Stuk 'hart van Holten' verloren gaat met i Eerst veilige lijn dan extra trein! Niet-raadsleden in commissies Binnenkort definitieve sluiting van unieke Dorpsschool Rein IJmker brengt de spanning terug Dependance 'Sluisjes' in De Haar Vervanging riolering op De Kol 'Pinnen' in gemeentehuis HOLTENS NIEUWSBLAD Veel deelnemers aan puzzeltocht Vriendenschaar DONDERDAG 2 JUNI 1994 5 „Sober van lijn, goed doordacht, hecht van constructie, uitne mend van afwerking, prachtig van kleur, een monument van uw vakmanschap en kunde." Meer superlatieven had oud burgemeester mr. W.H. Enklaar in zijn toespraak ter gelegen heid van de opening van de Dorpsschool op 2 november 1954 haast niet kunnen bedenken. Ze vielen ten deel aan architect L.C. van de Bovenkamp. Ontwerper van de school die binnen kort geschiedenis wordt. Boven het gebouw hangt nadrukkelijk het zwaard van Damocles. Binnenkort gaan de schooldeuren definitief dicht. Het verval van het karakteristieke gebouw aan de Tuinstraat zal ongetwijfeld snel inzetten. Vandalisme, het hoeft geen nadere uitleg. Velen zien de komende sloop met weemoed tegemoet. Een stukje 'hart van Holten' gaat verloren. Ook de inmiddels 80-jarige architect en oud-plaatsgenoot L.C. van de Bovenkamp laat geëmotioneerd weten 'hette betreuren dat het gebouw, dat nog vele jaren dienst had kunnen doen, gesloopt wordt'. Reind Brouwer, zoon van wijlen meester Bouko Hendrik Brouwer, wiens naam onlosmakelijk verbon den is met de Dorpsschool„Wie je ook spreekt, allen vinden ze het even erg. Eigenlijk zou het nieuwe gemeentebestuur het lef moeten hebben om die sloop tegen te houden." De Dorpsschool geldt in Holten als Toen besloten werd tot de bouw, de moeder van de overige openba- was er in het nieuwbouwplan De ie scholen'. Door de woningbouw Boschkamp nog geen plaats aan- op De Kol en in De Haar zijn de gewezen waar de nieuwe Dorps- Kolschool en de Haarschool af- school moest verrijzen. Het plan is splitsingen. Ofschoon Holten al in in feite opgehangen aan de school. 1615 een vorm van openbaar on derwijs kende en de Dorpsschool 4 ooit naast de hervormde kerk gebouw werd opgetrokken stond, starten wij haar geschiede- *an genuanceerde Waal nis in 1840 met schoolhoofd Har- s}eei} D,e vloer van de hal>de gar- men Hendrik Rörik. Menigeen zal zich de school aan de Dorpsstraat nog herinneren. Een eveneens 'ge schiedenisrijk' gebouw. Neem nou bijvoorbeeld de bevrijding in april derobe, de toiletten en de overloop bestond uit tegels, de rest was be ton. 'Een juweel op het gebied van de moderne scholenbouw, met een innerlijk harmonisch geheel', al- 1945, toen de SS het in brand stak !?us het Holtens Nieuwsblad anno 6 november 1954. Bij de opening gunde Enklaar de voor die tijd mo- wegens de opslag van munitie en voorraden. Een deel werd ver woest. Vandaag richten we de kij ker echter in hoofdzaak op de tot slopen gedoemde school. De bevol- deme school graag aan de legenda rische meester Bouko Hendrik Brouwer. De opening werd bijge- kingsaanwas en daardoor het or tal van genodigden, groeiende aantal leerlingen en bo vendien de benodigde huisvesting voor de opgerichte ULO (inmid dels bijna SG De Waerdenborch, red.), leidden op 16 december 1952 tot het raadsbesluit inzake de bouw van een nieuwe openbare la gere school met ernaast een hoofd onderwijzerswoning. Uitbreiden aan de Dorpsstraat lukte niet we gens ruimtegebrek en bovendien was volgens B en W die lokatie ongunstig gelegen, 'vlak aan de die eerst samenkwamen in gebouw Irene om vervolgens naar de school te wandelen, waar HMV voor een muzikale ontvangst zorg de en zich een groot aantal spre kers in de hal aandiende. De monu mentale Dorpsschool telde tien lo kalen (inlcusief handenarbei- druimte). Drie dubbele deuren gaven toegang tot de opvallend ruime hal van 23 x 9 meter met bloembakken en een grote klok. Al bij de opening bleek dat de akoes- ViOA CL CXI i uc I - 1 drukke snelverkeersweg van het tiek blJ zowel het spreken als musi- ppren ïnrefol^onr? TrAl^nArï westen des lands via Deventer naar Twente en Duitsland. Voor de jonge, schoolgaande kinderen een groot gevaar'. In de discussie, met name over de meerprijs, wint de zogenoemde 'halschooP het van de meer traditionele 'gangenschool'. De multifunctionele hal bood mo gelijkheden voor tentoonstellin gen, ouderavonden, weekopenin- gen- en sluitingen, bazaars, musi cals, kerstdiners- en markten en overige bijeenkomsten. Met de komst van wijlen meester Brouwer verschenen er in het voor- en na jaar ook diorama's: aanschouwelij ke biologieles. En zoon Reind (di recteur Kolschool) voegt daar aan toe dat zijn vader Holten op dia vastlegde en de unieke hal regel matig gebruikte om die beelden aan belangstellende Holtenaren te tonen. ceren uitstekend voldeed. Midden voor de hal werd een bordes aange bracht, dat diende als podium. Links en rechts ervan kon men naar boven voor het bereiken van de overloop en de verdieping. Langs het bordes verschenen en kele verlichte vitrines voor het ten toonstellen van archeologische vondsten en dergeüjke. Onder het bordes de lokaal beroemde kelders voor opslag, handenarbeid en ver warming. Reind weet nog goed dat de kelders ook gebruikt werden voor de opslag van kranten en ooit zelfs dienst deden tijdens een oefe ning van de toenmalige BB. „Bo vendien droogde moeder er altijd de was!" In verband met de ingebruikne ming van de nieuwe school werd de dag na de opening een groot Ingezonden De Betuwelijn gaat door. In het verlengde daarvan komt een noor delijke aftakking, waarvan de Twentelijn deel uitmaakt. Het is zo goed als zeker dat de bestaande spoorlijn Deventer-Holten-Almelo onderdeel is van deze lijn. Over deze circa 100 jaar oude lijn komen ook door Holten veel extra trei nen: 60 extra goederentreinen per 24 uur, waarvan 48 's avonds en 's nachts; per trein meer wagons en hogere snelheid en als lading te vens chemische stoffen. Dit heeft voor alle Holtenaren gevolgen, maar in het bijzonder voor de be- ivoners in de buurt van de spoor lijn. Willen wij invloed uitoefenen, dan moet er NU AKTIE worden ge voerd. Een aantal inwoners heeft een voorlopige werkgroep ge vormd met als doel te komen tot een aktiegroep in Holten, die zich inzet voor een verantwoorde uit voering van de noordelijke aftak king. De werkgroep richt zich op het gebruik maken van de in spraakmogelijkheden voor 24 jui- ni 1994; de inspraakprocedure voor de Twentelijn moet gelijk zijn aan die voor de Betuwelijn. Vettig heid in Holten vereist maatrege len. Daarbij valt te denken aan de zes gelijkvloerse overgangen: overlast door vaak en langdurig gesloten overwegen; bereikbaar heid sportvelden, villawijk Look en campings; veiligheid van kinde ren. Vervolgens is er het gevaar van calamiteiten (vervoer gevaar lijke stoffen). De norm voor de vei lige zone voor de Betuwelijn be draagt aan weerszijden van de lijn 200 meter. Tenslotte is er de toena me van geluidoverlast. Aktie kan enkel succesvol zijn als veel Holtenaren meedoen. De voorlopige werkgroep roept be langhebbenden daarom op vana vond vanaf 20.00 uur de bijeen komst in de kantine van Nido Uni versal ingang Waagweg) te bezoe ken. De avond staat enerzijds in het teken van voorlichting en dis cussie, anderzijds zal de werk groep officieel worden opgericht om bovenstaande kernpunten te bereiken in samenwerking met het Regionaal Overleg Noordelijke Af takking (RONA). Fam. Jan de Ham, Eline Zoet, Ger- rit Markvoort, Ella Zwolle, Jan Teeselink, Wim Brinks (Drosten- straat 3, teL 61914). schoolfeest gehouden voor leerlin gen en oud-leerlingen. De Dorpsschool wordt door velen vaak in één adem genoemd met meester Brouwer. Hij begon zijn loopbaan in '30 in Friesland en arriveerde via Erica (Drente) in '50 Holten. Brouwers' deskundigheid, pedagogsich en didactisch inzicht, enthousiasme en faam is tot op de De gemeenteraad heeft begin deze week de verordening, die de sa menstelling en bevoegdheden van de vaste raadscommissies 'van ad vies en bijstand' regelt, gewijzigd. Het biedt niet-raadsleden de mo gelijkheden deel te nenem aan commissievergaderingen. „Men zit er echter niet op persoonlijke titel, maar namens een politieke partij," benadrukte burgemeester Dick Verhoeven. De gemeentéwet biedt deze mogelijkheid en bovendien staat het aangegeven in de be stuursovereenkomst tussen Ge meentebelang, WD en D66. B en W geven tevens als reden tot de wijziging aan, dat het aantal frak- ties is uitgebreid en bovendien de vertegenwoordiging van de OLM in de commissie onderwijs is beëin digd en nu wel sprake is van twee vertegenwoordigers van het Tho mas Ainsworth College (op grond van de fusie-overeenkomst tussen SG Holten en TAC). Alleen Ge meentebelang (met zes raadsleden voldoende vertegenwoordigd) en CDA maken geen gebruik van deze mogelijkheid. De christen-demo craten prefereren het complete raadswerk met beëdigde raadsle den uit te voeren. „Mochten we daarmee vastlopen, dan zullen ook wij niet-raadsleden voordragen in enkele commissies." De raad was unaniem van mening dat burger en raadsleden op één lijn moeten zitten. De nu benoemde niet- raadsleden stonden wel hoog geno teerd op de kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen. In de commissie gemeentewerken keert oud-raadslid Gerrit Mark voort (PvdA) terug; in de commis sie onderwijs wordt de PvdA verte genwoordigd door Jaap van de Vreede, D66 door Rob Hazes. Ha- zes neemt tevens zitting in de com missie welzijn. Voor de WD schuift hier mevrouw G. Wibbe- link-Roelvink aan tafel. 'Terug van weggeweest' is ten slotte ook Mar- tijn Spijker. Hij zal de WD gaan vertegenwoordigen in de raads commissie financiën. Op de voor gestelde uitbreiding van het spreekrecht in de commissies ko men B en W nog terug. verwierf hij met zijn muziekonder wijs. Brouwer schreef en compo neerde bovendien zelf tal van Hol- tense liedjes. Het Salland-lied is daarvan het bekendste voorbeeld. Reind, zelf van '54-'60 leerling van de Dorpsschool: „Hij deed veel aan zang en begeleidde daarbij regel matig op viool." In de hal zette de toenmalige streekradio RONO ooit een aantal ervan op plaat. Brouwer toonde ten slotte ook gro te interesse in de archeologische vondsten tijdens de aanleg van de (toen nog) E8, verdiepte zich in streekkundige zaken en schreef verscheidene verhalen. Nog even en het is gebeurd met de Dorpsschool. Dan maakt de slopersha mer korte metten met het gebouw dat veel Holtenaren na aan 't hart ligt. Weel is er gezegd en geschreven over multifunctionele hal (Eigen foto) Een tijdperk waarin veel Hol tenaren als kind voet over de drempel zetten van de Dorps school, wordt binnenkort afge sloten. Als het gebouw met de grond gelijk gemaakt wordt, gaat een markant en centraal onderdeel van de wijk verlo ren. Afgezien van de behoefte aan woonruimte, is het de vraag of De Boschkamp gebaat is bij een toekomstig, vermoe delijk modem(er) wooncom plex. Duidelijk is dat steeds na drukkelijker de vraag opdoemt of het schoolgebouw niet be houden kan blijven om be stemd te worden voor andere doeleinden (onder meer als de pendance van het veel te kleine dorpshuis) of wellicht met aan passingen een woonfunctie kan krijgen. Ook al speelt het punt financiën een grote rol en zon der melodramatisch te worden, zou het nieuwe gemeentebe stuur zich misschien toch eens over deze opties kunnen bui gen. dag van vandaag nog vaak onder werp van gesprek. Reind noemt zijn vader een klassikaal school meester met moderne trekjes. Se nior, lid van de toenmalige Vereni ging van Christen Onderwijzers an Overheidsscholen (VCOO), intro duceerde aanschouwelijk bijbe- londerwijs en werd ook kort na zijn benoeming hoofd van de zondags school. Aanzienlijke bekendheid Rein IJmker bracht met één klap de spanning terug in de jeugdcom- petitie van de schaakvereniging Holten. Hij won van de tot dan toe ongeslagen koploper Roel Roele. Nadat Rein zijn Dame had wegge geven, kwam hij sterk terug en wist Roel alsnog te verschalken. Door deze uitslag zijn Roele en IJmker nu samen koploper met zes punten uit zeven wedstrijden. Bart Lub- berdink volgt met zes punten uit acht duels en Jonathan Teoh met vijf punten. Bij de senioren won Ben van de Griendt van Han Romp terwijl Erik Bosman het onderspit delfde tegen Henk Jongman. Henk van Beek en Bertus van Beek kwamen na een verwoede strijd remise over een. Dinant van Beek en Gerrit Stevens speelden een partij met wisselende kansen. Na wederzijds een remise-aanbod te hebben afge slagen werd tenslotte toch de vre de getekend. Binnenkort zal wethouder Eb var Schooten met het bewonersplat form De Haar om de tafel schuiver om een voorstel inzake enkele ver keersremmende maatregelen er parkeerruimte bij de Haarschool te bespreken. De bedoeling is dal in de Koningin Wilhelminastraal twee zogenoemde verkeersrem mers worden aangebracht, con form het 'sluisje' in de Dorpsstraat west ter hoogte van café Maats. Eén bij de Haarschool en één ver derop richting Aaltinksweg. In ver band met het ontbreken van ge schikte parkeergelegenheid voor leerkrachten van de Haarschool, wordt voorgesteld om de groen strook langs de Wilhelminstraat bij deze school te vervangen door zes parkeerplaatsen. Na de bouwvakvakantie worden de rioleringswerkzaamheden voortgezet op een stuk van de In dustriestraat en het aangrenzende deel Waagweg tussen Industrie straat en U-Vlees. Het voorstel van het college wordt komende week in verband met het benodigde kre diet van 480.000 gulden aan de raadscommissies gemeentewer ken en financiën voorgelegd. Eind deze maand moet de gemeente raad een definitief oordeel vellen. Ofschoon formeel eerst een stuk van de Kolweg zou moeten worden vervangen, achten B en W de ver vanging hier dringender. Ondanks het minder fraaie weer pakten 66 deelnemers de fiets en deden mee aan de puzzeltocht van CJV De Vriendenschaar. De tocht ging door de Holtense buurtschap pen De Borkeld en de Beuseberg. Onderweg waren er diverse op drachten terwijl er onderweg ook een kopje koffie namens de vereni ging werd aangeboden. De uitslag was als volgt: 1. Hans Coster (62 pnt.); 2. Dini Dikkers (61 pnt.); 3. Jan Coster (60 pnt.). Poe delprijs voor familie Baltes (9 pnt). Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen op vergunningen 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouw woning Hakkertsweg 7; - vernieuwen veestal bij Oude Deventerweg 55; - bouw garage/berging bij Larenseweg 85; - uitbreiding berging bij Looikolkstraat 3; - verbouw woonhuis/boerderij Maneschijnsweg 12; - bouw woning Blikkertweg 2. 2. Kapvergunning is verleend voor: - 2 eiken bij Helhuizerweg 15; - 3 eiken, 1 berk en 8 dennen bij Vianenweg 218; - 1 Amerikaanse eik bij Borkeldsweg 7; - 1 den bij Geskesdijk 16. 3. Voort is vergunning, ontheffingen e.d. verleend voor: - wegafsluiting gedeelte Tuinstraat t.b.v. reünie Dorpsschool op 18 juni 1994; - skeelermarathon op 26 juli 1994; - Diepehel-Holterbergloop op 29 oktober 1994. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7451 AA Holten. Openbare commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 6 juni 1994 om 16.00 uur in kamer 1 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet diverse werkzaamheden o.s.b. Dijkerhoek; - krediet rioleringswerken in de Waagweg en Industriestraat; - concept-raadsvoorstel inzake vaststellen meerjarenprogramma restauratie monumenten; - krediet voor het treffen van snelheidsremmende maatregelen Köllingserf/Rielinksweg; - advies huurverhoging per 1-7-'94 van gemeentepanden. - rondvraag; - sluiting. De commissie Financiën vergadert op woensdag 8 juni 1994, aanvang 16.00 uur, in het gemeentehuis, kamer 9. De agenda vermeldt o.a.: 1. besluitenlijst van de vergadering van 6 april 1994; 2. krediet voor de aanpassing van de p.c. basisschool De Regenboog; 3. krediet voor vervanging van meubilair en vloerbedekking in de p.c. basisschool De Regenboog; 4. krediet voor diverse werkzaamheden openbare basisschool Dijkerhoek; 5. krediet voor vervanging riolering ged. Waagweg en Industriestraat; 6. vaststelling meerjarenprogramma restauratie monumenten; 7. krediet voor het treffen van snelheidsremmende maatregelen Köllingserf/Reilinksweg; 8. mededelingen; 9. rondvraag. De agenda met bijbehorende voorstellen ligt op de gebruikelijke wijze voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Wet Milieubeheer Ter inzagelegging ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 6 juni 1994 tot en met 11 juli 1994 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage de ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag ingevolge de Wet Milieubeheer van: G. Wansink, Rijssenseweg 3 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundveebedrijf en houtzagerij, annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 2. J. en M. Oolbekkink, Geskesdijk 34 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee-, jongvee-, varkensmest- en kippen, ouderdieren- en paardenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; G. H. Oolbekkink, Velddijk 9 te Holten tot het veranderen van het rundveefok- en rundveemelkbedrijf. De ontwerp-beschikkingen omvatten het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht binnen vijf weken na de datum van terinzagelegging. De bezwaarschriften moeten bij Burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten worden ingediend vóór -1 juli 1994. Mondeling bezwaar kan worden ingebracht op een openbare zitting op verzoek tot aan het einde van de bovenvermelde termijn van 5 weken. Alleen zij die tijdig bezwaren hebben ingebracht tegen de ontwerp-beschikking kunnen later beroep instellen tegen de beschikking bij de Raad van State. Op korte termijn wordt de afdeling algemene zaken van het gemeente huis voorzien van een betaalauto maat. Voor het verrekenen van een nieuw paspoort en dergelijke kan dan volstaan worden door het in toetsen van de pincode, 'pinnen' dus. Volgens burgemeester D.J. Verhoeven 'handig en klantvrien delijk'.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5