Veel animo voor reünie scouting ARP moet uitstoot van ammoniak terugdringen 1 PvdA: zo min mogelijk gif Makelaardij Robers ook naar oude Rabo Nieuwbouw ijssalon Formidabel sportief I- Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium Vergaderruimte Partycentrum iedere dag open Veel agrarische bedrijven onder minimum inkomensgrens IMV-film jud-Holten |alenderactie Kerstbakjes voor ouderen Geen spreekuur PvdA Holten Predikante beroepen Geslaagd SPEKTAKEL PIETEN EN PEPERNOTEN Waar? Zie pagina 3 Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Zodra de gemeenteraad heeft ingestemd zal ijssalon Martino met de grond gelijk worden ge maakt. De sloop is nodig voor de aansluitende nieuwbouw. Eigenaar Martin Nijkamp laat weten dat het huidige pand in jUniterst slechte staat verkeert jen vervangen wordt door een 4 wat groter, eigentijdser pand. Q-j De plannen zijn reeds klaar. De uitbreiding wordt gevonden in het benutten van de ruimte (nu jragVerbinding) tussen de huidige ^.jpalon en de lunchroom van de ernaast gelegen bakkerij en een nog beschikbaar stukje dat er- jachter ligt. Op de eerste verdie- ting wordt een woning gereali seerd. Nijkamp hoopt dat de erkzaamheden zo spoedig ogelijk klaar zijn, vanzelf- iprekend voor het zomersei- De nieuwe salon zal een 'algehele aanpassing' onder aan. Nijkamp: „De ijsverkoop ;al nog sterker worden bena- Irukt, onder meer door uitbrei- ling van de ijskaart." De Scheg Voor leden en oud-leden van Scou ting Holten De Waardenborch- groep werd afgelopen zaterdag een reünie gehouden in het troephuis aan de Liezeweg. De bijeenkomst was op touw gezet vanwege het feit dat het houten onderkomen bin nenkort met de grond gelijk ge maakt wordt. Op dezelfde lokatie wordt een geheel nieuw clubhuis gebouwd, dat eveneens domicilie wordt van de BE Blauwe Vogels St. Jorisgroep, mindervalide scouts uit Raalte. De nieuwe akkommo- datie zal in verband daarmee ook aangepast worden. Ruim tachtig leden wilden nog eenmaal in het oude troephuis bij elkaar komen. Gelet op de aanmelding vooraf van vijftig personen, een zeer positieve opkomst dus. De bijeenkomst werd door voorzit ter A. Bakhuis geopend met een fraaie toespraak onder het motto 'Als bomen praten konden'. Daar in belichtte hij heden en verleden en wel en wee van de Waarden- borchgroep over de afgelopen 32 jaar. Tevens deed hij een oproep aan vrijwilligers in verband met de aanstaande sloop en vervolgens de nieuwbouw. Vervolgens werd de reünie geopend door de verschil lende speltakken: verkenners en padvindsters, welpen en kabou ters en als laatste de bevers, de jongste aanwinst binnen Scouting Holten. Onder het genot van een hapje en een drankje werden tal van oude herinneringen opgehaald. Aange zien de grootste groep mensen be stond uit scouts van zo'n twintig jaar geleden, zorgde dit weerzien voor de nodige verbazing en vreug de tegelijkertijd. Met elkaar beke ken de ex-scouts nog eens de log boeken uit 'hun' tijd. Ook konden foto's en dia's van weleer worden bezichtigd, waardoor 'die goeie ouwe tijd' nogmaals werd opge haald. Liederen zingen bij het kampvuur was door de miezerige weersomstandigheden niet moge lijk, maar een oplossing werd ge vonden in het haardvuur binnen in het troephuis. Ook werd nog even vooruitgeke ken om door middel van de bouw tekening een idee te krijgen hoe het nieuwe onderkomen van de padvinders eruit zal gaan zien. In verband met de reünie van De Waardenborchgroep ging de vlag bij het troephuis in top (Foto Ten Velde) Voor de overblijvers bestond de avondmaaltijd uit erwtensoep met brood. Rond acht uur 's avonds kwam een einde aan de gezellige bijeenkomst. De reüniecommissie kan terugkijken op een zeer ge slaagde middag en bedankt via deze weg nogmaals de familie Kolkman voor het beschikbaar stellen van him weiland als par keergelegenheid. Evenals alle an dere gasten ontvingen zij een foto met opdruk van het binnenkort te slopen troephuis. ^Jiel van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 QShstbus 6095 Fax 05700-5 50 85 jg[401 JB Deventer Ms bijdrage in de aanschafkosten W lor nieuwe uniformen, vertoont MV vrijdagavond 16 december jn door de vereniging gemaakte Jn over Holten. De rolprent da- van 1952 en toont allerlei be ide plekjes en personen. Ook de lie dagen gehouden optocht van is er op te bewonderen. De wordt gedraaid in de repetitie- tte aan de Dorpsstraat. Entree Igdgulden per persoon. De aan- Tngstijd volgt binnenkort. ""'et werk van de Dierenbescher- Ing kan niet enkel bekostigd jrden uit lidmaatschapsgelden. zijn ook inkomsten nodig uit BBder meer de verkoop van promo- I-artikelen, zoals de jaarlijks uit- geven kalender. Voor 1995 is Ier een fraai exemplaar samen- i steld, voorzien van prachtige fo gy's van dieren met daarbij enige £«lleg en tips. De kalender kan ^steld worden bij Erik Grootewal, 64844. „Gezonde landbouw zien wij als agrariërs wel zitten, maar dan moeten we wel kunnen groeien tot levensvatbare, produktieve bedrijven." Aldus voorzitter Henk Scheperboer van de OLM Holten tijdens de zeer nuttige en gewaardeerde bijeenkomst die de plaatselijke landbouworganisaties OLM, CBTB en AJK zaterdag in Het Bonte Paard hielden met vertegenwoordigers van het gemeentebestuuur, leden van de raadscommissies en betrokken ambtenaren. Thema van de bijeenkomst was 'Ge zonde landbouw nu en in de toekomst', met centrale aandacht voor het door de gemeenteraad vast te stellen Ammoniak Reductie Plan (ARP). Als voorloper daarop is onlangs een akkoord gesloten tussen de provincie, georganiseerde land bouw, Natuur en Milieu, de rijkspinspectie milieuhygiëne, de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie en de intergemeentelijke samenwerkingsverbanden. De overeen komst dient als basis voor een provinciaal ARP-model en als toetsingskader voor het gemeentelijk ARP, dat bedoeld is om de hoeveelheid ammoniakuitstoot terug te dringen. Scheperboer benadrukte dat ge zonde landbouw van belang is om milieuredenen en vanwege het ren dement uit de bedrijven. Het pro vinciaal ARP, uitvoerig toegelicht door Hans Schaap van de OLM Overijssel, verdeelt Overijssel in twee deelregio's: Salland/Twente en overig Overijssel. De begren zing van die regio's valt samen met de indeling van het zogenoemde mestoverschotgebied (concentra tiegebied) en het niet-mestover- schotgebied. Door heel Overijssel tot één plangebied te maken, wordt het zoekgebied voor be drijfsontwikkeling zo groot moge lijk. Ontwikkeling boven de zogenoem de 15 mol ammoniak per hectare (ha) in Salland/Twente en boven de 30 mol ammoniak/ha in overig Overijssel, is mogelijk door toepas sing van de saldomethode. Dat be tekent dat verplaatsing van am- gemeenteraad stemde maan- gavond in met de vervanging |of aanschaf van klein materieel j behoeve van de plantsoenen- gjnst. Jl Het betreft hier de aankoop M een gazonmaaier en een hy- lulische kettingstokzaag en de yanging van een zogenoemde pasbeschermingsspuit (gif- jit). Alles met elkaar 11.000 gul- PvdA'er Jan Metsemakers wel schoorvoetend akkoord de vervanging van de zestien oude spuit en wees op milieu- ggjoud en gezondheid: „We moe ide ontwikkelingen nauwgezet gen en daar waar mogelijk het jebruik zoveel mogelijk beper- j." Een opmerking die onder schept werd door wethouder Eb Schooten (GB), zij het met de .tekening dat de gemeente het jebruikt indien er geen andere, euvriendelijker middelen zijn die hetzelfde kosten. Metsemakers ging daarop een stapje verder en was zelfs bereid voor zo'n middel dieper in de buidel te tasten. De gifspuit, die inmiddens nogal wat makenmenten vertoont, wordt ge bruikt voor de chemische onkruid- bestrijding en de jaarlijkse bestrij ding van algaanslag op de tennis banen. Eveneens ingestemd werd met de vervanging van één van de Vespa- cars, de favoriete kleine transpor ter bij gemeentewerken. Het beno digde krediet bedraagt 17.500 gul den. Hoewel Henk Wansink (GB) in de raadscommissie gemeente werken aandrong op de aanschaf van de volgens hem milieuvriende lijker Daihatsu, bleek de nadere rapportage van directeur gemeen tewerken lng. S.K. de Jong hem van het tegendeel te hebben over tuigd. Ook van zijn kant groen licht dus. moniakrechten mogelijk is, mits in de nieuwe situatie de totale emis sie en depositie van ammoniak la ger is. Bij saldering worden (her plaatsen en bijbehorende emissie op de vergunning van de verkoper afgeboekt. Bij verplaatsing in de richting van een verzuringsgevoe- lig gebied, is depositie de beper kende factor. In het andere geval de emissie. Bij de saldomethode kan sprake zijn van 'meerpartijen- ruil' (meer dan twee bedrijven dus). Om knelsituaties te voorkomen wordt een zogenoemde signale- ringswaarde van 1000 mol ammo niak/ha geïntroduceerd. Indien een bedrijf boven die grens komt, wordt gestreefd naar een 'maat- .werkoplossing'. Een nog in te stel len Adviescommissie Ammoniak zal in overleg met bedrijf en ge meente naar een oplossing zoeken om uiteindelijk alsnog een vergun ning te realiseren. Veehouders zul len ten slotte worden gestimuleerd tot het bouwen van een 'groenla- bel' stal die de emissie op het be drijf vermindert. Kleine bedrijven Om vooraf aan de toelichting op het ARP een beeld te krijgen van agrarisch Holten, vertrok het ge zelschap 's ochtends per Oad-tou- ringcar voor een rondrit door on der meer Holterbroek, Borkeld, Heihuizen en Espelo. Van Het Bon te Paard ging het allereerst naar Holterbroek, een ruilverkavelings- gebied met relatief veel verplaat- singsbedrijven. 'Reisleider' Sche perboer vertelde onderwijl het één en ander over agrarisch Holten. Zo liet hij weten dat Holten een groot aantal kleine agrarische bedrijven bezit, de meeste kleiner dan 15 ha. Het aantal bedrijven met land bouw als hoofdberoep is afgeno men. Scheperboer concludeerde daaruit dat landbouw als hoofdbe roep onvoldoende uitzicht biedt op een aanvaardbaar inkomen. De ge middelde bedrijfsgrootte in NGE (Nederlandse Grootte Eenheid, een maat voor de economische om vang van een bedrijf, gebaseerd op saldi per diersoort en per ha ge- -.Ar i --w.jfcw.M i - Tijdens de rondrit door het buitengebied werd een bezoek gebracht aan de maatschap Bronninkreef aan de Pasmansweg. Jan Bronninkreef tmidden) lichtte het gezelschap in over de bedrijfsvoering van het melkveebe drijf en verzorgde aansluitend een rondleiding (Foto Ten Velde was), is 43,4. Dat laatste is in Over ijssel 47,5, landelijk ligt die norm op 70 NGE, een stuk hoger dus en tevens de norm voor een aanvaard baar inkomen. Scheperboer: „Veel bedrijven in Holten zitten dus on- Tijdens de rondrit door het bui tengebied werd halt gehouden bij het melkveebedrijf van de maatschap Bronninkreef aan de Pasmansweg. Na het onont beerlijke kopje op de deel, lichttte Jan Bronninkreef de bedrijfsvoering van het in het grondwaterbeschermingsge bied Espelosebroek gelegen be drijf, uitvoerig toe. Natuurlijk ook over de mineralenbalans met daaraan gekoppelde mi lieuproblematiek en de mecha nische onkruidbestrijding van de 8 ha snijmaïs. Bronninkreef benadrukte dat in de loop der jaren een flink stuk bespaard is, bijvoorbeeld door het op slaan van mest in een mestsilo, door de zodenbemester, de krachtvoercomputer en door zorgvuldig afgestemde rant soenen voor het vee. Na zijn inleiding volgde een rondlei ding op het bedrijf. Tijdens de aansluitende bijeenkomst werd tevens van gedachten ge wisseld over de problematiek van het varkens- en rundveebe drijf van Gerrit Lubbersen aan de Rutgersweg, vlak bij het voor verzuring gevoelige ge bied de Holterberg. der het minimum." Met de ver wachte daling van de melkprijs ziet het er bovendien niet echt rooskleurig uit. „Er werken geluk kig wel veel enthousiaste mensen in de landbouw. We zullen met el kaar moeten werken aan schaal vergroting, kleine bedrijven toe voegen aan grote dus. De hoge grondprijs maakt dat echter niet gemakkelijk," aldus de OLM-voor- zitter met een knipoog naar het voltallig aanwezige college van B en W. Kenmerkend voor agrarisch Hol ten is dat een groot aantal bedrijf sleiders 50 jaar of ouder is. De op volging is veelal een probleem en vaakt dreigt sluiting. Als deze be drijven geleidelijk stoppen, is er per jaar een flink bedrag nodig om al de grond en quotum te kopen door de overblijvers. Wat betreft het type agrarisch be drijf gaf Scheperboer aan dat Hol ten 168 melkveebedrijven heeft met gemiddeld 38 melkkoeien per bedrijf. Specifieker weergegeven is 70% veehouderij, 7% akkerbouw bedrijf, 6% hokdieren (varkens, kippen) en 16% gemengd bedrijf. In dat verband noemde Scheper boer Dinand Stegeman: „Een jon ge ondernemer die het lef heeft gehad om te starten met een bij zondere tak van veehouderij te starten: struisvogels." Bij het pas seren van het bedrijf aan de Lang straat lieten de vogels zich overi gens niet zien. Het druilerige weer hield ze binnen. HMV Met een uitstekend optreden in de sporthal heeft het orkest van HMV zaterdagavond de opgaande lijn nogmaals bena drukt. Ook de drumband, die volgend jaar op concours gaat, bewees weer eens haar klasse. Dorpsschool In een uiterste poging om het Dorpsschool-gebouw te red den van de slopershamer heeft de Vriendenkring tot behoud van de Dorpsschool zich per brief tot het college gewend. Er wordt aangedrongen op over leg met externe deskundigen om bij voorkeur te komen tot herstel van het onderwijs in het gebouw. MAC-kampioenen Met een goed bezochte en zeer geslaagde feestavond in Het Bonte Paard sloot MAC De Holterberg zaterdag het ver enigingsjaar af. Ruim 150 MA- C'ers waren getuige van de huldiging van de diverse club kampioenen en bleven natuur lijk present tijdens het gezelli ge gedeelte erna. Via de Stichting Socuwe worden al vele jaren lang kerstbakjes voor bejaarden gemaakt door kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. Ditmaal op woensdagmiddag 21 december. De kinderen brengen hun zelf gemaakte bakje diezelfde dag naar de bejaarde inwoners van Holten die het op prijs stellen een gratis bakje te ontvangen. Zij wo nen zelfstandig en niet in woon- en zorgcentrum Diessenplas of servi ceflat De Molenbelt. Via een op roep in deze krant wil Socuwe graag een lijst samenstellen van ouderen die straks verrast willen worden met zo'n kerststukje. In verband met de wet op de privacy kan de stichting geen namen meer verkrijgen via de officiële instan ties. Daarom verzoekt zij nej aar den die ervoor in aanmerking wil len komen, in Holten wonen en 75 jaar of ouder zijn, kontakt op te nemen. Eenzelfde verzoek geldt voor hen die ouderen in de familie of omgeving hebben die voor zo'n bakje in aanmerking willen ko men. Ze kunnen worden aangeled bij Elly Aanstoot, tel. 62858 of het Socuwe-kantoor, tel. 62755. In verband met Sinterklaas komt het maandelijkse spreekuur van de afdeling Holten van de PvdA dinsdagavond 6 december te ver vallen. Het zou plaatshebben tus sen acht en half negen. De wijkkerkeraad Zuid van de her vormde gemeente heeft een beroep uitgebracht op da. J.W. den Her tog-Scheurwater, thans predikan te in Wilp. Dinsdag 6 december komt mevrouw Den Hertog naar Holten voor een kennismaking met de gemeente. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Irene en begint om 20.00 uur. Onze plaatsgenote Sonja de Roos is onlangs geslaagd voor het diplo ma Algemene Kynologische Ken nis in Amsterdam. Begin januari gaat makelaardij Robers verhuizen naar het voor malige kantoor van de Rabobank aan de Gaardenstraat, waar eind deze maand ook Adconed Huis man wordt gevestigd. De make laardij, ondergebracht in de voor malige dokterspraktijk aan de Pastoriestraat, js inclusief het er naast gelegen woonhuis van make laar H. J. Robers verkocht aan het psychologenechtpaar B. de Ruyter de Wildt en H. van Santen, dat nu woont en werkt aan de Kolweg. Hennie Robers verhuist naar de berg. Desgevraagd Met woordvoerder H. ter Harmsel weten dat er al gerui me tijd uitgezien werd naar een andere, grotere ruimte. In het voor malige bankgebouw neemt de ma kelaardij totaal 120 vierkante me ter in beslag, tegenover 80 vierkan te meter nu. Ter Harmsel, als bouwkundige en taxateur aktief in de makelaardij, laat weten dat de hele voorzijde van het gebouw straks door makelaardij Robers in beslag wordt genomen met een grote werkruimte, twee spreekka mers, een ontvangsthal, archief ruimte'en een keukentje. Met Ro bers vormt Ter Harmsel een maat schap. Eén van de redenen van de verhuizing is dat Hennie Robers het in de toekomst een stukje rusti ger aan wil doen. In de nieuwe situatie wordt de telefoon na werk tijd doorgeschakeld naar Ter Harmsel, die in Rijssen woont. De verhuizing van de makelaardij heeft plaats op maandag 9 januari.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1