De Schure loopt warm voor hoefijzerwerpen Holtens Nieuwsblad, Herdenkingsboekje wordt huis aan huis verspreid Commissie verdeeld over zondagsopening NUI®® 'Hoolt'n, oorlog en bevrijding' Weinig interesse voor kledingbeurs ANBO bezoekt provinciehuis fT COLMSCHATE U ontvangt een fraaie BON Bejaardensoos Verbetering trottoirs Weer lezing Januscentrum Lezing over 'design' Leerlingen doen mee aan Dorkas-actie Verbetering Mr. Bosweg Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 20 APRIL 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 De Oudheidkamer Hoolt'n draagt van 1 tot 13 mei met een bijzondere expositie haar steentje bij aan de viering van 50 jaar bevrijding. Onder het motto 'Hoolt'n, oorlog en be vrijding' wordt in kamer 1 (kelder) van het gemeentehuis een tentoonstelling gehouden van Holten in oorlogstijd, waarbij de opmars van de be vrijders aanschouwelijk wordt gemaakt. De drie dagen van strijd die nodig waren om Holten te bevrijden van het Duitse juk wordt door middel van kaarten getoond. Ook fo to's en attributen van de be vrijders maken duidelijk wat er in deze dagen voorviel. Door de bevrijding kwam een einde aan vijf jaar bezetting, waarvan het vooral het laatste jaar moeilijk was om te over leven. Hoe de burgerij met inventiviteit de geldende re gels ontdook wordt uitge beeld in ondermeer een ta bleau van een boerenkeuken waar klandestien het geslachte varken wordt verwerkt. Vele artikelen, foto's en pamfletten geven een indruk van de oor logstijd. De expositie wordt zaterdag 29 april, op Koninginnedag dus, geopend. De openings tijden zijn verder van 1 t/m 6 mei tussen 10.00 en 12.00 uur (met uitzondering van maan dagochtend 1 en dinsdagoch tend 2 mei) en 13.30 en 17.00 uur. Van 10 t/m 12 mei tussen 13.30 en 17.00 uur. Van 8 t/m 12 mei krijgen de drie hoogste klassen van de basisscholen en de brugklassen van scholenge meenschap De Waerdenborch de gelegenheid de tentoon stelling in groepsverband te bezoeken. Tijdens de exposi tie is de Oudheidkamer in het voormalige gemeentehuis aan de Dorpsstraat gesloten. De deuren zijn vanaf vrijdag 19 mei weer geopend volgens de gebruikelijk openingstijden: maandag, vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. Hoewel het met de echte wed strijdsfeer nog behelpen was, lijkt het hoefijzerwerpen bij Jonge- rencafé De Schure toch meer als cafésport te worden gezien. Bij wijze van probeersel werd er Tweede Paasdag gekeken of er animo is in Holten voor deze sport. Die was er met achttien deelnemers wel, maar of ze alle maal even bezeten zijn als Meine de Vries uit Enschede, is de vraag. In de voortuin van het jongeren centrum waren twee banen neer gelegd. De winnaar van het evene ment werd Edwin Stegehuis. In de finale versloeg hij Theo Hase. Zij bereikten beide finale door middel van een afvalsysteem. Voor de winnaar werd een aardigheidje in de vorm van twee flesjes van een Ondanks de aanzienlijke hoeveelheid kleding viel de animo voor de eerste kledingbeurs voor volwassenen tegen (Foto WV) Het lijkt er op dat het fenomeen tweedehands kledingbeurs ten aanzien van kleding voor tieners en volwassenen in Holten een ho gere drempel heeft dan een kinder- kledingbeurs. Dat was althans de conclusie die vorig week kon wor den getrokken na de eerste editie van de dames-, heren- en tiener- kledingbeurs in zaal Vosman. Al leen woensdagavond, toen er kle ding kon worden ingebracht, werd volgens de initiatiefneemsters Tiny Brands, Ria Grave en Karin Knapen het één en ander verkocht. Donderdagochtend viel het aantal bezoekers ronduit tegen. Het drie tal heeft desondanks besloten om de beurs nog eenmaal te houden en wel komend najaar. „We zullen dan echter wat meer aan publiciteit moeten doen," constateerde Ka rin. Naast plaatselijke en regionale centrum, va" Devenj£C winkelcentrum het nieuwe Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een I nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 exclusief Amerikaans bier in het vooruitzicht gesteld. Onder de achttien deelnemers wa ren ook enkele van het vrouwelijk geslacht. Alvorens zij begonnen kregen zij een korte uitleg van het spel. De bedoeling is om met een hoefijzer zo dicht mogelijk bij een paal te komen, Die paal wordt zo'n negen meter verderop in de grond geprikt. Wie het dichtst bij de paal gooide, kreeg een punt. Gooide je het hoefijzer om de paal dan kreeg je drie punten extra. Wie het eerst vijftien punten had verza meld werd winnaar van de partij en mocht naar de volgende ronde. Hoewel het spelletje in Amerika echt als sport wordt beoefend, met mensen die dagelijks trainen, werd het deze keer meer gespeeld als een caféspel. Het ging er dus niet zo zeer om om te winnen, maar om een leuke middag te hebben. En dat lukte prima. De sfeer was op perbest, ondanks het tegenvallen de weer waardoor de deelnemers zich genoodzaakt zagen heen en weer te pendelen tussen de wed- strijdbaan in de voortuin en de behaaglijke warmte binnen aan de bar. Onder het genot van een drankje werd zodoende gepro beerd zoveel mogelijk partijen te winnen. Speciale ijzers De Enschedeër Meine de Vries zorgde voor de materialen. Voor deze sport zijn speciale hoefijzers nodig. Deze haalt De Vries uit Ohio in Amerika. De ijzers moe ten onder meer voldoen aan be paalde gewichtseisen en ze moeten Enschedeër Meine de Vries introduceert de bezoekers van De Schure in de edele kunst van het hoefijzerwerpen. Foto: Johan Bolink. worden uitgebalanceerd. Pas dan Bij de Schure lijkt dat gelukt. Des zijn ze geschikt om mee te gooien, gevraagd laten vrijwilligers weten De Vries is al jaren een bedreven dat zij zeker nog eens zo'n wed- liefhebber van alles wat met volks- strijd willen organiseren. Alleen sporten te maken heeft. Stad en dan wel als het wat warmer is. Ze land struint hij af om mensen er- overwegen zelfs aanschaf van de voor naar buiten te lokken. Hij speciale hoefijzers, hoewel ze het probeert nu Nederland warm te eerst nog eens met gewone hoefij- krijgen voor het hoefijzerwerpen. zers willen proberen. pers wordt overwogen om in Hol ten een huis aan huis-folder te verspreiden. Wellicht dat de na- jaarsbeurs daardoor meer belang stelling trekt. Hoewel het er even op leek dat de hoeveelheid kleding voor de eerste editie tegenviel, werd op het laatste moment toch flink ingeleverd. Uiteindelijk bleek de voorraad ongeveer even groot als tijdens de halfjaarlijkse kinderkledingbeurs, die natuurlijk ook dit najaar op het programma staat. Dinsdag 25 april houdt de Bejaar densociëteit alweer de laatste bij eenkomst van dit seizoen met een spelletje bingo in De Kandelaar. Aanvang 14.30 uur. Als alles meezit rolt eind deze week bij ieder huisgezin een speciaal, gratis herdenkingsboekje door de bus. Een uitgave ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding, die 'gevuld' is door een aantal Holtenaren met belevenissen op de dag waarop Holten bevrijd werd. Het boekje is getiteld 'Verhalen over de dag van de bevrijding, verteld door Holtenaren'. Initiatiefnemer is Charles Vogely, bestuurslid van de Stichting Viering Nationale Feestda gen. Eind vorig jaar richtte hij zich tot de redactie van hij zich tot de redactie van het Holtens Nieuwsblad met de vraag of er een oproep in de krant kon worden geplaatst voor mensen die een bijdrage wilde leveren. ,,Van alles wat zij specifiek op die bewuste bevrijdingsdag meemaakten en voelden," vertelt Voge ly, die een kleine twintig reacties ontving. Vele uren tijd besteedde de Holtenaar vervolgens aan het uitzoeken van het materiaal, het hier en daar redigeren en uiteraard het verwerken van alle tekst. Met de uitgave is zo'n zes- tot zevenduizend gulden gemoeid. Dat 'gaat op' in de totale kostenpost van alle activiteiten in het kader van 50 jaar bevrijding. Ofschoon Vogely aanvankelijk door de hoeveelheid tijd en vooral de kosten de nodige twijfels koes terde over het verschijnen van het boekje, zag de uitgave toch het levenslicht. ,,De bedoeling was dat het boekje op 8 april klaar en verspreid zou worden. Op de wer kelijke bevrijdingsdag voor Hol ten dus," vertelt Vogely. ,,Door (prijs)technische omstandigheden is dat later geworden, maar geluk kig wel voor het bevrijdingsfeest." Het herdenkingsboekje is gedrukt door drukkerij Heusinkveld in een oplage van 4000 stuks. Zoals eer der aangegeven wordt het naar verwachting eind deze week met behulp van een aantal vrijwilligers huis aan huis verspreid in Holten. Lukt dat niet, dan wordt dat begin volgende week. Extra exemplaren zijn te koop. Over de prijs en de adressen waar ze dan kunnen wor den verkregen, volgt nog nader bericht. Authentiek Geen gewoon boek dus, maar een boek met bijdragen van Holtena ren die de bevrijding meemaakten. Vogely: „Het was ook niet de bedoeling dat het een uitgave vol 'sterke verhalen' zou worden. Daarom hebben we er bewust voor gekozen het te beperken tot de bevrijding zelf. Soms zelf tot het precieze tijdstip ervan." Na drukkelijk voegt hij daar aan toe dat de schrijfsels die hij ontving zoveel mogelijk authentiek zijn gebleven, zodat de gevoelswaarde van het verhaal bewaard bleef. Hier en daar moest wel het één en ander worden bijgesteld en in ver band met de lengte is soms een stuk weggelaten. 'Over dé Schip beek trekkend bevrijdden de Ca nadezen op^7 april al een deel van de Beuseberg. De dag erna het dorp zelf en een gedeelte van Neerdorp. De Waterhoek, Espelo en Heihuizen volgden op 9 april. Merkwaardigerwijs hebben de buurtschappen Borkeld en Look weinig van de echte bevrijding ge merkt. Dat de buurtschappen Beuseberg, Holterbroek, Neer dorp en Espelo het zwaar te verdu ren hebben gehad, blijkt wel uit het aantal verbrande boerderij en...', aldus een citaat uit het boekje. Het wordt ondermeer dui delijk in het verhaal van Willem Aalpol, die nog altijd woont in de boerderij aan de Beusebergerweg 44, net over het viaduct. Vogely legt in dat verband uit dat het boekje in verband met die bevrij dingsroute zo opgebouwd is, dat het begint met bijdragen uit het als eerste bevrijde Beuseberg. Dan volgt het dorp en ten slotte Neer dorp en Espelo. Eén van de bijdragen in het bijzon dere boekje is afkomstig van wijlen mevrouw J.W. Nagelhout-Klij- zing. Met haar echtgenoot woon de zij destijds aan de Pastorie straat, op de plaats waar dokter J.F. Sijtsema later een nieuw huis liet bouwen. Mevrouw Nagelhout schreef op 11 mei 1945 een unieke brief aan haar vriendin in Amster dam, ondermeer over de beleve nissen tijdens de laatste dagen van Charles Vogely toont onder meer het dagboek van wijlen Ep Koopm van het bijzondere herdenkingsboekje (Foto WV) n, dat hij gebruikt voor de samenstelling de oorlog. Uitvoerig beschrijft ze hoe de woning in brand geschoten werd. Het aardige van haar penne- vrucht is dat ze nog deels de oude spelling aanhoudt. Vogely: „Als je 't leest dan zie je haar zo weer voor je!" Twee plaatsgenoten voorzagen Charles Vogely van een dagboek. „Dat was zó leuk om te lezen- !,"zegt hij enthousiast. „Daarom heb ik dat gehandhaafd, met dien verstande dat er wel alleen het stukje rond de bevrijding van ge bruikt is." Eén van de dagboekau teurs is wijlen Ep Koopman. Ten tijde van de oorlogsjaren woonde hij aan de Raalterweg en maakte de bevrijding mee bij zijn schoonou ders, de familie Hartsuiker aan de Toneel Een aangrijpend stuk met veel diepgang. De leerlingengrocp van scholengemeenschap De Waerdenborch koos er bewust voor. Een vijf man sterke 'cast brengt 25 en 26 april het stuk 'Korczak' op de planken. Op die manier draagt de school haar steentje bij aan de viering van 50 jaar bevrijding. Paasvuur De buurtschap Beuseberg is op nieuw winnaar geworden van de jaarlijkse strijd om het grootste paasvuur. Holterbroek won de schoonheidsprijs. Dat de boake- bouwers uit Holterbroek aan kondigden met het 'poasvuur slepp'n' te stoppen, hield de ge moederen onder velen flink be zig. Bevrijdingsvuur Als extra dimensie aan het grootse bevrijdingsfeest zullen 25 leden van de afdeling atletiek van de SV Holten het Bevrij dingsvuur ophalen in Wagenin- gen om het in estafettevorm naar Holten te brengen. Vrijdag 5 mei wordt het vuur om 10.00 uur ontstoken op de Smidsbelt. Dorpsstraat. Ook twee gedichten werden ingeleverd, afkomstig van Albert Lubberdink en Dirk Bel- dman. En ten slotte bevat het boekje ook een schrijfsel van een onderduiker en van Willem Vel- der. Als kind was hij destijds van uit Baarn ondergebracht bij de fa milie Stevens 'De Boer'. De jaarlijkse busreis van de ANBO Holten heeft plaats op 8 juni. Om 9.00 uur wordt vertrok ken van de parkeerplaats aan de Tuinstraat. Vandaar gaat het naar het Zwolse provinciehuis, waar na de koffie met gebak een rondlei ding volgt. Onderdeel daarvan is een bezoek aan de Statenzaal en een diapresentatie over het milieu in Overijssel. In Giethoorn wacht een driegangen diner met als toetje een rondvaart. Op de terugweg wordt nog eens aangelegd voor een consumptie. Rond de klok van 18.00 uur verwacht men terug te zijn in Holten. De kosten voor deelname bedragen 61 gulden voor leden, niet-leden betalen 65 gul den. Met uitzondering van het drankje bij het diner is alles inclu sief. Opgave (vóór 30 april) is mogelijk bij ANBO-penning- meester J.H. Hora, Schouten straat 47. Daar kan tevens het verschuldigde bedrag worden vol daan. Eventueel kan men zich ook aanmelden bij één van de andere bestuurleden. Hoofd algemene zaken van Water schap De Schipbeek H. Bijen was vanmiddag te gast bij de ANBO. In de ontmoetingsruimte van het dorpshuis sprak hij over het thema 'Ingezetenenomslag' Wat is dat nu weer?'. Een belasting waar burgers dit jaar mee geconfronteerd zijn. Bijen lichtte de reden van de nieu we heffing toe alsmede de werk zaamheden van het waterschap. De gecombineerde raadscommis sie algemeen bestuurlijke zaken, ruimtelijke ordening en finan ciën was weliswaar unaniem po sitief in haar advies over de ver ordening winkelsluiting, maar over de openstelling op zondag liepen de meningen uiteen. De nieuwe verordening voorziet in de mogelijkheid dat winkeliers op acht zondagen per jaar de deuren openen. In het voorstel dat nu door B en W aan de gemeente raad wordt voorgelegd wordt die zondag als zodanig voorlopig niet opgenomen. De animo daar voor onder de leden van de Hol- tense Handelsvereniging is ook vrijwel nihil. Recreatieonderne mers kunnen wel vergunning krijgen om de winkel op het be drijf op zondag te openen. Het HHV-bestuur wil wel open stelling op bijzondere zon- en feestdagen. Daarop besloot het college dat winkels uitsluitend in de middag op bijvoorbeeld Twee de Paasdag, Tweede Kerstdag, Tweede Pinksterdag en Hemel- vaartdag, mits deze niet op een zondag vallen. PvdA en D66 waren van mening dat de openstelling op zondag standaard aan de verordening moest worden toegevoegd. Of de winkeliers daar dan gebruik van zouden maken is vers twee. Op dit moment blijkt die behoefte binnen de HHV er dus niet te zijn. Jan Kevelam (WD) vond zichzelf 'be tuttelend bezig' indien hij zou be sluiten dat de winkels op zondag niet open mogen. Persoonlijk vond hij dat de acht zondagen eveneens in de verordening moch ten worden opgenomen. Wat be treft het uiteindelijke advies van zijn partij op dit punt wilde hij eerst de achterban raadplegen. Een zeer duidelijke visie op dit punt was er van D66, dat bij monde van Dick van der Torre liet weten dat winkelsluiting op zondag in feite een achterhaald gegeven is, zeker in de steden. Hij wees in dat ver band op Holten als toeristenge meente: „Veel vakantiegasten uit de stad constateren hier tot hun verbijstering dat de winkels zelfs op zaterdag na vieren al dicht zijn. En zondag vinden ze een uitge storven dorp. We moeten daarom niet te krampachtig vasthouden aan die zondagsrust. Het openstel len van winkels bevordert zeer zeker de levendigheid van het cen trum." Wim Dalhuisen (PvdA) sloot zich daar van harte bij aan. Een ietwat ander geluid was er van Jan Soepnel (Gemeentebelang). Hij kon zich wel vinden in het voorstel: „Mocht er over enkele jaren bij de winkeliers echter wel behoefte bestaan aan openstelling op zondag, dan moeten we dit besluit in heroverweging nemen." Bij monde van Harry Dul liet de CDA-fractic weten het eens te zijn met de standpunten van HHV en gemeente inzake de zondagsrust. Burgemeester D.J. Verhoeven hield de commissie ten slotte voor dat winkelopenstelling op zondag de '24-uurs economie' in zicht brengt. Niet bepaald gunstig voor bijvoorbeeld veel verenigingen. „De 'impact' van die zondagen is daarom veel groter. Je mag als gemeente dus best een breed afge wogen oordeel geven." Ten aan zien van de door Van der Torre gemaakte vergelijking met de situ atie op dit punt in de grote steden, constateerde hij dat de animo on der de winkeliers voor opening op zondag daar ook niet altijd even groot is. Als het weer meewerkt, is de ge meente voornemens om nog voor de herdenking op 4 mei de trot toirs langs Koninginnelaan en Mo- lenbelterweg te verbeteren. De trottoirs zijn op diverse stukken verzakt en dringend toe aan een opknapbeurt. De verbetering valt onder het normale, periodieke we- genonderhoud. Burgemeester D.J. Verhoeven laat weten dat wellicht op dit moment nog beke ken wordt of ook het wegdek moet worden aangepakt, eventueel mid dels asfalteren. In de serie lezingen over de discus sie tussen regulieren en alternatie ve denkwijzen is vrijdag 21 april Wietse Pasma te gast bij het Janus centrum. Hij spreekt over 'De zin en onzin van lichaamsgerichte the rapie'. Pasma begon zijn loopbaan 'regulier' als bedrijfsfysiothera- peut, maar raakt steeds meer gefas cineerd door de psychische effec ten van zijn behandelingen. Zijn ogen gingen open voor alternatie ve behandelingsmethoden en volg de de opleiding tot haptonoom. Vervolgens verdiepte hij zich in de 'unitatieve therapie' die een inte grale aanpak van psychische pro blematiek voorstaat. In Holten zal hij dan ook zijn visie geven op de verhouding tussen lichaam en geest, de fysieke en spirituele wer kelijkheid. De lezing vindt plaats in het Janus centrum aan de Dorpsstraat 33 en begint om 20.00 uur. Vanaf onge veer 22.15 uur wordt de discussie informeel voortgezet onder het ge not van een glas zijn. De toegangs prijs is f 7,50. Koffie, thee en wijn kosten f 1,00. Maandagavond 24 april is kunst historica Elvira van Eijl te gast bij de Stichting Kunst en Cultuur in De Boschkamp. Vanaf 20.00 uur vertelt zij over het nieuwe itme bij hedendaagse kunstenaar: 'design'. Architecten, beeldhouwers, schil ders, houden zich vanuit verschil lende invalshoeken bezig met dit thema, soms als concurrenten van elkaar. Elvira is tevens galerie houdster in Enschede en docente aan de daar eveneens gevestigde AKI. De toegangsprijs bedraag 5 gulden voor donateurs, overigen betalen 8,50 gulden. Bij de protestants-christelijke ba sisschool De Regenboog zal in de maand juni de zogeheten 'wereld bus' van de Stichting Dorkas Hulp Internationaal gedurende één dag worden gestald. De bus doet ver schillende scholen aan in het land en houdt verband met de Dorkas- actie voor straatkinderen in Brazi lië. Vanuit de Randstand wandelt een groep Dorkas-lopers door het land en doen op hun route dus ondermeer Holten aan. Opzet is dat de leerlingen vanuit de boven bouw van De Regenboog een deel van de vervolgroute naar Nijverdal meelopen. Dat gaat dan als spon sorloop. De voor de leerlingen circa vijf kilometer lange wande ling start dan bij het gemeentehuis waar burgemeester D.J. Verhoe ven nog een woordje spreken zal en voert hen een bescheiden deel over de Holterberg. Regenboog directeur Rik Aangeenbrug laat desgevraagd weten dat er vooraf in de les aandacht wordt besteed aan het onderwerp. Daar het draai boek nog niet geheel rond is, zul len wij binnenkort nader berich- Het eerste deel van de Meester Bosweg tussen de Haalmans- weg en de Flisweg wordt nog voor de zomervakantie opge knapt. Tijdens de ledenverga dering van de WV liet wet houder Eb van Schooten we ten dat circa 600 meter als volgt gesplitst wordt: ener zijds blijft het het huidige, halfverharde paardentracé, anderzijds, anderzijds wordt het rijwielpad en verhard met mijnsteen of asfalt. De laatste optie is volgens de wethouder de meest waarschijnlijke. Vol gens Van Schooten gaat het om een investering van circa 20.000 gulden, die voor reke ning komt van de gemeente.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1