Ontdekkingstocht op hedendaagse boerderij Strijder tegen onrecht of gewoon een querulant? Holtens Nieuwsblad De Lathmer zet de deconcentratie voort WEEK DEZE Holtenaar Verlegh constant in gevecht met gemeente BON Dagje de Boer Op ondanks hitte succes Per bus naar Rowwen Hèze René Bannink blijft winnen Concerten Holten nam U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. UuIe rüIn HIER IN HET ROND Hier staan 1000 huizen die storten de 5TR0NT Hl CR G EW00N IN D E G R0 N D WIS HET Milieu beIeip VAN HOLTEN 199*1 Derde lustrum Holterbergrit Harry Slinger 23 augustus naar Holten Holten met Lochem tweede dependance Holtens Nieuwsblad DON DERDAG 11 AUGUSTUS 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Splo-feest Even de dingen van alledag op zij. Dat is in Espelo het devies voor het weekeinde van 19, 20 en 21 juli wanneer de hele ge meenschap weer deelneemt aan het School- en Volksfeest. Met name de revue 'Splo lót zich wier hörn!' belooft op de vrijdagavond weer heel wat spektakel. In de twintigste ju bileumaflevering worden on getwijfeld weer veel Splose en Holtense coryfeeën over de he kel gehaald. Corry Menige mannelijke Holtenaar kijkt verlangend uit naar vrij dagavond 9 september. Dan im mers komt in het kader van de Keunefeesten '94 zangeres Cor ry Konings naar Holten. Gezien haar eerdere optredens hier kan ze rekenen op een fikse schare trouwe aanhangers. In onze vooruitblik op de Keune feesten deze week het program ma van de vrijdag. Boeren en tuindersgezinnen open den vorige week donderdag weer hun deuren voor alle belangstel lenden tijdens de Open Dag Land en Tuinbouw. Ondanks de bijna te grote hitte maakte een aanzienlij ke hoeveelheid mensen van deze mogelijkheid gebruik. De opzet van de organiserende landbouw organisaties en de Stichting Kijk op Land- en Tuinbouw Overijssel om een brug te slaan tussen 'boe ren en burgers' was dan ook ge slaagd. Op de fiets of per auto konden de deelnemers de 17 kilometer lange route volgen die langs vijf bedrij ven leidde. Die agrarische onder nemingen vertegenwoordigden elk een ander facet van de land- en tuinbouw. Maar ook de voorwaardenschep pende sector kwam aan bod. Zo kon bij de eerste stop het pompsta tion van de Waterleiding Maat schappij Overijssel bezichtigd worden. Hier kregen de deelne mers aan deze tocht een idee hoe ons drinkwater verzorgd wordt. Dat zoiets een verantwoordelijke klus is, mag duidelijk zijn. Een Dagje de Boer Op zonder koeien, dat kan natuurlijk niet. Deze kon den dan ook bezichtigd worden bij het melkveebedrijf van de familie Klaasses aan de Maneschijnsweg. Ook de familie Van Rijn aan de Bussinksweg toonde zich gastvrij en nam alle tijd om hun dagelijkse werkzaamheden aan de vaak van toeten noch blazen wetende bezoe kers uit te leggen. Bij Van Rijn kon een melkgeitenbedrijf bezocht worden, voor de kinderen natuur lijk altijd aardig om de jonge geitje even te aaien. Via de molen in Dij- kerhoek leidde de route vervolgens naar het 45 hectare grote akker bouwbedrijf van de familie Brons voort, waar de verbouw van tradi tionele gewassen als suikerbieten, fabrieksaardappelen en snijmaïs gecombineerd wordt met het telen van bloemen. Een vrolijk gezicht al die viooltjes en vergeetmijnietjes tegen de achtergrond van een toch altijd wat saai ogend maïsveld. Na het bezichtigen van het bedrijf en Wat is er leuker wanneer je zelf even de geitjes mag voeren? Bij een Dagje de Boer Op was het allemaal mogelijk. Foto Ten Welde). een lekker kopje koffie was de laat ste stop bij het melkveebedrijf van de familie Brinkman aan de Broek- weg. Hier was een zogenaamde grupstal te bezichtigen. Na deze laatste stop leidde de rou te, die gratis verkrijgbaar was bij de VW-Holten, de deelnemers te rug naar Holten. Aan het einde van de dag kon de organisatie terugkij ken op een zeer warme, maar ge zien de enthousiaste reacties toch ook geslaagde Open Dag Land- en Tuinbouw. Vrijdagavond 12 augustus vertrekt vanuit Holten een bus met Row wen Hèze-fans naar een concert van hun favoriete groep de feest tent in Beemt bij Apeldoorn. Aan gezien er nog enkele plaatsen vrij zijn, bestaat er voor liefhebbers van deze Limburgse texmex-mu- ziek de mogelijkheid het live optre den bij te wonen. Het polkaholics- geweld van Rowwen Hèze start te gen elf uur 's avonds maar aange zien ook het voorprogramma wordt bezocht, vertrekt de bus om 19.45 uur vanaf café Bierlokal am Bahnhof. De kosten (bus en toe gang) zijn f 25,00. Informatie en opgave: tel. 62802. Wie stopt René Bannink op zijn zegetocht bij de jonge duiven? Dat is de vraag nadat hij weer een zwa re vlucht vanaf Houdeng op zijn naam schreef. Met een noordelijke wind moesten de duiven 253 kilo meter terugvliegen. Bannink ver sterkte uiteraard zijn leidersposi tie in het jonge duivenklassement, terwijl ook in rayonverband zijn naam hoog in de lijsten is terug te vinden met een achtste plaats. De uitslag: 1. R. Bannink; 2. E. Veneklaas; 3. H. Jansen; 4. G.J. Koetsier; 5. comb. Jurjens; 6. G.G. Kwintenberg; 7. H. Wansink. Via de VW Holten (Dorpsstraat 27, tel. 61533) kunnen kaarten be steld worden voor diverse concer ten en evenementen in den lande. Betaling a contant. Pink Floyd (Werchter, België 2 sep tember, Londen 14 oktober, Praag 7 september); André Hazes (Rot terdam, 10 oktober); Flevo Totaal Festival (Walibi Flevo, 18 t/m 21 augustus); Joe Cocker (Rotter dam, 26 september) Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf4 7451XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-8424 90 (kon toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellen doorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 1224 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451HK Holten Tel. 05483-6 18 49 Op het gemeentehuis zien ze hem liever gaan dan komen. Zijn dossier daar is vuistdik. Hij 'versleet' tot nu toe vier burgemeesters en tal van wethouders, ging in de slag met de ambtenarij en moest soms onder dreiging van politiedwang het veld ruimen. Hij schreef brieven aan ministers en aan hare majesteit de koningin persoonlijk, klopte aan bij de Raad van State en het hoofdbestuur van het CDA en wendt zich nu ten einde raad tot de omroepbazen in het Hilversumse. Verlegh is de naam, C.P. Verlegh (72). Holtenaar sinds 13 juni van dit jaar, maar al vanaf de jaren zeventig bewoner van het pand Vianenweg 89. Beroepsquerulant of verwoed strijder tegen het onrecht?. Zijn nieuwste actie is om de ge meente Holten te nomineren voor de Gouden Eikel 1994 van het KRO-programma 'Ook dat nog'. Zijn lijst met grieven is lang. Van stofoverlast op de Vianenweg via het al dan niet betalen van toeris ten- of woonforensenbelasting, het milieu- en kapbeleid van de ge meente, wel of niet legaal bewonen van zomerhuisjes tot aan de plan nen voor riolering in het buitenge bied. Met name die laatste twee punten brachten hem recent weer in con flict met het gemeentebestuur. Verlegh behoort niet tot de twintig bewoners van het zomerhuisjester rein op de Borkeld die op basis van het jongste bestemmingsplan van 22 februari 1993 daar permanent mogen blijven wonen. Op de peil datum 27 juli 1993 stond hij niet in het Holtense bevolkingsregister ingeschreven, maar in het centrale bevolkingsregister in Den Haag. Van daaruit liet hij zich op 13 juni van dit jaar naar Holten overschrij ven, maar dat mocht het college niet vermurwen hem alsnog als permanente bewoner aan te mer ken. Integendeel, hij tartte daar mee burgemeester D. J. Verhoeven die hem in een schrijven van 2 juni had gewaarschuwd om bestuurs- FDELII Ais lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66.= dwang toe te passen of een dwang som op te leggen wanneer hij zich op het adres aan de Vianenweg zou laten inschrijven. Zover is het tot nu toe niet gekomen, maar er volg de op 1 augustus wel weer een pittig gesprek tussen Verlegh en de burgemeester. Riolering Echt gefundeerde kritiek heeft Verlegh op de in het bestuursak koord aangekondigde plannen voor riolering in het buitengebied waarvoor de aansluitkosten per perceel op zo'n f 10.000 worden ge schat. Hij beroept zich daarbij op een gemeentelijk schrijven van 31 maart waarin aanleg van riolering op de Borkeld wordt aangekon digd wanneer er genoeg belangste- ling voor bestaat. De bewoners hoefden volgens de tot in detail uitgewerkte plannen alleen het laatste stukje huisaansluiting te bekostigen a raison van f 25,00 per meter. In november van dat jaar lag er weer een brief op de deurmat met daarin de verheugende mede deling dat met de administratieve voorbereiding kon worden begon nen. Letterlijke conclusie van die brief: 'Verwacht mag worden dat het aanleggen van de riolering uit voerbaar is.' Verder dan de Vianenweg 24, de woning van de toenmalige PvdA- wethouder Kaan kwam die uitvoer echter nooit en dat steekt Verlegh die zich samen met 350 andere be woners van de Vianenweg voor een aanzienlijke kostenpost gesteld ziet. „Maar dat toen bij nummer 24 is gestopt, is puur toeval" reageert de huidige wethouder van Gemeente werken E.M. van Schooten nu. „We waren toen inderdaad van plan het hele zomerhuisjesterrein aan te sluiten, maar dat is er nooit van gekomen. Enerzijds werd de subsi dieregeling van het rijk (de verfij ningsuitkering) langzaam afge bouwd, anderzijds werden zomer huizen buiten de regeling gehou den en kwamen alleen die huizen in aanmerking die permanent be woond werden. Daarna is alleen nog gezocht naar clusters die fi nancieel haalbaar bleken, bijvoor beeld het gebied rondom 'De Lin- denberg' en een gedeelte van de Vianenweg. Maar van een belofte dat ook de rest zou worden aange sloten, is mij niets bekend." 'Voorbarig' Voorlopig is Vianenweg-bewoner Verlegh niet onder de indruk van Om zijn aanklacht kracht bij te zetten heeft Holtenaar C.P. Ver legh in onverbloemde taal zijn grieven op twee levensgrote span doeken bij zijn woning aan de Via nenweg opgehangen. (Foto Ten Velde). die tegenargumenten. Hij wil on der alle niet op de riolering aange sloten bewoners van het buitenge bied (zo'n duizend) een handteke ningenactie houden en attendeert voorbijgangers middels twee niets aan duidelijkheid overlatende spandoeken op het in zijn ogen wanbeleid van het gemeentebe stuur. Zijn verwijt dat er op het gemeentehuis niet serieus naar hem wordt geluisterd, wordt al daar echter met verbazing aange hoord. Burgemeester Verhoeven: „We zijn constant in gesprek met de heer Verlegh. Maar het wordt maar niet duidelijk wat hij nu eigenlijk wil. De plannen voor riolering in het buitengebied bijvoorbeeld zijn nog nog niet eens openbaar. Waar wil hij dan tegen protesteren?" Ook wethouder Van Schooten van Gemeentewerken wijst op die voorbarige beschuldigingen van Verlegh. „Over de riolering in het buitengebied moet alles nog be- Verlegh heeft geen reden tot kla gen over de manier waarop hij dooi de gemeente wordt behandeld. Hij is altijd te woord gestaan en zijr brieven zijn allemaal keurig be handeld." Zondag 14 augustus wordt alweer voor de vijftiende keer de Holter bergrit van MAC De Holterberg verreden. Deze toertocht voor mo toren kent twee routes. De lang ste, over 230 kilometer gaat rich ting Giethoorn terwijl de ronte over 100 kilometer door de omge ving van Holten voert. Deelnemers kunnen vanaf 08.30 uur starten bij het MAC-clubhuis aan de Beusebergerweg 27a. Het inschrijfgeld (inclusief medaille, jaartalhanger en consumptie) be draagt f 15,00). Wie geen behoefte heeft aan een medaille betaalt f 10,00. Harry Slinger is de grote attractie op het zevende Zum Hoolter Bock- songfestival op dinsdag 23 augus tus. Op uitnodiging van De Holten se Boerendansers zal hij de avond met een optreden afsluiten en te vens de prijsuitreiking voor zijn rekening nemen. Met zestien deel nemers is het songfestival weer he lemaal volgeboekt. De muzikale leiding op de Smidsbelt is in han den van het showorkest Alpha. Teveel knelpunten op de hoofdlo- katie in Wilp gecombineerd met het verzoek om deconcentratie van Gedeputeerde Staten in Gel derland. Dat zijn voor het bestuur en de directie van De Lathmer de redenen om het beleid van depen dancevorming door te zetten. Naast de lokaties in Holten (30 bewoners) en Raalte (op termijn 96 bewoners) zullen er voor het jaar 2000 nog eens 72 plaatsen bij komen in Lochem en/of Vorden. Zowel de gemeente Raalte als Lo chem zijn bereid daarvoor bouw- lokaties ter beschikking te stel len. slist worden. Bijvoorbeeld over de Voor de bewoners en het personeel hoogte van de eigen bijdrage van bewoners en of Holtenaren en niet- inwoners van deze gemeente gelijk behandeld moeten worden. Dat is allemaal nog maar de vraag. Ik wil er meteen na de vakantie gezwind mee aan de slag. Het jaar 2005, van de Lathmer in Holten heeft dit als gevolg dat ze organisatorisch over gaan naar de nieuwe depen dance in het zuid-oosten van de Stedendriehoek. Nu nog vormt Holten (met woningen in de Haar- straat en de Schoolstraat) samen wanneer alle percelen in het bui- met Raalte de lokatie 'Woon- en tengebied op de riolering moet zijn dagvoorzieningen Salland'. Voor aangesloten lijkt nog ver weg. Maar vergis je niet, er moet nog heel wat gebeuren. Nee, de heei de dagopvang kunnen de Holtense Lathmer-bewoners grotendeels te recht in het dorpshuis, maar zo'n tien bewoners maken ook gebruik van tijdelijke voorzieningen in Raalte. Dit in afwachting van de oplevering van een nieuw te bou wen dag- en dienstencentrum al daar. Hoofd economische en administra tieve dienstverlening M.A. Dijkhof van De Lathmer durft zich nog niet uit te spreken over hoe de dagop vang voor Holtense Lathmer-be woners eruit gaat zien wanneer de tweede dependance in Lochem- /Vorden eenmaal gerealiseerd is. „Het is zeker niet zo dat daar per definitie pok zo'n dagcentrum als in Raalte aan wordt gekoppeld. Daar moeten we ons nog over bui gen. Het is dan ook niet denkbeel dig dat er in de nieuwe constructie voor onze Holtense bewoners feite lijk niets verandert. We moeten ook rekening houden met de al maar veranderende visie op de ver zorging van verstandelijk gehandi capten. Die vraagt momenteel om steeds kleinere concentraties." Hoofdlokatie Die kleinere concentraties wil De Lathmer ook in het hoofdgebouw in Wilp bewerkstelligen. De knel punten daar zijn te veel hoogbouw, te weinig afdelingen die zijn aange past aan het gebruik van hulpmid delen en vooral te weinig éénper soons-slaapkamers. Het meren deel van de huidige afdelingen wordt gehandhaafd met dien ver stande dat de groepen er kleiner worden, een aantal kleine afdelin gen zal worden verbouwd en ook op de hoofdlokatie komt er nieuw bouw voor zestig bewoners. Momenteel verblijven in Wilp nog 437 bewoners, in Gelderse sociowo- ningen in Twello en Wilp 46 bewo ners, in Holten 32 bewoners en in Raalte 30 bewoners. Zij komen voornamelijk uit Gelderland (226) en Overijssel (227), maar ook steeds vaker uit andere provincies (116). Omgerekend naar volledige dagtaken was de personeelsbezet ting eind 1993 ruim 542 mens krachten. Het werkelijke aantal personeelsleden (exclusief oproep krachten, vakantiehulpen enz.) be droeg op dat moment 697.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1