad 's avonds vergaderde. Tekort al met al om de zaak daar voor te leggen. Rensen liet weten dat de grond licht vervuild is met kolengruis en puin, vermoedelijk afkomstig van onder meer de Dorpsschool die er vroeger stond. De vervuilde grond is intussen afgegraven en verpakt in plastic tijdelijk opgeslagen in Lukensveld. Om te achterhalen welke kosten er met eventuele sa nering en/of storten gemoeid zijn, worden binnenkort monsters ge nomen. Geschat wordt dat net totaal om circa 12.000 gulden gaat. Beide partijen 6000 gulden dus. Voor de grote Bevrijdings optocht op 5 mei was het aanvankelijk de bedoeling dat de deelnemers zich op stelden aan de Wilhelmina- straat. Aangezien dan waarschijnlijk nog reke ning moet worden gehou den met de nasleep van de Bevrijdingsloop 's mor gens hebben de organisa toren de plannen gewij zigd. Voor het opstellen van de basisscholen is nu gekozen voor de Diessen- plasstraat en de Haar straat. Daarvoor is het ech ter wel nodig dat deze au tovrij zijn. De bewoners zijn intussen op de hoogte gesteld, maar ook bezoe kers moeten er rekening mee houden dat deze stra ten tussen 13.00 en 14.00 uur autovrij moeten blij ven. Keurmerk voor milieu vriendelijke produkten. Bij het boodschappen doen letten de meeste men sen vooral op prijs en kwaliteit. Wie milieubewust is, probeert ook rekening met het milieu te hou den. Vaak is het niet zo gemakkelijk om er achter te komen welke produkten nu beter of slechter zijn voor het milieu, maar dat zal gemakkelijker worden. Er is nu namelijk een betrouwbaar keur merk dat aangeeft dat een produkt tot de milieu vriendelijkste hoort: de Milieukeur. Schrijfpapier en kattebak vul ling met Milieukeur zijn intussen al volop verkrijgbaar. Daar komt nu een derde produkt bij: toiletpapier. Toiletpapier met Milieukeur is in reformzaken en een aantal supermarkten verkrijgbaar. Produkten krijgen de Milieukeur niet zomaar. Voordat een produkt de Milieukeur mag dragen, is eerst onder zocht of het produkt aan de hoge milieu-eisen van de Stichting Milieukeur voldoet. Er wordt gekeken naar de grondstoffen die zijn gebruikt en hoeveel vervuiling er vrij komt bij de fabricage. Ook wordt gekeken naar de hoeveelheid afval die overblijft. En een produkt met milieukeur moet natuurlijk ook aan normale degelijk heids- en functionaliteitseisen. Toiletpapier met Milieu keur is gemaakt van 100 oud papier. Ook wordt bij de fabricage het milieu zoveel mogelijk ontzien. Er wordt zo min mogelijk water en energie verbruikt en bleekmid delen of optische witmakers worden niet toegepast. Bovendien wordt het toiletpapier met milieukeur niet ontinkt: door het oud papier goed voor te sorteren wordt de gewenste kleur van het toiletpapier bereikt. Ook aan de verpakking worden hoge eisen gesteld. Ook dit jaar weer houdt het Hol tens Mannenkoor een bloemenac tie. Dat gebeurt in de week voor Moederdag en wel op donderdag 11 en vrijdag 12 mei. De bloemen en potplanten van goede kwaliteit worden geleverd aoor bloemen magazijn Marjo. Ze worden tegen een redelijke prijs verkocht. De voor deze actie verantwoordelijke leden, de Henken Schuppert en Dikkers, hebben dit jaar meer bloemen en planten ingekocht, omdat ze ervan uitgaan dat niet alleen de bewoners in het dorp zelf worden bezocht maar ook die in het buitengebied. Overigens geldt voor zanglustige mannen nog steeds dat er plaats in in het Holtens Mannenkoor. De repetities vinden plaats op dins dagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de bovenzaal van Schuppert Mode aan de Dorpsstraat. dierenbescherming geplaatst. Hopelijk vindt ook Jo pie op zijn oude dag nog een fijn tehuis!

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9