Vriendenkring Dorpsschool pleit voor behoud gebouw Msa 'Brandweer moet ook Onderhoudende lezing /an Carolijn Visser plompen aan diggels lokaa, taa|( houden> )ij Apple John Aktie op Toeristen weg Voorlopig programma 50 jaar bevrijding Groen licht voor Vletgaarsmaten Uitbreiding alarmsets Dringend verzoek om herstel onderwijsfunktie HOLTENS NIEUWSBLAD Tankstation DONDERDAG 1 DECEMBER 1994- i je eentje de wereld rondreizen, chrijfster Carolijn Visser wist orige haar publiek in de openba- bibliotheek met al haar reisbe- ivenissen moeiteloos een avond boeien. leen volle bak weliswaar, maar sn gehoor van iets meer dan vijf- g belangstellenden. Minder dan e circa tachtig man die twee jaar sleden de lezing van collega Mar in Berk bijwoonde. „Desondanks ;n zeer geslaagde avond, niet in e laatste plaats vanwege de bij- jnder leuke verteltrant van Vis- >r," constateerde bibliothecares- i Karin Pennewaard na afloop. Warjan Berk is als schrijfster na- lurlijk bekender, maar de ster m Visser is duidelijk stijgende, 'p wisten ook dat ze heel onder- judend kon vertellen." Dat de snnevruchten van Carolijn Visser in groeiende belangstelling ge- eten, blijkt onder meer uit haar atste boek 'Hoge bomen in Ha- )i', dat op de Boeken Top Tien ijkt. e drang tot het ontdekken 'van ;n vreemde' zat er al vroeg in bij i van oorsprong uit Middelburg afkomstige Carolijn Visser. Inmid dels heeft ze voet aan de grond gezet in een groot aantal landen. Tot de veel bezochte landen be hoort China. Reizen en schrijven zijn voor Visser twee bezigheden die niet los van elkaar te zien zijn. Zij publiceerde reisverhalen over onder meer China, Malawi en Ja pan. Waar haar reislust vandaan komt, is Visser eigenlijk niet ge heel duidelijk: „Misschien het ver langen naat zon, naar andere geu ren. Ik blijf op zoek en heb niet het idee dat er één plek voor mij be stemd is." Half december vertrekt de 'reizend schrijfster' naar Nicaragua. Het is al geruime tijd gebruik dat de Hol tense bibliotheek ieder jaar een schrijv(fst)er uitnodigt in het najaar. In verband met de verbou wing werd daar vorig jaar van af gezien. Pennewaard: „We kiezen aan de hand van boeken die het goed doen, maar ook op grond van ervaringen die andere bibliothe ken met een bepaalde schrijver hebben gehad." Tijdens de Kinder boekenweek is traditiegetrouw een jeugdschrijv(fst)er te gastin de bibüotheek aan de Rörikstraat. nderwetse rock en bijna twee- inderd vaste klanten. Het was eer beregezellig op de Apple ihn-rockavond in Espelo vorige eek vrijdag. De klompen gingen bij aan diggels en 'zaaleigenaar' in Meierink voerde met-trouwe ervoeter Waldo een rondedansje wat vertraging door onwillige «ktronica stapte de band Skee- r Beeter (voor het eerst in de euwe samenstelling) het podium i. Met name door Joke Vruggink, nieuwe zangeres, heeft de groep eer power in huis. Het herhaald peteren bij 'Koeland' in de huur werpt dus haar vruchten af. erna was het de beurt aan Ha rkamp, de 'borstrockband die af lopen weken de eerste cd op- m. Live ging het zo snoeihard dat het ten koste ging van de ver staanbaarheid en de zuiverheid, maar bij het nummer 'Scheit an oe' werd dat weer goed gemaakt met de komische act van Hendrik die zelfs een complete pleepot op zijn hoofd had. Absoluut hoogtepunt echter was het optreden van Kabaal met Freekie Puntdroad en Brekk'n Jan Schampschot die vooral oude Nor maal-nummers uit de eerste vijf jaar van deze groep hadden inge studeerd. Dat zorgde voor een uit- zinning sfeer en hoewel de organi serende 'krasse knarren' iets uit de reserves van afgelopen jaren moes ten bijleggen, zal ook volgend jaar Apple John Rock Night op het pro gramma staan, waarschijnlijk weer met een kleinschalig optre den van Boh Foi Toch. ider het motto 'Zonder auto na- urlijk' zullen landelijke milieuor- nisaties morgen, vrijdag 2 de- mber, voor korte tijd de Toeris- iweg afsluiten voor doorgaand rkeer. De aktie heeft vanaf 14.45 r plaats ter hoogte van hotel ilzicht. Sinds eind vorige week irden akties gevoerd met als doel toverkeer uit natuurgebieden te ren. De afsluiting van de Toeris- ïweg geldt als landelijk hoogte- nt. De enrome drukte op de weg, midden door één van de laatste iite heidegebeiden van ons land ert en een bedreiging vormt voor de laatste vaderlandse populatie laagland korhoenders, is de na tuur- en milieuorganisaties een doom in het oog. In een persbe- recht van Milieudefensie wordt ge steld dat vertegenwoordigers van provincies, gemeenten en natuur- beherende instanties ruim een jaar geleden een plan maakten voor af sluiting: „De gemeenten weiger den evenwel dit uit te voeren." De aktievoerders eisen dat de uitvoe ring van het plan uiterlijk 1 mei gestart wordt. Zo niet, dan wordt overwogen tegen die tijd opnieuw akties te voeren. Lang verwacht, maar toch gekre gen. Daar stond hij dan te glim men voor de brandweerkazerne aan de Waagweg. De nieuwe bos- brandbestrijdingsauto van de Holtense brandweer. Afgelopen zaterdag werd deze officieel over gedragen aan burgemeester DJ. Verhoeven. In een overvolle kan tine waarin ook veel oud-vrijwil ligers en de leden van de commis sie Gemeentewerken een plaatsje hadden gevonden, werd dat ge vierd met toespraken, cadeaus en een hapje en drankje. Brandweer commandant J.H. Heller noemde de grote brand op de Sprengen- berg in april 1984 als directe aanlei ding om zich op een doelmatige aanpak van het fenomeen bos brand te gaan beraden. De spe ciaal daarvoor ingestelde werk groep concludeerde in ieder geval dat er in een blusvoertuig moest worden geïnvesteerd. De toen tien jaar oude Magirus-Deutsch vol deed op dat moment al niet meer aan de eisen, met name omdat deze niet rijdend spuiten kon. Maar aangezien die auto nog niet afgeschreven was, het gemeente bestuur in de bouw van een nieuwe brandweerkazerne investeerde en er nog een regeling met het gewest Midden-IJssel voor medefinancie ring moest worden getroffen, duur de het nog tien jaar voordat de fonkelnieuwe MAN met Ziegler- opbouw kon worden gepresen teerd. Heller benadrukte de actieve rol die zijn korpsleden in de selectie hadden. 'Dat is heel belangrijk want zij moeten ermee werken. Hun programma van eisen ver meldde als belangrijkste criteria de 4-wielsaandrijving, het rijdend kunnen spuiten, een grote tankin- houd en de mogelijkheid vanaf het dak te blussen. Uiteindelijk heb ben we voor de auto met het laag ste vermogen gekozen (230 PK), maar die bleek bij de proefritten op de Holterberg het beste te vol doen.' Met de aanschaf van de nieuwe brandweerwagen is een bedrag van f 405 duizend gemoeid. Op het investeringsschema was een be drag van f 275 duizend gereser veerd, de oude auto bracht nog een inruilprijs van 29 mille op, het ge west Midden-IJssel spendeerde 35 mille en het resterende bedrag kwam uit het batig gemeentesaldo van 1992. Ook regionaal commandant Kop- pes van het gewest Midden-IJssel riep de chaotische bosbrandbe- strijding uit 1984 in de herinnering, maar bekende eerlijk een kans te hebben gemist in het overtuigen van de politiek om het geld voor adequaat materieel beschikbaar te stellen. Voor hem is het extra zuur dat een maand nadat Holten de eerste van de vier geplande bos- brandbestrijdingsauto's presen teert, deze gemeente overgaat naar de regio Twente. Troost voor hem was de wetenschap dat ook Vorden op het punt staat zo'n voer tuig aan te schaffen. Overigens be loofde Heller hem dat hij de Hol tense wagen ook wel eens mag le nen. Regionale opzet? Voor burgemeester D.J. Verhoe ven was de overhandiging aanlei ding om nog even in te gaan op de komende wisseling van gewest en de discussie over al dan niet een regionale opzet van de brandbe strijding. 'Ik was even bezorgd dat het dezelfde kant op zou gaan als met de poütie, maar gelukkig lij ken die plannen nu van de baan. Op zich is het een goede zaak wan neer bepaalde specifieke taken zo als preventie, opleiding of de aan pak van gevaarlijke stoffen regio naal worden opgezet, maar lokaal moet de brandweer ook een taak houden. Zeker als het om het be- Middels de door hun ingeschakel de advocaat hebben de gezamen lijke pomphouders in Holten in een brief het college verzocht bij U- Vlees aan te dringen op sluiting van het tankstation aan de Pan nenbakkersstraat, zo mogelijk on der bestuursdwang. In de brief wordt gewezen op de huidige mi lieuvoorschriften. Iets, waar het bewuste pompstation naar hun zeggen niet aan voldoet. Burge meester D.J. Verhoeven liet even wel weten dat geen bestuursdwang zal worden toegepast: „Uit milieu- oogopunt bezien is dit volgens ons niet direct noodzakelijk. Boven dien wordt al met U-Vlees overlegd over de verplaatsing van het pompstation naar de overzijde, hoek Pannenbakkersstraat-Waag- weg." Zodra de milieuvergunning en de bouwvergunning rond zijn, wordt de procedure hiervoor opge start. De bouwplannen zijn inmid dels klaar. een uiterste poging om het psschool-gebouw te redden i de slopershamer, heeft De endenkring tot behoud van de psschool zich per brief tot B en ewend. De kring meent dat het indigen van de functie onder- i en wijzigen van het bestem- igsplan ten behoeve van wo- ïbouw, niet zonder meer ge- tinueerd en/of verder uitge- rd kan worden. Er wordt gedrongen op overleg met des- digen als het Informatie en 'ies Centrum Schoolaccommo- ies en de Rijksbouwmeester zo mogelijk op basis van 'no i no pay' een keuze tot herin- iting te maken. Mocht woning- w werkelijk van doorslagge- d belang zijn, dan wordt ge- t voor integratie van het iolgcbouw in dit plan. Ie brief wordt gesteld dat een iuze afweging moet (kunnen) flen gemaakt tussen renovatie en uitbreiding van kwalitatief goe de huisvesting enerzijds en nieuw bouw die sloop inhoudt, ander zijds. Sloop van het gebouw wordt beschouwd als 'pure kaptiaalsver- nietiging'. Refererend aan een ge sprek van een studiegroep waarin onder meer het ministeries van on derwijs, cultuur en wetenschappen is vertegenwoordigd, wordt één van de gesprekspunten aange haald: 'sloop en nieuwbouw in plaats van het stichten van scho len in bestaande gebouwen of her gebruik van oude scholen, komt voort uit gemakzucht, gebrek aan fantasie, verkeerde regelgeving en is een bedreiging voor de kwaliteit van onze leefomgeving en cultu reel erfgoed'. Het leegstaande schoolgebouw is volgens de kring letterlijk één van de laatst overgebleven hallenscho- len in Nederland. De kring heeft zich daarom tot doel gesteld het gebouw voor Holten dus ook Ne derland te behouden middels het opnieuw onderbrengen van onder- wijsaktiviteiten. Argumenten daarvoor zijn allereerst de centrale ligging ten opzichte van voedings- gebieden als Beuseberg, Lukens- veld en plan Liezen. Bovendien ligt het gebouw naast de bibliotheek en het dorpshuis. De Holterenk- school en Haarschool zijn beide semi-permanente gebouwen; een voudig van constructie met een beperkte duurzaamheid en be stemd voor de middellange ter mijn. Verlenging van die termijn brengt vaak hoge kosten met zich mee. Volgens de kring zal een reële vergelijking van exploitatiekosten (stookkosten, dakonderhoud Hol- terenk enz.) uitwijzen dat het Dorpsschool-gebouw voor bijvoor beeld de eerstkomende tien jaar een betere keuze is. Voorts wordt gewezen op het gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden van de Haar school. De leerlingen zullen dan moeten worden ondergebracht in de Holterenkschool. Het Dorps- chool-gebouw is volgens de kring ook beter geschikt voor een school- functie (ruimere lokalen, hogere plafonds, korte loopafstanden, groter schoolplein, fietsenstalling, hal enz.) dan de andere schoolge bouwen. Ten slotte de hal, die ui termate geschikt geacht wordt voor multifunctioneel gebruik. Op de Holterenkschool moet voor ou deravonden al worden uitgeweken naar een andere lokatie. Naast schoolaktiviteiten worden moge lijkheden genoemd als (permanen te) expositieruimte, verhuur aan (zang(verenigingen), toneel, con certen en samenzang. Mocht blijken dat zelfs na serieuze (ook financiële) afweging op ter mijn, een schoolfunctie voor het gebouw niet haalbaar is, dan wijst de Vriendenring tot behoud van de Dorpsschool op de volgende alter natieven: onderkomen voor slecht weer voorzieningen, cultureel cen trum, concerthal, exposities, cur susruimtes, filmzaal en dergelijke (overloop van De Boschkamp), (toekomstig) onderdak voor Groe ne Kruis (en PTT), Rode Kruis Welfare supportersvereniging HMV, een bedrijvencentrum, uit- breidingsmogelij kheid/samenwer- king met De Boschkamp, senio renwoningen om het schoolge bouw, waarbij het gebouw één van bovenstaande functies kan krij gen. „Zeer veel Holtenaren hebben de Dorpsschool zes jaar lang be zocht in een leeftijdsfase, die nog sterk karaktervormend is. Een groot aantal heeft door de vele jeugdherinneringen nog steeds af finiteit met dit gebouw. Slopen wordt door veel inwoners als kwet send ervaren. Voortgang van het huidige beleid zonder een grondig onderzoek naar de haalbaarheid in oude staat is kortzichtig en arro gant," besluit de vriendenkring. Uit handen van de vertegenwoordigers van MAN en Ziegler kreeg burgemeester Verhoeven de autosleutels overhandigd. Foto Ten Velde). heer gaat. Holten heeft een goed gemotiveerd korps dat met 32 le den bijna op sterkte is en nu zowel wat betreft huisvesting als mate rieel helemaal up-to-date is.' Verhoeven feleciteerde de Twentse regiocommandant Berkhout dan ook met de aanwinst per 1 januari, maar herinnerde hem tevens even fijntjes aan het jaarlijkse prijs kaartje van 5000 gulden dat door Midden-IJssel aan de nieuwe auto is gehangen. Dat geld zal volgend jaar uit Twente moeten komen. Voor de brandweerlieden zelf had de burgemeester een duidelijke wens: 'Veel goede oefeningen, maar weinig gebruik'. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. BOUWVERGUNNING IS VERLEEND VOOR: - bouw woning De Wheeme 6; 2. KAPVERGUNNING IS VERLEEND VOOR: - struweel eiken hoek Oranjestraat-Rijssenweg; 3. VOORTS IS VERGUNNING, ONTHEFFING E.D. VERLEEND VOOR: - fotograferen op de openbare weg door Fotobureau Het Levenslicht te Sittard tijdens carnaval en Keunefeesten 1995; - Kerstmarkt in v.m. EHAG-pand op 10 december 1994, - loterij door Kerk- en verenigingsgebouw „Bethanië" op 8 maart 1995; Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaar schrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7451 AA Holten. VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente bij besluit van 28 november 1994 heeft verklaard, dat een gedeeltelijke herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplannen „Buitengebied" ten behoeve van het plaatsen van een ondergrondse LPG-opslagtank en een hekwerk in de groenstrook op de hoek Oranjestraat-Rijssenseweg, een en ander voor zover omvattende het gebied zoals met rode kleur op de bij bedoeld besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte te kening is aangegeven. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 5 december 1994 en ligt vanaf deze datum voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek). Holten, 1 december 1994. VRIJSTELLING BESTEMMINGSPLAN „BUITENGEBIED' De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) bekend, dat met ingang van 5 december 1994 gedurende twee weken voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling alge mene zaken, ter inzage zal liggen een verzoek om vrijstelling van het bestemmings plan „Buitengebied". Dit verzoek heeft betrekking op het plaatsen van een ondergrondse LPG-opslagtank en een hekwerk in een groenstrook op de hoek Oranjestraat-Rijssenseweg. Aangezien de voorgenomen werkzaamheden niet in overeenstemming zijn met de ingevolge het bestemmingsplan „Buitengebied" voor genoemd perceel geldende be stemming „verkeersdoeleinden", kan het verzoek om vrijstelling slechts worden inge willigd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO Daar ge noemde werkzaamheden in overeenstemming zijn met een voorgenomen partiële herziening van het bestemmingsplan „Buitengebied", zijn burgemeester en wethou ders voornemens bedoelde vrijstelling te verlenen. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk beden kingen tegen het verlenen van vrijstelling naar voren brengen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 1 december 1994 Met het oog op de aktiviteiten rond de aanstaande herdenking van 50 jaar bevrijding, heeft de Stichting Viering Nationale Feestdagen (SVNF) een voorlopig programma vastgesteld: 28 april aankomst Ca nadezen; 29 april: straatversiering, aubade, Oranjefestijn, gezinsfiet stocht, vuurwerk; 30 april: 19.00 uur, Open Deurdienst in De Kan delaar; 2 mei: officiële ontvangst Canadezen in het gemeentehuis, culturele avond in De Kandelaar; 3 mei: toneel voor ouderen door OCH in Irene; 4 mei: herdenking Canadese begraafplaats, herden kingsdienst met aansluitend plaatselijke herdenking bij het ver- zetsmonument; 5 mei: 's middags grote optocht, 's avonds taptoe op het veld bij de scholengemeen schap en aansluitend bevrijdings bal in de aula van de scholenge meenschap. Het thema van zowel straatversiering als optocht luidt 'Vrijheid'. De SVNF doet voorts nog een beroep op Holtenaren die bereid zijn gedurende een ruime week Canadezen te huisvesten. Daarvoor kunnen zij kontakt op nemen met Joke Voordes, tel. 63600/62306. In navolging van vorig jaar worden op kerstavond kaarsen geplaatst door de schooljeugd op de Canade se begraafplaats. De plechtigheid heeft plaats om 16.30 uur. De kaar sen worden aangeboden door de Holtense mevrouw L. van Dam. Zij is Finse van geboorte en introdu ceerde dit traditioneel Finse ge bruik twee jaar geleden met succes in Holten. Geen uitbreiding van industrie op Flierdijk, wel op bedrijventerrein Vletgaarsmaten, westelijk van in dustrieterrein De Haar n en de N332 (vroeger S14). Dat is één van de belangrijke bijstellingen in het vorige week door de raadscommis sie ruimtelijke ordening bespro ken aangepaste structuurplan van Holten. De commissie kon zich unaniem vinden in de wijziging. Het gewijzigde plan moet nu offi cieel door de gemeenteraad wor den vastgesteld. Toetsingskader voor het ontwikkelen van bestem mingsplannen de komende jaren. Burgemeester D.J. Verhoeven liet weten dat er nog geen échte duide lijkheid bestaat over de behoefte aan nieuwe industrieterrein. Toch merkte hij op dat het gemeentebe stuur regelmatig benaderd wordt met de vraag over mogelijkheden tot verplaatsen van een bedrijf of vestiging van een nieuw bedrijf. Naar zijn zeggen past Vletgaars maten in het door de regio Twente op te stellen regionaal structuur plan. Zoals bekend stapt Holten binnenkort over van het gewest Midden-IJssel naar de nieuwe be- stuursregio Twente. Niet ineens, maar in fasen. Jan Metsemakers (PvdA) hechtte evenwel grote waarde aan een inventarisatie vooraf naar de feitelijke behoefte aan industrieterrein, ook regio naal: „Zijn we met andere woorden in staat om te concurreren?" CDA'er Ab Stegeman toonde zich verheugd dat Flierdijk definitief van de baan is: „Nu is er een opti male scheiding tussen wonen en werken." Wel benadrukte hij het belang van de komst van een goe de ontsluitingsweg bij Vletgaars maten. Volgens C. Grit van stede bouwkundig bureau Witpaard Partners die het plan samenstelde, zou dit op geen bezwaar stuiten bij de provincie. De aanschaf van vijf nieuwe alarm sets voor de Stichting Welzijnn Ou deren Holten (SWOH) was dins dagmiddag geen punt van discus sie in de raadscommissie welzijn. Wèl de wijze waarop ze gefinan cierd worden. Met de aanschaf is 5000 gulden gemoeid. SWOH heeft op dit moment als 45 sets in bezit. Zeven daarvan zijn door beschadi ging en ouderdom niet meer bruik baar. Ook na vervanging van deze sets blijft de behoefte aan nieuwe, extra sets bestaan. De behoefte aan alarmsets, een apparaatje dat doorgaans om de hals gedragen wordt en bij gebruik kontakt legt met een meldpost, is nog altijd groeiende. Een aantal mensen staat op de wachtlijst. Uitbreiding is dus zeer gewenst. In het raadsvoorstel stellen B en W voor om 10.000 gulden te storten in het fonds voor aanschaf van alarm- eringsapparatuur. Met de boven genoemde 5000 gulden, totaal 15.000 gulden dus, afkomstig van het rekeningoverschot '93. Aan vankelijk was het de bedoeling om dit toe te voegen aan de reserve riolering, maar de raadscommissie financiën prefereerde het in te zet ten voor projekten in het kader van Sociale Vernieuwing (SV). Een uit breiding van dat budget bleek in relatie met de ingediende verzoe ken echter niet nodig (daarvoor is voldoende geld beschikbaar), dus kan het'bedrag voor de alarmering worden aangewend. Dat zou bete kenen dat het geld niet uit de SV- pot komt, maar in het voorstel wordt wel aangegeven dat het alarmeringsprojekt raakvlakken heeft met SV. Reden waarom de commissie een slag om de arm hield met haar advies: aanschaf alarmsets ja, maar niet met SV- geld. De financiering ervan zal nu nader worden toegelicht.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5