De voeding bevat te weinig chroom Om twee uur hele maal afgepeigerd 9 Het ene chroom is het andere niet I u-rpioi. ZJjo-Chromium lil 1 Nooit meer Deze pagina staat onder redactie van B. Falk, Postbus 506 - 3720 AM Bilthoven Het is mogelijk om redelijk op gewicht te blijven, zonder uzelf te plagen met diëten of kunstmatige middelen. Het lichaam is er namelijk van nature op gemaakt om zelf het gewicht te re guleren, wanneer de juiste voorwaarden daarvoor maar aan wezig zijn. Sommige onderzoekers zijn van mening dat een gebrek aan chroom in de dagelijkse voeding het vermogen om een normaal gewicht te bereiken, kan verminderen. De oorzaak van overgewicht is vaak dat iemand meer eet dan nodig is. Het lijkt er nu op, dat een gebrek aan chroom de reden is dat iemand te veel trek heeft. Er zijn voorbeelden van mensen, die tien kilo afgevallen zijn zonder op di eet te gaan en zonder op een andere manier in te grijpen in ae dagelijkse routine. Het enige wat er gebeurde was dat ze dagelijks een supplement inna men met organisch gebonden chroom. Met deze nieuwe ontdekking is er mis schien een belangrijke voraering ge maakt binnen het voedingsonderzoek. Het is een feit, dat de toegenomen milieuverontreiniging veel Belangrij ke voedingsstoffen in de grond, en daar mee in de voeding, heeft afgebroken. We krijgen nog maar ongeveer 25% van de hoeveelheid chroom binnen, die we eigenlijk via de voeding binnen zou den moeten krijgen. Recent onderzoek toont aan, dat een supplement met chroom het vermogen van het lichaam doet toenemen om het verloop van de bloedsuikercurve in de loop van de dag te stabiliseren. Daardoor is er sprake van minder pie ken en dalen in net bloedsuiker. Veel mensen die te weinig chroom binnen krijgen, hebben vaak zo maar, slechts een paar uur na een stevige maaltijd, ineens trek in eten of zoe tigheid. De oorzaak is een plotselin- fe daling van het bloedsuiker. Er is dan ehoefte aan een eten, dat eigenlijk helemaal niet nodig is. Als de bloedsuikercurve daarentegen stabieler blijft, dan verdwijnt de trek in extra eten. Tegelijkertijd voelt men zich niet meer zo maar ineens dood moe en heeft men over het geheel ge nomen meer energie. Tabletten met chroom worden al ja renlang geproduceerd, maar het effect ervan is niet erg overtuigend, aange zien deze produkten anorganisch chroom bevatten. Recent onderzoek heeft het echter mo- felijk gemaakt om echt organisch ge- onden chroom te produceren, in de zelfde natuurlijke vorm als in voe ding. Daarmee is ook bereikt dat het in zijn geheel door het lichaam wordt opgenomen en dat brengt goede re sultaten met zich mee, zo blijkt uit onderzoek. Chroom is net als selenium een spoor- element waarvan we niet genoeg bin nen krijgen via de voeding. Milieuver ontreiniging, evenals het gebruik van kant-en-klare maaltijden, wordt als de oorzaak daarvan beschouwd. Wetenschappers houden zich intensief bezig met ae vraag hoe de kwaliteit van ae voeding verbeterd kan worden. Maar tot het zover is, moet iedereen zelf doen wat mogelijk is om eventu ele tekorten in de voeding aan te vul len. Te laag bloedsuiker doet de trek in tus sendoortjes en zoetigheid toenemen, met overgewicht als gevolg. Een sup plement met organisch chroom regu leert de bloedsuikerspiegel en gaat de ongecontroleerde aandrang om te eten tegen. Op die manier kan men over gewicht voorkomen. Chroom is er in twee soorten: or ganisch en anorganisch. Zoals dat ook het geval is met selenium, kan de organische vorm het gemak kelijkst door het lichaam opge nomen worden en daardoor veel beter worden benut dan anorga nisch chroom. Toch bevatten veel voedingssup plementen nog steeds anorga nisch chroom, hoewel minder dan 1% van de ingenomen hoe veelheid door het lichaam opge nomen wordt. Daarom, als men waar wil voor zijn geld als men een supplement met chroom koopt, moet men er zeker van zijn dat er sprake is van organisch chroom. Chroomgebrek verstoort de bloedsuikerbalans Onder normale omstandigheden regelt het lichaam de bloedsuiker spiegel zonder problemen. Het subtiele evenwicht kan echter ver stoord worden door regelmatige consumptie van grote hoeveelhe den snoep, gebak en andere zoe tigheden die veel suiker bevatten. Daar komt nog bij dat het moder ne dieet een tekort heeft aan het spoorelement chroom dat van be lang is voor de stabilisering van de bloedsuikerspiegel. Chroom is een essentiële bouwsteen van de Glucose Tolerantie Factor (GTF) die, naar men aanneemt, een cen trale rol speelt bij het reguleren van de bloedsuikerspiegel Het la ge chroomgehalte m het gemid delde Noordeuropese dieet maakt ons dus vatbaarder voor verstolin gen van de bloedsuikerspiegel. Een onderzoek dat is uitgevoerd aan het Universiteitscentrum in Roskilde, heeft uitgewezen dat chroom kan helpen als zich symp tomen voordoen die wijzen op een te laag bloedsuiker, ook wel hypoglycaemie genoemd. Bij het onderzoek waren mensen betrok ken die geen extreem lage bloedsuikerspiegel hadden, maar die daarentegen deel uitmaakten van de grote groep bij wie het bloedsuiker aan de lage kant was. Uit het onderzoek bleek dat een behandelinggedurende drie maan den met organisch chroom de Eieken en dalen van de bloedsui- erspiegel kan stabiliseren en een gunstige invloed heeft op de symptomen die daarvan het ge volg zijn. Het onderzoek toonde Glucose tolerantie werking vóór, tijdens en na chroomsuppletie (Giucoseconcentraties in het bloed in Mmol/1) IHB Voor suppleue met organisch chroom LJ Tijdens suppletie met organisch chroom Na suppletie met organisch chroom Xijdeni de toediening van organisch chroom vielen de bloedsuikergehaltes minder ver terug. De bloedsuikerspiegel bleef over het geheel genomen De curve laat zien hoe het bloedsuikergehalte minder daalt en de curve stabieler is als men organisch chroom inneemt. Daarmee voorkomt men symptomen die normaal samengaan met een te laag bloedsuikergehalte, o.a. een groter hongergevoel. ook nog aan dat, om er maximaal profijt van te hebben, het gunstig is als chroom langer dan drie maan den wordt ingenomen. Laag bloedsuiker, een vergeten volksziekte Sommigen beschouwen hypo- tlocaemie, ook wel als een'laag loedsuiker, als een volksziekte die het vaakst over het hoofd wordt gezien. Anderen menen echter dat dit sterk overdreven is. Het is echter een feit dat een groot aantal mensen veel hinder ondervindt van de symptomen, die zij wijten aan een te laag bloedsuiker. De vermoeidheid, de hoofdpijn, het hongergevoel etc. verdwijnen ogenschijnlijk een tijdje afs men iets zoets eet, bijv. een reep chocolade. Op den duur heeft dit echter tot gevolg dat de vele caloriën zich opho pen in de vetdepotsen dat men gewichtsproblemen krijgt Dan wordt het tijd om verande ringen aan te brengen in enkele vaste gewoonten. Zo is het bijvoorbeeld verstandig om het innemen van voedsel over de hele dag te verspreiden. Het is niet aan te raden om 2-3 keer per dag een grote maaltijd te nut tigen. Als men in plaats daarvan dezelfde hoeveelheid voedsel ver deeld over de 5-6 maaltijden in neemt dan kan de opname van sui ker uit het spijsverteringskanaal over de hele dag veispreia worden. Tegelijkertijd is het belangrijk om langzame koolhydraten te nut tigen, d.w.z. groente en snelle koolhydraten zoals suiker te mijden en eventueel een supple ment met chroom in te nemen. Hoeveel chroom er in de voeding aanwezig is, hangt vooral af van de manier waarop de voeding is klaargemaakt. Opwarmen en in dustriële bereiding leiden tot chroomverlies. Kant-en-klare maai tijden, gegrilld eten en eten uit de diepvries bevatten vrijwel geen chroom. Chroom is een spoorelement dat van levensbelang is en dat het lichaam van buiten af moet opnemen. Het zou mooi geweest zijn, als men genoeg chroom binnen zou kunnen krijgen via de da gelijkse vpeding. Helaas is dat bijna onmogelijk, zelfs als men verstandig en gevarieerd eet. In Noordeuropa ligt de hoeveelheid die inge nomen worat 2-3 maal onder de 125 microgram die internationaal aanbevolen wordt. We hebben hier te maken met dezelfde problematiek als met een ander belang- rijk spoorelement - selenium - waar van het ook praktisch onmogelijk is om er genoeg van binnen te krijgen, zelfs als de voeding gevarieerd en voedzaam is. Daarom is het nodig om extra chroom in te nemen in de vorm van een oiganisch chroom-supplement. Natuurlijke voedingsprod ukten die re latief veel chroom bevatten zijn vlees, volkorenprodukten, schaaldieren voor al mosselen) en biergist. Landbouw- produkten bevatten over het alge meen slechts bescheiden hoeveelhe den, omdat de grond op veel plaatsen arm is aan chroom. Hoeveel chroom de voeding bevat, hangt nauw samen met de manier waar op ae maaltijd is bereid. Opwarmen leidt tot verlies aan chroom, en ook verdwijnen grote hoeveelheden chroom bij de industriële verwerking van voe dingsprodukten. Kant-en-klare maal tijden, gegrillde voeding en voeding uit de diepvries bevatten vrijwel geen chroom. Voedingsvezels zorgen voor betere opname De industriële manier waarop onze voeding wordt bereid, heeft ook met zich meegebracht dat we de helft min der voedingsvezels binnen krijgen. Dat is vooral slecht, omdat vezels de opname en de benutting van chroom verbeteren. De rol die vezels spelen bij het verteren van voeding is alge meen bekend, en het vermogen van vezels om uit te zetten in de maag, ver sterkt de eetlustremmende werking. Als de dagelijkse voeding niet ge noeg voedingsvezels bevat, is net nodig om deze aan te vullen met vezeltabletten. Het verdient aanbeveling om een sup plement met chroom vergezeld te doen gaan van vezelrijk voedsel, omdat ve zels net als chroom bijdragen aan het reguleren van de bloedsuikerspiegel. Kun je niet concentreren, ben je gauw moe, snel geïrriteerd of gedeprimeerd en constant hongerig, dan heb je mis schien last van een te laag bloedsui kergehalte. Veel mensen hebben last van deze symptomen, maar recent on derzoek toont aan dat iets zo een voudigs als extra chroom kan zorgen dat er weer een evenwicht ontstaat. Gemiddeld nuttigt een Nederlander 50 kilo suiker per jaar en in december wordt een zesde deel daarvan ingeno- men, 8 kilo dus. Dat kan de reden zijn, waarom tien duizenden Nederlanders zich in janu ari niet lekker voelen. In de Verenig de Staten wordt dit fenomeen de "kerst- shock" genoemd. Het kan maanden du ren voordat men er over heen is, omdat het lichaam blijft vragen om meer en meer suiker. Het resultaat is dat het bloed suiker (gehalte) sterk schommelt en dat dit - als het erg laag is - leidt tot een vermoeidheid en gebrek aan concen tratievermogen. In veel landen is het toedienen van het spoorelement chroom een vast onder deel geworden van de normale proce durebij de behandeling van een te la ge bloedsuiker. Chroom heeft het vermogen om een onregelmatige suikeropname af te vlakken en de gevoeligheid van het lichaam voor insuline te reguleren. Bij een te lage bloedsuiker is de insu- Veel mensen hebben last van een te lage bloedsuiker zonder dat te weten, lineproduktie te groot - of de gevoe- maar als ze gedurende langere tijd concentratieproblemen hebben, moe zijn, ligheid van het lichaam is te sterk. Bij zich snel geïrriteerd of gedeprimeerd voelen, kan dat er op wijzen dat er iets suikerziekte is het tegenovergestelde aan de hand is. het geval. Adviesprijs: Bio-Chromium (organisch chroom) 90 tabletten fl. 39,50. Gebruik: 1 tablet per dag. Ver- ma- erse ten. loor :ring jaar- tter- sf 22 ams, rden d en Bio-Chromium is onontbeerlijk tijdens en na een dieet. Doordat het GTF (glucose to lerantie factor) bevat heeft het een gunstig effect op de bloedsuikerspiegel. Hierdoor verdwijnt de behoefte aan zoetigheid en plot seling opkomende eetlust. Bio-Chromium maakt van een dieet een suc ces, ook na afloop. Voor meerinformatie, bel de Pharma Nord Infolijn: 06-0992211 Verkrijgbaar bij apotheek, drogjst en re formzaken. Pharma Nord

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11