Foolhouse Jazzband krijgt staande ovatie Tal van evacués in Holten opgevangen Nieuwe kavelprijzen Look ergeren PvdA Oonze dank... Drukte op open huis De Waerdenborch HÜMI® 'Dijkverzwaring in plaats van Betuwelijn' Agrariërs, bedankt! U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Geen controle op afsluiting van zandwegen Dank van burgemeester Soos geniet van dia's Open Deurdienst Formidabel sportief - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Partycentrum - iedere dag open Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 9 FEBRUARI 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Noa een moand van complimenten en evalueren kom wie tot de conclusie wie mot ok leern want heus kump oons disse ere niet allenig toe 't is best wel een gedoe. Um te kriegn zo as noe is u gaon det hej waarachtig zo neet u doan. Dus dank an Mans van Sangel qn Thea's va de grim was van Bonke's dochter en Jo-Anne's ma. Personeelszaken Jan draag'n ok zie'n steentje bie. Daarmee vrare wie ok hartstikke blie. Dus oonze dank begriep dat wel van Thomasvear en Pieternel. gen Volop drukte vorige week in dc hoofdvestiging van scholenge meenschap De Waerdenborch aan de Haarstraat, waar vrijdag avond open huis werd gehouden voor belangstellenden, in het bij zonder voor leerlingen uit groep acht van de basisscholen en hun ouders. De enorme toeloop van bezoekers werd met behulp van een plateegrond en vooral met twee aangepaste routes door het gebouw in goede banen geleid. Wel bleek dat naast een bezoek aan de diverse vaklokalen, de bi bliotheek, de computerlokalen, videofilms, experimenten en de monstraties velen te weinig tijd overhielden om zowel de algeme ne voorlichting als de voorlich ting over leerlingebegeleiding in het algemeen en specifiek in de brugklas bij te wonen. Concrec- tor F. de Jong liet in dat verband weten dat binnen afzienbare tijd nog enkele voorlichtingsavon den worden gehouden. Overal in school was het een druk te van belang. Niet alleen in de aula, waar een groep leerlingen in heuse Waerdenborcn-shirts onder leiding van vakleerkrachten de monstraties gym gaf. Onder het genot van koffie of een glas fris drank kon ook geluisterd worden naar muziek door het schoolor- kest. Wie zich wilde oriënteren op de verschillende opleidingsmoge lijkheden kwam ogen en oren te kort. Zo was er niet alleen infor matie en foldermateriaal over de mavo (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs), havo (ho ger algemeen voortgezet onder wijs) en vwo (voorbereidend we tenschappelijk onderwijs), maar ook over alle geledingen van het vbo (voorbereidend beroepson derwijs). Daaronder verzorging, landbouw en natuurlijke omge ving, verkoop, administratie en diverse soorten techniek. Velen kwamen wat betreft dat laatste een kijkje nemen in het nieuwe lokaal techniek dat enige tijd geleden in het kader van de basisvorming ge realiseerd werd. Ook de twee eer ste leerjaren binnen het vbo zijn algemeen vormend. De feitelijke beroepsvoorbereiding, dus de be roepsgerichte vakken, starten in Wij waren zeer onder dc in druk zoals de agrariërs rea geerden op ons verzoek of er ruimte was om vee uit de wa- tersnoodgebieden te stallen. Soms was er ruimte, soms werd ons toegezegd 'we maken ruimte'. Bij zeer velen was er al over gesproken. Huisvesting voor personen werd eveneens vaak aangebo den. Gelukkig was verdere evacuatie niet nodig, zodat op ons geen beroep is gedaan. Bij enkele boeren is wel vee ge stald' dit is via een andere manier tot stand gekomen. Onze complimenten voor de manier waarop de gemeente dit aangepakt heeft! De bestu ren van AJK, CBTB en OLM in Holten willen iedereen heel hartelijk bedanken voor de spontane toezeggingen door u gedaan. Dank u wel! Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander doorI Geert op als abonnee Holtens Nieuwsblad Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f69.95 De meningen liepen zondagmid dag uiteen. Niet over de kwaliteit van de muziek, die was absoluut 'af'. Wel over de sfeer in de zaal. De één vond die te statisch, de ander vond 'm prima. Een kwes tie van voorkeur dus. Hoe het ook zij, The Foolhouse Jazzband zorgde voor een perfect middagje jazzmuziek in De Boschkamp. Georganiseerd door de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk. Dixieland en swing van hoog ni veau, want daar was iedereen het zonder enige twijfel wèl over eens. De staande ovatie aan het slot was naar onze smaak dan ook volledig terecht. Het optreden trok een kleine tach tig belangstellenden. Veel meer dan aanvankelijk verwacht. Socu- we-bestuurslid Teun Jansen: „Vrijdag hadden we pas zo'n der tig kaarten verkocht. Het is duide lijk dat de meeste jazzliefhebbers zonder reservering vooraf naar De Boschkamp zijn gekomen. Zo werd het toch een volle bak en een uiterst geslaagde middag." Hoewel het niet het eente 'jazzy' sfeertje was dat de ware liefhebber zo na aan 't hart ligt, was de band zelf toch dik tevreden. „We heb ben lekker gespeeld," liet één van de musici weten. „Eigenlijk geef je op zo'n middag meer omdat de mensen komen om te luisteren. Je bent dan geconcentreerder bezig, kunt je geen fouten permitteren." Naar zijn zeggen is de ontmoe tingsruimte van het dorpshuis ook niet echt de meest geschikte ruimte voor een optreden zoals eerder bedoeld. Nu was deze ingericht met tafels en stoelen. Geen hoge bartafels, waar mensen omheen staan die doorgaans makkelijk los komen op de uitnodigende en swingende muziek. Nu overheer ste het beeld van weliswaar een enthousiaste, maar wel overwe gend bewegingloze zaal, mede, dat moet worden gezegd, door de ge middeld wat oudere leeftijd van de aanwezigen. Een enkeling pro beerde het achterin wel en ook Kamphuis junior, zoon van prins Jos de Bourgondiër deed prima zijn best, maar veel bijval kreeg hij niet. The Foolhouse Jazzband gaf zondagmiddag een uitstekend visitekaartje af in De Boschkamp. Zo'n tachtig jazzliefhebbers genoten er van oude jazz, dixieland en swing (Foto WV) Het was zeker niet de eerste keer dat The Foolhouse J azzband voor het voetlicht trad in het dorpshuis. En opnieuw gaf het gezelschap op enthousiaste en soms humoristi sche wijze blijk van muzikale kwa liteit met oude jazz, dixieland en swing en gevoelig uitgevoerde blues. Veel waardering oogstte de band met knappe solo's van onder anderen klarinettist Frank Tro- mop, die ook diverse saxofoons bespeelde. Een rasmusicus met een grote uitstraling op zijn publiek. Op verzoek van enkele bezoekers werd een aantal verzoeknummers gespeeld, zoals het bekende 'At the jazzband ball'. In het nieuwe lokaal techniek buigt Angelique Karkdijk (13) zich enthousiast over een (beveiligd) paneel met allerlei electrische schakelin- en om huis. Hoe werkt dit, hoe gaat dat (Foto WV). het derde jaar. Docente E. Bijhou wer: „Vroeger ging het meer om algemene techniek, moesten werk stukken worden gemaakt met het oog op de beroepsvoorbereiding. Nu krijgen leerlingen meer inzicht in alle techniek om.ons heen. Dat omvat zowel theorie, het inzicht dus, als praktijk, het werken met gereedschappen." Het eerste leer jaar vbo telt momenteel circa 360 leerlingen, het tweede 400. Over het algemeen reageren de leerlin gen zeer positief op het vak tech niek. Wie daarnaast ook iets te weten wilde komen over de vervolgoplei dingen na het voortgezet onder wijs, was in De Waerdenborch eveneens op het juiste adres. Tal van bezoekers namen ten slotte deel aan de Waerdenborch-puz- zel. Dinsdag 7 maart worden drie winnaars uit de ingezonden for mulieren getrokken. De drie ont vangen een walkman. De spanning lijkt gebroken, maar gaande het gesprek wordt duidelijk dat de vlucht uit de Betuwe de families De Vree, Reuzer en Verhoeks bepaald niet in de kouwe kleren is gaan zitten. De angst, emotie en ook vermoeidheid hebben hun sporen nagela ten. Vorige week dinsdag moesten ze have en goed door de dreiging van het Waalwater achterlaten. Vooral de Reuzers zal dat lang bij blijven. In Echteld (de gemeente waartoe het vorige week even wereldbekende Ochten behoort), werden ze overrom peld met de mededeling dat ze hun woning op stel en sprong moesten verlaten. De dijk stond op springen, de situatie was kritiek, iedere minuut telde. Wat zich die ochtend afspeelde in het Betuwse dorp had meer weg van een rampenfilm. Mieke Reuzer: „Paniekerige mensen die in allerijl huisdieren en de belangrijkste spullen inlaadden in auto's en op aanhangers, huilende kinderen en ook bussen, ambulances en vrachtwagens." De rit naar Holten nam ruim vier uur in beslag. De file leek eindeloos en in de auto bleef de angst voor een dijkdoorbraak, 't Zal maar gebeuren dat het water je dan overvalt... Een drama. Vluchteling in eigen land. „Ach, zo voel ik het niet," vindt Leny Verhoeks. „Ik ben enkel blij dat ik hier hoog en droog zit." Dat 'hier' is bungalowpark Twenhaarsveld, dat vanaf dinsdag tijdelijk opvang bood aan een groot aantal evacués. Ook de re- creatiebedrijven De Prins, De Lin- denberg en Mooi Holten stelden spontaan bedden beschikbaar. De opvang volgde op het verzoek van commissaris van de koningin van Overijssel mr. J.A.M. Hendrikx aan de gemeente om in Holten de mogelijkheden te inventariseren voor de opvang van mens en dier. In allerijl werd aan de hand van het rampenplan, specifiek het onder deel evacuatie, een plan van aan pak besproken. Zo kwamen er onder meer inventearisatie- en re gistratieformulieren, werd een coördinatieteam ingesteld waarin naast het college ook ambtelijke inbreng was en vertegenwoordi gers van respectievelijk de recrea tiesector en de landbouw. Burge meester D.J. Verhoeven liet des gevraagd weten dat 's avonds met behulp en medewerking van de besturen van de plaatselijke land bouworganisaties bedrijven ge beld werden om de opvangmoge lijkheden te inventariseren: „Uit eindelijk konden we het provinci aal coördinatiecentrum rond middernacht melden dat in Holten op dat moment zo'n 500 mensen, 400 stuks melkvee, 400 stuks jong vee, 1350 varkens, 200 schapen, 20 paarden en 11.000 legkippen kon den worden gehuisvest." Hoewel het 'informatiecentrum personen' met een speciaal telefoonnummer direct operationeel werd, werd op papier weliswaar een 'informatie centrum dieren' opgezet, in de praktijk bleek het eenter niet nodig daar het meeste vee elders in Over ijssel werd gestald. Op individuele basis werd hier en daar in Holten wel geëvacueerd vee onderge bracht (zie elders in deze krant), veelal bij familie of kennissen. Ook waren er diverse Holtenaren die zich voor veevervoer met transportwagen naar het bedreigde gebied begaven. Het 'informatie centrum personen' werd woens dag in het gemeentehuis bemand door Ed Kraaneveld, bedrijfslei der van bungalowpark Twen haarsveld. Gezien de hoeveelheid telefoontjes die echter rechtstreeks bij het Aegon-park binnenkwa men, werd het de dag erna ver plaatst naar Twenhaarsveld. Vori ge week boden de gezamenlijke recreatiebedrijven opvang aan zo'n 350 evacués: 50 in vakantie oord De Lindenberg, 4 in Mooi Holten, 22 in De Prins en 232 in Twenhaarsveld. Bij diverse parti culieren werden een kleine 40 ge dupeerden ondergebracht. Hachelijk „We zijn hier echt geweldig opge vangen," vertelt Leny, terwijl de parkiet zich nadrukkelijk roert in het gesprek. „Niet alleen was alles perfect geregeld, zo waren bij voorbeeld alle bedden opgemaakt, ook de mensen waren bijzonder vriendelijk en vol begrip.De drie gezinnen, alle naaste familie van elkaar, huizen in een achtpersoons bungalow: acht volwassenen en twee kinderen. Tijdens ons bezoek blijken ze nog vol van het hachelij ke avontuur. En niemand die zich voorheen realiseerde dat ze in een door rivierwater bedreigd gebied wonen. Mieke, die in Ecnteld kort achter de Waaldijk woont, is zich nu terdege bewust van het feit dat ze in een 'badkuip' woont: „Als de dijk was doorgegaan, had ik zeker één tot twee meter water binnen gehad.Maar net als de liefde voor de Holterberg hier, is het daar de liefde voor de Waal. Leny: „Ik ken Tielenaren die de rivier dage lijks willen zien. 't Heeft gewoon iets." Het verhaal van de overhaaste vlucht is zoals dat van vele honder den lotgenoten. In Echteld hadden de Reuzers al het zekere voor het onzekere genomen en alle spullen van beneden naar boven verhuisd. Tot zelfs de deuren van de keuken kastjes. Toen het dinsdag echt wegwezen geblazen was, werden enkel de wasmachine, de bank en de diepvriezer op de aanhanger gezet. De diepvriezer werd tijde lijk 'gedumpt' bij een neef in Utrecht. Dat laatste geldt niet voor vader Chris de Vree: „Als zo'n bericht komt, sjouw je domweg alles zo snel mogelijk naar boven. In ons geval ook de diepvrieskist, waarvan de inhoud straks echter bedorven is omdat de stroom zou worden afgesloten. Maar wat wil je? Op zo'n moment denk je niet helder. Slechts weinigen die zich afvragen wat ze écht willen meene men. Velen bedenken dat pas als alles opgestapeld ligt en je vrijwel nergens meer bij kan komen." De evacuatie vanuit zijn Tielse wo ning deed de 63-jarige De Vree sterk terugdenken aan de de oor log en aan de watersnood in 1953: „Gelukkig is er een groot verschil Hoog en droog in een Holtense vakantiewoning. De overhaaste vlucht uit de Betuwe is de families De Vree, Reuzer en Verhoeks tocht bepaald niet in de kouwe kleren gaan zitten. V.l.n.r. Chris de Vree, Leny Verhoeks met dochter Femke (4 maanden), Mieke Reuzer en Ton de Vree. De overige familieleden waren een eindje om (Foto WV) met de evacuaties in '40-'45. Toen wist je veelal niet waar je terecht kwam. En indien wel, dan was het nog inaar de vraag of daar eten voor je was. De Vree vertelt ook over de angsti ge aanblik van de lege stad Tiel. Lege huizen, lege winkels. Een spookstad als het ware. „Eén voordeel heeft het wel," lacht Leny. „Ook als we niet in het water komen te staan, is dit wel een mooie gelegenheid om te be ginnen met de schoonmaak!" Maar net als haar familieleden hoopt ze toch vurig dat deze nachtmerrie zich niet meer herha len zal. „Daarom géén Betuwe lijn," betoogt De Vree. „Laten ze al dat geld maar in dc dijkverzwa ring stoppen. Met die Betuwelijn waren we toch al verre van geluk- kig!" (vervolg op pagina 3) „In dit voorstel proef ik duidelijk iets van 'eigen volk eerst' Walge lijk. Ik zie me al binnenkomen bij Nijkamp met de mededeling dat ik een kwartje korting wil op het brood omdat ik Holtenaar ben. Nee, ik val hierover bijna van verbazing van mijn stoel! Weg met dit voorstel dus. Kies voor één prijs en wel de duurste." Gerrit Markvoort (PvdA) wond er maandagmiddag in de raadscom missie gemeentewerken bepaald geen doekjes om dat zijn fractie zich in het geheel niet vinden kan in het gewijzigde voorstel van B en W, dat in feite neerkomt op twee kavelprijzen: één voor sociaal en/of economisch gebondenen aan Holten (categorie 1 t/m 4) en één voor de categorie die er geen bin ding mee heeft. De laatste catego rie betaalt meer. Hij was echter de enige. Gemeentebelang, WD en D66 adviseerden positief; het CDA was afwezig. Jan Kevelam (WD) vroeg zich wel af of deze constructie toegestaan is: „Word je als gemeente niet op de vingers getikt voor deze vorm van discri minatie?" En Dick van der Torre (D66), die er overigens van over tuigd was dat de prijzen hoger dan de markt liggen, wees wel op even tuele moeilijkheden rond de vraag 'wie is wel en wie is geen Holte- naar'. Waarop adjunct-directeur gemeentewerken J.H. Heller ver zekerde dat de gemeente op die juridische 'afkadering' zal toezien. Kevelam drong er op aan dat de kavels eerst aan gegadigden uit categorie 1 t/m 4 worden aangebo den. Lukt dat niet, dan kunnen ze op de vrije markt voor een hoger bedrag worden verkocht. „En dat is ook wat gebeurt," verzekerde wethouder Eb van Schooten. „Er is gewoon sprake van één prijs. Zodra de kavels echter de vrije markt opgaan en dus veel breder dan enkel aan eigen ingezetenen worden aangeboden, worden ze duurder." De voorkeur van B en W gaat in ieder geval uit naar verkoop aan Holtenaren. Lukt dat niet, dan komen pefsonen uit cate gorie 5 aan bod, die daarvoor wel dieper in de buidel moeten tasten. Markvoort kon echter niet worden overtuigd. Hij bleef er bij dat hoe dan ook één kavelprijs moet wor den gehanteerd en wel de hoogste. En onderscheid tussen Holtenaar en niet-Holtenaar was voor hem eveneens uit den boze. Op het advies van de raadscommissie fi nanciën komen wij volgende week tering. Na 'het eensluidende 'nee' dat de Telgen In een bezwaarschrift aan de gemeenteraad hebben 274 bewo ners, allen lid van Bewoners- kring De Telgen, zich uitgespro ken tegen toekomstige woning bouw in Dc Telgen. Hoewel het gebied daarvoor tot in elk geval 2011 gespaard blijft, kiezen B en W ervoor om De Telgen daarna alsnog te gebruiken voor wo ningbouw, bij voorkeur voor de wat grotere kavels. Prinsenbal Met hun David Knetterman show gaven de alternatieve car navalsvierders De Knetterzoe- pers het jaarlijkse Prinsenbal ex tra dimensie. In hoo£ tempo werd een goed doortimmerde Amerikaanse televisieshow ge parodieerd en die verfrissende aanpak viel met name bij jonge ren goed in de smaak. Het openstellen van een aantal zandwegen op de Sallandse Heu velrug voor invaliden en houders van een 65 plus-kaart, was voor Gerrit Markvoort (PvdA) aanlei ding om in de raadscommissie ge meentewerken te informeren naar de wijze waarop dat gecontroleerd wordt. Markvoort had geconsta teerd dat veel automobilisten die niet tot bovengenoemde categorie behoren, dikwijls toch van deze officieel afgesloten wegen gebruik maken. Enige tijd geleden liet bur gemeester Verhoeven weten dat politie en Staatsbosbeheer steek- proefgewijs controles zullen uit oefenen. Markvoort had echter zijn bedenkingen: „Staatsbosbe heer kan wel controleren, maar niet verbaliseren en politie is ver te zoeken. Een effectieve controle is er dus niet, laten we dan maar weer terug gaan naar af en die wegen helemaal openstellen...". Ook op het gemeentehuis was er veel waardering voor de spontan wijze waarop de Holtense bevolking mee werkte aan de opvang van evacués en vee uit de be dreigde rivergebieden. Bur gemeester D.J. Verhoeven wil dan ook alle personen, bedrijven en organisaties die opvangplaatsen beschikbaar hebben gesteld of anderszins bij de opvang betrokken wa ren, hartelijk bedanken voor hun spontane reacties en in zet. raadscommissies financiën en ge meentewerken vorige maand ne ten horen over het voorstel, lieten B en W zich adviseren door een plaatselijke makelaar. De grond prijzen waren aanvankelijk gro tendeels gebaseerd op die van de bestemmingsplannen Beuseberg en Lukensveld. De exclusiviteit van de te verkopen percelen maak te het volgens beide commissies echter gewenst die prijzen te rela teren aan de marktprijzen. Voor zes van de acht uit te geven kavels werd het advies van de makelaar opgevolgd; voor twee liet het col lege de eigen uitgangspunten zwaarder wegen. Het is van me ning dat daar te veel onderscheid is gemaakt in ligging ten opzichte van andere kavels en bovendien wordt gesteld dat de oppervlakte ervan onvoldoende vertaald is in de prijs. De bewuste acht kavels worden in de periode '95-'97 uit gegeven: dit jaar drie, volgend jaar drie en in '97 twee. Het gaat in totaal om ruim 18.000 vierkante meter. De kleinste kavel meet 1891, de grootste 2497 vierkante meter. Met de verkoop van enkele groenstroken wordt de totale transactie geschat op 1.790.000 gulden. Het geld wordt toege voegd aan de reserve 'opbrengst verkoop onroerend goed'. Succes was er vorige week voor mevrouw J. Wiggers-Aanstoot. De secretaresse van de Bejaarden sociëteit vertoonde tijdens de bij eenkomst dia's. Zo waren er beel den van het uitstapje dat vorig jaar zomer naar Woudenberg werd ge maakt en van het vele natuur schoon rond Holten. Beelden ook van het zwembad en diverse eve nementen die daar gehouden wer den, van het Twentse Ootmarsum en van Zeeland. Een gezellige mid dag met veel kijkgenoegen. Me vrouw Wiggers zag haar inspan ningen beloond met een bos bloe men. Zondag 12 februari wordt in de hervormde kerk de eerste Open Deurdienst van het nieuwe jaar gehouden. Naar aanleiding van het Open Deur-blad van januari luidt het thema 'Voorleven - Doorge ven'. Voorganger is ds. P. ten Xleij uit Nijverdal. Ina Lemans uit Vrie- zenveen zorgt voor muzikale om lijsting. De opbrengst van de col lecte is bestemd voor gedupeerden van de watersnoodramp. De dienst begint om 19.00 uur, vanaf 18.50 uur is er samenzang. De Scheg^~^ S*0*r f£C«f ATIEC£*7«uJ Piel van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1