Holtens Nieuwsblad Holtense kaarsen als alternatief souvenir Directie is bezorgd over woningbouw Kerkhofsweg Politie informeert inbraakpreventie over Bieb definitief open op zaterdag Slager Brands vindt 'eerste' kievitsei Jan de Kaste b.v. U ontvangt een fraaie Parker-Jotter baSlpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Gemeenteraad brengt bedrijfsbezoek aan Enkco Holten favoriet voor woninginbraken Jeugddienst Boh Foi Toch op Schure'oamd Woning bij Bosschool komt vrij Kindersoos Kwiebus Gemeenteraad Advertenties Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 23 MAART 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 De openbare bibliotheek aan de Rörikstraat blijft definitief geopend op zaterdagochtend. Bibliothecaresse Karin Pen- newaard laat weten dat het experiment geslaagd is. „Om te peilen hoe de behoefte was zijn we in september begon nen. Officieel loopt de proef af op 1 april. Zeven maanden later blijkt duidelijk dat de opkomst op zaterdagochtend dusdanig is, dat het zinvol is om open te blijven." Volgens Pennewaard trekt de biblio theek op zaterdagochtend ge middeld tachtig bezoekers. Op weekse dagen zijn dat er omstreeks honderd tot hon derdtien. „We zijn tevreden dus, maar het moet nog verder groeien. De indruk bestaat dat lang niet iedereen op de hoog te is van het feit dat we op zaterdagochtend open zijn," aldus Pennewaard. Op maan dag, woensdag en vrijdag is de deur geopend van 14.00 tot 17.30 en van 18.30 tot 20.30 uur. Woensdag- en zaterdag ochtend kan men terecht tus sen 10.00 en 12.00 uur. In de maanden juli en augustus is de bieb op zaterdagochtend ge sloten. Totale sluiting geldt enkel in de laatste week van juli en de eerste week van augustus. Tot zijn niet geringe verbazing en natuurlijk verrassing stuitte Gertie Brands afgelopen weekeinde op het dit jaar wellicht eerste, in Holten aangetroffen kievitsei (Foto WV) Of het écht het eerste kievitsei is dat dit jaar in Holten is gevonden, daarover houden we zorgvuldig- heidshalve maar een slag om de arm. Maar dat slager Gertie Brands opvallend vroeg in het sei zoen een kievitsei aantrof, dat staat wel vast. Zelfs Gerrit J ansen (van Menum), ook een 'rot in het vak', was nog geen kievitsei op zijn zoektocht(en) tegengekomen. Af gelopen zondag, tijdens een wan deling met de hond, struinde Brands door één van de soppige weilanden langs de Koordesweg. Met geoefend oog, moeten we er aan toevoegen. „Ik ging vroeger altijd met mijn vader op zoek naar kievitseieren," liet hij zich name lijk ontvallen. Ofschoon Brands nergens op rekende, stuitte hij tot zijn verbazing en tegelijkertijd grote vreugde op een heus kievits nest... mèt ei! „Op zeker moment zag ik een paar kieviten bij elkaar zitten en dacht, wie weet ligt er aan. ZIE DE SPECTACULAIRE LENTE-AANBIEDINGEN ELDERS IN DEZE KRANT Zutphen Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een I nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Om Holten nu eens op geheel andere wijze naar buiten te dra gen, hebben Henk en Albertha Dikkers van Happy Hobby Dik kers het initiatief genomen om kaarsen te laten maken die be trekking hebben op Holten. Ze werden dinsdagochtend aange boden aan burgemeester D.J. Verhoeven. Er zijn er drie: een grote, zuivere waskaars met daarop het handge maakte gemeentewapen van Hol ten een kaars met daarop de door Kees Bos ontworpen en gemaakte varkens voor het gemeentehuis en een kaars die de beeltenis draagt van het centrale kruis op de Cana dese Begraafplaats en de volgende tekst voert 'In remembrance Hol ten'. Gezien de komende activitei ten in mei mogelijk een schot in de roos. Voor de familie Dikkers in elk geval reden genoeg om de eveneens aanwezige Charles Vo- gely een exemplaar te overhandi gen. Zoals bekend is Vogely ver bonden aan de Stichting Viering Nationale Feestdagen en net plaat selijk comité Welcome Again Ve terans (WAV). Ook Gert Jan van 't Holt, voorzitter van WAV pro vinciaal, krijgt een exemplaar aan geboden. „Voor de nieuwe winkel zochten we bewust naar artikelen die elders in Holten niet worden verkocht. Zo ontstond de speciale kaarsen- hoek. Mede aan de hand van een idee dat we op een beurs tegen kwamen, besloten we vervolgens om met behulp van kaarsen op alternatieve wijze Holten te pro moten. Het draagt wellicht bij aan het vergroten van de naamsbe kendheid van Holten," aldus Al bertha Dikkers. Een alternatief op ansichtkaarten, lepeltjes en al wat dies meer zij. Volgens Albertha is de vraag naar (bijzondere) kaarsen aanzienlijk, ook onder vakantie gasten. Bovendien een goede mo gelijkheid om een origineel ge schenk te geven aan familie, vrien den, kennissen of zij die bijvoor beeld op het huis gepast hebben in geval van vakantie. De kaarsen zijn verkrijgbaar in diverse maten en prijzen. Het exemplaar met het gemeentewa pen is er zowel in kleur als in zwart/wit. Burgemeester Verhoe ven toonde zien enthousiast over Henk Dikkers overhandigde burgemeester D.J. Verhoeven dinsdagoch tend de eerste 'gemeentekaars' (Foto WV) het initiatief en liet zelfs al door- een aantal exemplaren wil aan schemeren dat de gemeente wel schaffen. „Als wij niet kunnen groeien, dan is het lot van Enkco bepaald." Aldus directeur Frans Noordam, vrijdagmiddag tijdens het bezoek van de vrijwel voltallige gemeenteraad aan Enkco. Noordam verwees naar de voorgenomen woningbouw aan de Kerkhofsweg. Naar zijn stellige overtuiging een fikse belemme ring voor de uitbreidingsplannen van Enkco. Op basis van de behoefte en de logistieke bedrijfsvoering wil het vleesverwerkend bedrijf de komende jaren uitbreiden richting Kerkhofsweg en Stationsstraat. Volgend jaar wordt begonnen met de uitbreiding van de opslagruimte voor diepgevroren produkten. Uiterlijk vijf één," aldus Brands, die wist te vertellen dat het werkelijk allereer ste kievitsei al enkele weken gele den werd aangetroffen in Brabant. Nu dus bingo in Holten en terug in huis greep slager Brands onmid dellijk de telefoon om voorzichtig te informeren naar de mogelijke belangstelling van de redactie van het Holtens Nieuwsblad. Een plaatje misschien zelfs? Gewapend met camera en gestoken in buiten maats kaplaarzen toog uw verslag geefster vanzelfsprekend die mid dag naar Neerdorp om deze tradi tionele voorbode van de lente op de gevoelige plaat vast te leggen. Wees gerust: het ei is netjes achter gelaten. In de hoop dat het ge spaard blijft. Brands: ,,'t Is zuiver de aardigheid van het vinden van het eerste kievitsei, 't Gaat mij er absoluut niet om om het ei tegen een leuke prijs te verkopen." En daar sluiten wij ons van harte bij jaar later moet op het huicfige opslagterrein van de firma Roosdom-Tijhuis Koopman aan de Kerkhofsweg een produktie- hal staan; een extra voorverpakkingsafdeling moet binnen acht jaar zijn gerealiseerd. Dat Enkco langzamerhand uit haar jasje is gegroeid onderstreepte Noordam nog extra met de mededeling dat een groot deel van de grondstoffenvoorraad, totaal zo'n 300 ton, opgeslagen ligt bij buurman U-Vlees. Al ruim drie jaar is daar binnen Enkco geen ruimte meer voor. Knelpunt in de kwestie is de 'deal' die de gemeente is aangegaan met bouwbedrijf Roosdom-Tijhuis. Voor het symbolische bedrag van een gulden heeft de gemeente de Kalfstermansweide van het bouw bedrijf gekocht. Onderdeel in die overeenkomst is dat Roosdom- Tijhuis een appartementencom plex op de hoek Stationsstraat- Kerkhofsweg mag realiseren (op de huidige plek van het Stations koffiehuis) en een vrijstaande bun galow aan de Kerkhofsweg, naast de dubbele woning van de familie Kalfsterman. Enkco-directeur Noordam vond dat het college met betrekking tot die zaak onvol doende rekening heeft gehouden met de belangen van Enkco. Hij herinnerde herhaaldelijk aan het spanningsveld inzake de scheiding wonen en werken. Volgens Noordam is de gemeente in gebre ke richting Enkco gebleven, daar waar het de vorig jaar herziene hinderwetgeving betreft. Enkco is een zogenoemd categorie-4 be drijf, waarbij sprake is van zone ring en een afstand van 200 meter in acht moet worden genomen. Woningbouw binnen die afstand kan moeilijkheden veroorzaken. Met het oog op uitbreiding van de produktiecapaciteit is Enkco al enige tijd in gesprek met de firma Koopman (Roosdom-Tijhuis- Koopman). Direct naast het laad- perron en achter de produktie- ruimte van Enkco ligt het opslag terrein van het aannemersbedrijf. Daarnaast staan twee woningen, beide eigendom van Herman Koopman. Volgens de advocaat die de zaak in handen heeft, rust op deze woningen een industrie bestemming. Verderop richting Stationsstraat staat het huis van Teunis Koopman sr. Evenals het daarnaast gelegen kantoor en werkplaats van Koopman heeft dat de bestemming 'ambachtelijke be- drijfsbestemming'. Geluidhinder In geval van uitbreiding verwacht de Enkco-directie vooral moeilijk heden ten aanzien van geluidhin der. Als producent van diepvrie- sprodukten heeft het bedrijf im mer te maken met koeling en is er eveneens immer sprake van aan- en afvoer met koelwagens die lawaai maken. Noordam: „Een enkele buurman te vriend houden is geen probleem, maar als daar straks de vrijstaande woning aan de Kerk hofsweg bij komt en te zijner tijd ook het appartementencomplex met nog meer omwonenden, wordt dat moeilijker." Met juridi sche middelen zal daarom getracht worden de woningbouw aan de Kerkhofsweg tegen te houden. Burgemeester D.J. Verhoeven, die overigens te kennen gaf dat het appartementencomplex de eerst komende jaren nog niet verrijzen zal, wees op de reeds bestaande woningen ter plekke en de hinder- wet(milieu)vergunning die daar op afgestemd is. Ook als Enkco in de toekomst uitbreiden wil, is die woonfunctie bepalend. Noordam hoopte alsnog dat de gemeente de zaak in positieve zin wil bijstellen. Ging daarvoor on der meer tien jaar terug in de tijd, toen Enkco eveneens 'in de tang' zat en er zelfs al grond gekocht was in Rijssen. Het was onder anderen oud-burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard die het bedrijf en daarmee een stuk werkgelegen heid voor Holten wist te behou den. „En dat succes wordt nu opnieuw bedreigd," concludeerde Noordam geëmotioneerd. „Als raad weegt u toch ook onze belan gen af. Wellicht heeft het feit dat Enkco zich al die jaren binnen de bestaande muren heeft kunnen ontwikkelen voor een verkeerde beeldvorming gezorgd. Zo van 'dat gaat nog jaren goed'. Toon u nu bereid om in ieders belang wo nen en werken gescheiden te hou den. Zo niet, dan worden we wel licht genoodzaakt elders te gaan uitbreiden." Hoewel de gemeente volgens Noordam reeds vorig jaar op de hoogte was van de gesprekken tus sen Enkco en Roosdom-Tijhuis Koopman, liet Verhoeven weten pas in januari bij een kennisma kingsbezoek te hebben vernomen van de expansiedrift van Enkco. Op dat moment was de overeen komst met Roosdom-Tijhuis ech ter al in kannen en kruiken. „En zelfs indien we tijdig op de hoogte waren geweest, is het nog maar de vraag of wij niet tot overeenstem ming waren gekomen met Roos dom-Tijhuis," aldus Verhoeven, die er op wees dat Enkco 'vrij laat had gereageerd op de plannen tus sen het bouwbedrijf en de gemeen te'. Om Encko het minste risico te laten lopen stelde de burgemeester voor dat de directie met Roosdom- Tijhuis in gesprek gaat over het verwerven van grond met opstal len van het aannemersbedrijf en de dubbele woning van Kalfsterman: Om de groei van Enkco en daarmee de steeds nijpender huisvesting te verduidelijken, leidde directeur Frans Noordam (tweede van rechtsde raadsleden rond door onder meer de produktieafdeling (Foto WV) „Het lijkt me de enige mogelijk heid om hier uit te komen. En mocht de inbreng van de gemeente gewenst zijn, dan ben ik bereid om te bemiddelen." Om extra te benadrukken dat Enkco geen toekomst meer heeft in Holten indien uitbreiding te gengehouden wordt, gaf directeur Noordam de raad naast het be drijfsbezoek een indruk van de omvang en groei van de onderne ming. Enkco maakt deel uit van het Britse concern Perkins Food en heeft een jaaromzet van ruim één miljard gulden. De situatie in Holten wordt door Perkins met argusogen gevolgd, daar twee zus terbedrijven in Nederland met de zelfde problemen worden gecon fronteerd en waar in elk geval bij één nadrukkelijk het zwaard van Damocles dreigt. Enkco heeft 165 medewerkers in dienst en bood vorig jaar aan 120 mensen vakan tiewerk. Door de groei van de komende jaren verwacht de direc tie naar 250 personeelsleden te gaan. Aan de hand van de toene mende behoefte aan meer gemaks voeding, meer kant en klare pro dukten, meer diepvries produk ten, maar ook meer deeltijd banen en meer export, is volgens Frans Noordam zonder enige twijfel sprake van doorzettende groei. De politie van het district Sailand zal binnen afzienbare tijd de be woners van circa 500 woningen in Holten uitnodigen voor één of meerdere voorlichtingsbijeen komsten over inbraakpreventie. Daarbij gaat het in eerste instan tie om de wijken waar de laatste tijd de meeste hinder is onder vonden van ongewenst bezoek: omgeving Kolweg en Het Lande- weerd. Het initiatief houdt verband met het enorme aantal woninginbra ken waar Holten de afgelopen tijd mee is en nog wordt geconfron teerd. Binnen het district is Holten zelfs topscorer. De voorlichtings bijeenkomsten staan in het teken van het door de politie gestarte project Veilig Wonen. Er worden videofilms getoond waarin duide lijk wordt hoe simpel over het algemeen kan worden ingebroken. Van degelijk hang- en sluitwerk is heel vaak geen sprake. Met behulp van zelfs een stukje plastic kan menig deur binnen de kortste ke ren worden geopend. Vanzelf sprekend wordt ook informatie gegeven over de mogelijkheden van inbraakpreventie. De politie Sailand doet dat in samenwerking beveiligingsbureau TBM uit De venter. Hoofdagent W. Boonstra van de regiopolitie IJsselland, tevens me dewerker van het project Veilig Wonen, was vorige week te gast bij de Kring Bewoners Holterberg (KBH) die in restaurant De Wielen een bijeenkomst hield over in braakpreventie. Ondanks de con currentie van voetbal op tv, gaven dertig leden gehoor aan de uitno diging. Bestuurslid Mac Wille toonde zich er tevreden over: „Vergeet niet dat velen van ons al een alarminstallatie hebben, een degelijk hek rond het terrein en vaak ook een hond. Zij achten zo'n bijeenkomst dan niet direct nood zakelijk." Volgens Wille was het opvallend dat onder de wel aanwe zigen veel herkenning te bespeu ren viel ten aanzien van de matige kwaliteit hang- en sluitwerk, ook bij duurdere woningen: „Naar aanleiding van deze avond zal dat hier en daar vast verbeteren." Be halve de inleiding van Boonstra, gaf TBM-directeur JMaalsté in formatie over beveiligingssyste men, terwijl Look-bewoners H. Blankert informeerde over het zo genoemde 'buurt-bel-systeem'. De regiopolitie IJ sselland is bereid tot het geven van een persoonlijk preventie-advies. Aan de hand van een antwoordstrookje kunnen de leden zich daarvoor opgeven bij de politie. Deze belt dan op voor het maken van een afspraak. Voor de installatie van electronische alarm systemen kan men terecht bij de firma Van Bruggen en voor een bezoek en offerte van TBM Bevei liging kan men contact opnemen met tel. 05700-33034. Zondagavond wordt in de her vormde kerk een jeugddienst ge houden met als thema 'Vasten'. Voorganger is ds. H. Bousema uit Raalte; muzikale medewerking is er van het koor 'Happy Road' uit Losser. De dienst begint om 19.00 Orgel Ovationeel applaus was er vori ge week voor het concert dat de organisten André Knevel en Harm Hoeve gaven in de goed bezette Kandelaar. Een uitvoe ring in het teken van 50 jaar bevrijding en van hoog tech nisch en muzikaal niveau. Rejoice Met gospelgroep Rejoice bereidt Eddy van Braam zich dezer da gen intensief voor op het con cert dat vrijdag 31 maart in De Kandelaar wordt gegeven. Een swingende uitvoering onder lei ding van een al even swingende en gedreven dirigent. Stukker Het jubileum van doelman Er- win Stukker inspireerde Holten zondag thuis tegen TVO Bec- kum tot een 2-C zege. Stukker stond voor de 250ste maai onder de lat. Boh Foi Toch is zonder enige twijfel dè grote publiekstrek ker van de Schure'oamd die jongerencafé De Schure zater dag 8 juli op het programma heeft staan. De Schure'oamd dient ter vervanging van de welbekende Schuredag. Boh Foi Toch, volgens velen po pulairder in de regio dan rock groep Normaal, komt in april of mei met een nieuwe ca en gaat dan aansluitend op toer- nee door het oosten des lands. Zaterdag 8 juli doen ze dan De Schure aan. In het voorpro gramma speelt de eveneens 'dialectrockband' Noar de bliksem. Voor trouwe Schu- re-gangers geen onbekende, daar de band optrad tijdens de eerste Rock op de Delle. In verband met de te verwachten toeloop is de voorverkoop in middels begonnen. Kaarten kosten 12,50 per stuk en zijn verkrijgbaar bij eetcafé 't Kla vier, de WV en De Schure (Beusebergerweg 35). In verband met de verhuizing van directeur Ab Waakop Reijers naar de wijk Beuseberg, zal de woning bij de Bosschool binnenkort leeg komen te staan. Desgevraagd laat burgemeester D.J. Verhoeven we ten dat de gehele huisvesting van de Splose school sowieso 'bestu deerd' zal worden. Voorlopig is het de bedoeling om de directeurs woning uitsluitend als kortduren de woonruimte aan te bieden aan belangstellenden. Bijvoorbeeld iemand die tijdelijke woonruimte zoekt in verband met verkoop van een woning en het nog niet kunnen betrekken van een nieuwe wo ning," aldus Verhoeven. Het spe cifiek kortdurende verblijf moet naar zijn zeggen wel aantoonbaar zijn en wordt onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Op dit moment hebben zich nog geen kandidaten gemeld. Er resten nog twee middagen van kindersoos Kwiebus van de Stich ting Sociaal en Cultureel Werk: woensdag 29 maart gaan de deel nemers naar het bos, waar ver schillende spelletjes worden ge daan woensdag 12 april wordt het seizoen afgesloten met een play- backshow. Wie mee wil doen moet zich daarvoor wel even opgeven bij Socuwe in De Boschkamp (tel. 62755). Het is de bedoeling dat de deelnemers zelf voor een cassette bandje met muziek zorgen. De soos is bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar en duurt telkens van 14.00 tot ongeveer 15.30 uur. De kosten zijn een rijksdaalder per keer. Maandagavond 27 maart komt de gemeenteraad bijeen voor een ne gentien punten tellende agenda. Aan de orde komen onder meer de intrekking van de verordening bouwgrondbelasting en het voor genomen rechtsgeding tegen Subat inzake de overeenkomst tot het saneren van de grond onder het voormalige tankstation van de Ehag-garage. De vergadering be gint om 19.30 uur. Veel advertenties voor het Holtens Nieuwsblad worden ingeleverd bij de familie Knapen aan ae Larense- weg 3. In verband met hun afwe zigheid de komende drie weken, kunnen advertenties uitsluitend worden opgegeven/ingeleverd op het redactieadres: Kerkhofsweg 18. Uiterlijk dinsdag tot 14.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1