Canadese dank voor Van Rappard Nog onduidelijkheid over 'aanslag' Ex-Rabobank Dorpsschool maakt zich op voor reünie verkocht aan Adconed Huisman van dag tot dag Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD Wat zeggen de sterren? DONDERDAG 16 JUNI 1994 Volgend jaar is het vijftig jaar geleden dat ons land bevrijd werd. Enkele gevallen kameraden te herdenken. Daarbij sprak Paul Noordam de van deze bevrijders brachten maandag een bezoek aan Holten om hun veteranen toe namens de Holtense basisschooljeugd (Foto Ten Velde) Ongeveer honderd Canadese oor logsveteranen van het regiment van 'The Royal Winnipeg Rifles' werden maandag na een ont vangst in Deventer, aan het begin van de avond door B en W ontvan gen in restaurant De Wielen. Tij dens de herdenkingsplechtigheid die later gehouden werd op de Canadese begraafplaats nam me vrouw D.D. van Rappard-Buiten- huis namens haar echtgenoot een attentie in ontvangst van de Cana dese ambassadeur Michael Bell. De oud-burgeméester bekommer de zicht tijdens zijn Holtense ambtsperiode om zowel de positie van het ereveld als de Canadese veteranen wanneer deze in Holten te gast waren. Een onderscheiding was er voor de Deventer mevrouw J. Oltlammers, die zich tijdens en na de oorlog danig inzette voor de Canadezen. Molgat van de Winnipeg Rifles. Hij vertelde dat de Canadezen nergens zo goed werden ontvangen als in Nederland. Bovendien sprak hij zijn dank uit aan de verzetsmensen voor hun inzet tijdens de oorlog. Voorzitter Rik Aangeenbrug van de Stichting Viering Nationale Feestdagen las hierna de namen van de gevallen leden van de Win nipeg Rifles op die op de begraaf plaats liggen. Na de minuut stilte werd met hulp van Scouting Hol ten de kranslegging uitgevoerd. Er waren kransen van de Canadese ambassadeur, van burgemeester Verhoeven namens de gemeente Holten, van luitenant-kolonel N.R. Donough van de Winnipeg Rifles, van provinciaal militair comman dant luitenant-kolonel K.P. Koers en voorzitter G. J. van 't Holt van de Stichting Welcome Again Vete rans. Leerlingen van de basisscho len legden vervolgens bloemen op de graven, waarbij enkele vetera nen de tranen de vrije loop lieten. Met het Canadese en Nederlandse volkslied kwam een einde aan de herdenking en vertrokken de vete ranen ten tweede male richting De Wielen om een maaltijd tot zich te nemen. Wat zich nu eigenlijk precies heeft afgespeeld bij de asielzoekerswo ning aan de Schoutenstraat, is nog niet duidelijk. Zeker is wel dat het incident van vrijdag op zaterdag grote beroering teweeg bracht bij in de betrokken (buurt)bewoners. In eerste instantie ging het gerucht dat er sprake was van een racis tisch getinte 'aanslag'. Dat bericht wordt evenwel tegengesproken door de politie Salland, die het eerder zoekt in 'problemen van re lationele aard'. Eén van de agenten liet zich ontvallen: „En dat in Hol ten, het lijkt haast stadsallures te krijgen!" Voorzitter Jaap Bax van de ge schokte Stichting Vluchtelingen werk Holten (SVH) betreurt het In zijn welkomstwoord in De Wie len wees 'burgomaster* D.J. Ver hoeven op de sterke en goede ban den tussen de bevolking van Hol ten en hun bevrijders. Hij mocht even later een Canadese vlag en een vlag van de Royal Winnipeg Rifles in ontvangst nemen als dank voor de gastvrijheid. Na dit korte samenzijn begaven de oud strijders zich richting Canadese, begraafplaats om daar de gevalle nen uit him regiment te herden ken. In afwachting van de Canade se ambassadeur Michael Bell ver zamelde de groep zich voor de in gang van de begraafplaats. Tijdens de ongeveer drie kwartier durende herdenking beklom bur gemeester Verhoeven als eerste het spreekgestoelte. Hij wees erop dat vrijheid niet iets vanzelfspre kends is en dankte in dat verband bevrijders en gevallenen. Nadat HMV een hymne ten gehore had gebracht was het woord aan kolonel (thans senator) Gildam JUNI 17/18 juni: open huis Rabobank 18 juni: Boeldag HMV; Landdag St. Paardrijden Gehandicapten in manege Snorrewind; reünie Dorpsschool (13.00-18.00 uur) 24 juni: voorronde VARA-kinder- songfestival in De Boschkamp 24/25/26 juni: school- en volksfeest Dijkerhoek 27 juni: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 27/28/29/30/1 juli: zwemvierdaagse JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg; fokdag Holbat- heo bij Het Bonte Paard; fokvee- dag Espelo 5 juli: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 8 juli: schoolfeest basisschool De Holterenk 9 juli: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn; folkloredag rond ge meentehuis 11 juli: bootreisje Rode Kruis 17 juli: MAC-motortoerrit toer- en klassiekerafdeling 22 juli: Triathlon Ballooning Vlet- goor 23 juli: Triathlon 24 juli: The Young Continentals in De Kandelaar 26 t/m 30 juli: dorpsfeest 26 juli: Skeelermarathon Holten 27 juli: MAC-beddenrace tijdens dorpsfeest 30 juli: Holtens kampioenschap touwtrekken 4 augustus: Dagje De Boer Op 14 augustus: Holterbergrit (MAC- motortoertocht) 19,20 en 21 augustus: School- en Volksfeest Espelo. 23 augustus: Zum Hoolter Bock 27 augustus: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 30 augustus: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn SEPTEMBER 4 september: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 9/10/11 september: Keunefeest 10 september: vrijmarkt suppor tersvereniging HMV 17 september: MAC-ErwincroSs 18 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn; MAC trek kersiep 24 september: Holterbergherfst- toer 25 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn OKTOBER 1/2 oktober: MAC Nacht om Hol- ten oktober: MAC klassieker toerrit 14 oktober: Première COC met 'Een Griekse tragedie' 15 oktober: COC met 'Een Griekse tragedie' 29 oktober: Diepe Hel Holterber- gloop NOVEMBER 5 november: speelgoedbeurs peu terspeelzaal 12 november: najaarsconcert HMV in sporthal; Elfde van de Elf de in De Poppe 25 november: leerlingenconcert MOC Holten in NH kerk 26 november: MAC-feestavond DECEMBER 6 december: MAC-bijeenkomst klassiekers 26 december: MAC Kerstpuzzelrit 1995 24 maart: voorjaarsconcert HMV in De Kandelaar 20 mei: receptie 50-jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard voorval ten zeerste. „Temeer daar hier en daar de suggestie wordt gewekt alsof het erger is voor de omwonenden dan voor de asielzoe kers. Dat is het jammerlijke gevolg van verhalen die de ronde doen." Ook Bax is niet op de hoogte van de precieze toedracht. Wel duide lijk voor hem is dat zich vóór de 'aanslag' tot nu toe onbekende per sonen in de buurt van de bewuste woning ophielden. Rond half vijf werden de omwonenden opge schrikt door veel lawaai. De groep onbekenden gooide een steen door een thermopane ruit, trapte de deur uit de sponningen en kalkte bedenkelijke leuzen op de muur. Enerzijds met racisitsiche elemen ten, anderzijds schuttingtaal. Bax: „Er deden voorheen allerlei won derlijke verhalen de ronde als zou den de vier daar gehuisveste So malische vrouwen herenbezoek ontvangen. Dat wordt dan direct verkeerd uitgelegd, vooral daar het buitenlanders betreft. De vier zijn geen familie, komen wel uit hetzelfde gebied. In omliggende gemeenten zijn ook Somalische vluchtelingen ondergebracht, on der wie mannen, óók afkomstig uit die streek. Zij zochten elkaar op om elkaar in het kader van hun leefcultuur onderling te begelei den en op te vangen. Eén van de vrouwen is inmiddels gehuwd." Met behulp van medewerkers van de SVH heeft het viertal officieel aangifte gedaan. Allen zijn inmid dels ook gehoord door de politie. Om van de schrik te bekomen werd het hevig geschrokken viertal tij delijk elders gehuisvest. De schade aan de woning wordt verholpen door woningbouwvereniging Onze Woning. De politie Salland is in tussen begonnen met een onder zoek. Jaap Bax wijst er op dat de SVH er zeker niet op uit is om de buurt te stigmatiseren: „Zonder meer niet zelfs. Maar ik wil hier toch benadrukken dat mét vluch telingen praten en kennis nemen van hun cultuur veel méér oplevert dan óver hen te praten. Het doetje absoluut erg pijn als je zo'n tekst gekalkt ziet op de muur." Burge meester D.J. Verhoeven achtte het desgevraagd te voorbarig om te spreken van racistische tendenzen bij het incident. Bel de horoscooplijn 06-350.270.37 In verband met de op handen zijn de sluiting van de Dorpsschool, wordt zaterdag 18 juni een grootse reünie gehouden in en rond de school aan de Tuinstraat. De bij eenkomst duurt van 13.00 tot 18.00 uur en draagt vooral het karakter van de ontmoeting met oude be kenden om samen herinneringen op te halen van weleer. In verband met het grote aantal bezoekers wordt tevens gebruik gemaakt van dorpshuis De Boschkamp, voorheen de lokatie van de kleu terschool. Meer dan 1400 uitnodigingen zijn de deur uitgegaan. Ruim 800 pos- tieve reacties van oud-leerlingen, oud-leerkrachten en oud-ouder raadsleden werden ontvangen. In verband met de reünie wordt een aantal straten rondom de Dorps school voor (auto)verkeer afgeslo ten. Parkeren is daar eveneens on mogelijk. Voor de reünisten is in het dorpshuis aangegeven 'waar wat-wanneer' plaatsvindt (platte grond, ontmoetingspunten, schoolverlatingsjaar enz.). Op het podium in de Dorpsschool is bo vendien een informatiepunt inge richt. Daarnaast dragen de leden van de reüniecommissie een badge met hun naam. Ook bij hen kan men terecht met vragen. Via een geluidsinstallatie worden ook tus sentijds eventuele aankondigin gen en mededelingen gedaan. Het programma voor de afsluiten de reünie is zeer uitgebreid. Op vaste tijden wordt daar gelegen heid gegeven om van de oude klas opnieuw en professioneel een groepsfoto te laten maken. Bij be stelling van de foto dienen de kos ten direct te worden voldaan. Ook worden er films van vroeger ver toond. In enkele lokalen op de bo venverdieping van de school wor den oude foto's tentoongesteld. Herdrukken zijn te bestellen tegen betaling vooraf. Doorlopende dia voorstellingen zijn er in het speel lokaal (begane grond) en het film lokaal (eerste verdieping). Op het schoolplein en in de tent zijn ver schillende snacks en versnaperin gen verkrijgbaar. Alle reünisten hebben intussen een brief met het programma en ook een aantal consumptiebonnen ontvangen. Verdere consumpties zijn verkrijgbaar door de aankoop van consumptiemunten. Ze zijn te koop in de hal van de school en De Boschkamp. Ten slotte is een bon bijgesloten die recht geeft op het speciale herinneringsboekje dat in de Dorpsschool wordt uitgereikt. Daarin onder meer bijdragen van oud-burgemeester mr. W.H. En klaar, architect van het tot sloop gedoemde gebouw L.C. van de Bo- venkamp, oud-burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard, Kol- school-directeur Reind Brouwer (zoon van wijlen meester Bouko Hendrik Brouwer) en vele anderen. Woensdag 29 juni: zwemvier daagse; Donderdag 30 juni: 15.00-22.00 uur, bazar i.v.m. geldwervings- aktie NH kerk in gebouw Irene, 15.00-22.00 uur; zwemvierdaag se; Vrijdag 1 juli: slotdag zwem vierdaagse Zaterdag 2 juli: fokdag Holbat- heo bij Het Bonte Paard; fok- veedag Espelo Woensdag 6 juli: 19.00 clubcross MAC De Holterberg Inmhofcir- cuit Maandag 11 juli: bootreisje Rode Kruis Dinsdag 19 juli: 19.00 uur, zes kamp OKIA op Smidsbelt Vrijdag 22 juli: 18.00-19.00 uur, triathloon ballooning op 't Vlet- goor Zaterdag 23 juli: 14.00 uur, start triathlon Holten; Zondag 24 juli: 10.30-13.00 uur, start MAC-vakantiefietstocht bij 't Stuurhuus; Premièrecon cert The Young Continentals in De Kandelaar Dinsdag 26 juli: 14.00 uur, ope ning kermis door B en W; 14.30 uur, kindertheater in de feest tent; 18.00 uur, start skeeler- wedstrijd Larenseweg/Aal- tinksweg/Kon. Wilhelminstraat Woensdag 27 juli: 10.00 uur, kleinvee en rommelmarkt Kalfstermansweide; 13.30-24.00 uur, kermis; 14.00 uur, kindersc- hminken in feesttent; 19.00 uur, MAC-beddenrace op Dorps traat; 19.00 uur, clubcross MAC De Holterberg Imhofcircuit Donderdag 28 juli: 13.30-24.00 uur, kermis Vrijdag 29 juli: 13.30-24.00 uur, kermis Zaterdag 30 juli: 13.00 uur, start Holtens kampioenschap touw trekken Kalfstermansweide Zaterdag 10 september: v.a. 9.00 uur, vrijmarkt op de Smids belt Zaterdag 24 september: tussen 8.00 en 10.00 uur, start Holter- bergherfsttoer WVH bij de sporthal. Zaterdag 12 november: 20.00 uur, najaarsconcert HMV in sporthal 1995 Vrijdag 24 maart: 20.00 uur, vooij aarsconcert HMV in De Kandelaar Zaterdag 20 mei: receptie 50- j arig bestaan HMV in Het Bonte Paard De 'oude' Rabobank aan de Gaar denstraat 32 is eindelijk definitief verkocht. Adconed Huisman (Dorpsstraat 33) en Adconed Huis man (Plantsoenstraat 8, Deven ter), accountants- en administra tieconsulenten verhuizen over en kele maanden naar het voormali ge Rabo-pand. W. Bouwhuis, vestigingsleider van de kantoren in Epe, Deventer en Holten, tevens partner van Walgemoed Accoun tants en Adviseurs was bijzonder blij dat de Raad van Bestuur posi tief reageerde op zijn voorstel om het bewuste pand aan te kopen. Dinsdagmiddag is de maatschaps vergadering met het voorstel ak koord gegaan en werd de aankoop definitief. De betrokken partijen laten weten dat de onderhandelingen op bij zonder prettige wijze zijn verlopen en derhalve snel tot resultaat leid den. Over de prijs die met de trans- aktie gemoeid is, wilde echter men tot het moment van het ter perse gaan van deze krant nog niets kwijt. Wellicht volgende week meer daarover. Duidelijk is wel dat de vestiging van het kantoor past in de onlangs vastgestelde Ont wikkelingsvisie. Bijzonder aspekt is dat de Deven ter vestiging, die gespecialiseerd is in de agrarische sector, naar Hol ten komt. De specialisatie spitst zich de laatste jaren vooral toe op onderdelen als melkquotum mi- neralenboekhouding en de subsi die van maatregelen. Transkaties op het gebied van melk- en mest quotum worden intern verricht. Het ligt in het voornemen in het pand aan de Gaardenstraat nog meerdere dienstverlenende bran ches onder te brengen, waarbij ge dacht wordt aan onder meer het Notariaat en de Advocatuur. Het pand wordt pas op 30 september overgedragen. Halverwege het Itlfl! Tot voor kort Rabobank Holten, binnenkort Adconed Huisman en wellicht op termijn onderkomen voor meerdere ondernemingen in de dienstensector (Foto Ten Velde) vierde kwartaal verhuist Adconed naar de Gaardenstraat en volgt een officiële opening met open huis. Walgemoed Accountants en Advi seurs is één van de tien grootste accountantsorganisaties van Ne derland en heeft inmiddels 28 ves tigingen in het hele land, waarin circa 700 medewerkers aktief zijn. Walgemoed bestaat uit Walge moed Registeraccountants, Adco ned Accountants- administratie consulenten en Walgemoed Belas tingadviseurs. De onderneming is aktief op het gebied van de zakelij ke dienstverlening: belastingen, accountancy, bedrijfsadvisering, administratieve diensten, organi satie en automatiseringsadviezen. Internationaal wordt samenge werkt met Horwarth Internatio nal, een organisatie met meer dan 200 vestigingen in 70 landen. Adco ned Huisman is gespecialiseerd in het midden- en kleinbedrijf, met name het familiebedrijf en ver zorgt tevens voor particulieren op grote schaalt

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11