'Werk met gehandicapte geeft veel voldoening' Wij moeten leeg zomer of géén zomer kortingen tot NG OTC Nijverdal Brammen sterkste ploeg op toernooi aan de slag in Holten Commissie straatnamen HQLTENS NIEUWSBLAD Gemeentebelang of eigenbelang? DONDERDAG 2 JUNI 1994 „Dit werk geeft bijzonder veel voldoening. In de meeste gevallen groeit een hechte vertrouwensband. Aldus enkele vrijwilligers van de Stichting Oppas- en Thuishulpcentrale Gehandicapten (OTC) Midden Overijssel over hun werk met gehandicapten. „Intensief? Ja, dat is het wel, maar aan de andere kant krijg je er zoveel voor terug!" De OTC ontstond in '81 in Ommen ervaring op en hoopt aan het eind op initiatief van een aantal ouders uit ook de nabije omgeving. Allen hadden een verstandelijk en/of li chamelijk gehandicapt kind of huisgenoot. Onderzoek wees uit dat er behoefte was aan praktische thuishulp. Al gauw bleek dat dat [tevens gold voor ouders buiten de [regio, zodat het werkgebied heel Midden-Overijssel werd, óók Hol- [ten. Vanuit het kantoor in Nijver- Idal laat Truus Bekke weten dat de i bekendheid van de OTC in Holten evenwel nog op een laag pitje staat. De bedoeling is daar op kor te termijn verandering in te bren gen: „Wij zijn er van overtuigd dat ook in Holten gezinnen zijn waar een dergelijke behoefte bestaat. Het is j ammer dat de drempel vaak zo hoog is. Daarom zoeken we naar een mogelijkheid om bijvoorbeeld maandelijks spreekuur te gaan houden in het kruisgebouw aan de Gaardenstraat." Naast gezinszorg De doelstelling van de OTC is ou ders of verzorgers van gehandicap- ten steun te geven bij de zorg voor hun gehandicapte huisgenoot. Truus: „Wij bieden hen de moge lijkheid om af en toe los te komen Jvan die constante zorg. Om eens leven lekker te gaan winkelen, naar [de schouwburg of op verjaarsvisite te gaan. Mensen doen voor dat [soort zaken moeilijk een beroep op van de rit op een vaste aanstelling. Ze legt uit dat er twee vormen van oppassen zijn. Enerzijds passief oppassen, als de ouder of verzorger weg is en het gehandicapte kind slaapt, anderzijds actief oppassen. Dan wordt er geholpen met zwem men, wandelen, fietsen, of knutse len of worden therapeutische oefe ningen gedaan. Ook is er steun in de periodes dat de gehandicapte vakantie heeft van bijvoorbeeld het dagverblijf. Truus: „Vaak is 'het er zijn' al belangrijk. Het komt veel voor dat hulp gevraagd wordt op het bekende spitsuur in huis: kinderen komen thuis uit school, moeten soms naar sport of muziek les worden gebracht en bovendien moet er gekookt worden. Op zulke, momenten is de vrijwilliger onmis baar. Hij of zij houdt zich dan vaak met zowel valide als minder valide mensen bezig." De Nijverdalse wijst op de dankbaarheid van de gehandicapten: „Zo zijn er mensen die glunderen als ze mee mogen in de auto, al is het alleen maar om een stukje te rijden. Ook hebben we een dame die het heerlijk vindt af en toe te worden opgemaakt. Dat is toch prachtig om te doen?" Enkele vrijwilligers bieden hulp door hun gezin als gastgezin te bestempelen. Daar wordt een ge handicapte dan een weekeinde of eens per maand opgenomen. De OTC-vrijwilligers hebben boven- gereageerd van 'dat is eigen be lang'." De Nijverdalse benadrukt dat de OTC naast de gezinsverzor ging en het kruiswerk staat en zich ikommert." Samen met coördina trice Ina Hoogsteder bemant Truus Bekke het kantoor aan de Nijverdalse Kerkstraat 6. Truus is onbezoldigd medewerkster, doet [er vanuit de middelbare beroeps opleiding Sociaal Dienstverlener Truus Bekke bemant het kantoor van de Oppas- en Thuishulpcentrale in Nijverdal. familie of buren. Dan wordt vaak dien de taak de gehandicapte te helpen om hun integratie in de samenleving praktisch gestalte te geven. In de kaartenbak van kantoor Nij- zijn zo'n 120 vrijwilligers actief. Truus: „Mensen vanaf 18 jaar, van sommigen wel enige ervaring heb ben, anderen niet. Het is zeker geen noodzaak. Wij bieden sowieso ondersteuning." De hulpverleners bieden elke gewenste hulp en wor den afhankelijke van persoonlijke mogelijkheden en bereidheid inge zet. Ze werken weliswaar op vrij willige basis, maar ontvangen van het gezin een bescheiden onkos tenvergoeding. De OTC wordt sinds enkele jaren gesubsidieerd en werkt voorts intensief samen In verband met het vaststellen van Maak een afspraak voor een 'inta ke-gesprek', waarop wij aan de hand van de verzamelde gegevens een vrijwilliger zoeken die zo goed mogelijk bij de (gezins)situatie aansluit. Zodra die gevonden is blijft er kontakt om te zien of alles naar wens verloopt." De OTC is van maandag tot en met donder dag tussen 9.00 en 12.30 uur bereik baar op tel. 05486-16465. Truus: „Dat geldt niet alleen voor infor matie of het inschrijven van een gezin. We zouden ook erg blij zijn met nieuwe vrijwilligers. Met name mensen die in Holten actief willen zijn." primair om de gehandicapte be- verdal (er is tevens een kantoor in Hardenberg, red.) staan op dit mo ment circa 140 gezinnen ingeschre ven, verspreid over het hele werk gebied van Nijverdal. De oppas geldt voor gehandicapten van alle leeftijden en zowel licht als zwaar der gehandicapt. In de gehele regio met zorginstanties als gezinszorg, kruiswerk en de sociaal pedagogi sche dienst. „Daarmee streven we naar een sluitend zorgaanbod voor gehandicapten en hun huisgeno ten in de thuissituatie," consta teert Truus. Hoe nu te handelen indien men hulp wil van de Oppas- en Thuis zorgcentrale? Truus: „Simpel zat.' straatnamen in nieuwbouwwijk Lukensveld, heeft de gemeente raad maandagavond een commis sie ad hoe ingesteld. De commissie wordt specifiek belast met het uit brengen van advies inzake de straatnaamgeving en wordt be mand door wethouder L.H. Rensen (voorzitter), A.J. Nijkamp (CDA), G.H. Markvoort (PvdA), mevrouw W.h. Klein Velderman (Gemeente belang), A.J. Kevelam (WD) en C.W. Boode (D66). Een ambtenaar van algemene zaken treedt op als secretaris. De vergaderingen wor den tevens bijgewoond door een medewerker van respectievelijk gemeentewerken, PTT-post en de Oudheidkamer Hoolt'n. Zij funge ren als adviseur. Ingezonden Op de hoek Larenseweg-Dorps- straat bleek het noodzakelijk een karakteristieke kastanje boom te kappen vanwege 'rot tingsverschijnselen, schaduw werking en vogelpoep'. Ondui delijk is of deze conclusie ge trokken werd voor, tijdens of na de reconstructie van het kruis punt en welke rol de mogelijk heden van een terras daarbij speelde. Voor mij is in ieder geval duide lijk dat een belangrijk herken ningspunt en een waardevol stukje openbare ruimte erg makkelijk ten prooi is gevallen aan schijnbaar commerciële be langen. Kennelijk vindt het ge meentebestuur de aanblik van een kunststoffen terras met een 'oerlelijke' gevel belangrijker dan het zoeken naar een geza menlijke oplossing door bij voorbeeld het opnieuw aan planten (of verplanten) van een of twee minder overlast veroor zakende sterke bomen in combi natie met meer representatief terrasmeubilair. Vooralsnog lijken commerciële belangen en sectorale belan gen, zoals het 'verkeerspro bleem', belangrijker dan de to- ruimtelijk-visuele kwali- tale teit. Een andere zaak is dat in de raadsagenda melding werd ge maakt van de voorgenomen verkoop van een bouwterrein in het Lukensveld aan onze nieu we burgemeester. Hoewel ik me kan voorstellen dat een burge meester op korte termijn in zijn gemeente moet komen wonen, heb ik grote vraagtekens bij het democratische gehalte van deze schijnbare voorkeursbe handeling. Volgens de procedu res voor uitgifte van bouwter reinen worden belangstellen den voor bouwterreinen inge deeld in groepen al naar gelang de sociale, economische en re gionale binding. In die regeling wordt geen uitzondering ge maakt voor een burgemeester of andere personen. Volgens mijn informatie zou de burge meester moeten worden inge deeld in groep 3 en voorlopig nog even geduld moeten heb ben, tenzij hij een ambtswoning betrekt of een bestaande wo ning koopt. Geldt de wet voor ons allemaal of zijn sommige ambten boven de wet gesteld? Vooralsnog kan het mijns in ziens niet de bedoeling zijn dat een hoofd van de politie, c.q. hulpofficier van justitie boven de wet verheven is. G. Frankena Op zondag 29 mei werd voor de zeventiende keer het Allard van Bruggen-toeraooi gehouden. De organisatie was, net als in de voor gaande jaren, in handen van de Vojac van de SV Holten. Ook dit jaar werd het toernooi goed be zocht en mede door het goede weer hing er een gezellige sfeer. Spc. Brummen bleek uiteindelijk de sterkste. Naast de voetbalwedstrijden wa ren er ook nog andere activiteiten. Zo was er een groot luchtkussen beschikbaar gesteld door de sup portersvereniging van de SV Hol ten waarop de kleintjes hun lol opkonden. De deelnemende teams konden verder tussen de wedstrij den door deelnemen aan het doel- schieten georganiseerd door de supportersvereniging. Het tounooi werd, zoals vanouds, bezocht door de W Enter en Sportclub Brum men. Dit jaar werd eveneens een kleine delegatie van Bonifatius Boys verwelkomd op Meersmans kamp. De D-, E- en F- pupillen streden ieder in verschillende pou les om de overwinning. De totaals core van alle poules was daarbij bepalend voor de totaaloverwin ning. Met vijf poule-overwinningen bleek Brummen aan het eind van de dag de sterkste club. De tweede plaats werd ingenommen door En ter en de pupillen van de SV Holten waren goed voor de derde positie. Bij het doelschieten lagen de ver houdingen anders: D-groep: 1. E. v/d Wal (Holten); 2. B. Meyerman (Holten) 3. Willemsen (Brummen). E-groep: 1. W. Braamhaar (Enter); 2. J. Karsten (Holten); 3. E. Rensen (Holten). F-groep: 1. J. Schutte (Enter); 2. E. Wassens (Bon Boys); 3. R. ten Broek (Brummen). Al met al kan er gesteld worden dat de organisatie er wederom in is geslaagd om een goed toernooi te organiseren waarbij zowel de spe lende jeugd als de meegereisde fa milieleden een geslaagde dag had den. merken mogen wij niet noemen. U weet wel welke wij hebben, maar alles gaat weg voor ongekende lage prijzen. JONGE MODË Wierdensestraat 4 Rijssen

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9