Holtens Nieuwsblad, Jong en oud geniet van 'normaal' Normaal-feest 'Gevoel van vrijheid is amper te beschrijven' nummer Gedenksteen voor ontploffing V2 Veel animo voor determinatiedagen MMCD Derde druk'Holten in oorlogstijd?' Annie Wansink 50 jaar na de bevrijding van Holten: U ontvangt een fraaie Parker- Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Inzamelen landbouwfolie Abri langs Markeloseweg De Scheg Prijswinnaars paaspuzzel Open Deurdienst Feestweek bij AC //rwAUTOMAmtrnm Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 27 APRIL 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Zondag 30 april wordt om 11.30 uur een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan vijf Britse militairen een een burgermeisje, die precies vijf tig jaar geleden omkwamen bij een ontploffing van (de kop van) een V2. Vele Holte naren kunnen zich het voor val, dat zich drie weken na de bevrijding voltrok, maar al te goed herinneren, juist vanwe ge de enorme explosie die de verre omgeving deed op schrikken. De gedenksteen is opgericht aan de rand van de slotgracht van het voormalig kasteel De Waerdenborch. Op de steen wordt een mes sing gedenkplaat aangebracht, met daarop een tekst betref fende het ongeval, met ver melding van de namen van de slachtoffers en de toelichting dat ze behoorden tot de aller- laatsten die tijdens de Tweede Wereldoorlog door een V2- bom om het leven zijn geko men. Ter gelegenheid van de onthulling, een initiatief ove rigens van de Engelsman Brockbank, komen enkele na bestaanden en twee toenmali ge commandanten van de om gekomen militairen, evenals de Holtense mevrouw Ten Velde. Zij werd gewond ter wijl ze zwanger was. Na de onthulling worden bloemen gelegd op het graf van het burgermeisje Corrie Lepe laar, die begraven ligt op de oude begraafplaats. Vervol gens worden de graven be zocht van de Engelsen die op de oude begraafplaats in Al melo ter aarde werden be steld. Reden dat ze daar be graven zijn is dat het hoofd kwartier van het onderdeel destijds bij Almelo was on dergebracht. In het boek 'Holten in oorlogstijd', pen- nevrucht van Martin Hols en Herman Steunenberg, wordt uitvoerig stil gestaan bij het voorval. Tevens wordt aange geven dat mogelijk ook een corporal Cohen bij de explo sie het leven verloor. Onlangs werd evenwel vastgesteld dat van dit zelfde onderdeel een corporal J.P. Coyne om het leven kwam, die sindsdien als vermist geldt. Zijn naam wordt vermeld op G roesbeek Memorial (panel 2), waarop alle Britse en Canadese mili tairen vermeld staan die tij dens de Tweede Wereldoor log zijn vermist. Het is inmid dels zeker dat hij de vijfde Brit was die in Holten omkwam. De belangstelling voor de determi- natiedagen die afgelopen weekein de gehouden werden in natuurmu seum Bos Dierenwereld is boven verwachting groot geweest. Voor al zondag werd het museum be volkt door een groot aantal bezoe kers, van wie verscheidenen bot ten en stenen hadden meegenomen om door het deskundig oog van amateur-geoloog Reind Kok te la ten determineren. De determina- tiedagen hadden plaats in het kader van het Nationaal Museumweek- einde. ,,Er zijn flink wat mensen geweest met voorwerpen," liet Kok desgevraagd weten. Zelf had hij een serie fossielen (uit De Do meiaar) en stenen (uit de groeve bij de Winterkamperweg) uit zijn ei gen collectie meegenomen. „Er zaten best leuke dingen tussen, zoals botten van oerrunderen, hele vroege paarden en barnsteen, sponzen en ammonieten." Diverse voorwerpen waren naar zijn zeg gen aangetroffen ter hoogte van de IJssel. Ook dit jaar verzorgt Kok op afroep geologische excursies. Belangstellenden kunnen zich daarvoor wenden tot de WV (tel. 61533). Om het museumweekein- de voor de jeugd nog aantrekkelij ker te maken was in het museum Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Normaal? Niet normaal. In de Kalverstraat is het niet drukker dan zaterdagavond aan de Splose Pasmansweg. Een 75 meter lange tent met twee uitbouwen voor de tap, herbergde opnieuw om streeks 3000 liefhebbers van boe- renrock. De vijf man sterke boe- renrockgroep Normaal maakte er als vanouds een uitermate ge zellig, 'heel normaal' feest van. De geluidsinstallatie verstopt in de decorelementen en op het podium voor het eerst een stro- en confetti- kanon. De gitaristen Paul Kemper en J an Kolkman verkenden gedu rende de enerverende live show elke vierkante meter van de bühne. Bassist Willem ter Horst en ook frontman Bennie Jolink deden het iets rustiger aan. De eerste hökers arriveerden al in de middag, de wilde camping ach ter op de parkeerplaats wordt ieder jaar groter. Ook kwamen er steeds meer groepen naar Splo, zoals een advocatenkantoor uit Utrecht en een groep van 25 Amsterdammers die een 'survival-weekend' in het oosten des lands organiseren bij wijze van personeelsfeestje. Steeds minder fietsen, steeds meer taxi's, busjes en vooral ook trekkers met veewagens. De zending 'Normaal Vee' uit Loo bestond zelfs uit 50 man. En niet allemaal even mak, de wagen ging bijna op twee wie len door de bocht. Mede door het extreem warme weer werd voorag al veel bier 'ge slobberd'. Maar ook in de tent werd dit jaar, mede door de nieu we tapopstelling, meer bier getapt dan ooit. En dat bij een iets lager toeschouwersaantal, wat de sfeer ten goede kwam: er was iets meer ruimte. Naast het opvallend aantal oudere bezoekers, kwamen ook de kinderen goed aan hun trekken. De 'hökertjestent' was een groot succes. Deze kindvriendelijke zone was niet bedongen door Normaal, maar ging uit van de feestcommissie Espelo. Het enige gevaar bestond uit 'stage divende' volwassen hökers, die soms bijna in de hekkalverboxen belandden. De jeugd hökte overigens volledig mee, ook op de oudere nummers zoals 'Daldeejen' en 'Ik bun mar 'n eenvoudige boerenlul'. Slechts een paar verstuikte enkels en één vechtpartijtje, na afloop ontstaan omdat er te lang op de bus moest worden gewacht, ontsierden het optreden van Normaal. Ook Jo link zelf gaf wederom aan dat Splo ieder jaar toch weer iets bijzonders is. Perfect geregeld, dit jaar zelfs met een eigen kleedkamer en eigen toilet. De harde knal die als 'special ef- Omstreeks 3000 man gingen zaterdagavond in Splo uit hun dak tijdens het jaarlijkse optreden van boerenrockgroep Normaal Foto Ten Velde) fect' beloofd was, bracht z'n boodschap ook niet helemaal over. Vanwege gevaar voor de kleine hökertjes werd de superstrijker achter de tent tot ontploffing ge bracht. Dit tot grote vreugde van de patrouillerende hondeclub. Maar zonder dat geen 'rock and roll'-show meer. Als de heren van Normaal netjes hun melk opdrin ken en hun fitnessprogram afwer ken halen ze zeker vijftien jaar Splo in 2000! Vooraf aan het Nor maal-geweld was er de vuurdoop van Skeeter Beeter. De enthousias te, regionale rockers kwamen er uitstekend door heen. Jammer was wel dat de tent nog maar half gevuld was. In september staan ze in Haarle alweer als 'support-act' van Normaal op het podium. Ook de kinderen Meendering, Annelieke (7), Peter Martijn (6) en Jan Jaap (9) namen, gewapend met vragenlijst, deel aan de speurtocht door het museum (Foto WV) een speurtocht uitgezet, compleet met vragenlijst met 20 vragen over dieren. Wie de vragen goed had ingevuld mocht een poster uitkie zen. Desgevraagd liet museumbe heerder Kees Bos weten dat ook de paaswandeling, die onlangs in sa menwerking met de ANWB ge houden werd met als vertrekpunt Bos Dierenwereld, voor enorme drukte heeft gezorgd. „Buiten de normale bezoekersaantallen, kre gen we, verdeeld over twee dagen, zo'n 760 man binnen." Een goede zaak voor het museum, dat de komende tijd wat regelmatiger met bijzondere activiteiten in de schijnwerpers wil treden. ,J e handelde impulsief. Het moest, dus deed je 't. Maar ik heb later vaak gedacht hoe het mogelijk was dat ik dat durfde!" Vijftig jaar na de bevrijding klinkt het kordate optreden van toen nog altijd door in de woorden van Annie Wansink-van den Brink als we met haar praten over de bezetting en de bevrijding. De inmiddels 80-jarige mevrouw Wansink deed onlangs ook haar verhaal aan een verslaggeefster van The Vancouver Sun. Het verscheen begin deze maand in de weekendbijlage onder de veelzeggende kop 'From Holten with love'. Annie toont nog steeds diepe dankbaarheid voor de Canadese bevrijders: „Dat gevoel van vrijheid van toen is amper te beschrijven. Evenmin als de angst die je daarvoor dag in dag uit had." Al jarenlang bekommert Annie Wansink zich om zeven graven van Canade zen die op het Holtense ereveld liggen. Persoonlijk kennen deed ze hen niet, maar uit dankbaarheid legt ze regelmatig bloemen en adopteerde zelfs een graf. Door de jaren heen, ook toen ze nog op de berg woonde, heeft ze tal van Canadezen te gast gehad. Vanzelfsprekend blikt mevrouw Wansink vooruit naar de activi teiten rond 50 jaar bevrijding, maar plaatst tegelijkertijd een relativerende kanttekening bij 'het maar blijven herdenken': „Natuurlijk is het goed dat de jeugd weet wat er toen gebeurd is. Vrijheid kun je niet kopen. Maar laten we eerlijk wezen: over allerlei andere oorlogen die voorheen in ons land gewoed hebben, lezen we enkel in de geschiedenisboeken. Ergens moet een punt worden gezet. In je gedachten blijft het toch wel." Het inzamelen van landbouwfolie is geen gemeentelijke aangelegen heid meer. Zolang de betreffende bedrijfstak (plasticfabrikanten) het inzamelen nog niet op zich neemt, heeft het Landbouwschap het ini tiatief genomen om een inzamelac- tie op touw te zetten. Alle leden zijn daartoe inmiddels aangeschre- Nu Annie Wansink sinds kort in het DiWa-complex woont, herle ven de tijden van weleer gemakke lijk. Niet zo verwonderlijk, want in de oorlogsjaren woonde ze in de woning boven de bakkerswinkel, tegenwoordig supermarkt Albert Heijn. Ernaast, op de plek van het DiWa-pand, stond de bakkerij met daarachter de maalderij. Evenals de molen op de Molenbei- terweg eigendom van haar schoon ouders. Op de plek van het par keerterrein achter de winkel stond boterfabriek De Eendracht, die sluiten moest omdat de Wansinks niet wilden tekenen voor de NSB. Eenmaal op haar praatstoel vertelt ze onafgebroken over de bezet ting. Over de velen die bij haar een slaapplaats vonden. Gevlucht of afkomstig uit het hongerende wes ten des lands op zoek naar eten. In de hotels was geen plaats, die wa ren in beslag genomen door de Duitsers. Of over een Amster dams kind dat geëvacueerd was in de hongerwinter en in haar gezin werd opgenomen, over de Duit sers die bij haar over de vloer kwamen of over de talloze keren dat geschuild moest worden als er vliegtuigen over kwamen of als er gevochten werd. Annie: „Dan verdwenen we in de ruime kelder onder de bakkerij. Soms zaten we er met wel 30 man. We hadden stro op de vloer gelegd, zorgden dat er brood en melk was en een emmer diende als toilet. Af en toe ging er één kijken of de kust veilig was. Op de dag van de bevrijding kwam er halverwege de middag, toen het Op initiatief van de WV wordt een abri ge(ver)plaatst aan (op) de Markeloseweg ter hoogte van va kantieoord De Lindenbere. VW- beheerder Sigrid Fekken laat we ten dat het verzoek al diverse ma len eerder werd ingediend bij de Oad. Gevolg van de opmerkingen van gasten die een vakantie door brengen in De Lindenbere, Mooi Holten of de eveneens in de nabij heid gelegen camping Ideaal. even rustig was, een vriendelijke Duitser door de luikjes zeggen dat we nog wel wat konden nalen. 't Zou nog wel even duren voordat het schieten weer begon. Zoiets vergeet je niet gemakkelijk." Moed Annie Wansink is stellig van me ning dat niet alle Duitsers per defi nitie slecht waren: „Het regime wel, maar vooral veel oudere Duit sers waren absoluut niet 'oorlogs- minded'. Onder veel jongeren zag je dat helaas wel." Onmiddellijk vervolgt ze haar verhaal en vertelt over de aardige Duitser die enige tijd bij haar ingekwartierd werd. De man had ooit gevangen gezeten vanwege protest op het Hitier- regime. Annie heeft nooit meer iets van hem gehoord. Wetend van de vele onderduikers die her en der in Holten zaten, stapte Annie Wansink gedurende de bezetting geregeld op de fiets om her en der voedsel te brengen: „Best angstig, want als de Duitsers je zagen was je er bij. Maar 't was donker, je schraapte je moed bij elkaar en ging. Iedereen hielp el kaar, ongeacht wat voor geloof." Vaak verbleven onderduikers let terlijk onder de grond. „Mijn man vroeg ooit of ik dat wilde zien, maar het leek mij beter van niet zodat ik ook niet per ongeluk mijn mond voorbij zou praten." Uit angst om te worden opgepakt om in Duitsland te werk te worden gesteld, dook ook haar echtgenoot 's avonds als de avondklok was ingegaan regelmatig onder. Vele avonden bracht Annie Wansink Bevrijdingsfeest Dat Holten zich voorbereidt op een groots bevrijdingsfeest be gint langzamerhand aardig ge stalte te krijgen. Niet alleen ach ter de schermen, ook buiten krijgt onze gemeente een steeds feestelijker aanblik. Gouden MAC Goud voor MAC De Holter- berg. Geen goud vanwege een sportief hoogtepunt, maar goud vanwege het feit dat de vereni ging dit jaar 50 jaar bestaat. Een club die een begrip is in Holten en ver daarbuiten. Een gezonde, bloeiende club met nog altijd een hechte verenigingsband. SPORT EN RECREA Formidabel Sportief - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Party centrum - Iedere dag open - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten 7401 J8 Deventer in de toren van de hervormde kerk. Een neutrale plaats. Een week eerder was Lochem be vrijd en Annie herinnert zich dat kort daarna de nationale driekleur aan de toren van Laren wapperde. Zichtbaar vanaf de silo bij de bak kerij. Een kwestie van afwachten hoe lang het zou gaan duren totdat de Canadezen het kanaal over wa ren. Annie: „Wij zaten in de kel der, hoorden dat ze steeds dichter bij kwamen. Zagen soms vuur monden en wisten dat er hevig geschoten werd bij de spoorlijn. Veel boerderijen zijn daar de dupe van geworden." Zondag 8 april 1945 waren de Canadezen via de Schipbeek genaderd tot de rand van net dorp. De Duitsers boden flink weerstand en het duurde tot ^in de avond dat de bevrijders het centrum hadden bereikt. Groot was de opluchting toen de tanks er hun opwachting maakten. Na vijf angstige, donkere jaren was er ein delijk de lang verwachte vrijheid. „Iedereen kwam naar buiten. Overal heerste vreugde en ver schenen vlaggen. Eén van de eerste acties was het grondig schoonma ken van het gemeentehuis. Kle den, alles eruit," besluit Annie, die met dat laatste doelde op oud burgemeester Pieter Jan Drewes (NSB), die ook opgebracht werd. Puzzelen is bij vele 'in'. Dat bleek wel uit de aanzienlijke deelname aan de onlangs in deze krant opge nomen paaseierenpuzzel van de Holtense Handelsvereniging. Bij de redactie van het Holtens Nieuwsblad werden tal van oplos singen en fraaie slagzinnen ingele verd. Inmiddels zijn de prijswi- naars bekend. Namens de Holten se Handelsvereniging krijgen allen binnenkort een bloemenbon via de post toegezonden: F. Groene- woudt, Houtweg 21; G. Potman, Drostendijk 2, Markelo; A. Pa sop, Haarstraat 17; Jansen-Paal- man, Dijkerhoekseweg 9; G. van den Bos, J. Rietbergstraat 18; P. van den Hul, Larenseweg 73; J.A. in 't Veld, Timmermansstraat 13; H. Elkink-ter Welle, Groenlands- dijk 9, Markelo; G. Paalman- Beunk, Meester Bosweg 3; G. Ulf- man, Weversstraat 13. Zondag 30 april wordt de laatste Open Deurdienst van het winter seizoen gehouden in De Kande laar. Een dienst met een bijzonder tintje, daar rekening gehouden wordt met de aanwezigheid van nogal wat Canadezen in Holten. De liturgie is derhalve zowel in het Nederlands als in het Engels ver krijgbaar. Bij de ingang ligt een Engelse vertaling van de meditatie, zodat de gasten die kunnen meele zen. Thema van de dienst is 'Be vrijding', voorganger is ds. A.J. Leerink. Muzikale medewerking wordt verleend door een ensemble van HMV onder leiding van Hans Paalman en de zangeres Frederika ter Borg. Aan het orgel Joop van Engbrink. De uitgangscollecte is na aftrek van de onkosten bestemd voor het werk van Amnesty Inter national. De dienst begint om 19.00 uur, vanaf 18.50 uur is er samenzang. Om te vieren dat de ANWB de AC-hotels heeft uitgeroepen tot beste van Nederland, wordt er in AC Restaurant Hotel Holten tot en met 30 april nog een speciale feestweek gehouden. Elke dag zijn er van 13.00 uur tot 21.00 uur attracties voor jong en oud en krijgt men tegen inlevering van feestbonnen gratis artikelen en lekkernijen. Ook kan men mee dingen naar een van de 150 prijzen in een speciale loterij. Op zondag 30 april is er om 14.30 uur en om 16.30 uur een bruidsshow. 9 april 1945. Op de weg van Holten naar Rijssen hielden de Canadese troepen een ogenblik halt. Naast de weg het restant van een uitgebrande Duitse vrachtwagen. Ondertussen rijden carriers door voor kun opmars (Archief gemeente) met baby alleen door, zich afvra gend of hij terug zou keren. Ooit ging het mis. Werd hij tijdens een grote razzia opgepakt om ver plicht te werken aan loopgraven bij Emmerik. Het was onder ande ren haar schoonvader die zijn zoon hielp ontsnappen. Annies broer J an, werkweigeraar en ondergedo ken bij een boer, werd opgepakt en kwam op 19-jarige leeftijd om in een concentratiekamp. Niet alleen de bezettingstijd, ook de bevrijding weet Annie zich nog als de dag van gisteren te herinne ren. Een strijd van boerderij tot boerderij, van straat tot straat. Ook het vliegtuig dat zaterdag 7 april 1945 overkwam en de uitkijk toren aan de rand van de Holter- berg in de brand schoot, zal ze nooit vergeten. Dat gold eveneens voor de molen op de belt, eveneens eigendom van de Wansinks. De naam serviceflat De Molenbelt herinnen nog aan vroeger. Annies geheugen lijkt onuitputtelijk. Ze vertelt over de jonge Duitser die gewond was geraakt bij de Schip beek, gevlucht was en lopend aan kwam bij Van de Bosch op de Smidsbelt. De jongen werd ver bonden, maar aangezien hij deser teur was durfde de familie hem niet :n huis te houden en verborg hem AUTOMATISEREN IS EEN VAK Annie Wansink (80) is de Canadese bevrijders nog altijd diep dank baar. „We moeten zuinig zijn op vrijheid. Vrijheid kun je niet ko pen. (Foto WV) SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WILT WETEN Herfordstraat 8, 7418 EX Deventer Tel. 05700-25520. Fax 05700-28912 dir.: drs. P. J. Schipper, privé: 05483-6 15 93 Het is inmiddels elf jaar gele den dat het boek 'Holten in Oorlogstijd' verscheen. In het 472 pagina's tellende boek van Martin Hols en Herman Steu nenberg is de periode 1939- 1945, zoals die in Holten mee gemaakt en ervaren werd, vastgelegd. Een veelheid van onderwerpen wordt behan deld. Beginnend met de mobi lisatieperiode, de Duitse inval en de eerste tragische berich ten dat Holtense militairen in de strijd waren gesneuveld, wordt de lezer als net ware de hele verdere oorlog door mee genomen. Het boek teU om_ streeks 200 foto's en kaarten. De eerste druk was destijds binnen drie weken uitver kocht, zodat besloten werd tot een tweede druk. Ook deze was binnen enkele maan den niet meer leverbaar. Aan gezien nog herhaaldelijk om het boek gevraagd wordt, overwegen de schrijvers een derde, allerlaatste druk uit te brengen. Dit zal echter alleen bij voldoende belangstelling doorgang vinden. Men kan dit kenbaar maken op een lijst, die op de expositie 'Hoolt'n, oorlog en bevrijding' van de Oudheidkamer Hoolt'n in de kelder van het gemeentehuis aanwezig is. De derde druk van 'Holten in Oorlogstijd' is voor 45 gulden verkrijgbaar (ingebonden met gelamineer de omslag).

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1