Plattelandsvrouwen op bres voor mantelzorg Werkgroep buigt zich over basisonderwijs JOTA bij scouts aan de Liezenweg MOC start weer met koorscholing Onrust over baatbelasting HOLTENS NIEUWSBLAD Vergadering Beuseberg Afsluiting Toeristenweg Discjockey wedstrijd Openbare kenisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen Bouwaanvragen Openbare commissievergaderingen Wet milieubeheer DONDERDAG 13 OKTOBER 1994_ „Behoud van een beschaafde ma nier van omgaan met ouderdom en langdurige ziekte, ook in de jaren na 2005." Aldus Dikie Ste vens, voorzitter van de afdeling Dijkerhoek van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP). Mede namens de afdelin gen Holten en Espelo bood zij wet houder welzijn L.H. Rensen (WD) symbolisch een lijst met 454 hand tekeningen aan voor verbetering in de zogenoemde mantelzorg. Het initiatief werd een dag later herhaald in het kruisgebouw aan de Gaardenstraat, waar directeur Den Ouden van Thuiszorg Zuid west-Overijssel de lijst eveneens symbolisch overhandigd kreeg. Symbolisch, daar de handtekenin gen inmiddels waren opgestuurd naar de landelijke bond in Den Haag die de aanzet gaf voor de aktie. Doel is om regering en Twee de Kamer ervan te doordringen dat het zo niet langer kan in de mantelzorg, die voor veel vrouwen een dubbele belasting inhoudt. Door de bezuinigingen op profes- siohelè hulp komt de verzorging van langdurig zieke familieleden, vrienden of buren steeds vaker neer op vrouwen tussen de veertig en zestig jaar. Zij zitten veelal ge klemd tussen wat zij met hun eigen leven willen, de zorg voor het eigen gezin en die voor ouders, grootou ders en andere bejaarde verwanten of vrienden. De druk op de mantel zorg kan de komende jaren door het toenemend aantal 65-plussers enkel toenemen. Vandaag, donder dag 13 oktober, voeren vrouwenor ganisaties akties om politici ervan te doordringen dat onder meer ver lichting van de werkdruk, onder steuning en herverdeling van zorg taken tussen mannen en vrouwen, noodzakelijk is. Vrouwen van 45 jaar en ouder met betaald werk in de thuiszorg zouden bovendien niet mogen worden ontslagen. De uit het hele land verzamelde hand tekeningen worden aan de verant woordelijke minister of staatsse cretaris overhandigd. Uniek „Gemeente en Thuiszorg stonden zeer positief tegenover de aktie," De succesvolle eeste editie van het Beuseberger Voorjaars feest heeft geresulteerd in de oprichting van de Buurtvereni ging Beusberg. Om buurtbewo ners en overige belangstellen den te informeren over het functioneren van de vereni ging, heeft het bestuur woens dagavond 19 oktober een bij eenkomst belegd in zaal De Poppe. Ieder die belangstelling heeft om nader inhoud te geven aan de te organiseren vereni- gingsaktiviteiten is vanaf 20.00 uur welkom. Voor meer infor matie kan kontakt worden op genomen met Erik Huzen, tel. 62287. In het kruisgebouw aan de Gaardenstraat kreeg directeur Den Ouden van de Thuiszorg Zuidwest-Overijssel symbolisch een groot aantal handtekeningen aangeboden van een afvaardiging plattelandsvrouwen uit HoltenDijkerhoek en Espelo. Elk vertegenwoordigd door 2 leden Foto Ten Velde vertelt Gerrie Krikkink, voorzitter van de afdeling Espelo. „Den Ou den liet bovendien weten dat wij de enige in de regio waren die de aktie op deze wijze benadrukten. In dat opzicht uniek dus." Aan de hand van een afdelingsbrief in april, in juni gevolgd door een publikatie in het Plattelands Magazine van de NBvP, besloten de drie afdelingen mee te doen. De krachten werden in die zin gebundeld, dat ieder een eigen aktie opzette, maar dat ten slotte alle'verzamelde handteke ningen symbolisch zouden worden overhandigd aan de betrokken wethouder en Thuiszorg. Door de zomervakantie gedwongen, begon men evenwel in september. Te kort om behalve de eigen leden ook familie, buren en vrienden te laten tekenen. Van de afdelingen zelf hebben vrijwel alle leden gete- Komend weekeinde neemt Scou ting Waardenborchgroep Holten opnieuw deel aan de jaarlijkse Jamboree on the Air (JOTA) ge houden. Tijdens dit weekeinde leg gen scouts van verschillende groe pen in en buiten Nederland kon- takt met elkaar door middel van radiozenders en zelfgebouwde an tennemasten. In de blokhut aan de Liezenweg werken dit jaar de scouts uit Holten samen met scouts van de Achille Ratti-groep uit Heeten en de St. Jorisgroep uit Raalte. Belangstellenden die ken nis willen maken met deze moder ne tak van Scouting, zijn zaterdag van 10.00-12.00 uur en van 13.00- 17.00 uur van harte welkom aan de Liezenweg. De JOTA, waarbij scouts van jong tot oud kontakt wereld wij dkun- nen leggen met 'collega's', wordt begeleid door een aantal erkende radio-zendamateurs. Ongeveer een half miljoen scouts neemt deel, in Nederland zijn 250 stations ak- tief bevolkt door zo'n 20.000 scouts. Als rode draad loopt dit jaar de komende Wereld Jamboree door de uitzendingen. Volgend jaar au gustus wordt dit unieke kamp voor de tweede maal in de geschiedenis in Nederland gehouden. Dan wor den zo'n 30.000 deeelnemers uit cir ca twintig landen in Dronten ver wacht. kend. Holten telt 254 leden, Dijker hoek circa 115 en Espelo ongeveer 84. Het is niet de eerste keer dat de drie Holtense NBvP-afdelingen de handen ineenslaan. Hoewel ieder een eigen seizoenprogramma heeft, zijn er ook gezamenlijke bij eenkomsten, zoals de succesvolle politieke scholingscursus die kort voor de gemeenteraadsverkiezin gen plaatshad. Ook de afdeling Holten van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond en de vrou wen van het Agrarisch Jongeren Kontakt waren daar bij betrokken. Voorzitter Truus Hissink van de afdeling Holten: „Soms komt het voor dat we ook andere cursussen combineren, met name als er bin nen de eigen afdeling te weinig animo is. Die samenwerking is er ook in geval van een duurdere spreker. Dan is het een kwestie van kosten delen. Ten slotte houden we iedere twee jaar met de OLM Holten een feestavond." Apart van de maandelijkse bijeenkomsten zijn er avonden die voorbereid wor den door de agrarische kontakt- persoon binnen de afdeling. Ook zij bundelen veelal de krachten De Holtense plattelandsvrouwen organisaties zijn zonder enige twij fel aktief en creatief. Hoe kijken de drie voorzitters dan aan tegen het feit dat er nogal eens denigrerend over dergelijke verenigingen ge sproken wordt? Gerrie: „De oor zaak zit in de naam. De meesten weten echter niet wat het inhoudt, denken nog aan de boerinnen- bond, de voorloper van de huidige bond. De naam refereert echter aan het feit dat de leden ergens op het platteland wonen. Niet per se in een dorp, dat kan ook in een grote plaats of stad zijn. Kijk maar naar Almelo, Hengelo en ook ste den in de Randstad." Rest volgens Truus nog de opmerking dat de bijeenkomsten van de NBvP ont spanning een een educatief ele ment bevatten: „Het sociaal as- pekt speelt een grote rol. Als de buurvrouw gaat, ga je ook, want dat is gezellig. Maar naast koffie ochtenden zorgen we op de maan delijkse bijeenkomst altijd voor iets educatiefs. Daar steek je iets van op." De Toeristenweg tussen 18.00 en 9.00 uur voor gemotoriseerd ver keer afsluiten. Dat is onderdeel van het standpunt van de inmid dels 62 leden tellende Kring Bewo ners Holterberg inzake de discus sie over afsluiting van de Toeris tenweg. Daarmee gaan de bergbe woners verder dan de gemeenten Holten en Hellendoom die de weg tussen 21.00 en 9.00 uur willen af- sluuiten. „Een stap in de goede richting echter," verklaart voorzit ter Max Wille. Sluipverkeer via Plaggenweg of Motieweg moet vol gens de kring worden tegenge gaan, mede met het oog op be scherming van het Numendal. In dien de Sallandse Heuvelrug Na tionaal Park zou worden, dan wordt bovendien gestreefd naar af sluiting van de Toeristenweg met tolbomen, zoals gebruikt op de Hoge Veluwe. De kring heeft de gemeente aangeboden de exploi tatie van de bomen op zich te ne men. Na de herfstvakantie start het Mu ziek Onderwijs Centrum Holten met een nieuwe cursus koorscho ling onder leiding van zangpedago ge Heieen Postema. „Een leuke springplank voor mensen die in koren willen zingen of al aan een koor verbonden zijn. Er wordt ge werkt aan zaken waar een dirigent vaak niet aan toekomt," verklaart ze. Tijdens de wekelijkse bijeen komsten traint de Rijssense haar cursisten hoofdzakelijk in stern- vorming: ademtechniek, uit spraak en gehooroefeningen (hoe neem je een bepaalde toon over). Heieen: .Alles vanuit het zingen, vanuit een lied dat we instuderen. Op bescheiden schaal besteed ik voorts aandacht aan het noten schrift en ritmetikken." De cursus begint dinsdag 1 november en kost ongeveer 80 gulden. De bijeenkom sten zijn telkens van 18.30-19.15 uur. Opgave is mogelijk bij het MOC, tel. 61412, Het wekelijkse spreekuur is maandag van 18.00- 18.30 uur in het dorpshuis. Op het programma van het MOC staat ook het leerüngenconcert in de hervormde kerk. In verband met de renovatie van het interieur vindt de uitvoering iets later plaats dan gebruikelijk, namelijk op vrijdag 9 december om 19.30 uur. Aan het concert wordt uitslui tend meegewerkt door gevorderde leerlingen, hier en daar aangevuld met docenten. Woordvoerder Pe ter Eilander laat weten dat zoveel mogelijk van de instrumenten waar les op wordt gegeven, aan bod komen. Aansluitend houdt het MOC zaterdag 10 december in De Boschkamp open huis tussen 11.00 en 12.00 uur. Iedereen die wil, kan dan één of desgewenst meerdere instrumenten gewoon maar eens vasthouden. „Eens zien wat voor gevoel dat is, bijvoorbeeld bij een dwarsfluit. Daarnaast bieden we de mogelijkheid om een instru ment naar keuze te bespelen," al dus Eilander. Vanzelfsprekend zijn de verschillende docenten van de maatschap op deze ochtend aan wezig voor het geven van informa tie en kan men zich tevens aanmel den. „Ik mis duidelijke beleidslijnen voor het basisonderwijs voor de korte en middellange termijn." Aldus Rob Hazes (D66) vorige week in de raadscommissie onder wijs, die daarmee Jaap van de Vreede (PvdA) direct aan zijn zij de kreeg. Burgemeester D.J. Ver hoeven liet daarop weten dat een werkgroep wordt ingesteld, die zich buigt over een beleidsplan voor het openbaar basisonder wijs. In die groep de directeuren G.J. van 't Holt (Haarschool), J.V. Dorlas (Dijkerhoek) en onderwij- sambtenaar L.G. Fridrichs. Hazes meende evenwel dat het de opzet was de werkgroep een soort advies te laten uitbrengen aan een wat breder samengestelde com missie die beleidsplan daadwerke lijk handen en voeten moet geven. Verhoeven weerlegde dat: „Op dit moment is enkel het instellen van deze werkgroep aan de orde." De groep zal de commissie tussentijds verslag uitbrengen. De burgemeester ging vervolgens uitvoerig in op de vraag van Wille- rhien Klein Velderman (GB) en Van de Vreede (PvdA) hoe de kaar ten van de Bosschool op dit mo ment geschud liggen. De ophef fingsnorm voor een school in Hol ten is 38 leerüngen. Normaal ge sproken valt het zwaard van Damocles daarmee voor de Bos school, maar gelukkig ligt de ge middelde schoolgrootte in Holten daar ver boven en mag de school blijven. Verhoeven benadrukte an derzijds de absolute ondergrens van 23 leerlingen. Mocht de Splose school daar 'onder zakken', dan ziet het er somber uit. Op dit mo ment telt de Bosschool 26 leerlin gen en zit daarmee dus in de geva renzone. In de aanbiedingsbrief bij de ge meentelijke begroting 1995 kondi gen B en W aan nadere plannen te ontwikkelen omtrent de huisves ting van de Bosschool in verband met de verhuizing van directeur Ab Waakop Reijers naar Beuse berg. In het investeringsschema bij de begroting is (zij het zonder opgave van welk bedrag) al aange geven dat de D- en E-noodlokalen van scholengemeenschap De Waerdenborch te zijner tfjd ver plaatst kunnen worden naar de Bosschool. Verhoeven wees op de slechte staat van onderhoud van de school en noemde vervolgens meerdere mogelijkheden: „Wie weet verplaatsen we de school wel naar Het Trefpunt en komen daar noodlokalen. Aan de andere kant is een mogelijkheid om het woon huis van de directeur b ij de school te trekken. Alles ligt nog open." De burgemeester benadrukte ten slot te dat handhaving van de school beschreven staat in de bestuurso vereenkomst tussen GB, WD en D66 en ook als uitgangspunt van het college geldt: „Kritisch onder de loep nemen is echter noodzake lijk." Dat degenen in het buitengebied die te zijner tijd worden aangeslo ten op de riolering, mogelijk aan geslagen worden voor baatbelas ting van circa 10.000 gulden, baart de Kring Bewoners Holterberg zor gen. Met name burgemeester D.J. Verhoeven had daarop gewezen, mede in verband met de zorgplicht van de gemeente van het afvoeren van afvalwater en voor de betrok ken bewoners aansluiting op de riolering dus. Tijdens de vorige week gehouden vergadering van de kring in restaurant De Wielen herinnerde het bestuur aan de mo gelijkheid tot aanleg van een helo- fytenfilter en had daartoe ook Hugo Verkerk aangenodigd. Ver kerk heeft bij zijn woning in het buitengebied een dergelijk zuive ringssysteem aangelegd en infor meerde de leden uitvoerig over de werking. Naast het helofytenfilter werd ook gewezen op een goed wer kend alternatief als de septic tank met een zakput. Volgens penning meester D. Jansen staat nergens in het Lozingenbesluit bodembe scherming dat aansluitingsplicht verplicht is als er een alternatieve, goed functionerende voorziening is. Jansen wees op een periode van zeven jaar die naar zijn zeggen nog resten eer de Holterberg aan de beurt is om op de riolering te wor den aangesloten: „Laat de ge meente in die tijd nou eens her en der proeven nemen met het helofy tenfilter. Wij willen daar wel aan meewerken. Als blijkt dat het werkt, dan is het redelijk dat die mensen geen aansluitingsplicht hebben," aldus Jansen, die tevens opmerkte dat de eigen bijdrage in geval van aansluiting op de riole ring niet meer dan 5000 gulden zou mogen bedragen. Na de succesvolle start van de nieuwe jongerensoos vorige week in de kelder van het dorpshuis, organiseert de Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk vrijdag 14 oktober een Disc-Jockey wed strijd. Tussen 19.30 en 21.30 uur kunnen jongeren in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar hun DJ-talenten laten horen. De jury maakt een selectie van enkele tieners die opgeleid gaan worden door DJ Rob Heetland uit Holten. Er wordt gelet op presenta tie, timing, gebruik van het licht, originaliteit en platenkeuze. Opga ve is nog mogelijk. Inlichtingen bij Socuwe, Tuinstraat 2, tel. 62755. 1. Bouwvergunning is verleend voor: - uitbreiding showroom/toonzaal Keizersweg 59; - bouw 11 premie-woningen en 7 vrije sector-woningen op kavels 1 t/m 6,15 t/m 20, 25 en 26 in het plan Lukens- veld; - bouw 2 winkels en 16 appartementen hoek Larenseweg/Kerkstraat; 2. Toestemming is verleend voor de navolgende mel- dingsplichtige bouwwerken: - bouw erker bij Looi kol kstraat 14; - bouw carport bij Lageweg 1 - bouw tuinhuisje bij Heideweg 20; - vernieuwen berging/schuur bij Postweg 115; 3. Kapvergunning is verleend voor: - 3 coniferen bij Kozakkenstraat 23; - 3 (dode) eiken bij Beumersteeg 1 - 1 prunus bij Rörikstraat 1 - 1 spar bij Larenseweg 65; - 1 eik bij Verzetstraat 76; - 6 berken bij Kwintenweg 10; - 1 ceder (conifeer) bij Boerrichterstraat 11 - 2 berken, 3 eiken, 3 grove dennen, 4 kerstdennen en 1 douglas bij Vianenweg 32; - 10 berken 3 dennen bij Postweg 13; 4. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - plaatsen aankondigingsborden Diepehel-Holterbergfoop; - het houden van een loterij door S.V. Bato; - compostactie Supportersvereniging s.v. Holten; Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belang hebbenden tegen één of meer van bovenvermelde beslui ten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij bur gemeester en wethouders, Postbus 13, 7451 AA Holten. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - verbouw garage bij Waardenborchstraat 50; - bouw opslagloods bij Keizersweg 45; - verbouw kippenschuur tot caravanstalling bij Kapperts- weg 1; - bouw luifel en carport bij Larenseweg 32; De bouwaanvraag ligt tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woning toezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. De eerstvolgende openbare vergadering van de Sport- commissle wordt gehouden op maandag 17 oktober a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: - subsidie kerstzaalvoetbaltoernooi voor pupillen; - begroting 1995; - verhoging van tarieven en gebruiksvergoedingen. De commissie voor Algemeen Bestuurlijke Zaken vergadert op donderdag 20 oktober om 16.00 uur in het gemeente huis. De agenda vermeldt o.a.: - sociaal statuut mederwerkers Voorcentralisatiedienst; - raadsvoorstel vervanging automatisering De commissie van advies voor de bezwaar- en beroep schriften vergadert op donderdag 20 oktober 1994 om 16.00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - mondelinge toelichting op het door de heer Lamping in gediende beroep tegen afwijzing van een verzoek om rietsubsidie (16.00 uur); - mondeling toelichting op het door de heer Pais inge diende beroep tegen de weigering van een standplaats op de markt (16.30 uur). De agenda met bijbehorende voorstellen ligt op de gebrui kelijke wijze voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/-bibliotheek) ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te ma ken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Ter inzage legging beschikking. Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beper ken, op 10 en 11 oktober 1994 vergunningen ingevolge de Wet Milieubeheer verleend aan: 1. Openbare Scholengemeenschap „de Waerdenborch", Haarstraat 14 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een school voor VBO, MAVO, HAVO en VWO in het perceel Haarstraat 14. 2. G. J. Jansen, Jeurlinksweg 18 te Holten tot het veran deren van het varkensfok- en schapenbedrijf annex op slag van dieselolie 3. G. J. A. Tuitert, Beumersteeg 17 te Holten tot het veran deren van het varkensfokbedrijf, rundveefok- en rund- veemelkbedrijf annex opslag van dieselolie. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ge durende vijf weken na de datum van ter inzage legging (vanaf 17 oktober 1994 tot 21 november 1994) op de ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage gedurende de hierboven ge noemde termijn. Beroep tegen de beschikkingen kan worden ingediend door: de aanvrager. b. e betrokken adviseurs. c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij re delijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. (vóór 21 november 1994). Zij die beroep instellen kunnen bij een spoedeisend belang overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden ge richt aan de voorzitter van de Raad van State, wil de be schikking binnen een maand na de ter inzage legging van kracht worden. Een niet terstond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op dat verzoek door de Raad van State is beslist.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5