'Gelijkgezindheid en educatie trekken aan' WEL Q ke^ Passieconcert Bel nu spf7bS' Holtense monumenten in verval NBvP Holten 695.- NBvP Holten viert 50ste verjaardag met markt en feestavond Jaarvergadering Rode Kruis SNEL JE RIJBEWIJS? Veilinghutjs I DeCastanghe Wij feliciteren Hotel "Hoog Holten' met de nieuwe betaalautomaat Zaterdag 25 maart 20.00 uur De Kandelaar Vocaal ensemble „Exicon' Rabobank OPRUIMING SPIJKERBROEKEN 3 voor 100 2 voor MODE S/VLS\^' voor aanleg en onderhoud... MULDER VERHUISD! DONDERDAG 23 MAART 1995 HO 7 Een emancipatieclub is het zeker niet. Maar dat ook de afdeling Holten van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar steentje bijdroeg aan het plaatselijke emancipatieproces lijdt geen twijfel. Wat de vrouwen er in aantrekt? „Gelijkgezindheid, educatie en sociaal contact," concludeert presidente Truus His- sink. Het sluit aan bij de algemene doelstelling van de landelijke bond, zoals ook aangegeven in het programmaboekje 1995: 'Door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsgebieden'. De NBvP Holten viert dit jaar haar gouden jubileum. Niet zo verwonder lijk, want kort na de oorlog nam het verenigingsleven een grote vlucht. In Holten 'zien ook HMV en MAC De Holterberg dit jaar Abraham'. De eigenlijke verjaardag van de NBvP Holten is pas op zondag 17 december. De jubileumviering begint echter al op zaterdag 14 oktober. Dan wordt in zaal Vosman een grootse jubileummarkt gehouden, waarbij alle leden actief worden be trokken. De jubileumreceptie volgt zaterdag 16 december en maandagavond 18 december is het tijd voor een grote jubileuma vond voor de leden in zaal Irene. Over wat er die avond te wachten staat hult het bestuur zich in stilzwijgen. Het enige tipje van de sluier dat wordt opgelicht is 'dat er iets leuk staat te gebeuren met betrekking op de bond en de vrouw'. avonden bezochten voor de Met het oog op de gouden mijlpaal heeft de NBvP Holten een speciale jubileumcommissie in het leven geroepen. Naast Truus Hissink wordt deze gevormd door Albert- ha Dikkers, Geertje Zoetbrood en Fenny van der Wijk. „Vijftig jaar terug was de bond al wel actief in Overijssel, maar Holten had geen afdeling. Wij waren hier één van de eerste vrouwenverenigingen," be gint Albertha het verhaal. „Eigen lijk was het toen voornamelijk een vereniging van boerinnen die de mene ontwikkeling. Daarnaast werd de ontwikkeling van de plat telandsvrouw op huishoudelijk gebied gestimuleerd: er werden naai- en kooklessen gegeven. Ge lukkig is die eenzijdigheid in de loop der jaren flink bijgesteld." Initiator De grote initiator achter de NBvP Holten is wijlen mevrouw J.W. Nagelhout-Klijzing. Zij was daar voor benaderd door de provinciaal consulente van de NBvP. De twee kenden elkaar van de lagere schooltijd in het Drentse Dwinge- loo. Mevrouw Nagelhout schaar de in korte tijd een aantal vrouwen om zich heen, hetgeen er toe leidde dat de NBvP Holten op 17 decem ber 1945 in het toenmalige hotel Holterman werd opgericht. Met zeventien leden, voornamelijk af komstig uit het dorp. Mevrouw Nagelhout werd gekozen tot eer ste presidente van de afdeling, me vrouw Bouwhuis tot secretaresse, mevrouw J.D. Cats beheerde als eerste de penningen. Hoewel het enige tijd duurde voordat het alge meen aanvaard was dat een platte landsvrouw tijd voor zichzelf wil de vrijmaken, groeide het ledental vrij snel. Vrouwen van alle gezind ten en politieke overtuiging waren en zijn nog steeds welkom. Een maand na de oprichting waren het er omstreeks veertig, een paar maanden later vijfenzeventig. En dan niet alleen vrouwen uit het dorp zelf, ook vrouwen van boe ren uit het buitengebied meldden zich aan. Op dit moment telt de NBvP Holten 245 leden in de leeftijd van gemiddeld 35 tot ruim 80 jaar. De maandelijkse bijeen komsten worden doorgaans be zocht door ongeveer de helft van het aantal leden. Een goede op komst, meent het bestuur. De on stuimige groei had tot gevolg dat in de beginjaren vijftig in Dijkerhoek een eigen afdeling werd opgericht, later gevolgd door Espelo. Al pratend blijkt dat het stuk vor ming en bewustwording voor veel vrouwen aanleiding is om zich bij de plattelandsvrouwen te voegen. Ook de afdeling Holten verzorgt jaarlijks tal van cursussen in het kader van de eerder genoemde doelstellingen van de bond. Het aanbod is zeer gevarieerd: van cre- ativiteitsbijeenkomsten tot een leeskring, handwerkgroep, volks dansgroep (nieuwe leden zijn wel kom), computer- of talencursus of de cursus 'Woord en weder woord'. Geertje Zoetbrood vertelt over deze laatsteIk heb daar veel aan gehad. Leerde mezelf te ont plooien, voel me zekerder. Tien jaar geleden had ik absoluut geen praatje gehouden voor een volle zaal, nu wel." Naast de maande lijkse ledenavonden zijn er thema bijeenkomsten waarvoor gastspre kers worden uitgenodigd. Toch zijn er ook diverse vrouwen die zich bij de NBvP Holten voegen 'om er in te komen'. Albertha: „Dat zijn de vrouwen die van elders in Holten zijn komen wo nen. Een goede manier om mensen te leren kennen. Het werkt een stuk begrip en openheid naar el kaar in handen." Om zo min mo gelijk 'nee' te moeten verkopen op een verzoek tot deelname aan een cursus, wordt van tijd tot tijd sa mengewerkt met de andere afde lingen. Het cursusaanbod wordt daarbij zoveel mogelijk afgestemd op de landelijke doelstelling: edu catie, emancipatie, recreatie en ac tie. Bij de laatste categorie wordt gestreefd naar inhaken op de actu aliteit, zoals de met succes ver zorgde politieke scholingscursus. Daarnaast worden vanuit de lan delijke bond regelmatig thema's aangereikt, waarop de afdelingen hun activiteiten kunnen afstem men. Het huidige thema is 'Kri tisch consumeren, duurzaam pro duceren'. „Wij staan als bestuur ook altijd open voor ideeën en suggesties vanuit de leden," zegt Truus Hissink en wijst daarvoor op de ideenbus die bij elke bijeen komst in tegenwoordig zaal Vos man staat. Ten slotte zijn er de bijzondere activiteiten. Door gaans georganiseerd door specifie ke commissies als de agrarische commissie (soms in samenwerking metOLM/CBTB/AJK) of de reis commissie. De jubileumcommissie is er van overtuigd dat de bond van platte landsvrouwen langzamerhand van het denigrerende beeld van 'een boerinnenclubje' of 'theekransje' af is. Albertha: „In grotere ge meenten en in de Randstand leeft die gedachte nog wel, maar op het platteland en specifiek hier in Hol ten is dat absoluut niet het geval. Wij zijn ook geen boerinnenclub. Vrouwen van alle rangen en stan den zijn aangesloten." Het lijdt Vijftig jaar NBvP Holten. De dames (v.l.n.r.) B. Wissink-Wiltink, D. Dikkers-Rensen enj. Dikkers-Eggink kunnen erover meepraten: zij zijn er al bij vanaf de oprichting (Eigen foto) geen twijfel: hoewel vijftig jaar, floreert de NBvP Holten als nooit tevoren. Op koninginnedag pre senteert de jarige afdeling zich op het Oranjefestijn en enkele dagen later treden de Holtense platte landsvrouwen opnieuw in de schijnwerpers. Truus: „Een groep Het bestuur van de afdeling Hol ten van het Rode Kruis komt woensdagavond 5 april vanaf 20.00 uur in De Biester bijeen voor de jaarlijkse ledenvergadering. In het bestuur is mevrouw R. van Iperen-Esseboom in 1996 aftre dend. Zij stelt zich niet herkies baar. Er wordt naarstig gezocht naar opvolging. Tijdens de bijeen komst wordt verslag gedaan van de activiteiten van de Welfare en de Telefooncirkel. De eerstkomende bloedplasma-avond in sporthal 't Mossink heeft plaats op woens dagavond 26 april. KIES DAN DE ECHTE BOVAG COMPACTOPLEIDING In 2-4 of 8 weken kun je bij ons je rijbewijs halen, met BOVAG-lesvoorwaarden Ben je nog niet in het bezit van het theorie-certificaat, geen nood ook dat kan bij ons binnen 2 weken! (dit moet je n.l. hebben voor dat je met een korte praktijkcursus kunt beginnen) De twee weekse PRAKTIJK-opleiding loopt dit jaar van 5 juni tot 31 aug. a.s. HIERVOOR ZIJN NOG EEN PAAR PLAATSEN BESCHIKBAAR! Heb je hiervoor interesse neem dan zo spoedig mogelijk contact met ons op. De 4 en 8 weken cursus gaan het hele jaar door. Ook voor gewone rijles ben je bij ons natuurlijk van harte welkom. „Jouw snelle en goedkope rijbewijs is onze reclame" ISBBVRC RIJBEWI.Jg, VERKEERSSCHOOL CHRISTIEN WAGENMANS Rijssensestraat 80a Nijverdal. Tel. 05486-1 34 38 of 0652-93 20 19. Privé: 05486-2 04 71 Wij lessen in Nijverdal - Hellendoorn - Rijssen - Holten - Wierden houdt ten overstaan van gerechtsdeurwaarder J.M. van Meggelen een Zeer belangrijke Kunst- en Antiekveiling te Lochem uit o.a. de voorname ged. inboedel van de fam. Maat, Vlaar- dingen en verdere particuliere toevoegingen Antieke meubels: 19e eeuwse kabinetten, Biedermeier eet- hoeken, bankstellen, sofa's, voltaires. Bureau's, mahonie penant- en linnenkasten, bonheurs, porseleinkasten. Klokken en pendules: comtoises, kiokstellen. Empire pendules, regulateurs, Friese staart- en stoelklokken. Schilderijen en aquarellen: P.G. Vertin, H. de Braekeleer, Stortenbeker, P.P. Schiedges. C. Vickers, C. Westerbeek. Zilveren broodmanden, serviezen, miniaturen. Gouden en zilveren sieraden: met briljant, smaragd. Odeurflacons, gouden vestzakhorloges, antiek zilver. Fraaie oudlederen bankstellen en clubfauteuils. BUICK Super Rivièra Coupé '57. Deze veiling omvat ca. 2000 kavelnummers. De ged. nala tenschappen zullen zonder limietprijzen worden geveild. Uitnodiging: Noteer deze veilingdata in uw agenda. 3 Kijkdagen: vr.,za.,zo., resp. 24 mrt.10.00-21.00 uur, 25 mrt. 10.00-17.30 uur, 26 mrt.10.00-17.30 uur. 5 Veilingdagen: maandag t/m vrijdag 27, 28, 29, 30 en 31 maart '95. Aanvang: 19.00 uur. Veilinghuys De Castanghe, Kastanjelaan 34-36, Lochem L.Th.H.W. Fris, veilingmeester,beëdigd taxateur old-timers Tel. 05730-51895 (3 lijnen), Fax 05730-53125. Steeds meer ondernemers bieden hun klanten de mogelijkheid om te betalen via de betaalautomaat. Want de betaalautomaat staat voor maximale betaalservice, snelheid en veiligheid. Inmiddels is het al mogelijk om in Holten bij de onderstaande bedrijven te betalen met de pincode. Wanneer volgt u Wijnhandel de Biester Steunenberg Larenseweg Autobedrijf Dries Willems Fa. Beltman Sport en Mode Tweewielerhuis Jan Stam Café-Restaurant Vosman Mengvoeder Groep B.V. Novalux van de Maat Albert Heyn Wansink Garage Rouwenhorst Garage Schuppert Schuppert Mode Dikkers Cl000 Foto ten Velde Garage Baltes Kerkebjke/ ^gjSEg maatschappebjke/culturele activiteiten uitgaande van de interkerkelijke commissie Vorming Toerusting te Holten Het uit veertien personen bestaande ensemble brengt een a capella programma met werken van Gesualdo, Mendelssohn, Josquin, Schütz en Milhaud. De toegangsprijs is f 10.- Rabobank Holten Oranjestraat 10, Postbus 3, 7450 AA Holten Telefoon 05483-7 47 47 35.- per stuk Wrangier ?3-e4°eken spijkerbroeken <5 Waar is dat? Grotestraat 15 MARKELO van bijna 25 vrouwen is namelijk hard bezig met de opbouw van een wagen voor de bevrijdingsop- tocht. Een hele klus, maar we willen dan ook goed voor de dag komen!" Ingezonden Twee Holtense monumenten uit de jaren 1930/40 verkeren in ernstige staat van verval. Het eerste is de gemetselde bank aan de Enkweg, in 1940 tot stand gekomen naar een ontwerp van de toenmalige gemeentearchitect van Hol ten, H.J. Holterman. Aanlei ding was het 25-jarig bestaan van de VVV 'Holtens Belang die ook de opdracht gaf. Het tweede is de fontein 'Het Spu- wertje' aan de Molenbelter- weg, die oorspronkelijk aan de kruising Bergpad-Molenbel- terweg heeft gestaan. Hier werd de fontein in 1933 ge bouwd ter herinnering aan het zilveren ambtsjubileum van burgemeester baron A.Ph.R.G. van der Borch van Verwolde. Het werd aange boden door de 'Burgerij van Holten Zonder in discussie te gaan over de esthetische pretenties van beide monumentenmoet ons van het hart dat het ons pijn doei dat het ontbreken van enig onderhoud een totale verpaupering tot gevolg heeft gehad. Het komt ons voor dat een gemeente niet zo met zijn monumenten mag omgaan. Het moet onzes inziens een niet te moeilijke en ook geen kostbare operatie zijn om bei de in ere te herstellen. Zou een hogedruk spuit en een nabe handeling met een anti-graffi- ti-coating of impregnerings- preparaat de monumenten niet weer volledig 'toonbaar' maken En als de fontein weer echt fontein wordt met water in plaats van aarde in de voor- raadbak, is Holten twee echte monumenten rijker. Wij me nen te weten dat de Holtense femeenteraad voor grotere egrotingsposten heeft ge staan. Groep 1, Kunstbeschouwing Holten. t.a.v. Dorine Volkmann Forthaarsweg 11 7451 HH Holten. Tijdens de onlangs gehouden afde lingsavond van de NBvP Holten werd de leden medewerking ge vraagd voor koninginnedag en 3 en 4 mei bij de Canadese begraaf plaats. Op koninginnedag zijn de Holtensen plattelandsvrouwen met een stand vertegenwoordigd tijdens het jaarlijkse Oranjefestijn op en rond de Smidsbelt. Tevens werd vooruitgebeblikt naar het vijftigjarig jubileum (waarover el ders meer in deze krant), met name naar de jubileummarkt die voor 14 oktober op het programma staat. Een activiteit voor iedereen, leden en niet-leden zijn welkom. Voorts werd gewezen op de mogelijkheid van een tuincursus. Die wordt uit sluitend georganiseerd indien er voldoende interesse voor bestaat. De aanwezigen werden ook geat tendeerd op de Handwerkten- toonstelling in de Deventer Broe derenkerk (6 t/m 9 april). Dinsdag 11 april wordt de provinciale jaar vergadering in het Parkgebouw in Rijssen. Vervolgens sprak oogarts Jansoni- us over zijn grootste liefhebberij: het meewerken aan oogkampen in onderontwikkelde gebieden om daar met hulp van een speciaal team oogheelkundige hulp te ver lenen en kennis over te dragen. Zijn uiterst boeiende betoog werd ondersteund door tal van dia's die Jansonius maakte tijdens één van zijn verblijven in Nepal. Als blijk van ondersteuning voor dit levens belangrijke werk gaven alle aanwe zigen een financiële bijdrage. De volgende bijeenkomst is 26 april. Hoveniersbedrijf „Een groen idee" (f- Raalterweg 36a, Holten Tel. 05483-6 28 90-6 39 23 eens een kijkje nemen op het tuincentrum DE AANHANGWAGEN SPECIALIST Spechthorstweg 2A GOOR Gegalvaniseerde aanhangwagen

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 7