(4 "t NIET MEER WEG TE DENKEN UIT HOLTEN UIT NOOD GEBOREN Gastouderbureau Holten tel.: 05483-6 27 55 GASTOUDERBUREAU MOET BLIJVEN GASTOUDERBUREAU MOET BETAALBAAR BLIJVEN IK DOE HET NET ALS TOEN MIJN EIGEN KINDEREN KLEIN WAREN GASTOUDERBUREAU HEEFT ZICH BEWEZEN Kinderopvang op maat 5 jaar gastouderbureau: IHebt u oppas nodig, of wilt u oppassen Elke DINSDAGMORGEN van 9.00 tot 10.00 uur en DONDERDAGMIDDAG van 13.00 tot 14.00 uur. I PONDERDAG 20 APRIL 1995 Advertorial HO 10 ZA 6 0 0) (A 0 c a (D C7 C Het Gastouderbureau voorziet in een behoefte in Holten. Wethouder L. H. Rensen wijst op de groeiende belangstelling en verzekert dat de ge meente alles in het werk zal stellen om met het be stuur van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in de loop van dit jaar tot overeenstemming te ko men inzake de continuïteit voor de komende jaren. Op basis van een evalua tierapport besloot de ge meenteraad eind 1993 het Gastouderbureau in 1994 en 1995 ongeveer 30.000 gulden budgetsubsidie toe te kennen uit de Stimule ringsmaatregel Kinderop vang van het ministerie. Met het Socuwe-bestuur werd daarvoor een over eenkomst gesloten. Eind dit jaar schuiven de par tijen opnieuw om de tafel, maar liggen de kaarten Drieenvijftig jaar is ze. En al vijf jaar lang een zeer enthousiaste gastouder. Annie Neurink hoopt van harte dat ze die rol nog lang mag vervullen. „Ik ben nou eenmaal gek met kin deren", zegt ze. „'t Geheim is of je kinderen aanvoelt. Of ze moe zijn, slaap of verdriet hebben. Hun ge moedstoestand is telkens anders". Dat „tante Annie" gast ouder werd is naar haar zeggen toeval: „Ik wilde al tijd graag oppassen op kin deren, maar om dat te doen via een Gastouder bureau kwam niet bij me op. Temeer daar zoiets in Hol ten niet bestond. Ik weet echter uit ervaring dat veel jonge moeders met een oppasprobleem kampen. Toen de jongste hier naar de middelbare school ging vond ik het tijd om er mee te beginnen om zo iets nut tigs te doen. Ik wilde een advertentie plaatsen voor kinderopvang (oppas) bij mij thuis". Precies in die tijd begon het Gastouderbu reau haar vleugels uit te slaan Annie besloot zich aan te melden. Ze begon haar gastouderloopbaan door bijna drie jaar lang op te passen op een meisje dat „binnenkwam" op 5- jarige leeftijd. Het kind bleef ook regelmatig 's nachts in huize Neurink. Daarna bekommerde ze zich om de opvang van een jongetje na schooltijd. Ter overbrugging van de periode dat zijn moeder nog niet thuis was. Sinds 1991 komen Elien (4) en Rik (11/?) Tuitert bij haar over de vloer. Eerst alleen Elien, later ook de kleine Rik. Of ze 't naar de zin hebben bij „tante Annie"? „'t Is hier hartstikke leuk!" verzekert Elien. Moeder Gerrie, parttime verpleeg kundige, staat haar koters met een gerust hart af: ,,'t Klikte gelijk, ook wat be treft opvattingen over snoepen en dergelijke. Ik heb een heel goed gevoel er over". Toen Gerrie kin deropvang nodig had, koos ze bewust voor deze vorm van kinderopvang: „'t Aller liefst had ik oppas aan huis gehad, maar dat lukte niet. Maar dit bevalt mij en de kinderen meer dan uitste kend!" Gemiddeld twee- Wat het leuke is aan het werken voor het Gast ouderbureau? „Het kontakt met (vooral jonge) men sen!", klinkt het in koor. Vijf jaar Gastouderbureau. Een voorziening, die niet meer weg te denken is uit de Holtense gemeenschap en die een aanzienlijke ont wikkeling heeft doorge maakt. Begonnen met 1 kind, nu zijn er 53 ge plaatst en volgen in de loop van dit jaar in elk ge val nog 7 plaatsingen. Vijf jaar geleden begon oud onderwijzeres Anneke Beekman als coördinatrice bij het Gastouderbureau. Omdat een eenmanspost te kwetsbaar is kwam drie jaar geleden voormalig peuterleidster Corrie de Groot erbij. Een duo dat elkaar uitste kend verstaat en precies dezelfde taken heeft. Al leen Anneke bekommert zich om de regionale aan gelegenheden, zoals het bezoeken van vergaderin gen van het provinciaal steunpunt welzijn (SPIL). Anneke is 10 uur per week in touw voor het Gast ouderbureau, Corrie 6. Sinds vorig jaar krijgen ze die uren betaald: „Maar sa men maken we in werke lijkheid gemakkelijk 30 uur vol!" Het tweetal benadrukt dat het Gastouderbureau kin deropvang op maat biedt, kleinschalig is en bijzonder flexibel. De opvang van kinderen van 0-12 jaar va rieert van enkele uren per dag tot hele dagen, nog langer of zelf 's nachts en in het weekeinde. Aan An neke en Corrie de taak om een geschikte koppeling tussen vraag- en gast ouders tot stand te bren gen, waarbij met de ver schillende wensen ten aanzien van de opvang zo veel mogelijk rekening wordt gehouden. Tijdens een bezoek aan een nieuwe vraag- of gast ouder wordt daartoe een vragenlijst ingevuld, zodat de coördinatrice zich een beeld kan vormen van het gezin en de wensen ten aanzien van vraag of aan bod. Na aanmelding wordt gezocht naar een ge schikte combinatie en volgt een kennismakingsge sprek waarbij alle partijen aanwezig zijn, ook de be trokken kinderen. Het aan tal ouders dat zich voor kinderopvang tot het Gast ouderbureau wendt neemt nog steeds toe. Anneke: „Als je de tendens van de geboortes ziet in Holten p dan krijgen wij daar steeds meer kinderen van. He zijn tegenwoordig vaak de mensen die wilen blijver werken. Zich realiseren da terugkeer in het arbeids proces na een aantal jarer enorm moelijk is". Als de koppeling eenmaal defini tief tot stand is gebracht blijft het Gastouderbureau bij de kinderopvang betrok ken. De betrokken ouders kun nen te allen tijde een be roep doen op de deskun dige ondersteuning var Anneke en Corrie. duidelijk anders geschud nu onduidelijk is om hoe veel overheidsgeld het straks gaat en het geld bo vendien in het algemene gemeentefonds zal worden gestort. Een kwestie van beleid dan hoe dat concreet be steed gaat worden. Nu die budgettering „zorgelijk" dreigt te worden, sluit Ren sen niet uit dat gefaseerde verzelfstandiging van het Gastouderbueau voorzich tig wordt overwogen. Uit eindelijk moet het leiden tot een „selfsupporting" in stelling en daarmee tot ho gere tarieven. „We hebben echter absoluut niet de in tentie om alles ineens te veranderen, maar zullen er zeker kritisch naar gaan kijken. Het Gastouderbu reau moet echter functio neel en voor iedereen be taalbaar blijven". Toch tekent de wethouder aan dat veel ouders die gebruik maken van het Gastouderbureau tweever diener zijn en gemiddeld over een wat bredere beurs beschikken. In dat opzicht zou een (geringe) prijsverhoging dus geeen echte belemmering hoeven zijn. „Eigenlijk is het Gastouder bureau min of meer uit nood geboren", zegt staf medewerker Herman Kampman van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk. „De wachtlijst van de peuterspeelzaal was aan zienlijk, de ruimte voor extra groepen te gering. Bovendien was er al vraag naar een dergelijke vorm van kinderopvang". Nadat een aantal bestuursleden de mogelijkheden ervan uitvoerig onder de loep had genomen, was het Kampman die er vijf jaar geleden mee begon. Toen nog onder de naam Gast ouderproject, later (lande lijk) veranderd in Gast ouderbureau. Om de zaak optimaal te regelen naast alle andere, steeds drukker wordende werkzaamhe den, werd in overleg met het bestuur besloten een coördinatrice aan te stel len. Inmiddels zijn dat er dus twee. „Twee mede werksters die goed weten wat ze doen, de gezinssi tuaties goed kunnen in schatten, rekening houden met de wensen en moge lijkheden en ook de Hol tense gemeenschap goed kennen", vindt Kampman, die nog altijd hoog opgeeft van het fenomeen Gast ouderbureau. De reden? „Heel simpel. Ik vind het belangrijk dat een kind in de gezinssfeer wordt opge vangen. Bij een commer ciële instelling drop je je kind in een soort schooltje. Daar denk ik dan van: daar kunnen ze nog lang ge noeg heen. Gastouders hebben trou wens doorgaans ideële motieven. Rijk worden ze er niet van, ze vinden het gewoon leuk om te doen. Dan is er het voordeel dat kinderen ook buiten schooluren om kunnen worden opgevangen en dat er sprake is van twee maanden proeftijd". Gezien de grote belangstelling voor kinderopvang via het Gastouderbureau is Her man Kampman ervan over tuigd dat de formule is aan geslagen. Hoewel meer op de achter grond, is zijn rol ondanks de komst van de mede werksters niet geheel uit-J geschakeld. Er blijft regelmatig overleg over praktiche zaken. Voor het bestuur ligt dat meer| op beleidsmatig vlak. „Petje af voor de mensen van het Gastouderbureau. Zij hebben gezorgd voor een organisatie die „staat!" Aldus Wim Dalhuisen, frac tieleider van de PvdA Hol ten en wethouder in het vorige CDA/PvdA-college. Als portefeuillehouder Wel zijn was hij betrokken bij de geboorte van het Gast ouderbureau. Vertelt in dat verband over de Stimule ringsmaatregel Kinderop vang, over de aanvanke lijke keuze met betrekking tot subsidiëring voor het kinderdagverblijf van de Stichting Catalpa en over de nieuwe verdeelsleutel die eind 1993 tot stand kwam. Ook het Gastouder bureau kreeg vanaf dat moment budgetsubsidie. Dalhuisen geeft nogmaals hoog op van de wijze waarop het vrijwilligerspro- ject uitgroeide tot de hui dige instelling die geheel voldoet aan de voorwaar den in de Verordening Kin deropvang en waar ge werkt wordt met professio nele, betaalde krachten. De oud-wethouder consta teert dat het Gastouderbu reau zich de afgelopen vijf jaar zonder meer bewezen heeft: „Het voorziet duide lijk in een behoefte, er is een markt voor in Holten. Het Gastouderbureau is daarmee een volledig ge accepteerde vorm van kin deropvang". Dalhuisen is daarom stellig van mening dat de voorziening moet blijven. Ook als met ingang van komend jaar de gelden in het gemeentefonds wor den gestort en het aan de raad is om aan te geven waar het geld aan besteed moet worden. Dalhuisen: „De Stimuleringsmaatregel heeft ervoor gezorgd dat het Gastouderbureau haar huidige niveau bereikt heeft. Door die kinderopvang wordt de arbeidsparticipa tie van met name vrouwen vergroot. Het is zeker niet de bedoeling om een be hoefte die gecreëerd is af te breken". Volgens Dal huisen moet het Gast ouderbureau, ook al zou het wat meer „self suppor ting" worden, bereikbaar blijven voor iedereen: „Dus ook voor studerenden of mensen die parttime wer ken. Wellicht is het te over wegen dat ouders in de toekomst betalen naar draagkracht. Dat de ge meente niet subsidieert als dat inkomen boven een bepaalde grens komt. Het Gastouderbureau is nou eenmaal een voorziening waar een goed stuk ser vice wordt verleend en waar best wat voor betaald mag worden". maal per week vangt Annie de Tuitertjes op. Afhanke lijk van de diensten van Gerrie lopen de tijden soms uiteen. „Moet kun nen", vindt Annie. „Gast ouder zijn vraagt tevens een stukje flexibiliteit". Wel vindt ze het belangrijk om van tevoren duidelijk te weten wanneer de kinde ren wel en niet komen. „En verder doe ik het net zoals toen mijn eigen kinderen klein waren. Dat werkt pri ma, ook met het slapen 's middags". De bedjes daarvoor heeft ze zelf geregeld. En hoe de kinderen zich vermaken bij haar? „Ze spelen veel, zowel binnen als buiten. En verder wandelen we nogal eens op de Holter- berg", besluit Annie. Dat het „deskundig gelei de" Gastouderbureau moet blijven, staat voor Frank Helmer en Teun Jansen als een paal boven water. De respectievelijk secreta ris en penningmeester van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk consta teren dat steeds meer ouders gebruik maken van de voorziening. Het Gastouderbureau draait daardoor naar hun zeggen „op volle toeren": „De groei is bepaald hoop gevend. Ergens zal daar wel een einde aan komen, zeker als je let op het ge middeld aantal geboortes in Holten per jaar". Beide bestuursleden stonden aan de wieg van de kinderop vang in Holten. Maakten destijds ook deel uit van de werkgroep die de mogelijkheden van het toen nog Gastouderproject onderzochten en stelden met de gemeente de plaat selijke Verordening Kinder opvang samen. Net als wethouder Welzijn Bertus Rensen wijzen Jan sen en Heimer op de eind dit jaar aflopende Stimule ringsmaatregel: „De toe komst is zo duister als wat. Duidelijk is dat de huidige budgetsubsidie vervalt en er straks gelden uit het ge- meentefonds aan ons moeten worden toege- ji, kend. Maar als de raad be- slist voor de aanschaf van bijvoorbeeld lantaarnpalen (j3 of van mening is „dat oma's ook wel kunnen op-je passen", tja, dan kunnen |te we wel sluiten". Het Socuwe-bestuur is echter vast voornemens om zich niet zonder slag of stoot gewonnen te geven. In navolging van twee jaar geleden wordt een gede gen evaluatierapport voor bereid, dat als handvat dient in het komende over leg met de gemeente. „Want niet alleen wij vin den dat het Gastouderbu reau haar bestaansrecht heeft bewezen, dat geldt zeker ook voor de betrok ken ouders!"

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 10