Volle bak in Irene voor CJV-jaarfeest CDA en PvdA wijzen op gevolgen bij opheffing Holtens Nieuwsblad. Nog meer gastgezinnen gezocht voor Canadezen Statenverkiezingen ZwaargewichtBruno moeilijk te houden Boomplantdag en schoonmaakactie Bouwgrondbelasting opnieuw volop in belangstelling - - Tankstation van garage Ronwenhorst Zn. U ontvangt een fraaie Parker- Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON ,ing'- ïm m* Invullen belasting Gemeenteraad bezoekt Enkco Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 16 MAART 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Een week na de statenverkie zingen aankomen met een uit voerig verslag leek ons enigs zins overbodig. Er is natuur lijk bij de collega's van de regionale pers al de nodige aandacht aan de Holtense uit slag besteed. Een paar kantte keningen lijken echter op zijn plaats. Op de eerste plaats het feit dat het opkomstpercenta ge toch wat minder slecht was dan wij vorige week woens dagochtend signaleerden. To taal 66,8% tegenover 69,3% in 1991. De hoogste opkomst werd geregistreerd in de Dijk- erhoekse basisschool: 72,7%; gemeentehuis 68,6%; Dies- senplas 69,2%; Waerden- borch (De Marke) 66,9%; Kolschool 62,9%; Haar- school 61,9%. Geen slechte uitslag in elk ge val voor Dick Schakelaar. Als lijsttrekker van de Unie 55 plus komt hij in de staten. Hij kreeg totaal 73 stemmen in Holten. Wim Dalhuisen (PvdA) hoefde ook niet onte vreden te zijn. Hoewel 'ge rold' tijdens de gemeente raadsverkiezingen vorig jaar, kruisten 406 Holtenaren het hokje bij zijn stem aan. Tradi tiegetrouw de meesten op De Kol. Dalhuisen stond overi gens 29ste op de PvdA-lijst. Ook kandidaat, zij het voor D66, was gemeentesecretaris Jan Peter Stegeman. Er wer den in Holten 137 stemmen op hem uitgebracht. Zoals be kend verloren de democraten terrein en is de statenfractie teruggegaan van acht naar vijf zetels. Stegeman stond twaalfde en zag daarmee een zetel aan zijn neus voorbij gaan. Vreugde ten slotte in de WD-gelederen. De partij kreeg een kleine 400 stemmen meer dan in 1991 en bleek ook in Holten favoriet bij de kie- HOLTEN 8650 INW. Staten 95 Staten 95 Staten 91 Staten 91 Kamer 94 Kamer 94 perc. stemmen perc. stemmen perc. stemmen Opkomst 66.8 4560 69.3 4765 91.6 6241 CDA 29,3 1338 40.9 1950 30,3 1892 PvdA 19.6 895 20.9 998 24.0 1495 D66 8.1 371 11.2 532 11.7 731 WD 323 1483 23.3 1109 26.7 1669 GRUNKS 1.5 69 1,7 79 1.0 63 GPV 0.5 21 0.7 32 0.6 37 SGP 0.4 16 0.3 16 0.2 15 RPF 1,7 77 0.9 44 1.4 88 Groenen 0.3 13 0.0 1 AOV 1.6 71 1.6 100 SP 0.3 12 0.1 3 0.2 II OU55 1.6 74 0.7 41 LOGO 2,1 97 NCPN 0.0 1 0,0 2 CD 0.5 22 1.0 61 Overige 0,0 2 0.6 35 Nog drie jaar en dan gaat bij CJV De Vriendenschaar de vlag in top. Hoewel afgelopen weekeinde het 47ste jaarfeest gehouden werd in gebouw Irene, wordt nu reeds vooruitgekeken naar het gouden jubileum. „Een evene ment met een extra feestelijk tin tje natuurlijk," voorspelde voor zitter Marian Oolbekkink. „Hoe we het gaan aanpakken is nog onbekend. Waarschijnlijk moe ten we wel iets gaan organiseren om de zaak te kunnen bekosti gen. Een sponsorloop of zo." Zo ver is het echter nog niet. Nu was het editie 47 die driemaal ach tereen een volle bak trok. Vrijdag en zaterdagavond het totale en af wisselende programma, zaterdag middag enkel het grote toneelstuk voor omstreeks vijfitg oudere plaatsgenoten. Voor de pauze wa ren het de verschillende jeugdclubs die in de schijnwerpers traden met het openingslied, het toneelstukje 'Kaarten op tafel' en het jaarver slag. Daarin onder meer aandacht voor het vertrek van J antina Sche- perboer en André Groteboer, bei den vele jaren actief tot op be stuursniveau in De Vrienden schaar. J antina was vele jaren leid ster an de meisjesclub en trad zeker tienmaal achtereen als to neelspeelster in de schijnwerpers op de diverse jaarfeesten. André, die zijn CJV-'loopbaan' besloot als leider van de jongensclub, heeft vooral zijn sporen verdiend als toneelmeester. Na de pauze met verloting volgde het blijspel 'Met groot verlof', hen stuk in drie bedrijven van Piet de Vries. Centrale figuur daarin was een kolonel die met groot verlof ging. Uitstekend vertolkt door Freddy Haan. Met zijn twee doch ters (Anneke Waanders en Marjon Spenkelink) en twee schilders (Wim en Erik Jansen) verzeilt hij in allerlei ingewikkelde situaties. Zijn echtgenote is met de noorder zon vertrokken, waarop een huis houdster, een prima rol van Jolan- da Aanstoot, de touwtjes in han den neemt. Uiteindelijk is zij het die er voor zorgt dat moeder de vrouw weer zal terugkeren naar huis. CJV De Vriendenschaar, aange sloten bij het landelijk Christelijk Jongerenverbond, telt nog altijd f* Leden van de meisjes- en jongensclub van 10 tot circa 16 jaar brachten met verve het toneelstukje 'Kaarten op tafel' op de planken (Foto WV) circa veertig leden. Niet echt veel, maar wel een constant aantal. De leeftijden lopen uiteen van onge veer tien tot twintig plus. De laat ste groep komt niet meer wekelijks bijeen in Irene. Veel van de activi teiten van de vereniging worden bekostigd uit verlotingen en na tuurlijk door de donateurs. Met z'n allen stonden zij opnieuw ga rant voor het jaarfeest. Hoewel nog enkele maanden te gaan, wees Marian Oolbekkink de liefhebbers al wel op de jaarlijkse fietspuzzel- tocht, die ditmaal gehouden wordt op zondag 21 mei. De hond Bruno, die deze week centraal staat in de rubriek 'Dier onder Dak' is zeker niet overal te plaatsen. Het is namelijk een krui sing tussen een Rottweiler en een Mechelse herder en weegt onge veer tachtig kilo. De vijf jaar oude hond is dus erg sterk en moeilijk in bedwang te houden bij het wande len. Bruno wil ook nog wel eens agressief zijn tegen andere hon den. Daarentegen kan hij heel goed overweg met kinderen en katten en kan ook goed tegen al leen thuis zijn. Hij is erg lief en luistert heel goed. De zwart-brui- ne Bruno kwam op 3 januari in het asiel terecht en heeft een sterke °P rioleringVerhoeven pre baas nodig. Het meest ideale zou fercert nu 'n deze uiterst gevoelige zijn wanneer hij op een boerderij terecht komt. Ingeënt en geta- toueerd kost de hond f 70,00. Voor informatie: Dierenasiel De venter e.o., Wechelerweg 19, Schalkhaar. Tel. 05700-23811. De bouwgrondbelasting heeft Holten opnieuw in de greep. Vorige week kwam de kwestie uitvoerig ter sprake in de de raadscommissie welzijn en de gecombineerde vergadering van de raadscommissies algemeen bestuurlijke zaken en financiën. CDA en PvdA keerden zich fel tegen het voorstel om de bouwgrondbe lasting Beuseberg op te heften, gevolg van het bestuursakkoord tussen Gemeentebelang, WD en D66. In de raadscommissie welzijn verkoos het CDA nog geen advies te geven, de PvdA achtte het verstandiger het voorstel terug te trekken. Beide fractieleiders waarschuwde voor de mogelijke gevolgen die B en W kunnen verwachten. Een geëmotioneerde Jan Metsemakers (PvdA) kwalificeerde het voorstel zelfs met onverbloemde op merkingen als 'beschamend', 'vooringenomen', een 'politieke blindganger' en het 'Scheg-drama dat hierbij zal verbleken'. Hij herinnerde aan de raadsvergadering van november '93, waarin de drie coalitiepartijen een motie aanboden waarin voorgesteld werd om de belasting zodanig te wijzigen, dat wel 50% van de aansluitingskosten riolering moest worden betaald, maar in plaats van de voorgestelde 75% overige kosten (voor groen, verlichting, straten enzovoorts) 25%. Dat nu over die motie heengestapt is en de hele baatbelasting van Beuseberg weggehaald wordt, noemde Metsemakers een uiterst slechte zaak. Het zorgt voor een tekort van bijna vijf miljoen gulden op de exploitatie Beuseberg. Het voorstel tot het weghalen van die verorderning bouwgrondbe lasting Beuseberg wordt overigens niet gedragen door het voltallige college. Burgemeester D.J. Ver hoeven liet eerder weten dat de baatbelasting wat betreft het ge deelte riolering wèl gehandhaafd moet blijven ('Iedereen moet uit eindelijk betalen voor aansluiting In het Holtens Nieuwsblad van 9 maart j.l. stond een fout in de openingstijden Openingstijd moet zijn van ma. t/m vr. 06.00-23.00 uur. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 zaak een onafhankelijke opstel- In de raadscommissie welzijn we zen zowel Metsemakers als Harry Dul (CDA) op het ontbreken van ambtelijke stukken (argumenten) bij het derhalve naar hun mening slecht voorbereide voorstel. Dul wees in dat verband op de opmer king van D66 destijds, dat geïnfor meerd had naar de juridische mo gelijkheid en procedure om bouw grondbelasting te kunnen afvoe ren. Evenals de PvdA waarschuwde hij voor de conse quenties indien dit voorstel toch wordt aangenomen: ,,F,en groot risico, daar straks anderen weige ren aansluitingskosten op riolering te betalen. Bovendien kun je be zwaren verwachten van mensen in de Beuseberg, die wèl hebben moeten betalen voor riolering en dergelijke. Bezwaren die mogelijk verder reiken dan enkel de ge meente. Hoe denken Ben W daar mee om te gaan?" Dul herinnerde er aan dat de bouwgrondbelasting- affaire veel trammelant in Holten heeft veroorzaakt, dat koppen rol den (de twee vorige wethouders) en dat neveneffecten vooral niet moesten worden onderschat. Hij doelde daarmee op de oud-wet houders, die nog altijd geconfron teerd worden met minder plezieri ge reacties. Zoals verwacht schaar den GB en WD zich moeiteloos achter het voorstel. Iets anders klonk het geluid bij D66, dat sinds vorig jaar in de gemeenteraad ver tegenwoordigd is. Rob Hazes gaf te kennen dat de kwestie destijds 'vanaf de zijlijn is gevolgd'. Hij wees op 'gemiste kansen', zoals goed overleg met de gebate perso nen en ook het onderzoek naar procedures. Ook de democraten twijfelen over de mogelijk juridi sche consequenties van het voor stel ('In hoeverre schept dit prece denten?'). Hazes vond dat er zo veel nieuwe elementen in de dis cussie naar voren waren gekomen, dat hij, alvorens een uitspraak te doen, de zaak eerst met zijn poli tieke achterban wil bespreken. En- kele dagen later drong D66-voor- man Dick van der Torre in de commissie financiën aan op een compromis in de zaak. Hij was van mening dat het vorige collegevoor stel niet redelijk was, maar het huidige evenmin. Van der Torre zag zich gesteund door burge meester D.J. Verhoeven, die in het college nadrukkelijke pogingen had ondernomen om de wethou ders (GB en WD) er van te over tuigingen dat het voldoen van het rioleringsaandeel redelijk is en ook past in het toekomstig beleid voor aanleg van riolering. Ook meende hij voldoende mogelijkheden in de tekst van het bestuursakkoord te bespeuren om tot een compromis in de zaak te komen. GB en WD bleven echter bij hun standpunt. Vier kavels De affaire bouwgrondbelasting heeft in het recente verleden veel stof doen opwaaien. In feite begint het verhaal in 1992, toen de ge meenteraad een bekostigingsbe sluit Beuseberg nam, dat de moge lijkheid tot het heffen van baatbe lasting inhoudt. Dat laatste is dus gebeurd. Aanleiding daartoe zijn vier kavels in de wijk Beuseberg die niet via de gemeente, maar via een projectontwikkelaar werden aangeschaft. In die grondprijs zijn in tegenstelling tot de gemeentelij ke grondprijs, geen kosten voor voorzieningen als riolering en 'overig' (zie boven) verdiscon- teerdd. Reden waarom het toen malige CDA/PvdA-college de bouwgrondbelasting instelde, ten einde ook die vier perceelhouders voor de 'verkregen baat' te laten opdraaien. Probleem was even wel, dat bij invoering van de baat- EHBO De derde en laatste die de EHBO-equipc vorige week na afloop van de oefenwedstrijd in De Biester kreeg toebedeeld leek op zichzelf teleurstellend. Be stuurslid/kaderinstructeur Henk Markvoort wees evenwel op het vertekende beeld en toon de zich zeker niet ontevreden over het Holtense optreden. HMV Iedereen was het er zaterdag avond over eens: het HMV-or- kest straalt weer enthousiasme, zelfvertrouwen en klasse uit. Een compiment aan inspirator en dirigent Bert Fransen, die er in geslaagd is het gezelschap uit het dal omhoog te trekken. Compost Tweehonderdvijftig rood-zwar- ten hebben afgelopen weekeinde alle zeilen bijgezet voor de jaar lijkse compostactie van de SV Holten. De zesde editie groeide uit tot een enorm succes: met 1800 zakken werd het aantal van vorig haar opnieuw overschre den. Daarnaast werd ook nog 'ns 15 kuub los gestort. De afdeling Holten van het CNV houdt maandag 27 maan voor haar leden een belastinginvulzitting in zaal Vosman. Aanvang 19.00 uur. VOOR WIE HET NAADJE VAN DE KOUS WIL WETEN woensdag 22 maart informatie avond sector Economie Loudonlaan 52 Enschede <c o' ^4' ZIE ELDERS IN DEZE KRANT Tot de voor bouwgrondbelasting aangeslagen percelen behoort ook de voormalige woning van Hendrik Kevelham. Het pand is ingebouwd tussen nieuwbouwwoningen (Archief) belasting ook de percelen aan de rand van de nieuwbouwwijk, die van de genoemde voorzieningen zijn gaan profiteren (de zoge noemd historisch gevestigden), belast moesten worden. Groot was de schrik toen bleek dat het om aanzienlijke bedragen ging. Maximaal zelfs 63.000 gulden. De consequenties bleken toentertijd onvoldoende voorzien. GB en WD (D66 maakte nog geen deel uit van de gemeenteraad) haakten af, maar CDA en PvdA hielden voet bij stuk. Bij de gemeente raadsverkiezingen vorig jaar leden beide partijen gevoelig verlies. Overigens niet alleen door de bouwgrondbelasting, ook de voorgenomen aanleg van de Maïs- weg speelde daarbij een nadrukke lijke rol. De CDA/PvdA-wethou- ders 'sneuvelden' ten gunste van een GB/'WD-college. Morgen, vrijdag 17 maart brengt de Holtense gemeente raad een bezoek aan vleesver werkingsbedrijf Enkco. Het bedrijfsbezoek houdt verband met het feit dat Enkco zich ernstig zorgen maakt over dreiging van onvoldoende scheiding tussen wonen en in dustrie indien Enkco over eni ge tijd zal uitbreiden richting Kerkhofsweg/Stationsstraat. Zoals bekend wordt aan de Kerkhofsweg een nieuwe wo ning gebouwd en realiseert Roosdom-Tijhuis binnen af zienbare tijd een appartemen tencomplex op de huidige plek van café Kalfsterman. Middels een kort bezoek op de werkvloer wil de Enkco- directie enige duidelijkheid verschaffen omtrent de logis tiek en omvang van de onder neming. Na de rondgang krij gen de raadsleden enkele kerngetallen aangereikt voor verdere beeldvorming. Met behulp van een maquette en beelden wordt vervolgens op grond van verwachtingen aan gegeven welke uitbreiding in gebouwen noodzakelijk wordt geacht. Het bezoek be gint om 15.30 uur. Woensdag 22 maart is het weer Nationale Boomplantdag. Ook in Holten zal de jeugd uit groep zes van dc plaatselijke basisscholen haar steentje bijdragen. In overleg met de gemeente is ditmaal geko zen voor het beplanten van een stuk grond in Lukensveld, gelegen tussen de tuin van de burgemees terswoning aan Erve Wiegman- nink en het Zandvoortspad. Het stukje openbaar groen wofdt vanaf 10.30 uur ingeplant met ongeveer 1400 struiken en enkele bomen. Evenals vorig jaar wordt de Boom plantdag in Holten gekoppeld aan een schoonmaakactie in net gehele buitengebied door leerlingen uit naar verwachting de groepen ze ven en acht van de basisscholen. Een initiatief van de Wildbeheer eenheid Holten (WBE), die tijdens deze derde actie zorg draagt voor vervoer van de groepjes kinderen. Tijdens de eerste opruimactie werd ruim 1500 kilo zwerfvuil ver zameld. Vorig jaar was dat minder dan de helft. Het is te hopen dat die neergaande lijn zich handhaaft. Het meeste zwerfvuil dat werd aangetroffen bestond uit blikjes, glas (flesjes), snoepzakken en gro ter materiaal als landbouwplastic, gaas en oud ijzer. De kinderen gaan dit keer onder meer aan de slag in Dijkerhoek, Espelo, ter hoogte van de Al en langs de Toeristenweg. Het vuil wordt aan het eind van de ochtend centraal verzameld bij camping De Holter- berg en afgevoerd naar de gemeen- tewerf. Het plaatselijke comité Wel come Again Veterans (WAV) meldt ons dat er nog steeds gastgezinnen nodig zijn voor het huisvesten van Canadese oud-strijders en eventuele begeleiders. Het WA V-comité ressorteert on der de Stichting Viering Na tionale Feestdagen, die zich intensief bezighoudt met het voorbereiden van het pro gramma rond de viering van vijftig jaar bevrijding. Op dit moment zijn al zo'n 150 Canadezen verzekerd van Holtense huisvesting. Gezien AA de overweldigende belang stelling moeten echter nog meer gastgezinnen worden gevonden. Geschat wordt dat straks circa 200 Canadezen in Holten verblijven. Ze arrive ren 28 april en verblijven om streeks tien dagen in Holten. Daarnaast wil het WAV-co- mité ook verzekerd zijn van enkele 'reserve'-gastgezin- nen. In ieder gezin worden gemiddeld twee Canadezen gehuisvest. Wie als gastgezin wil fungeren voor de voorma lige bevrijders of er meer in formatie over wil, wordt ge vraagd zo spoedig mogelijk contact op te nemen met Joke Voordes, tel. 63600/62306. Ook is het mogelijk om een bezoek te brengen aan de spe ciale informatiebijeenkomst die het WAV-comité donder dag 23 maart houdt in zaal Vosman. Aanvang 20.00 uur. De 'Holtense' Canadezen zijn in elk geval van de partij tij dens de omvangrijke herden king op de Canadese begraaf plaats op 4 mei. Daar worden enkele duizenden bezoekers verwacht. Ook zijn ze aanwe zig op de culturele avond in De Kandelaar, worden ze of ficieel ontvangen in het ge meentehuis en zijn ze aanwe zig bij de bevrijdingsoptocht op 5 mei. Wat betreft die optocht wordt aangegeven dat de inschrijf formulieren daarvoor kunnen worden opgehaald bij Henny Jalving (tel. 64184), de in schrijfformulieren voor de straatversiering bij de WV aan de Dorpsstraat.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1