Koninklijk goud voor Marietje Eggink Expositie geeft indruk van oorlog en bevrijding F27 dropt klaprozen op Canadees ereveld Dollekamp Ridder van Oranje Nassau Vriendschapssfeer bij ontvangst Canadezen I In zaal 1 in kelder van het gemeentehuis JNDIL fjÜMMER' Voor teleurges telden! U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Investeringen Meermanskamp Boekje te koop bij Heusinkveld Uitbreiding Broekmaat Electro Reisje voor bejaarden Wie wil er schrijven voor HNB? Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 4 MEI 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Harry Dollekamp, directeur van slachterij Gebr. J ansen in Wesepe, is vrijdag onder scheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dollekamp, die aan de Mo- lenbelterweg woont, ontving het koninklijk lintje in hotel restaurant 't Lösse Hoes van burgemeester D.J. Verhoe ven. Dollekamp begon zijn loopbaan in de slachterij van zijn vader in Markelo en het vleeswarenbedrijf in Deven ter. Hij klom op tot directeur en mede-eigenaar van Ex portslachterij Dollekamp te Markelo. In 1970 wera het bedrijf grondig gerenoveerd. Vanwege de problematiek op de inkoopmarkt voor slacht- varkens werd op initiatief van Dollekamp de Oost-groep opgericht, waarvan hij zelf voorzitter werd. Vanwege problemen met de Hinderwet (de slachterij lag in het dorp) en de strenge veterinaire eisen werd de Markelose slachterij ruim tien jaar geleden geslo ten. Harry Dollekamp trad daarop in dienst als directeur bij de slachterij D.J. Janssen's Vee- en Vleeshandel in Apel doorn, dat enkele jaren later werd overgenoemen door de Gebr. J ansen te Wesepe. Dol lekamp was en is actief in diverse organisatie, bekleedde en bekleedt tal van functies in de Centrale Organisatie voor Vleesgroothandel (COV) en het Produktschap Vee en Vlees. De meeslepende muziek van De Holtense Boerendansers lokten David Gains (78) en Evelyn Sims (79) tot een spontane wals in De Wielen (Foto WV) Enthousiasme, ontroering, gezel ligheid en bovenal veel wederzijd se vriendschap. Het straalde er zaterdagmiddag allemaal van af tij dens de ontvangst van de meeste Canadese veteranen en hun bege- leider(s) die een kleine twee weken via de Stichting Welcome Again Veterans in Holten verblijven. Met aanzienlijke vertraging arri veerde een groep van tachtig Cana- I dezen rond de middag in restau rant De Wielen, waar nen evenals j de al eerder aangekomen landge- i noten een min of meer informele ontvangst wachtte. De vertraging hield niet alleen verband met de aankomst op Schiphol, één van de Oad-chauffeurs zag tevens kans om zijn groep af te zetten bij de 'Canadian Bar' in De Biester. De laatste veteranen arriveerden begin deze week. Burgemeester D.J. Verhoeven wees in De Wielen on- j der meer op de uitbundige versie ring van onze gemeente: „Niet II alleen voor 'Queensday' of 'Libe- ration day', maar Holten is tevens i versierd voor uw aankomst, onze 1 bevrijders, onze Canadese kame- raden.De officiële ontvangst van i de Canadese veteranen door de gemeente volgde dinsdagmiddag I ten gemeentehuize. Voordat het plaatselijke comité Welcome Again Veterans de Ca nadese gasten een informatiesetje overhandigde en tevens aangaf wie in welk gastgezin verbleef, geno ten de overzese vrienden van een optreden door een delegatie van de Holtense Boerendansers. De mee slepende walsen brachten in elk geval de uiterst vrolijk gestemde oud-strijder David Gains (78) in Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander doorI Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 169.95 „Mevrouw Eggink heeft zich op een breed terrein ingezet voor onze Holtense gemeenschap. Er wordt zelden tevergeefs een be roep op haar gedaan. Zij is zelfs op regionaal en nationaal niveau maatschappelijk actief," aldus burgemeester D.J. Verhoeven, vorige week in het gemeentehuis tijdens de overhandiging van de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de totaal overrompelde Ma- rietje Eggink. Verhoeven benadrukte dat Mariet je zich voor een buitengewoon respectabel aantal zaken in Holten heeft ingezet of nog steeds inzet. Naar zijn zeggen is het opvallend met welk een elan en geestdrift zij die taken vervult. Marietje zelf was tot op het aller laatste moment niet op de hoogte van de onderscheiding. Met de mededeling dat er nog een verga dering voor de activiteiten in net kader van 50 jaar bevrijding was belegd, was zij met enige moeite naar het gemeentehuis gelokt. Daar trof ze tot haar grote verba zing familie en tal van Holtenaren in het nette pak aan. Verhoeven prees haar enorme inzet voor de voorbereidingen van de ontvangst en de begeleiding van de Canade zen in Holten en wijde omgeving. „Bepaald geen geringe opgave. In u eren wij dan ook tevens de WA V-organisatie," aldus de bur gemeester. Het intiatief voor de koninklijke onderscheiding kwam van Gerard Kraaij, voorzitter van de Stichting Paardrijden Gehandicapten en Gert J an van 't Holt, met wie zij niet alleen in de provinciale Stich ting Welcome Again Veterans sa menwerkt, maar tevens in het be stuur van de SV Bato. Namens deze beide organisaties bood Van 't Holt 'zijn' Marietje een gouden draagmedaille aan. Rikie Aaltink sprak lovende woorden namens het Rode Kruis Holten en over handigde Marietje tevens bloe men. Naast haar werk is Marietje Eg gink op uiteenlopende maatschap pelijke terreinen actief. Zo is zij vanaf 1980 secretaresse van het plaatselijk comité Welcome Again Veterans. Daarnaast is zijn vanaf 1989 secretaress van WAV provin ciaal. Vanaf 1978 tot heden is zij secretaresse van de Stichting Paardrijden Gehandicapten Hol ten en omgeving. Gedurende die periode heeft zij tweemaal het se cretariaat vervuld van een provin ciale Landdag. Veertig jaar al is 'gouden' Marietje bestuurslid van de SV Bato, waarvan ruim dertig jaar secretaresse. Sinds 1987 is Ma rietje Eggink secretaresse van de afdeling Holten van het Rode Kruis. De plaatselijke Ontspan- nings Club Holten (toneelvereni ging, red.) heeft zij tussen 1968 en >1981 gediend als secretaresse. Vier jaar lang maakte Marietje Eggink deel uit van de gemeenteraad, ter wijl zij vanaf 1974 secretaresse is van de WD Holten. Vanaf 1992 is zij penningmeesteres van de on- In de raadszaal speldde burgemeester Verhoeven de totaal verraste en geëmotioneerde Marietje het koninklijk lintje op (Foto WV) dercentrale van de WD in Zuid west Overijssel en vanaf 1973 ver tegenwoordigster naar de Kamer centrale. Van 1982 tot 1990 was Marietje lid van de gemeentelijke sportcommissie. Sinds 1980 is zij lid van de gemeentelijke commis sie voor woonruimtezaken. „Ten slotte zij vermeld, dat me vrouw Eggink in het verleden meerdere malen lid is geweest van plaatselijke comité's die zich be kommerden op bepaalde afschei den te organiseren, zoals het af scheid van oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar," aldus Verhoeven, die de onderscheiding derhalve 'dik verdiend' vond. In de hal van het gemeentehuis verraste de Ca nadese Huntsville and Orilla Pipes and Drums (Ontario) Marietje Eg gink ten slotte met het Sallandlied. de benen. Hij trok spontaan zijn landgenote Evelyn Sims (79) op de vloer en zwierde met haar enthou siast mee op de muziek. De even eens spontane actie van de jeugdige Anneke Stegeman en Margreet Wiegers om 's ochtends tijdens het gebruikelijke Oranjefestijn in het dorpscentrum geld bijeen te musi ceren voor de Canadezen, ont moette veel waardering. Op res pectievelijk accordeon en dwars fluit speelde het tweetal ruim 100 bij elkaar. In De Wielen overhan digden ze het geld aan het -plaatse lijk WA V-comité. Voor diverse voorzieningen op sportcomplex De Meermanskamp vragen B en W de gemeenteraad een krediet van 10.500 gulden be schikbaar te stellen. Het geld wordt onder meer besteed aan het vernieuwen van de belijning op het handbalveld en het vernieuwen van de afvalbakken. Bij de kleed- klokalen 7 en 8 worden de door nstruiken vervangen. Ze vormen een doorn in het oog van de ge bruikers van de kleedruimtes. De ballen die in de struiken terecht komen zijn slechts zeer moeizaam en niet zonder bekraste armen en benen te bemachtigen. Het college is tevens voornemens de lichtmas ten in de Kozakkenstraat te ver vangen. De nieuwe masten zijn van het type 'paaltop'. Met de werkzaamheden is 16.000 gulden gemoeid. Ze worden uitgevoerd door de IJsselmij. „Hier konden we absoluut niet om heen, temeer daar het vermoedelijk de laatste keer is dat de bevrijding zo groots gevierd wordt.Aldus voorzitter Herman Koopman van de Oudheidka mer Hoolt'n bij de opening van de tentoonstelling 'Hoolt'n, oorlog en bevrijding' in het gemeentehuis. De expositie werd zaterdag officieel geopend door de Canadese veteraan A.R. Mennell. Alvorens hij een vijftig jaar oud blok Canadese biscuits opende, evenals de deur van de tentoonstel lingsruimte in kamer 1, vertelde hij over de route die hij destijds met zijn legeronderdeel volgde alvorens in Nijverdal te belanden. De enigszins geëmotioneerde Mennell bedankte voor het warme onthaal dat hem en zijn kameraden berei^Jvas. Een deel van de opening, met name de aankomst van het echt paar Mennell in een antiek leger voertuig van Keep Them Rolling, werd op film vastgelegd dor een een cameraploeg van Radio Cana da TV, zeg maar de Canadese CNN. De ploeg maakte al eerder opnames op de Canadese begraaf plaats en doet tal van manifestaties in het kader van 50 jaar bevrijding in het hele land aan. De beelden worden later gemonteerd tot een grote reportage. De tentoonstelling in het gemeen tehuis besteedt aandacht aan ener zijds het dagelijks leven van de Holtenaren gedurende de bezet ting, anderzijds aan de bevrijding. Koopman vertelde dat het aanvan kelijk de bedoeling was om de expositie te integreren in de per manente expositie in het voormali ge gemeentehuis aan de Dorps straat, zij het met extra gebruik van de burgemeesterskamer. Toen echter duidelijk werd dat ook groepen leerlingen zouden moeten worden ontvangen, werd dat moeilijk. „In een toevallig gesprek met wethouder Van Schooten op perde deze het idee om eens te kijken of de commissiekamer in de kelder zou voldoen om een wat grotere tentoonstelling in op te zetten. Een perfecte ruimte met vrije ingang, vrij van de rest van het gemeentehuis en bovendien apart afsluitbaar. Veel werk, maar we hebben het graag gedaan," al dus Koopman. Opmars De meeste tentoongestelde spullen zijn afkomstig uit de collectie van de Oudheidkamer. Een deel werd door Holtenaren beschikbaar ge steld en enkele attributen, waaron der de uniformen, behoren toe aan Martin Hols en Herman Steunen berg, schrijvers van het boek 'Hol ten in oorlogstijd' en aanwezig bij de opening van de expositie. Op drie overzichtelijke kaarten (met als ondergrond een wandel- kaart van omstreeks 1955), wordt de bezoeker aanschouwelijk ge maakt welke routes de Canadese legeronderdelen volgden tijdens hun opmars door Holten op 7, 8 en 9 april 1945. Het regiment 'Black Watch', herkenbaar aan de baret met rode pluim, bevrijdde het dorp van de Duitse bezetters. Bij de bevrijdingsacties kwamen 24 Canadezen om het leven. Ze zijn allen begraven op de Canadese begraafplaats, waar totaal 1355 Canadezen liggen, 36 Engelsen, 2 Australiërs en 1 Belg. In die laatste dagen van de oorlog werd hier en daar hevig gestreden. Tal van boerderijen werden kapot gescho ten, evenals diverse huizen, win kels, molen De Belt en ook de openbare lagere school. Tot de oorlogsschade hoorde ook de to ren van de dorpskerk. Deze werd beschadigd door granaten. De expositie geeft een overzicht van het aantal gesneuvelde Holte naren en vermeldt tevens de namen van de 32 omgekomen Joodse me deburgers. Ook is een complete boerenkeuken ingericht. Henk Koopman: „We hebben daar mee proberen weer te geven hoe het was in die tijd. Niet echt slecht, maar overvloedig evenmin.In de keuken (met behulp van decors van toneelvereniging OCH, red.) een 'etenhaalster' uit het westen, die in ruil voor kleren voedsel tracht te bemachtigen. Voorts het slachten van vee, dat volgens Koopman slechts mocht met toe stemming, maar daarnaast veelal clandestien gebeurde. Eveneens zichtbaar gemaakt is de manier waarop licht werd verkregen: vooral hard fietsen, luidde het cre do... Overigens werd in het bui tengebied overwegend gebruik ge maakt van olielampen. Saillant ae- Tot kort voor de opening werd door de bestuursleden van de Oudheidkamer Hoolt'n nog druk gewerkt aan de inrichting van de expositie (Foto WV) tail in de keuken is ten slotte de was, die een uit Rotterdam afkom stige evacuée op Koninginnedag 1942 buiten had hangen: kleren in de kleuren rood, wit, blauw. Vol gens Dieks Stegeman moest de kleding op last van de gemeente politie naar binnen verdwijnen om moeilijkheden te voorkomen. Kleding ging naar haar zeggen vrij snel op de bon: „De fabrieken moesten werken voor de Duitsers. Alles wat je had werd versteld en nog eens versteld. Er was geen alternatief.Omslagdoeken en aan het eind van de oorlog ook parachutestof werd gebruikt om nieuwe kleren van te maken. De expositie toont ten slotte een aan zienlijk aantal foto's, brieven, ba retten, spotprenten en ook een speciale bijdrage van de Holtense Postzegelclub met zegels uit de bezettingstijd en van de bevrij ding. Gedurende deze expositie is de Oudheidkamer in het oude ge meentehuis gesloten. Vanaf vrij dag 19 mei zijn de deuren daar weer open op maandag, vrijdag en zaterdag van 13.30-16.00 uur. Gedenksteen Precies 50 jaar nadat de kop van een V2 ontplofte ter hoogte van 'de huidige rotonde Oranje straat, werd zondag een gedenk steen onthuld naast ruïne De Waerdenborch. Op de steen her innert een plaquette aan de zes mensen die erbij omkwamen. Klassieke motoren Ruim 100 coureurs namen za terdag deel aan de derde editie van de Regelmatigheidswed strijden voor klassieke wegrace motoren in de Beuseberg. Een grotere deelname dan voorheen, daarentegen minder publieke belangstelling. Straatversiering De jury had vorige week twee dagen nodig om de maar liefst 41 versierde straten in onze ge meente te beoordelen voor de wedstrijd straatversieren. Geen gemakkelijke opgave, want de kwaliteit was hoog, de inzet van de betrokken bewoners even- Het onlangs door de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen samen gestelde en huis aan huis versprei de herdenkingsboekje 'Verhalen over de dag van de bevrijding, verteld door Holtenaren', blijkt bijzonder in trek. De uitgave is voor overige belangstellenden ver krijgbaar bij boekhandel Heusink veld aan de Dorpsstraat. De prijs bedraagt f 7,50. Electrozaak Broekmaat aan de La- renseweg gaat uitbreiden. B en W hebben daartoe inmiddels toe stemming verleend. Op de plaats van de huidige, houten garage, wordt een nieuw stenen gebouw opgetrokken met daarin werk plaats, magazijn en garage. Erbo ven komt een woning. Op het reisje van de Bejaardenso ciëteit, 16 mei naar Workum, zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Wie zin heeft in een gezellig dagje uit, kan zich opgeven bij mevrouw Wiggers, tel. 61356. De kosten zijn f 62,50 per persoon. Het ver trek is om 08.30 uur bij gebouw Irene waar men om 18.00 uur terugkomt. De redactie van het Holtens Nieuwsblad heeft op korte termijn behoefte aan parttime versterking. Bij voorkeur van Holtenaren die de plaatselijke gemeenschap goed kennen en er geen bezwaar tegen hebben om hetzij overdag, 's avonds of in het weekeinde te werken en in staat zijn het lokale nieuws in een goed bericht weer te geven. Wie er meer over wil weten kan contact opnemen met Wil Vogel, tel. 63803 (redactie) of 64201 (pri vé). Op Koninginnedag waren er vele festiviteiten en velen heb ben daarvan genoten of wil den daar van genieten. Door een wat onduidelijke aankon diging bij de openingstijden van de expositie 'Hoolt'n, oorlog en bevrijding', georga niseerd door de Oudheidka mer, zijn veel mensen naar wij hoorden teleurgesteld afge dropen, nadat bleek dat de opening op zaterdagmiddag om 16.30 uur uitsluitend voor genodigden was. Dit spijt ons vreselijk; het was beslist niet de bedoeling mensen teleur te stellen, maar een officiële ope ning is in de regel bedoeld voor diegenen en die instellin gen die op de één of andere wijze betrokken waren bij de totstandkoming van de expo sitie. De openingstijden voor het publiek vermelden wij voor alle duidelijkheid op nieuw: t/m zaterdag 6 mei van 10.00-12.00 uur en van 13.30- 17.00 uur. Van woensdag 10 t/m vrijdag 12 mei van 13.30- 17.00 uur. De expositie is in gericht in zaal 1 van het ge meentehuis (kelder) en is be reikbaar via de ingang bij de trap aan de Kerkstraat. De toegang is gratis. Wilt u de expositie met aandacht bekij ken, dan raden wij u aan NIET op de middag van 5 mei te komen teneinde extra te leurstelling te voorkomen. Er wordt dan grote drukre ver wacht omdat er veel mensen in het dorp zijn. Bestuur Oudheidkamer Hool'tn Zo'n zesduizend belangstellen den, onder wie vierduizend Ca nadese veteranen en begelei der^), woonden vanochtend de grootse herdenking bij op de Ca nadese begraafplaats. Onder de aanwezigen een groot aantal prominenten, onder wie mr. Pie- ter van Vollenhoven, die konin gin Beatrix en prins Claus verte genwoordigde. Tijdens de tradi tionele 'bloemlegging door om streeks vierhonderd leerlingen uit de bovenbouw van de basisscho len, kwam een F27 (Fokker Friendship) van de vliegbasis Eindhoven over en dropte klapro zen ('poppies'). Diezelfde klapro zen zaten ook aan de bloemen die de kinderen op de graven legden. Aan de bos zat tevens een rood- /wit/blauwe strik. De klaproos is al jarenlang een internationaal symbool voor de herdenking van aanvankelijk alleen de Eerste We reldoorlog, tegenwoordig ook van de Tweede Wereldoorlog. Op 11 november (Klaprozendag) wordt in eigen land gecollecteerd voor het oorlogsgravencomité, in Ca nada komt de opbrengst ten goede aan de veteranen. De klaproosjes die bij deze gelegenheid worden uitgereikt, werden in Canada ver zameld door veteraan Maben, zelf eveneens aanwezig bij de herden king. In totaal verzamelde Maben er door de jaren heen enkele dui zenden. Daar hij destijds onder de indruk was gekomen van de her denking door en voor kinderen op de Holtense Canadese begraaf plaats, stuurde hij ze op naar Ne derland. Tijdens de plechtigheid vloog een aantal Fl6's van de vlieg basis Twente over in de zogeheten 'Missing Man'-formatie. Omdat deze krant reeds gedrukt was op het moment dat de plechtigheid plaatshad, komen wij er vanzelf sprekend volgende week uitvoerig op terug. Met het oog op de herdenking werd met behulp van zo'n dertig militairen (via de Provinciale Mili taire Commandantuur) dinsdag begonnen met de opbouw van tri bunes op het ereveld. Ook stoelen werden geplaatst, de geluidsinstal latie en stroomaggregaten aange bracht, de veldkeukens ingericht en marktkramen voor de 'maaltijd te velde' die de Canadezen na af loop aangeboden kregen. Het ereveld op de Holterberg werd de afgelopen dagen voortdu rend bevolkt door een groot aantal belangstellenden. Verscheidene groepen Canadese oud-strijders die niet via de Stichting Welcome Again Veterans in Holten en wijde omgeving verblijven, hielden er al korte herdenkingen. Gisteren werden er twee officiële herden kingen gehouden. Specifiek be doeld voor degenen die wel een plechtigheid willen bijwonen, maar geen toegangskaart meer konden krijgen voor de grote her denking van vanochtend. Zowel om 14.30 als om 17.00 uur was een groot aantal belangstellenden aan wezig bij de ruim een half uur durende herdenking, waarbij on der anderen WAV-voorzitter Gert J an van 't Holt het woord voerde. De plechtigheid van 14.30 uur werd tevens bijgewoond door een groep kinderen uit Hellendoorn- /Nijverdal. Volgens Van 't Holt wordt daar, in navolging van Hol ten, overwogen om de jeugd even eens te betrekken bij de herden- king. Zelfs wordt gedacht aan een vorm van samenwerking de ko mende jaren. Halverwege de mid dag was er passende muziakele omlijsting van de zestig man stekre Royal Canadian Legion Rich mond Band uit Vancouver, tijdens de tweede plechtigheid speelde de Algon Military Band uit St. Tho mas (Ontario).

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1