Waardenborchstraat eerste met brandende kaarsen Volle bak in Kandelaar tijdens culturele avond Weinig problemen met opheffing van gewest I* Parallelweg Rijssenseweg HQLTENS NIEUWSBLAD ,YJé Grotere deelname wedstrijd straatversieren Programma valt goed bij Canadezen Prijskaartje valt de raad erg mee r DONDERDAG 4 MEI 1995 - Ook het hart van onze gemeente is dezer dagen uitermate vrolijk versierd. Velen gaven blijk van grote waardering voor de wijze waarop de omwonenden de Smidsbelt een feestelijk rood-wit-blauwe 'hoed' gaven (Foto WV) De jury was ook onder de indruk van de fraaie vredesduif die op de hoek Oude Diepenveenseweg/Jeurlinksweg verscheen. Goed voor een gedeel de eerste prijs in de categorie B, schaarse bebouwing (Foto WV) De bewoners van de (Korte) Diessenplasstraat hadden tweemaal prijs. Eenmaal in categorie A, waar ze derde werden en een eerste prijs in de toegevoegde categorie 'Verlichting' (Foto WV) Eén van de eerste straten die de versiering aanbracht was de Gaarden- straat. Net als vijf jaar geleden kleurrijk en degelijk verzorgd (Foto WV) Anton Stukker kan trots zijn. Zijn geesteskind, de ('s avonds verlichte) kaarsen in de Waardenborcnstraat, voldeed in de ogen van de jury die eind vorige week haar deskundig oog over de versierde straten liet glijden, het best aan de voorwaarde tot uitbeelden van het thema 'vrijheid'. Vreugde dus bij de bewoners, die het idee uitwerkten en het resultaat met een eerste prijs in de categorie A (straatversiering dichte bebouwing) zagen. Het 'potje' voor het buurtfeest werd daardoor eespekt met 400 gulden. Als basis voor het thema koos Stukker voor witte, brandende kaarsen. Aan het begin en einde van de straat en op de kruising met de Noordenbergstraat een grote, brandende kaars en een groep kleinere, niet brandende kaarsen op een rood plateau. De grote kaars symboliseert de vrijheid, de groep kleinere kaarsen visualiseert de realiteit: onderdrukking en on vrijheid van nog steeds miljoenen mensen. Sprekend in dit verband zijn de kettingen die om de kaarsen zitten, de gedoofde vlam en de bloedrode grondplaat. Verdeeld over beide straatzij den staan 50 brandende kaarsen, die de 50-jarige vrijheid uitbeel den. Donderdag en vrijdag, maar liefst twee dagen dus, had de jury nodig om haar deskundig oog over 41 versierde straten te laten glijden. Een stuk meer dan vijf jaar gele den, toen 31 straten en objecten deelnamen aan de wedstrijd. De jury bestond uit architect H.K. Bouwman die de nieuwbouw van scholengemeenschap De Waer- denborch ontwierp (voorzitter), beeldend kunstenares Marga Ren- sink en bloemiste Elly Hoogakker uit Bathmen. Per auto, te voet of op de fiets trok het trio door Hol- tens straten. Een gemakkelijke op gave was het zeker niet. Het ver schil in kwaliteit was vaak uiterst gering. Zeker tien straten staken boven het gemiddelde uit. Bij de beoordeling van versiering en ob ject werd uitgegaan van de origina liteit van de invulling van het the ma 'vrijheid', de kleuren en com binatie van materialen, de techni sche verwerking ervan, de verwerking van het thema in de gehele versiering en de algehele indruk. Holten pakte grandioos uit. Menig inwoner en zeker me nig Canadees die zich danig onder de indruk toonde van de uitbundi ge wijze waarop de dankbaarheid jegens de Canadese bevrijders nogmaals tot uitdrukking is ge bracht. De jury kan er dan ook met volle tevredenheid op terugkijken. Sociaal contact Volgens Piet Bakker, samen met Henk Brinks lid van de commissie straatversiering van de Stichting Viering Nationale Feestdagen, is door jong en oud meegewerkt aan het versieren van de straten: „In zet en enthousiasme waren bijzon der groot. Het was echt gezellig heid troef in veel straten. Sommige hebben zaterdagavond al een feest je gebouwd, andere doen dat mor genavond. Het is één van de be langrijke aspecten van de wed strijd: het sociale contact in de buurten." Bakker wees op de nek aan nek race met nummer twee, Van Hol- tenserf-west. Enkele creatieve 'Beusebergse' geesten hadden het idee geopperd om daar een heus oorlogsvliegtuig met parachutis ten boven de weg te hangen. Bak ker: „Reuze knap dat zo'n idee gerealiseerd is, maar toch vond de jury het thema beter uitgewerkt in het kaarsen-idee." Een tweede prijs dus voor Het Van Holtenserf 250). De jury wees overigens wel op de nadrukkelijke inbreng van de kinderen daar in de straat versiering. Derde in de categorie A werd de Diessenplasstraat/Korte Diessenplasstraat. Ook hier kaar sen met 'vrijheidsvlam' met daarbij kort achter elkaar geplaatste hou ders met vlaggen. De Diessenplas- straat-bewoners zagen hun inzet beloond met 150. In de categorie B (schaarse bebou wing) kende de jury een gedeelde eerste prijs toe. Voorzitter Bouw man: „Wij waren allereerst onder de indruk van de route van de bevrijding 'Weg naar de vrijheid', die de gezamenlijke bewoners van de Wippertsbrug, Lanestraat, Fliermatenweg en Beuseberger- weg tot aan de bebouwing creëer den. Hetzelfde gold de betrokke nen van de Jeurlinksweg/Oude Diepenveenseweg die een prachti ge duif maakten. Een object, dat onderdeel uit maakt van de totale straatversiering." De gezamenlij ke eerste en tweede prijs bedroeg 275, zodat beide straten de helft ontvingen. Een eervolle vermel ding was er voor de Molenbelter- weg. Ten slotte categorie C (objecten). De tweede prijs 75) ging naar de familie Braunius aan de Aalpols- weg, die het thema in goud ver werkte op de gevel van het woon huis. Winst was er voor de Ab J ansenstraat/Nagelhoutstraat 200). Vijf jaar geleden draaide er de verlichte wereldbol, ditmaal maakten de bewoners een boek, waarin een artikel van de grondwet was opgetekend. „Het thema is daar zeer goed mee weergegeven," oordeelde juryvoorzitter Bouw man. ,,'t Is haast een gedenkte ken." Gezien het grote aantal stra ten dat verlichting in de versiering verwerkte, besloot de jury twee extra prijzen toe te kennen. De eerste prijs ging opnieuw naar de Diessenplasstraat-bewoners, die volgens de jury 'een perfecte com binatie van versiering en verlich ting' hadden gerealiseerd. De sfeervolle verlichting van de Hof- fesstraat werd beloond met een tweede prijs in deze toegevoegde categorie. In veel straten is dezer dagen een fraaie boog te bewonderen. Deze siert de ingang van de Nagelhoutstraat (Foto WV) Zeer veel werk van de versiering is ook gemaakt door Oad Reizen. Tot veler verrassing werd het kantoorgebouw vorige week 'ingepakt' in feestelijk rood-wit-blauw (Foto WV) De eerste prijs in de categorie A straatversiering ging naar de bewoners van de Waardenborchstraat. De in de kaarsen uitgebeelde gedachte over vrijheid, voldeed volgens de jury het best aan het thema (Foto WV) IOp diverse plekken in het dorp waren de rotondes versierd, hetzij met een object (zoals de parachutist op de rotonde in.de Oranjestraat), of met rood-wit-blauwe linten zoals hier op de rotonde Larenseweg (Foto WV) Het komt niet vaak voor dat de kerkzaal van De Kandelaar zo mudjevol zit als dinsdagavond. Maar dankzij de goede aanwij zingen van koster Meijerink en de diverse aangesleepte stoelen, kon iedereen uiteindelijk een plaatsje vinden om te genieten van de culturele avond ter gele genheid van het verblijf van de vele Canadezen in Holten. 'Een klein dorp, maar groot in daden', merkte voorzitter Rik Aangeenbrug van de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen aan het begin van de avond op. Een te rechte opmerking, vinden wij. De avond bood dan wel geen pro gramma van onwijs hoog niveau, maar wel een programma dat op uiterst ongedwongen wijze ge bracht werd en dat buitengewoon in de smaak viel bij de Canadezen. „Extremely good!" liet één van hen na afloop spontaan weten. En daar ging het uiteindelijk allemaal om. De organisatoren konden dan ook dik tevreden zijn. Rode draad door het programma waren de muzikale optredens. Op de eerste plaats van interkerkelijk kinderkoor Mozaïek, dat verte derde met een drietal liedjes. De kinderen, uitsluitend meisjes, wa ren keurig gekleed in een wit shir tje waarop een rode 'maple leaf prijkte. Het koor werd begeleid door pianist Matthijs Berends en fluitiste Jannie Ribbink. Onder leiding van Eline Paalman zong het koor feilloos in het Engels het bekende Disney-nummer 'It's a small world' en 'Thank you Cana da', waarbij het refrein door de zaal werd meegezongen. Met hel dere en zuivere stem brachten de kinderen ook het lied 'Bevrijding en muziek', waarin onder meer de door de bevrijders meegenomen chocola bezongen werd. "Still very young, but lovely to hear," reageerde één van de aanwezige veteranen. Een korte sketch in zowel het Nederlands als Engels, getiteld 'De ontmoeting' was er door Erik Zandvliet en J an Willem Manen- schijn. Beiden zijn verbonden aan de Christelijke Ontspannings Club. Natuurlijk gaf ook HMV in het nieuwe uniform acte de pré- sence, zowel met orkest als met drumband. Onder leiding van Bert Fransen gooide het orkest vooral hoge ogen met bekende marsen als 'The longest day'en 'Sousa Favori- ten' en natuurlijk met de meesle pende Second Waltz waar André Rieu zich zo mee in de kijker speelt. Inhaken en meedeinen luidde het devies: de zaal ging er moeiteloos in mee. Ook de drum band met instructeur Hugo Mas- selink trad in de schijnwerpers. Met een gigantisch salvo openden de tamboers in het al vaker uitge voerde nummer 'Streetlife' van Onder leiding van Eline Paalman vertederde kinderkoor Mozaïek met een drietal liedjes. Het koor verdient een compliment voor de wijze waarop sommige stukken in het Engels werden gezongen (Foto Bolink) Charles van Zanten. Ademloos luisterden de aanwezigen naar de technische hoogstandjes van de slagwerkgroep van HMV. In het arrangement Kwamen alle slagin strumenten zoals gebruikelijk ruimschoots aan bod. Het ontlok te één van de Canadezen tot de opmerking: „This is very special. Never heard something like that. It's really very good!" Star Sisters Van totaal ander kaliber maar daarom niet minder gewaardeerd was het optreden van Henk Nij- kamp, Krijn Dekker en Eddy Ste- gink. De drie Sploders, bekend van de Splose revue, stalen de show als de Star Sisters en kregen moeiteloos de lachers op hun hand. Keurig gestoken in leger groene, korte rokjes, compleet met baret en wiegende kontjes. Hilariteit troef natuurlijk. In een gezamenlijk optreden van een vijf tal koren, het zogenoemde 'Groot Holtens Koor', werd een aantal bekende liederen gezongen, waar onder 'We'll meet again', 'Happy days are here again' en 'Wij leven vrij wij leven blij'. Menig bezoeker zong spontaan mee. Het ongeveer 300 man sterke koor bestond uit leden van het Holtens Mannen koor, Holtens Gemengd Koor, Hervormd kerkkoor, Campanel- la, Amazing, Rejoice, op het laatst aangevuld met kinderkoor Mo zaïek. Met samenzang werd de culturele avond besloten. Naast nummers als 'Oh when the Saints' en 'A long way tot Tipperary', viel op dat veel oudere Holtenaren en- bonen' en 'Blonde Mientje'. De thousiast meezongen met voor hen culturele avond werd 'aan elkaar bekende liedjes als 'Rats kuch en gesproken' door Mieke Urff. De tweede prijs in de categorie A, dichte bebouwing straatversiering was bestemd voor de bewoners van het Van Holtenserf-west. Zij creërden cre'érden een compleet oorlogsvliegtuig met parachutisten boven de straat (Foto WV) Dat de gemeente terstond maatre gelen neemt om het harde rijden op de parallelweg langs de Rijssen seweg tegen te gaan, lijkt onwaar schijnlijk. Vorige maand vroeg Harry Dul (CDA) om de kwestie eens te onderzoeken met het oog op het veiligheidsaspect. Directeur gemeentewerken ing. S.K. de Jong liet begin deze week weten dat deze zaak enkele jaren geleden ook al aan de orde was. Toen betrof het met name de fietsende scholieren op de desbetreffende weg: „Er is toen met de provincie en ook met de gemeente Rijssen naar gekeken (deels provinciale '80 km-weg', red.). De verkeersintensiteit viel toen mee. Die beperkt zich eigen lijk allen tot de ochtend en avond. De provincie kon er niets mee doen, temeer daar de weg niet voorkomt op de VOC-lijst (Ver- keers Ongevallen Concentratie). In feite geldt dat ook voor de oversteek bij het zwembad." Vol gens De Jong zou een mogelijke oplossing kunnen zijn om de weg te 'knijpen' ter hoogte van ener zijds de Valkenweg, anderzijds de Lichtenbergerweg (sluisje), om fietssuggestiestroken aan te bren gen of om een 'inrijpoort' te maken ter hoogte van de Dikkes- teensweg met daarbij een bord 50 kilometer. Of dat uitgevoerd wordt is vraag twee... Complimenten alom voor het onderhandelingsresultaat over het liquidatieplan, maar volop dicussie over de ingezette koers wijziging. Vorige week viel het vonnis over het gewest Midden- IJssel in de elf aangesloten ge meenten. De Holtense gemeente raad, die in februari al voor aan sluiting bij de regio Twente koos, had weinig problemen met op heffing van de Midden-IJssel-sa- menwerking. Temeer daar het prijskaartje van 260 duizend gul den (te betalen in vijf jaar) dat daaraan vastzit, erg meevalt. Al leen CDA-er H.J. Dul koos een consequente opstelling en stemde tegen. Aanvankelijk zou Holten in het gewest blijven wanneer dit niet zou worden opgeheven ten faveu re van de vorming van een groter samenwerkingsverband Steden driehoek. De plaatselijke politiek koos er in de raadsvergadering van afgelopen week voor om ook de mogelijkheid open te houden naar Twente over te stappen, waarvoor nu dus de weg vrij is. Daarvoor werd alvast een afkoopregeling ge troffen omdat met name perso neelslasten hierdoor beïnvloed worden. Neemt Holten geen per soneel van het gewest over, dan moet in vijf jaar tijd 260 duizend gulden worden overgemaakt. Met name over dat afkoopbedrag toon de de gemeenteraad zich tevreden en kreeg burgemeester Verhoeven dan ook veel lof toegezwaaid. Ook over de ommezwaai in de besluitvorming weinig klachten. In ieder geval niet van PvdA-er W.JDalhuisen die een fikse kater heeft overgehouden aan de opstel ling van een aantal gewestgemeen ten. 'Er is bewust op de rem ge trapt op weg naar een fusie in Stedendriehoekverband. Dat was gewoon uit bestuurlijk onfatsoen. Daardoor heeft het hele gewest aan geloofwaardigheid ingeboet. In feite was dat toen al de doodsteek voor het gewest. Bovendien krijgt onze keuze voor de regio Twente nu steeds meer inhoud. Het is dan ook zeker niet dat we tot liquidatie .willen overgaan omdat we zo te vreden zijn met het liquiditeits plan.' Die vrees had CDA-er H.J. Dui wel geuit in een uitvoerig pleidooi. Hij hield consequent vast aan de allereerste opstelling van de raad en roemde de 'zeer goede' samen werking die in het gewest Midden- Ij ssel is opgebouwd, ondanks al lerlei fusieperikelen die veel af breuk deden aan de bestuurs kracht. Een meerwaarde van de Regio Stedendriehoek zag hij niet. Het gewest Midden-IJssel moet niet worden opgeheven ondanks het bevredigende resultaat. Overi gens sprak Dul in de besluitfase op persoonlijke titel, want fractiege noot J.A. Stegeman stemde wel voor het opheffingsbesluit. Aangezien alle overige raadsleden het eens waren met de conclusie dat 'het gewest het gewest niet meer is' en intussen goede ervarin gen zijn opgedaan met de oriënte rende besprekingen in de regio Twente ('een betrouwbare part ner' zoals burgemeester Verhoe ven meldde) werd het voorstel met 12-1 aangenomen. Waarbij Holten bofte dat de meerderheid van de gewestgemeentes dezelfde keuze maakte. Liquidatie van het gewest is voor Holten immers stukken goedkoper, dan wanneer uitgetre den want daaraan had een heel ander prijskaartje gehangen waar over dan opnieuw zou moeten worden onderhandeld. In categorie C, objecten, gooiden de bewoners van de Ab Jansenstraat en de Nagelhoutstraat de hoogste ogen. Ditmaal met een ronddraaiend boek, waarin een artikel van de grondwet staat opgetekend. In de ogen van de jury is het thema 'Vrijheid' daar zeer goed mee weergegeven. 'Het Is haast een gedenkteken' (Foto WV) *+f De jury was ook zeer te spreken over de parachutes die de bewoners van het Mossinkserf hadden gemaakt. Ze vielen er evenwel niet mee in de prijzen (Foto WV)

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 11