Recreatiewerk Borkeld start met circusmiddag Bezwaarschrift met 531 handtekeningen Ideologie verwezenlijkt ut Van dag tot dag Deventer één dag grote boekenkraam Halfjaarlijkse oefening Brandweer tevreden, EHBO niet helemaal HOLTENS NIEUWSBLAD Circusmiddag Rozenbergs Tour Info Buro Holten: Jaaragenda PONDERDAG 23 JUNI 1994 Voor de 29ste achtereenvolgende maal is het Interkerkelijk Recrea tiewerk (IKR) deze zomer aktief op De Borkeld. Tot en met zondag 28 augustus zorgen vier vijfkoppi ge teams voor een ontspannend en afwisselend programma in en rond de recreatietent aan de Post weg, direct naast vakantieoord De Lindenberg. Gezien het eerdere succes wordt het seizoen zaterdag 2 juli geopend met een gezellige circusmiddag. „Er is geen sprake van evangelise ren," benadrukt Ruben Door- nweerd, zelf voor de zesde maal betrokken bij het IKR. „Het is ech ter belangrijk dat de kerken er aan wezig zijn, een stukje gastvrijheid bieden. Binnen de sfeer van vakan tie kunnen vakantiegasten toch een kerkdienst bezoeken. Gewoon in vrijetijdskleding." Het IKR is echter niet alleen bedoeld voor die doelgroep. Iedereen is welkom op De Borkeld, jong en oud, kerkelijk of niet-kerkelijk. Ook steeds meer Holtenaren weten de weg naar de recreatietent te vinden. Het werk van de teams wordt zeer gewaar deerd. Ruben: „We hebben wel kin deren meegemaakt die aan het eind van hun vakantie huilend ve trokken. Heel vaak krijgen we als dank ook een kaartje of iets lek kers." Evenals in voorgaande jaren heb ben de teams zich tijdens een spe ciaal voorbereidingsweekeinde ge prepareerd op het nieuwe seizoen. Onder de vrijwilligers verscheide ne 'ouwe getrouwen', onder wie Na afloop van de oecumenische kampdienst is er koffie (Archief) zelfs enkele oud-vakantiegasten die als kind de recreatietent be zochten. De leeftijden van de team leden schommelen tussen de 18 en 23 jaar, de meesten student en af komstig uit Holten. Ieder team heeft een coördinator, die tijdens de bewuste twee weken als aan spreekpunt fungeert. Ruben Door- nweerd is er één van. Hij treedt tevens op als een soort pastoraal werker: „Vroeger hadden we daar voor vaak een studentje) theologie erbij, nu is een andere opzet geko zen daat de term pastoraal mede werker sommigen wat zwaar in de oren klinkt." Volgens Linze Bos, lid van de acht man sterke com missie die verantwoordelijk is voor het recreatiewerk, zijn de coördi natoren zorgvuldig gekozen: „Ze hebben ervaring in het IKR-werk en kunnen dat geestelijk aspekt ook aan. Een goed gesprek is voor hen geen probleem, al is er wel de kanttekening dat bij échte pro bleemgevallen verwezen wordt naar de pastores van de drie Hol- tense kerkgenootschappen." Diezelfde hervormde, gereformeer de en rooms-katholieke gemeen schappen financieren het recrea tiewerk. Geen kostendekkende zaak overigens: jaarlijks moet er geld bij. Behalve de tent bezit het IKR op De Borkeld een beschei den onderkomen voor kantoor- en bibliotheekruimte. De teamleden overnachten in een caravan op de nabij gelegen camping Ideaal. Gedurende de acht weken dat het recreatiewerk 'draait', wordt een aantal vaste activiteiten geboden. Iedere zondag om 10.00 uur is er een oecumenische kampdienst met aansluitend koffie drinken. Van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur wordt voor een bescheiden bedrag kin derochtend gehouden met spelle tjes, knutselen of voorlezen. De ochtenden kennen iedere week een' ander vast thema, dat uitgewerkt in de zondagse kampdienst. De eerste week staat in het teken van 'weer'. „Weer in de ruimste zin des woords, dus als weersomstandig- heid, maar ook als 'opnieuw'," legt Hanneke Baerends uit. Ook zij is lid van een team. Vast op het pro gramma is ook het gratis kleuter kwartiertje (18.45 tot 19.00 uur) en ten slotte is er naar aanleiding van het succes van vorig jaar iedere tweede maandagavond karaoke (2 gulden inclusief koffie). Daarnaast zijn er dagelijks grotere activitei ten als barbecue, sport en spel, spooktocht (zeer populair) en vos- sejacht (vanwege de afstand tot het dorpscentrum niet meer tij dens de weekmarkt op de Smids belt). Uiterlijk vandaag (23 juni) rolt het bezwaarschrift van de RONA- werkgroep Holten tegen de nota 'Partiële herziening van het Twee de Structuurschema Verkeer en Vervoer II' (SW II) in de bus in Den Haag. Vorige week donderdag woonde een delegatie de RONA- vergadering in Zutphen bij. Daar werd duidelijk dat het indienen van een bezwaarschrift door de on langs opgerichte werkgroep, voor zien van handtekeningenlijsten, van essentieel belang is. „Een on misbaar signaal vanuit de bevol king," aldus Eline Zoet, pr-mede- werkster van de groep. Tevens werd aangedrongen op het sepa raat insturen van een bezwaar schrift van ook andere belangen groeperingen in Holten. De avond erna werden in Holten de koppen bij elkaar gestoken om te bezien hoe de zaak in zo'n korte tijd gestructureerd kon worden. Er werden handtekeningenlijsten ge maakt, in allerijl ingevuld door ten minste 531 sympathisanten. Daar mee keert men zich tegen de proce dure tot nu toe: intensivering van het goederenvervooer zonder dat in kennis stelling vooraf. Ofschoon onderzoek wordt gedaan naar de eventuele aanleg van een nieuwe lijn, zijn velen, ook in Holten, bang voor de ontwikkelingen met gevol gen voor veiligheid, lawaaioverlast en dergelijke. „En stel dat onze spoorlijn er tijdelijk voor wordt ge bruikt, dat word je toch een aantal jaren geconfronteerd met die pro blemen," aldus Eline, die de term 'tijdelijk' overigens zeer rekbaar acht. Met een in Zutphen ontvangen handvat voor het opstellen voor een bezwaarschrift bezochten di verse werkgroepleden inderhaast belangengroeperingen, zoals de VW, de Industriegroep, de plaat selijke politiek, de campinghou ders, verenigingen en nog vele an deren. De bedoeling was dat alle een eigen bezwaarschrift opstel den. Bij het ter perse gaan van deze krant waren dat er vijftien. De RONA-werkgroep heeft in elk ge val zorg gedragen voor de tijdige verzending van alle stukken naar Den Haag. Burgemeester D.J. Verhoeven liet desgevraagd weten dat de gemeen te de ontwikkelingen intern en in overleg met het gewest Midden- IJssel nauwlettend volgt. Op pro vinciaal niveau hebben de ge meenten die aan de noordelijke aftakking liggen eveneens èen platform gevormd. Namens Holten is daarin wethouder E.M. van Schooten vertegenwoordigd. De gemeente heeft nu, volgens de in het gewest op elkaar afgestemde visie, een reactie naar Den Haag gestuurd waarin zorg wordt geuit over de niet gelijktijdige aanleg van Betuwelijn en noordelijke af takking (Twentelijn). Indien voor lopig geen nieuwe lijn wordt aan gelegd, dan wordt gebruik ge maakt van de bestaande lijn met de al eerder genoemde problemen en vormen van overlast. Gelijktij dige aanleg dus met indien nood zakelijk voorzieningen als onder tunneling. Verhoeven wees ook op een ander facet van de kwestie, namelijk het als gemeente inschat ten van de gevolgen op econo misch gebied en voor Holten als plaats aan de spoorlijn. Zaterdag 2 juli opent het recre atiewerk om 14.00 uur met een Circusmiddag in en rond de tent op De Borkeld. Jong en oud is welkom om mee te doen aan tal van spelletjes of om eens te informeren naar de komende activiteiten. Alle bezoekers ontvangen een kaart waarop de 'circusactiviteiten' staan aan gegeven, zoals blikjes en spon sen gooien, waarzeggen, pony rijden, schminken, grabbelen, darts, clown en natuurlijk mu ziek. Die wordt verzorgd door De Braandheultjes. De jeugd kan zich bovendien vermaken op een springkussen. Voor de inwendige mens zijn er onder meer poffertjes, frisdrank en koffie. Zondag 26 juni: 11.00 Früh- schoppen in feesttent Dijker- hoek; 14.00 uur, rolschaatsshow op feestterrein en show leger voertuigen Keep Them Rolling; 14.00 uur, puzzelrit MAC De Holterberg, start Stuurhuus. Maandag 27 juni: zwemvier- daagse; 19.30 uur, gemeente raadsvergadering Dinsdag 28 juni: 19.00-20.30 uur, viscursus voor jeugd in de Schipbeek (Roudaalterbrug); zwemvierdaagse; Woensdag 29 juni: zwemvier- Donderdag 30 juni: 15.00-22.00 uur, bazar i.v.m. geldwervings- aktie NH kerk in gebouw Irene, 15.00-22.00 uur; zwemvierdaag se; 20.00 uur, ledenvergadering SV Holten voetbal/Meermans kamp Vrijdag 1 juli: 14.00 uur, ope ning Welfare/HMV-winkel Dorpsstraat; slot zwemvier- Zaterdag 2 juli: fokdag Holbat- heo bij Het Bonte Paard; fok- veedag Espelo; 14.00 uur, cir cusmiddag interkerk, recreatie werk De Borkeld (naast vakan tieoord De Lindenberg); Koningsschieten, hoek Marke- loseweg/Aalpolsweg Zondag 3 juli: 13.00 uur, MAC- Erwincross Zuurbergcircuit Woensdag 6 juli: 19.00 clubcross MAC De Holterberg Inmhofcir- cuit Zaterdag 9 juli: recreatieve fietstocht, start vanaf café De Biester tussen 10.30 en 13.30 ur. Maandag 11 juli: bootreisje Rode Kruis Dinsdag 19 juli: 19.00 uur, zes kamp OKIA op Smidsbelt Vrijdag 22 juli: 18.00-19.00 uur, triathloon ballooning op 't Vlet- goor Zaterdag 23 juli: 14.00 uur, start triathlon Holten; Zondag 24 juli: 10.30-13.00 uur, start MAC-vakantiefietstocht bij 't Stuurhuus; Premièrecon cert The Young Continentals in De Kandelaar Dinsdag 26 juli: 14.00 uur, ope ning kermis door B en W; 14.30 uur, kindertheater in de feest tent; 18.00 uur, start skeeler wedstrijd Larenseweg/Aal- tinksweg/Kon. Wilhelminstraat Woensdag 27 juli: 10.00 uur, kleinvee en rommelmarkt Kalfstermansweide; 13.30-24.00 uur, kermis; 14.00 uur, kindersc- hminken in feesttent; 19.00 uur, MAC-beddenrace op Dorps traat; 19.00 uur, clubcross MAC De Holterberg Imhofcircuit Donderdag 28 juli: 13.30-24.00 uur, kermis Vrijdag 29 juli: 13.30-24.00 uur, kermis Zaterdag 30 juli: 13.00 uur, start Holtens kampioenschap touw trekken Kalfstermansweide Donderdag 8 september: 19.30 uur, Scholierenfeest met Vero nica Drive-in show tent Kalfs termansweide; Vrijdag 9 september: basis scholenochtend tent Kalster- mansweide; 15.30 uur, Bedrij- venborreluurtje; 20.30 uur, showorkest Rendez-Vous en Corry Konings in feesttent; open huis De Boschkamp Zaterdag 10 september: v.a. 9 00 uur, vrijmarkt op de Smids belt; 14.30 uur, Keunebloasfes- tival; 20.00 uur, Percet Show band en Denny Christian Zondag 11 september: 11.30 uur, koffieconcert met Boh Foi Toch en De Eschbloazers in feesttent Kalfstermansweide. Zaterdag 17 september: MAC- Erwincross Zaterdag 24 september: tussen 8.00 en 10.00 uur, start Holter- bergherfsttoer WVH bij de sporthal. Dinsdag 22 november: 20.00 uur, schrijfster Carolijn Visser in de bibliotheek Zaterdag 12 november: 20.00 uur, najaarsconcert HMV in sporthal 1995 Vrijdag 24 maart: 20.00 uur, vooij aarsconcert HMV in De Kandelaar Zaterdag 20 mei: receptie 50- jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard Op zondag 7 augustus is Deventer weer één dag lang een grote boe- Na drie jaar werd het toch wel erg krap op zijn zolderverdieping aan de Verzetstraat. Hoog tijd voor een representatief onderkomen waar hij de almaar groeiende stroom Indonesië-gangers op hun wenken kan bedienen. Half juli opent Peter Rozenberg aan de Dorpsstraat 44 het Tour Info Buro Holten. Zijn in Indonesië gespe cialiseerde reisbureau vult het be roemde gat in de markt. Het suc cesverhaal van een ideologie die werkelijkheid werd. Een bezoek aan Indonesië vier jaar geleden opende de ogen van Peter Rozenberg, sinds 1973 Holtenaar. Weliswaar kon hij via de grote touroperators vervoer ter plekke reserveren, maar de stapel rupi- ah's die hij daarvoor moest neertel len, bleek buiten alle proporties. Bovendien kwam dat geld nauwe lijks ten goede aan de plaatselijke chauffeurs, maar verdween regel recht in de toch al goed gevulde zakken van de aandeelhouders van internationale hotelketens en touroperators. Dat moet anders kunnen, dacht Holtenaar Rozenberg die eenmaal terug in Nederland een commer cieel concept ontwikkelde waarin alle tussenschakels werden over geslagen en de opbrengsten recht streeks naar de uitvoerende chauf feurs in Indonesië zouden vloeien. Het Tour Info Buro Holten was geboren en de ideologie van Ro zenberg bleek bij de Indonesische regering goed aan te slaan. Rozen berg: „De politici in Djakarta zijn enthousiast over mijn initiatief en ik krijg ook alle medewerking van de Indonesische ambassade in Den Haag. Daar ben ik ondertus sen goed bekend, ja. Mijn formule van kleinschalig, individueel ver voer met minibusjes past goed in het werkgelegenheidsbeleid van de Indonesische overheid. Daar zien ze liever tien kleine busjes rijden met tien chauffeurs die zo hun gezin kunnen onderhouden, dan één grote bus van een reisorga nisatie. Bovendien wijs ik er steeds op dat Indonesië veel meer heeft te bieden dan alleen de Borobodur en kenkraam. Langs de oevers van de IJssel, op de Brink en op het Grote Kerkhof verzamelen zich dan ruim 250 boekhandelaren en antiquaren die samen zevenhonderd kramen bevolken. Officieel gebeurt dat van 11.00 tot 18.00 uur, maar de erva ring leert dat er vanaf het ochtend gloren tot ver na sluitingstijd ge handeld wordt. In totaal bestrij ken de boekenkramen een lengte van 4,5 kilometer. Naast de boe kenmarkt is er een uitgebreid randprogramma met theater, mu ziek en variété verzorgt het Am sterdamse veilinghuis Van Gendt gratis taxaties in de Openbare Bi bliotheek en wordt in het Deventer stadhuis de tentoonstelling over leesplankjes 'Aap Noot Mies of Geit Zeep Does' gehouden. Tradi tiegetrouw wordt de boekenmarkt vanaf 17.30 uur afgesloten met een concert van Hans Duffer en zijn band op het verlaagde Wellepad langs de IJssel. Alle attracties en de markt zelf zijn gratis te bezoe ken. JUNI 24 juni: voorronde VARA-kinder- songfestival in De Boschkamp 24/25/26 juni: school- en volksfeest Dijkerhoek 27 juni: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 27/28/29/30/1 juli: zwemvierdaagse JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg; fokdag Holbat- heo bij Het Bonte Paard; fokvee- dag Espelo; circusmiddag IKR, Borkeld 3 juli: MAC-Erwincross Zuurberg circuit 5 juli: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 8 juli: schoolfeest basisschool De Holterenk 9 juli: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn; folkloredag rond ge meentehuis 11 juli: bootreisje Rode Kruis 17 juli: MAC-motortoerrit toer- en klassiekerafdeling 19 juli: OKIA-zeskamp Smidsbelt 22 juli: Triathlon Ballooning Vlet- goor 23 juli: Triathlon 24 juli: The Young Continentals in De Kandelaar 26 t/m 30 juli: dorpsfeest 26 juli: Skeelermarathon Holten 27 juli: MAC-beddenrace tijdens dorpsfeest 30 juli: Holtens kampioenschap touwtrekken 4 augustus: Dagje De Boer Op 14 augustus: Holterbergrit (MAC- motortoertocht) 19,20 en 21 augustus: School- en Volksfeest Espelo. 23 augustus: Zum Hoolter Bock 27 augustus: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 30 augustus: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn SEPTEMBER 4 september: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 9/10/11 september: Keunefeest 9 september: Open huis Bosc hkamp 10 september: vrijmarkt suppor tersvereniging HMV 17 september: MAC-Erwincross 18 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn; MAC trek kersiep 24 september: Holterbergherfsfc- toer 25 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn OKTOBER 1/2 oktober: MAC Nacht om Hol ten 9 oktober: MAC klassieker toerrit 14 oktober: Première COC met 'Een Griekse tragedie' 15 oktober: COC met 'Een Griekse tragedie' 29 oktober: Diepe Hel Holterber- gloop NOVEMBER 5 november: speelgoedbeurs peu terspeelzaal 12 november: najaarsconcert HMV in sporthal; Elfde van de Elf de in De Poppe 22 november: schrijfster Carolijn Visser in de bibliotheek 25 november: leerlingenconcert MOC Holten in NH kerk 26 november: MAC-feestavond DECEMBER 6 december: MAC-bij eenkomst klassiekers 26 december: MAC Kerstpuzzelrit 1995 24 maart: vooij aarsconcert HMV in De Kandelaar 20 mei: receptie 50-jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard Het pand Dorpsstraat 44 wordt omgetoverd in een reisbureau in Indonesische sfeer. Foto Ten Velde. Bali. Met dat massatoerisme zijn het alleen de interantionale hote liers die hun zakken vullen." Individuele aanpak De 'fly and let drive'-formule van Tour Info Buro Holten is simpel, maar werkt wonderwel. In Neder land reserveert men een minibusje met chauffeur die zijn gasten op het vliegveld in Djakarta opvangt en vervolgens 24 uur per dag ter beschikking staat als gids en gast heer. Vervolgens kan aan de hand van een door Rozenberg zelf ont wikkeld routeschema iedereen in dividueel een reisplan voor Java, Madura, Bali, Lombok en Suma tra. Niks moet, alles mag. Verdeeld over dat uitgestrekte gebied zijn er zes servicecentra waar in ieder ge val Nederlands wordt gesproken. Overnacht kan er worden op zo'n vijfhonderd adressen, variërend repuliek Indonesia uitriepen En van luxe hotels tot wat eenvoudi- de toch al indrukwekkende stroom ger guesthouses of bij particulie- bezoekers uit het land van de vroe- ren. Desgewenst kunnen die van- gere koloniale overheersers zal dan uit Holten al gereserveerd worden, alleen nog maar toenemen Door samenwerking met Montys Travel Service kan TIB Holten bij O ntwi kke I i n gs h UI p de reservering van vliegtickets ook Peter Rozenberg is er klaar voor aantrekkelijke kortingen aanbie- Half juli wil hij zijn in Indonesische den op de arrangementen. Boven- stijl aangeklede reisbureau in het dien kunnen Rozenberg en zijn me- voormalige pand van Foto Ten dewerkster Nanda Slors door de velde openen. „Onze formule van goede contacten met de Indonesi- individueel vakantievervoer sche overheid als enige organisatie spreekt veel mensen aan Niet zo in Nederland vanaf volgend jaar massaal, geen tussenpersonen reserveringen verzorgen voor de waarbij veel aan de strijkstok blijft nationale scheepvaartmaatschap- hangen en daardoor lage kosten pij Pelni die de lijndiensten tussen Bovendien doe je daadw«-kelrk de verschillende eilanden verzorgt, aan ontwikkelingshulp. Ik ben be- Met name belangrijk omdat Indo- gonnen met één chauffeur nu zijn nesié volgend jaar herdenkt dat het er al 52. Dat zijn dus wel 52 Soekamo en Hatta op 17 augustus gezinnen die er een boterham 1945 de onafhankelijkheid van de verdienen." Maandagavond werd de halfjaar lijkse oefening gehouden van de Holtense vrijwillige brandweer en de EHBO afdeling Holten. Zij werden ondersteund door simula tieslachtoffers van de Lotusgroep. De oefening bestond uit twee de len. Om zeven uur werd er een ongeluk gemeld op de hoek van de Drostenstraat en de Pannebak- kersstraat. Op die plaats was een aanrijding tussen een brommer en een auto nagebootst. De bromfiet ser moest worden behandeld door een EHBO'er en de inzittenden van de auto werden door de brand weer bevrijd. Ondertussen kwam er echter een melding binnen van een explosie met daaropvolgend een brand in het pand van Banz Bord aan de Waagweg. Terwijl een hulpverleningswagen van de brandweer bij het ongeluk bleef, gingen de andere wagens naar de brand. Daarbij bleken gevaarlijke stoffen betrokken, aldus het scenario. Na een verkenning en het oplossen van het probleem konden de i aan het blussen. Direct na de bluswerkzaamheden was het de beurt aan de EHBO'ers. In totaal waren er bij het incident vielen slachtoffers gevallen. De 'verwondingen' varieerden van schaaf- en snijwonden tot shock toestanden en afgerukte armen. Geringe opkomst Brandweercommandant Heller sprak van een geslaagde oefening. Minder tevreden was EHBO-leider Henk Markvoort: „Door de geringe opkomst konden we de slachtof fers niet de benodigde behandeling geven. Vooral lichtgewonden moesten op behandeling wach ten." Dit beaamde Heller, zijn korps moest de EHBO soms een handje helpen. Ook werd af en toe de hulp van omstanders ingeroe pen. Zij moesten de slachtoffers op brancards van de plaats van het ongeval verwijderen. Markvoort weet de geringe opkomst aan twee zaken: het WK voetbal en de late datum voor de oefening. „Normaal sluit de oefening in mei het winter seizoen af. Veel mensen waren nu al met andere dingen bezig en had den geen tyd."

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11