Holtens Nieuwsblad Kalfstermansweide eigendom gemeente Noordtak lijkt vooralsnog vergeten gebied in rapport Grootse bevrijdingsoptocht tijdens 'mei-festiviteiten' Joke van Coeverden presidente van NBvP Dijkerhoek Concert HGK met Vocal Harmony RONA eist integrale behandeling Betuwelijn Aanmelden vóór 10 april U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Jaarfeest van Vriendenschaar Thema-avond PvdA Holten Aaftink eerste in Tijenraan Formidabel sportief - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Party centrum - iedere dag open Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 2 FEBRUARI 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Joke van Coeverden is de nieuwe presidente van de NBvP Dijkerhoek. Zij volgt Dikie Stevens op, die na zes jaar tijdens de jaarvergadering afscheid nam. Als dank voor haar bijzondere inzet kreeg zij een pen met inscriptie. Miep Sluiter werd voor een periode van drie jaar herko zen, terwijl Thea Willemink als nieuw bestuurslid kon worden begroet. Hennie Klaasses nam afscheid als aga- risch kontaktpersoon. Zij is opgevolgd door Bea Nijland. Uit de commissies namen ach tereenvolgens afscheid: Wil- ma Reijlink (excursie), zij wordt opevolgd door Ali Pin- kert; Marietje Stevens (kas), voor haar komt Dirkje van de Worp in de plaats en uit de reiscommissie namen Jet Broekhuis en Dinie Rietman afscheid. Hun plaatsen zijn ingenomen door Dikie Ste vens en Betsie Goorman. Na het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst genoten de dames van Henk-Jan Be- rendsen uit Markelo, die in klederdracht vertelde over oude mythen en bijgeloof uit deze omgeving. Tevens kon den de leden hun ingezamelde kurk inleveren. Er is in totaal een vuilniszak vol bijeen ge spaard. De kurk wordt herge bruikt voor inlegzolen in schoenen. De aktie had plaats in het kader van de landelijke NBvP-campagne 'Kritisch consumeren, duurzaam pro duceren'. Dinsdag 21 februari heeft de jaarlijkse Dialect-dag plaats in 'De Trefkoele' in Dalfsen. Aanvang 9.30 uur, de toegangsprijs bedraagt acht gulden. Wie geïnteresseerd is kan zich tot 1 februari opge ven bij Bertha Boode. Aan het concert van het Holtens Gemengd Koor wordt onder anderen meegewerkt door het Wierdense pianistenpaar Praas (Eigen Foto) In samenwerking met het man- nenensemble "Vocal Harmony" geeft het Holtens Gemengd Koor (HGK) vrijdag 10 februari haar jaarlijkse concert in De Kande laar. Aan de uitvoering wordt tevens meegewerkt door het pia nisten-echtpaar Els en Roel Praas uit Wierden. "Vocal Harmony", dat evenals het HGK onder leiding van dirigent Folgert Zwaving staat, werd janu ari 1991 opgericht. De groep telt zestien leden, vier van elke stem groep: tenoren 1 en 2, bariton en bassen. De zangers komen uit Hellendoorn, Hulsen, Rijssen, Wierden en Aadorp. Wekelijks wordt gerepeteerd in Hulsen. Het repertoire bestaat uit zowel geeste lijke als wereldlijke muziek; zowel klassiek als licht. Negrospirituals en Amerikaanse folksongs (volks liedjes) staan regelmatig op het programma. Er wordt overwe gend a capella (zonder begelei ding) gezongen. Behalve mede werking aan concerten in diverse kerken in de regio en optredens in bejaardencentra (Almelo, Holten, Raalte, Hellendoorn) heeft "Vocal Harmony" tweemaal met succes deelgenomen aan een zangersfesti val voor ensembles in Noord-Bra bant. De Wierdense pianisten Els en Roel Praas werden opgeleid aan het conservatorium te Zwolle. Momenteel zijn ze als docenten verbonden aan de muziekschool Noord-Twente in Almelo. Het echtpaar heeft een rijke ervaring in het begeleiden van koren. Naast koorbegeleiding zullen Els Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66 Voor het symbolische bedrag van een gulden verkoopt het Rijssense bouwbedrijf Roosdom- Tijhuis de Kalfstermansweide aan de gemeente. In ruil daar voor koopt het bedrijf van de gemeente negentien kavels in plan Lukensveld. Dertien daar van worden bebouwd met goed kope koopwoningen in rijen. Op zes percelen komen duurdere woningen in de vrije sector: vier woningen (twee onder één kap) en twee vrijstaande woningen. Bovendien staat de gemeente niet afwijzend tegenover de bouw van een appartementencomplex op de plek van het Stationskoffie huis. Dat geldt eveneens voor de bouw van een vrijstaande wo ning naast de dubbele woning aan de Kerkhofsweg (1 en 3). Het aldus luidende voorstel van B en W aan de gemeenteraad komt begin volgende week voor advies aan de orde in de raadscommis sies welzijn en financiën. Enige tijd geleden verwierf Roos- dom-Tijhuis de eigendommen van de familie Kalfsterman. Het betrof het Stationskoffiehuis, de dubbele woning en de Kalfstermansweide. De directie zocht daarop kontakt met de gemeente om te onderzoe ken welke mogelijkheden er waren om de woonfunctie ter plekke te verbeteren. Kortom, om de moge lijkheden voor woningbouw te onderzoeken. Het had tot gevolg dat de Kalfstermansweide voor het eerder genoemde symbolische be drag aan de gemeente werd over gedragen. Zoals bekend wil deze de weide behouden ten behoeve van allerhande evenementen en ak- tiviteiten en wellicht, indien ver hard, als extra parkeerruimte. In samenhang met de bereikbaarheid van de weide wordt binnen afzien bare tijd begonnen met het verbe teren van het MAC-pad. Een maatregel die tevens dient ter ont lasting van de verkeersdrukte op de Dorpsstraat. Roosdom-Tijhuis mag dus gaan bouwen in onder meer Lukens veld. De maximale verkoopprijs van een goedkope tussenwoning bedraagt 149.500 gulden. Voor de hoekwoningen zijn nog geen prij- Het ziet er naar uit dat de Kalfstermansweide binnenkort eigendom van de gemeente is. Of het terrein er dan zo blijft uitzien danwel verhard wordtis nog onbekend. Overigens is deze plaat al historie, want de silo van de Mengunie is al enige tijd wijlen (Foto archief) zen vastgesteld. Die zijn vanzelf sprekend wel iets duurder. Op de kavels zouden aanvankelijk goed kope huurwoningen worden ge bouwd. Door bezuinigingen in de subsidiesfeer zag de gemeente zelf echter geen kans om deze te laten bouwen. Hoe het appartementen gebouw aan de Stationsstraat er te zijner tijd gaat uitzien, is nog niet duidelijk. Wel dat het complex enkele bouwlagen gaat tellen. en Roel zich op 10 februari, zowel vóór als na de pauze, laten horen in vierhandig pianospel (quatre- mains). Het ruim zestigjarige HGK brengt een nagenoeg nieuw repertoire. Vóór de pauze bestaat dat voorna melijk uit geestelijke liederen met werken van F. Schubert, H. Pur- cell, C. Franck en G. Fauré. Na de pauze komt het meer wereldlijke (lichtere) repertoire aan bod met werken van Th. Ford, G.Fr. Han del, W.A. Mozart, R. Schumann en R. Stolz. Het koor zingt zowel a capella als met pianobegeleiding. Het concert in De Kandelaar be gint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 gulden; vijfenzestig plussers betalen zes gulden entree. Na de seizoenstart met een boe- renkoolfuif bij camping De Hol- terberg is CJV De Vriendenschaar druk bezig met de voorbereiding van het Jaarfeest. Dat wordt ge houden op vrijdag 10 en zaterdag 11 maart, beide avonden om 19.30 uur in gebouw Irene. Zaterdag middag 11 maart is vrijgehouden voor de bejaarden en gehandicap ten die vanaf 14.30 uur kunnen genieten van het middagprogram ma. Wie geen vervoer heeft, kan bellen met D. Blaauw (tel. 05483- 62876, na 18.00 uur). Men wordt dan kostenloos opgehaald en thuis gebracht. Bij de aanleg de noordelijke aftakking mogen niet dezelfde fouten worden gemaakt als bij de Betuwelijn," zei prof. dr. ir. Rob van der Heijden van de faculteit technische bestuurskunde van de TU Delft vorige week vrijdagavond in zaal De Biester. Zijn woorden kregen bijval van voorzitter Lucas Kamps van de overkoepelende Vereniging RONA (Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking): ,,De effecten die aanleg tot gevolg hebben zijn niet integraal genomen. In het rapport van de commissie Hermans lijkt het erop alsof de wereld bij Arnhem ophoudt. De rest is vergeten, is buiten beschouwing gelaten. Maar let wel: als de 83 goederentrei nen (per etmaal) naar het noorden Arnhem voorbij zijn, komen ze door veel dorpen, door Zutphen en door alle andere plaatsen aan de lijn tussen Deventer en Oldenzaal. Dus ook door Holten. Een aantal overdag, maar tussen 23.00 en 7.00 uur elke tien tot vijftien minuten een zware goederentrein met zo nu en dan ook nog 'ns een gevaarlijke lading!' Het zette de toon van de zeer goed bezochte avond, die belegd was door de RONA-werkgroep Hol ten. De belangstelling betrof niet enkel Holtenaren: van Zevenaar tot Oldenzaal waren de mensen naar De Biester gekomen, totaal ruim honderd man. Een prima lokatie overigens, gezien het la waai en de trillingen die de regel matig passerende treinen veroor zaakten. Een bijeenkomst waarin het aspect veiligheid langs het spoor centraal stond, maar die nu tevens in het teken stond van het onlangs verschenen rapport van de commissie Hermans, waarin het kabinet geadviseerd wordt de Be tuweroute te realiseren. Hoewel niets met zekerheid kan worden gezegd, ziet het er naar uit dat de regering dat advies overneemt. Hoe het echter met de noordelijke aftakking moet, blijft vooralsnog de vraag. ,,Er zal een gedegen onderzoek moeten plaatsvinden naar mogelijkheden en problemen rond veiligheid en (geluid)hinder langs de noordtak," vond Van der Heijden, die stelde dat kritische rapporten, zoals van de studie naar de Betuweroute, niet in de lade verdwijnen. Ofschoon er nog niets besloten is, verwachtte hij dat de noordtak vooralsnog gaat lopen over de (dan aangepaste) bestaande spoorlijn. Dit in verband met de aanzienlijke investeringen in een geheel nieuwe lijn. Wat betreft het gebruik van het bestaande spoor liet NS-projectleider C. de Vries echter onlangs weten dat de lijn waar Holten aan ligt, ongeschikt is om te dienen als noordtak van de Betuwelijn. De NS kiezen voor een samengaan van een Twentelijn voor goederenvervoer Arnhem- Oldenzaal (Bentheim) met het tra cé van een toekomstige Hoge Snel heids Lijn (HSL) van Amsterdam via Arnhem en Oldenzaal naar Berlijn. Die lijn zou dan bij voor keur door de Achterhoek moeten lopen, gelijktijdig met de aanleg van een nieuwe rijksweg Al5. Kamps vreest evenwel intensive ring van goederenvervoer over het bestaande spoor, daar die aanleg volgens hem financieel niet haal baar is. Van der Heijden wees er tevens op dat nu al wel duidelijk is dat niet al het goederenvervoer via Emme rich naar Duitsland gaat, maar dat op basis van de overeenkomst van Warnemünde, een deel via Bent heim (Oldenzaal) de grens over gaat. Over de lijn langs Holten dus. Voorts belichtte hij aspecten als de toename van trillingsoverlast door het gebruik van zwaarder materieel, de hogere snelheden waarmee gereden wordt, de veel zwaardere belasting van de infra structuur, de logistieke complexi teit (dienstregelingen en dergelij ke), (on)veiligheid, bereikbaar heid, visuele- en geluidhinder en gedwongen vertrek van aanwo- nenden. Ten slotte kwam hij met een mogelijk alternatief, dat bo vendien stukken goedkoper is: Combi Road. Op een apart aan te leggen wegtracé kunnen indivi duele voertuigen containers, af komstig uit de Rotterdamse ha ven, naar de oosterburen vervoe ren. De voertuigen rijden op luchtbanden (geluidarm), ontwik kelen hoge snelheden en worden volledig automatisch gestuurd. Zo'n strook kan bijvoorbeeld naast een bestaande rijksweg wor den aangelegd. Volgens Van der Heyden worden al testen uitge voerd op een proefbaan in de Rot terdamse haven. Over de mogelijke schade door geluidhinder, droeg dokter Theo Loef van de GGD Deventer zijn steentje bij. Duidelijk werd dat de toename van geluidsoverlast wel degelijk leiden kan tot psychische en fysieke klachten. Zo is het zeker niet ondenkbaar dat er schade aan het gehoor ontstaat. Ter sprake kwam onder meer het plaatsen van geluidschermen. Ook de regionale brandweer Mid den-IJ ssel was aanwezig. In de werkgroep Betuweroute Regiona le Brandweren (met korpsen uit Arnhem, Oost-Veluwe, Midden- Ij ssel en Midden-Twente) is uit voerig gesproken over de sterke toename van het goederenvervoer over het spoor en het daarmee samenhangend verhoogd risico van calamiteiten, temeer daar er regelmatig gevaarlijke stoffen worden vervoerd. Tot zijn teleurstelling constateerde RONA-voorzitter Kamps dat de mensen in Twente 'nogal afwach tend' zijn: „Ze staan tot nu te weinig open voor de kwestie. Ik vind bovendien dat ze te gezagsge trouw zijn en daar wordt op schandalige wijze misbruik van ge maakt. Zo van: wat in de Betuwe niet kan, kan daar wel." Kamps achtte het derhalve hoog tijd om aktie tc ondernemen richting Den Haag. Binnenkort moet een groot se manifestatie van het RONA volgen. „Wij willen dan vragen aan de diverse RONA-werkgroe- pen om naar de gemeente te stap pen met de vraag om onze aktie te Weliswaar geen goederentrein op deze foto, maar dat de in toekomst meer goederentreinen langs Holten gaan denderen, lijkt onafwendbaar. In het rapport van de commissie Hermans is de noordtak vooralsnog echter vergeten gebied (Foto WV) steunen. Het is noodzakelijk dat er één plan komt, van Rotterdam tot Oldenzaal. De commissie Her mans bouwt nu eerst de beneden- Russ Frits Russ is kwaad op de 'leken' die 'zijn' Holterberg verpesten. De geboren Tsjech grijpt de voorgenomen afsluiting van de Toeristenwcg aan om eens flink zijn hart tc luchten. Als jager en preparateur kent hij de Holter berg als zijn broekzak. Een mo noloog... Triathlon Zorgverzekeraar Oostneder land is de nieuwe hoofdsponsor van de Holtensc triathlon. Het evenement wordt gehouden op zaterdag 8 juli en kent diverse nieuwe elementen. Met Almerc, Stein en Venray is een circuit gevormd en ook wordt e< jeugdtriathlon geïntegreerd het programma. De PvdA Holten houdt dinsdag februari een openbare thema avond in zaal 2 van dorpshuis D Boschkamp. Op deze bijeenkom: verzorgt Flip Buurmeier een !t zing over het thema 'Sociaal Z( kerheidsbeleid voor de Tot komst'. Aansluitend is er gelegei heid tot het stellen van vragen. Wi geen vervoer heeft en de bijeer komst toch wil bijwonen kan de: gewenst gehaald en weer thuis gc bracht worden. In dat geval woi den belangstellenden verzoet even te bellen met secretaress Tine Klompenmaker, tel. 6145'; De avond begint om 20.00 uur. Afgelopen weekeinde is de Ho tense Christien Aaftink (13) in hl Raaltese zwembad Tijenraan i haar leeftijdsgroep Overijsse kampioen geworden op de IC meter schoolslag. Het was niet c enige medaille die mee naar Holte ging. Coenraad Ligtenbere (2'. sleepte op de 100 meter vlinderslz met een derde plaats brons in c wacht. Aanvankelijk zou Ligter berg ook uitkomen op de 100 m< ter rugslag. Daar een andei zwemmer kort tevoren kans TA om 0,2 seconden sneller te gaai mocht hij echter niet starten. Zc wel Aaftink als Ligtenberg is ve bonden aan de Rijssense zwen club De Mors. verdieping en denkt 'dat dak komt het goederenvervoer, mits voor- er wel.' Dat is niet de manier waarden en eisen gelijskgescha- waarop je met mensen omgaat, keld worden aan die van de Betu- Wij zijn niet tegen de toename van welijn!", aldus Kamps. De Scheg Pie! van Donkptein 1 Te!. 05700-5 51 55 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer Ook deze week richt het Holtens Nieuwsblad de kijker op het be vrijdingsfeest dat Holten over enkele maanden wacht. Was het vorige week de commissie straat versiering van de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen (S VNF) die een oproep deed voor deelname aan de wedstrijd stra ten versieren, deze week is het woord aan de commissie optocht. Want een groots feest ter herden king van 50 jaar bevrijding is nou eenmaal niet compleet zonder optocht. Ook de grote bevrij dingsoptocht, die zaterdag 5 mei plaatsheeft, staat geheel in het teken van het centrale thema 'Vrijheid'. „Een 'open' thema," vindt com missievoorzitter Henny Jalving. „Vijf jaar terug was dat '45 jaar bevrijding'. Dan ben je toch wat meer gebonden. Dit is breder en kan op verschillende manieren worden benaderd." Het is niet voor niets dat de SVNF Jalving 'gestrikt' heeft voor het bemannen van deze commissie. Evenals mede-commissielid Gerard Grave kent hij het klappen van de zweep daar hij zich al enige tijd bekom mert om de coördinatie van de jaarlijkse carnavalsoptocht. Net als bij die optocht, worden ook de deelnemers aan de bevrijdingsop tocht geconfronteerd met een aan tal richtlijnen. Volgens Jalving zijn ze ongeveer gelijk aan die van de carnavalsoptocht: „Er zijn wel en kele wijzigingen/aanvullingen. Zo hebben de disciplines nu onder meer te maken met de wegver smalling in de Dorpsstraat-west ter hoogte van café Maats. Er moet dus goed gelet worden op de breedte. Bij deze optocht kan men bovendien geconfronteerd wor den met bogen over een straat. Daarom moeten de bouwers reke ning houden met een maximale hoogte van vier meter." In tegen stelling tot bij de carnavalsoptocht worden naar zijn zeggen hier geen startgelden ontvangen. Aan de bevrijdingsoptocht kan in verschillende categorieën worden deelgenomen: wagens, loopgroe pen en individuelen (fietsen, kar retjes enz.). Bromfietsen zijn van deelname uitgesloten. In die cate gorieën worden verschillende prij zen toegekend. De prijzenpot be vat totaal 1250 gulden. Iedereen mag meedoen, vanzelfsprekend ook vanuit de buurtschappen. „Straten, buurten, (sportvereni gingen, scholen, alles is welkom," verzekert J alving, die op dit mo ment nog niet precies weet hoe de jury zal zijn samengesteld. Wel is duidelijk dat de jury met onder anderen Canadese veteranen een internationaal tintje krijgt. Wat betreft de voorwaarden waar de disciplines in elk geval aan moeten voldoen, hecht J avling er aan om op te merken dat deze optocht een bepaald ander karakter heeft dan de carnavalsoptocht. Fantasieloze inzendingen met een getint karak ter zijn niet toegestaan, evenmin alcohol. Jalving: „Strooigoed als confetti en serpentines mag na tuurlijk wel, maar het gebruik van bijvoorbeeld water zien wij liever Ook muziek is toegestaan, maar ook daarbij gaat het om een wat ander genre dan in een carna valsoptocht. Het moet enigszins aansluiten bij het thema." Ten slotte wijst de Holtenaar er op dat deelnemers zelf zorg moeten dra gen voor een dagverzékering (in geval van schade door wind of regen).

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1